Het nieuwe Raadhuis van Leiderdorp VRIJDAG 1 MAART 1935 DE LFJDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 1 Maart 1935, medegedeeld door tiet Kon. Ned Met. lust. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 765.3 te Janmayen. Laagste barometerst.: 730.4 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 2 Maart: Zwakke tot matige, Oostelijke tot Noord- Oostelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen neer- neerslag, tempera tuur om het vries punt tot lichte vorst des nachts, overdag iets kouder. De depressie blijft in het Westen. Een secundaire trok in Oost-Zuid-Oostelijke richting naar Centraal Europa en gaf zeer zware regens in België en verder in Zuid- Frankrijk en Zwitserland. De hooge druk in het Noord-Oosten neemt geleidelijk toe en breidt zich uit over de Noord- en Gost- zeeè Bij Ierland ligt nog een nieuw daal- gebied. In Midden-Zweden en Finland blijtf de vorst zeer zwaar, op het vasteland en in Engeland en Ierland werd het gemiddeld iets kouder. Op Usland verdween daaren tegen de vorst. De bovenwind is boven ons land tot 5 km. hoogte naar Oost gedraaid. Over Frankrijk stijgt de luchtdruk doch waarschijnlijk zal deze stijging niet lang duren en in daling overgaan. De verande ringen in de luchtdrukverdeeling wijzen op bestendiger worden van den Oosteilijken wind en geeft het vooruitzicht op eenig vorstweer. LUCHTTEMPERATUUR. 9.2 gr. C. LICPT OP VOOR FIETSERS ea. Van Vrijdagnamiddag 6.07 uur tot Zaterdagmorgen 6.17 uur. HOOG WATER. Te Katwyk: op Zaterdag 2 Maart mm. 12.27 uur. De invloed van den Godsdienst Statistieken over godsdienst en misdadig heid hebben geen waarde. Hierover zullen allen 't nu toch wel langzamerhand eens zijn geworden. Bedoelde statistieken hebben geen waar de, eerstens omdat de misdadigheid daarin alléén wordt vermeld, inzoover zij naar buiten treedt in feiten, die met den strafrechter in aanraking brengen. Iemand, die 'n keer in drift bij zijn buur man een ruit ingooit, wordt opgenomen onder de misdadigers; niet degene, die b.v. twintig, dertig jaar lang door zijn onge hoorde driftigheid een voortdurend kruis is voor zijn huis gen ooten, maar nog nooit met de politie in aanraking is gekomen. Bedoelde statistieken hebben, op de tweede plaats, geen waarde, omdat de godsdienst van de daarbij betrokken, in de statistiek van gecatagoriseerde perso nen zoo dikwijls niet overeenkomstig de werkelijkheid wordt vermeld. Iemand, die b.v,, als katholiek geboekt staat, is nog niet altijd katholiek, is nog niet altijd een katho liek, die ernstig streeft, om zich overeenkomstig zijn beginselen te gedra gen, die ook ernstig gebruik maakt van de middelen welke de Katholieke Kerk voorhoudt en verstrekt, om deugdzaam, om moreel-goed te kunnen leven! Om deze redenen zijn bedoelde statis tieken waardeloos; moet men in ieder ge val zéker heel voorzichtig zijn met het trekken van conclusies uit de daarin opge nomen feiten en cijfers. Maar, nu mag de „Oproerige Krabbe laar" in de socialistische pers van gisteren met uit de j u i s t e erkenning van de waar deloosheid van deze statistieken be treffende het verband tusschen godsdienst en misdadigheid concludeeren, dat.... tus schen godsdienst en misdadigheid feite lijk geen verband bestaat! Dat is „al te doorzichtig onjuist!"