HET „ST. URSULA'-GESTICHT TE NIEUWVEEN MAANDAG 4 MAART 1935 OR LFJDSCHE COURANT JERDE BLAD. - PAG. 1! Van buitenplaats tot katholieke onderwijsinstelling Trekt men als vreemdeling door een plaats, dan is het veelal het bezienswaar dige of karakteristieke, dat onze aandacht vangt, een schoon kerkgebouw of raad huis in een speciaal geval alleen een ge vel een monument, een park of iets an ders, dat de trots der bewoners is en zij als locaal bezit beschouwen. Bij den vreemdeling zijn het deze indrukken, die zyn bekendheid met de plaats dekken. Zoo is het ook met Nieuwveen. Wie Nieuwveen kent, kent .,Sassenoord". En de buitenpoorter vraagt zich onmiddellijk af hoe dit fraaie buiten in zoo'n nietig dorp je verzeild raakte; een buiten, dat onder de oude landhuizen langs de schilderach tige Vechtoevers niet misstaan zou. De ouderen uit het plaatsje weten echter, dat het oord der bekende Nieuwveensche fa milie Sasse oospronkelijk een heel wat be scheidener aanzien had. Ongeveer een eeuw geleden werd het huis gebouwd voor den Ned. Herv. ds. Schoenmaker. Diens dochter huwde met den apotheker Jan Sasse, doctor in de wijs begeerte, die jaren achtereen de vrouwen rubriek der „N. R .Crt." verzorgde. Zoo kwam het pand aan de Sassen. De zoon van dr. Sasse, mr. J. C. von Briel Sasse, oud- kantonrechter van Schiedam, was het, die het huis de luister gaf, welke het tot bui tenplaats maakte. Enorme sommen be steedde deze voor uitbreiding van het huis, door aanbouw van serre en hoektorens o.a. Door aankoop van aangrenzende perceelen, welke meteen voor den sl-ooper waren, bracht hij tuin en bosch in overeenstem ming met het heerenhuis, te zamen ruim 1.55 HA. Toen in Nov. 1931 mr. von Briel Sasse plotseling op hooge leeftijd stierf, vroeg heel Nieuwveen zich af wie de nieuwe eigenaar zou worden. De koopsom was aan lokkelijk, bij openbare verkooping werd het op dik 20.000 opgehouden. Particulie ren toonden wel veel belangstelling, maar waar voor een vreemde het natuurschoon alleen binnen „Sassenoord" te vinden is, was het verklaarbaar dat geen enkele koo- per onder de kijkers gevonden werd. Een ommekeer. Zoo verliepen twee jaren en -met leede oogen zagen de dorpelingen het fraaie bui tengoed vervallen. In het voorjaar 1934 laaide plots de belangstelling weer op. Geestelijken en religieuzen deden Nieuw veen aan. Zou 't een gesticht worden? En ja, in April werd bekend, dat de Eerw. Zusters Ursulinen van het moederhuis te Bergen het huis hadden gekocht voor on derwijsinrichting voor achterlijke kinderén uit het Bisdom Haarlem, daar „Huize An gela" in Den Haag te klein werd. Gelijk tijdig werd een boerderij met 22 H.A. land achter „Sassenoord" aangekocht. Nieuw veen was van streek! In Augustus ving de verbouwing aan, zoodat het plaatsje spoe dig de eerste vruchten plukte door werk verruiming. Groot en klein volgde de vol tooiing bijna even aandachtig als de Zeer- eerw. heer G. v. d. Burg, directeur der on derwijsinstellingen der Ursulinen-orde en rector van het moederhuis. In Januari kwamen de Zusters en vóór eenige weken de kleuters; een twintigtal. En thans wacht de eerste groote Katho lieke stichting in Nieuwveen, onder pa tronage van St. Ursula, op de komst van den Bisschop van Haarlem, die aa. Dins dag de plechtige inwijding zal verrichten. De inrichting. „St. Ursula" imponeert met zijn «50 M. lang front, dat door het naakte geboomte thans duidelijk uitkomt. Roode vitrage gordijnen geven het een stemmige aanblik en laten tevens het daglicht wonderhel in vallen. Van de aangebouwde vleugels sluit de rechter (10 M.), waar de slaapzaal der kleintjes is,' het best bij het hoofdgebouw aan. De linkervleugel meet 30 M., waarvan pl.m. de helft" door de wintertuin wordt ingenomen, die met een glazen kap is