26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Iedereen spreekt over onze Trouwauto's DONDERDAG 21 FEBRUARI 1935 No. 8046 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin bn- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0JÖ DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Naar ordening. Nu binnen eenige dagen het wetsont werp op het algemeen verbindend en on verbindend verklaren van ondernemers- overeenkomsten in openbare behandeling zal komen, heeft het Dagelijksch Bestuur der Algemeene R. K. Werkgeversver. in een adres aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal „levendige in stemming met doel en strekking in dit wetsvoorstel" betuigd. En wij lezen in dat adres o.m.: „De economische nood is zoo hoog ge stegen, dat Nederland zich de weelde van een elkander op leven en dood beconcur- reerend bedrijfsleven niet langer kan ver oorloven. In vele takken der nijverheid wordt dit ingezien en het heeft in den la^t- sten tijd dan ook, ondanks een berg van bezwaren, die eerst overwonnen moesten worden, niet aan pogingen ontbroken, om de gemeenschappelijke belangen boven de onderlinge geschillen te stellen. Kon in normale tijden onder vigeur van het stelsel van vrij ruilverkeer en vrije prij vorming op de creditzijde van de vrije mededinging worden gesteld, dat de best geleide en de best ingerichte onder nemingen tot bloei kwamen en dat de achterlijke ten onderg)ang waren gedoemd, thans heeft deze methode van natuurlijke selectie veel van haar kracht ingeboet. De plotselinge en ingrijpende wijzigin gen in de geheele structuur van het eco nomisch leven hebben de industrie en ook de Regeering voor problemen gesteld, die niet meer langs individueelen weg kunnen worden opgelost, maar die samenwerking en ordening onmisbaar maken". Dat is zoo volkomen juist gezegd. Samenwerking en ordening is onmis baar. Samenwerking tusschen al degenen, die in een bedrijf werkzaam zijn, en een op die samenwerking gebaseerde ordening. En ondernemersovereenkomsten, resul taat van die samenwerking, moeten door de Regeering verbindend of onverbin dend worden verklaard naar gelang het algemeen belang het verlangt. „Tal van maatregelen zullen veel ge makkelijker en doeltreffender voorbereid en uitgevoerd kunnen worden, wanneer het bedrijf een aaneengesloten en geco ördineerd beeld vertoont, dan wanneer de afzonderlijke ondernemingen een onsamen hangende groep vormen met tegenstrijdige inzichten en wenschen. In het jongste ver leden heeft de Regeering zich meermalen genoodzaakt gezien, als voorwaarde voor hulpverleening, o.a. door middel van de Crisisinvoerwet, het tot stand brengen van onderlinge samenwerking te stellen. Overi gens gewenschte en noodzakelijke hulp bleef meermalen achterwege, doordat die samenwerking op den onwil van enkelen afstuitte" aldus merkt adressant verder ojn. op. UITGIFTE 3 1/2 OBLIGATIëN NOORD-HOLLAND. Naar wij vernemen is bij de gisteren ge houden inschrijving op bovengenoemde uit gifte voor een zoodanig bedrag ingeschre ven dat bij de inschrijvingen een groote reductie zal moeten worden toegepast. MANDSJOERIJSCH STOOMSCHIP GEZONKEN. Negen en twintig man omgekomen. HSINGKING, 21 Febr. Uit Moekden wordt gemeld, dat op de rivier de Jaloe, die de Noordgrens van Korea vormt, het Mandsjoerijsche stoomschip „Men-Tsjoe" door tot nog toe onbekende oorzaak is ge zonken. Van de uit 29 koppen bestaande bemanning kon niemand gered worden. Eerste Kamer De Post, de Radio en de Loterij Natuurlijk was een van xde punten, die gistermiddag in het middelpunt der zij het ook wat matige belangstelling ston den, het plan van Minister de Wilde om de telefoonnetten van eenige groote gemeen ten te naasten, om zoodoende tot een be ter geregeld bedrijf te komen. De heer Ter Haar (C.