STADS NIEUWS 26ste Jaargang No. 8050 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DINSDAG 26 FEBRUARI 1935 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Het werkloozen-vraagstuk In den Leidschen gemeenteraad De vraagstukken, waarvoor de ramp der werkloosheid ons herhaaldelijk plaatst, *ljn vaak ingewikkeld. Gisteren zijn er weer zulke vraagstuk ken ter sprake gekomen in de vergadering van den Leidschen Gemeenteraad. Wij wil len er hier een en ander over zeggen. 't Waren de vraagstukken van werkver schaffing en van werken voor steun, be lichaamd in twee voorstellen. De Raad is er over twaalven mee be gonnen en was er bij <jlrieën mee klaar! Het eerst-bedoelde voorstel hield in een besluit tot den aankoop van sportvelden (bij de Leidsche Hout) en de doortrekking van een weg (den Wassenaarscheweg) b ij wijze vaii werkverschaffing. Waar B. en W. een voorstel tot uitvoering dezer werken niet zouden doen, dan n a- d a t de Raad zich zou hebben uitgespro ken over het principe: al dan niet bij wijze van werkverschaffing, en waar met het uit voeren van deze werken ongeveer honderd zeventig personen aan den arbeid zullen kunnen gaan, uit de depressie van het niets-doen zullen worden getrokken, meen de de meerderheid van den Raad, dat voor de behandeling van dit voorstel wel wat nachtrust mocht worden geofferd, temeer waar dit voorstel reeds 'n vorige keer op de agenda had gestaan. Het tweede voorstel, dat daarna nog is behandeld, hield iets.... nieuws in. Geen werkverschaffing, geen z.g. contrapresta tie, maar iets, wat op dit laatste wat ge lijkt. B. en W. stelden voor, om onder steunden, die zulks zelf wenschen, dus: vrijwillig, eenige bezigheden te laten verrichten, kleine werkjes te doen uitvoe ren, waarvoor zij dan ontvangen hun steun, verhoogd met zekeren opslag. B. en W. stelden dit voor, als proef; zij vroegen slechts een crediet van 5000 gld. hiervoor. Deze beide voorstellen zijn door den Raad aanvaard doch niet dan na een discussie van, helaas, eenige uren lang. De Katholieke Raadsfractie heeft een stemmig haar steun aan beide voorstellen gegeven. De S. D. A. P. was tegen het laatst-ge- noemde voorstel, en wat het voorstel in zake werkverschaffing betrof stonden de fractie-genooten v. Eek en v. Stralen te genover elkander; de eerste kreeg de ove rige leden van zijn fractie mee.- Ongetwijfeld, er zijn bezwaren tegen de „werkverschaffing" bezwaren, ontleend aan de vaststelling en laagte der loonen. Maar, in ieder geval, zijn deze loonen hoo- ger, en voor velen betrekkelijk veel hoo- ger, dan de steunbedragen; en de sociaal democraat v. Stralen zag in, in tegenstel ling met zijn fractiegenooten, dat de men- schen meer daaraan hebben, aan deze rea liteit, deze werkelijkheid, dan aan mooie woorden.... Het tweede voorstel wil zooals wij reeds opmerkten niet meer zijn dan een proef. Ook tegen dit voorstel kunnen ge gronde bezwaren worden geopperd zelfs meerdere. Doch: er is behoefte aan werk, velen snakken er naar, velen wor den als wanhopig onder het niets-doen.... Dat men in Leiden 'ns een proef neemt met deze manier van werkverschaffing, die anders is dan de hiervoor bedoelde werkverschaffing, is o.i. van groot belang, moet worden toegejuicht. De Raad heeft, zooals gezegd, tot in den nacht vergaderd. Practisch bezien zou den anders deze nu aangenomen voorstel len twee of drie weken of een maand la ter zijn aangenomen en daardoor 'n paar honderd werkloozen pas eenige weken la ter arbeid hebben gekregen. En dat zou inderdaad heel jammer geweest zyn! Onnoodige versobering en de beurs Er zijn menschen, die dringend noodza kelijk hebben te versoberen door sterk ge daalde inkomsten en kapitaalverliezen. Anderen daarentegen zouden op den ouden voet kunnen doorleven, ware het niet, dat