af gedekt. Deze vleugel valt daardoor wel uit de toon, maar beantwoordt zoo volledig mogelijk aan het doel. Aan de wintertuin grenzen de baden douche, kuip- en voetbaden en toiletten, benevens een laboratorium en kamer voor geneeskundig onderzoek. Aan het oorspronkelijk gebouw is zoo min mogelijk gebroken. De vestibule bleef in tact. De ruime, rijke eetzaal met par ketvloer, dressoirs en lambrizeering van zwaar eiken en haar fraaie betegelde schouw met eiken mantel, waarin het fami liewapen der Sassen, is nu het dagverblijf der Zusters. De salon van vroeger is het leslokaal der kleinste kleuters van 3 en 4 jaar. In de keuken staat de trots van de keukenzus te rs: een machtig stookfornuis, op een „behoorlijk" gezin berekend. Een lift in de westelijke toren aange bracht, brengt ons op de eerste verdie ping. Aan de achterzijde is het lokaal voor de knaapjes van 5 en 6 jaar, voorts de re creatiezaal voor de interne meisjes, die de Zusters in het huishouden de hand reiken. Verder zijn op dezelfde étage twee zieken kamers en eenige vertrekken, die nog geen bestemming hebben. Op de tweede verdieping vinden we „O. L. Heer op zolder", Die daar in een eenvou dig doch devoot kapelletje onafgebroken vertoeft. Daar bidden de nederige diena ressen Gods door den dag de zegen op hun schoon, maar o zoo zwaar en opofferend werk af. Daar ontvangen zij van den god- delijken Kindervriend een onuitsprekelijk geduld om hun werk in leekenoogen een Sisyphus' arbeid in blij vertrouwen voort te zetten. Daar vinden zij troost en opbeuring, als de moed eens mocht zinken. Daar leeren zij zichzelf wegcijferen en zich j volkomen geven aan hun- hooge roeping: de opheffing der hun toevertrouwde kinde ren tot een verstandelijk peil dat der nor male kinderen meer nabijkomend. Doch tevens danken de Zuster kens daar den Meester voor de zoo moeilijk verkregen vruchten op hun arbeid. De sacristie en biechtstoel grenzen aan de kapel. Mede vinden we op deze verdie ping de slaapcelletjes van de Zusters en meisjes. Ter afwisseling kunnen we door het nieuwe trappenhuis naar beneden gaan. Aan de veiligheid is veel aandacht ge schonken. Handbrandbluschapparaten "treft men in bijna alle vertrekken aan. Twee brandtrappen waarborgen in tijd van nood een veilig heenkomen. De beschildering is rustig. Crème in on derscheiden nuances, met een frisch biesje afgezet, is hoofdkleur. Bij de verlichting is met modern materiaal gewerkt. Het ge- heele complex wordt centraal verwarmd. Radiatoren en buizen zijn zilververguld. Het Architectenbureau Thunnissen en Hendricks uit Den Haag had de leiding in handen; opzichter de heer E. Besteman. Aannemer was de heer P. Bot uit Heerhu- gowaard; uitvoerder de heer B. Blom. De fa. Halekor uit A'dam leverde de centrale verwarming. De fa. P. Egberts en Zn. alhier voerde het metselwerk uit en de heer Th. H. Herr uit AarL'veen het schilderwerk. Opvoeding en onderwijs van het achterlijke kind. Dat de opvoeding van het imbeciele kind hooge eischen stelt aan de opvoeders, i.e. de eerw. Zusters, stipten wij boven al even aan. Aan de opvoeding wordt zeer veel zorg besteed. Wil het onderwijs vruchtdra gend worden, dan moet het dikwijls on handelbare karaktertje worden „bijge vijld". De kleine leert orde en netheid, stipt gehoorzamen, zijn wil buigen, zichzelf helpen, b.v. aankleeden, enz. enz. Oogen- dwang. Het onderwijs geschiedt volgens Fröbel en Montessori en is dus geheel ingesteld op de ontwikkeling der zintuigen. Zelf werkzaamheid is hèt devies van iedere nieuwe dag. In de vriendelijke klaslokalen heeft iedere kleuter een eigen tafeltje en stoeltje; de grooteren hebben complete bu reautjes ^met laden voor hun paperassen. De collectie leermiddelen is rijk ondanks de duurte. Veel zagen wij door de