Peek Cloppenburg COLBERT-COSTUUMS NAAR MAAT WEDEROM BIEDEN WIJ U AAN, ALS BUITENGEWONE RECLAME, GEDURENDE FEBRUARI BREESTRAAT - LEIDEN m ZIE VOORAL ONZE ETALAGES! DINSDAG 19 FEBRUARI 193S DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD. - PAG. 8 IN EEN UITGEBREIDE KEUR- mm CC CCft UITSLUITEND PRIMA KLEER- COLLECTIE STOFFEN, VOOR TTl"j OOl'j MAKERSWERK, MODERNE COUPE, UIT DE OMGEVING HAARLEMMERMEER. Geboren: G. A. BiesheuvelBloe- mink, z. J. M. van GulikDe Vos, z. W. BuijsKooij, d. J. VuijstDen Haan, d. D. A. van KampenSmit, d. L. FolkertsmaBeen, d. K. Schniedewind Haak, d. J. de JongHoogkamer, d. A. DopperubergDe Moor, d. P. Blee- kerLokhoff, z. E. TeeuwenVan der Hulst, z. M. H. AppelmanKraakman, levenl. z. Aagje, d. v. A. L. vain Bliek en M. Mol. Cornelia Anna Hendrika, d. v. J. H. L. Konst en H. W. Kool. Johannes Petrus, z. v. W. J. Koeckhoven en Ph. M. P. Adri- aanse. Catharina Elisabeth, d. v. H. J. Jansen en E. M. Bruneel. Hendrikus Johannes Cornelis, z. v. C. A. Munsterman en P. K. v. Diemen. Waltherus, z. v. C. Kuijstermans en M. C. Mathyssen. Trijntje, d. v. J. Walter en R. Masten broek. Gerard Cornelis, z. v. G. van Es sen en A. P. Keessen. Jacob, z. v. J. Wouters en G. Roos. Evert Aoitoon, Cor nelis, z. v. E. K. Nederveld en E. A. Emens. Jans, z. v. C. Moolhuijsen en G. Gou- looze. Ondertrouwd: Jan Offerman 18 j. en Neeltje Cornelia Dekkers 16 j. Peter de Koning 27 j.en Wilhelmina Maria Du- wel 26 jaar. L. J. v. d. Meer 26 j. en H. v. Staverden 27 j. A. Horsman 23 j. en W. Nederveld 23 j. B. J. Meiland 33 j. en H. M. Teeuwen 42 j. Getrouwd: J. L. de Boer 23 j. en J. Rademaker 18 j. P. Korthals 22 j. en L. Eijk 19 j. K. van der Meer 29 j. en T. N. Clement 29 j. E. de Vrij 48 j. en G. J. M. van Balkom 49 j. H. C. Wassenaar 25 j. en E. A. Duwel 24 j. B. G. Duwel 29 j. en A. Schumacher 25 j. G. v. Tol 29 j. en J. Noordijk 30 j. Overleden: Johannes Franciscus Straatsburg 80 jaar, weduwnaar van C. C. Wartman. Hendrik Jan Boterman 79 j., weduwnnaar van M. Graauwelman. Dirk Langereis 76 j., geh. met'C. de Vries. Francina Hoogendijk 76 j., ongehuwd. Wilhelmina Agatha Buis, 4 d. d. van A. Buis en W. Kooij. Johanna Hoogkamer 26 j., gehuwd met W. J. de Jong. KATWIJK AAN DEN RIJN. Feestavond. Zooals gebruikelijk zal ook thans in den Vastenavond tijd het zang koor een uitvoering geven ten bate van het Parochiehuis. Voor dit mooie, goede doel werken tevens mee de bekende humoristen uit Wassenaar v. Wijk en Paardekooper, die hiervoor belanglooze medewerking ver- leenen. Dat wordt dus een „Knalavond". Die niet komt, dien zal zulks ongetwijfeld later berouwen. LEIMUIDEN. Voetbal. Zondag ji. speelde ODI II een competitiewedstrijd tegen Leiden IH. Leiden won de toss en speelde voor den wind, die nog al stevig was en schuin op 't veld stond. Voor rust zagen we een mooi open spel van beide partijen. Er werd vlug door ODI gespeeld, dat dan ook ver in de meerderheid was. Aanhoudend werd 't Leidensche doel bekogeld. De rust trad dan ook voor ODI in met 41. Na rust was 't spel veel minder, zoowel van ODI als van Leiden, hoewel ODI nu 't voordeel van den wind had. 't Gelukte ODI echter nog een drietal doelpuntjes te maken, zoodat ODI ten slotte won met 71. 