WOENSDAG 6 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 KOOPMAN BEROOFD VAN ƒ4600. In zijn eigen woning. Een koopman te A'dam deed gisteren bij de politie aan het bureau Stadhouderskade aangifte, dat hij des nachts in zijn woning aan de Gerard Doustraat van een bedrag van /4600.is beroofd. Wie van deze berooving de dader is en hoe dit precies gebeurd was, kon de man niet opgeven, aldus de „Tel.". De koopman was Maandagavond, toen hij het geld bij zich droeg, in een café in de omgeving van de Ferdinand Bolstraat in aanraking geko men met verschillende mannen en vrou wen, die vermoedelijk spoedig te weten wa ren gekomen, dat hij zeer veel geld bij zich had. Toen hij meer gedronken had •*n goed voor hem was, zou de koopman door het heele gezelschap „vrienden" en „vriendinnen" naar zijn huis zijn gebracht, waar het genoegelijke avondje zou worden voortgezet. Van het genoegelijke avondje werd het een dol-gezellig feest. De koop man werd daarbij ten slotte zóó dronken, dat hij zich niets meer herinnerde en ter nauwernood wist, dat er feest was in zijn eigen huis. Wat er verder in het huis is gebeurd, kon de koopman gisteren nog niet vertel len. Toen hij des morgens uit een diepen slaap ontwaakte waren zijn vrienden en vriendinnen verdwenen, evenals het groo- te bedrag aan geld, dat hij bij zich had gehad. BEROOVERS GEKNIPT. Dank zij de groote oplettendheid van een surveüleerend politie-agent te Rotter dam is men er gisternacht in geslaagd eèn aantal beroofsters en helpers op heeterdaad te betrappen. Herhaaldelijk worden er door de land haaien slachtoffers gemaakt, maar bijna nooit slaagde de politie er in om de beroof sters te achterhalen. Ver na middernacht surveilleerde een politie-agent van het bureau Witte de Withstraat in de Mauritsstraat en zag toen twee vrouwen van verdacht allooi in gezel schap van een man pand 71 aan genoem de straat binnengaan. „Dat wordt wat", dacht de agent en hij zette zijn surveil lance niet voort. Hij bleef in de buurt om een oogje in het zeil te houden. Even later passeerden twee rechercheurs van de cen trale recherche; de agent lichtte zijn col lega's in. De politiemannen in burger stel den zich ook verdekt op en na eenigen tijd zagen de rechercheurs twee mannen naar buiten komen. Hoewel zij niet precies kdnden vaststellen of dat tweetal inder daad uit het bewuste pand kwam, volgden zij het duo. Op den Coolsingel grepen de agent en de helpers in en brachten hen over naar het naastbyzijnde bureau. Het bleken te zijn de 39-jarige radio-monteur A. B. v. d. B. en de 28-jarige koopman C. K. Bij fouilleering had Van der B. een be drag van ruim 1700 en 100 mark in zijn bezit. Onmiddellijk werd, naar de „Vooruit" meldt, een onderzoek ingesteld in het pand aan de Mauritsstraat. De politie trof in dit pand aan de 37-jarige G de J. en de 52-ja- rige A. C. P. in gezelschap van een vreem deling. De bezoeker bleek inderdaad be roofd te zijn. De twee vrouwen werden overgebracht naar het bureau Witte de Withstraat en aldaar verdacht van beroo ving in arrest gesteld. Later hield de politie ook nog twee an dere vrouwen aan, n.l. de 30-jarige R. B. en de 33-jarige T. H. de G., die zich in de omgeving hadden opgehouden en verdacht worden van medeplichtigheid. Alle zes aangehoudenen zullen naar het Huis van Bewaring overgebracht worden. LICHT IN OUDE INBRAAK? Vier personen gearresteerd. Gisternamiddag is door de recherche van het bureau Warmoesstraat te Amster dam in het bijzijn van den substituut-offi cier van Justitie mr. Versteeg, een huiszoe king verricht in een perceel aan de Krom me Waal, aldaar. Het onderzoek had tot gevolg, dat vier personen, los werklieden, zijn gearresteerd, verdacht betrokken te zijn bij den inbraak die onlangs is ge pleegd in een perceel aan de N.