vaardige Zusters zelf vervaardigd. Het tempo op fröbelscholen voor normalen is uiteraard vlugger, maar de resultaten met deze peu ters zijn dikwijls verrassend. Wij zagen o.a teekeningen met z.g. mallen gemaakt en netjes gekleurd, verder vlechtwerkjes van raffia. Schier bovenmenschelijke in spanning vergt het echter van de Zusters- onderwijzeressen, die van 's morgens ze ven tot 's avonds zeven met de kleinen op trekken. Niet langer dan een half uur zit ten ze aan hetzelfde. Een bonte variatie toont het dagelijksch program. Spel, zang, gymnastiek. wandelen enz. wisselen de lessen af. Op muziek en zang zijn ze dol. Er zijn zooveel muziekinstrumenten, dat een fanfare-corps en jasz-band volledig uitgerust kunnen warden. Het zingen gaat volgens de Ward-methode. Op het reper- toir staan zoowel geestelijke liedjes als be kende straatdeuntjes a la „Pinda, pin- 'da Zijn de kleuters in „St. U." afgestudeerd, dan jcomen ze in de laagste fröbelklasse van „St. A." en worden daar klaar gemaakt om het buitengewoon lager onderwijs te kunnen volgen. (Het laatste wordt door het rijk alleen gesubsidieerd). Zijn de kinde ren op een leeftijd, dat ze „H. A." kunnen verlaten, dan gaan de jongens in een vak en de meisjes worden b.v. geplaatst als tweede meisje. Gezonde kinderen een zegen. De eerw. Moeder Bonifacia, die ons gaar ne in staat stelde den lezers van ons blad het een en ander over „St. U." te vertel- len, bracht ons ook in aanraking met de kleinen. Wij treffen ze juist op hel terras van de wintertuin, waar de maaltijden I gebruikt worden. Ze eten uitstekend, I zien we. De aanblik van zoo'n schaar imbecielen verwekt diep medelijden. Ze staren wezen loos voor zich uit of zijn voortdurend m beweging. Daar komt een peuter aan en vertelt het groote nieuws aan „meneer", I die met de beste wil het gebroken taaltje j niet vermag te begrijpen. Maar „Moeder" j begrijpt hem en vertelt in geuren en kleu ren het verhaal over van de ondeugende haan en de kip. En het knopje knikt en j lacht instemmend: zóó was 't. I Aangrijpend zooals de Zusters met de dreumesjes omspringen en sollen en ze letterlijk op de handen dragen. En telkens opnieuw vraagt men zich af: Beseffen wij ten volle het groote voorrecht, dat God ons I geestelijk gezonde kinderen heeft geschon ken? Wij vinden het heel gewoon, dat on- I ze kinderen normaal zijn, maar is het geen I genade? Danken wij God daarvoor? Het winterparadijs. Soeciale vermelding verdient de winter tuin, het paradijs der kleuters en de trots van het huis. Langs de lange zijden van het glazen paleis zjjn breede betonnen bakken gegoten met teelaarde, waarin een weelde aan groen en bloemen. Aronskel ken, azalea's, begonia's, clivia's bloeien in harmonische groepeering met palmen, cac- teeën, vetplantjes en tientallen andere plantensoorten. Ook de vogelwereld is bin nengehaald. De grootste der drie volières beslaat de heele achterwand. Goudfazan ten, parkieten, vinkjes, rijstvogeltjes enz. zijn een afleiding voor de kleinen, die dra ven en ravotten in het rulle zand. Zelfs een goudvisschenbassin en een terrarium zijn niet vergeten. Van het voorjaar zal rond het huis, voor namelijk aan de achterzijde, de tuin aange legd worden naar teekeningen van den tuinarchitect Adr. van Nes uit Apeldoorn. De fa. C. Klijn en Co., Boskoop, heeft de aanplant en verzorgde ook de wintertuin. Onbegrensde perspectieven. Wijl de belangstelling voor het achter lijke kind toeneemt „Huize Angela" be gon zes jaar geleden met 14 en heeft thans 170 patiëntjes kan in de toekomst op verdere uitbreiding van „Huize Ursula" ge rekend worden. De eerste jaren is er nog geen sprake van, trouwens, de begrooting is „even" overschreden. Door de gelijktij dige aankoop van de boerderij zijn de mo gelijkheden voor