STADS X NIEUWS VRIJDAG 1 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 ONTEIGENING VOOR HET STADHUIS. Voor den bouw van het Leidsche Stad huis heeft de gemeente Leiden beslag trachten te leggen ojn. op twee percee len, n.l. Breestraat 102, bewoond door den heer Servaas, muziekhandelaar, en Bree straat 104, waarin gevestigd is een tabaks winkel van den heer C. J. v. d. Zeeuw, die eigenaar van beide petceelen is. Voor de beide perceelen bood de gemeente een schadevergoeding van f 31.293.50, welk bedrag echter niet geaccepteerd werd. Aangezien een minnelijke schikking toen met mogelijk was, stelde de gemeente bij de Rechtbank te 'sGravenhage een eisch tot onteigening in, waarbij de heer Ser vaas als intervenient optrad. Voor de rechtbank werd gepleit door mr. Briët, die de gemeente vertegenwoor digde en namens de tegenpartij door mr. A G. Lubbers uit Amsterdam. De rechtbank benoemde 5 deskundigen, terwijl ook een verhoor van partijen plaats had. De rechtbank heeft heden de onteige ning van bedoelde perceelen uitgesproken en conform het deskundigen-rapport de schadevergoeding bepaald op 44.429.60. Bovendien 1200 als schadevergoeding voor den heer Servaas. Voor een derde in het geding zijnde per ceel, het perceel van den heer v. Kem per, is de schadevergoeding vastgesteld op 21.363.25. Er zijn nu nog vier perceelen, die nog niet aan de gemeente zijn overgedragen, n.l. van de firma's Bernard, Boekwijt, Duindam en Rienks. 75-JARIG JUBILEUM „LEIDSCH DAGBLAD". De herdenking van het 75-jarig bestaan van de N.V. „Leidsch Dagblad" is gister avond ingeluid met een huldiging door correspondenten en agenten van het blad. Zij boden commissarissen en directie een stalen ameublement aan voor de spreekka mer. Hedenmorgen werd door de directie en een deputatie van het personeel een krans gelegd op het graf van den stichter, wijlen den heer G. Henri Sijthoff, op de Her vormde Begraafplaats te Warmond. Hedenmiddag tusschen 12 en 1 uur werd heit couranten-bedrijf eep wijle stilgelegd voor de aanbieding van het huldeblijk van het personeel. Dit bestond uit een bronzen plaquette op marmeren' plaat, voorstellend de beel tenis van wijlen den heer G. Henri Sijt hoff. Deze plaquette is ontworpen door den modelleur Wienecke en vervaardigd in de bekende kunstgieterij van Prowasek .alhier. Tevens Werd de directie een electrisChe, klok voor hét kantoor aangeboden,alsmede een foto van het gezamenlijk personeel, De aanbieding van het huldeblijk vond plaats door den oudste der redacteuren, den heer B. W. Menkhorst. Door den directeur, den heer Henny, werd dank gebracht, en het personeel toe gezegd een gezamenlijke reis naar Brussel. Ook werden nog bloemen en geschenken aangeboden door sportv. „Leidsch Dag blad" en door de loopers. JUBILEA BU HET ONDERWIJS. Vandaag zijn eenige jubilea herdacht van personen, die ieder op hun .plaats groo- te verdiensten hebben voor het Katholiek onderwijs. Op de eerste plaats het jubileum van den heer G. Kagie, die 12 y2 jaar de hoogst ver dienstelijke administrateur is van de Ka tholieke parochiale jongëns- en meisjes scholen, de man, die, doorkneed in alle wetten en verordeningen, het onderwijs betreffende, voor hestuur en schoolhoofden een onmisbaar adviseur is geworden. Om half elf hadden de hoogeerw. heer Deken, de zeereerw. heeren pastoors en rector Reijnen, de overige leden van het schoolbestuur, de dames, die den heer Ka gie in zijn administratie assisteerden, en het schoolhoofd de heer Melief zich verza meld in het administratie-kantoor (school Rapenburg), waar de heer en mevr. Kagie, per auto van huis gehaald, even later arri veerden. Het kantoor had een feestelijk aanzien door de bloemstukken van bestuur, geza menlijke schoolhoofden en administratie, die daar waren opgesteld. De hoogeerw. heer Deken A. Homulle nam, toen allen gezeten waren, het woord, om er op te wijzen, dat het tot zijn groote vreugde, den heer Kagie niet gelukt was, om zich in bescheidenheid aan hulde te onttrekken, 