ZATERDAG 23 FEBRUARI 1935 JE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. II ELECTR1SCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" BLANKE BAAITABAK .15 cent per V2 ons Fa. Wed. C. J. VISTER - HAVEN 20 - LEIDEN WIELRENNEN L. E. en T. V. „Swift" Morgen zullen er voorgift-wedstrijden worden gereden zoowel voor de A-, B- als C-klassers. Aanvang van den wedstrijd 10 uur in het clublokaal van den heer v. Meizen, N. Beestenmarkt. SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN O. De zevende (laatste) ronde Het programma der zevende ronde luid de als volgt: le groep: C. BruntW. H. v. d. Nat, I. ZitmanMr. C. J. Goudsmit en F. de BruynH. Staats. 2e groep: I. Samhaldenmr. A. G. de Blécourt, E .v. d. ValkM. M. Segaar en M. KoertJ. v. Veen. In de eerste groep speelde Zitman tegen Koet, wegens verhindering van Goudsmit. In de tweede groep was Samhalden met kennisgeving, doch Koert zonder bericht afwezig, daarom speelden De Blécourt en Van der Valk hun afgebroken partij uit de 6e ronde. Joh. v. Veen speelde tegen Segaar. De uitslagen waren de volgende: I. BruntVan der Nat 01. De Bruyn Staats afgebroken; Staats staat beter. Zit manKoet afgebroken in gunstiger stel ling voor Zitman. II. Van VeenSegaar afgebroken. Se gaar staat iets slechter. De Blécourtv. d. Valk remise. De stand na deze ronde is de volgende: x afgebroken partij. Groep I: De Bruyn xxxxx, Zitman V>x xx, Brunt 1)4xx, Koet Oxxxx, Van der Nat 214xx, Goudsmit I4xxx en Staats Oxxxxx. Groep II. Koert lx, v. d. Valk 2%, Sam halden 3, Blonk 14 x, De Blécourt 2xx, Se gaar 2xxx en Van Veen 3x. In de eerste groep heeft Van der Nat de beste kansen, in de tweede groep De Blécourt, Van Veen, Segaar en Samhal den. Van den einduitslag valt echter nog niet veel te voorspellen, in verband met j het groot aantal afgebroken partijen, be nevens enkele partijen, die nog geheel ge speeld moeten worden. In het vervolg wordt alleen op clubavonden gespeeld, dus niet meer op Vrijdag. HET TO URNOOI TE MOSKOU. De zesde ronde van het internationale schaaktournooi te Moskou bracht de vol gende resultaten. Stahl'berg wint van Tschechower. Li- li en thaiBogotyrtschuk afigebr. in gelijken stand. Flohr remise met Lasker. Rabino- witsch verliest van Kann. Spielmann wint van Ragosin. Miss Menchik verliest van Lissitzin. RomanowskiGoglidse afgebr. in slechteren stand voor eerstgenoemde. Loe- wenfisch wint van Alatorzelf. Rjumin ver liest van Botwinnik. De stand luidt thans: Botwinnik 5 1/2 pnt.; Loewenfisch en Flohr 4 1/2 pnt.; Rju min en Lasker 4 pnt.; Ragosin 3 1/2 pnt.; Lilienthal, Lissitzin en Capablanca 3 pnt. en een afgebroken partij; Spielmann en Kann 3 pnt.; Goglidse 2 1/2 pnt. en een af gebroken partij; Rabinowitsch en Roma no wski 2 pnt. en een afgebroken partij; Tschechower en Stahlberg 2 pnt.; Pirc en Bogotyrtschuk 11/2 pnt. en een afgebroken partij; Alatorzeff 1 1/2 pnt.; Miss Menchik 0 pnt. DAMMEN KAMP. LEIDEN EN OMSTREKEN De deelname aan het pers. kamp. van het District Leiden, blijkt dit jaar sterk bezet te zijn. Niet minder dan vijf oud kampioenen en verder velen, die hun spo ren reeds lang verdiend hebben op het bord der 100 velden, zullen elkaar den titel betwisten, zoodat een spannende strijd tegemoet gezien kan worden. De wedstrij den zullen