het verre verschiet vrij wel onbegrensd. Het ligt niet in het voor nemen de boerderij in de as. jaren zelf te expjoiteeren. De bevolking is nog te klein en breidt voorloopig niet merkbaar uit. Tijdens de vacanties gaan de kinderen naar huis,' waardoor tevens de Zusters kunnen uitrusten van hun zenuwsloopende taak. „H. A." heeft niet als „H. U." een weel derige omgeving. Het laatste is daarom mede een ontspanningsoord voor de Hage- naartjes, die een dagje overwippen. De kleinen staan onder geregelde con trole van dr. Bouwdijk Bastiaanse, den psy chiater van beide huizen. Voor ziektegeval len buiten het zenuwgestel om. heeft dr. Geelen van Uithoorn de practijk en bij diens ontstentenis de plaatselijke genees heer dr. Nout Een rijke Katholieke aanwinst. Voor de eerw. Zusters Ursulinen is „St. Ursula" een rijke aanwinst, niet financieel, doch cultureel. Het is een sprekende getui genis van Katholieke durf en voortvarend heid, hier voor het geestelijk misdeelde kind. God zal het Zijn zegen niet onthou den. En Nieuwveen? Heeft het materieel pro fijt van het nieuwe huis iets wat vooral tegenwoordig meespreekt van hooger plan bezien, spreekt de beteckenis nog dui delijker. Het oude „Sassenoord" heeft we derom aan luister gewonnen. Maar thans is het niet enkel de trots van Nieuwveen. BUITENLAND SIAM. DE KONING DOET AFSTAND VAN DEN TROON. DE AFGETREDEN KONING VAN SIAM. Volgens een te Bangkok ontvangen offi cieel bericht heeft de koning van Siam Za terdag afstand gedaan van den troon. Zooals men weet, vertoeft koning Pra- jadhipok reeds geruimen tijd te Londen. Voor dit bericht scheen in Siam weinig belangstelling te bestaan. Het eenige poli tieke incident, dat zich Zaterdag te Bang kok voordeed, had volstrekt geen betrek- 'king op het besluit van den koning. Het was n.l. de arrestatie van tien personen wegens de poging tot het plegen van een aanslag op den minister van oorlog. De thans afgetreden vorst is 8 November 1893 te Bangkok geboren en is een zoon van koning Sjoelalongkorn. Na den dood van zijn broer RamaWI werd koning Pra- jadhipok op 25 Februari 1926 gekroond. Op 26 Augustus 1918 was hij in het huwelijk getreden met prinses Rambai. Tijdens zijn bewind heeft de koning groote reizen in het buitenland gemaakt, vooral ook in ver band met een oogziekte, waarvoor hij ge nezing zocht, hij heeft ook een bezoek ge bracht aan Nederlandsch-Indië. Gedurende de afwezigheid van het vor stenpaar is een opstand uitgebroken, welke er toe heeft geleid, dat op 27 Juni 1932 een nieuwe grondwet werd ingevoerd, waar door de rechten der monarchie aanzienlijk werden beknot. Tijdens het verblijf van den koning in Engeland verlangde de re geering een verdere beperking der monar- chiale rech'ten, waarop de koning weigerde terug te keeren, en ondanks den aandrang van een delegatie die hem van zijn besluit poogde te weerhouden, heeft hij thans af stand gedaan van den troon. DUITSCHLAND. DR. MARAHRENS UIT ZIJN AMBT ONTZET. Door rijksbisschop Müller. Bij een telefonisch gesprek van United Press met den landsbisschop dr. Marahrens verklaarde deze, dat rijksbisschop Müller een verordening heeft uitgevaardigd, vol gens welke hij (Marahrens) uit zijn ambt wordt ontheven. Woensdag j.L heeft n.L de „Landeskir- chentag" van Hannover de vertegenwoor diging van het officieele regime der Duit- sche Evangelische Kerk, bisschop Marah rens afgezet en in zijn plaats den presi dent van het genoemde lichaam Hahn be noemd. Aangezien onmiddellijk daarop 800 delegaties der Hannoveraansche kerk, be staande uit 2000 personen, haar vertrou wen in bisschop Marahrens hebben uit gesproken, besloot deze de zijns inziens onwettige benoeming van Hahn te ignoree- ren. Of de benoeming van Hahn door den rijksbisschop bevestigd is, is niet