VRIJDAG 1 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 Tweede Kamer. Ondernemers-overeenkomsten Botcrwct Ambtenarenwet In een niet al te lange doch voortreffe lijke rede heer Minister Steenber- ghe het wetsontwerp tot verbindend en ontbindend verklaring van ondernemers- overeenkomsten verdedigd. Nadat hij eeni- ge vragen op speciale punten had beant woord. ging hij over tot een bespreking van de principieele ondergrond van het wetsontwerp, om daarna te onderzoeken, met welke middelen de principieele ge dachte in practijk wordt gebracht. Dit wetsontwerp is geen crisis-ontwerp. De crisis gaf er alleen in zooverre aanlei ding toe, dat zij de oorzaak is geweest van structueele veranderingen of althans deze veranderingen heeft geopenbaard. De Regeeringsverklaring bij het optreden van dit Kabinet bevatte reeds de aankondiging van maatregelen, naar aanleiding van deze- structueele veranderingen. Onbegrijpelijk is de critiek van de liberale pers, welke steeds op deze structueele veranderingen de nadruk legt, als zij op de noodzakelijk heid b.v. van loonsverlaging wijst, doch dit vergeet te doen. wanneer het andere aa npass in gsnoodzakel ij kheden geldt. De minister toont dan aan, dat dit wets ontwerp principieel afwijkt van hetgeen de sociaal-democraten willen. Dit wetsont werp brengt geen ordening van boven af, doch sanctionneert en stimuleert alleen wat uit de vrije maatschappij opkomt. De middelen om dit beginsel van orde ning ten uitvoer te brengen bestaan on getwijfeld voor een belangrijk deel in de groote macht, welke de regeering ontvangt. Zij zal echter deze macht voorzichtig aan wenden. Daarbij zal steeds het algemeen belang eener rationeele productie op den voorgrond staan. Vandaar, dat bemoeienis met de prijzen niet kan worden uitgescha keld. Dit beteekent geenszins, dat de re geering daardoor in strijd zou komen met hare algemeene economische politiek, zoo als de heer Bierema beweerde. Dit bewijst alleen, dat deze geachte afgevaardigde de regeerings-politiek verkeerd begrijpt. Het is al evenmin juist, dat benadeeling van den consument te vreezen is. Consument zijn is geen afzonderlijk beroep. Als regel valt het bealmg van den consument samen met het belang, dat hij als producent heeft. De minister erkende de_ mogelijkheid, dat door het verbindend verklaren van on dernemers-overeenkomsten tijdelijk meer werkloosheid zou kunnen ontstaan; maar dit zou dan alleen geschieden om grootere blijvende werkloosheid te beletten. Er werd dus begonnen met de behande ling der artikelen, waarop een vrij groot aantal amendementen was voorgesteld. De meeste dezer amendementen, die tot strek king hadden, de beslissingen van den mi nister met redenen te omkleeden; meer waarborgen te geven voor de juistheid de zer beslissingen, door het inschakelen van verschillende instanties, welke vooraf moe ten worden gehoord; enz. enz. werden, of wel ingetrokken, ófwel, meestal na eenige wijziging, door den minister overgenomen. Maar met één amendement liep het an ders. De heer S m e e n k A.R.) had n.l. het vólgende geval geconstrueerd: een on- dernemerso ver een komst wordt bindend verklaard; tijdens de duur der overeen komst wordt deze door de betrokkenen, b.v. door het uittreden van een hunner, opgeheven; blijft nu toch de bindend verklaring van kracht? Volgens den heer Smeenk kon dit niet, omdat de overeen komst zelve vervallen was. De Minis ter betwistte dit echter, en wees er op, dat dan b.v. dé pas gesloten Textielcon- ventie, welke de bepaling bevat; dat de