't Was een pleizierige wedstrijd onder leiding van den heer C. Beuk. ODI m verloor tegen DOS V met 81. LISSE. Sluiting tentoonstelling. Onder tame lijk groote belangstelling had gisteravond de officiesle sluiting plaats van de gehou den Huisbroei-tentoonstelling en tevens de prijsuitreiking. Behalve de tentoonstel lingscommissie en enkele leden der jury merkten we ook op de weleerw. heer Ka pelaan Tabink, vice-praeses der Joseph's- Gezellen. De voorzitter, de heer S. Lange- laan, opende de bijeenkomst en heette al len welkom. Hij feliciteerde de K.J.C.'ers een de Joseph's-Gezellen, die hebben deel genomen aan de huisbroei. Hij deelde me de, dat reeds besprekingen zijn gevoerd om bij een volgende tentoonstelling een paar wisselbekers beschikbaar te stellen. Maar dan rust op de jongens de plicht om te doen wat in hun vermogen is om de ten toonstelling tot een succes te maken. Na nog te hebben gewezen op een pan Hyacin then, waarmede de vakkennis kon worden verrijkt, verklaarde spr. de tentoonstelling voor gesloten en werd overgegaan tot uit reiking der prijzen. - Hierna nam Kapelaan Tabink het woord, die deed uitkomen, dat de huisbroei een bewijs is, dat ook op deze manier de idea len van Vader Kolping kunnen worden na gestreefd. Hen feliciteerde de jongens met het bereikte resultaat. Thans verkreeg weth. Warmerdam het woord, die namens het Gemeentebestuur de sluiting kwam verrichten. Hy maakte allereerst van de gelegenheid gebruik om de volijverige commissie een hartelijk woord van dank te brengen voor de vele werkzaamheden, welke zij in het afgeloo- pen seizoen hebben verricht. Hij hoopte, dat het plan van de commissie, om in een volgend seizoen met een paar hoofdprijzen te komen, zal mogen slagen. Na dit officieele gedeelte sprak Kapelaan Kuypers, directeur van de K.J.C., het slot woord. Z.eerw. hoopte, dat de slechte economische toestand geen rem zou wor den aan het mooie werk der huisbroei, welke voor de vakontwikkeling van zoo groote waarde is. De Huisvlijt heeft men reeds stop moeten zetten wegens finan- tieele moeilijkheden; laat dit niet zoo gaan met de huisbroei. Z.eerw. hoopte, dat alle jongens een volgend jaar wederom aan de huisbroei' zouden deelnemen en dat zij dan wederom aller steun zouden mogen onder vinden. De tentoonstelling in de parochie van den H. Engelbewaarder werd door den heer P. Romijn, lid van het Kerkbestuur aldaar en lid van den Gemeenteraad, ge sloten. NOORD WIJK. Huisbroei-bloem en ten toonstelling. Gis teren had in het Juvenaat de tentoonstel ling plaats van de Huis-, Kas- en Schuur- broei van bollen, georganiseerd door de „Hukasch", waaraan mededongen leden van K.J.C., St. Joseph's-Gezellen en R.K. Volksbond. Direct ha de Hoogmis sprak de Eerw. Directeur van de K.J.C. een woord van welkom tot weth. Alkemade, den Gemeente-Secretaris A. G. Delen, de jury, de afgev. van B.B.C., H.B.G., KI. Kweekers, R.K. Volksbond, St. Joseph-Ge- zellen, K.J.C. en Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantenkunde. Alvorens deze tentoon stelling te doen openen wilde Z-Eerw. gaarne de gelegenheid aangrijpen de schenkers der bollen hartelijk te danken. Uit deze schenking spreekt meeleven met het streven der volijverige oommissie, welke weer een prachtig resultaat met deze expositie heeft bereikt. Weth. Alkemade, die hierna het woord verkreeg, had met groot genoegen de uit- noodiging tot opening dezer tentoonstel ling aangenomen, om reden dat er van dezen broeiwedstrijd, vooral voor de jeugd zoo een groote opvoedende kracht uitgaat, zoodat dit streven niet alleen aller belang stelling, doch ook aller steun verdiend. Met bewondering betrad hij dezen morgen de zaal, waarin een uitgelezen schat van bloe men keurig was opgesteld, waarvoor hij eerstens een woord van lof bracht aan de commissie, maar ook aan de inzenders, die allen getracht hebben