DONDERDAG 21 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PA6. 6 RECHTZAKEN DE MOORDZAAK DE BIE. (Vervolg). De verdachte zegt, dat deze getuige alles stond te liegen. Hij heeft alles uit zijn duim gezogen, omdat mijn broer iets tegenover zijn familie heeft misdaan, zooals zij zegt. Hierna werd de vrouw van getuige Boey en gehoord. Zij zou dien avond uitgaan om haar man te zoeken. Zij had iemand vree- selyk hooren gillen. Omdat haar man zoo met slijk besmeurd was dacht zij, dat hij iets had uitgehaald. Later vernam zij, dat haar man op den grond gelegen had met „Toon de Soep". Haar man had dien avond veel gedronken. De volgende getuige was mejuffrouw M. van Berkel te Oss. Deze getuige heeft aan wachtmeester Curfs eenige verklaringen af gelegd. Wachtermeester Curfs heeft hier van een verbaal opgemaakt. Mr. Roobol: „Ik heb dit verbaal niet in de stukken gezien. Is dit er dan later hei melijk in gestopt?" Getuige deelde mee, dat op 2 November wachtmeester Curfs en wachtmeester de Gier bij haar zijn gekomen. Curfs zeide: „Je krijgt geld als je iets weet van P. de Bie en van der Pas". Getuige had toen geantwoord er niets van te weten. Mr. Roobol: „Mijnheer de President de wachtmeester De advocaat-generaal: „Heeft de wacht meester het weer gedaan? U komt met in sinuaties voor den dag". Weduwe van der Wielen te Oss wordt nu gehoord. Zij verklaart, dat zij te bed lag, toen zij plotseling eenig licht zag in de gang. Haar dochter zeide: „Wees maar niet /bang, het is P. de Bie maar, die thuis komt." Zij dacht dat het half 11 was. Den volgenden morgen vroeg de vrouw aan P. de Bie: „Ben jij het, die gisteravond om half 11 thuis bent gekomen?" P. de Bie antwoordde: „Ja, ik was het". De volgende getuige was L. L. v. d. Put ten, een broer van „de Rut". Daags na den moord had deze getuige nog tegen zijn broeder gezegd: ik heb gisteravond nog twee menschen bij elkaar gezien en ik meen dat het Piet en Gerrit de Bie het waren. Getuige durft niet onder eede ver klaren dat Piet en Gerrit de Bie het waren. Hoe laat het was, weet getuige niet. Op verzoek van mr. Roobol deelt getuige L. v. d. Putten mede, dat hij in den nacht van drie November door de Maréchaussees werd gehaald van de fabriek. Toen hij'op de kazerne kwam was zijn moeder daar ook en getuige hoorde duidelijk dat wacht meester De Gier tegen zijn moeder zei: „Jouw zoon heeft den moord begaan". Een meineedige? De volgende getuige was J. W. van Heesch, arbeider, thans als verdacht van meineed gedetineerd. Mr. Roobol: „Mijnheer de President, mag ik aan dezen getuige vragen of hij voor de Rechtbank de waarheid heeft ge sproken?" De President: JPDe rechtbank heeft nog geen uitspraak gedaan in deze zaak. Ik kan daarom niet toestaan daf deze zaak wordt aangeroerd. Er moest eens een nieuwe meineed worden gedaan". Mr. Roobol: „Ik ben overtuigd dat hü de waarheid heeft gesproken". Vrouw Ceelen gehoord. Hierna werd als getuige gehoord mej. C. H. Ceelen-Ulyn. Deze verklaart dat Pietje en Gerrit des avonds voor den moord by haar zyn geweest. Pietje heeft dien avond iby haar fooonen gerengd. Getuige heeft hem daarvoor een mesje gegeven. President: „Bestond er tusschen U en Gerrit en Piet de Bie een liefdesverhou ding?" Getuige: „Neen. Ze waren kameraden van mijn man en niet van mij". Mr. Roobol: „Mag ik haar vragen of zy iets weet van de steken die Gerrit de Bie de dagen voor den moord heeft opgeloo- pen?" Getuige: „Ja dat heeft Gerrit me verteld. Hij dacht dat de Mop-uil dit had gedaan. Dit was ook een bijnaam van „de Rut". De moeder van „de Rut", mej. v. d. Put- ten-Vos verklaarde, dat zij omstreeks twee uur door de Marechaussees uit haar bed werd gehaald en