-H.) vond, dat de finan- cieele bezwaren van zulk een naasting wel wat al te groot waren in vergelijking met het beoogde doel, dat bovendien zonder naasting ook bereikt kan worden. De fi- nancieele kant van de zaak was voor den heer De Zeeuw (S. D. A. P.) ook de groote moeilijkheid van dit plan; immers de toch reeds beklagenswaardige gemeen ten zullen nu weer een deel van haar in komsten moeten missen. Dat de Minister vooral niet te karig zij met de financieele regeling van deze transactie. De Minis ter verdedigde zijn plan en gaf de finan cieele moeilijkheden toe. Maar een com missie is de oplossing daarvan aan het zoe ken en de Minister zal alles in het werk stellen om te zorgen, dat deze oplossing zoo goed mogelijk zijn zal. Ook zal er naar gestreefd worden zoo weinig mogelijk per soneel op straat te zetten. De telefoon op het platteland wordt zeer achtergesteld bij die van de gemeenten, zoo had de heer Smeenge (lib.) geklaagd. De Minister beloofde hem de automatisee ring van de telefoon ten plattelande krach tig te zullen doorzetten, waardoor ook aan het bezwaar van de late postbestellingen eenigszins zal worden tegemoet gekomen. Dankbaar herdacht de heer De Zeeuw (S. D. A. P.) de vrede, die door dezen mi nister in den aether is gebracht, maar de methode van radio-controle kon spr. heele- maal niet apprecieeren. Er wordt in dit op zicht gemeten met twee maten. Als een minister, b.v. Marchant, spreekt, mag hij zeggen wat hij wil, terwijl de redevoerin gen van sociaal-democraten, bijna altijd bekort en besnoeid worden. Dat is onrecht. „Onrecht?" riep de Minister, „ik heb de VARA gered!" Daar de heer de Zeeuw ver klaarde deze interruptie niet te begrijpen, legde de Minister hem uit hoezeer het grootste deel van het Nederlandsche volk zich ergerde aan de VARA-programma's. Als de Minister eenigen tijd geleden een actie tegen de Vara was begonnen, om hem heelemaal weg te krijgen, zou hem dit zonder slag of stoot zijn gelukt. Hij heeft echter clementie toegepast en de controle-dienst ingesteld. Hierdoor zijn de VARA-uitzendingen voor het publiek aan nemelijk geworden. En dat de redevoerin gen voor de VARA voortdurend bekort en beknot moeten worden, komt doordat er toch nog altijd getracht wordt op allerlei manieren de politieke strijd in den aether te doen herleven, hetgeen de Minister wil voorkomen door een verbod van aanval len op politieke partijen of personen. Zoo heeft de Minister v. Binnen 1 andsche Zaken de VARA gered. Het wets-ontwerp, dat beoogt particu liere loterijen te verhinderen gebruik te maken van de trekkingen van de Staats loterij heeft niet veel bestrijding onder vonden. Het betoog van.den heer Her mans (S. D. A. P.), dat deze maatregel de concurrentie van de Nederlandsche par ticuliere loterijen tegen de buitenlandsche onmogelijk zou maken en dat daardoor wel 15 tot 20.000 menschen werkloos zouden worden, maakte op den Minister van Fi nanciën al bitter weinig indruk. Aaneen gesloten vroegen de heeren Knotten belt (lib.), Hermans en v. Embden (V.-D.) om aan de particuliere loterijen dan tenminste voldoende gelegenheid te geven om hun bedrijf te reorganiseeren en wel tot 1 Januari 1936. De Minister antwoordde, dat hij dit verzoek wel wilde overwegen, maar dat hij geen enkele toe zegging kon doen. Wel zou hij natuurlijk met afkondiging van de wet wachten tot het loter-seizoen voorbij was. Nog even werd een aanvang gemaakt met de ontwerpen tot wijziging van de fi nancieele verhoudingswet tusschen Rijk en Gemeente en van het Werkloosheidssubsi- diefonds. Niet geheel ten onrechte vroeg de heer Janssen (R.-K. S. P.) in het begin van zijn rede clementie voor het feit, dat hij bij deze ontwerpen de autono mie niet buiten bespreking kon laten. Spr. was niet enthousiast over de ontwerpen, vooral niet over dat, waarbij de bijdragen voor het Gementefonds over de gemeenten worden geëgaliseerd, maar de noodzaak dwong wel tot deze onsympathieke maat regelen. Hij hoopte dan ook, dat het inder daad een overgangsmaatregel zou blijken te zijn in 1937. De heer de Gyselaar (C.