DINSDAG 5 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 UIT DE RADIOWERELD Programma van Woensdag 6 Maart. Hulzen, 1875 M. N.C-R.V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ensemble v. d. Horst en Gramofoon platen. I.15 Gramofoonplaten. 2.00 Orgelspel. 3.00 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Kamermuziek. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonplaten en Technische cau serie. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Orgelconcert 9.00 Causerie. 9.30 Handelconcert door de Hollandsche Kamermuziekvereen. (Om ca. 10.10 Vaz Dias). II.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. V.A.R.A.-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven. 12.15 „Orvitropia" en Gramofoonplaten. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Masaryk-uitzending (lezing en gra mofoonplaten). 6.30 RVU. Causerie. 7.00 Sportuitzending en Causerie. 7.35 VARA-Orkest. 8.03 „Schandaal om Tannhauser", spel met muziek. 9.30 Reportage van de Zesdaagsche te Antwerpen. 9.50 Uit Londen: BBC-Symphonie-orkest. 11.00 Vaz Dias en VARA-Varia. 11.10 Orgelspel. 11.20 Vervolg reportage. 11.35 Orgelspel J. Jong. Droitwich, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 12.05 Orgelspel. 12.50 Ch. Manning en zyn orkest. 1.50 Orgelconcert. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth. 5.05 MacArtihur-Kwintet. 5.35 BBC-Dansorkest. 7.25 Handel-concert. 7.50 Concert 8.35 Concertinleiding. 8.50 BBC-Symphonie-orkest, koor en W. Backhaus (piano). 10.55 Harry Roy en zijn Band. „Radio-Paris", 1848 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.35 Orkestconcert. 8.20 Kamermuziek, zang en declamatie. 10.50 Dansmuziek. Kalundbörg, 1261 M. 11.20—1.20 Concert. 2.20 Gramofoonplaten. 2.504.50 C. Rydahl's orkest 7.20 Weensche Operettemuziek. 8.35 Tsjechische muziek door het Om roeporkest. 9.35 Strijkorkest. 10.2011.50 Dansmuziek. Keulen, 456 M. 6.35 Ruhrland-orkest. 11.20 Gramofoonplaten. 12.35 Schrammelconcert I.35 Accördeonduetten. 3.20 Omroepkleinorkest 5.10 Concert. 6.20 Omroeporkest, en -koor en solisten. 8.05 Pianorecital. 8.35 Koorconcert. 10.2011.20 Omroeporkest en solisten. Rome, 421 M. 8.05 Gramofoonplaten. 8.20 Opera-uitzending. Brussel, 483 M. 332 M.: 12.20 en 1.30—-2.20 L. Langlois' orkest. 5.20 Zang en piano. 5.50 Gramofoonplaten. 6.20 Kamermuziek. 7.10, 7.35 en 8.20 Gramóföófiplaten. 8.50 Hedendaagsche muziek. Hierna tot 11.20 Gramofoonplaten. 484 M.: 12.50 Omroeporkest 1-502.20 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 7.35 Zangvoordracht 8.20 Koorconcert. 9.20 Reportage. 9.40 Omroeporkest. 10.3011.20 Dansmuziek. Deutschiandsender, 1571 M. 7-35 „Stunde der jungen Nation": Der Kampf als Lebensgesetz. 8.05 Blaasmuziek. 10.20—11.50 Dansmuziek Gemeentelijk Radiodistribntiebedrijf te Lelden. 3e Programma. 8.05—8.20 Deutschl. eender. 9.20—14.20 Keulen. 14.2015.20 Kalundbörg. 15.20—16.50 Keulen. 16.5017.20 Londen Reg. 17.20—18.20 Brussel (Fr.). 18.20—19.10 Keulen. 19.1020.20 B erom Unster. 20.20afloop Rome. 4de Programma. 8.058.50 Parijs Radio. j 9.2010.35 Gramofoonmuz. G.R.D. j 10.35-^11.05 Droitwich. II,0512.05 Londen Reg. 12.05-13.50 Droitwich. 13.50—15.35 Londen Reg. 15.3518.20 Droitwich. 18.2018.50 Leipzig. 18.5019.50 Londen Reg. 19.5021.35 Droitwich. 