-Z. Kolk, waar ongeveer 1000.is gestolen. De vier arrestanten zijn aan een uitvoerig ver hoor onderworpen en daarna ingesloten. Zij zullen waarschijnlijk ter beschikking van de Justitie worden gesteld. DE SMOKKELARIJ DUURT VOORT. Twintig schapen in een personen-auto. Men schrijft uit Limburg aan de „Msb.": Trots verscherpte grensbewaking, weten de smokkelaars, die gewoonlijk goed met de plaatselijke toestanden op de hoogte zijn, nog altijd een plaatsje te vinden^ waarlangs zij de grens kunnen passeeren. En dat lukt zeer dikwijls maar al te goed. Al is het ons niet mogelijk vergelijkende cijfers te geven van hetgeen veilig over de grens komt en van hetgeen aangehouden kan worden door de grensbewaking, toch staat het wel onomstootelijk vast, dat het eerste het laatste heel veel malen over treft. Suiker en boter maken de gewone arti kelen uit, daarnaast spiritualiën, die uit België naar ons land worden uitgedragen. Ook biggen schijnen den laatster) tijd een dankbaar smokkelobject te zijn. (We hoor den dat men de oormerken in België ook al kent.en namaken kan). Hier te lande is alles zoo duur, dat men België in ruil niet veel kan bieden. Slacht vee.... is moeilijk, maar onze Belgische broeders staan bekend om hun voorliefde voor schapenbout en die wordt door onze en Belgische smokkelaars nog wel geëx porteerd. Voor eenige weken lazen we nog van een zending van 40 schapen, die te Weert aan betaalde smokkelaars was toever trouwd om over de grens te brengen, maar waarvan de (Belgische) eigenaar nooit een cent heeft gezien. De smokkelaars hadden de schaapjes op het droge en maakten van de opbrengst goeden sier. Gisternacht reeds een personenauto door een binnenweg van Weert naar België be laden met een 20-tal schapen, die opeen gepakt in den wagen zaten. De wagen werd door de Belgische douane aangehou den en tegelijk de lading waarvan enkele dieren gestikt bleken. De chauffeur wist te ontkomen. De rijksambtenaren aan het Nederland- sche grenskantoor „De Kempen" onder Weert hielden een wagen aan, beladen met 500 K.G. Belgische suiker en een partij doozen margarine. Paard, wagen en lading vielen in handen van den fiscus en de be stuurder liep een verbaal op. Zoo gaat het ieder en dag, dan wat meer, dan wat minder. En toch blijft de sluik handel voor velen een kostwinning. MET EEN BROODMES IN DE BORST GESTOKEN. Oude vee te de oorzaak. Bij een ruzie in de Jodenstraat te Venlo werd gistermiddag de 36-jarige A. Wolters uit Venlo met een broodmes in de borst gestoken. Het slachtoffers liep hierbij een ernstige wonde op en moest in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis te Venlo worden overgebracht. De dader, de 24-jarige B. K. uit Venlo, werd gearresteerd en is naar Roermond overgebracht. Tusschen de beide personen bestond een oude veete, welke aanleiding tot de steek partij heeft gegeven. DON SHLVESTRO MOET VLUCHTEN. Het Zandvoortsche publiek liegen een telepaath. De telepaath Don Silvestro heeft te Zand- voort kunnen ondervinden, dat het publiek niet alles zoo maar zonder meer slikt. Hij kon zich door een vlucht uit de zaal ter nauwernood aan een kastijding onttrekken, meldt de „Tel." Hij gaf n.l. Maandagavond te Zandvoort een demonstratie-avond, die door vrij ve len bezocht was. Na een geslaagd experi ment kondigde hij de komst aan van den „groote onbekende", een genialen buiten lander, die hem aangeboden had gratis op te treden. Het publiek