ZATERDAG 2 MAART 1935 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 14 Af DEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan een der redactieleden: Mejuffrouw LAURA WERY, Pieterskerkkoorsteeg 15, Leiden: Zr. 1. VAN DEN ABEELEN. Willem de Zwijger- laan 25, Oegstgeest; Mevr. FEHMERSBOER K.NOTTNERUS, Warmonderweg 37. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. In de week, beginnende Maandag 11 Maart as., zal de Persil-klankfilm „Wasch gemakkelijk, wasch voordeelig" in het Luxor-theater worden vertoond. Alle Leid- sche dames ontvangen een uitnood iging tot bijwoning dezer voorstelling. Op vertoon hiervan zijn aan het Luxor-theater gratis entrée-bewijzen verkrijgbaar. Voor onze leden worden op vertoon van de lidmaatschapskaart bij de en trée-be wij zen tevens bewijzen voor een gereserveer de plaats beschikbaar gesteld. Voor de da mes, die haar lidmaatschapskaart hebben ingewisseld tegen een schouwburg-entrée- biljet, kan dit biljet dienen. De voorstellin gen worden in den namiddag tusschen 2 en 5 uur gegeven. Huishoudelijke voorlichting. Voor de yrouwen van werkloozen rullen in Maart demonstraties tot huishoudelijke voorlich ting gegeven worden, waaraan tevens een tentoonstelling verbonden wordt. Nadere berichten volgen hierover. Aan de vrouwen van RJK. werkloozen zal, voorzoover ze bij ons bestuur bekend zijn, ongeveer aan het einde der aanstaan de week een circulaire dienaangaande ge zonden worden. „SANCTA VERONICA". Een Naaimachine! Iedereen, die dit opschrift leest, zal di rect begrijpen, waar 't omgaat. Onze Ver. heeft op 't oogenblik dringend behoefte aan een naaimachine! Wij hebben er wel verscheidene, maar door 't vele werk, dat er deze winter nog verricht moet worden, zouden wij er nog zoo erg goed één bij kunnen gebruiken! Wie, onder de Leidsche dames, zou zoo vriendelijk willen zijn, ons hieraan te hel pen? Wij zijn reeds uit de nood, als wij voor de e.k. maanden een machine in bruikleen kunnen krijgen, doch mis schien staat er wel hier of daar een op non- actief en is 't maar een sta-in-de-weg, ter wijl S. Veronica er zoo. gelukkig mee zou zijn! Door de voortdurende uitbreiding van hulpverleenning aan Stille Armen is 't noodzakelijk gebleken, dat er een tweede clubje dames voor ons aan 't werk ging en werken deze dames nu Vrijdagsavonds „tegen de klippen aan"! Onze e.v. middagzitting is as. Donder dag 7 Maart van 35 uur in 't Vincentiua- gebouw, Hoogl. Kerkgracht 32. Met onze vele trouwe medewerksters verwachten wij ook gaarne dames, die tot heden nog niet voor ons werkten en toch ook wel eens wat vrije tijd hebben. U doet er een zeer verdienstelijk werk mede aan uw eigen stadgenooten. Allerhand materiaal wacht reeds op u! Tot as. Donderdag dus! PROPAGANDACLUB CATHARINA VAN SIëNA". De propagandaclub „Catharina van Sië- na" was in 1934 met de gewone werkzaam heden, welke aan haar als onderafdeel in g van de afdeeling Leiden van den R.K. Vrouwenbond zijn opgedragen, belast. Meer in het bijzonder zorgde zij voor de voorbereidende werkzaamheden ten be hoeve van de vergaderingen, den kaarten - verkoop, regeling van de orde enz. enz. Deze voorbereidende werkzaamheden zijn veelal van grooter omvang, dan menigeen zich denken kan. Een goed verloop van deze vergaderingen heeft toch zeer zeker ook zijn propagandistische waarde voor onze afdeeling. Niet altijd treedt dit zoo zeer op den voorgrond, maar meer in het bijzonder kwam dit toch naar voren op onze groote feestavond, toen de propagan daclub