-H.) wees ook op het onbillijke van de egaliseering van de gemeentebijdragen tot het Gemeentefonds. Ook laakte deze spre ker de zi. dwaze figuur van progressieve Tweede Kamer Indische Begrooting De drie communistische moties werden, zooals verwacht kon worden, met algemee ne stemmen, behalve dan die der commu nisten zelf, verworpen. Van de Indische Begrooting, welker be handeling gisteren werd voortgezet, waren thans de afzonderlijke hoofdstukken aan de orde. Veruit de belangrijkste bespreking had plaats bij het eerst in behandeling ko mende hoofdstuk, dat betreffende Justitie. Onder dit departement in Indië ressorteert n.l. het Kantoor van Arbeid, dat is zooveel als de Indische arbeidsinspectie. Op dit kantoor werd tot nu toe niet minder dan 2/3 van het totale bedrag, dat het vroeger kostte, bezuinigd. Niettemin werd thans weder een bezuiniging voorgesteld van 50.000 gulden. Reeds in de volksraad was hiertegen van alle kanten verzet gerezen. Een motie-Monod de Froideville, om deze 50.000 gulden te behouden, was daar met algemeene stemmen aangenomen, met uit zondering alleen van die der onderne- mersgroep. De Indische regeering had ech ter toch de schrapping gehandhaafd. Ook in het Nederlandsche parlement rees thans algemeen verzet daartegen. Met uitzonde ring van den heer Rutgers (A.R.), die zich nu eenmaal verplicht acht alles te verdedigen, wat hij meent, dat door den heer Colijn wordt gewenscht, was er geen enkel lid, dat zich voor deze schrapping uitsprak. Zelfs de heer Van Boetze- 1 a e r (C.H.) was er niet over te spreken; en de heer Joekes (V.D.) stond er scherp afwijzend tegenover. Het krachtig ste verzet kwam vhn de heeren Cramer (S.DAP.) en F eb er (R.K.). Eerstge noemde diende een amendement in, om de post weer op de begrooting te brengen. De katholieke afgevaardigde had bezwaren te gen de vorm van een amendement, omdat daardoor de regeering gelden worden op gedrongen, welke zij zelf niet vraagt, en die zij ook niet behoeft te gebruiken, als zij dit niet wil. In zulk een geval is de vorm van een motie dan nog verkieslijker en daarom diende dan ook de heer Feber een motie in, waarin overwogen werd, dat het Kantoor van Arbeid in staat moest zijn zijne taak behoorlijk te vervullen. De ka tholieke afgevaardigde toonde aan, dat dit, bij schrapping van 50.000, niet mogelijk zou zijn. De Indische ondernemingen zou den dan maar eens per jaar of per ander half jaar door de Arbeidsinspectie kunnen worden bezocht. Dit zou natuurlijk geen zin meer hebben. Het was te bedenkelijker, omdat verdere industrialisatie welhaast met zekerheid is te voorzien. Minister Colijn voorkwam echter een uitvoerig debat en de aanvaarding der motie met vrijwèl al gemeene stemmen, doordat hij de verkla ring aflegde de zaak nog eens te willen bezien en in ieder geval te zullen zorgen, dat het Kantoor van Arbeid in staat zou zijn behoorlijk zijne taak te vervullen. Noch amendement, noch motie had nu nog zin; en daarom werden beide ingetrokken. Alle overige punten, die nog in behande ling kwamen, waren van zoo speciale aard, dat er gevoeglijk over gezwegen kan wor den. Slechts enkele leden bleven in de Ka mer, de vergadering kreeg een zeer mat en eentonig karakter; en ieder was blij, toen ze omstreks half zeven was afgeloo- pen. Wellicht komt er bij de afdeeling Onderwijs, welke morgen in behandeling komt, eenige opleving. PATER BORROMAEUS DE GREEVE O.F.M. Pater Borormaeus de Greeve O.F.M., een van onze bekendste redenaars en predikan ten, viert Zondag as. zijn 60en verjaardag. Gerard us Wilhelmus Maria de Greeve werd geboren te Amsterdam. Na de lagere school te hebben bezocht, ging hij naar het Seminarie te Culemborg en vervolgens naar het Gymnasium te Megen. In 1895 trad hij in de orde van de Min derbroeders en werd op 9 Maart 1902 tot priester gewijd. Pater