overeenkomst ontbonden is, als een der 57 deelnemers zich terugtrekt, deze eene man het in zijn macht zou hebben een verbin dend verklaarde overeenkomst niet langer te doen functionneeren. Er werd heel wat scherpzinnigheid besteed aan de vraag, of een overeenkomst met zulk een bepaling, welke bepaling dus ook bindend werd ver klaard, kon blijven voortbestaan, als ze, juist krachtens zulk een bepaling, eigen lijk kwam te vervallen. De Kamer heeft tenslotte het amendement-Smeenk met 47 tegen 27 stemmen verworpen. Zij bleef ste ken in de behandeling van een tweede amendement-Smeenk, om allerlei voor schriften in de wet vast te leggen, betref fende verplichte publicatie van de redenen, welke tot een bindend-verklaring hebben geleid. De beraadslagingen werden ge schorst. Een klein ontwerpje tot wijziging van de Boterwet in verband met wijzigingen in de Fransche invoervoorwaarden gaf den heer W e i t k a m p (C.H.) o.m. aanleiding tot de vraag, om voortaan de margarine rose te kleuren. Minister Steenb er- g h e verklaarde ten deze geen toezegging te ktannen doen. Het was reeds laat, toen de Kamer be gon met een onschuldig uitziend wetsont- werpje van Minister de Wilde tot herziening van art. 126 der ambtenarenwet. De minister bedoelde met deze herziening minder tijd noodig te hebben, om aan zij ne beslissingen inzake salarieering van personeel van lagere organen uitvoering te geven. Tegenover een betoog van de hoeren D r e e s (S.D.A.P.) en Kooiman (V.D.), dat de ondergeschikte organen toch ten minste drie maanden tijd moes ten hebben, om een beslissing te overwe gen, nam hij een welwillende houding aan; maar tegenover een amendement-Suring (R.K.) om in de wet een interpretatie op te nemen, waardoor de regeering zelf niet meer zou.kunnen uitmaken, wat een exces in de salarieering moet heeten, (dat hij hierover in de Kamer steeds zou kunnen ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" BLANKE BAAITABAK .10 cent per i/2 ons Fa. Wed. C. J. VISTER - HAVEN 20 - LEIDEN BINNENLAND R. K. INSTELLINGEN EN R. K. MIDDENSTAND. Wij achten het wenschelijk om aan de eerw. geestelijkheid, aan de eerw. oversten van kloosters, aan de R. K. Schoolbesturen en andere R. K. instellingen het verzoek te richten om den R. K. Middenstand te steu nen door zelf geen handel te drijven, in dien dit niet tot hun noodzakelijk bestaan noodig is, en hun inkoopen te doen, voor zoover mogelijk, bij den plaatselijk of ge westelijk R. K. georganiseerden midden stand. Wij achten dit van bijzonder belang in verband met de noodlijdendheid van vele middenstandsbedrijven en zaken, die het in dezen crisistijd zwaar te verantwoorden hebben en, die wegens hun katholiek be ginsel vaak een groot winstgebied voor zich afgesloten zien, dat voor anderen open staat. Zij verdienen hierom temeer, zeker op de eerste plaats den steun der eerw. geestelijken van R. K. Instellingen. Men behoort ook geen grootere korting te bedingen dan door de officieele organi satie wordt toegestaan. Wij vertrouwen, dat met onzen wensch in deze rekening zal gehouden worden. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 23 Febr. 1935. ZOMERPOSTZEGELS. Ten bate van cultureele en sociale doel einden; dit jaar komt de opbrengt ten goede aan de 7 door de regeering gesubsidieerde orkesten en aan de Vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen. De regeering heeft besloten gedurende de as. zomermaanden Juni, Juli, Augustus en September, postzegels met bijslag uit te geven, onder den naam van zomerpost- zegels, waarvan de extra-opbrengst zal die nen voor cultureele en sociale doeleinden. In dit eerste jaar zal de helft bestemd zijn voor de 7 door de regeering gesubsidieerde orkesten, te weten: het Concertgebouwor kest te Amsterdam, het Residentieorkest te 's-Gravenhage, de U.S.O., het Utrechitsch Stedelijk Orkest te Utrecht, de Arnhem- sche Orkestvereeniging, de Haarlemsche Orkest vereeniging (de H.O.V.) te Haarlem, N.V. de Groninger Orkestvereeniging, en het Stedelijk Orkest te Maastricht, de an dere helft voor de vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen (A.V.O.), om te besteden voor het exploiteeren van bestaande en het oprichten van nieuwe werkplaatsen voor die arbeiders, die als gevolg van geestelijke of lichamelijke gebreken in het vrije be drijf geen plaats kunnen vinden. De organisatie van dezen postzegelver koop is in handen gesteld van een comité voor de Zomerpostzegels (voor cultureele en sociale doeleinden); het heeft zijn secre tariaat gevestigd te Amsterdam, Tessel- schadestraat 9, Telefoon 8^549. Als gedelegeerden van dit comité zijn aan gewezen de heeren J. A. Josephus Jitta, voorzitter van de Nederlandsche Vereeni ging Concertgebouwvrienden, optredende voor de 7 bovengenoemde orkesten, en W. F. Detiger, secretaris-penningmeester van de Nederlandsche Vereeniging A.V.O. Het denkbeeld om de postzegelopbrengst te bestemmen voor zulke uiteenloopende doeleinden, achten wij zeer gelukkig; de nood der tijden brengt zoowel de cultu reele als de sociale belangen der bevolking in gevaar en het is dus een teeken van dden- zelfden tijd, dat voor beide belangen teza men en gelijkelijk een beroep wordt ge daan op de offervaardigheid van hen, die met deze volksbelangen sympathdseeren. De verwachting is dan ook, dat deze post zegelverkoop zal en moet slagen, mits al len, die daarvoor ook maar eenigszins ge voelen, medewerken. Een landelijke commissie van aanbeve ling is reeds gevormd, plaatselijk en ge westelijk zullen eere-camité's in het leven worden geroepen en werk-comité's zullen aan den arbeid gaan. Maar de eigenaardige vorm van deze actie maakt het noodig, dat duizenden mannen en vrouw zich beschik baar houden en ziah bereid verklaren hun tijd en werkkracht in dienst te stellen van dit zoo sympathieke doel. Straks zal daar voor, plaatselijk en gewestelijk, een beroep worden gedaan op allerlei vereendgingen en organisaties, waarin het actieve deel van onze bevolking groepeert, wijdvertakte, en over het geheele land verspreide cultureele sociale en hygiënische organisaties, vereeni ging en van muziek- en andere kunstlief hebbers, verder vrouwenvereeni gingen, jeugd- en vakbeweging, enz. De postzegels, die door de fa. Joh. En schede te Haarlem gegraveerd worden, zul len de beeltenissen dragen van H. D. G u y o t, grondlegger van het doofstom menonderwijs in Nederland (1 1/2 cent), Alphons Diepenbrock, toonkunste naar (5 cent), prof. F. C. Donders, de bekende hoogleeraar in de oogheelkunde te Utrecht (6 cent) en J. Pzn. Sweelinck, toonkunstenaar (12 1/2 cent). („N.R.Crt.w) De boterprijs verlaagd. De commissienoteering voor Nederland sche boter is gisteren vastgesteld op 47 ct. per K.G. worden geïnterpelleerd), stond de Mi nister als een brieschende leeuw. Maar de heer Suring gaf geen oogenblik kamp en had de sterkste argumenten. Over zijn amendement zal op een nader te bepalen dag worden gestemd. DE BOTERCONTROLE. Het is de regeering niet bekend, dat er bijzondere redenen zouden zijn, waarom Frankrijk nienwe eischen is gaan stellen aan onze botercontrole. Ontleend