overgebracht naar de Ma rechausseekazerne. De wachtmeesters zeiden toen: „Boeyen heeft gezegd, dat „de Rut" Gerrit de Bie heeft vermoord". Getuige vertelt dan nog, dat haar zoon er dikwijls over geklaagd heeft, dat hij door de Marechaussee is mishandeld. De moeder van het slachtoffer. Hierna werd de moeder van het slacht offer als getuige gehoord. Onder een vloed van tranen vertelt zy dan, dat haar zoon Gerrit en Piet de Bie een verhouding had den met vrouw Ceelen. Zy heeft haar jon gen daarvoor meermalen gewaarschuwd. Getuige zegt, dat de verdachte een groote deugniet is. Hij heeft het hoofd van haar zoon op hol gebracht. Verdachte is een groote dief. Ik wil alles niet zeggen. Maar het is gebeurd, dat Piet tegen Gerrit zei: „Ga eerst naar bed en sta een uur later op, dan gaan we samen op roof uit". Get. verklaart dan nog, dat Piet erg jaloersch was op Gerrit, omdat deze ook bij vrouw Ceelen kwam. Haar zoon heeft ook verklaard, dat Piet veertien dagen voor den moord Gerrit met een mes in den rug heeft gestoken. Get. zegt dan nog, dat haar zoon tegen haar heeft verklaard, dat hij met Pietje den roofover val heeft gepleegd bij de oude vrouw Van Dyk te Geffen. De getuigen a décharge. Hierna werden de gel a décharge ge hoord. De eersten verklaarden dien avond niet in het gezelschap van Boeyen te zyn geweest. Get. Mej. W. van Buul-de Bie, een zus ter van den verdachte, verklaard, dat Pietje de Bie, des avonds om half elf is thuisge komen. Pietje heeft toen nog koffie gedron ken. Zy heeft toen nog tegen hem geroe pen: „Heb je de deur dicht gedaan". Hij antwoordde toen:' „Ja". Deze get. verklaarde, dat zy op 7 Augustus had gewasschen. Er waren ook kleeren by van Pietje. Des Maandags wascht ze altyd. Get. Mej. M. v. d. Boogaard-Ulyn ver klaarde, dat vrouw Boeyen daags na den moord tegen haar heeft gezegd: Onze Boey en is gisterennacht om half één thuisgeko men. Vrouw Boeyen heeft dit 's morgens na den moord tegen haar gezegd. Vrouw Boeyen werd naar voren geroepen en zei, dat het niet waar was. De vader van den verdachte. Get. M. de Bie, de vader van den ver dachte, verklaarde, dat hy op den avond van 8 Augustus 1933 tegen half elf naar bed was gegaan. Even later kwam zyn zoon Piet binnen. Get. heeft hem duidelyk zien •binnenkomen. Get. verklaarde ook, dat hij nog twee uren wakker heeft gelegen en niet heeft gezien, dat Piet de woning verlaten heeft. Toen de vader naar de getuigenbank ging, passeerde hij zyn zoon. Hy drukte hem har telijk en stevig de hand en zei: „Jongen, tot ziens". De get. J. van Dyk uit Oss gaf een heel omstandig verhaal van de wyze, waarop Boeyen het geld had opgemaakt, dat hy van den burgemeester had gekregen om Oss te verlaten. Get. F. Ceelen verklaart, dat op den avond van 8 Augustus Piet en Gerrit de Bie in zijn woning zijn geweest. Get. zei, dat hy Piet en Gerrit de Bei al lebei reuze jongens vond. Het waren goede kameraden. Van jaloezie tusschen hen heeft hy nooit iets gemerkt. Van een ver houding tusschen hen en zyn vrouw heeft get. ook niets bemerkt, want die verhouding heeft nooit bestaan. De verdediger vraagt hem dan, of hy niets weet van een steekwonde, welke Ger rit de Bie veertien dagen tevoren had op- geloopen. Get. zei, dat Gerrit hem dit had verteld toen Piet erbij stond. Gerrit heeft toen niet gezegd, dat Piet het gedaan heeft. Piet heeft toen Gerrit zijn jas nog uitgetrokken en heeft naar de wonde gekeken. De verdachte aan het woord. President tot verd.: „U blijft erbij, dat U onschuldig bent?" Verd.: „Ik ben onschuldig. Valsche ge tuigen hebben me van dezen moord beschul digd. Ik heb dien jongen niet vermoord. Ik ■ben tegen half elf naar bed gegaan en ben niet meer