21.35—afloop Londen Reg. GEMENGDE BERICHTEN FIETSRIJDER DOODGEREDEN. Te St. Maartensvlotbrug heeft onder de gemeente Zijpe een ernstig verkeersonge luk plaats gehad. Een auto, bestuurd door den heer E. Homan, is bij het voorbijrijden van een tegenligger tegen twee wielrijders opgered :n. Een van beiden, de 38-jarige T. Koordes uit St. Maarten, kwam zoodanig te vallen, dat de dood onmiddellijk intrad. Zijn metgezel bekwam eenige kneuzingen. De heer K. was gehuwd en vader van twee kinderen. De auto was ernstig be schadigd. ONGELUK OP HET PERRON TE HAARLEM. Gisteravond te half zeven is op het per ron te Haarlem een ongeluk gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De heer P. N. wilde, vóór de trein stilstond, uit de coupé springen. Waarschijnlijk door dat hij struikelde, kwam hij tusschen per ron en trein terecht. Hij geraakte bekneld en moest worden uitgezaagd. Met een oponthoud van 17 minuten kon de trein zijn reis naar Amsterdam voort zetten. Het rechterbeen van den heer N. is gebroken. OUDE KERK TE LEERBROEK VERNIELD Een uit de Xle eeuw dateerend gebouw. Gisternacht heeft te Leerbroek een felle brand gewoed, waarbij de uit de elfde eeuw dateerende kerk verloren is gegaan. De brand, waarvan de oorzaak nog on bekend is, werd omstreeks twee uur be merkt. De kleine brandspuit van Leerbroek was niet bij machte, iets anders uit te rich ten dan de nabije boerenhoeve van den landbouwer V. tegen den vonkenregen te beschermen. De auto-spuiten van Leerkerk en Leerdam, die later arriveerden, konden niets meer doen. De kerk brandde geheel uit; alleen de muren bleven staan. Een melkrijder, die om half twee door het dorp reed, ontdekte een vuurgloed ach ter de ramen van de kerk. Hij heeft on middellijk de dorpsbewoners gewaarschuwd en dezen slaagden er nog juist bijtijds m de handbrandspuit, welke onder den toren was opgeborgen, te redden, waarmede men zoo goed en zoo kwaad als het ging, het vuur begon te bestrijden. De burgemeester van Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland, de heer G. Slob, die spoedig aanwezig was, liet zooals gemeld, onmiddellijk de brand weer te Leerdam alarmeeren, welke een autospuit naar het dorp stuurde. Deze spuit heeft met vier stralen de vuurzee be streden. Omstreeks half vijf was het blusschings- werk geëindigd en kon met de nablus- sching van de puinhoopen worden begon nen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister; het is mogelijk dat deze is veroorzaakt door kortsluiting, doch het is niet uitgesloten, dat het vuur is ont staan door vonken, welke uit de kerkstoven zijn gevallen. Ook is het mogelijk, dat een ouderwetsche kachel, welke in de consisto riekamer stond, het vuur heeft veroorzaakt. De schade wordt door verzekering ge dekt. BRANDSTICHTING IN EEN KERK? Gisternamiddag ontdekten enkele kerk bezoekers in de groote St. Janskerk te Roosendaal, achter in de kerk bij het rust- altaar van O. L. Vrouw van Smarten, een brandend knielkussen in de onmiddellijke nabijheid van het houtwerk van het al taar. De kerkbezoekers hebben direct het vuur weten te dooven. Kort tevoren had men een jongen de kerk zien uitgaan, die op tamelijk ver dachte wijze de kerk had verlaten. FEUILLETON Li-Weng-Ho, de mandarijn. Uit het Engelsch, door BEN BOLT. 