zij door de versoberingsleuze zijl* aange stoken en met de kudde meedoen. De ge daalde koopkracht als gevolg van het kud de-instinct, mag men niet te gering ach- j 'ten. Nederland is ongetwijfeld nog rijk; er zou heel wat verteerd kunnen worden, in dien de nood bij anderen niet tot algemee- ne zuinigheid inspireerde. Wij zullen deze onnoodige zuinigheid niet becritiseeren. Misschien zit er een gezonde gedachte in opgesloten, misschien is zij ook sociaal om de minder bedeelden onder ons het leven nog niet moeilijker te maken. Het neemt echter niet weg, dat hierdoor heel wat menschen minder kunnen verdienen. Men denke aan het schilderwerk, dat men tot betere tijden uitstelt, aan het niet meer zoo minitieus doen onderhouden der tuinen, aan de noodzakelijke herstellingen aan de woningen, welke men tot betere tijden be waart, aan het bannen van alles, wat naar luxe zweemt. Bij deze onnoodige bezuiniging speelt de beurstendenz een groote rol. Oppervlakkig bezien bestaat daartusschen geen verband, in werkelijkheid zijn beide zeer nauw aan elkander gekoppeld. Wanneer de beurs apathisch is met neiging tot afbrokkelen of wanneer de koersen sterk dalen, dan voelt de houder van aandeelen zich on aangenaam gestemd en hy is bevreesd voor nog lagere koersen, voor nog grooter ver lies. In zulk een stemming voelt hij natuur lijk niets voor welke uitgave ook, laat staan luxe-voorwerpen. Zijn omgeving onder vindt er den invloed van en de bezuiniging beperkt zich niet alleen tot de behoeften van hem, die het verlies te verwerken heeft, maar ook tot zijn gezin, tot hen, die met hem in verbinding staan (men denke aan St. Nicolaasverrassingen, Kerst- en verj aardags-cadeaux) Is de beursstemming daarentegen opge wekt, dan deelt zich deze opgewektheid ook aan de bezitters van beurswaarden mede. Vooral, wanneer de beurstendenz wijst op een meer langdurige stijging en wanneer het nieuws, dat uit het bedrijfs leven wordt gerapporteerd, blyk geeft van een permanente opleving. Dan komt er weer hoop en hoop doet leven en koopen! Hoeveel jaren heeft men zich niet van luxe moeten spenen en wanneer de omstandig heden ertoe leiden, dan zet men de onnoo- dig aangehaalde rem los en dan zullen de producenten en de distribuanten van die luxe-goederen ervan profiteeren. Wat mag men van de beurs verwachten? En wat moet de middenstander doen wan neer hij bemerkt, dat de beurs een beter aspect vertoonen gaat? De tweede vraag is gemakkelijker te beantwoorden dan de eerste. Indien de effectenkoersen eenigen tijd achtereen gestegen zijn en indien deze barometer van het welvaartsleven goed weer aanwijst, dan zal men met meer suc ces zijn cliënten kunnen bewegen tot het koopen van die artikelén, die alhoewel niet dringend noodig, toch het leven veraange namen. Hoe meer de beurs stijgt, hoe meer de middenstander het terrein der luxe-goe deren kan betreden. Wat de eerste vraag betreft, ontegenzeg lijk zijn de symtomen hoopvol. Voor vele fondsen is het laagtepunt gepasseerd; de economische conjunctuur is in de landen, die hoofdzakelijk grondstoffen voortbren gen, gunstig. In de landen zooals Neder land, waar men het van den verkoop van veredelde producten en goederen moet hebben en waarbij de export domineert, is de horizon nog vrij bewolkt. Wij hebben echter het voordeel, dat onze beurs een belangrijk aantal koloniale fondsen in de officieele noteering heeft opgenomen en dat deze fondsen zich in verschillende portefeuilles bevinden. Een keer in het Indische economische getij komt ook aan de Nederlandsche beleggers en speculatie ve beleggers ten goede en waar wij het in dit artikel hebben over het verband tusschen beurs en koopkracht, kunnen wij dus volstaan met op te merken, dat er ver moedelijk voor de middenstanders wat hoopvoller