gedeeltelijk in Maison Bernsen, Breeslraat 157 en gedeeltelijk in Oud-Hor- tuszicht gespeeld worden. De eerste ron den zijn inmiddels verspeeld, met het vol gende resultaat. Eersteklas J. KlinkenbergJ. Kleer 20 S. v. d. ReekJ. Ligtvoet 20 BlomP. v. Mastrigt 20 OptendreesC. Gastelaars 02 H. de WaterF. X. v. d. Bosch 11 J. A. BernsenA. ter Haar 02 J. KlinkenbergMastrigt 11 BernsenM. Optendrees 02 Ter HaarJ. Kleer 02 BlomLigtvoet (regl.) 20 v. d. ReekH. de Water afgebr. I. TelengE. Sladek afgebr. S. v.d. WijngaardE. Sladek afgebr. A.s. Dinsdag zal in Oud-Hortuszicht de eerste ronde van de tweede klasse begin nen. Hiervoor gelden de zelfde bepalingen als voor de eerste klasse. Met de klok spe len en noteeren is verplicht. Diegene die vrij is moet de wedstrijd leiden. De eerste ronde is als volgt: J. ZaalbergA. J. v. Heeringen C. KlinkenbergM. Sweris. C. eTunissenG. v. d. Voort C. LangezaalJ. Dreef. P. LepelaarA. Sladek Huisman is wedstrijdleider. De inschrijving derde klets is tot 1 Maart opgesteld. Hieraan kunnen ook niet-leden van het Haagsche District deelnemen. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De wedstrijd T.O.G. 2aD.O.S. 2a is door D.O.S. gewonnen zoodat D.O.S. voor dit jaar wel kampioen der 2e klasse zal worden. D.O.S. moet nog uit spelen tegen de Caramb. terwijl T.O.G. nog thuis tegen GEMENGDE BERICHTEN MAN MET SCHOTWONDEN GEVONDEN In de bosschen onder Lieshout. In de bosschen onder de gemeente Lies hout is gistermorgen een man aangetrof fen, die door enkele schoten was gewond. Hij is naar het St. Elisabeth-gasthuis te Helmond overgebracht, waar hij werd ge- identificeerd als M., afkomstig uit Hel mond. De wonden bleken niet levensgevaarlijk te zijn. Het schijnt, dat de schoten zijn ge lost tijdens een vechtpartij. De marechaus see te Eindhoven heeft de zaak in onder zoek. GASVERGIFTIGING EN MAASTRICHT. Arbeider bezweken. In het ziekenhuis Calvariënberg te Maas tricht is overleden een 52-jarige man, die Maandag in de Zinkwitfabriek het slacht offer van gasvergiftiging was geworden. Het ongeval is te wijten aan het feit, dat een der zinkwitovens te vroeg werd ge opend, zoodat zich giftige gassen in een lokaal verspreidden. Vijf arbeiders die hier werkzaam waren, raakten bedwelmd en moesten uit het vertrek worden gebracht. De thans overledene was er zóó ernstig aan toe, dat hij naar het ziekenhuis werd vervoerd, waar hij thans is overleden ten gevolge van het inademen van giftige gas sen. Een 35-jarige man uit Itteren, die eveneens veel gas had ingeademd, en die ook in Calvariënberg was opgenomen, ver keert nog in levensgevaar. De andere drie arbeiders kwamen er beter af; zij zijn vrijwel hersteld. ZWARE BOERDERIJBRAND. 28 stuks vee omgekomen. Woensdagavond half twaalf ontdekte een voorbijganger brand in het achterste ge deelte van de boerenhuizinge van den heer W. G. Beerda te Twijzel. Hij waarschuwde de bewoners, die reeds sliepen en met moeite in nachtgewaad het brandende per ceel konden ontvluchten. In een ommezien lag de schuur geheel plat. Van de .voorhui- zinge bleven de muren staan. 