DINSDAG 19 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 SPORT NEDERLAND—DÜIS CHLAND. Duitse he persstemmen. De „Kölnische Zeitung" geeft in zijn ver slag over den wedstrijd Nederland Duitschland practisch toe, dat het derde feuitsche doelpunt in buitenspelpositie werd gemaakt. Het blad doet dit echter op de volgende eigenaardige wijze: Samenspel tusschen Kobierski, Conen en Hohmann leidde het doelpunt in. Hohmann was wel iets te vroeg gestart en scheen bui tenspel te staan de Nederlanders re clameerden ook maar de Duitscher liet zich niet beinfluenceeren en schoot zonder fout in. Indien het doelpunt inderdaad in buiten- 6pelpositie gemaakt is, dan kan men dit be schouwen als vergoeding voor hetgeen in 1931 te Amsterdam gebeurd is. Destijds maakte Lachner vlak voor het einde een zuiver doelpunt, dat Duitschland de zege bracht, doch dit punt werd door den Zweedschen scheidsrechter Berg Quist wegens buitenspel niet toegekend. Elders in het verslag laat het blad nog maals duidelijk uitkomen, dat het doel punt van Hohmann in buitenspelpositie ge maakt scheen. Voorts schrijft de „Kölnische Zeitung" nog: Het nieuwe systeem is wederom deugde lijk gebleken, alhoewel het minder duide lijk tot uitdrukking kwam als bij de vorige ontmoetingen. En later: (Nederland heeft zijn achter stand ingehaald). En nog steeds bestorm den de Hollanders het Duitsche doel. 20 minuten lang streed het Duitsche elftal met alle kracht op den rand van een ne derlaag. Elk oogenblik scheen het derde Neder 1 andsche doelpunt te zullen ontstaan, dat zeker, de overwinning zou bete eken en. De „Frankfurter Zeitung" schrijft over den wedstrijd o.m. het volgende: In de eerste helft waren de Nederlanders zicht baar verrast door het aanvalstempo der Duitschers, waarbij het Duitsche team vaak prachtig samenspeelde. Na den 20-voor sprong scheen Duitschland zeker te zijn van de overwinning, zonder dat men echter zijn heil in het defensieve zocht. In het Nederlandsch elftal was voor de pauze wei nig samenhang te bespeuren, in de eerste plaats vielen de buitenspelers tegen. Na de wisseling was het elftal als herboren. Aan val en middenlinie werden steeds beter en ook de achterhoede-won aan zekerheid. Eerst in het laatste kwartier werden de Hollanders slachtoffer van him enorm tem po en toen was de tijd van het Duitsche team gekomen. In het Duitsche elftal was Buchloh zeer goed. Stiirck begon zwak, doch kon het la ter goed met Busch vinden. In de tweede helft was hij veel minder. Busch viel in de eerste helft op door zijn prachtig kop- werk en in de tweede helft door zijn on vermoeid werken. Münzenberg heeft zeer veel te doen gehad doch in de tweede helft verloor hij zijn taak Bakhuys te bewaken te veel uit het oog. Zielinski was tot aan zijn uitvallen goed, Gralich was voldoen de en Janes was tegen de moeilijkheden volkomen opgewassen, al speelde hij wat al te kalm. In de voorhoede waren de beide buiten spelers niet zoo goed als einders. Lehner en Kobierski hadden goede en zwakke mo menten. In het binnen trio was Conen de beste, die in elke positie gevaarlijk was. Hoh mann speelde niet zoo goed, omdat hij niet op zijn gewone plaats stond. Rohwedder was voor de pauze uitstekend, in de tweede helft had hij veel zwakke momenten. De Nederlanders herinnerden eerst in de tweede helft aan hun oude bezielende strijdkracht. Toen stond het elftal als één man. In de verdediging werd nauwelijks een fout gemaakt. De-beste man was Halle in het doel, die deed denken aan zijn groo- ten voorganger van der Meulen. Van Run en van Diepenbeek stonden als een rots en in de middenlinie viel Anderiessen op door zijn weloverlegd speL In de voorhoede wa den de beide buitenspelers eveneens zwak. Daar zij niet goed gedekt werden, konden zij toch nog vele malen gevaarlijk worden. Uitstekend was het binnentrio, in het bij zonder Smit die den aanval opbouwde. Scheidsrechter Ohlson was goed, doch hij liet zich vele malen verleiden den buiten- spelval der Nederlanders vroeger te zien, dan zij in werkelijkheid ontstonden. Neder landsche persstemmen behoeven we niet te geven: iedereen heeft het bui tenspel der Duitschers geconstateerd- op het critieke moment: alleen de scheids rechter niet. ATHLETIEK LANDENWEDSTRIJD NEDERLAND—HONGARIJE. 10 Juli in het Olympisch Stadion. Bij het bestuur van de K. N. A, U. is be richt ingekomen, dat de Hongaarsche Ath- letiekbond de uitnoodiging tot het houden van een landen wedstrijd NederlandHon garije geaccepteerd heeft. De wedstrijd zal plaats hebben op Woensdagavond 10 Juli a.s. in het Olym pisch Stadion té Amsterdam. Met den landenwedstrijd Nederland Hongarije wordt het programma van de K. N. A. U. met een buitengewone gebeur tenis verrijkt. Hongarije behort tot de beste athletiek- tanden van Europa. In de Europees che kam pioenschappen welke in 1934 te Turijn ge houden werden bezette het achter Duitsch land en Finland de derde plaats met twee eerste, drie tweede, twee derde, vier vier de, twee vijfde en drie zesde prijzen. Voor al met het oog op