een feestgave van f 100 middels de Lustrum-commissie, aan het bestuur der afdeeling kon overhandigen. Op initiatief van de secretaresse werd voor deze feest gave met inteekenlijsten bij de leden rond gegaan. Niet zonder trots kon bij de eerst volgende vergadering van de feestcommis sie genotuleerd worden, dat de propagan disten zeer tevreden waren over het re sultaat. De medewerking van alle leden werd verkregen, hetgeen trouwens wel uit de opbrengst blijken kan. De propagandaclub ziet dan ook met dank aan de vrouwen bondsleden voor de onder vonden medewerking hierop terug. De werving van nieuwe leden ging, evenals vorige jaren, zijn gewone gang. Ontevreden mogen wij over het aantal nieuw geworven leden niet zijn, toch kan hierin meer bereikt worden, en een krach tiger propaganda in deze richting, een ac tiever bewerking van vele nog-niet-leden is gewenscht. Veel zouden we echter en wellicht veel meer zelfs bereiken door den steun van alle leden afzonderlijk. Ieder kent toch wel eenige katholieke dames, die in onzen bond thuis behooren, maar nog geen lid zijn. Wanneer elk lid nu slechts een nieuw lid zou aanbrengen, dan was onze club hoogst tevreden. Wij rekenen op dien steun en verhopen een vurige propaganda en een groote aan werving van nieuwe leden in 1935. „WACHTUUR VAN HET H. SACRAMENT". Onderaf deeling van den R.K. Vrouwenbond Jaarverslag 1934. De reorganisatie van het „W ach tuur" in 1933 heeft aan hetgeen daarvan verwacht werd, volkomen voldaan. Een geregeld be zoek gedurende de uitstelling van het H. Sacrament in de verschillende parochie kerken werd erdoor bereikt. Trouw volde den de leden aan hare verplichtingen. Ge regeld vond uitbreiding van leden plaats. Het ledental bedroeg 115, verdeeld over de verschillende parochies als volgt: 18 Parochie van O. L. Vr. Hemelvaart Parochie van den H. Petrus 45 Parochie van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangenis 38 Parochie van den H. Joseph 14 115 11 Februari werd door de zorgen van het Wachtuur in elke parochiekerk een H. Mis van Eerherstel opgedragen; in den Paaschtijd werden drie H. Missen ook in de kerk van den H. Leonardus aan den Haag weg en in de kerk van St. Willibrord te Oegstgeest opgedragen. Doordat de parochie van O. L. Vr. He melvaart en van den H. Joseph vereenigd werden en de hulpkerk aan den Haagweg tot parochiekerk van den H. Leonardus verheven werd, moest aan het eind van het jaar wederom eene reorganisatie plaats hebben. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om in de onderafdee- ling twee secties op te richten, waarbij in sectie A de leden de verplichting op zich nemen tot het vervullen van een biduur op de dagen van uitstelling van het H. Sa crament en in sectie B de leden de ver plichting op zich nemen om elke week eens de H. Communie te ontvangen tot eerher stel van de beleedigingen, Christus in het Goddelijk Sacrament aangedaan. Bij de re organisatie werd thans ook de parochie kerk van den H. Willibrord us te Oegst geest betrokken. Daar de reorganisatie nog niet geheel voltrokken is, is het ledental nog niet op te geven. Evenals vorige jaren werd ook thans van de offers in de ver schillende kerken bijeengebracht, gezorgd voor bloemen op de aanbiddingsdagen. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: Mevrouw J. Mamders-Vermeulen, pre sidente. Mevrouw M. van Ovost-Wolf, secre taresse. Mejuffrouw A. van Deene, perming- meesteresse. Parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph: Mevr. S. N. J. C. Bik-Breedeveld, Ha ven 18. Mevr. M. van Ovost-Wolf, Haven 36. Mej. A. Peetere, Javastraat 18. Parochie van den H. Petrus: Mej. Th. L. Elshof, Hoogewoerd 86. Mej. A. M. C. v. Deene, Hooge Rijndijk 76. Parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen: Mevr. E. Wilmer-Koelman, Breestr. 32a. Mevr. L. v. Zijp-Barning, Stationsweg 18A. Parochie van den H. Leonardus: Mevr. Ch. Noordman-Steins Bisschop, Haagweg 59. Mevr. H. H. Morsch, Haagweg 41. Parochie van den H. Willibrordus te Oegstgeest: Mevr. M. H. G. Kluijtmans-Berger, Oran jelaan 16. Mevr. J. W. M. Rübenkamp-v. Berkel, Geversstraat 63. JAARVERSLAG OVER 1934 VAN DE R.K. VEREENIGING „HULP IN DE HUIS HOUDING EN DE BABY'. 1934 is voorbij. Voorbij met zijn rijke ze geningen en bittere beproevingen, met zijn lief en leed, met zijn hoopvolle verwach tingen en diepe teleurstellingen, voorbij ook voor onze Vereeniging met al zijn we derwaardigheden, groot en klein, maar met zijn herinnering aan veel moois en goeds tot stand gekomen door Gods zegen over onze arbeid en de liefde van onze weldoe ners door onze Vereeniging daadwerkelijk te steunen. Wat zou onze Vereeniging kunnen uit richten zonder deze twee voorname facto ren? Daarom dank gebracht aan God, dank aan u allen, ook uit naam van die armé moedertjes, die wij in het afgeloopen jaar hulp konden bieden, bij ziekte en vermeer dering van het gezin. Vele moedertjes hebben wij in die bange dagen kunnen helpen, wanneer de dagelijk- sche huishoudelijke werkzaamheden haar I te zwaar werden. De droefheid in vreugde veranderd, wanneer wij ze wieg en baby kleertjes konden aanbieden. Ja, de lasten van het groote gezin werden dan blijmoe dig gedragen volgens Gods geboden en aan de verleiding van zondige kinderbe perking geen gehoor gegeven. Ook teleurstellingen bleven ons niet ge spaard, meerdere malen moesten wij hulp weigeren in gemengde gezinnen, waar men niet kerkelijk was gehuwd. In gezinnen, waar langdurige hulp onont beerlijk was. moesten wij deze inkorten, daar onze kas, de zware financieele offers niet kon dragen. Maar gelukkig was een beroep op veler offervaardigheid niet te vergeefs en konden wij onze steeds groo- tere uitgaven bestrijden met de opbrengst Wan collecten en bloempjesdag. De vele babygoederen werden geheel be langloos vervaardigd door de inwonende meisjes van „Huize Duinzicht". Eerw. Over ste en Zusters onze hartelijken dank. Ook werden wij dit jaar verrast met 'n fraaie collectie goederen vervaardigd door de charitatieve club van de GraaL Meer malen mochten wij op de financieele hulp rekenen van Parochiaal Armbestuur en van Maatschappelijk Hulpbetoon. Onze stille arme werden door één dame bezocht, die door het bestuur gevolmach tigd was te geven, wat ze noodig oordeelde. De jaarlijksche H. Mis tot intentie van de overleden leden en weldoeners van onze Vereeniging, werd dit jaar gelezen in de Parochie O. L. Vr. Onb. Ontvangen (Har- tebrug). Aan de uitnoodiging van Armenraad om weder voor het tijdvak van 4 jaar lid te zijn van Armenraad is gevolg gegeven. Als lid werd aangewezen onze Prese. als plaatsvervangend lid. de secr.esse. Op de ledenvergadering van Armenraad vertegenwoordigde de Prese. onze Ver eeniging. Op de algemeene ledenvergadering van „Katholiek Leiden" in Januari heeft onze Vereeniging zich opgegeven als lid van de charitatieve groep. Moge meerdere Ver een igin gen en instellingen van weldadig heid zich laten inschrijven, opdat spoedig de zoo hoognoodzakelijke Katholieke Cen trale