28 stuks vee kwamen in de vlammen om. Ongeveer 150 voer hooi en ook landbouwwerktuigen gin gen verloren. Van den inboedel is niets ge red. Mede door de gunstige windrichting kon een tegen de schuur staand bijgebouw tje worden gespaard, waardoor drie paar den en eenige schapen konden worden be houden. Huis, inboedel, vee, hooi en landbouw werktuigen waren verzekerd bij de Onder linge Brandwaarborg-Maatschappij, Acht- karspelen en Kollumerland c.a. ONGERUSTHEID OVER SCHEVENING- SCHE MOTORLOGGER. Eb*. Ms. Nautilus trekt op onderzoek uit. Hr. Ms. „Nautilus" vertrok gisteren naar zee, teneinde een onderzoek in te stellen naar den motorlogger Sch. 116, welke reeds 17 dagen op zee is en waarvan geen nader bericht is ontvangen. MEESTER IN DE RECHTEN DOET VALSCHE AANGIFTE. Om een bedrag van 24.000. In aansluiting op het bericht betreffende de oplichting van een verzekeringsmaat schappij te Rotterdam vernemen wij nog het volgende: Eenigen tijd geleden heeft een bekend meester in de rechten uit Den Haag een reis met een eveneens in Den Haag wo nende dame naar Brussel en Parijs ge maakt. In den trein tusschen Brussel en Parijs kwam hij volgens zijn mededeeling tot de ontdekking, bestolen te zijn van een zakje met juweelen, die een waarde van ƒ24.000 vertegenwoordigden. De juweelen waren verzekerd bij de American Corporated Assurance Company te Chicago. In Nederland teruggekeerd, begaf hij zich naar den vertegenwoordiger dezer maatschappij om aangifte van den diefstal te doen. Zooals gewoonlijk stelde de ver tegenwoordiger der maatschappij eerst zelf een onderzoek in en zijn bevindingen wa ren van dien aard, dat hij bij de politie van het bureau Groote Pauwsteeg te Rotterdam aangifte deed van vermoedelijke valsche aangifte. De inspecteur van politie, de heer E. W. Beekman, vertrok naar Parijs en stelde daarna in het grensplaatsje Feignis en te Parijs een onderzoek in, dat tien dagen duurde. Voorts heeft de heer Beekman zich naar Den Haag, Rotterdam en Amsterdam be geven om deze zaak nader uit te zoeken. Het resultaat van zijn onderzoekingen was, dat er verschillende bezwarende om standigheden in het nadeel van den Haag- schen meester in de rechten aan het licht kwamen met 't gevolg, dat deze advocaat, die 45 jaar oud is, 14 Februari in zijn woon huis te Den Haag werd aangehouden in te genwoordigheid van den heer Beekman. Hij is voor den officier van justitie ge leid en bevindt zich thans in het Huis van Bewaring te Rotterdam. De dame uit Den Haag, die hem op zijn reis naar Parijs heeft vergezeld, is als ver dacht van medeplichtigheid aan deze val sche aangifte verhoord, maarlater weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek te Parijs geschiedde in sa menwerking met de Fransche en Belgische politie. Er is in deze zaak een groot aantal personen gehoord. Men heeft de juweelen tot nu toe nog niet kunnen ontdekken en van politioneele zijde wordt de mogelijkheid uiterst gering geacht, dat ze terecht zullen komen. In het belang van het onderzoek kan de politie op dit oogenblik nog geen nadere mededeelingen verstrekken. De Hagenaar had aan de politie medege deeld, dat de juweelen zich in een tasch be vonden, welke hij in den trein naast zich had neergezet, terwijl hij een boek zat te lezen. In verband met het bericht in een der ochtendbladen, dat deze zaak verband zou houden met den diefstal bij den heer Phi lips te Den Haag, geruimen tijd geleden gepleegd, vernamen wij, dat dit gerucht allen grond