! Van zelfsprekend is het, dat de mensch, die w a a r 1 ij k godsdienstig is, in den dienst van God een steun en kracht vindt, om de misdaad te vermijden.Wie dat loochent, kent of den mensch of den godsdienst of beide niet Heden feestelijk geopend Fier omhoog klauwt het leeuwtje op de spits van Leiderdorps nieuwe raadhuis, feestelijk hangen de vlaggen van de hui zen der ingezetenen en verkondigen het aan de voorbijgangers: heden is het de dag der opening. Eigenlijk mag men van geen nieuw raadhuis spreken, doch slechts van een „verbouwing". Maar als dit een verbou wing is, hoe zou dan een nieuw raadhuis eruit zien. Met getrekkelijk geringe kosten (de aanneemsom bedroeg f 30.000) is hier een sierlijk, modern dorps-raadhuis ver rezen, dat, als een zinnebeeld, de bloei en welvaart van Leiderdorp vertolkt. De opening. V Te 2 uur hedenmiddag had de plechtigfe in-gebruik-neming plaats door den plaats vervangend Commissaris der Koningin, jhr. mr. von Fisenne. Een groot gezelschap notabelen ver- eenigde zich tegen tweeën in het huis van den burgemeester. Onder hen bevonden zich jhr. mr. von Fisenne, vergezeld van den kabinetschef, den heer Sandberg van Boelens, de gemeenteraad van Leiderdorp, de burgemeesters van Leiden, Oegstgeest, Hazerswoude, Koudekerk, Warmond en Woubrugge, de predikanten en de pastoors, de doktoren, hoofden der scholen, polder besturen en vertegenwoordigers van di verse vereen igingen. Vanuit de burgemeesterswoning begaf het gezelschap zich naar het raadhuis, waarvan de Commissaris der Koningin de deur ontsloot. Een reuzen-sleutel Als herinnering aan deze handeling werd door mej. Van der Tas aan jhr. von Fi senne op een paars-fluweelen kussen een vergroote en verzilverde copy van de raad huis-sleutel aangeboden. Op de sleutel was een inscriptie aangebracht. Mej. Van der Tas gaf bij deze gelegenheid blijk van haar dichterlijken aanleg! In de mooie raadszaal op de eerste verdieping geleden had vervolgens de plechtige opening plaats. De burgemeester van Leiderdorp, de neer K. Brug, verwelkomde in hartelijke bewoordingen het gezelschap. Spr. dankte de gevers van de verschillende geschen ken: de commissie uit de burgerij (een staande klok in de raadszaal), den heer A. de Jong (windvaan), den heer A. van Groeningen (gemeentewapen boven den ingang), den heer Van Poelgeest (ge meentewapen in terra-cotta). Treckt u niet aen, wat yeder segt. Spr. verwelkomde ook de echtgenooten der raadsleden. Zij zullen thuis nog wel eens hooren over onze zaken, vooral van de buren en ik moet mij vergissen, als niet meer dan eenmaal gezegd zal worden, dat het besluit net anders om had moeten worden genomen, dan uw mannen hebben beslist. Als goede echtgenooten verdedigt gij dan het standpunt van hen, die de ver antwoordelijkheid dragen. Wees er van verzekerd, dat zij handelen in overeen stemming met de bekende zinspreuk: „Treckt U niet aen, wat yeder segt, maar doet wat billyck is en regt". Een spreuk, die ik zou wenschen, dat in de Raadzaal werd aangebracht. Weest er van verze kerd, dat uw echtgenooten als raadslid, allen door den burgemeester worden ge waardeerd. 