'Nadruk verboden). De stamelende klanken kwamen nauwe lijks hoorhaar over de lippen van het meisje; thans geheel begrijpend wat de secretaris bedoelde begroef ze haar ge zicht in de handen. Ah Yeo liet een onaan- doenlijken blik op haar rusten. De smart van die vrouw ontroerde hem niet in het minst; integendeel hij juichte innerlijk, dat hij in staat was haar leed te doen. „Ik begrijp wat een verlichting die we tenschap voor u moet zyn", hernam hij op zijn fleemendsten toon, „maar wij moeten niet talmen. Dit is niet de provincie van mijn achtenswaardigen heer en het is niet verstandig hier veel tijd te verspillen. Bo vendien ge zoudt dat ongetwijfeld ook niet willen, wanneer ge er aan dacht met hoe veel verlansen miin mses^r u "/acht." Met het hoofd nog steeds in de armen geborgen, schonk het meisje hoegenaamd geen aandacht aan de giftige taal van den Chinees. Hij deed een stap vooruit en een gele hand op haar schouder leggend, schud de hij haar bij den schouder. „Hoor je me?" vroeg hij scherp nu. Het meisje lichtte het hoofd <Jp en haar met tranen bedekt gezicht leek versteend. Zij staarde hem afwezig aan en het was hem duidelijk, dat zij niets van zijn spot tende woorden gehoord had. Dit gebrek aan respect maakte hem woedend. RIJNSCHEPEN IN BRAND. Opvarenden in sloepen gevlucht en gered. Gistermorgen zijn op het Wierumer-wad twee Rijnschepen, de „Zeeland", schipper A. Larooi, en de „Transito", schipper G. Larooi, welke met stroo waren geladen en op weg waren van Zoutkamp naar Straats burg, in brand geraakt, door tot nu toe on opgehelderde oorzaak. Het vuur greep zeer snel om zich heen eh weldra stond de brandbare lading in lichter laaie. De opvarenden konden niets tegen het vuur uitrichten en hebben zich met groote moeite in de sloepen in veiligheid kunnen stellen. De motor-reddingboot „Insulinde" van de N.Z.H.R.M. te Oostmahorn was ter assistentie uitgevaren. De Rijnschepen, die geheel doör het vuur zijn vernield, werden gesleept door de sleepboot „En Avant", uit Kornwerderzand. HUISELIJK DRAMA. Echtgenoot pleegt brandstichting. In een perceel in de Pontanusstraat te Amsterdam heeft zich een geval voorge daan van brandstichting, dat verband houdt met een huiselijken twist. Daar woont een 25-jarige koopman met zijn vrouw en kind. Onderlinge ruzies zijn er aan de orde van den dag. De vrouw lag ziek bij de boven buren te bed en in een driftige bui heeft de man toen op een van de bedden in zijn woning petroleum gegooid en het bed in brand gestoken, waarna hij het huis heeft verlaten. De brand werd door de boven buren tengevolge van de sterke rookont wikkeling spoedig ontdekt en dezen heb ben het vuur in den kiem weten te smoren. De brandweer, die eveneehs was gealar meerd, heeft daarop de politie van het ge val in kennis gesteld. Deze heeft den man, die zich in de nabijheid van de woning op hield, aangehouden. Hij heeft bekend brand te hebben willen stichten en is in het bureau Linnaeusstraat opgesloten. INBRAAK IN COÖP. VEREENIGING. Flinke buit In de gemeente Wierden onder Almelo is ingebroken in het kantoor van de Coö peratieve Landibouwvereeniging „Renkum- Ypelo". De inbrekers, die waarschijnlijk per auto gekomen zijn, zijn binnengekomen door een ruitje uit de machinekamer te snijden, waardoor zy in het kantoor konden door dringen. De dieven hebben de kleinste der twee brandkasten, waarin zich veel geld bevond, met beitels opengebroken en daar uit een bedrag van 2 a 3000 aan bank biljetten en zilvergeld ontvreemd. ONSCHULDIG VEROORDEELD? Naar aanleiding van in verschillende bladen gepubliceerde berichten aangaande „nieuw licht in een brandstichtingsaffaire" (betreffende den brand in de woning van den melkhandelaar G. te Amsterdam op 17 December 1933), waarin