mist. VALSCHE RIJKSDAALDERS VERVAARDIGD. Drie personen gearresteerd. Ongeveer 8 maanden geleden kreeg de Schoonhovensche politie aanwijzingen dat in deze plaats valsche rijksdaalders werden vervaardigd en uitgegeven. Zij stelde zich in verbinding met de valschgeld-centrale van het hoofdbureau van politie te Rotterdam en een uitgebreid onderzoek volgde dat dezer dagen leidde tot de aanhouding van den 43-jarigen zil versmid L. M. te Schoonhoven, die al spoe dig bekende valsche rijksdaalders te heb ben gemaakt. In zijn werkplaats werden matrijzen en andere valschemunsters-materiaal gevon den, dat in beslag werd genomen. Uit het onderzoek bleek voorts, dat de val sche rijksdaalders uitgegeven. De politie den 45-jarigen bakker A. M. en den even ouden koopman L. O. Ook dit tweetal is gearresteerd en alle drie bevinden zich thans in het Huis van Bewaring te Rotterdam. Vermoedelijk zijn enkele tientallen val sche rijksdaaleds uitgegeven. De politie acht het ook mogelijk dat tevens valsche guldens in omloop zijn gebracht. Het onderzoek wordt nog voortgezet. FRAUDULEUZE SLACHTINGEN. Een valsch stempel in beslag genomen. Na de zoo zeer geruchtmakende affaire met de hulpkeurmeesters aan het Rotter- damsche Slachthuis is te Rotterdam een soort stadscontroledienst in het leven ge roepen, bestaande uit 4 personen, die spe ciaal zijn belast met het toezicht op de be palingen tegen de clandestiene slachtingen en die voorts tot taak hebben nauwlettend te speuren naar eventueele andere frai^ des in het slachtbedrijf. Reeds een paar maal heeft deze dienst kleine succesj es mo gen behalen. In de laatste dagen heeft de nieuwe dienst zelfs een paar grootere goede vangsten gedaan, meldt het „Vad.". De controledienst had er de lucht van gekregen, dat er te Nieuwerkerk aan den IJssel op het gebied van slachtingen din gen gebeurden, die niet door den beugel konden. Een uitgebreid onderzoek werd in gesteld, waartoe de medewerking werd verkregen van den burgemeester van Nieuwerkerk en de centrale recherche te Rotterdam. Er werden een paar huiszoe kingen verricht en als resultaat van een en ander kon in een pand een valsch vleeschstempel in beslag worden geno men. Het was een houten stempel, dat op het vleesch precies zulk een afdruk gaf als die, welke op het Rotterdamsche abat toir in gebruik zijn. Vleesch, dat aldus val- schelijk was gestempeld, moest dan ook wel den indruk wekken, als ware het op het Rotterdamsche abattoir goedgekeurd. Achter het pand werd in een schuur een pas geslacht varken aangetroffen, waarvan het vleesch aldus valschelijk van stempels was voorzien. Het varken is in beslag ge nomen en het vleesch is vernietigd. Tegen den slachter is proces-verbaal opgemaakt. Voorts gelukte het vast te stellen, wie het valsche stempel had gemaakt. Dit bleek een timmerman te Polsbroek, zekere W. A. van V., te zijn. Ook tegen hem is pro ces-verbaal opgemaakt. Bovendien heeft de controledienst gisteren te Rhoon een clandestien geslacht kalf opgespoord en in beslag genomen. Tegen den eigenaar is eveneens proces-verbaal opgemaakt. VECHTPARTIJ TE OSS. Gisteravond om ongeveer 9 uur geraak ten op het Marktplein twee Ossenaren, die beiden onder den invloed van sterken drank verkeerden, in een ernstige woor denwisseling. Een der