moest evenwel kaar ten koopen om hem, Don Silvestro, in de gelegenheid te stellen zijn boete te beta len, die hem volgens zijn zeggen voor het genezen van menschen was opgelegd. In- tusschen somde hij de buitengewone presta ties van dezen buitenlander op, waaruit bleek, dat het wel haast een wondermensch was, die het tooneel zou betreden. Dood- sche stilte werd betracht en met adem- looze spanning wachtte men op het groote moment. Een vreemde gestalte kwam voor het voetlicht in een soort maskeradepak gekleed. Maar dra had het publiek hem goed opgenomen, of men ontdekte, dat het de telepaath zelf was en alles op bedrog berustte. Groot was het rumoer, dat daar op ontstond. Men eiscbte het geld terug en wilde hem zelfs te lijf. De vogel was echter gevlogen en wist zich ergens onder het trapgat te verstoppen. DE LUTINETOREN IN GOEDEN STAAT. Op 1 April hervatting der werkzaamheden. Door de bergingsmaatschappij Doeksen is gisteren een onderzoek ingesteld naar den toestand op het Lutineterrein bij Ter schelling. De bergingstoren, die den ge- heelen winter aan de zwaarste stormen is blootgesteld geweest werd teruggevonden in precies denzelfden staat als waarin men hem in den herfst van het vorige jaar heeft achtergelaten. De toren staat ongeveer 9 meter diep in het zand met den voet in de kleilaag. In den toren staat 16 Meter water, waaruit blijkt, dat gedurende de maanden, dat de toren onbeheerd in de branding heeft ge staan, op de beruchte Terschellinger gron den, geen korrel zand van buiten naar bin nen is gekomen. Het toestel is ook in geen enkel opzicht beschadigd. Wij vernemen verder, dat op 1 April a.s. de pogingen tot berging der Lutineschat hervat zullen worden. VOETBAL ROODE DUTVELS LONDON COMBINATION 3—3. Gistermiddag werd in het Heysel-6ta- dion te Brussel, ten aanschouwe van 8000 toeschouwers, een wedstrijd gespeeld tus schen de Roode Duivels en een Londensche combinatie. Het resultaat was 33 (rust 1—1). WATERSPORT DE HISWA-TENTOONSTELLING. De Hiswa-tentoonstelling nadert haar voltooiing. Reeds is begonnen met den op bouw der stands en het binnenbrengen der booten, hetgeen natuurlijk een omvangrijk werk is, als men bedenkt, dat bij de ge- exposeerde schepen zich bevinden „groote stukken" als een complete huisboot, een motorjacht van 10)4 M. en een groot aantal andere schepen. Wij kunnen meedeelen, dat de opening voor genoodigden der tentoonstelling,* die in de Apollo-hal te Amsterdam gehouden wordt, a.s. Vrijdagmiddag om half 2 zal plaats vinden, terwijl de hal of half 3 voor het publiek geopend wordt. HOCKEY De competitiestand. Uit den ondestaanden competitiestand van de vriendschappelijke hockey-compe- titie voor den D. H. H. B. blijkt, dat er hardnekkig gestreden wordt in beide af- deelingen om de eerste plaats. In de eerste afdeeling heeft „H.A.C." uit Den Haag de meeste kansen, alhoewel het wel even zal duren alvorens zij definitief beslag zal leggen op de eerste plaats, daar „Stick" of „N. V. A." even veel punten kunnen behalen als „H. A. C." In de tweede afdeeling zou volgens den competitiestand „H. A. C." de eerste plaats al bezet hebben, maar daar er nog een kwestie moet worden ougelost, heeft ook dit elftal zijn einddoel nog niet bereikt. „Stick" zal in deze afdeeling zeker de de tweede plaats bezetten, of de oplos sing moet in hun voordeel eindigen. De competitie-stand bijgewerkt tot Zon dag 3 Maart luidt: Afdeeling I. gesp. gew.gel. verl.pnt. H. A. C. Stick N. V. A. Leonidas Aeolus H. A. C. Stick N. V. A. Leonidas Aeolus Afdeelin g n 7 5 5 2 5 1 4 0 WIELRENNEN NIEUWE HAAGSCHE WIELERBAAN. Naar de „Avondp." verneemt, zal in Den Haag een nieuwe wielerbaan worden ge bouwd, onder leiding en voor rekening van den oud-wereldkampioen Piet Moeskops. Het terrein is gelegen aan de Laan van Nieuw Oost-Indië. Omstreeks half Mei zal met den bouw begonnen worden. De baan wordt 250 M. lang en er komt plaats voor 8000 toeschouwers. Wedstrijden achter mo toren zullen er niet worden gehouden. De wedstrijddagen zullen door de N. W. U. worden vastgesteld, teneinde onnoodige concurrentie met de Rijswijksche Wieler baan te voorkomen. DE ZESDAAGSCHE TE ANTWERPEN. Dinsdagavond 9 koppels aan het hoofd. De ochtend- en de middaguren boden weer het dagelij ksche schouwspel. Er ge beurde niets bijzonders en de renners reden kalm hun gangetje. Ook de sprints van drie uur vermochten geen leven in de brouwerij te brengen. Zij wrden gewonnen door Buysse, Pijnenburg, Guerra, Schön en Lohmann, Een oogenblik is er dan een kleine ople ving. De staartkoppels gaan zich wat roe ren. Het hoofdpeletpn reageert er echter niet op en zoo kunnen dan eenige koppels met grooten achterstand hiervan wat in- loopen. De sprints van zes uur zyn voor: Ver- reycken, Lohmann, Pijnenburg, Lohmann en Pijnenburg. Tot acht uur gebeurt er dan nog steeds niets bijzonders. Het is dan in middels weer zeer druk geworden en het publiek wil wat te zien krijgen, hetgeen dan ook gebeurt. Nadat eerst weer de staartkoppels wat van hun achterstand heb ben kunnen inloopen, brandt de strijd weer los en de jachten gaan weer beginnen en houden langen tijd aan. De sprints van negen uur kunnen weer niet verreden wor den en evenals Maandagavond worden zij afgelast. Op een gegeven moment zijn onze landgenooten Pijnenburg en Wals drie ron den achter en gaan Charlier en Deneef aan den kop. Het wisselt echter steeds. Tegen negen uur, midden in de jachten dus, komen Buysse, Pijnenburg en v. d. Horst te val len. Zij. worden weggedragen en de versla genheid is algemeen. De strijd wordt eeni gen tijd voor alle renners geneutraliseerd. Dit duurt tot ongeveer kwart over negen. De renners komen weer in de baan. Pijnen- bugr en v. d. Horst worden echter nog verzorgd en het is eerst half tien als Pij nenburg onder luid applaus weer in de baan verschijnt. De jachten blijven nog steeds aanhouden en er komt heel wat wis seling in den strijd. Nadat Charlier en Deneef eenigen tijd alleen aan den kop ge staan hebben, worden zij echter weer door de anderen ingehaald en op een gegeven moment zijn alle favorieten weer bij elkaar. Lohmann en Kuesters komen met elkaar in botsing doch de valpartij is gelukkig niet van ernstigen aard. Na 96 uur rijden zijn in totaal afgelegd 2357.205 K.M. Tegen half elf keert de rust wat terug. Eenige premies die verreden worden brengen al leen nog wat leven in de brouwerij. De renners gaan zich dan echter blijkbaar weer wat sparen voor het eerste nacht klassement. Om half twaalf was de stand als volgt: 1. PijnenburgWals 167 pnt.; 2. Loncke Buysse 102 pnt.; 3. SchönLohmann 100 pnt.; 4. CharlierDeneef 67 pnt.; 5. Guerra Van Nevele 50 pnt.; 6. HamerlinckBil- liet 48 pnt.; 7. SmetsMartin 29 pnt.; 8. BroccardoGuimbretiere 22 pnt.; 9. Van VlockhovenVan Buggenhout 21 pnt. Op 1 ronde: 10. HuysBonduel 19 pnt. Op 2 ronden: 11. VerreyckenHaezen- donckx 27 pnt. Op .5 ronden: 12. ZimsKuester 15 pnt. Op 7 ronden 13. RaesMeerschaert 54 pnt.; 14. BraspenninxVan Hout 35 pnt. Op 15 ronden: 15. v. d. HorstVan Hoek 36 pnt. Op 16 ronden: 16. MertensMortelmans 14 pnt. BILJARTEN WERELDKAMPIOENSCHAP CADRE 45 2. De beslissing nog niet gevallen. Gisteren werden te Montpellier de laat ste wedstrijden