een melkknecht, die door het Hof te Amsterdam is veroor deeld tot 1% jaar gevangenisstraf, een verzoek tot revisie bij den Hoogen Raad heeft ingediend, vernemen wij, dat het niet juist is, dat dit verzoek nog niet in behandeling zou zijn gekomen. De Hooge Raad heeft op dit verzoek een beschikking gegeven, waarbij een nader onderzoek werd opgedragen aan het Parket van den Hoogen Raad.. Dit onderzoek heeft ertoe geleid, dat de advocaat-generaal bij dat college, mr. v. Lier, zich gewend heeft tot de Justitie te 'Amsterdam, hetgeen dezer dagen, naar wij reeds meldden, aanleiding heeft gegeven tot arrestatie van den melkhandelaar G. en den caféhouder C. in den Haarlemmer meer, resp. op vermoeden van uitlokking van brandstichting en brandstichting. „Sta op!" snerpte hij, haar overeind trekkend. Terwijl hij dat deed schreeuwde ze het uit een kreet van pijn maar niet van angst. „Wat is er?" vroeg hij geprikkeld. „Mijn voet", antwoordde zij, naar haar verbonden enkel kijkend, doet me pijn; u...." „O", onderbrak h(j haar met een gemeen lachje; „u hebt uw voet bezeerd. Dan zult u ten minste geen pogingen doen om weg te loopen. Gelukkig hebben we een draag stoel voor u." Zonder verder een woord pakte hij haar op en droeg haar de herberg uit. De stoel, waarin Ching en Forsyth haar uit de Yamen gevoerd hadden stond gereed, be waakt door een gewapende man, die een lantaarn in de hand had. Ah Yeo duwde haar hardhandig in den stoel, trok de gordijnen dicht en gaf de sol daat bevel haar geen seconde uit het oog te verliezen. Daarop keerde hij naar de herberg terug. Er gingen vijf minuten voorbij, en toen hoorde zij in haar halve verdooving den secretaris orders geven. De stoel werd opgetild, ze voelde beweging en was zich bewust, dat de terugtocht naar de Yamen te Pi-Chow was begonnen. Eenigen tijd hoe lang wist ze niet zat ze verslagen en verlamd van smart en wanhoop, in den stoel terugge- leund. Langzamerhand werd het haar weer mogelijk helder te denken, en on danks haar peilloos verdriet over den ge liefden man, aan wiens dood zij geen mo ment twijfelde, ontwaakte haar oude moe dige energie. „Ik zal nooit naar de Yamen teruggaan nooit!" hamerde het in haar hoofd. Het leven hield geen enkele belofte meer voor GEVANGENE ONTVLUCHT. Op het station te Haarlem is gistermid dag te omstreeks twaalf uur een gevangene ontvlucht. De man, een 24-jarige strooper uit LJmuiden, die nog een maand gevange nisstraf te goed had, was acht dagen gele den in een logement te Haarlem gearres teerd en overgebracht naar de z.g. cel-ba rakken in Den Haag. Gistermorgen moést hy voor den Haar- lemschen kantonrechter terecht staan we gens strooperij. Nadat zijn zaak behandeld was, werd hij in dèn delwagen terugge bracht naar het station onder bewaking van een rijksveldwachter en iemand van de militaire politie uit Den Haag. Vermoe delijk heeft de man in den celwagen kans gezien zijn boeien te verbreken, zonder dat de bewakers dit bemerkten. Op het perron rukte hij zich plotseling los, rende over de rails en wist door over eenige hekken te springen het Kennemerplein te bereiken. Zijn bewakers, die blijkbaar minder lenig waren, slaagden er niet in hem langs den zelfden weg te volgen. Zij verlieten het station langs den gewonen uitgang met het gevolg, dat toen zij op het Kennemer plein kwamen, de man daar reeds lang niet meer te bekennen viel. Direct werd de po litie van de ontvluchting in kennis