't Zij, dat zij het met de voor stellen eens zijn, of niet. Het is voor den voorzitter van dezen gemeenteraad een blijde taak, U allen welkom te mogen heeten in deze buiten gewone zitting van den Gemeenteraad. U in de eerste plaats, hoogedelgestrenge heer, die, zooeven, door uw daad der opening van dit raadhuis het gebouw hebt in ge bruik gesteld en die, wij gemeentebestuur ders weten het allen, op zoo lofwaardige wijze de taak vervult van Z.E. den minis ter van Staat, Commissaris der Koningin, jhr. van Karnebeek, tijdelijk te vervan gen, nu deze zich bevindt in ons Ned. In- die welks eilandengroep zich daar slin gert langs den evennaar als een gordel van smaragd, gij tot wien en met wien wij gaarne spreken over gemeente- en andere zaken die onze gemeente zeer hebt vereerd door van uw kostbaren tijd een wijle af te nemen om naar dit Rijnland- sche dorp van nog geen 3000 zielen, aan den Ouden Rijn gelegen, te gaan en daar uw naam te verbinden aan de opening van een gebouw, wil men een vernieuwd raadhuis. Uw komst stellen wij op hoogen prijs. Wij danken u daarvoor en wij trek- xen daaruit de conclusie, dat ook in de benarde tijdsomstandigheden van het he den, de daad van het Leiderdorpsche ge meentebestuur met belangstelling is aan gezien. Wij van onze zijde deelen u mede en ik spreek namens den geheelen raad, dat wij den arbeid van u en van het hoo ge college, waarvan gij deel uitmaakt, hoogelijk waardeeren en wij de beharti ging van de belangen van onze gemeente nu en in de toekomst vol vertrouwen in uwe handen blijven geven, als vrij met onze besluiten tot u komen, om daarop, voor zoover noodig uw goedkeuring te ver werven. U heet ik ook welkom, heeren collega's, burgemeester van Leiden, mr. van de San- de Bakhuyzen, en de heeren burgemees ters uit de andere aangrenzende' gemeen ten, den heer mr. Peek van Alkemade, den heer Ketelaar van Warmond, den heer Gerrevink van Oegstgeest, den heer Wap van Zoeterwoude, den heer War- naar van Hazerswoude, den heer Kwint van Koudekerk en den heer Lie verse, lo co-burgemeester van vVouorugge, die ons de eer aandoen deze gewichtige ure mede te maken. De aanwezigheid als goede na buren, den grooten buur, zoowel als de kleinere, stellen wij op hoogen prijs. Met u allen staan wij op vriendschappelijken voet. Van Leiden betrekken wij gas en electriciteit en het mag gezegd worden, dat besprekingen met uw ambtenaren, heer burgemeester, altijd worden gehou den in een vriendschappelijke sfeer, zoo dat wij daarom mogen zeggen: een goede buur is beter dan een verre vriend. Met de overige collega's van den Bur gerwacht kt 5 tv - genoegen samen en ook de andere met wie om de afstanden de aanraking minder is, geven blijk van hun goede verstandhou ding met deze gemeente door hun aan wezigheid. Ook heet ik welkom de vertegenwoordi gers vam Vereen igingen, politieke, kerkelij ke als andere met wie samen te werken den Burgemeester en den gemeenteraads leden zooveel te gemakkelijker wordt ge maakt, als daar bestaat een sfeer van ver trouwen en waardeering, die samen spre ken en samen handelen vruchtbaar maakt tot heil der gemeenschap, die wij dienen en wier belangen wij onder opzien tot God, beloofden te behartigen. Ik voeg hier aan toe, het welkom aan de geestelijke leids lieden, die zoo grooten invloed hebben, elk in eigen Kerk of Kerkgenootschap, zoo wel als m de opvoeding der jeugd van ons volk, in al zijn schakeeringen. Uwe aanwezigheid en belangstelling wordt op hoogen prijs gesteld. Heeren Doktoren, die de zorg draagt voor de lichamelijke wel stand van de gemeentenaren, uw aanwezig heid wordt gewaardeerd. De polders als pu bliekrechtelijke lichamen zijn eveneens vertegenwoordigd. Polder en gemeentebe stuur moeten veel samenwerken. Er kan geen sloot worden gedempt of gij moet er toestemming voor verleenen en deze groeiende gemeente, die haar woningen het polderland en den polder