Borromaeus, die uit een gezin van 13 kinderen stamt, heeft twee broeders, die eveneens den priester- lijken staat kozen. Een ervan, de thans reeds overleden Pater Jesuiet, was even- eens een groot redenaar. Verder heeft Pa- j ter Borromaeus een luster, die auligieuse is; zij is Moeder Juliana van Geertruiden- berg. Zijn eerste groote rede hield Pater Bor romaeus in een openluchtmeeting te Ter- borg, welke meeting door de drankbestrij ders werd georganiseerd. Van toen af aan kreeg zij naam groote bekendheid en zijn beroemdheid als kanselredenaar bleef niet binnen de grenzen van Nederland, maar ook in het buitenland leerde men den groo- ten predikant kennen. In de 33 jaren, dat Pater Borromaeus thans priester is, heeft hij tallooze redevoeringen gehouden over de meest verscheiden onderwerpen en voor de meest verscheiden gezelschappen. Hij hield politieke redevoeringen, redevoerin gen voor katholieke en voor niet- katholie ke vereenigingen, bonden en instellingen, predikaties in onze katholieke kerken voor niet-katholieken, bedelpredikaties voor ar me kerken in Nederlcmd en voorby na alle charitatieve vereenigen, die door de katholieken zijn opgericht. Pater Borro maeus heeft meer dan eens de eer gehad als woordvoerder te mogen optreden in te genwoordigheid van de Koninklijke fa milie. Gedurende den Vastentijd komt het niet zelden voor, dat Pater Borromaeus vier, vijf keer per week een' predicatie houdt. Bij de viering van zijn zilveren priester jubileum in Maart 1927 werd den priester een spontane hulde gebracht van geheel het katholieke volk van Nederland. Ta dier ge legenheid stichtte men van de ingekomen gelden een Borromaeusfonds ter opleiding van missionarissen voor de Franciscaansche Missie. Het beheer van het fonds werd overgedragen aan de Franciscaner-orde. Met de stichting van dit fonds schonk men den jubileerenden pater het schoonste ca deau, dat men zich kon denken. Katholiek Nederland is dezen priester- redenaar veel dank verschuldigd! Maar ook door zeer vele niet-katholieken wordt pater Borromaeus hoog gewaardeerd. GEEN VERSCH BROOD AAN HET ONTBIJT. Opheffing van het verkoopverbod vóór een bepaald uur niet te wachten. BINNENLAND DE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR ZWITSERLAND. Op reis naar Unterwasser. Naar wij vernemen, hebben H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana, die gis teren naar Zwitserland zijn vertrokken, het plaatsje Unterwasser tot verblijfplaats gekozen. In het begin van het vorig jaar hebben de Koningin en de Prinses hier eveneens eenigen tijd vertoeft. UNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Bij Kom Besluit is benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar in de faculteit der ge neeskunde aan de rijksuniveristeit te Gro ningen, om onderwijs te geven in de kin dergeneeskunde, dr. J. van Lookeren Cam pagne, kinderarts te Breda. opcenten op de Inkomstenbelasting, die toch reeds progressief is. Heden worden hierover de beraadslagin gen voortgezet. Het is den Minister van Sociale Zaken, naar hij in de M. v. A. aan de Eerste Ka mer mededeelt, bekend, dat men den laat- sten tijd er in geslaagd is, brood door mid del van bewaring in sterk gekoelde ruim ten in zoodanigen toestand te brengen, dat het, na één of meer dagen aldus bewaard en daarna gedurende eenige uren ontdooit te zijn geweest, weer de eigenschappen van versch brood vertoont. Dat nu echter het in artikel 35, zesdelid, der Arbeidswet 1919 neergelegde verbod om versch brood vóór een beaald uur in den voormiddag te verkoopen en af te leveren, zou moeten worden opgeheven, omdat het gekoelde brood niet van versch te onderscheiden zou zijn, is een conclusie, die de Minister op grond van de hem ten dienste staande tech nische adviezen niet tot de zijne kan ma ken. Wel degelijk toch kan met een daar toe geschikt thermo-electrisch element vastgesteld worden met welk soort van brood men te doen heeft. Bij versch ge bakken en bij opgewarmd brood is het bin nenste gedeelte warmer dan de korst; bij gekoeld brood is de korst warmer dan het binnenste. Door meting nu van den aard van het temperatuurverschil wordt omtrent de hoedanigheid van het brood uitsluitsel verkregen. KATHOLIEKE FILMCENTRALE. J aarvergadering. Dezer dagen hield de Katholieke Film- Centrale haar jaarvergadering te Utrecht onder voorzitterschap van mr. A. Tepe. Uit het door den adj.