tijden in het verschiet zijn. Zonder tè optimistisch te willen zijn, zouden wij de aandacht willen vestigen op de door ons verwachte economische ople ving in Indië. De zich in Indië bevindende Westerlingen hebben zich de laatste jaren zeer veel moeten ontzeggen. Zy zullen bij stijgende inkomsten weer de aantrekkelij ke voorwerpen willen koopen, die hun aan het moederland doen herinneren en aan welke aantrekkelijkheden zy zoodanig ge wend zijn, dat het gemis ervan als een leed Dr. P. A. A. BOESER. t In den ouderdom van 77 jaar is ten zij nen huize aan den Haagweg overleden, de heer dr. P. A. A. Boeser, lector in de Egyptologie aan de Leidsche universiteit, oud-onderdirecteur van het Rijks-Museum voor Oudheden te Leiden, de grondlegger van de studie in de Egyptologie hier te lande. Pieter Adriaan Aart Boeser werd 26 Juli 1858 te Schellinkhout geboren, waar zijn vader Ned. Herv. predikant was. Hij be zocht daar de lagere school. Na het over lijden van zijn vader in 1869 vertrok diens gezin naar Leiden, waar dr. Boeser de la gere school bezocht en vervolgens het gymnasium. Na met goed gevolg het eindexamen te hebben gedaan, werd hij den lsten Octo ber 1878 aan de Leidsche universiteit als student in de nieuwe letteren ingeschre ven, waar hij den 12den Juni 1889 werd bevorderd tot doctor in de letteren en wijs begeerte op een proefschrift: Leven en werken van Margaretha Jacoba de Neuf- ville. Onder leiding van den toenmaligen di recteur van het Rijks Museum voor Oud heden te Leiden, den heer W. Pleyte, legde hij zich nadien toe op de beoefening van het Egyptisch, om daarna nog geruimen tijd onder leiding van prof. Erman te Ber lijn en prof. Steindorff te Leipzig zijn stu die in de Egyptologie voort te zetten, waar voor toentertijd in ons land geen gelegen heid bestond. In 1892 werd hij benoemd tot conserva tor aan het Rijks Museum voor Oudheden voor de Egyptische verzameling, waarvan de grondslag reeds bestond in de 17de eeuw, doch welke belangrijk werd uitge breid door aankoop van de collecties: De l'Ecluse in 1826, Maria Cimba in 1827 en D'Aanastaay in 1828. Onder zijn conserva torschap, namelijk in 1902, werd deze ver zameling verrijkt met de schenking der beroemde Mastaba-kapel van Achet-Hetep- Her door mr. A. E. H. Goekoop. In dit jaar werd dr. Boeser toegelaten als privaat do cent in de Egyptologie aan de Leidsche uni versiteit, wat hy bleef tot 1910, toen hij benoemd werd tot lector. Hij aanvaardde dit ambt den 13den April 1910 met een rede over: De Egyptologie en haar samen hang met andere wetenschappen. Hij was de eerste, die in ons land een leerstoel in de Egyptologie bezette. Inmiddels, in 1904, was hij benoemd tot onder-directeur van voormeld museum, meer speciaal belast met de zorg voor de Egypptische afdeeling. Na Pleyte's dood heeft hij de Egyptisch'e monumenten in historische volgorde ingedeeld en gerang schikt. Zijn belangrijkste werk ligt in den eersten geillustreerden catalogus van de Egyptische afdeeling. Na Pleyte's dood namelijk op het gebied van het Demotisch en het Koptisch. Wat het Demotisch be treft vooral door zijn „Transskription und Uebersetzung des Papyrus Insinger" in de Oudheidkundige Mededeelingen van het Rijks Museum van Oudheden (1922). Zyn voornaamste werk heeft grooten- deels gelegen op het gebied van de philo- wordt gevoeld. Ieder, die langeren tijd in Indië gewoond heeft, begrijpt, wat wij be doelen en de middenstanders of de groepen van middenstanders, die het Indische veld zouden willen bewerken, dienen nü hun aandacht hierop reeds te vestigen. Er is ongetwijfeld, zoowel in het moederland als in Indië, zeer veel te doen zoodra de beurs zich krachtig gaat herstellen. logie hetgeen vooral op zijn colleges tot uiting kwam. Van de werken die van zijn