't Is spreker en het geheele bestuur een behoefte, om te getuigen van de zeer groote waardeering, die allen heb ben voor den onverdroten ijver eri de bo ven alle lof verheven toewijding, waar mede de heer Kagie heeft gearbeid voor 'de financieele belangen van het onderwijs en ook voor verheffing van het onderwijs- peil, als zoodanig, door zijn waardevolle adviezen en voor'lichtiiig. De hoogeerw. spreker spreekt den wensch uit, dat het den heer Kagie zal gegeven zijn nog langen tijd zich aan zijn taak te blijven geven met diezelfde blijde opge wektheid, waardoor hij steeds voor ieder, die hem noodig heeft, is te spreken. Verder bracht spr. evenzeer dank aan mevr. Kagie, die door haar invloed en steun haar echtgenoot in staat heeft ge steld te doen wat hij gedaan heeft. Door den Deken werd namens het Schoolbestuur de -jubilaris een stoffelijk bewijs van waardeering in enveloppe over handigd. Door applaus betuigden allen hun har telijke instemming met deze hulde. Nadat koffie geserveerd was, nam de Leidsch Student verongelukt Concert van „Sempre Crescendo"" uitgesteld. Gisterenmiddag even na half vijf heeft op den Verlengden Raam weg, ter hoogte van de Witte Brug te Den Haag, een ern stige botsing plaats gehad tusschen een vrachtauto en een motorrijwiel, waarvan de bestuurder van laatstgenoemd voertuig de 18-jarige student J. G. B., wonende aan de Konijnenlaan te Wassenaar het slacht offer is geworden. Deze zou namelijk den bestuurder van de vrachtauto, zekeren M., geen voorrang hebben verleend, tengevolge waarvan hij met groote-snelheid tegen deze auto botste. De gevolgen werden den stu dent noodlottig. Hij -bekwam een ernstige schedelfractuur, een groote wonde aan het rechter oog,- terwijl het rechterbeen op drie plaatsen gebroken was. In zorgwekkenden toestand werd het slachtoffer door den G. D. naar het Ge meente-Ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd, alwaar hij eenige uren later aan de bekomen verwondingen is bezweken. De politie stelt een onderzoek naar de schuld vraag in. De student woonde hier ter stede aan de Piéterskerkstraat 12 op kamers en was lid van het Leidsch Studentencorps. In verband met dit noodlottig ongeval is de muziekuitvoering van „Sempre Cres cendo", welke hedenavond in de Stadsge hoorzaal zou plaats vinden, voor onbepaal- den tijd uitgesteld. zeereerw. heer rector R. Reijnen, voorzit ter van het bestuur der Jongensscholen, het woord, en deelde mede, dat, tot grooten spijt van hem en het geheele bestuur, on opgemerkt was gebleven een ander jubi leum, dat vorig jaar herdacht had moeten worden, n.l. het 12y,-jarig jubileum van den heer W. F. Melief als.schoolhoofd. Spr. stelde het alsnog op hoogen prijs, den heer Melief de verzekering te géven, dat het Bestuur zich er van bewust is, den heer Melief groote dankbaarheid verschuldigd te zijn voor de voortreffelijke wijze, waar op hij zijn functie aan de school, die onder zijn leiding staat, heeft vervuld (applaus). Ten slotte weid nog een derde jubileum herdacht. Door den hoogeerw. heer Deken Homulle en de zeereerw. heer rector Reij nen werd de heer.J. L. v._ Hé teren, die zoo- als bekend, zijn koperen feest viert als hoofd der School aan de Haarlemmerstraat per auto van zijn school gehaald. Toen ook deze jubilaris in het feestvierend gezel schap was gearriveerd, werd hij door rec- tbrReijnen hartelijk gecomplimenteerd voor de bijzondere activiteit, die hij ge toond heeft bij de leiding van zijn school, welke vaak zeer moeilijk was, zeer bijzon dere eischen steide. Spr. hoopt, dat de heer v. Heteren nog lang deze taak op dezelfde wijze zal blijven vervullen (applaus). Beide jubilarissen werd ook namens het Schoolbestuur een attentie in stoffelijken vorm gepresenteerd. De heer Melief en de heer v. Heteren uitten hun erkentelijkheid voor deze on verwachte hulde. Het jubileum van den heer v. Heteren is ook op hartelijke wijze in de school ge vierd. Om 7 uur hedenmorgen naderden de leerlingen der school