STADS NIEUWS 26ste Jaargang ZATERDAG 23 FEBRUARI 1935 No. 8048 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 n GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V De kentering in het socialisme De kentering in het socialisme, waarbij velen zich afwenden van het Marxisme, wordt door ons, vanzelf sprekend, met in tense belangstelling gevolgd. Om veel hoogere dan louter politieke redenen. Om het ziele-geluk van ontelbaren en om de uitbreiding van Gods Rijk op aarde Dezer dagen troffen ons weer in dit ver band een paar uitlatingen uit social isti- schen kring. In een vergadering van de S.D.A.P. te Leiden, hield ds. v. d. Heide een rede; uit een verslag dezer rede knippen wij hier een paar uitlatingen: Spr. geeft een overzicht van de marxistische leer, waar ook de leer van den klassenstrijd op is geënt, die de klassen der bezitters en niet-bezit- ters onderscheidt. Het religieus-socialisme ontkent al lerminst verschillende waarheden in het marxisme, evenmin als hetgeen in de jaren, waarin het marxisme be staat, al verbeterd is. Een eenzijdige belangen-poli tiek is zeer gevaarlijk. We zullen er nooit een socialistische maatschappij mede be reiken. Door een beroep op de gerech tigheid te doen zullen we nieuwe waar den kweeken. De ontbaatzuchtigheid is niet vol doende op den voorgrond geplaatst. Een noodzakelijke correctie is daarom op de marxistische opvoeding noodig, Het religieus-socialisme ziet de eco nomische ontwikkeling niet voorbij, maar zegt, dat de maatschappij moet beantwoorden aan den norm der ge rechtigheid. En dan deze uitlating van de socialiste Rosa Luxemburg, ontleend uit „Haar le ven en werken" door Henriëtte Roland Holst: Wanneer voortdurend aan een klasse wordt voorgehouden, dat ze niet anders heeft te doen dan haar klasse-belang na te ja gen, dan verzwakt in haar het besef van het zedelijk motief en de zedelijke daad. Dat het juist niet genoeg is, heft klassebelang te volgen om den weg te vinden uit het kapitalisme, dat de hoogste ethische motieven, die zich richten op het universeele heil, daartoe noodig zijn, motieven, ontspringend in het individueele geweten, dat is een groote leering, die de wereldoorlog voor de sociaal-democraten had kun nen beteeken Mochten toch meerderen, dan, helaas, nog slechts een kleine minderheid, in de socialistische gelederen zich losrukken uit het materialisme van de marxistische leer, en zetten enkele stappen op den weg naar den Godsdienst. Enkele stappen, die God- geve 't! voor velen slechts een begin mogen zijn van een daadwerkelijke en ra dicale levenswending.... NOODWEER AAN DE FRANSCH KUST. PARIJS, 23 Febr. (V. D.). Ter hoogte van St. Nazaire kampen twee Italiaansche stoomschepen met het slechte weer. Zij hebben radiotelegraphisch om hulp ver zocht. Een vischkotter is vergaan. Voorts is bij Brest een lid van de bemanning van het Italiaansche stoomschip „Neptunus" over boord geslagen. Alle reddingspogingen ble ven vruchteloos. Te Moulin zijn van veel huizen de da ken weggevaagd. Te Montauban stortte een bouwwerk in, verscheidene arbeiders on der zich bedelvend. Een der arbeiders werd gedood, terwijl twee anderen met zware verwondingen naar het ziekenhuis moesten worden over gebracht. Tweede Kamer Wederom heeft de heer W ij n k o o p (C. P.) verzocht een interpellatie te mogen houden, ditmaal over de toestand in het mijngebied. Er zal nader over dit verzoek worden beslist. Bij de stemming over de afdeeling De fensie van de Indische Begrooting legde de heer J o e k e s (V.D.) een verklaring af, dat zijn fractie, wegens de bezuinigin gen op dit hoofdstuk aangebracht, voor zou stemmen. Het argument was voorzeker niet bijzonder klemmend; want gisteren heeft immers minister Colijn juist ver klaard, dat de aangebrachte bezuinigingen^ niet de militaire uitgaven betroffen. De so-' ciaal-democraten stemden tegen, en stem den eveneens tegen afdeeling 9, blijkbaar wegens de huns inziens te vèr gaande be zuiniging op Volksgezondheid. De Kamer heeft daarna de Surinaamsche Begrooting afgedaan. Het debat daarover was, zoo mogelijk, nog matter dan dat over de hoofdstukken der Indische Begrooting. Alle oude koeien, die bij deze begrooting plegen te loeien, werden weer van stal ge haald.. Het staat er met dit gebiedsdeel buiten gewoon slecht voor. Ook voor 1935 is de Nederlandsche bijdrage, zonder welke Su