-secr., den heer P. N. Brouwer, uitgebracht jaarverslag memo- reeren wij het volgende inzake de ver houding der K.F.C. met het Bioscoopbe drijf. Ingevolge de heerschende meening van het bestuur van de Ned. Bioscoop Bond n.l. dat de rijkskeuring streng en voldoen de is, terwijl, gezien de resultaten der K.F. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Oostenrijksche bondskanselier Schusch- nigg naar Parijs. (2de blad). De N. R. A. wordt met 2 jaar verlengd. (2de blad). BINNENLAND. In de bekende zaak-De Bie voor het Bossche Gerechtshof is gisteren tegen den verdachte, Piet de Bie, 20 jaar geëischt. (Rechtzaken, 2de blad). Zware brand te Uitgeest richt ernstige verwoestingen aan. (Gem. Ber. 3de blad). Doodelijk ongeluk in Staatsmijn Emma. (Gem. Ber., 3de blad). met alle chauffeurs in beige uniform!! Garagebedrijf DE GROOT BEESTENMARKT 28 TEL. 3300 ADVERTENTIEDAGBOEK. En vandaag 1 bal met mutsen En 1 versohe kabeljauw En 1 film, welke grappig, 1 Familie van 1 vrouw. En 1 film, die Viva Villa, Waarmee iedereen tevreê, Omdat zoo iets altijd beter Dan 1 hutje aan de zee. En 1 boterham met honing En u daarmee zeer content. Of zoo niet dan maar 1 broodje Voor de ratten met rodent. 1 Positie voor 2 menschen En 1 beste slagerij Met 1 ons gekookte lever, 1 1-daagsche loterij. 1 Privaatles voor uw boeken, Als belasting op de loer, En 1 trouwauto. die leeg nog, Waarvoor 1 pond kippenvoer. En 1 beste naaimachine, Welke goed en laag van prijs, En 1 lamphouder, die veilig En 1 visch in 1 paleis. 1 Matras en 1 verkooping, 1 Borduurzaak, welke fraai En 1 hulp in 1 huishouding Met 1 pijpje heerenbaai. En lest best: een onderneming, Wie gekomen aan zijn end En 1 speciaal-aanbeveling Of nog 1 faillissement. C.-keuring, zij dit voor katholieken nieft is, is het verklaarbaar, dat deze afwijken de standpunten zeer moeilijk te vereenigen zijn. Wil het Bioscoopbedrijf, dat zeer groo te belangen heeft bij het bezoek van het katholieke volksdeel, ook deze belangen behartigen, dan zal het rekening moeten houden met de gerechtvaardigde eischen van het katholieke volk. Het bestuur onderging in den loop van 1934 geen wijzigingen. Nadat het jaarverslag was uitgebracht werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de Katholieke filmactie zooals deze zich den laatsten tijd openbaart en de con crete wenschen en verlangens welke uit breede lagen van ons katholieke volk tot uiting komen, waarbij algemeen de nood zakelijkheid van meerdere concentratie dsc Katholieke filmactie aan den dag trad.' EéN DAG CAFé-SLUITING? Naar wij vernemen, heeft de afdeeling 's-Gravenhage van Horecaf haar leden ge polst over de bereidwilligheid op een na der te bepalen dag alle café's te sluiten als demonstratie tegen de overheidsbepa- lingen, die het bedrijfsleven vrijwel onmo gelijk hebben gemaakt. Men bleek het onderling eens, zoodat de ze sluiting een feit zal worden, wanneer het comité van actie, dat zich onder lei ding van oud-minister Posthuma heeft ge vormd, er niet in slaagt de overheid tot andere gedachten te brengen. Te bevoegder plaatse werd ons meege deeld, dat dit besluit als een plaatselijke aangelegenheid moet worden beschouwd, zoodat het hoofdbestuur van Horecaf er min of meer buiten staat. Toch zal de uit voering niet zonder sanctie van het hoofd bestuur worden voltrokken. „HbkL"

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1