opgestaan. Het Hof pauzeerde daarna van zes tot acht uur. Rijksverwachter van Mierlo gedaagd. De zitting, die om zes uur was geschorst, werd om kwart over acht hervat. Als eerste getuige werd nu gehoord H. J. van Mierlo, rijksveldwachter-brigadier te Rosmalen. Deze verklaarde, dat hy op 22 Januari van dit jaar „de Rut" naar Roermond heeft overgebracht. Tijdens het transport zei „de Rut" tegen getuige: „Piet de Bie heeft me bekend, dat hij Gerrit de Bie had doodge stoken". Hy zou dit niet hebben verklaard, indien hy zelf niet van den moord was ver dacht. „De Rut" had aan getuige ook ver klaard, dat hy in de Marechaussee-kazerne was mishandeld. De Rut verklaarde nu, dat hy niet aan den rijksveldwachter heeft verteld, dat Piet de Bie hem een bekentenis had afge legd. Wel heeft hy gesproken over de Ma rechaussee en de mishandeling in de ka zerne. Verdachte: „Mynheer de President, vraagt U eens aan „de Ru/tt" of ik hem een bekentenis heb gedaan. President: „Hij weet niets meer". De Rut: „Zij hebben me stuk geslagen". Requisitoir. De advocaat-generaal, mr. Massing, hield hierna zyn requisitoir. Bij het onderzoek is komen vast te staan, dat de schoenen en de kleeren van verdachte, welke hy voor den moord gedragen heeft, na den moord gewasschen zyn. Waarom zyn deze objecten gewasschen? Natuurlijk omdat er iets ge beurd is, dat het daglicht niet mocht zien. Was de verdachte in het bezit van een mes? De verdachte en de familie Ceelen zeggen van niet; maar het is onmogelyk, dat een Ossenaar van deze reputatie zonder mes in zyn zak loopt. De advocaat-generaal is van meening, dat toen „de Rut" uit eigen beweging bij de Marechaussee kwam om te verklaren dat Piet de Bie hem bekend had, dat hy Gerrit de Bie had vermoord, hy de volle waarheid sprak. Het is komen vast te staan, door de ver klaring van getuige Boeyen dat Piet de Bie niet om half elf te bed lag. De overweging dat verdachte den moord heeft bedreven wordt zeer versterkt door het rapport van dr. Hesselink. Er is nog een aanwyzing ge weest dat de verdachte diverse motieven had om den moord te bedrijven, n.L zyn verhouding tot vrouw Ceelen en zyn ja loezie, toen hij merkte dat Gerrit haar fa voriet was. Daarom ook die 67 messteken, welke in dolle drift zijn toegebracht. Alles wijst er op dat deze verdachte den moord heeft gedaan. Hy heeft het slachtoffer naar een afgelegen plaats gelokt en van achteren onverhoeds aangevallen. Dit lokken naar een afgelegen plaats duidt aan, dat er bij 4en verdachte -voor bedachten raad aanwezig was. De Rechtbank heeft hem veroordeeld wegens doodslag, doch spr. legt hem moord ten laste. Gezien zijn jeugdigen leeftijd wil de advocaat-generaal geen levenslange ge vangenisstraf eischen, doch een gevangenis straf requireeren van twintig jaren. Daarna kryg/t de verdediger, mr. Roobol het woord. Voordat mr. Roobol zyn pleidooi begon, vroeg de President hem, of hy persisteert by zyn verzoek om de beide wachtmeesters der Marechaussee wegens meineed te doen vervolgen. Mr. Roobol: Natuurl yk". Het pleidooi. Pleiter begon te protesteeren tegen de wyze, waarop deze zaak is onderzocht. Het is meer dan onmenschelyk, dat getuigen ■met zweepslagen werden gedwongen, ver klaringen af te leggen tegen hun wil. Ik hoor, aldus mr. Roobol, dat door middel van de pers aan geheel Nederland bekend zal worden gemaakt, aan welk misdrijf de Marechaussees zich hebben schuldig ge maakt. „De Rut" heeft voor de Rechtbank gelogen, doch vanmorgen heeft hij de waar heid gesproken. Nu moet hij geloofd wor den. Schandelyk is het, dat de wachtmees ters opzettelyk een proces-verbaal, dat ten gunste van den verdediger was, hebben zoek gemaakt. Spr. breekt