indringt, heeft met u nog al eens iets te maken. Ik mag er onmiddellijk aan toevoegen, dat de behandeling onzer belangen door u altijd in een welwillende geest geschiedt. Ik heet ook welkom eene commissie uit de Burgerij, die kans zag, naar ik hoorde ook in deze zorgvolle tijden, een gave te verzamelen voor een blijvend aandenken aan dezen dag. Daaraan voeg ik toe de na men van hen, die een cadeau afzonderlijk aanboden: de heer A. de Jong, die, hoewel gep. directeur van ambachtscholen, een werkstuk tot stand bracht, dat waard zou zijn door U, HoogEdelGestrenge en alle an dere genoodigden, nauwkeurig- te worden bezichtigd, maar dat, ik zou haast zeggen helaas, naar hoogere sfeeren moest worden overgebracht. Een windwijzer in de Raad zaal moet niet noodig zijn, daar moet de voorzitter hooren, vpelen aan de redevoe ringen der leden, hoe de wind waait. Wat zou een Raadhuis zijn zonder een windwij zer op den hoogsten top. De koperen leeuw met opgeheven zwaard tegen alle winden in, zal, hoop ik, jaren lang de herinnering levendig houden aan uw daad van burger zin. Diezelfde burgerzin spreekt uit de daad van den beer Van Groeningen, smid, die de vervaardiging van het wapen dezer ge meente op onberispelijke wijze en keurig uitgevoerd en met de omlijsting aange bracht boven den ingang van het gebouw, gratis verrichtte. U, mijnheer Van Poel geest, een woord van welkom en dank voor uw sierlijk in terra-cotta aardewerk gebak ken wapen dezer gemeente, geplaatst in het voorportaal van het Raadhuis, omgeven door geglazuurde steen, het product van uw fabriek. Trouwens het geheele Raad huis werd opgetrokken uit uw fraaie hand vormsteen. Ik heet verder welkom de da mes, inzonderheid de vrouwen van onze gemeenteraadsleden. Ook de overige da mes, die de zorgen met hun ega's deelen en die naar Multatuli's woord hun geluk grooter maken, een hartelijk welkom. Wat zou een gebeurtenis als deze zonder dames zijn? Ik heet ook welkom de ontwerpers van het gebouw en de uitvoerders, archi tecten, teekenaar en aannemers. Als de vormgeving u bevredigt zooals ons, dan kan de architect tevreden zijn, als de uit voering lof verdient, is dat mede dank zij de goede samenwerking tusschen ontwer pers, teekenaar en aannemers. Heeren Ka- kes, Weijland en Gebrs. Mol. Een gezond stuk werk. Aan de oude vormen, op de oude plaats waart ge gebonden. Ge hebt er een fraai geheel van gemaakt, dat door een rijks architect genoemd is: een gezond stuk werk. In dit verband noem ik ook de werk lieden, die lofwaardig .hun arbeid verricht ten en ik voeg er met vreugde aan toe, dat geen enkel ongeluk heeft plaats gehad. Moessten wij verbeteringen aanbrengen in ons oude raadhuis? Die vraag kaïn kort met ja worden beantwoord. De brandspuit in de Raadszaal! Als er in de raadzaal in den winter zou worden getrouwd, dan moest er eerst de motorspuit worden uitgehaald. Er was geen andere plek, waar het brandweermateriaal vorst vrij kon worden bewaard èn de raad zaal was nu ja, niet zoo bovenmatig fraai, dat het gezelschap van een motorspuit er niet paste. Men begon met sparen. De eerste daad van den Raad, waardoor werd uitgesproken, dat het oude Raadhuis noodig moest worden verbeterd was de re serveering bij het sluiten van den dienst 1931 van een bedrag groot f 14.000, voor verbetering van 's Raads huisvesting. Die som kon worden uitgespaard op den gewo nen dienst en een jaar later kon uit dien dienst worden betaald een som van ruim 