is aan een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot wijziging van artikel 3 der Boterwet (door de Tweede Kamer zonder debat en hoofd, stemming aanvaard): Van bijzondere redenen, welke er toe geleid hebben, dat Frankrijk nieuwe eischen is gaan stellen en jegens ons land een weinig tegemoetkomende houding heeft willen aannemen, is aan de regeering niets bekend. Met name van vermoede of be wezen knoeierijen met Nederlandsche bo ter, hetzij door schuld van personen hier te lande, hetzij in Frankrijk, zijn geen be paalde of vermoede gevallen aan te wijzen, die als uitgangspunt van eenigen maatregel tegen ons land zouden hebben kunnen gelden. De Fransche wetgever heeft goedgevon den een algemeenen regel te stellen en de Fransche regeering bleek niet bereid ons stelsel van bestrijding der boterverval- sching in zijn wetgeving als voldoende te erkennen, om op grond daarvan de ge vraagde verandering m den wetstekst aan te brengen. De minister van oeconomische zaken zal intusschen de botorcontrole, die in staat is den goeden roep van onvervalschtheid van onze boter in het algemeen te verzekeren, onverzwakt en onveranderd op den ouden voet handhaven. Hij koestert zelfs de hoop, dat een beter begrip van haar preventieve werking in verband met onze wetgeving op den uitvoer onder andere omstandighe den de buitenlandsche wetgevers tot de er kenning zal brengen, dat de botoruitvoer van ons land geen enkel gevaar voor het importeerende land kan opleveren. Vindt men het in andere landen noodig de ge- importeerde margarine onder een daar gel dende bepaling te stellen, onzerzijds is daartegen geen bezwaar, al bestaat in Ne derland aan zoo'n bepaling geen behoefte. Vervoervergunning buitenlandsche boter. De prijs van de vervoervergunning en de heffing op buitenlandsche boter is voor de as. week vastgesteld op 1. HET DREIGEND CONFLICT IN DE MEUBELINDUSTRIE. De besprekingen roet den rijksbemiddelaar. Gisteren zijn op het departement van so ciale zaken onder leiding van den rijksbe middelaar mr. de Vries, de besprekingen tusschen partijen, betrokken bij het drei gend conflict in de meubelindustrie, voort gezet. Het voorstel, door den ryksbemidde- laar op de vorige conferentie gedaan, welk voorstel een loonsverlaging van 10 pet. over de geheele lijn inhield, was door beide partijen verworpen. De rijksbemiddelaar vond geen aanlei ding zijn voorstel te wijzigen. Nadat de werkgevers zich onderling be raden hadden, verklaarden zij zich bereid, al hun neven voorstellen te laten vallen en het voorstel van den rijksbemiddelaar bij hun leden te verdedigen, op voorwaarde, dat de vertegenwoordigers van de arbei dersorganisaties zich eveneens bereid ver klaarden dat voorstel in hun organisaties te verdedigen. Deze laatst en waren hiertoe niet bereid; zij wenschten niet verder te gaan dan een loonsverlaging van 5 pet. voor de meubel makers en stoffeerders, terwijl de behan gers dan gelijk loon als de meubelmakers moesten ontvangen. Ook de mogelijkheid van arbitrage werd door de arbeidersorga nisaties afgewezen. DE INVOER VAN ZINKWIT EN LITHOPHOON. Met ingang van heden wordt invoerrecht geheven. De Staatscourant van gisteren bevatte een Koninklijk besluit, waarbij bepaald wordt, dat met ingang van 1 Maart bij den invoer van zinkwit en lithphoon een specifiek invoerrecht zal worden geheven. Bij dit K. B. wordt de noodzakelijkheid van het heffen van een invoerrecht van zinkwit, lithophoon en andere met zink be reide witte verfstoffen vastgesteld ten einde het te gronde gaan van de Neder landsche zinkwit- en lithophoonindustrie te voorkomen. Bepaald is, dat met ingang van 1 Maart een invoerrecht wordt geheven van: 1. lithophoon en andere witte of nagenoeg witte verfstoffen, al dan niet aangemaakt, welke naast zink in eenigen vorm tevens zwavel in den vorm van sulfide bevat ten: I a. indien zij kennelijk 30 pert, of minder zinksulfide bevatten per 100 K.G. netto ƒ150; b. andere per 100 K.G. netto 3. 