vervolgens de getuigenverklaringen af van de getuigen Boeyen en van den vader van het slacht offer. Zijn er geen andere die dit misdryf hebben kunnen plegen? Spr. kan den moor denaar aanwyzen, doch heeft daarvoor noo- dig de hulp van den procureur-generaal, die deze hem niet geeft. Er zijn andere per sonen, die motieven hadden om Gerrit de Bie te vermoorden. Vraag het maar aan den vader van het slachtoffer en aan „de Benkert" die er meer van weten. Spr. valt dan ook de verklaringen van dr. Hesselink aan. Er is geen bewijs geleverd, dat de ver dachte zich aan dit misdryf schuldig ge maakt heeft zegt spr. en daarom vraagt hy vr ij spraak voor hem. Repliek van den advocaa4- generaal. In zyn repliek viel de advocaat-generaal in zeer scherpe bewoordingen Mr. Roobol aan, wiens optreden hij als schandelyk en onbeschaamd kwalificeerde. De President vraagt dan aan verdachte, of hy nog iets te zeggen heeft. Verdachte: „Ik ben onschuldig!" De President deelt tenslotte mede, dat het Hof over 14 dagen uitspraak zal doen. UIT DE OMGEVING HOOGMADE. Volksbond. Gisteravond hield deze vereeniging haar maandvergadering in de zaal van café Witteman. Na het openings woord van den voorzitter, den heer L. Lie- verse, werd het Bondslied gezongen, waar bij de heer Nic. Lieverse de soli uitvoerde. Ingekomen stukken. Een schrijven van den heer P. C. Smit, voorzitter van den Volksbond van Noordwijk, over de aan staande verkiezing voor de Provinciale Staten, wat door onzen voorzitter werd toe gelicht. Daarna een schrijven van het Centraal Bestuur, dat gelegenheid gegeven werd voor het indienen van voorstellen voor de Centrale Raadsvergadering, welke gehouden zal worden op Maandag 6 Mei te Amsterdam. De afd. zal met geen voorstel komen. Een verzoek van het Centraal Bestuur en van de Redactie om de verslagen van de verg. op te zenden en te laten plaatsen in het Verbondsblad, zal worden ingewilligd en is opgedragen aan den secretaris. De controle-commissie bracht rapport uit van de financiën van den penningmeester. Alles was in de beste orde bevonden. De voorz. deelde mede, dat het met den aankoop van brandstoffen wederom moet gaan, zooals wij altyd hebben gedaan, maar niet zooals verleden jaar. Wij hebben onze kolen altijd van den D. I. C. H. betrokken, en dat is altijd het goedkoopste geweest, zoodat wij dit als bestuursleden van den inkoop-commissie weer wenschen te doen. In stemming gebracht werd besloten om de goedkoopste wijze te handhaven. Tot af gevaardigden naar de gewestelijke verga dering werd benoemd H. Th. Elsgeest. als plaatsvervanger Nic. Lieverse, als afgev. naar de Centrale Raadsvergadering werd benoemd C. Baak en als plaatsvervanger. P. J. v. d. Eng. Daarna deelde de voorz. mede, dat het bestuur van St. Deus Dedit petionnementen ontvangen heeft van het R- K. Werklieden verbond, voor het teekenen daarop door de werklooze jongens van 14 tot 25 jaar. De genen, die vanaf de schoolbanken nog geen werk hebben kunnen krijgen, dus nog geen vak uitoefenen of die wel werk hebben gehad maar die zich meer geschikt achten voor ander werk, moeten zich toch komen aanmelden op een nader te bepalen dag om te teekenen. Het gaat hier over alle vakken, land en tuinbouw, bouwvakken enz. enz. Bestuursverkiezing. De heeren C. v. 4. Ploeg, B. van Leeuwen en H. Th. Elstgeest die zich herkiesbaar hadden gesteld, wer den bij.acclamatie herkozen. Daar de voor zitter ook aftredend was, maar eerst de vergadering daar eens over wilde hooren, was er een candidatenlijst ingezonden, zoo dat daarover gestemd moest worden. Hot stembureau werd gevormd door C. H. v. d. Berg en C. v. d. Klauw. Met meerderheid van stemmen werd gekozen de heer