riname voor blijvende tekorten zou staan, wederom verhoogd moeten worden. De Surinaamsche begrooting werd z.h.s. aangenomen. BINNENLAND REGELING ARBEIDSTIJD. In boter- of kaasfabrieken en melkinrichtingen. De Minister van Sociale Zaken heeft, onder bepaalde voorwaarden, gedurende het tijdvak van 1 Maart 1935 tot en met 29 Februari 1936 aan hoofden of bestuur ders van boter- of kaasfabrieken in alle gemeenten des Rijks toegestaan, dat gedu rende 26 weken 10 uren per dag en 55 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits be halve voor wat betreft arbeid in kaasfa brieken in Noordholland, waarin ten hoog ste 7 personen werkzaam zijn gedurende 13 weken niet langer dan 7X uur per dag en 42 uren per week arbeid wordt ver richt. Voor boter-, tevens kaasfabrieken, in alle gemeenten des Rijks is voorts vergund, dat: hetzij arbeid wordt verricht, als hierboven omschreven; hetzij gedurende 13 weken 10 uren per dag en 57 uren per week ar beid wordt verricht door mannen en 10 uren per dag en 55 uren per week door vrouwen en door jeugdige personen van 16 jaren of ouder, en gedurende 13 weken 10 uren per dag en 54 uren per week door ar beiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits gedurende 13 weken niet langer dan 7 X uur per dag en 42 uren per week arbeid wordt verricht. In melkinrichtingen te Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Haarlem, Arnhem, Nijmegen en Apeldoorn mag ge durende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door ar beiders van 16 jaren of ouder arbeid wor den verricht. In melkinrichtingen, voor zoover niet ge legen in de gemeenten, hierboven genoemd mag gedurende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid worden verricht, mits gedurende 9 weken niet langer dan 8 uren per dag en 45 uren per week arbeid worden verricht. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN UNTERWASSER. .V. D. meldt uit Sankt Gallen: Ook den tweeden dag van Haar verblijf in Unter- wasser heeft H. K. H. Prinses Juliana ijverig gebruik gemaakt van de nog steeds aanwezige sportmogelijkheden. Zoowel des ochtends als des middags heeft zij zich aan de skisport gewijd. H. M. de Koningin heeft evenals gisteren bijna den geheelen dag in Hare vertrekken doorgebracht. DE VACATURE AAN WATERSTAAT. De parlementaire redacteur van het „Al gemeen Handelsblad" heeft reden om aan te nemen, dat er kans is, dat tot minister van Waterstaat zal worden benoemd jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude, directeur der Nederlandsche Maatschappij van Ha venwerken, liberaal lid der Provinciale Staten van Utrecht en lid van den ge meenteraad van Baarn. DE WILDE AUTOBUSDIENSTEN Een eisch tot schadevergoeding tegen den Staat Zooals we reeds hebben gemeld, had de dienst van het Rijks Toezicht op de Spoor wegen Donderdag zijn werkzaamheden van Den Haag naar Sassenheim verplaatst. De autobusondernemers hadden echter niet stil gezeten, en zoo had de firma Somme- ling er het volgende op gevonden: De bus sen vertrokken van verschillende punten, n.l. van Rijswijk, Voorburg en Wassenaar, en de passagiers werden per taxi daarheen vervoerd. Op die wijze was er dan in den zin der wet geen sprake van een vasten dienst, omdat immers de beginpunten ver schillend waren. Dat nam echter niet weg dat deze bussen ook te Sassenheim werden aangehouden door het Rijks Toezicht op de Spoorwegen. Daarbij deed zich boven dien het volgende geval voor: Een der inmiddels weer vrij gegeven bussen was in de gelegenheid de passagiers te vervoeren van een andere, eveneens aangehouden bus van de firma van Zetten. Hiertoe werd een huurcontract op zegel opgemaakt, waarbij de bus voor een be drag van 12.50 gehuurd werd voor trans port naar Amsterdam. Dit was echter ook niet naar den zin van de ambtenaren van het Rijks Toezicht, die den passagiers be letten in te stappen. Door mr. J. E. W. Duys, de raadsman van de firma Sommeling, zal thans op grond van deze twee feiten, een eisch tot schadevergoeding tegen den Staat der Ne derlanden indienen, wegens het onmoge lijk maken van transport per autobus, an ders dan in een geregelden dienst. Gisteren is er door het Rijks Toezicht geen controle uitgeoefend, zoodat de dien sten gewoon doorgingen. „N. Rott. Crt." DE l/l VEKRAMP. Publicatie van het rapport van dr. ir. v. d. Maas thans voorbarig. Door den heer Boon