bekend. ENGELAND. SIMON DONDERDAG NAAR BERLIJN. Hij gaat per vliegtuig. Naar wy van bevoegde zijde vernemen, is de reis van den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken, sir John Simon naar Berlijn thans definitief vastgesteld. Simon zal zich Donderdagmorgen per vliegtuig naar de Duitsche hoofdstad begeven, waar hij in den namiddag om ongeveer half vijf wordt verwacht. De Engelsche minister en zijn gevolg zullen op het Tempelhofer-vliegveld wor den opgewacht door den Duitschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, baron von Neurath, den chef van het protocol, graaf Bassewitz en door een vertegenwoordiger van Hitier, waarschijnlijk den plaatsver vanger van den Fiihrer, Rudolf Hess. OOSTENRIJK. DR. RINTELEN STAAT TERECHT. Aanklacht wegens hoogverraad in verband met den Juli-putsch. In de groote Schwurgerichtzaal van het Landesgericht te Weenen begon Zaterdag voor een militair gerecht het hoogverraad- proces tegen den vroegeren Oostenrijk- schen gezant te Rome, dr. Rintelen. De Staatsanwalt klaagde dr. Rintelen wegens hoogverraad aan en motiveerde de aanklacht o.a. als volgt: Dr. Rintelen heeft in het jaar 1934 en in zonderheid in Juli 1934 te Rome en Wee nen het hem bekend geworden plan van den aanslag op de bondskanselarij van 25 Juli 1934 goedgekeurd en dit plan daardoor bevorderd, dat hij zich aan de raddraaiers die dezen aanslag op touw zetten, heeft beschikbaar gesteld voor de vorming eener revolutionnaire regeering. Dr. Rintelen, zoo ging de Staatsanwalt voort, heeft de misdaad van hoogverraad begaan en moet volgens paragraaf 59b van het wetboek van strafrecht daarvoor ge straft worden. De strafmaat bedraagt volgens deze wetsbepaling 10 tot 20 jaren kerkerstraf. Wanneer echter het gerechtshof conclu deert tot een bijzonder gevaarlijk karakter van het hoogverraderlijk handelen, dan moet levenslange kerkerstraf worden op gelegd. Moeilijk is de kwestie en het bewijs, dat dr. Rintelen met de putchisten in verbin ding heeft gestaan en zich aan de in de aanklacht hem ten laste gelegde handelin gen heeft schuldig gemaakt. Inzake de betrekking van dr. Rintelen met de opstandelingen voerde de Staats anwalt eerst het feit aan, dat indertijd het eerste bericht luidde: „De regeering Doll- fuss is afgetreden. Dr. Rintelen heeft de regeeringszaken in handen genomen". Men heeft in het verloop van het onder zoek niet kunnen vaststellen, aan wien dit noemen van dr. Rintelen is toe te schrij ven. De president gaf toe dat Rintelen's va- cantie, die hij op 21 Juli begonnen is, vol komen in orde was en dat ook tegen zijn verblijf te Weenen van 23 Juli af niets in te brengen is. Hij was echter van meening, dat de op standelingen van dit verblijf op de hoogte waren en er gebruik van gemaakt hebben, om hun slag te slaan. Dr. Rintelen ontkende, dat hij iets met den Putsch te maken heeft gehad. Allereerst weidde hij uit over zijn le vensloop, waarbij hij tenslotte op zijn be noeming tot gezant te Rome kwam. Deze benoeming aldus verklaarde hij met na druk was onder volledige goedkeuring van Dr. Dollfuss geschied. De bekl. trachtte zooveel mogelijk aan te toonen dat er geen sprake was van vijandschap tusschen hem en dr. Dollfuss. De behandeling wordt heden voortgezet. ZEVENTIEN DOODVONNISSEN TE SALZBURG. Vrijdag en Zaterdag vond voor de jury rechtbank te Salzburg het proces plaats tegen 20 beklaagden uit Pinzgau, die be schuldigd werden van overtreding van de springstoffenwet. Op grond van paragraaf 6 van deze wet werden 17 beklaagden ter dood veroordeeld, terwijl één tot tien en één tot 1 jaar zware kerkerstraf veroor deeld werd en de laatste werd vrijgespro ken. RUSLAND. GROOTE MUTATIES IN DE REGEERING TE MOSKOU. De Centrale Executieve heeft den secre taris van het