2. alle niet onder 1 vallende witte of nagenoeg witte verfstoffen, al dan niet aangemaakt, welke zink in eenigen vorm bevatten, per 100 K.G. netto ƒ1.50. Het Kon. besluit vervalt een jaar na den aanvang van de heffing, doch kan door de Kroon ook binnen dit tijdvak worden inge trokken. 3% GEM. LEEUWARDEN. Toewijzing uiterst gering. Op de 3^ leening ten laste der ge meente Leeuwarden, groot 1.336.000, waarvan vooruit 600.000 reeds op de emissievoorwaarden was geplaatst, werd dusdanig ingeschreven, dat de toewijzing uiterst gering zal zijn. REGEERINGSBIJDRAGK IN HET A. M. F. Onderzoek door een tweetal deskundigen. Naar wij vernemen heeft de Regeering thans aan een tweetal deskundigen, name lijk aan de wiskundige adviseurs van de Rijks verzekeringsband en van het Alge meen Mijnwerkersfonds, opgedragen te be rekenen hoeveel door de regeering nou moeten worden bijgedragen in het A. M. F. om hetgeen de werkgevers en werknemers in het fonds moeten betalen te kunnen beperken tot het wettelijk verplichte. Wanneer de regeering dit rapport zal hebben ontvangen, zal zij beslissen, of, en in hoeverre zij die bijdrage zal kunnen ver- leenen. Wanneer de beslissing der Regeering be kend is, zal de Rijksbemiddelaar de bespre kingen met de werkgevers- en werknemers organisaties in het mijnbedrijf voortzetten. „Msto." RECHTZAKEN AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Op 19 November van het vorig jaar is op den Hoofdweg nabij Hoofddorp een wielrijder, die aan den rechterkant van den wexg reed, door een vrachtauto aange reden en spoedig daarna aan de gevolgen overleden. De bestuurder van de vracht auto, een 27-jarige chauffeur uit Leiden, stond gisterenmiddag voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Hem was ten laste ge legd, dat hij a^s bestuurder van een vracht auto, beladen met 2 yt ton zwarte aarde hoogst roekeloos, onvoorzichtig en licht vaardig over den Hoofdweg te Hoofddorp heeft gereden, waardoor hij een wielrijder heeft aangereden, tengevolge waarvan deze eenige ribben heeft gebroken, aan den grooten lichaamsslagader is gekwetst en korten tijd daarna is overleden. Blijkens getuigen, reed de verdachte met een snelheid van ten hoogste 40 K.M. Na dat hy den wielryder had aangereden, is hij naar links uitgeweken en vervolgens naar rechts, waar een waterwagen stond. Deze wagen is aangereden en een aantal meters verder is de bestuurder gestopt. In de cabine naast den chauffeur zat een 18-jarig jongmensch. Deze verklaarde den wielrijder niet opgemerkt te hebben. Hy had wel een recht uitzicht, doch had alleen den waterwagen opgemerkt. Voorts heeft hij er niet op gelet, of verdachte geremd heeft. Wel wist hij, dat de auto kort voor de aanrijding met den waterwagen, ge slipt is. Verdachte deelde mede, dat hij den wiel rijder niet opgemerkt heeft, wel een bak fiets en later den waterwagen. Volgens hem is het ongeluk te wijten aan slippen. Eenige meters vóór de aanrijding is zijn auto gaan slingeren. Eenige getuigen verklaarden, dat uit de sporen niets is gebleken van slippen. Ver derop waren er wel teekenen, dat de auto