de beste resultaten met hun bollen te behalen. Ook op dezen wedstrijd, zoo sprak de heer Alkemade, kunnen wij toepassen bij het Epistel van dezen dag: „Allen loopen in de renbaan, doch slechts één kan de prijs behalen". Zoo is het ook hier. Laten de deelnemers, welke het hoogste resultaat niet hebben behaald, niet versagen en in de toekomst blijven ijveren om steeds betere resultaten in het mooie bloembollenvak te bereiken. Met een woord van dank aan de jury voor de uitvoering van de aan hen opgedragen moeilijke taak, waarvan hij verwachtte, dat de uitspraak naar aller genoegen is ge weest, verklaarde hy de tentoonstelling voor geopend. Nadat de heer A. Caspers als voorz. der commissie weth. Alkemade dank had gebracht voor zijn waardeerende woorden, werd de tentoonstelling door al len in oogenschouw genomen. Na de kleine inzinking van het vorig jaar is 'het weer een genoegen te kunnen con- stateeren, dat èn wat deelname èn wat resultaten betreft de Huisbroei in stijgen de lijn is. Een oollectie kon worden samen gesteld, waarvoor wij alle respect hebben, temeer daar de prijsvraag niet zoo eenvou dig was. Aan alle deelnemers waren ver strekt de navolgende tulpenbollen: Mr. v. d. Hoeff, Oranje Nassau, Peach Blossom, Murillo, Prins v. Oostenrijk, Brilliant Star, Goudvink. Hyacinthen: Fürst Bismarck, Roi des Beiges, L'Innocence, Lady Derby; Narcissen: Sir Watkin, Victoria en Early Surprise, in totaal dus 14 potten. Deze in zendingen bij elkaar gaf een bijzonder fleurig gezicht. Dank zij de deelname van Joseph-Gezellen en Volksbond Varen de inzendingen van Kas- en Schuurbroei ook weer menigvuldiger, waarbij goede proef jes van Kasbroei voorkwamen, welke te samen een hoogst verdienstelijke groep vormden. De uitslag der jury was als volgt: Huis broei 24 deelnemers: le prijs W. Hooger- vorst wisselbeker, 2e J. v. Abswoude verg. zilv. med., 3e W. Paschier zilv. med., 4e Jos. Beugelsdijk gr. bronz. med., 5e G. v. d. Berg kl bronz, med. Kasbroei 12 deel nemers: 1ste prijs G. Vink Gzn. verg. zilv. med., 2e J. Bakker zilv. med., 3e M. v. Abs woude gr. bronz. med., 4e W. v. Abswoude kl. bronz. med. Schuurbroei 4 deelnemers: le prijs Jan Slats Jzn. verg. zilv. med., 2e C. Slats Jzn. zilv. med. De tentoonstelling werd nog verrijkt met een achttal vrije inzendingen, welke het geheel op vakkundig gebied verhoog den. In de inzending van den heer P. Smit bewonderden wij wel het meest het kistje met E. B. Schotel, terwijl ook de overige Hyacinthen als Lady Derby, Lord Balfour alles bewondering trokken. De potten tul pen in deze oollectie waren uitstekend in bloei getrokken. De heer M. v. Abswoude trok de aan dacht met een 3-tal kisten Corona, geëscor teerd door 3 kisten L'Innocence en Gele Prins, een goed geslaagde broeigroep. In hetzelfde front stond nog een inzending van den heer Rakhorst, waarin een twee tal prachtkisten Prins v. Oostenrijk; verder Salmonea, King of the Reds, L'Innocence, King of the Yellow en Laurens Koster. Deze drie inzendingen zorgden voor een aspect, een speciale vaktentoonstelling waardig. In het middenfront hadden de Gebr. Slats nog een tweetal keurige inzen dingen Schuurbroei opgesteld, waarin deze ook goede resultaten wisten te behalen. De uitslag voor de vrije inzendingen was: le prijs P. Smit verg. zilv. med., 2e M. v. Abs woude zilv. med., 3e J. Rakhout gr. bronz. med. en 4e Gebr. Slats gr. bronz. med. De indruk van deze tentoonstelling is zeer goed te noemen en zal voor de com missie en voor de beoefenaars van huis broei een spoorslag zijn om op den ingesla gen weg voort te gaan. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. De Burgemeester. Burgemeester P. A. Colijn is van zijn verlof in deze gemeente teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden weder aanvaard. Bond van Groote Gezinnen. Gister avond had in de St. Josephzaal een bijeen komst plaats o. m. met het doel een afdee- ling te stichten van de R. K. Bond voor Groote Gezinnen. Te ongeveer kwart voor acht opende de heer Veltman deze zeer druk bezochte vergadering met een harte lijk welkomstwoord tot den hoogeerw. De ken, den spreker op dezen avond Pater Jansen en verdere aanwezigen. Spr. ver klaarde verder, dat uit 't kleine het groote is voortgekomen. Aldus zal de gezinsfilm zich ontwikkelen en uitbreiden over heel Nederland. Ook voor den Bond van Groote Gezinnen bestaat allerwege groote belang stelling: Te trachten tot een afdeeling te komen is doel van dezen avond. Spreker wenscht allen een genoeglijken avond. Hierna werd het filmprogramma afge wikkeld. Pater Jansen, die als spreker op trad, wees op den strijd van 't comité Ge zinsfilm en den Bioscoopbond. Vele films deugen niet; de allerergste worden geweerd, maar met vele andere kunnen de Katho lieken evenmin vrede hebben, In dit ver band zegt spr. dat de Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen de eerste was, die maat regelen nam, om tot een goede film te ko men. Wanneer een film de menschen meer ontwikkelt, beter maakt, rtn is deze goed Spr. vraagt, of oplossing van het film- vraagstuk in Kath. geest mogelijk is? De Bond van Groote Gezinnen heeft sa menwerking gezocht met het Kath. film front en zal aldus trachten positief werk te verrichten. Afgevaardigden van beide organisaties hebben gevormd een Comité Gezinsfilm. Dit Comité wil komen met een film die de Kath. gezinsgedachte uitdraagt, een film dus, die den bezoeker een beter mensch maakt. Daarna moet de uitbouw komen tot meerdere films, zoodat het nageslacht op ons kan voortbouwen. Het plantje, zegt spr. is nog klein maar de tijd dringt; we kunnen en moeten voort. De Katholieken vormen een derde van Nederland. We kun nen dus opbouwen, evenals de K. R. O. Spreker besluit niet een krachtige opwek king tot alle Katholieken, zoowel geestelij ken als leeken, om mede te werken aan de totstandkoming van een eigen Kath. film wezen. De voorzitter bracht spreker dank voor zijn keurige rede. Na deze, onder groote aandacht gevolgde rede, kwam de pauze. Van de gelegenheid om zich als lid der te stichten afdeeling op y te geven, werd reeds door velen gebruik gemaakt. Na de pauze werd het filmpro gramma voortgezet. Opgave als lid kan geschieden bij den hoogeerw. Deken en de eerw. heeren ka pelaans benevens bij de heeren Veltman, B. Rombout en Verleun. Op de gebruike lijke wijze werd pl.m. 11 uur de zeer ge slaagde avond gesloten. Alphensche bank. In de gehouden aan deelhoudersvergadering van de N.V. Al phensche bank werden winst en verlies rekening goedgekeurd. Als commissaris werd herkozen de heer J. Spreij. BODEGRAVEN. Hanze. Donderdagavond 21 Februari des avonds kwart voor acht houdt de Han ze een propaganda feestvergadering in Hotel van Haaften. Er is een keurig pro gramma samengesteld. Een gezelschap uit Maassluis is geëngageerd, dat twee too- neelstukjes opvoert nl. „Brand in de Jonge Jan", transformatiespel in één bedrijf door S. Talkland (H. Heyermans), en vervol gens „Van een huwelijksreis, die er niet was", blijspel in één bedrijf door Jac. Bal lings en Gerard Nielen. Door den Directeur van het