P. J. v. d. Eng. Daar de voorzitter door de ver gadering moet worden gekozen, werd bij stemming als voorzitter P. J. v. d. Eng ge kozen, die dan ook zyn benoeming aan nam. De voorz. feliciteerde den nieuwen voorzitter, en hoopte, dat hij als goed lei der ndfe vele jaren voor de organisatie mag werken. De kapelaan dankt den scheidenden voorzitter voor al hetgeen hy voor den Bond gedaan heeft in de 16 jaren als be stuurslid, en feliciteert tevens den nieuwen voorzitter, in wien de vereeniging een jonge sterke kracht hééft gekregen. De vaandel-commissie bracht haar laatste verslag uit. De laatste aandeelen zijn in 1933 uitgeloot, en dan ook in 34 zyn uitbe taald. Het saldo groot 38.52 is geplaatst op de Centrale Volksspaarbank, welke gel den besteed kunnen worden voor repara- tiën enz. De commissie brengt hartelijk dank aan de parochianen, die hebben mede gewerkt, om ons zulk een prachtig vaan del ta verstrekken. Hiermede is de taak van de Vaandel-Commissie geëindigd. De voor zitter zegde de commissie dank voor haar moeite en opoffering. De voorzitter van de Retraiteclub spoorde de leden van den Volksbond aan, toch allen lid te worden van genoemde club. By de rondvraag kwam een voorstel uit de vergadering om den scheidenden voorzitter te benoemen tot eere-voorzitter, hetgeen met applaus werd bekrachtigd en ook door hemzelf op hoo- gen prijs werd gesteld. Nadat de vragen, die gesteld werden, door den voorzitter waren beantwoord, nam de secretaris het woord en dankte in welgekozen woorden den scheidenden voorzitter voor de pretti ge samenwerking in onze vereeniging en sprak den wensch uit, dat het hem gegeven moge zyn, nog vele jaren als eere-voorzitter aan deze tafel te verschijnen. Hierna slui ting. „Hulp in Nood" bracht op f 1.15. Harmonie. Op Zondag a.s. zal de R. K. Harmonie-vereeniging „De Heerlijkheid Hoogmade" des avonds te 7 uur haar twee de uitvoering geven in de zaal van café Witteman voor haar leden en donateurs, en tegen entrée. De Harmonie zal eerst 7 nummers muziek ten gehoore brengen, wel ke onder directie staan van P. J. v. d. Berg Daarna krijgen wy op het tooneel de hu morist Kees Spaanderman, met aan de piano Jan Gordijn. Daar dezen voor ons geen onbekenden zyn, rekenen wij er ons van verzekerd, dat het een gezellige avond zal worden. Het bestuur verwacht een groote op komst en vertrouwt op aller medewerking om dezen avond goed te doen slagen. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de advertentie van Zaterdag in dit blad. NOORDWIJK. K. J. M. V. Gisterenavond is het voor ons wel de interessantste tvond geworden van het geheele winterprogramma. De heer Franke, leeraar aan het R. K. Meisjes Ly- seum in Den Haag. hield een causerie over „De Vrijmetselarij". Na opening door den voorzitter met de K. J. M. V.-groet, werd een van de dames van de R. K. Vereeniging voor Hulp in de Huishouding, na een opwekkend woord van onzen Eerw. Moderator, in de gelegenheid gesteld eenige loten kwijt te raken voor de, ten bate van deze vereeniging te houden loterij: als we ons niet vergissen kwam zij haast loten te kort, zoo grif werden zy ge kocht. Wij, K. J. M. V.'ers verheugen er ons al op de vele handwerkjes etc. machtig te zullen worden. Hierna ving de heer Franke zyn causerie aan over „De Vrijmetselarij". De zeer pak kende wijze van voordracht en het interes sante van 't onderwerp boeiden het gehoor. Het hartelijke applaus bewees wel hoezeer deze causerie in den smaak gevallen was. Om een zeer gegronde reden, welke spr. ons vooraf toelichtte, kunnen wij tot ons leedwezen een uitvoerig verslag van deze voordracht niet pübliceeren. Aan het slot van zijn voordracht sprak de heer Franke nog een zeer opwekkend woord om door al ons doen en laten te zijn en te blijven „Katholiek" voor de volle 190 pet. en door ons voorbeeld en onze da den ook anderen op te wekken dit te willen zijn. Na een hartelijk dankwoord van den voorzitter nam de heer Franke van ons af scheid en werd de avond, na sluiting met de K. J. M. V.