gesteld. Zij stelde onmiddellijk in Haarlem-Noord een uitgebreid onderzoek in, echter zonder resultaat. Vermoedelijk zal de gezochte trachten zich schuil te houden in de om geving van zijn woonplaats IJmuiden, waar hij goed bekend is, „Msb." OP VELDWACHTERS GESCHOTEN. Naar wij vernemen is zekere R„ die sinds Vrijdag als vermist werd opgegeven, ge vankelijk naar Arnhem overgebracht als verdacht schuldig te zijn aan jachtdelict. R. was Vrijdag met twee vrienden in het jachtveld tusschen Mook en Malden aan het jagen toen zij des avonds plotseling verrast werden door de veldwachters uit genoemde dorpen. Een van de vrienden van R. zette de lichtbak op de veldwachters aan, waarop R. zijn geweer op de politie mannen richtte en schoot. De kogel trof echter geen doel. R. is door de politie na verhoord te zijn naar Arnhem overgebracht. AUTO MET 5000 BOEKJES SIGARETTENPAPIER AANGEHOUDEN. De politie te Roosendaal heeft gisteren weer een goeden slag geslagen door aan houding van een luxe auto, waarin een zending van 5000 boekjes sigarettenpapier was geladen. Tegen de vervoerders- twee inwoners van Rotterdam werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl auto en lading in beslag werden genomen. haar in. Haar geliefde was dood en te Pi- Chow wachtte haar onduldbare schande. Liever zou ze sterven en met een haast lugubere kalmte begon zij te overleggen hoe zij uit het leven zou scheiden Zij had geen wapen, geen enkele andere hulpmid del, maar op weg naar Pi-Chow waren af gronden, bruggen Een schreeuw door de duisternis stoor den haar droefgeestige gedachten. De kreet werd vermenigvuldigd.... er kwam een geluid van worstelende mannen, alarmroepen, een schot knetterde en toen werd de stoel zoo plotseling neergezet, dat haar enkel ondragelijk pijn deed. Het ru moer werd heviger; zij hoorde Ah Yeo's stem bevelen geven, die blijkbaar niet ge hoorzaamd werden, want ze werden ge volgd door ruwe onwillige vloeken. Toen stiref het lawaai even plotseling weg als het opgekomen was en aan den anderen kant van het gordijn hoorde zy een man lachen. Met een snelle hoop opwelende in haar hart, sloeg zij een lap zijde weg en toen zij dat deed werd voor haar gezicht een lan taarn in de hoogte gehouden. Maar in het licht daarvan kon zij ook den man zien die haar bespiedde en met ontstelde verbazing ontdekte zy dat hy geen Chinees was, maar tot een anderen volksstam moest behoo- ren. Hij droeg een soort tulband, zijn klee- ren waren rood en blauw gestreept en de wijde mouwen van zijn los gewaad lieten zijn bloote armen grootendeels vrij. Een oogenblik bekeek de man haar met nieuwsgierige oogen, toen gaf hij een schreeuw en enkele anderen drongen om den stoel om haar aan te zien. Ze hadden hetzelfde type als de man met de lantaarn en waren alle gewapend. De mannen begonnen opgewonden met WILT U IETS WETEN? Vraag: inzake de moordenaar van den Prins van Oranje en de Watergeuzen. Antwoord: Wat u omtrent den moor denaar van den Prins van Oranje hebt ver nomen is schandelijke laster. Zijn misdaad is door niemand ooit goedgepraat laat staan „gezegend" of „beloond". Ook uw andere vragen kunnen met de meeste be slistheid ontkennend worden beant woord. De Prins van Oranje heeft met de dood van de martelaren van Gorcum niets uitstaande. De Prins was zelfs een groot tegenstander van de vervolging der Katho lieken. De Geuzen op de meesten van wie men gerust de kwalificatie kimt toe- elkaar te