partijen, een zekere v. S., zou geweigerd hebben een drank- schuld te vereffenen aan den kastelein v. d. W., bijgenaamd den Bergschen Boer, welke laatste een berucht café heeft op den Berghemscheweg. De twist ontaardde weldra in een ern stige vechtpartij, waarbij v. S. een ge- duchten slag met een hard voorwerp op het hoofd kreeg, waardoor hij een zware hoofdwonde bekwam. Dit was voor hem geen beletsel, om, dol van woede, met een groot geopend knipmes zijn tegenstander een snede over den pols toe te brengen. Juist wilde de woesteling ten tweede male op den kastelein to el 00 pen, toen twee sur- veilleerende mareohaussées tusschenbeide kwamen. De messentrekker werd gearres teerd en naar de marechausséekazerne overgebracht, waar zijn hoofdwond is ver bonden en procesverbaal is opgemaakt. INGEZONDEN STUKKEN Sassenheim Vooruit. M. deR., Beleefd verzoek ik U plaatsing van on derstaand in uw blad. Bij voorbaat dank. Hier in Sassenheim zijn wij altijd overal mee een paar jaar ten achter bij andere plaatsen. Waar blijft hier de bond voor groote gezinnen? Of is Sassenheim soms te modern hiervoor? Ook met de Elisabeth- verpleging kwamen wij eenige jaren na andere plaatsen. Evenzoo met de Kerkbode. Maar die dingen zijn er nu gelukkig. Voor al de Pancratiusklok was erg welkom, voor al bij de zakenmenschen voor him adver tenties. Als ik mij niet vergis stond er j.L GRAAL-HOEKJE. Enkele weken geleden heeft u kunnen lezen, dat de Sportclubs onder leiding van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Ka tholieke Actie „De Graal',' afdeeling Lei den, enkele prijzen mochten behalen in de Bondswedstrijden gehouden te Rotterdam. We willen er nog even op terugkomen, om kenbaar te maken, dat er voor alle R.-K. meisjes een sportclub is. Ouders u begrijpt natuurlijk de ontzag gelijke waarde van Katholiek georgani seerd te zijn! Organiseer dus ook uw kin deren in Katholieke Sportclubs. De clubs zijn: voor kleuters van 69 jaar, Woens dag van 5.156.15 uur; voor kleuters van 912 jaar, Zaterdag van 45 uur, voor meisjes van 1216 jaar, Vrijdag 7.30 8.30 uur; voor dames van 16 jaar en ouder Vrijdag van 8.309.30 uur ;voor dames van 16 jaar en ouder Donderdag van 910 uur. Secretariaat: Hooigracht 31. Zaterdag één advertentie in uit Sassen heim, namelijk „doodkisten te koop". Ja de Sassenheimers zijn overal gauw bij. Ook voor de werkloozen wordt goed gezorgd. Die moeten nu werken voor hun steun. Niets erg. Maar daar zij nu toch veel kos ten helpen besparen voor de gemeente, zou het nu niet mogelijk zijn om die men- schen, al is het maar een kwartje per dag, extra te geven, want, als er gewerkt wordt, is er vanzelf meer eten noodig, en wie worden daar de dupe van? Vader moet meer eten; dus de kleintjes maar wat minder. Schoolkindervoeding hebben wij ook al niet. Het wordt het eerst verhaald op de allerkleinsten, een beetje minder melk, of wat meer water er door. Wat is het ge volg? Ondervoeding van de kinderen. Maar daar hebben wij hier ook een middel voor. In plaats van melk, dan maar hoogtezon, t Is wel treurig, maar waar. Ik heb zelf twee kinderen, die driemaal per week onder de hoogtezon moeten, en juist de jongsten, die den laatsten tijd het slechtst gevoed zijn. Misschien, M. de R., dat dit schrij ven er toe bij kan dragen