Uitvoerend Comité Jenoe- kidse op diens verzoek van zijn functie oxitheven. Jenoekidse zal binnenkort worden be noemd tot voorzitter van het Executieve Comité voqr Kaukasië. Tot zijn opvolger is benoemd de procu reur-generaal der Sovjet Unie, Akoelow. Tot plaatsvervanger van den nieuwen secretaris de vroegere plaatsvervangende voorzitter van het College der Gepeoe, Oenschlicht. Tot procureur-generaal der Sovjet Unie is benoemd de openbare aanklager Wis- jinski. Deze mutaties in de regeering der Sov jet-Unie hebben algemeen sterke aandacht getrokken, niet alleen omdat Jenoekidse meer dan tien jaar zijn functie heeft be kleed, doch ook omdat nu drie personen naar voren komen, die in de laatste twee jaren reeds een belangrijke rol spelen in de Sovjet-Unie en aan het hoofd stonden van de Gepeoe en het Volkscommissariaat voor Binnenlandsche Zaken. Men verwacht nog meer mutaties od belangrijke posten. WEER EEN POLITIEKE MOORD. Officieel wordt medegedeeld, dat in den nacht van 28 Februari op 1 Maart in de buurt van Noworosisk de communist Troechsjoemov werd vermoord. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat hij door vroe ger rijke boeren werd gedood om waar schijnlijk politieke redenen. De procureur-generaal heeft telegrafisch bevolen, dat het onderzoek tegen de gear resteerden binnen 10 dagen geëindigd moet zijn, opdat de veroordeeling onmiddellijk kan volgen. Volgens tot nu toe ingekomen mededee- lingen zijn in Februari 18 politieke moor den gepleegd. NED. OOST-INDIE CONFERENTIE TE KOBE AFGESPRONGEN. Talenkwestie struikelblok. Aneta seint Uit Batavia: De scheepvaart conferentie te Kobe is thans definitief ad- gesprongen, daar het tegenvoorstel om drie talen te bezigen, n.l. het Nederlandsch, het Japansch en het Engelsch, waarbij in geval van meeningsverschil de Engelsche tekst bindend ?ou zijn, is geweigerd. Op 3 Maart keeren de Nederlandsche deelnemers naar Indië terug. Deze loop van zaken is uitsluitend het gevolg van de hals starrige houding van het Ishihara-concern, op welke houding noch de Japansche re geering, noch de andere Japansche scheep vaartmaatschappijen eenigen invloed kun nen uitoefenen. INGEZONDEN STUKKEN Zeer geachte Redactie. Ik ben wel verplicht nog eenmaal bij u gastvrijheid te vragen voor een laatste verantwoording, maar dan ook werkelijk de laatste. Want het radiotoestel is er, dank zij de milde vrijgevigheid van uw lezeressen en lzers, de giften blijven echter toestroomen. rk kan daartegen moeilijk bezwaar heb ben, maar ik durf toch ook niet van uw gastvrijheid misbruik te maken. Alzoo vandaag de laatste verantwoor ding met een hartelijk woord van dank aan allen, die hun gaven zoo mild schon ken. Vorige verantwoording 244.77 N. N., Oegstgeest 0.50 N. N., Roelofarendsveen 0.70 Moeder en Zoon 0.50 P. J. O., Ouwerkerk a. d. Amstel 2.50 Fam. van Cl. 3.— Fam. St. 1.50 Voor 't welslagen eener betrekking 1 Fam. S. 1.— Van de kinderen H., Leiderdorp 0.35 Gebedje voor een betrekking 1 N. N. Voor de meest verlaten zielen in het Vagevuur 0.50 L. v. S. 1 Wed. P. Th. v. d. V. 2— N. N., Leiderdorp 2. P. J. H. P., Voorschoten 1.— N N., Sassenheim 1-50 C. L., Zoeterwoude 1.— Wed. N. H., Stompwijk 1.— Fam. V., Zegwaard 1 M. K., Warmond 1.50 Van een arme weduwe uit de Bloembollenstreek 1 J. W., Nieuwkoop 0.50 N. N., Voorhout 2.25 P. N. V., Voorhout 3.— N. N., Voorhout 2.— J. v. W., Warmond 1.— Moeder van een groot gezin 0.25 Fam. G. v. d. P. 2.50 N N. 0.10 Voor den Radio-Pater, door be middeling J. H. 2.50 Restant van een kaartpotje 2.16 Van een laatkomer 0.25 de V., Heerenveen 2.50 Van Juut en Trees, uit Roelof arendsveen 0.25 Zr. O., Den Haag 1 N. N., Sassenheim 1.50 292.08 PATER NICOLAAS SCHNEIDERS, C. P.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11