No. 8058 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 26ste Jaargang DONDERDAG 7 MAART 1935 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooniitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 6-5# DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Katholieken vervolgd en vermoord. Naar aanleiding van een Kipa-kranten bericht over de Kerkvervolging in Mexi co, schrijft „De Avondpost" o.m: „Hier worden dus in zeer concreten zin zeer ernstige feiten genoemd. Wanneer al leen maar de daarbij vermelde moord-cij fers juist zijn (300 geestelijken en 5000 lee- ken) dan is dit toch een zoo schandelijke gruwel en zoo strijdig met alle beginselen van moraliteit en menschel ij kheid, dat het niet zonder meer door een „beschaafde" wereld kan worden gedoogd". „De wereld is wel voor minder-ver schrikkelijke dingen in beweging gekomen dan voor deze moorden op grooten schaal tegen de aanhangers van een bepaald ge loof. Niet alleen de Joden, ook de Roomsch- Katholieken hebben recht op bescherming door de wereld-opinie". 't Is, helaas, niet vanzelf spre kend, dat „niet alleen de Joden, ook de Roomsch-Katholieken" recht hebben op bescherming, als zij worden vervolgd, met „schandelijken gruwel" worden bejegend, op een wijze „strijdig met alle beginselen van moraliteit en menschel ij kheid", zooals in Mexico geschiedt! Dat er ook dan door de wereld-opinie moet worden geprotesteerd, ook dan, als het Roomsch Katholieken betreft, dat is wij herhalen het helaas niet vanzelf Een liberaal blad moet er op wijzen, in eerlijke openhartigheid, dat, terwijl de we reld in beweging is gekomen voor „veel minder-verschrikkelijke" dingen, zij zwijgt, waar het betreft „moorden op grooten schaal", waarbijde slachtoffers K a- t h o 1 i e k zijn! Zóó staat nu eenmaal de groote wereld tegenover de Katholieke Kerk en de Ka tholieken. En wat in Mexico geschiedt, geschiedt ook elders en zou ook hier, onder ons, in ons eigen land kunnen plaats vinden.... Voor een niet onaanzienlijk deel hebben wij, Ka tholieken, 't echter z e 1 f in handen, om een toestand, als in Mexico, te voorkomen!.... F.n, dat daarom onze verantwoordelijk heid verantwoordelijkheid van geeste lijken en leekeil ontzaglijk groot is, vraagt toch wel geen betoog! De wereld in verdwazing. Uit een buitenlandsch overzicht in „De Maasbode": „Men heeft berekend, dat voor den we reldoorlog Duitschland ongeveer 12 K procent van zijn productievermogen in dienst van de nationale verdediging had staan; dit percentage moet momenteel voor werkzaamheden in rechtstreekschen of indirecten dienst van de weermacht tot 75 a 80 procent opgevoerd zijn. Voor Italië moet de verhouding nog frappanter zijn, terwijl in Frankrijk, dat zich steeds onbe perkt kon bewapenen, de defensie een bijna onbeperkte bron van werkverschaffing is. Nu gaat Engeland deze methode van werk loosheidsbestrijding eveneens toepassen, en dan komt Europa voor een onoverzienbaar legerkamp te staan, waarin de bevolking, in plaats van zich aan productieven arbeid te kunnen wijden, uitsluitend voor de „ver dediging" werkt. Hoe het mogelijk zal zijn, een „Europa onder de wapenen" te finan cieren, waagt men zich niet af te vragen, evenmin als men zich eerlijk voor de the sis durft plaatsen, dat een dergelijke arbeid, welke in laatste instantie op vernietiging, zij het dan van de tegenpartij, ingesteld is, een onmetelijke verarming van ons wereld deel ten gevolge moet hebben. Want het kapitaal voor oorlog is niet alleen dood, maar ook moordend". Een lezer maakte ons op deze passage uit een buitenlandsch overzicht van genoemd Eerste Kamer Oeconomische Zaken Bij de rij sprekers, die reeds het woord voerden over de begrooting van Econo mische Zaken, hebben zich nog een zestal gevoegd. In een vrij uitvoerige rede heeft minis ter Steenberghe op al hun klachten en wenschen geantwoord. De binnenschippers vonden hun woord voerders in de heeren S m e e n g e (Lib.) en Schutte (R.K.S.P.)Beide sprekers erkenden de groote