20.000 voor het eerste gedeelte vam de uitvoering vam het bestratingsplan dezer gemeente. Zouden wij zóó verder kunnen gaan? Dat zouden de volgende jaren ons Leeren. De loop zou anders zijn, dan wij ons had den voorgesteld. Door de intredende werkloosheid, moest de werkverschaffing ter hand genomen. Wij kregen gedaan, dat rioleeringen konden worden gelegd, slooten gedempt, zand aan gevoerd en wegen bestraat in het grond bedrijf en tot heden hebben wij die werk verschaffing, zjj het met rustpoozan, kun nen voorzetten. De arbeid werd gezegend. 1 Die arbeid is gezegend. De moeilijkheden aanvankelijk vele, werden grootendeels overwonnen en als burgemeester mag ik niet nalaten nu eens publiek te mogen dankzeggen voor de medewerking, die wij te deze opzichte hebben gekregen van de rijks- en de provinciale instanties. Spr. herinnerde vervolgens aam den bouw van een bjjz. lagere school en aan de geslaagde exploitatie van het gemeen telijk bouw-terreim. Door al die beslommeringen en ook door .de drukkende zorgen voor de toekomst en de onzekerheid van wat èr nog zou kunnen gebeuren, rustte de verbouw van het Raad huis. Wij groeiden in bevolking, de admi nistratie had expansie noodig. Een brandspuithuis stond in den weg, een doorbraak voor een straat moest wor den gemaakt, waarvoor een woning met tuin werd gekocht en toen vial de princi- pieele beslissing. De beslissing gevallen. In begin 1933 besloot de Raad tot den bouw van een brandweergarage in den tuin van de ambtswoning, annex een tweetal cellen en daarmede was uitgesproken dat het Raadhuiscomplex zou blijven ter plaat se waar het stond. Concentratie was naar aller inzicht de eenige oplossing aanneme lijk voor de gem. financiën. De gemeente had kunnen besluiten tot nieuwbouw. Maar dan zou een zeer groote som moeten zijn toegestaan. Behalve de groote zorgen voor rente en aflossing, ontveinsden wij ons niet dat er moeilijkheden zouden komen met Ged. Staten. Terecht was in den Haag niet alles meer mogelijk. Maar ook wij hadden voorzichtiger beleid. Alleen 'de aan leg van een plantsoen rondom het Raad huis zou aanleiding kunnen geven tot groote kosten. Nu is er slechts 14.000 bij geleend en ik ben niet ver van de waar heid, als ik zeg, dat alleen het onderhoud van het plantsoen rondom een raadhuis op een eenigszins ruime plek even veel zou kosten als de rente bedraagt van de lee ning, die nu de heele raadhuisverbouw bui ten het gereserveerde bedrag dekt. Dan komen daarbij de kosten van den grond en het geheele nieuwe raadhuis met ambtswoning. Laat ik- hieraan mogen toe voegen, dat alle, maar dan ook alle beslui ten zonder één uitzondering, betreffende de vernieuwing zijn genomen met algemee- ne stemmen. De Raad mag dan ook van harte worden gelukgewenscht en deze sprak het uit, dat aan de opening een zeker plechtig en sober opgewekt karakter zou worden gegeven. Na hulde gebracht te hebben aan archi tecten, aannemers en gemeente-opzichter gaf spr. een beschrijving van het gebouw. Het Raadhuis is gebouwd in handvorm- steen op de fundatie van het oude, gesticht in 1868. Wat de Raadzaal was, is nu de secrertarie met secretariskamer wat de cel was is nu de brandvrije kluis, ingericht met stalen meubelen en afgesloten door een Lipsdeur. De gang is uitgevoerd in Mosa- tegels en dubbelhardgebakken vloertegels. In het gebouw zijn niet anders dan stalen kozijnen. De trap naar de verdieping is gemaakt van eikenhout. De raadzaal