redeneeren in een taal, waarvan Kathleen niets verstaond maar die in elk ge val geen Chineesch was; nog meer mannen voegden zich bij den groep tot er onge veer een dozijn bijeen waren, die allen deelnamen aan de levendige discussies. Na eenige minuten gingen zij een paar passen terug en Kathleen ontdekte een vastgebonden gestalte die naast de stoel stond. Het was Ah Yeo, en toen zij naar hem keek, begon hij te "spreken. „Het schijnt dat het ons niet gegeven Is de reis naar Pi-Chow rechtstreeks te ma ken, edele dame." „Dat lijkt mij ook!", antwoordde ze en vroeg toen: „Wie zijn die mannen?" „Ik weet het niet met zekerheid. Zij hebben veel van Wha Miaos, den beruch- ten rooversstam, maar ze zijn nog wilder en krijgszuchtiger. Een of ander soort bergvolk, vermoed ik, dat in verborgen uithoeken van de heuvels woont." „Wat zouden ze met ons doen?" „Dat staat nog te bezien", klonk het som ber. „Ze zullen ons direct dooden of ons vasthouden ora een losprijs te verdienen. We zullen het laatste maar hopen en eer lijk gezegd lykt my dat vooralsnog het waarschijnlijkste, want wat hebben ze aan onze lijken? En als mijn edele meester een hoog bedrag voor u moet betalen, zal hij u des te hooger waardeeren!" Het meisje negeerde dezen schimpscheut en terwijl ze den blik van hem afwendde en naar de rooverè keek, kwam een van hen op Ah Yeo toe en sprak hem aan in een weinig beschaafd klinkend, met dia lect dooreengemengd Chineesch. Kathleen probeerde er iets van op te vangen, maar slaagde daar niet in; de secretaris scheen evenwel de zin van 'smans woorden te begrijpen; want hij gaf bescheid op zach- passen, welke u gebruikte handelden tegen den wil van den Prins in. Uw vragen van godsdienstigen aard zullen wy door zenden, ter even! beantwoording in de rubriek „Licht in Duisternis". Vraag: Kunt u mij zeggen het juiste adres van het Hoofdkantoor der Dierenbe scherming? Antwoord: Ned. Vereeniging tot Be scherming van Dieren, Prinses Mariestraat 49, den Haag. Vraag: Hoe is het adres van het Wit- Gele Kruis te den Haag? Antwoord: De secretaris der afd. den Haag is F. R. de Charro v. Kempen, Frankenslag 13, den Haag. ten, ernstigen toon. Verscheidene keeren maakte de andere tegenwerpingen en een maal wees hij met de hand naar Kathleen. De stem en de gebaren van den secretaris werden dringender en de roover verliet hem om met zijn metgezellen te overleg gen Ah Yeo keerde het hoofd naar haar om. „We liggen nu op de weegschaal", deel de hij mee. „Ik heb duizend zilveren taels voor uw bevrijding beloofd." „En hoe wilt u aan dat geld komen?" „Mijn achtenswaardige meester is onme telijk rijk", gaf hij zoetsappig ten ant woord. „Het kan hem niets schelen om doen prijs te betalen voor zijn.... speel goed!" Het meisje werd vuurrood en toen zij in haar stoel terugkromp, was er weer die duivelsche glimlach op Ah Yeo's gezicht. Hij zweeg, maar een paar minuten later, toen de woordvoerder van de roovers den draagstoel opnieuw naderde, hernam hij: „Nu zullen we zien naar welken kant de balans doorslaat." De roover sprak enkele oogenblikken met hem, daarbij twéémaal op Kathleen wyzend, en toen riep Ah Yeo haar toe: „Voorloopig is ons laatste uur nog niet geslagen, deugdzame vrouwe. Deze heeren geven terecht de voorkeur aan duizend taels boven het voldoen van hun slacht offer-instincten. Wij worden in gijzeling gehouden. Boeddha zij met ons!" (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9