voordeelen, die de wet op de vrachtverdeeling voor den binnen scheepvaart heeft gebracht, maar evenzeer onderwierpen zij de uitvoering van die wet aan hun critiek. Laatstgenoemde achtte de autonomie van de bevrachtingscommis sies, die bovendien zeer eenzijdig worden samengesteld door de Kamers van Koop handel, de groote fout, en wenschte een centraal orgaan, dat de uitvoering van deze wet zou behartigen. Minister Steenberghe erkende dit alles en zei- de toe, alles in het werk te zullen stellen, om de wet te behouden en de uitvoering ervan te verbeteren. Voor een voldoende outillage van het Departement van Economische Zaken, vooi zoover dit met het buitenland in aan raking komt een belang, dat door den heer van Lanschot (R.K.S.P.) bepleit werd zeide de minister te zullen zorgen. Het economisch beleid, waarop de heer Blomjous (R.K.S.P.) een aanval had gedaan, werd door den minister uitvoe rig verdedigd. Spr. toonde aan, dat wij op zijn minst voor 457 millioen zullen moeten blijven invoeren om aan de hoogste noo- dige grondstoffen en fabrikaten te komen. Deze invoer moet door export betaald worden, omdat de opbrengsten van de handelsvloot en onze buitenlandsche bezit tingen miniem zijn geworden. In de prac- tijk komt het er op neer, dat er veel meer geëxporteerd moet worden, omdat de lan den, die bij ons importeeren, niet altijd precies noodig hebben, wat wij te veel heb ben. Zouden wij b.v. de agrarische import willen verminderen door eigen productie, dan zou de tuinbouw plaats moeten maken voor landbouw, die natuurlijk veel minder opbrengt en voor veel minder menschen werk verschaft; bovendien zou het voor landbouw gebruikte gebied 3 maal zoo groot moeten worden, hetgeen ondenkbaar is. Een tendenz in de richting van autarkie is dus voor ons land reeds onbestaanbaar, laat staan algeheele autarkie. De contingenteering, die in den laatsten tijd aan zoovele aanvallen bloot staat, was ook een punt van uitvoerige bespre king voor den minister. Spr. wees er op, hoe het aandeel in de productie van vele goederen voor Nederlandsche fabrieken juist door de contingenteering veel grooter is geworden., dat de contingenteering als afweermiddel tegen de Oostersche concur rentie ver staat boven dat van invoerrech ten, omdat de laatste dan belachelijk hoog zouden moeten zijn; en tenslotte, dat de contingenteering als onderhandelingsobject onmisbaar is. Invoerrechten zullen pas ge heven worden als contingenteering geen baat brengt en toch steun aan de binnen- landsche industrie noodzakelijk is. De minister erkende ten volle de moeilijkhe den, die contingenteering vaak meebrengt; vooral de korte termijnen, gedurende wel ke de invoerconsenten dikwijls worden af gegeven. Dit kan echter niet anders, omdat de contingenten pas na de onderhandelin gen kunnen worden vastgesteld en de ter mijnen, waarover deze onderhandelingen loopen, meestal slechts betrekkelijk kort zijn. Er wordt echter naar gestreefd, de termijnen langer te maken. Spr. waar schuwde ook uitdrukkelijk tegen het al of niet kwaadwillig vermengen van klachten over de contingenteering als zoodanig met die over de reorganisatie van het Crisis- Invoerbureau. Als op dit bureau per blad opmerkzaam, omdat daarin in enkele feiten als met enkele pennestreken het beeld eener verdwaasde en misdadige wereld wordt geteekend in de afschuwelijke ge- drochtelijkheid, die.... de realiteit, de werkelij kheid is! Inderdaad, als men het bovenstaande leest, dan staat wel hééi scherp voor ons de verdwazing, waarin landen en volke ren hun eigen graf graven, hun eigen on dergang bewerken En, klagend en smeekend, stijge óp, vooral in dezen Vaistentijd, de herhaalde en herhaalde bede: Spaar, o Heer, spaar Uw volk, spaar de menschheid.... maand 20.000 boekingsposten worden afge handeld en er dan 4 of 5 fouten worden gemaakt, beteekent dit niet, dat de contin genteering verkeerd is. Deze twee hebben niets met elkaar te maken. Wat de steun aan de scheepvaart betreft, zeide spr., dat