gespeeld in bovengenoemd tournooi. De Leeuw speelde gelijk tegen Reicher. In deze partij werd behoorlijk vastgehou den. Toch kon de Leeuw constante series produceeren en met een behoorlijk moyen ne behaalde hij het eerste 400. Reicher maakte in de laatste beurt gelijk met een serie van 31. Sweering speelde zijn laatste partij tegen Cote. Onze landgenoot was gisteren niet geheel in orde, hij had n.l. eenigszins last van maagkramp en kon daardoor zijn spel niet ontwikkelen en verloor dan ook van Cote. Uitgezonderd twee behoorlijke series van 73 en 88 speelde hij slecht. Na deze laatste partijen van onze land genooten was de stand zoodanig dat Swee ring in het totaalklassement de vijfde plaats bezet met 5 gewonnen partijen, 2785 ca ramboles, h.s. van 106 en een alg. moyen ne van 14.73. De Leeuw volgt direct achter hem het resp. 4 1/2, 2367, 128 en 15.17. De laatste partij tusschen Davin en Moons moet de beslissing brengen om de eerste plaats en het is dan geenszins uitgesloten dat een barragepartij zal moeten volgen. De resultaten waren: De Leeuw Reicher Cote Sweering 400 23 16.66 80 400 24 16.66 91 400 24 16.66 69 294 24 12.25 88 400 26 15.38 148 211 26 8.11 50 Albert Domingo De laatste partij, ni. die tusschen Moons en Davin, die van zeer veel belang voor den eindstand was, werd door den Belg gewonnen. Het gevolg hiervan is, dat thans de beslissing in dit tournooi nog niet ge vallen is en de wereldkampioen nog niet bekend gemaakt kan worden. Hedenavond zal nu een barrage-partij moeten plaats vinden tusschen Davin en Albert, die.bei den thans 7 partijen gewonnen hebben. De cijfers van de partij waren: Moons 400 20 20.— 141 Davin 291 20 14.05 75 BRUININKS TEGEN B. TEEGELAAR. Gisteren speelde de heer J. Bruininkcs „D.O.S." tegen B. Teegelaar met onder- staanden uitslag: car. car. brt. h.s. gem. J. Bruininkcs 600 476 33 57 14.42 D. O. S. B. Teegelaar 600 600 33 87 18.18 P. v. Cleef Hedenavond 8 uur bij den heer P. Ver- straaten, Haarlemmerstraat, clublokaal van de biljartclub „D. O. S.", revanchepartij tusschen genoemde heeren. SCHAKEN SCHAKEN OP SCHOOL. Dr. Euwe te Utrecht. Sinds enkele maanden wordt op de Op. Lagere School aan de Noordzeestraat te Utrecht in de hoogste klasse scha aki es ge geven door den heer P. Jungman, bestuurs lid van den Stichtschen Gooischen Schaak bond. Op groote, door de leerlingen zelf ver vaardigde demonstratieborden, worden op bevattelijke wijze de beginselen uiteenge zet. Bovendien beschikt elke jeugdige deel neemster en deelnemer over een eigenge maakt bord en eigengemaakte stukken, lederen Dinsdagmiddag na schooltijd geeft de heer Jungman zijn onderricht en hoe wel de deelname geenszins verplicht is, denkt geen enkele leerling er aan, ook maar één les over te slaan. Opmerkelijk is de snelheid, waarmede de kinderen alles in zich opnemen; volgens den heer Jungman, die reeds menig scha ker de spelregels bijbracht, veel sneller dan volw;#jenen. Het succes is dan ook van dien aard, dat het hoofd der school, de heer A. R. van Bavel, die hiertoe het initiatief heeft genomen, besloten heeft, een en an der bekend te maken, door een film te laten vervaardigen. Zoodoende stonden Zondag talrijke leer lingen vóór het fraaie moderne schoolge bouw, met hun boeken onder den arm, ^en- einde Dr. Euwe op te wachten, die uit Am sterdam was overgekomen, om de verrich tingen van zijn jeugdige concurrenten gad* te slaan. Aanwezig waren ook eenige tm» stuursleden der Schaakclub Utrecht, waar onder de voorzitter A. H. v. Wijngaarden, verder de heer W. Terpstra, gemeente-in specteur van het lager onderwijs en na tuurlijk