is eveneens in eikenbetimmering uitgevoerd. De vloeren zijn ritvloeren behalve die in de Raadzaal, een parketvloer uitgevoerd in geimpregneerd noten, cebrano en ebben hout van 23 m.m. dikte, een soortgelijke van de vloer m het 'Enschedeesche Raad huis en eveneens geleverd door de Firma Bruynzeel Zaandam. De wapens van verdwenen kasteelen. De ramen glas in lood in de raadzaal zijn voorzien van het wapen van Leiderdorp en van vier hier vroeger gestaan hebbende kasteelen, huis ter Does, huis de Zyll, huis de Mij en huis Barendrecht. Het is te dan ken aan den heer Regt, archivaris te Al phen aan den Rijn, die ik hierbij welkom heet, dat wij konden slagen in de plaatsing van de oorspronkelijke wapenen. Hij heeft ons daarbij zeer ten dienste gestaan en de firma Bogtman te Haarlem heeft aan de uitvoering alle zorg besteed. De verlichting is uoegevoerd door de firma Stokvis, Arn hem. In de Commissiekamer naast de raad zaal is aangebracht het Rijkswapen in glas en lood en op de hal de wapenen van de Provincie Zuid-Holland en Rijnland. Een ruime zolder wordt afgedekt door Ro- maansche pannen en het koperen torentje versierd daar het gebouw, waarop de reeds genoemde windwijzer is geplaatst. Beneden is een vergaderlokaal gebouwd voor trouwpartijen en als anderzins te gebrui ken. Verder vindt ge er de garderobe en toiletten en aan het einde: de burgemees terkamer, eveneens fraai uitgevoerd in eiken betimmering met jute bovenrand. Op het terrein, een gedeelte van den tuin staat een flinke garage voor onze brand spuit en daar zijn aan en ingebouwd een tweetal cellen voor naar we hopen niet al te noodzakelijk gebruik. Het geheel is centraal verwarmd en om- AGENDA LEIDEN. Zondag. Revue „Dat zou je wel wiHen". StadsgehoorzaaL 8 uur. Maandag. Revue „Dat zou je wel willen". Stadsgehoorzaal. 8 uur. Dinsdag. Revue „Dat zou je wel willen". Stadsgehoorzaal. 8 uur. Donderdag, Ledenvergadering „St. Ra- phaël", Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Fe bruari tot en met Zondag 3 Maart a. s. waargenomen door de apo theken: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594; E. B. de Metz, Korevaarstraat 51, tel. 3553 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. dat het gewenscht was de garage met cellen eveneens te warmen en er eenigen afstand was tusschen raadhuis en dit gebouw is ook de ambtswoning op dezelfde verwar ming aangesloten. Zoo is een complex ver kregen, dat mag worden gezien, liggend in het centrum der gemeente en geschikt om aan de ambtenaren gelegenheid te bieden hun zeer gewaardeerden arbeid met opge wektheid te verrichten. Mede namens zijn echtgenoote dankte spr. voor de verbouwing der woning. Wel hebben wij een kamer met serre moeten missen ten behoeve van het Raadhuis, maar de verbetering van de ambtswoning is een meer dan voldoende equivalent voor het gemis van de verloren vertrekken. Een opgewekte kijk. Ge ontkomt, aanwezigen mij alzoo hoo- rende, niet aan den indruk, dat de Burge meester een nog al opgewekte kijk heeft op hetgeen vroeger en later is voorgeval len. En inderdaad is dit zoo. Reeds roemde ik de goede verhouding, die er bestaat tus schen het College van Ged. Staten, wil men, ook tusschen de griffie-ambtenaren, de Prov. Waterstaat en de gemeente. Een enkel voorbeeld gaf spr. ter illustratie. In de eerste vergadering van dit jaar zeide Wethouder Splinter, in antwoord op de toespraak van den voorzitter o.a. dat de financiën van deze gemeente nog kaars recht overeind staan. Gelukkig is dat zoo. En het is wel merkwaardig, daarbij op te merken, dat de belastingdruk zelfs niet zwaarder is dan in 1928/29. Toen werden- geheven 125 opc. RJ3. en 2% niet prog. ink. belasting, hét jaar daarop reeds 100 en de fin. verh. wet heeft geen groote ver schuivingen gegeven. Bel. en rijksuitk. brachten op in 1928 40.320, in 1929 52.192.