nog steeds bezuiniging bij de maatschappijen als eisch wordt gesteld door de regeering. Onze handelsvloot ver oudert helaas, maar staat vergeleken met andere landen toch nog ongeveer aan de spits. Met de Holland-Amerika-lijn is over leg gaande, terwijl de Kon. Holl. Lloyd de groote onkosten voor het passagiersvervoer zal moeten laten vallen, wil zij voor steun in aanmerking komen. De onbevredigende werking van het Werkfonds vindt zijn oorzaak niet in bu reaucratische methodes en wat dies meer zij, maar in het gebrek aan goede projec ten. Het ontstaan van nieuwe industrieën wordt in de meeste gevallen niet belem merd door gebrek aan geld of crediet, al dus spr., maar door de onmogelijkheid van het nemen van handelspolitieke maatrege len zonder grootere belangen te schaden. Daarom is ook een centrale industriebank van regeeringswege niet noodig, al erkent zij het nut van gewestelijke banken voor bepaalde gevallen. Spr. eindigde met de erkenning, dat vele maatregelen, die ge nomen worden, schijnbaar onredelijk aller lei belangen schaden, maar tevens, dat zij noodzakelijk zijn, zoolang het gezond ver stand niet in de wereld terugkeert. De begrooting werd z.h.st. door de Se naat aanvaard met de contingenteering van lucifers en een wijziging in de begrooting van het Landbouwcrisisfonds over 1933, waarna de Kamer tot Vrijdag uiteenging. BINNENLAND DE NEDERLANDSCHE TEXTIEL- CONVENTIE. Uniforme verkoopsvoorwaarden op rationeel grondslag. Maandag j.l. is op een druk bezochte vergadering te Arnhem, waar vrijwel de geheele Nederlandsche katoenindustrie te genwoordig was, opgericht dc Nederland sche Textiel-Conventie. Zooals men zich wellicht uit vroegere persberichten herinneren zal, zijn na de indiening van het inleidend rationalisatie rapport voor de Nederlandsche katoenin dustrie van prof. dr. J .Wisselink (gepu bliceerd als bijlage van de Econ. Stat. Ber. 13 December 1933), onder leiding van den Raad van Beheer van het Economisch In stituut voor de Textiel-Industrie en het bestuur van de Ned. R.-K. Vereeniging van Werkgevers in de Textielnijverheid pogingen aangewend om op de basis van dit rapport in de Nederlandsche textiel-in- dustrie tot samenwerking te geraken. Het rapport noemde als eerste, zeer noodige, stap een uniforme regeling der verkoops- voorwaarden op rationeelen grondslag. In dit inleidend rationalisatie-rapport werd uiteengezet, hoe op de binnenland- sche markt allengs groote misstanden zijn ontstaan, wat verkoopsv oorwaarden en getolereerde verkoops-usance betreft, vooral beschouwd in verband met de kos ten van productie en distributie Deze mis standen, als bijv. baisse-clausule, retouren, cpties, te kleine en versnipperde orders, verzwakken niet alleen de positie van de industrie, doch beteekenen ook sociaal-eco nomisch een groot euveL In de eerste plaats toch zijn te kleine kwantums per technische specificatie per order met bo vendien nog een versnipperd binnenkomen van deze kleine orders de oorzaak van een versnipperde en stootsgewijze productie bij de industrie. Dat naast te hooge productie kosten ook een onregelmatige werkgele genheid hiervan het gevolg moet zijn, is zonder meer duidelijk. Niet minder legde het rapport den nadruk op de gevolgen van deze misstanden, wat de distributie be treft. Met name de baisse-clausule, wille keurige annuleeringen, z.g. retouren, ge voegd bij veel te lange en onjuiste credie- ten, veroorzaken een te zware bezetting van den detailhandel en het verminderen der vakkennis. Hiervan is een te dure dis tributie het gevolg, uit een sociaal-econo misch oogpunt zeker niet minder beden kelijk dan de reeds genoemde verhooging der productiekosten. Sedert de indiening van het rapport is de verwording op de binnenlandsche markt nog aanmerkelijk voortgeschreden en de totstandkoming der N. T. C. werd uitermate urgent. De Nederlandsche Textiel-Conventie, zooals die op Maandag 4 Maart jJ. door 66 katoenweverijen en bedr ij fs-economisch en commercieel verwante