gesticht wordt. Dit jaar werden 3 bestuurs- en 11 leden vergaderingen gehouden. Als pen.esse nam mevr. B. Simonis haar ontslag, in haar plaats werd gekozen mej. A. vam Deene. Daar de functie van pen.esse veel tyd en zorg vereischt, werd besloten het maga zijn, Hooge Rijndijk, op te heffen, zoodat in de toekomst aan één magazijn de goe deren worden afgegeven en wel Mare 51. In den loop van het jaar werd onze Geestelijk Adviseur, Rector van der Ven. als zoodanig ontslag verleend en in zijn plaats benoemd prof. A. Cleophas. Ons -bestuur is nu als volgt samenge steld: Prof. A. Cleophas, Geestelijk Adviseur. Mej. Th. Elshof, Presidente. Mevr. van Kampenhout-Ruhe, le secre- Mej. E. Timmermaim, 2e secretaresse. Mej. A. van Deene, Penningmeesteresse. Mevr. H. Colla-Hueber, Magazijnmeeste- resse. Als lid onzer Vereeniging nam mevr. Fleerkamp haar ontslag. Daar de Parochiën, zich steeds meer uitbreiden werden twee dames aangezocht lid te worden onzer Vereeniging, n.l .mevr. Bergers en mej. Hollants. Moge ook zij tal van jaren in onze Vereeniging vruchtbaar werken. De pretttige verstandhouding van bestuur en leden onderling en de Presidente van den Vrouwenbond, mevr. Mand ere, zijn wel mede oorzaak, dat de Vereeniging steeds in bloei toeneemt. Moge mevr. Manders ook het komende jaar met eenzelfde enthou siasme onze vergaderingen bijwonen en ons met haar gewaardeerde raadgevingen en inlichtingen ter zijde staan. Een overzicht van practische werkzaam heden zal blijken uit de cijfers, die de pen ningmeesteresse en magazijnmeesteresse u zal verstrekken. Vol moed en vertrouwen op de toekomst, geleid door Gods Voorzienigheid, hervatten yvij blijmoedig onze werkzaamheden, we tende, dat 1935 veel, zeer veel van onze krachten zal vergen. Financieel zullen wij meer dan ooit moeten steunen, maar moreel zal onze taak nog zwaarder zijn. Zien wy dit in het licht van ons geloof, dan kun nen wij slechts dankbaar zijn, als 1 eeken apostel en mede te mogen werken tot uit breiding van Gods Rijk op aarde. J. M. v. KAMPENHOUT-RUHE, secretaresse. Finantieel verslag: Uitgaven 1807.64, in komsten 1752.79, nadeelig saldo 54.65. In 124 gezinnen is hulp verleend met 1995 verpleegdagen en 211 weken waschbehan- deling. Verslag magazijnmeesteresse: In 67 ge zinnen werden 1412 stuks baby goederen en 31 wiegen verstrekt. DE CENTRAAL-PRAESES KOMT. Morgenavond komt de Centraal-Praeses in ons Gezellenhuis, om te spreken over het werk vam Kolping. Onze vereeniging is blijde, dat de oud- vice-Praeses opvolger werd van rector v. Galen, als centrale Leider der Gez.-Ver. Leidsche Gezellen. Het is onze gemeen schappelijke plicht den nieuwen Cen traal-Praeses te huldigen, omdat wij vier jaren van zijn leiding en arbeid mochten profiteeren, omdat het Kolpingswerk rijpte in ons door hem en in hem door ons. Komt dan allen, Gehuwden en Gezellen, Zondagavond naar het Gezellenhuis. Wilt allen zorgen vór half negen in de zaal te zyn. Leidsche Gezellen, op u wordt gerekend! Weest paraat! NUMMER DRIE. Na de godsdienstzin en de arbeidzaam heid stelde Kolping als derde devies: de vroolykheid. En inderdaad, gezonde en ge paste vroolijkheid is van groote waarde in het persoonlijk leven van eiken mensch en im onze vereenigingen. Gezonde en gepaste vroolykheid behoort eigenlijk in het leven van iederen christen. Want we zijn uitverkoren menschen, die dagelijks in staat worden gesteld in ver binding te zijn met Hem, Die oorzaak al ler vreugde is. Als we immers dragers zijn van intense vrede