geslingerd heeft. De weg was glad door de modder. De officier van justitie zeide dat het on geluk te wijten moet zijn aan onoplettend heid van den verdachte. Van slippen is niets gebleken, eerder het tegendeel. Ver dachte heeft zitten dutten of praten, an ders zou hij den wielrijder wel gezien heb ben. Spr. eischte vier maanden hechtenis met intrekking van het rybewys, gedurende één jaar. „N. R. Crt" DIEFSTAL EN HELING VAN „SANEERINGS"- EN ANDERE BOLLEN. Twee broers, een Hillegommer en een Lissenaar, stonden gisteren voor de Haar lemsche rechtbank terecht, verdacht van diefstal van „saneeringsbloembollen". Een van de verdachten zei, dat hij ver gunning had om bollen weg te halen van de vuilnisbelt. Dit had hij dan ook den ge- heelen zomer gedaan. Een inspecteur van politie verklaarde, dat de „saneeringsbollen" ook op de vuil nisbelt gegooid werden, echter op een an der gedeelte. Een andere getuige betoogde, dat ver dachte zeer goed wist, dat hij de bollen niet wegnemen mocht. Er was een bewaker by geplaatst. Ook was aan verdachten nog ten laste gelegd diefstal van aardappelen en bloem bollen uit een schuur. De officier van justitie merkte op, dot de oudste verdachte bij het onderzoek vooraf had toegegeven, wel te weten dat hij de bollen niet mocht weghalen. Spr. betreurde het, dat de bewaker is gaan kaartspelen en niets gezien heeft, mis schien niets heeft willen zien. De diefstallen zijn op brutale wijze ge pleegd. De oudste verdachte is reeds elf maal, de jongste drie maal veroordeeld. De officier eischte tegen den oudsten ver dachte twee jaar en tegen den jongsten één jaar gevangenisstraf. De verdediger van den oudsten verdachte, mr. A. Beets, vroeg rekening te houden met de zeer moeilijke omstandigheden, waarin zijn cliënt ver keerde en vroeg de uiterste clementie. De jongste verdachte stond vervolgens opnieuw terecht met een 26-jarigen Hille gommer. Zij hadden samen in Vogelen zang twee zakken aardappelen gestolen. De Hillegommer had ook een waterpas weggenomen uit een schuurtje, waar hij gewerkt had. Voorts was hem diefstal van een horloge ten laste gelegd, waarvan de verdachten elkaar de schuld gaven. De officier eischte tegen beiden 6 maan den gevangenisstraf. Mr. B. W. Stomps zei, dat de Hillegom mer een blanco strafregister had en dat hij feitelijk onder pressie van anderen had ge handeld. Daarom vroeg pleiter een reclas- seeringsrapport. De oudste verdachte uk de eerste zaak en de Hillegommer uit de tweede zaak stonden vervolgens weer terecht, thans we gens diefstal van 300.000 anemonen knol len. De eerste ontkende de knollen gestolen te hebben. Hij had ze wel verkocht. Zyn medeverdachte zei, dat hij wel degelijk bij den diefstal geholpen had. Het zou anders niet mogelijk geweest zijn, de groote partij weg te halen. De anemonenenknollen waren in een kinderwagen naar Hillegom vervoerd. De officier eischte tegen den oudsten verdachte 10 maanden en tegen den Hille gommer 6 maanden gevangenisstraf. Ten slotte stond een 51-jarige koopman uit Hillegom terecht, die van de vorige verdachten gestolen saneeringsbollen had gekocht. Bij de politie had hij eerst ontkend, doch later gaf hy toe, dat hij de bollen gekocht had. Hij zei echter niet te weten, dat de bol len gestolen waren. De officier achtte heling bewezen en eischtë 6 maanden gevangenisstraf. In alle zaken werd de uitspraak bepaald op Donderdag 14 Maart. N. S. B.