ondernemingen onderteekend is, beperkt zich uitsluitend tot hetgeen het rappori-Wisselink de eer ste stap noemde, en heeft dus als doelstel ling een uniforme en rationeele regeling der verkoopsvoorwaarden. Zii is dus. me de gezien haar organisatie, een z.g. condi tie-kartel. Het rapport heeft niet alleen als basis ge diend voor de pogingen om in de katoen industrie hier te lande tot samenwerking te geraken, doch vormde ten deele ook den grondslag voor hiermede parellel loopen- de stappen in de wolnijverheid. Zooals reeds vermeld, zijn de pogingen in de ka toenindustrie geschied onder leiding van den Raad van Beheer van het Economisch Instituut voor de Textiel-Industrie en van het bestuur van de Ned. R.-K. Ver. van Werkgevers in de Textielnijverheid. Beide besturen hebben voortdurend in nauw overleg samengewerkt, en alle stappen ten behoeve der totstandkoming van de N. T. C. geschiedden reeds spoedig uitsluitend door beide besturen gezamenlijk. In de laatste stadia der onderhandelingen hadden beide besturen zelfs één gezamenlijke ge machtigde, prof. Wisselink, die namens beide lichamen de besprekingen voerde. Voorzitter van het Econ. Instituut Text, is de heer Joan Gelderman; de R.-K. Ned. ver. v. Werkgevers in de Textielnijver heid werd in de eerste periode nog gepre sideerd door mr. M. P. L. Steenberghe, later door den heer L. Schellens. Vooral echter de secretaris dier vereeniging, mr. B. J. J. v. Spaendonck, heeft in zijn ver eeniging een zeer werkzaam aandeel ge had in het doen slagen der plannen. Hoewel men in de wolindustrie iets la ter begonnen is met de pogingen om tot een uniforme regeling der verkoopsvoor waarden te geraken, dan in de katoennij verheid, zijn de pogingen, voornamelijk ge schied onder leiding van mr. B. J. M. v. Spaendonck, in deze bedrijfstak reeds verleden jaar met succes bekroond. De Wollenstoffenconventie is reeds bijna een jaar in werking. In de katoennijverheid heeft men met groote moeilijkheden te kampen gehad voornamelijk door het af zijdig blijven van drie ondernemingen. De Ned. Textielconventie en de Wollenstof fenconventie waren aanvankelijk (op de basis van het project der N. T. C. opgezet als z.g. parallel-kartels. Gedurende de ge heele oprichtingsperiode is voortdurend contact gehouden tusschen de beide con venties; de reeds bestaande band zal nu vaster aangehaald kunnen worden en bei de kartels zullen in nauw verband samen werken. Het project der N. T. C. werd wat het economisch gedeelte betreft voornamelijk samengesteld door prof. Wisselink, terwijl als juridisch adviseur optrad mr. A. Blom te Rotterdam. De Nederlandsche Textielconventie (die zelf de vorm eener vereeniging heeft) zal te zijner tijd overgaan tot de oprichting van een centraal bureau, hetwelk belast zal worden met de controle op de nako ming der onderlinge overeenkomst inzake de uniforme rationeele verkoopsvoorwaar den door de aangesloten ondernemingen. De oprichtingsvergadering welke gepresi deerd werd door den heer Joan Gelder- man in zijn kwaliteit van voorzitter van den Raad van Beheer Econ. Instit. Text, verleende hiertoe machtiging. LANDBOUWCOÖPERATIES, DIE HUIS HOUDELIJKE ARTIKELEN VERKOOPEN De Middenstandsbonden verzoeken den Minister hiertegen op te treden. De drie Nederl. Middenstandsbonden hebben zich verplicht geacht de aandacht van den Minister van Economische Zaken te verzoeken voor een ontwikkeling, wel ke het landbouw-ooöperatiewezen dreigt te gaan vertoonen en Welke, als poging om de positie van eigen stand te verstevigen, wellicht niet onverklaarbaar mag worden genoemd, doch die tevens op de positie van andere maatschappelijke groepen een dermate noodlottige invloed zal kunnen gaan oefenen, dat h.L de Regeering voor dit gevaar niet blind kan blijven. Men bedoelt de neiging, welke zich bij coöperatieve inkooporganisaties voor de landbouw vertoont, om ook artikelen, val lende buiben het landbouwbedrijf aan te koopen en door te leveren aan een ieder, welke daarvoor gegadigde is. Bij