in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph ter H. Tafel tot intentie van hun hoofd onderwijzer. Om 12 uur had in de spreekkamer der school een intieme en hartelijke huldiging plaats. Hierbij waren tegenwoordig de hoog eerw. heer Deken A. H. M. J. Homulle en het voltallige personeel der school. Allereerst voerde de hoogeerw. Deken het woord, die den heer van Heteren dank bracht voor de opvoeding en de godsdien stige vorming der jeugd in zijn parochie. Namens de onderwijzers-sprak de heer v. - d. Krogt, die de prettige verstandhou ding prees, die- altijd bestond tusschen het .hoofd der school en het personeel en de prettige geest, die de heer van Heteren al tijd wist te bewaren, ondanks de moeilijke tijden, die hij door verschillende wisse lingen meemaakte, maar welke nooit van invloed waren op den goeden gang van het onderwijs. Spr. zeide te hopen, dat de jubilaris nog vele jaren aan het hoofd der school zou blijven staan. Hierna dankte de heer van Heteren al len, die op welke wijze dan ook, hem op dezen' dag hebben gehuldigd. Er waren den jubilaris verschillende bloemstukken aangeboden "o.a. van het schoolbestuur, van den weleerw. heer R. Nieuveen van Dijkum, van onderwijzers en oud-onderwijzers der school, van de leerlingen, van de familie e.a. Eveneens waren tal van felicitaties in gekomen. Door de. leerlingen werd den ju bilaris een Madonna-schilderij aangeboden, door het personeel der school werd hem eveneens een geschenk gepresenteerd. RK. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. In intieme kring werd hedenmorgen de R.K. Vakschool voor Meisjes het feit herdacht, dat de dames C. W. F. L. Kramers en Th. G. E. Schenck als leerares 12 y. jaar aan de school werkzaam zijn.- In het bij zijn van het bestuur, leerkrachten en leer lingen werden de jubilaressen allereerst toegesproken door den Weleerw. Pater .A. J. van der Snoek, als voorzitter van het schoolbestuur, die namens het geheele be stuur de jubilaressen geluk wenschte met het jubilé, haar prees voor de groote toe- VAN ONZE ADVERTEERDERS. NIEUWE ZAAK FA. GEBRS. HOOGENBOSCH. Hedenmiddag heeft in perceel Haarlem merstraat 131 de opening plaats gehad van de nieuwe zaak der fa. Gebrs. Hoogenbosch. Ongeveer vier jaar geleden opende de fir ma een nieuwe zaak- in de Donkersteeg, doch nu het pand der Gebrs. Sanders te genover de Mare vrijkwam, heeft de fa. Hoogenbosch hierop beslag weten te leg gen. Het werd inwendig geheel verbouwd en gemoderniseerd, zoodat etalages en win kel een prachtig geheel vormen en een be zoek zeker overwaard zijn. De fraaie étala ges met ingebouwde portiek bevatten een uitgebreide collectie schoenwerk van aller lei soort. In den winkel zijn langs de wanden keurige kasten aangebracht, waarin een overgroote voorraad van schoenen doet zien, dat men hier zeker keus kan maken. De verbouwing werd uitgevoerd door het architectenbureau „Proper" uit Oegstgeest, de lichtinstallatie met Néon-reclame door de N.V. Iemco. Het geheel maakt 'n uit stekenden indruk. wijding en de energie, waarmede zij steeds haar taak als leerares vervullen en de goe de invloed, die zij op haar omgeving uit oefenen, waaraan vele opleidingsleerlin- gen dankbaar zuilen terugdenken. De Eer waarde voorzitter sprak den wensch uit, dat God haar -nog lang de kracht en werk lust mag schenken, om haar taak met de zelfde toewijding te blijven verrichten. Hierna nam de Diréctrice, mevrouw M. C. van Oerle Nipper, het woord, die namens de leerkrachten en leerlingen op dezen zon- nigen 1 Maart-dag gaarne de twee jubila ressen, in den intiem en sch ooikring wilde gelukwenschen met dezen dag en haar dank bracht voor alles wat zij in de afge- loopen 12 jaar voor de school en leer lingen hebben gedaan. Gij hebt aldus mevrouw van Oerle door in het onder wijs te gaan geen gemakkelijke arbeid ge kozen. De opleiding van jonge menschen ofschoon een heerlijke taak vraagt van de leerkrachten den geheelen mensch. Bovendien eischt de leerares-opleiding, waaraan beide