de heeren Jungman en v. Broek. Tot groote vreugde van de scholieren speelde Dr. Euwe een paar partijtjes tegen enkele van hen. Daarna gaf onze kampioen een proefles, waarbij ieder ten zeerste ver rast was door de wijze, waarop de leerlin gen na zóó korten tijd de spelregels en de velden beheerschen. Vervolgens demonstreerde de heer Jung man zijn methode, die tot zulke verbluffend goede resultaten heeft geleid. Dit alles werd op de film vastgelegd. Na afloop deelde de heer van Bavel ons mede, buitengewoon tevreden te zijn over deze nieuwe richting van onderwijs. Door Dr. Euwe is thans een boek geschreven in samenwerking met den onderwijzer A. v. Loon, dat speciaal geschikt is voor jeugdige lezers. Hierin zal de heer v. Bavel een arti kel schrijven over het zelfvervaardigen van materiaal. De moeilijkheid is voorloopig nog het klassikaal onderricht te geven, zon der in strijd te komen met de Rijksvoor schriften. Het begin is er thans echter en stellig is hier het laatste woord nog niet gesproken. „Msb." HAAGSCHE SCHAAKBOND. De competitie. In „In den Vergulden Turk" te Leiden werd gisteravond een belangrijke compe titiewedstrijd gespeeld. Het eerste tiental der Haagsche Ohr. Schaakclub was de gast van het Leidsch Schaakgenootschap. Beide tientallen waren nog ongeslagen, de Haag sche club had 4 wedstrijden gewonnen en 1 gelijk gespeeld, de Leidenaars hadden 4 wedstrijden gespeeld en gewonnen. De winnaar van dezen avond was dus eigen lijk tevens kampioen. Er bestond voor de zen wedstrijd dan ook vrij wat belang stelling. De Hagenaars kwamen volledig op, de Leidsehe club miste De Blécourt, waarvoor Bloem als invaller fungeerde. Zooals gewoonlijk won van de Leidenaars Rutten het eerst, reeds bij den 22en zet gaf zijn tegenstander de partij op, Demmendal volgde spoedig. De partijen van het le en 3e bord werden remise. Ook Van der Nat won zijn partij vóór den afloop, zoodat toen de stand reeds 41 voor Leiden was. Bij het afbreken moesten nog enkele par tijen beslist worden. De partijen van Westra en Bloem werden daarbij gewonnen voor Leiden verklaard. Alleen de party van Van Hoek, die langen tijd veel beter had ge daan, moest in den eindstand verloren worden verklaard. De overige partijen werden remise, zoodat L.S.G. I met 73 de overwinning en tevens het kampioen schap der le klasse behaalde. Wel moet nog 1 wedstrijd gespeeld worden nl. tegen Disc. Disc. HL maar al zou deze wedstrijd verloren gaan, dan zou dit daaraan niets meer kun nen veranderen. De volledige uitslag laten wij hier neg volgen: Mr. J. G. van Eybergen (L) J. C. Geusebroek (H.) 1/2-1/2 W. DemmendalH. Smitskamp Jr. 10 G. BosschaJ. B. N. Ruben 1/2-1/2 Ir. J. J. G. v. HoekD. de Vries 01 Ir. J. WestraW. v. Drunick 1—0 W. H. v. d. Nat—J. Bakker 1—0 L. J. RuttenJac. Riedé 10 M. M. SegaarA. Teilier 1/21/2 S. P. OuwerkerkJohs. Kreuzen 1/21/2 M. BloemH. v. d. Hoff 10 Totaal 73 Hé padvinder, doe jij je goeie daad van vandaag eens even en haal die knoop uit dat touwtje. (Le Rite). DE LUCHTR0QVERS VAN HOITIKA. 199. Nu moest de oude heer weer lachen, dat de tranen hem over de wangen liepen: Je groote broers hahaha, waar zijn die dan, die broers van prikkeldraad? Op de maan zeker? En hij schudde Piet eens kameraadschappelijk door elkaar. -* 200. Piet stak twee vingers in de mond en liet een scnel gefluit hooren. Hij riep: Jochem de Sterke, kom! Karei de Vlugge, kom! Plof, Plof, de mannen sprongen uit hun boom, waar ze het gesprek hadden gehoord en hun lachen bijna niet konden inhouden. Present Jochem! Present Karei!

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10