wijze van voorbeeld hebben de Mid denstandsbonden gewezen op de werk zaamheid ten deze van het Werktuigenbu reau van de Friesche Maatschappij van Landbouw. Blijkens een publicatie in het Friesche Landbouwblad, officieel orgaan van de Friesche Maatschappij van Landbouw, van 23 Juni 1934, is dit Bureau, naast werktui gen voor het landbouwbedrijf, sinds kort o.a. gaan leveren: naaimachines, stofzui gers, wasmachines, keukenfornuizen, rij wielen enz. Het mag wel overbodig worden geacht te betogen, dat deze methode van aankoop voor tallooze handelsbedrijven op het plat teland en in de stedelijke centra der land bouwstreken, bij voortwoekering een le- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Grieksche rebellen raken in het nauw. (2de blad). Simons uitgestelde Berlijn-reis in het Lagerhuis besproken. (2de blad). Een waarschuwing van Roosevelt het adres van Engeland? (2de blad). BINNENLAND. De Nederlandsche textiel-conventie. (1ste blad). Geen overeenstemming over de arbeids voorwaarden in de meubel-industrie. (1ste blad). De Ned. Aannemersbond over de wer ken „in werkverschaffing" (1ste blad). Bij Sonburg botste een vrachtauto tegen een electrische tram. Twee personen uit de vrachtauto gewond. (1ste blad). Winkelbrand te Schiedam. Winkelier ge arresteerd. (Gem. Ber. 3de blad en 1ste blad). Noodlottige aanrijding te Jutphaas. (Gem. Ber. 3de blad). Mislukte roofoverval te Woensel. (Gèm. Ber. 3de blad). vensgevaar moet gaan beteekenen. „In minder abnormale tijdsomstandig heden aldus de Middenstandsbonden zou er wellicht geen aanleiding zijn de aan dacht van Uwe Exc. voor een dergelijk euvel te verzoeken. In minder abnormale tijdsomstandigheden zou er vermoedelijk ook geen gelegenheid zijn geweest een der gelijk euvel tot ontwikkeling te zien ko men. Doch waar deze ontwikkeling zich in fei te vertoont, daar vertrouwen wij, dat de particuliere handel niet tevergeefs naar be schermend ingrijpen daartegen van de zijde der overheid zal behoeven uit te zien. Wij beseffen, dat Uwe Exc. de vormen en de wegen mist om rechtstreeks en zelf standig aan dergelijke praktijken een ein de te maken. Wij zijn er echter van overtuigd, dat niettemin aan Uwe Exc. de middelen ter beschikking staan om te verhinderen, dat de landbouw, welke thans in zooveel op zichten de rechtstreeksche steun van de Overheid geniet, zich, georganiseerd, van een steeds grooter deel der bestaansbron- nen van den handel poogt meester te ma ken. Wy wenschen ons met nadruk van iedere opponeerende heenduiding naar de land bouwsteun te onthouden. Integendeel: deze steun is ook voor di verse andere maatschappelijke groepen van onschatbare en onmisbare be teekenis is. Doch wel mag en dient o.i. in de huidige omstandigheden van de landbouw te wor den verlangd, dat hij ook zijnerzijds de be staansmogelijkheid van die andere maat schappelijke groepen eerbiedigt en hen niet verder uit hun economische werkzaamheid poogt te verdringen. Met aandrang verzoeken wij dan ook Uwe Exc. haar invloed wel te willen aan wenden, om het daarheen te leiden, dat de aan kooporganisaties van den landbouw zich van den handel in niet-bedr ij fsbenoo- digdheden en voorheen niet verhandelde artikelen ten ©enenmale onthouden". DE TWEEDE NACHT VAN DEN „STILLEN OMGANG". Te zamen 70 extra-treinen. Konden wij berichten dat in den eersten nacht de spoorwegen ruim 40 extra-treinen moeten inleggen voor het vervoer der ge- loovigen naar Amsterdam en terug, thans kunnen wij vermelden dat de tweede nacht nog ruim 30 extra-treinen noodig zijn. In dezen nacht, die van 16 op 17 Maart a.s., zullen loopen treinen van Maastricht en Venlo, van Wehl en Arnhem, Culem- borg en Woerden, twee van Utrecht en omstreken, een van Enkhuizen en Me- demblik, Den Helder, Driehuis-Wester veld, een van Rotterdam DP. en een van Rot terdam Beurs, van Roelofarends- veen, Bodegraven, Beverwijk, Alk maar en Warmenhuizen en een van Baarn en Naarden-Bussum.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1