hand in den loop der jaren het licht hebben gezien, vallen, behalve de door hem gepubliceerde teksten en afbeeldingen van mummiekisten te noemen: Manuscrits Coptes du Musée des Pays Bas a Leide; Catalogue du Musée d'Antiquité (Antiquntés Coptes), Leiden 1900; een catalogus van de in historische volgorde gerangschikte monumenten (1907) voorts een uitgave in lichtdruk van de Egyptische verzameling (sedert 1905) en verschillende kleinere artikelen in het „Zeitschrift für Aegyptologie". Ook ver scheen van zijn hand „De godsdienst van het oude Egypte". Aan de organisatie van de Egyptische verzameling, nadat het museum van Oud heden van de Breestraat naar het Rapen burg was overgebracht, heeft hij een be langrijk aandeel gehad. Wegens het berei ken van den 65-jarigen leeftijd is hem in 1923 eervol ontslag verleend als onder-di recteur van het museum. Wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd werd hem, ingevolge de H. O.-wet, in 1928 eervol ontslag als lector verleend. HET EUCHARISTISCH ZIEKEN- TRIDUUM. Dit jaar op 10, 11 en 12 Juli. Dezer dagen vergaderde het Comité van het Eucharistisch Ziekentriduum in welke vergadering verslag werd uitgebracht van het in 1934 gehouden Ziekentriduum en besprekingen werden gevoerd over het ko mende triduum. De vergadering had plaats ten huize van den geestelijk Leider, Deken A. H. J. M. Homulle, die ook de vergadering presi deerde. Over het Ziekentriduum 1935 werd door den secretaris, den heer Th. B. van Ovost, een uitvoerig verslag uitgebracht. Waar wij het geheele verloop van het op 4, 5 en 6 Juli gehouden Ziekentriduum reeds uit voerig in ons blad hebben gepubliceerd, is het niet noodig dit uitgebreide verslag hier te publiceeren. Volstaan wij met er nog eens aan te herinneren, dat dit zeven de Ziekentriduum door 245 zieken werd bijgewoond, waarvan 77 uit Leiden en 168 uit de omgeving. Besloten werd dat dit jaar het triduum zal worden gehouden op 10, 11 en 12 Juli as., waarna de geheele regeling uitvoerig werd besproken. Vooral moge hiervan gememoreerd wor den de actie voor de busjes ten bate van het Ziekentriduum. Deze week zullen de busjes, die ge plaatst zijn bij de zieken door de leden van het Dames-comité worden geledigd en het behoeft geen betoog, dat deze busjes in al ler milddadigheid zeer worden aanbevo len. Waar ieder jaar zoovele zieken van deze schoone dagen genieten, welke hen, ook naar getuigenissen van buitenstaanders, die dagelijks met de zieken in aanraking ko men, voor het geheele jaar zooveel kracht en vreugde geven, mogen zij, die gezond zijn, dit schoone werk toch niet vergeten. Daarom juist mogen zy des te meer op deze wijze hun dankbaarheid toonen voor de gezondheid, die hen gegeven is. Er zijn echter ook busjes geplaatst bij verschillende weldoeners, wier adressen by het Comité onbekend zyn. Deze worden dringend verzocht hun adres te willen op geven aan mej. Th. Elshof, Hoogewoerd 86, Leiden. NIEUWE VERKEERSVERORDENING. Op Vrijdag 1 Maart a.s. treedt in werking de Verordening op het Verkeer te land, waarin verscheidene nieuwe voorschriften voorkomen. Zoo is het den bestuurder van een rij wiel verboden op den openbaren weg daar mede één of meer personen te vervoeren. Het verbod is echter niet van toepassing: le. ten aanzien van tandems, voor zoo veel betreft het aantal personen, waarvoor deze kennelijk zijn bestemd en ingericht; 2e. op het vervoer van ten hoogste één kind van een leeftijd van niet meer dan 12 jaren, mits dit kind schrijlings gezeten is op een behoorlijke zitplaats met de voe ten op voetsteunen op of aan het rywiel j en de bestuurder een leeftijd heeft van ten minste 16 jaren. Het eene kind zal derhalve het andere kind niet meer op de fiets mogen meevoe ren. Evenzoo is het vervoer van ouderen