—, in 1930 56.315.—, in 1931 55.088, in 1932 52.196.— en 1933 50.000. Er is dus een tendenz na 1930 om naar be neden te gaan, toch steekt die teruggang gunstig af bij wat andere plaatsen te zien geven. Nog kan de gemeente zich zonder bezwaar handhaven in de 2e klasse fonds belasting. Door de nieuwe werkloosheids subsidieregeling waardoor de gemeente 11.00 verloor, moesten de opc. pers. be lasting worden gebracht van 5 op 110, een voor dezen tijd geen ongunstig cijfer, maar het was mogelijk de straatbelasting van 5% op 4% voor de zwaarst belaste wegen en tot 3% voor de grintwegen. Ongebouw de eigendommen vallen niet in de straat- belasting. De rekening 1933 sloot met een batig saldo van ruim 20.000, waarvan 4000 werd overgebracht naar 1935 en 4000 werd toegevoegd aan de reserve, die thans ƒ12.000 bedraagt. De reserve op het grond bedrijf in 1931 gesticht, was eind 1933 42.000 en het laat zich aanzien, dat 1934 dit cijfer nog zal doen stijgen. De cijfers van den gewonen dienst stij gen voortdurend door den groei der ge meente. 1928 78.000; 1933 108.476; 1934 geraamd 112.000; 1935 geraamd 130.000. Met deze cijfers voor oogen hebben wij vertrouwen, dat de kosten van rente en aflossing van de leening voor het raadhuis de financiën dezer gemeente niet bovenma tig en drukkend zullen bezwaren. De moei lijkheden van dezen tijd zijn groot. Wij on dervinden dit ook in deze gemeente. Met medegevoel gedenken wij hen, die reeds zoolang werkloos zijn, die worden ontsla gen uit hun betrekkingen, wier zorgen wij maken tot de onze en voor wie wij doen wat wij kunnen. Hierin heeft het gemeen tebestuur een belangrijke taak, door werk verruiming. Spr. herinnerde ook aan de pas gehou den, schitterend geslaagde bazar ten bate van het crisis-comité. Den Vaderland getrouwe, onder het ge- eerbiedigde gezag van onze Oranje Vorstin, een moeder des Vaderlands en op- het il- lustre voorbeeld ook van Haar Konink lijke dochter, zoo ziet Leiderdorps gemeen teraad zijn taak ook in deze dagen. Het is nu allerminst een tijd om te versagen. Met duibbele energie, onder biddend opzien tot God, uit Wien door W'ien en tot Wien alle dingen zijn. moeten alle pnddelen worden benut, om de moeilijkheden het hoofd te bieden. In het verleden werd veel bereikt. Het heden ziet de Gemeenteraad ondanks alles moedig voorwaarts treden. De toekomst is onbekend. Zij is in Gods Hand. Onder geloovig opzien tot Hem gaan wij verder, ons herinnerend het devies on zer Vaderen: Bidt en Werkt. Alzoo: dank baar terugziend, moedig voorwaarts, ge loovig opwaarts, zoo ziet de Raad en wij onze taak, ook nu, en als mijne krachten met de uwe verbonden, in eensgezindheid samen mogen gaan, dan zullen wij ook niet wanhopen. Moge zoo ons aller wensch in vervulling gaan, dat wij in dit nieuwe ge bouw, veel aangename, belangrijke en ge wichtige dingen mogen doen tot heil van deze gemeente en haar gemeentenaren, wier belangen te dienen, voor U en mij een plicht en tegelijk een aangename taak is.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2