waren eenige vra gen gesteld betreffende de wenschelijkheid van spoedige publicatie van het rapport van dr. ir. van der Maas nopens het door hem ingestelde onderzoek omtrent het aan het vliegtuig „Uiver" overkomen ongeluk. Door den heer Colijn, minister van Wa terstaat a.i., is daarop geantwoord, dat de bedoelde „zonderlinge geruchten" reeds voldoende zijn weerlegd door een in de pers gepubliceerde stellige tegenspraak, uitgaande van den Minister van Waterstaat a.i. Door onmiddellijke publicatie van de uitkomsten van een vooronderzoek, waar toe dr. ir. H. J. v. d. Maas zich naar de plaats van het ongeval heeft begeven, zou worden vooruitgeloopen op de uitspraak van de Permanente Commissie tot het on derzoeken van ongevallen met luchtvaar tuigen. Reeds op dien grond moet zulk een publicatie voorbarig worden geacht. RAPPORT-GORDIJN IS GEREED Leidt Hilversumsche brand tot Bioscoopwet-wijziging? Wij vernemen, dat het rapport van de commissie-Gordijn, die de opdracht had een onderzoek in te stellen naar de om standigheden, die zich bij de Hilversum sche bioscoopbrand hebben voorgedaan, thans is vastgesteld. Het rapport is op het departement van Binnenlandsche Zaken in studie genomen. Het vormt de grondslag voor de overwe ging van de vraag, of wijziging van de Bioscoopwet, speciaal voor wat betreft de veiligheidsvoorschriften, gewenscht is. Waarschijnlijk zal hierover eveneens advies gevraagd worden van Je Filmkeu ring, die, zooals men weet, met de uitvoe ring van de. Bioscoopwet belast is. „Volk"? DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN In Januari IX millioen minder ontvangen dan in 1 Januari 1934 De geschatte ontvangsten over Januari (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) hebben bedragen: reizigers 4.387.400, bagage 52.900, brief- en pak-, ketpost 230.000, goederen 3.364.000, le vende dieren en lijken 86.200 en diversen 465.000, 'totaal 8.586.000, tegen een defi nitieve ontvangsten verleden jaar van 10.086.653. De ontvangst per dagkilometer bedraagt /78.14, tegen 89.67 verleden jaar. Het gemiddeld aantal kilometers in ex ploitatie bedraagt 3545, tegen 3629 in Ja nuari 1934. PRIJZEN VAN POOTAARDAPPELEN. Het Kamerlid Groen stelt vragen. Het Kamerlid Groen heeft den Minister van Economische Zaken de vraag gesteld, of het hem bekend is, dat bij de regeling van prijzen voor pootaardappelen van den oogst 1933 door de Nederlandsche Aardap pelcentrale een heffing van 25 cent per 100 K.G. is toegepast, met de bedoeling daar mee de onverkochte voorraden te steunen J en voorts, of de toezegging van dezen steun er toe heeft meegewerkt dat de prijsrege- ling gehandhaafd kon worden ondanks de omstandigheid, dat belangrijke hoeveelhe den c/nverkocht zijn gebleven. Verder vraagt de heer Groen waarom deze uitkeering nog niet is geschied en of de minister niet van oordeel is dat het lange uitblijven van deze uitkeering het vertrouwen in de prijsregeling der crisis organisatie zou kunnen schaden en bij de verbouwers, die zich geheel aan de gestel de regelen hebben gehouden, teleurstelling wekken. Tenslotte vraagt de heer Groen of de minister kan meedeelen wanneer deze uit keering tegemoet kan worden gezien, hoe veel deze ten naastebij zal bedragen, en of de minister bereid is te bevorderen dat, indien het juiste bedrag der uitkeering thans nog niet kan worden vastgesteld, een voorloopige uitkeering wordt gedaan. G. R. STERK t Te Leerdam is op 70-jarigen leeftijd over leden de heer G. R. Sterk, wethouder dier gemeente. De overledene was sedert 1902 lid van den gemeenteraad. Van 1919 tot 1927 en daarna van 1931 af, was hij wethouder. Voorts was hij sedert 1927 lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland. De heer Sterk behoorde tot de A.-R. Partij. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN V/AARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND, Duitschland verklaart zich bereid met Engeland te onderhandelen over alle Lon- densche voorstellen. (2de blad). Overeenstemming tusschen de Oosten rijkers en de Franschen. (2de blad). Een zandstorm in de V.S. (Buiten! Ber. 2de blad). BINNENLAND. Wie wordt Minister van Waterstaat. (1ste blad). Regeling arbeidstijd voor boter- en kaas fabrieken. (1ste blad). Het rapport over de Uiverramp. (1ste •blad). Vrijwil lig Landstormcorps „Mo tor dienst" Uitstekende propaganda-avond In de Stadsgehoorzaal, die met vlaggen doek en bloemen keurig was aangekleed, is gisteravond een groote pro paganda-f eest- avond gehouden van de Vereeniging van het Vrijwillig Landstormcorps „Motor- dienst". Onder de aanwezigen bevonden zich verschillende autoriteiten. Op de eer ste rijen hadden o.a. plaats genomen Ge neraal Majoor Zeeman, Generaal Majoor Colette, voorzitter Nat. Bond „Het Mobi- lisatiekruis", Kolonel Bos, Overste van Ma- ris, Commandant van de Leidsche Burger wacht, Burgemeester Gerrevink van Oegst- geest, Kapitein Dierendonck, Kapitein Borderwijk, de spreker voor dezen avond, majoor Nauta, Leger en Vlootpredikant, kapitein la Kwière en ds. H. Thomas, voor zitter plaatselijke Landstormcommissie. Voorts waren aanwezig vertegenwoordigers van het collegium vam het L.S.C., van de studentenvereeniging „Pro Patria" en van de zustervereenigingen te den Haag en Haarlem. Openingswoord. Deze allen heette de voorzitter, de heer E. Raams, plaatselijk leider van de B.V. L., speciaal hartelijk welkom, waarna hij een woord van dank sprak tot al degenen, die hun medewerking tot het welslagen van dezen avond wilden verleenen. Ter wijl de aanwezigen zich van hun plaatsen verhieven wijdde spr. vervolgens eenige woorden van hulde en dankbare herinne ring aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hen drik. Spr. wees er vervolgens op, dat de omstandigheden ons in vele opzichten te gen zijn, maar juist daardoor wordt het ons geboden moedig voorwaarts te gaan en geen duimbreed te wijken. Er is nog zoo veel in ons land waarvoor wij dankbaar en waarop wij trots kunnen zijn. Welk een onschatbaar voorrecht is het, dat wij nog geregeerd worden door een Vorstin uit ons aloude Oranjehuis. Niet alleen als re volutie-gevaar dreigt, maar ook nu, zul len de Vrijwilligers van den Motordienst, schouder aan schouder staan, om onze Re geering te gehoorzamen en trouw te blij ven en onze Koningin onze groote liefde en aanhankelijkheid te toonen. Na deze rede werd staande het Wilhel mus gezongen. Daarna werd het zeldzaam goede programma voor dezen avond afge werkt. Daarop kwam voor, om nu maar met het meest subs tan tieele te beginnen, een rede van'den heer R. Borderwijk, Res.- Kapitein van het Vrijwillik Landstorm corps, Vaartuigendienst. Rede Kapitein Borderwijk. Het is dringend noodig, aldus spr., dat wij ons telkens weer nauw aaneensluiten tot steun van het gezag, waarvan onze Ko ningin de hoogste en edelste Draagster is. Het Vrijwillig Landstormcorps „Motor- dienst" is een van de meest beteekenisvolle onderdeelen van de B.V.L. Spr. zette de organisatie van het corps uiteen. De Mo tordienst is daarom van groote beteekenis, omdat de motoriseering van een gedeelte van de weermacht mogelijk steeds meer uitgebreid zal worden. De vrijwilligers ver binden zich voor den gewapenden of voor den ongewapenden dienst, al naar dat zij al of niet in militairen dienst zijn geweest. Spr. zette .uiteen welke verplichtingen de vrijwilligers hebben en aan welke voor waarden zij moeten voldoen. Spr. richtte zich in het bijzonder tot hen die nog niet bij de B.V.L. zijn aangesloten met de op roep om zich zoo spoedig mogelijk aan te sluiten. De B.V.L. moet zoo groot moge lijk worden. Het is geen partij leger. Het zijn zonen van denzelfden stam, die zich eensgezind scharen om den troon van Oranje. Die naam bindt ons allen te za- men. De Lands to rmers kennen maar één kleur, de kleur van ons vaandel: Oranje. Daarom volgt het bevel van onze minister president Colijn: Sluit de gelederen! God verhoede dat wij eens onze belofte moeten inlossen, maar als die tijd komt, dan zullen wij onze eed van trouw gestand weten te doen. Wilhelm a van Nassouwe U geldt onze. eed van trouwe Tot aan het doodend schot. Wij blijven Uw troon omgeven, U wijden wij ons leven, Zoo waarlijk helpe ons God. Op deze rede volgde luid applaus. Een groot gedeelte van den avond werd voorts gevuld met muziek van de Oude Ja gerband onder leiding van den heer Hue- genin. Deze band, waarvan de roem reeds wijd en zijn is verbreid, was ditmaal al bijzonder op dreef. De beide ouvertures, die voor de pauze werden gegeven, hadden groot en verdiend succes. Het glansnummer van den avond was echter de groote militaire taptoe, waaraan medewerking werd verleend door de Oude

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1