-groet, besloten met een kort gezellig samenzijn, waarbij door velen nog eens stevig doorgeboomd werd over het behandelde. WARMOND. Volksbond. Wij zyn in de gelegenheid gesteld de generale repetitie bij te wonen van de tooneelvereeniging „Nut en Ver maak" alhier, welke vereeniging voor de leden van ^en R. K. Volksbond zal opvoe ren het bekende tooneelstuk „De Vorsten zoon" van V. van Gisbergen. In dit stuk wordt op treffende wyze weergegeven het moeizaam werk van een missionaris, de groote ontberingen die door hem moeten worden doorstaan tot redding van vele zie len. Wy willen ons over spel en spelers niet verder uitlaten, maar wy kunnen een ieder aanraden dit stuk te gaan zien, over tuigd als wij zijn, dat niemand er spijt van zal hebben. Houdt daarom Zondagavond vry. Begrafenis Mevr. limans. Onder zeer groote belangstelling had gistermorgen op de Ned. Hervormde begraafplaats alhier de ter aardebestelling plaats van Mevr. A. M. Baronesse van Heerdt, weduwe van W. F. Leemans, in leven Staatsraad in buitenge wonen dienst. De laatste jaren bewoonde zij de bekende buitenplaats „Oogstergeest" alhier. Vliegtuig gedaald. Gistermiddag is op de Kagermeren alhier een watervliegtuig gedaald. Het bleek dat er iets aan de motor haperde, doch dit euvel kon ter plaatse hersteld worden zoodat het vliegtuig op eigen kracht weer kon opstijgen en haar weg vervolgen. Opheffing O. L. School. In verband met de opheffing van de O. L. School is aan den heer W. Ouburg, Hoofd dezer school en aan Mej. N. van Delft, kweeke- linge met akte aan deze school, met ingang van 1 Maart als zoodanig eervol ontslag verleend. ZILK. PASTOOR H. J. M. HAFKENSCHEID GAAT RUSTEN. Bouwheer van de Kerk te Zilk. Geheel onverwacht ging alhier de mare rond, dat aan onzen oud-herder Pastoor H. J. M. Hafkenscheidt, op diens verzoek, door Z.H. Exc. den Bisschop van Haarlem ontslag uit zyn kerkelijke bediening is verleend. Zijne eerw. voelde zich niet meer in staat de zorgen en lasten van zyne paro chie te Loosduinen te dragen. Z.Eerw. is geboren te Dordrecht 2 Juli 1878 en is dus ruim 56 jaar. In September 1920 kwam Z.Exc. alhier vanaf Vogelen zang, waar hy als kapelaan aan de „O. L. Vr. parochie" werkzaam is geweest. Ruim 10 jaar heeft Z.E. alhier zijne priesterlijken arbeid verricht. Hij was de eerste herder van onze toentertijd onder zyn beheer ge bouwde nieuwe „H. l^art van Jezus paro chiekerk". Gedurende drie jaren wist hy aller harten te winnen. In de „O. L. Vr. Parochie" te Loosduinen is zijn eerw. nu 5 jaar werkzaam geweest. Vooral de finan- cieele zorgen in zijn nieuwe parochie, die ook tot de noodlijdende behoort, schijnen den scheidenden herder geknakt te hebben. Naar wij vernemen gaat zijn eerw. zich te Nymegen vestigen, alwaar zijn broer reeds eenigen tyd rustende is. Dat hy van deze rust nog lang moge genieten, wordt hem van uit zijn oude parochie, die hem zoo na aan het hart ligt, van harte toegewenscht. SASSENHEIM. De Hanze bijeen. Gisteravond hield de middenstandsvereeniging haar jaarverga dering in de zaal van het K. S. A.-gebouw, onder voorzitterschap van den heer Otto. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de Federatie om de mogelyk- heid te scheppen, dat de leden der K. J. M. V. werk vinden by de Hanzeleden. Hierna bracht de secretaris jaarverslag uit. In verband met dit jaarverslag, spoort de voorzitter de leden aan te blijven vech ten tegen het grootbedrijf, wat den midden stand naar een lager niveau brengt. We moeten niet by de pakken neerzitten, doch door de handen ineen te slaan met elkander trachten te krijgen, wat voor ons goed is. De rekening en verantwoording werd hier na behandeld, waarby werd opgemerkt dat nog een klein saldo aanwezig was. Tot ve rificateurs werden benoemd de heeren Beekman en Hooijmans, die de bescheiden in goeden staat bevonden. Hierna werd aan de vergadering een consumptie aange boden. De bestuursverkiezing ging vlug onder de hamer door, daar de heeren Otto en Turk werden herkozen. Door de vaandelcommissie werd daarna verslag uitgebracht, waarvan de baten niet genoeg zyn om tot koopen over te gaan; het zal nog een jaar worden uitgesteld. Kap. Redeker doet mededeeling dat van 23 tot 27 Febr. een retraite wordt gehou den voor middenstanders. Hierna werd door zyn eerw. een inleiding gegeven over den invloed van het jonge Christendom van koophandel. Willen we de Christenen van weleer navolgen, dan moeten we ons aan eensluiten, gelyk zjj deden, en het recht vaardigheidsgevoel in acht blyven nemen als richtsnoer voor handel en wandel. Voor deze leerrijke uiteenzetting werd den Geest. Adviseur door den voorzitter dank gebracht. Hierna werd een uiteenzetting gegeven van de commissie van by stand in zake moeilykheden voor middenstanders. Het bestuur acht het noodig om 90k hier een commissie in het leven te roepen. De verga dering besloot een commissie van drie leden in te stellen. Daarna werd besproken de actie voor de vakorganisatie, waarvoor ac tie en propaganda gevoerd zal worden van 15 Maart tot 15 April. Hier ter plaatse zijn reeds velen georganiseerd. Besloten werd een feestavond te houden op later te noe men datum. Na rondvraag volgt sluiting. Uitvoering „Si Ambrosius". Door het bestuur van genoemde vereeniging is be sloten, een uitvoering te geven van harmo nie- en zangnummers, afgewisseld door het optreden van het moderne duo „Klaare en Flora" van Rotterdam. Met groot succes trad genoemd duo op te Lisse, ook voor de R. K. Zangvereeniging, en dus belooft de vastenavonduitvoering van „St. Ambro sius" ook een groot succes te worden. Deze uitvoering, welke voor donateurs toegan kelijk is, is bepaald op Zondag, 24 Febr. as. TER-AAR. „Ons Genoegen". In het Café v. d. Acker werd de leden-jaarvergadering ge houden van de IJsvereeniging „Ons Genoe gen", onder leiding van den heer Joh. Kroon. Uit het financieele verslag van den Penn. K. Bergsma, kwamen we tot de vol gende becijfering: Ontvangsten f 76.25, Uitgaven 23.88, alzoo een batig saldo van 52.37 (vorig jaar 38.50). De heeren W. Hasselt en C. de Vogel rapporteeren dat de boekhouding accuraat in orde is. Het vlotte jaarverslag, voorgedragen door den secretaris, den heer H. Aaftink, gaf ons een overzicht over de verrichte werk zaamheden in het afgeloopen jaar. Het ledental is met vijf leden vermeerderd en bedraagt thans 73. De aftredende bestuurs leden D. Luiing, A. de Leeuw, en H. Schreu- der, zagen zich met bijna alg. stemmen her kozen. Een aantrekkelijk karakter droeg het agendapunt „verloting Sigaren". Een ieder ging met een doos sigaren, hetzij groot of klein, huiswaarts. Ook de verslaggever viel in dezelfde rechten als van een lid! Bij de rondvraag werd een voorstel van een der leden, om baancommissarissen aan te stellen, verworpen. Op verzoek, zal het kasgeld voortaan op een bank geplaatst worden. Nadat het bestuur ernstig in over weging is gegeven, t. z. t. nieuw materiaal aan te schaffen, gaat de voorz. over tot sluiting van deze geanimeerde bijeenkomst.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6