verboden. Meer dan één kind van 12 jaren of jonger op het rywiel vervoeren is uit gesloten. Het vervoerde kind met een be hoorlijke zietplaats hebben (mandje, goede VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Paraguay wil uit den Volkenbond treden. (2de blad). Feestelijkheden op den dag van terug keer van het Saargebied. (2de blad). Sir John Simon gaat naar Berlijn. (2de blad). Nazi's in Oostenrijk ontbinden zich. (2de blad). LEIDEN. Overleden is dr. P. A. A. Boeser. (1ste blad). De gemeenteraad heeft de loonen en sa larissen van het gemeentepersoneel her zien. (2de blad). bagagedrager, 2e zadel) en bovendien met de voeten op voetsteunen schrijlings ge zeten zijn. Geen kind in een slagersmand, geen kind op een lastdrager voor op het rywiel. De beide beenen van 't kind mogèn zich niet aan één zijde bevinden. Een soortgelijk verbod is ook van kracht voor bestuurders van motorrijwielen. Ook daarmede mag geen tweede persoon ver voerd worden tenzij op een afzonderlijke behoorlijke zitplaats met hand- en voet steunen, op of aan het motorrijtuig aanwe zig. Het is niet toegestaan aan den be stuurder meer dan één persoon tegelijk te vervoeren. Derhalve op de duo maar één persoon. R. K. VROUWENBOND. Feestavond. De lidmaatschapkaarten kunnen nog tot en met-Donderdag 12 uur worden ingeruild bij de secretaresse, Breestraat 12. Nogmaals dit is geheel kosteloos, de introductiekaar- ten a 0.50 zijn nog verkrijgbaar zoolang de voorraad strekt, ook 's avonds aan de zaal. Het bestuur rekent er op, dat zéér veel leden di enavond aanwezig zullen zijn, ook die dames, die we anders zéér weinig of nooit zien. Ipimers de avond zelf is het waard, en dan, onze nieuwe vlag, toch een geschenk van de leden zelf, zal worden ingewijd. Dit verdient ook al belangstel ling. Dus, zooveel mogelijk komen alle vrouwenbondsleden as. Donderdag 28 Fez., 8.15 uur naar den Schouwburg en brengen zéér veel introducées mee, (ook de heeren zyn welkom). Plaatsbespreken dagelijks bij den heer v. Zwicht, Breestraat 126. Jaarvergadering N. R. V. In café-restaurant „In den Vergulden Turk" hield de afd. Leiden van de N. R. V. haar jaarvergadering onder voorzitter schap van den heer J. Hardewy, Na het openingswoord van den voorz. werden de notulen der vergadering gele zen en goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Joh. Mooy, memoreert den bloeienden toestand der afd. Het aantal leden ver meerderde met 119 nieuwe leden tot 1159 op 31 Dec. j.l. Alle uitgeschreven excursies konden doorgang vinden. Het finantieel verslag, uitgebracht door den penningmeester, den heer P. C. Susan, gaf aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 1154.01, met een saldo van 230.45. Den penningmeester wei'd decharge ver leend voor zijn gehouden beheer. De aftredende bestuursleden, de heeren P. C. Susan, Joh. Geytenbeek en H. Th. v. d. Starre werden als zoodanig herkozen. De vergadering hechtte voorts haar goed keuring aan de benoeming van den afdee- lingsvoorzitter tot vertegenwoordiger van den Raad van Afgevaardigden. Tot afgevaardigden voor de te 's Herto genbosch te houden jaarvergadering wor den behalve de heer Hardewy gekozen de heeren Joh. Mooy en P.. C. Susan. Na afhandeling van nog enkele huishou delijke zaken volgde sluiting der vergade ring, waarna een gezellig samenzijn volgde, „Kunst na Arbeid" en „Ad Nostram Utilitatem". Op Donderdag 28 Febr. a.s. zullen in de Stadsgehoorzaal ooncerteeren de Mannen- zangver. „Kunst na Arbeid" en het Leidsch Dilletanten Symphonie Orkest „Ad Nostram Utilitatem". Er zullen enkele belangrijke werken worden ten gehoore gebracht o.a. van Fr. Schubert, W. A. Mozart en Ed. Grieg. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adverten tie.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1