het Cen traal Hanzebureau te Den Haag, den heer J. Bakker, zal een propaganda rede wor den uitgesproken. Muzikale medewerking wordt verleend door het ensemble v. BerkelUsselstein uit Gouda. Na afloop een gezellig samenzijn. Zooals u ziet, een gevarieerd programma. Het be stuur verwacht dan ook, dat alle leden pre sent zullen zijn. WOERDEN. OM HET BEHOUD VAN DE WALLEN. Eén stem geeft de doorslag. Zooals bekend is in de vorige Raadszit ting een voorstel in stemming gebracht om .in principe tot afgraven der wallen te be sluiten. Dit zou een oplossing moeten zijn voor het verkeersvraagstukDat hiermede een der schoonste stukjes van Woerden zou verdwijnen, werd blijkbaar door de voor stellers over 't hoofd gezien. Daar een der raadsleden ziek was, staakten de stem men Naar we vernemen zou de heer Snel, die door ziekte verhinderd was om in boven genoemde vergadering aanwezig te zijn, te gen dit voorstel zyn. Er bestaat dus alle kans, dat in de vol gende Raadszitting het voorstel zal wor den verworpen. Gelukkig! Feestavond. Zondagavond had de ge bruikelijke feestavond plaats in het Pa tronaatsgebouw, aangeboden door het R.K. Patronaat „St. Antonius" aan de jongens met hun ouders, huisgenooten en belang stellenden. Namens de directeur opende de weleerw. pater Veldhuizen met een hartelijk wel komstwoord tot de aanwezigen. Hij bracht vooral dank aan de donateurs, die zoo trouw him geldelijke steun aan het onmis bare jeugdwerk blyven geven. Pater v. d. Boezem, die voor het eerst na zijn ziekte weer in de zaal aanwezig was, hoorde een driewerf hoera op zich uitbrengen, waaraan door allen spontaan werd deelgenomen. De R.-K. Tooneelver- eeniging D. O. K. onder regie van den heer J. van Spanje, voerde hierna een blijspel ten tooneele, getiteld: „Samson en Moot doen aan Boksen". Dit blijspel is een ware klucht, tintelend van humor door alle be drijven heen. We hebben reeds meerdere malen eenige stukken met Samson en Moot als hoofdrollen zien opvoeren in het Patronaat. Dit kon ons echter wel het meest bekoren. Dat het zulk een succes mocht oogsten, hetgeen bleek uit het daverend ap plaus na ieder bedrijf, is zeker voor een groot deel te danken aan het voortreffe lijke spel van de tooneelisten. Wij konden er in bewonderen het natuurlijke en onge- dwongene, waarbij het volhouden tot het einde toe wel het meest respect afdwong. Een enkele speler uitgezonderd voldeden allen dan ook zeer goed. Speciaal de ge broeders v. d. Berg en J. Hoenselaar ver dienen een bijzondere pluim. Htm aanvoe len van de situaties was uitstekend. Het spel van de persfotograaf was hierbij ver geleken veel minder. D.O.K. heeft aan de aanwezigen, met dit stuk, een pracht avond geschonken. Het Fluitistencorps was natuurlijk ook present en musiceerde als gewoon: dat was in orde! Woensdag a.s. wordt de opvoering herhaald. ZEVENHOVEN. Bonwen. Het bouwen van een woon huis voor rekening van den heer Verstoep is opgedragen aan den heer Schellinger- hout en Heykamp en een woonhuis voor rekening voor den heer Veenboer is opge dragen aan de heeren J. Twaalfhoven en J. Mol, allen alhier. DE DRIE STORMEN DER VORIGE WEEK In de tweede helft der vorige week trokken drie stormen over ons land en woedden tegelijk over een groot gedeelte van Noordw.