om eenige verbe tering te krijgen. A. K. KERKNIEUWS PASTOOR BONFRER Donderdag is de zeereerw. heer Bonfrer, pastoor van de parochie van de H. Maria Magdalena aan Het Kalf te Zaandam in het St. Jansziekenhuis aldaar opgenomen om een operatie te ondergaan. Naar wij vernemen, is deze operatie gunstig verloopen en maakt de patiënt het naar omstandigheden redelijk wel. „Tijd" 197. „Tante „Ja, lieverd." „Tante." „Ja, wat is er?" „Tante!" „Ja, wat scheelt er aan?" „Wimpie kan niet slapen. Tante ook sla pen „Toe, Kees ga jij even naar je broertje toe. Vertel hem maar een of ander ver haaltje. Zeg maar, dat er een Pater is en dat Tante straks wel komt. Hij zal dan wel in slaap vallen." Een heel gewoon tooneeltje, zult ge zeg gen. Als er Mammy of Moeder in plaats van Tante stond, zou ik u gelijk geven. Maar of het nu zoo heel gewoon is, dat een Tante, een rustig alleen wonende Tante, vier kinderen van haar overleden wedu we-zuster op haar ruim vijftigjaigren leef tijd bij haar in huis haalt, durf ik betwij felen. Het jongste der kinderen is drie en een half, het oudste is veertien. „Ach, Pater, de familie van mijn over leden zwager doet nergens aan. Ik ben de eenige naaste familie van Moeders kant. Wat zou er van de zieltjes terecht geko men zijn? En nu blijft het huishoudentje nog bij elkaar." In dat kleine zinnetje, zoo eenvoudig ge uit door die eenvoudige juffrouw, ligt de kern van het geheele Verlosingswerk, van het geheele genade-leven. Die zelfde vraag stelde zich de Godde lijke Barmhartigheid bij de val van den eersten mensch: Wat zal er van de zielen der menschen terecht komen, als Ik ze aan him lot overlaat? Het „Ik ben gekomen om te redden wat verloren was", klinkt nog de eeuwen door en als een echo hooren we de woorden van een St. Franciscus Xaverius: Da mihi animas, geef mij zielende kreet ook van onze Moeder de H. Kerk, welke vanaf de eerste preek van St. Petrus over wereld deel en wereld-zee werd uitgedragen naar alle ras en volk. De Apostel der Heidenen zegt: Hoe zul len zij Hem dan aanroepen, in Wfien zij niet geloofd hebben? En hoe zullen zij in Hem gelooven, van Wien ze niet hebben ge hoord? En hoe zullen ze hooren, als er geen prediker is?" FATHER LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, Postrek. 120937. Door Missiehuizen te helpen bestaan, geeft men Predikers aan hen „die nog niet van Hem gehoord hebben." LICHTER OP DE NOORDZEE LOSGESLAGEN. Sleepboot ter assistentie vertrokken. De Zweedsche sleepboot Nestor, komen de van Londen en bestemd voor Antwer pen, met twee lichters op sleeptouw, is ter hoogte van het vuurschip Westhinder één van de lichters, de Rupelnete II, waarop zich drie mannen en een vrouw bevinden, kwijt geraakt. Het vuurschip heeft voor dezen lichter hulp gevraagd. De sleepboot Schelde is ter assistentie daarheen ver trokken. de Caramba moet spelen. Indien D.O.S. slechts een der 3 partijen wint is zij defi nitief kampioen. Hieronder de uitslag. H. Rietbergen D.O.S. I. v. Rijzen T.O.G. J. Chrispijn M. Sierat A. Offeniberg J. Sierat 100 30 13 3.33 56 39 8 1.93 77 31 15 2.48 100 32enl0 3.22 100 25 12 4.