leerkrachten medewerken, veel tijd en offers, vooral ook omdat de aan haar toevertrouwde jonge menschen gevormd moeten wofderi tot opvoedsters, voor welke taak veel liefde en geduld wordt gevraagd, welke beide jubilaressen in de afgeloopen 12 ys jaar op voorbeeldige wijze hebben volbracht,, waarna spreekster zich nog in het bizondér richtte tot mej. Kramers, als adjunct-directrice. De jubilaressen wérd een herinnering aangeboden, terwijl, een kluchtige voor dracht werd gehouden, waarin speciaal mej. Kramers door het internaat werd ge huldigd. Vérvolgens dankten de dames Kramers en Schenck, vooral het bestuur en de Directrice voor dé hulde en de woor den van waardeering tot haar gesproken. Met het zingen van een speciaal feestlied werd de bijeenkomst' besloten. TENTOONSTELLING IN DE LAKENHAL Werk van Adriaan Lubbers. In het Stedelijk Museum „de Lakenhal" j is hedenmiddag onder auspiciën van de Leidsche Kunstvereeniging, een tentoon stelling geopënd. van schilderijen van Adriaan Lubbérs.' ,De voorzitter der L. K. V., de heer mr. J. J. Slagter hield bij déze gelegenheid een korte inleiding, waaraan het volgende is ontleend: Het is niet verwonderlijk, aldus spr., dat Adriaan Lubbers, die een zeer levend en levendig man is, in zijn schilderkunst nooit vast is blijven Zitten aan een be paald onderwerp. Wij vinden bij hem het landschap, het portret, het stilleven, het stadsgezicht. In geen van die dingen is hij de man van plgciede contemplatie, van beschouwing en berusting. Overal onder j de huid van menschen. en dingen htroomt leven. Men kan zijn werk dynamisch noe men. Maar men kan het niet indeelen in een hokje en dit" heeft het gemeen met alles, dat bloedwarm is. En dit maakt met een, dat degenen, die van den schilder copieën naar de natuur verlangen, door Lubbers zullen worden teleurgesteld. Hij zal hem verwijzen naar den fotograaf of naar den schilder, die dergelijke copieën, levert, omdat de goede man met zijn geestelijken inhoud juist daar eindigt, waar de kunstenaar begint. Het werk van Lubbers heeft voor ons belang, omdat het, naar het mij voorkomt, een sohoone en persoonlijke verbeelding is, van wat hij doorleefde. Zijn persoonlijkheid vin den wij in al zijn werk terug; in zijn land schappen, dramatisch-bewogén, in zijn portretten, die fascineerend zijn, in zijn Amerikaansche stadsgezichten vooral, die naar mijn meening tot zijn compleetste werk behooren en waarin hij zich het volledigst heeft uitgesproken. „Het is zoo schreef ik eens over dit werk de onmiskenbare verdienste van Adriaan Lubbers, dat hij ik wil ndet zeggen de i maar een schoonheid van New-York i heeft ontdekt, nl. de schoonheid, die hij daar zelf in heeft gezien en die niemand anders zoo heeft gezien en dat hij voor ons die schoonheid schilderkunstig heeft weten te verwerkelijken". Men kan daar aan toevoegen, dat Lubbers de groote Amerikaansche stad niet heeft beschouwd als een picturaal, coloristisch kluifje, maar haar heeft doorvoeld als 'n grootsch en tragisch fenomeen en soms als een menschen-verzengend en menschen-op- slorpend monster, als een-metropool, waar in de menschen milioenen zijn, maar waarin de mensch eenzaam, is. In zjjn hartstochtelijke voordracht sleept Lub bers ons op het rhythme van deze me tropool mee. Maar zijn hartstocht weet hij te beheerschen. Er is maat en harmo nie in dit werk. Het overschreeuwt zich niet. Kleur en compositie blijven overal fijn en verantwoord. Elke oppervlakkig heid is er vreemd aan. Deze Hollander, dié evengoed thuis is in Chicago als in Am sterdam, zet, ook in een onderwerp, dat de essentie van de Nieuwe Wereld schijnt, de beste Hollandsche schilderstradities op zijn eigen, persoonlijke wijze voort. ZIE VERVOLG STADSNIEUWS PAG. 10. LAATSTE BERICHTEN WETSONTWERP VERBINDEND-VER KLARING ONDERNEMERS. OVEREENKOMSTEN. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag, nadat Minister Steenberghe onaanneme-, lijk had verklaard een amendement-Rut- gers van Rozenburg om aan het wetsont werp een tijdelijk karakter té geven, waar op de heer Rutgers van Rosenburg zijn amendement introk, met 6317 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot verbin dend verklaring van ondernemersovereen komsten. Tegen stemden de liberalen, de communisten, de Staatk. Gereformeerden, Sneevliet en Weitkamp. PATROONSBOND VOOR DE BOUWBEDRIJVEN. De Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland heeft in Amsterdam een druk bezochte ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. Ringers. Onder de voornaamste punten van be handeling was een ontwerp voor de statu-, ten van de nieuwe organisatie, welke bin nenkort zal ontstaan door de voorgenomen fusie met den Nederlandschen Aannemers- bond. Het ontwerp werd aangenomen met 181 tegen 14 stemmen, behoudens een aan- tal gewenschte aanvullingen. In verband hiermede werd besloten tot liquidatie van den Patroonsbond. In verband met de beëindiging der lan delijke collectieve arbeidsovereenkomst, werd besloten de afdeelingen vrij te laten, om al dan niet plaatselijke regelingen te treffen in die gemeenten, waar de alge- meene toestand zulks mogelijk zal laten. GRIEP IN HET LEGER. V oorzorgsmaatregelen. De commandant van het Veldleger heeft in een dienstorder medegedeeld, dat zich in enkele garnizoenen gevallen van in fluenza (griep) voordoen, welke gevallen' zich overigens nog beperken tot een klein aantal en voorshands niets van ernstigen aard zijn. De commandant van het veld leger heeft het echter toch noodig geoor deeld, te bepalen, dat in de garnizoenen voorloopig geen zware oefeningen en lang durige marschen en geen nachtoefeningen zullen worden gehouden en dat worde be vorderd, dat de ligging der manschappen op de chambreé's zoo ruim mogelijk zij.. DOODELIJK ONGELUK. Op den Oranjesingel te Nijmegen is he denmorgen, de wissellooper M.. P., die den weg wilde oversteken, door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. De politie stelt een onderzoek in. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. De Bussumsche politie heeft gisteren per auto een 28-jarigen Amsterdammer naar het bureau Pieter Aertsstraat te Amster dam gebracht, die in genoemde gemeente waarschijnlijk op ernstige wijze is mishan deld. De man had een wonde aan zijn hoofd, doch was niet in staat tot het ge ven van eenige inlichting over hetgeen er met hem was gebeurd. Van het Amster- damsche burèau is hij overgebracht naar het Wilhelminagasthuis, waar hij is overle den. De politie zal thans trachten vast te stellen of voor den dood van het slacht offer een of meer personen aansprakelijk zullen moeten worden gesteld. PREDIKANT DOOR AUTO AANGEREDEN. Gisteravond zes uur is de 55-jarige .heer de Jong, predikant bij de Ned. Herv. Ge meente alhier, op weg naar huis door een taxi uit Breda aangereden. De bejaarde predikant, die bewusteloos werd opgenomen, is met een ernstige hoofd wonde in bewusteloozen toestand naar het Diaconessenhuis te Breda vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. TELEGRAMMEN NOG GEEN ZEKERHEID OMTRENT HET AFTREDEN VAN KONING PRAJAD HIPOK. LONDEN, 1 Maart. (V. D.). Van de zijde der Siameesche legatie te Londen werd gisteren verklaard, dat Koning Pra- jad Hipok nog steeds niet besloten had of hij al of niet afstand van de troon zou doen. Uit Bangkok wordt gemeld, dat het .parlement geweigerd had de wenschen van den koning in te willigen, wat er op zou wijzen, dat de koning dan afstand van den troon zou doen ten behoeve van den jeug digen prins Ananda Mahidol. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Ondertrouwd: F. C. v. d. Velden jm 24 jaar en M. Etienne jd 29 jaar. Overleden: J. Glasbergen zoon 21 maanden K. E<» J. Goddijn ongeh. vr. 36 jaar N. C. Brittijn wedn. 67 jaar. De terugkeer van de Saar DE DUITSCHE RIJKSMINISTERS TE SAARBRÜCKEN Hitler per vliegtuig naar het Saargebied SAARBRÜCKEN, 1 Maart. Heden is voor het Saargebied de groote dag aange broken van den terugkeer tot het Duitsche Rijk, waartoe bij de volksstemming van 13 Januari j.L door de Saarbevolking met groote meerderheid de wensch is uitge sproken. Nadat gisteravond de voorzittter der regeeringscommissie dr. Knox zijn functie aan den voorzitter van de door den Vol kenbond ingestelde Commissie van Drie, Baron Aloisi, had overgedragen, verliet hij na een verblijf van bijna 15 jaar het Saar gebied. Te 7.40 hedenmorgen arriveerde aan het hoofdstation de speciale trein met de le den der Rijksregeering. In hun gezelschap bevonden zich tevens de Rijksministers Seldte en Hierl, alsmede de directeur-ge neraal van de Rijksspoorwegen Dorpsmül- ler en vele hooge partij-functionarissen. De ministers begaven zich grootendeels naar Hotel „Excelsior". Tegen negen uur vanmorgen vertrokken zij reeds weer naar het regeeringsgebouw, waar de overdracht van het bewind in handen van rijksminister dr. Frick zou plaats hebben. Een reusachtige menigte had zich langs den weg geschaard achter een afzetting van S-S.-lieden. Te half tien begon de plechtigheid in het regeeringsgebouw, waar baron Aloisi in tegenwoordigheid van slechts enkele autoriteiten namens den Volkenbond het bewind overdroeg. Hij verklaarde hierbij o.a. dat door de overdracht van het Saar gebied aan Duitschland een élement van onrust uit de betrekkingen tusschen de mogendheden verdween en hij sprak de hoop uit, dat dit een voorteeken van den vrede in Europa zou zijn. Dr. Frick dankte de commissie en vér- klaarde dat thans de wensch van 15 jaar van de Saarbevolking in vervulling is gegaan. De Duitsche regeering is overtuigd dat met de oplossing van de. Saarkwestie een belangrijke stap is gedaan op den weg tot algemeene verbetering van den internationalen Europeeschen toestand. Na de regeeringsoverdracht werd te kwart over tien de Duitsche vlag officieel -geheschen. Dr. Frick hield een toespraak tot het volk van het Saargebied, waarin hij zeide, dat het uur der bevrijding waarqp men 15 jaar had gewacht, thans had geslagen. De Duitsche kleuren wap perden eindelijk weer over het Saarge bied. Te kwart over elf droeg Rijksminister Frick de regeeringszaken van het Saarge bied opnieuw over aan gouwleider Bürckel den Rijkscommissaris voor het Saargebied. In een uitvoerige rede dankte dr. Frick Bürckel voor alles wat hij tot nu toe had gedaan en waarvoor binnenkort Hitier persoonlijk hem zijn dank zou uitspreken. Frick gaf een uitvoerig overzicht van de geschiedenis van de afgeloopen 15 J-ar en tracht hulde aan dé trouw van de Saar bevolking. Ook te Berlijn en in het geheele Rijk wordt vandaag feest gevierd en overal wordt gevlagd. Hitler is per vliegtuig via Mannheim naar het Saargebied vertrokken. HITLER TE SAARBRÜCKEN. SAARBRÜCKEN, 1 Maart. (V. D.). Rijkskanselier Adolf Hitler, die vanmor gen per vliegtuig naar het Saargebied was vertrokken, arriveerde om 12.50 uur per auto aan de stadsgrens van Saarbrucken. Hij maakte een rijtoer van 25 minuten door de geheele stad tusschen een haag van S. A.-mannen, waarachter zich een reusachti ge menigte verdrong, die hem luide toe juichte. VLIEGTUIG MET ECHTGENOOTE VAN GOUVERNEUR VAN NOORD- RHODESIA VERMIST. KAAPSTAD, 1 Maart. (V. D.). Uit Bulawayo wordt gemeld, dat men zich al daar ernstig ongerust maakt over het lot van Lady Young, de echtgenoote van den bouverneur van Noord-Rhodesia Sir Hu- bert Young, Lady Loung vertrok eergis teren per vliegtuig uit Livingstone naar Lusaka, waar zij haar echtgenoot zou vin den. Het vliegtuig passeerde Laomo doch sedert dien heeft men er niets meer van gehoord. Twee vliegtuigen zijn uitgezon den om de vermiste machine te zoeken doch hebben niets gevonden. Lady Young was vergezeld van dr. Kirby, een medicus in regeeringsdienst. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7.09"/8 Berlyn - 59.3* New York 1.46 P*rij8 9.741/., Brussel 84.53 Zwitserland 47.83J/2 Milaan 12.53 Madrid 20.25 Oslo 35.70 Kopenhagen 31.70 Stockholm 36.65 Ween en Praag 6.17% Boedapest Prolongatie 1 pet.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3