-ER AANGEVALLEN. Acht maanden geëischt. Een 44-jarige bewoner van Zaandam stond voor de Haarlemsche rechtbank te recht wegens mishandeling van een lid der N.S.B., die hy in den nacht van 30 Novem ber op 1 December met een gummistok op het hoofd zou hebben geslagen, ten gevolge waarvan de getroffene een levensgevaar lijke schedelbreuk opliep. Verdachte ontkende dat hij zou hebben geslagen. Wel had hy de fascisten, die strooibiljetten in brievenbussen stopten, toegeroepen: „Hier niet! Ik wensch die lec tuur niet te ontvangen". Het was er dien avond nog al heet toe gegaan: een groep van ongeveer vijftig fascisten trok door de stad. Zij werd beko geld door steenen en dakpannen. Ten slotte was het één groot tumult geworden. Een vijftal N.S.B.-ers legden verklarin gen af. Allen hadden den verdachte ge zien. Verdachte had hen aangevallen. Daarna werden de getuigen a décharge gehoord. Dezen waren al even pertinent in hun verklaringen. De fascisten zouden juist den verdachte hebben aangevallen. De officier van justitie wilde niet ingaan op de politieke motieven van de zaak. Waarom gaat men echter bij voorkeur col- porteeren in een buurt, waar nagenoeg al leen communisten wonen? Wat spr. het meest hindert is het absolute ontkennen van verdachte tegenover vyf getuigen. De eisch luidde acht maanden gevangenis straf. Mr. S. de Jong achtte het bewijs niet ge leverd en pleitte vrijspraak. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. „Hbld." KERKNIEUWS Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag en Donderdag geen audiëntie verleenen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 Maart. Vee. Totale aanvoer: 613 runderen, 338 kalveren. 1273 schapen, 1078 varkens. Pryzen: 10 stieren f 80230. schoon aan de haak 3440 cent, handel stroef; 161 kalf- en melkkoeien f 75195, handel stug; 230 varekoeien f 60130, handel stroef; 183 vette ossen en koeien f 90200, schoon aan de haak 3454 cent, handel stug; 29 pinken; 16 vette kalveren f 3564, schoon aan de haak 4265 cent, en 322 nuchtere kalveren f 35, handel willig; 100 vette schapen f 1318, en 473 weideschapen f 811, handel matig; 700 vette lammeren f 1115 hjndel matig; 612 mestvarkens f 1628, handel redelijk na afloop minder; 466 biggen f 1013.50, 3 paarden, 1 bokken en geiten. Kaas. Aangevoerd 56 partijen kaas, waarvan 39 partijen Goudsche en 17 par tijen Leidsche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas f 1718, 2e soort f 16, le soort Leidsche kaas f 16. en 2e soort f 14 15. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas flauw. LEEUWARDEN, 1 Maart, Veemarkt. 40 enter stieren f 50100 84 twenter stieren f 100240 404 vette koeien f 90180 per stuk, 3052 cent per K.G.; 901 melk- en kalfkoeien f 85175; 76 pinken f 3070; 22 vette kalveren f 20—60; 1320 nuchtere kalveren 24.50; 871 vette schapen f 617 76 weide schapen f 713; 172 vette varkens f 2395 per stuk, 3136 cent per K.G.; 39 kleine biggen f 512; 27 magere var kens 1748 cent per K.G. Zuivel. Sleutelkaas f 1015; Nagel- kaas f 310; Goudakaas f 1021; Edam merkaas f 6—33 per 100 KG.; Myruboter f 1.31, 1.29, 1.28 per K.G.; Veüingboter f 1.43, 1.21 per K.G.; ALKMAAR, 1 Maart. Kaasmarkt. Aan gevoerd 36 stapels zijna 52.000 K.G. Fa- briekskaar kleine f 17 per 50 K.G. Handel stug. NIEUWVEEN, 28 Febr. Eierenveiling. Aanvoer: 1791 kippeneieren f 2.053.30 en 242 eendeneieren f 2.002.35 per 100 stuks. Kaas 1823 cent per pond. NIEUWKOOP, 28 Febr. Eierenveiling. Op de eierenveiling alhier werden aange voerd 4671 eieren. De prijzen bedroegen: kippeneieren f 2.352.65, eendeneieren f 2.452.50 per 100 suks, kaas 1720 cent per pond.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7