-Europa. De eerste storm met maximale windkrachten tot 9 van de schaal van Beaufort woedde Donderdag op het midden van den dag, de tweede in den nacht van Vrijdag op Zaterdag en zonder dat het tot veel rustiger weer kwam stak in den avond van Zaterdag de zwaarste der drie stormen op, die heel wat schade heeft veroorzaakt. Deze was wel de zwaar ste storm, dien wij sedert langen tijd ge had hebben. Merkwaardig is nu hierbij geweest, dat binnen zulk een kort tijdsbestek drie stor men, ieder veroorzaakt door een diepe de pressie, die op grooten afstand voorbij trok, gewoed hebben. In den regel toch treedt gedurende een periode van onstui mig weer slechts een diepe stormdepressie op, waarna het weer onder zware Noord westerbuien langzamerhand tot rust komt. Zeldzaam is het echter, dat zich snel ach ter elkaar kleine, zeer diepe en zeer ac tieve stormdepressies vormen, die na kor ten tyd weer afsterven, zooals in dit geval gebeurd is. Gaan wij de geschiedenis na van deze drie stormen, dan zien wij, dat reeds Don derdagmorgen in het groote gebied tus- schen IJsland, Schotland en het Zuidelijk gedeelte van Noorwegen een algemeene weerstoesténd heerschte, die zeer gunstig was voor de ontwikkeling van gevaarlijke stormvelden en dat toen reeds kon wor den voorzien, dat vóór Zaterdag waar schijnlijk een diepe stormdepressie zich zou ontwikkelen, die Oostwaarts zou op trekken en zeker in ons land zwaren storm zou brengen. Over de geheele Noordelijke helft van Europa lag den laatsten tijd een zeer uit gebreid depressiegebied waarin zich tel kens nieuwe kernen vormden. Drie van deze hebben de genoemde stormen doen ontstaan. De diepere oorzaak van deze storm toestand is wel, dat een bijzonder krachtige warme Zuidwestelijke lucht stroom over West-Europa waait en dat tegelijkertijd ten Noordwesten daarvan een zeer koude Noordelijke luchtstroom loopt. Waar deze twee luchtstroomen elkaar ont moeten ontstaan depressies, welke in het algemeen door den Zuidwestelijken lucht stroom worden medegesleept. De groote temperatuurtegenstellingen tusschen deze beide luchtstroomen verklaart de ongewo ne activiteit van de telkens gevormde de pressies. Of deze storm to es tand nog lang zal aan houden hangt geheel af van deze beide luchtstroomen. Zoolang deze beiden aan houden zullen zich telkens nieuwe stor men ontwikkelen, maar hieromtrent is niets lang vooruit te voorspellen. Gewoon lijk is zoo'n stormachtigen weerstoestand, vooral in dezen tijd van het jaar, van vry langen duur, zoodat het plotseling opkla ren van het weer en het verzwakken van den wind na een storm volstrekt niet altijd de beteekenis heeft van het einde van de stormperiode maar slechts een korte on derbreking is, die spoedig gevolgd wordt door een nieuwen stroom van depressies. INGEZONDEN STUKKEN Er bestaat een kortzichtigheid en opper vlakkigheid, een niet verder zien dan de neus lang is, in het geheele sociale leven. Ook ten opzichte van de Geitenfokvereeni- ging. De dieren zijn toch den mensch gegeven hean ten dienste en hoe meer men ze ver edelt, ohe meer dit den houders van de geit ten dienste komt. Maar jammer, dat zoovelen het niet in zien als gevoig van hun kortzichtigheid ten opzichte van het doel van het dier. Een geit kan ƒ40.tot ƒ50.voordeel geven aan dengene die haar goed ver zorgd. Een geit kan 700 L. melk per jaar ge ven. In een arbeidersgezin wordt het kan niet anders maar 1 L. melk per dag gebruikt. Dit zoo noodig voedsel kan ver kregen worden door een geit te houden. Het voorkomt ondervoeding van de kinde ren en behoedt het gezin tegen de tuber culose. Laat u dus leiden om de sociale bewe ging ook in dit opzicht. Dankend voor de plaatsruimte, A. P. WESTHOF. Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten rijn?

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8