en blijheid kan het naar buiten spreken door onze houding, door ons woord en onze daad. Is nu de opvatting van vroolijkheid bij alle katholieken gezond? Volstrekt niet, want zoolang er nog menschen zijn, die een feestavond geslaagd noemen als hij tot middernacht duurt, of dan „al" komen, als het z.g. gezellig samenzijn achter een feest avond geplakt zit, ja dan ontbreekt er nog heel wat aan die gezande opvatting. Het heeft immers vaak meer weg van een nachtfeest dan van een avondfeest, 't Is één van die dingen, die minder goed zijn. En die we met kracht moeten weren uit de Gezellenvereeniging. Er dient te zijn gepaste vroolijkheid en geen misplaatste. Als b.v. een Gezel han delt om „lol" te hebben, maar door die handelingen anderen ergert, dan is het on gepaste vroolijkheid. En juist in de gewone ontspanningsbijeenkomsten moet men el kander ten dienste zijn, door met name de vroolijkheid in gepaste mate te gebruiken in het belang van zichzelf en anderen. Kolping heeft trouwens wat hooger wil len richten met de blijheid. Hy zag daarin, en zeer terecht, een middel ter beschaving. De jonge menschen, die hij om zich heen verzameld had, wilde hy vormen tot de gelijke mannen. En hij heeft ook veel be reikt Zien wy, katholieken, dat ook zoo? Zien we om ons heen beschaafde en hoogstaande uitvoeringen, die iets meegeven aan de hoorders? Welnu, hert antwoord is kortweg: neen. Wilt u weten waarom? De uitvoering is op komst en vol ver wachting trekt men er heen. In de zaal ontdekt men dan een flink orkest, dat als eerste nummer uitvoert „Sarie Marijs", ge volgd door een luidruchtige potpourri. En dan wijken de gordijnen, om een drama te laten zien, zoo ontroerend, dat alle men schen met tranen in de oogen zitten. Na de pauze wordt dan vaak (om het verdriet weg te spoelen) een spel gegeven, waarom allen lachen moeten. Soms ook met tra nen! Is dat nu smaak! Gesteld, dat er een echt fijn spel gegeven is im dat drama, waardoor de strekking van het stuk alle toehoorders zoo heeft geboeid, dat ze er werkelijk iets goeds van mee kunnen ne men, dan wordt met een blijspel alles on gedaan gemaakt. Voor niets gewerkt, ijve rige tooneelisten. Het is jammer, maar Zoo dient tevens de muziek in het kader vam den avond te passen. Nog onlangs maakten we hert mee, dat een ijverige pia nist na een aangrijpend spel er meteen op los trommelde met: „We gaan naar Rome". Je krijgt dam net een gevoel of er een aan slag plaats heeft! Heusch waar, er valt nog zoo veel te verbeteren. En de Gezellen mogen en moe ten hooger mikken bij hun feesten. Daar mee wordt beschaving gekweekt en han delen wij naar het inzicht van Kolping. S. M. HET VASTENAVONDFEEST. Van ochtend- en avondfeest verschenen reeds verslagen in dit blad van Maandag j.l. We kunnen hier resumeeren, dat alles goed is verloopen. Commissariaat, Lieder tafel, Tooneelclub en Muziekclub werkten vlot en goed. Jammer dat op een der avon den enkele „dames" toonden, dat zij geen dames waren en hinderlijk werden voor- anderen. Ja, beschaving zit eenmaal niet aan den buitenkant VERTROUWEN OF WANTROUWEN. De mensch wikt, maar God beschikt. Deze waarheid van dit echt-Hollandsche spreekwoord is dag na dag te zien. Wat de mensch met zyn inzicht opbouwt wordt vaak vernietigd door den eeuwigen Regu lator, de Goddelyke Voorzienigheid. Maar er zijn in het menschenleven goe de en kwade stroomen. En het zou getui gen van verregaande kortzichtigheid, zoo we alles maar overlieten aan den loop der dingen, zoo we Gods