— 92 24 15 3.83 D.O.S. 2 part. gewonnen. T.O.G. 1 part. gewonnen. De uitslag van den wedstrijd T.O.G. 2b D.O.S. 2b luidt: Ph. Verstraaten D.O.S. J. J. Mulder T.O.G. j C. v. Duyn P. de Water res. N.N. S. Platteel 94 42 14 2.33 100 42 11 2.38 100 62 7 1.61 78 61 10 1.24 37 31 4 1.19 90 31 10 2.90 T.O.G. 2 part. gewonnen. D.O.S. 1 part. gewonnen. De stand in deze afd. luidt thans: gesp.gew. verl. gew.p. verl.p. pt. D.O.S. 2a T.O.G. 2a P. v. Kleef 2 T.O.G. 2b D.OB. 2 b T.O.P. 1 de Caramb. 2 SD.O. 2 13 11 13 10 29 10 3 27 12 23 4 21 15 19 6 14 19 14 9 16 23 15 8 13 23 12 4 6 12 6 10 12 24 12 WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 45/2. Negen deelnemers te Montpellier. Naar wij vernemen zullen de volgende negen spelers uitkomen in het tournooi om het wereldkampioenschap biljarten 45/2 cadre, dat van 1 tot 5 Maart as. te Mont pellier wordt gehouden: Sweering en De Leeuw (beiden Neder land), Reicher (Oostenrijk), Gabriels en Moons (belden België), Bruton (Spanje), Albert, Cöte en Davin (alleen Frankrijk). De partijen zijn 400 punten groot. GROOTE INBRAAK BIJ WILTON. 40.000 buitgemaakt. Gisternacht is, zooals reeds gemeld, een zeer omvangrijke inbraak gepleegd in het kantoorgebouw van de werf Wilton-Fijen- oord te Schiedam. De inbrekers zouden niet minder dan veertig mille hebben buitge maakt. Dit geld bevond zich in een kluis op de benedenverdieping en het was bestemd om in loonzakjes voor de werklieden te wor den gedaan. Het zilvergeld hebben de on- genoode gasten achtergelaten en dus alleen bankbiljetten meegenomen. Om het geld te bemachtigen is de kluis gefoceerd. Ook boven hebben de inbrekers een be zoek gebracht en waarschijnlijk wel vóór hun operaties beneden. Boven is namelijk een kleine brandkast opengemaakt en wel I met een sleutel, die weggenomen is uit een I bureaula. De inhoud der brandkast is over den vloer verspreid aangetroffen, doch daarvan is niet weggenomen. De „Msb." I vernam, dat de inhoud niet uit baar geld bestond. Er staan nog twee andere, grootere brandkasten op deze verdieping, doch deze zijn onaangeroerd gelaten, hoewel zij on geveer tien mille bevatten. Vermoedelijk hebben de inbrekers het kantoor bereikt via het naast de werk ge legen sportterrein van A.S.V. Nader vernemen wij, dat thans definitief is komen vast te staan hoe groot het be drag is, dat de inbrekers Donderdagavond bij de inbraak in het kantoorgebouw van de firma Wilton-Feijenoord te Schiedam hebben buitgemaakt. Vermist wordt een bedrag van ƒ40.000 in bankbiljetten van 10, 20 en 25. In de kluis, waaruit het geld was gestolen, stonden eenige blikken trommels, die ge vuld waren met eenige honderden loon zakjes, die aan de arbeiders Zaterdagmor gen zouden worden uitgereikt. De inbrekers hebben de zakjes open gescheurd en er de bankbiljetten uitge haald. Een bedrag van 10.000 aan specie hebben zij in de brandkast laten liggen. De brandkast was op een zeer primi tieve wijze gesloten, namelijk door middel van een door het personeel van Wilton zelf vervaardigde deur. Met een beitel kon de brandkast worden geopend door het klavier in het slot terug te drukken. De politie heeft eenige vingerafdrukken en voetsporen gevonden. Vast staat, dat hier geen geroutineerde inbrekers aan het werk zijn geweest. Voorts kan worden aan genomen, dat zij uit Rotterdam afkomstig zijn. De firma Wilton was niet tegen inbraak verzekerd.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11