water maar over Gods akker lieten vloeien. Daarom geeft onze Moeder, de H. Kerk, richtlijnen aan haar kinderen. En die zijn er niet om te verwaarloozen, doch om be nut te worden. Eén van die richtlijnen is het parool: katholieken vereenigt u en blijft niet als eenlingen langs de kant staan. Want de kracht van het geloof dwingt tot actie, tot apostolaat. Getuigt dat nu van een wantrouwen te gen de Goddelijke Voorzienigheid? Wie daar „ja" op zegt kent zijn tijd niet. En dam kan men wel wijzen op de eerste eeuwen van het christendom met de opmer king: toen-groeide de Kerk; maar ook de katholieken der eerste eeuwen vereenig- den zich. Hoe dikwijls lezen we niet van bloeiende christengemeenten? Ook toen niet alleen, maar tezamen strijden. Natuurlijk, we moeten in een organisa tie niet alles zoeken en het moet steeds „middel" blijven en nooit „doel" worden. Vóór alles zijm we leden der Katholieke Kerk, d e organisatie van alle eeuwen. Menschelijke middelen zooals de organi saties zyn dus geen wantrouwen der Voor zienigheid, maar door Pausen en Bisschop pen gewild. Ons vertrouwen daarin kan nooit geschokt worden. Wamt de Kerk heeft het gewild enwil het nog! Om dat het een goed middel is. SEVERUS. KEULSCHE REIS. Vertrek Zaterdag 13 Juli, 's morgens 10 uur uit Utrecht. Terug Zondag 14 Juli, 's avonds 11 uur in Utrecht, zoodat men voor 12 uur Leiden nog kan bereiken. De kosten zullen 8 a 9 gulden bedragen. Ziehier de voorloopige mededeelingen. Opgaven worden verwacht door den secre taris van het comité: Steph. Menken, Se nior. Inlichtingen worden gaarne ver strekt. Men kan er voor sparen bij den huismeester. Nadere mededeelingen volgen spoedig. Zondagavond: huldiging Centraal-Prae ses v. d. Ven. Afrekenen zelateurs Maandagavond: S.PJL. Dinsdagavond: Verplichte maandverga dering afdeeling gehuwden; laten allen present zijn. Woensdagavond: Vergadering Raad v. bestuur. VOOR „DE LIEBAARD". Maart is de Liebaard-maand. Dan wordt van iederen Gezel één kwartje gevraagd voor het vacantie- en week-end huis te Baarn, waar ook honderden jongere werk loozen profiteeren van de werkkampen. „De Liebaard" is één der stichtingen, waarop de Gezellen mogen en kunnen wijzen als door hem zelf opgericht. Het in- stamd houden nu vraagt één kwartje op een heel jaar. Dat weigert gy toch niet? Deze maand, offermaand voor onze Liebaard. Dat allen meedoen! cÓMITé VOOR RJL JONGE WERKLOOZEN. Evenals vorig jaar gaan ook nu weer binnenkort de werkkampen beginnen in de Liebaard te Baarn. Een geheele week kun nen jongere werkloozen daar gratis zijn om te leeren en te werken. Alleen de reis kosten zyn voor rekening der werkloozen, maar op de fiets is de reis best te volbren gen Opgaven te richten aan den heer D. Haverkorn, Verlengde Bloemistenlaan 47, of aan den Senior der Gez.-Ver., Rapen burg 52. Tevens worden alle jongere werkloozen en zy, die werkloos geweest zijn eraan her innerd, dat geteekend kan worden een pe titionnement aan de Intern. Arbeidsconfe- rentie te Genève. Wie niet gevraagd is kan nog teekenen aan bovenstaande adressen, daar het zeer wel mogelijk is, dat niet aangesloten jongeren ons niet bekend zijn. Hoe meer handteekeningen, des te dieper kan de indruk worden over den nood van vele jongeren. Teekent dam ons petitionnement! Waar is je vrouw? Die is via Spitsbergen, Finland, Estland. Lithauen, Polen, Tsjecho Slowakije en Oosten rijk, naar de Wintersport in Berner Oberland afgereisd. (Fantasio).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14