de Olympische Spelen van 1936 is de ontmoeting Nederland Hongarije van het grootste belang. ATHLETIEK DIOC. HAARL. ATHLETIEKKRING. JAARVERGADERING VAN DEN DJI.A.K. In „de Karseboom" te Amsterdam werd Zondag de achtste jaarvergadering gehou den van den D.HA..K. De voorzitter, rector Doeswijk, opende de vergadering met een toespraak, waarin hij wees op de vele moeilijkheden, die de D.HA..K. in zyn negenjarig bestaan heeft gehad en de medewerking van allen inriep. Na de notulen volgden de ingekomen stukken en de mededeelingen. Hierna werden de jaarverslagen behan deld, die reeds in „De Mededeeling" waren gepubliceerd. De voorzitter deelde daarna mede, dat behalve Spartaan uit Rotterdam ook Graaf Willem II zich als lid van den D.H.A.K. zal opgeven. Uit het jaarverslag van den secretaris van de wandelsport bleek, dat deze een jarige afdeeling een goede toekomst tege moet gaat. De overeenkomst met Josephgezellen- centrale voor de wandelsport kwam thans ter sprake. De heer Olthof vroeg nadere inlichtingen over het feit, of de St. Josephsgezellenver- eeniging het recht heeft eigen sportcentra- les op te richten, terwijl de heer Bergsma het een bezwaar vond, dat leden nu op een dubbele manier lid kunnen zijn. Het aantal deelnemers aan den Wandeil- sportdag bedroeg 800. Hierna kwam het bestuursvoorstel aan de orde om het bestuur uit vijf personen samen te stellen. Een voorzitter, secretaris- penningmeester en tweede secretaris, die gekozen worden door de algemeene ver gadering, terwijl de technische commissies een hunner leden in het bestuur benoemen. De heer en Rippe en Hoven waren tevre den gesteld evenals de heer Olthoff. Uit bezuinigingsoogpunt was de inkrimping noodzakelijk. De oud-secretaris en eere-lid, de heer W. de Zwager werd vervolgens met een ap plaus begroet. In plaatsen waar dit noodig mocht zijn kan het bestuur een consul aanstellen en nadat er op gewezen was, dat deze consul bedoeld is als tusschen schakel, werd ook dit voorstel aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werd rector Doeswijk als voorzitter herkozen, terwijl verder de heer en Faase en de Vreede wer den gekozen. Voor de T.C.a werden geko zen de heeren Olthoff, Senden en de Zwa ger en voor de T.C. Wandelsport de heeren Verhoef, Punt en Ritsen. De eere-voorzitter, de heer Kruyver kwam hierna in de zaal. Bij de behandeling der begrooting kwam de jury-cursus ter sprake, omdat hiervoor geen andere oplossing, dan dat de cursis- geen andere polossing, dan dat de cursis ten 0.50 betaalden en ook dit leverde be zwaren op. Op voorstel van Al.O. werd besloten, dat de vereenigiingen een gulden voor den jury-cursus betalen. Het examen zal op de wedstrijden worden afgenomen. De diocesane kampioenschappen moeten voortaan georganiseerd worden op een goed terrein en het financieele risico moet door de vereenigingen worden gedragen. Over de beteekenis en de bedoeling van de R. K. N.A.U.-kampioenschappen liepen de meeningen nogal uiteen. De D.H.A.K. wil de den deelnemers de reiskosten niet meer vergoeden, omdat de kampioenschappen persoonlijke wedstrijden zijn. Na eenige discussie werd het voorstel aangenomen. De DJI.A.K. wil voorts dit jaar een aan vang maken met het verstrekken van vaar digheidsdiploma's A. B. en C. Een korte gedachtenwisseling ontstond over de te be halen prestaties, waarbij de heer Rippe wees op de verhouding tusschen speer- en discuswerpen. Nadat nog een paar voorstellen van Hol land en V.I.C. waren behandeld, werd be sloten de volgende jaarvergadering te Lei den te houden. De diocesane kampioenschappen zullen worden gehouden op Zondag 21 Juli en worden georganiseerd door DEM. te Be verwijk. Na de rondvraag kreeg de oud-secretaris, de heer de Zwager het woord. Spr. hield een enthousiaste toespraak tot de vergade ring. Uit „De Mededeeling" was hem ge bleken, dat de medewerking tegenwoordig niet heelemaal in orde was. Spr. had ge sproken met menschen van de D.J.K., die ons, aldus spr., benijden, maar desniette min parraat blijven in hun strijd voor de principieele sporfcbeweging. Spr. besloot met de opwekkende, eendrachtig samen te werken voor dë principieele D.H.A.K. KORFBAL LEIDSCHE KORFBALBOND. De competitie. Voor de le klasse van dezen hond is Zon dag slechts een wedstrijd gespeeld, nl. Al gemeene INoorderkwartier I welke 10 tot uitslag had. De overige wedstrijden zijn niet doorge gaan wegens afkeuring der terreinen. WIELRENNEN L. R. T. V. „NIEUW SWIFT". Morgenavond zal bovengenoemde ver- eeniging in het clublokaal eenige attractie- ritten laten verrijden op den home-trainer. Daar bovendien dienzelfden avond bet nieuwe clubblad der vereeniging zal ver schijnen rekent het bestuur op een groote opkomst van leden en donateurs. DE WIELERCLUBS EN DE N. W. U. Binnenkort besprekingen te verwachten. Naar wij vernemen zal binnen korten tijd door het Dagelijksch Bestuur van den j.L Zondag te Utrecht opgeriohten Neder landsch en Bond van Wielerclubs een on derhoud met het N. W. U.-bestuur worden aangevraagd, waarin de eisch om de sta tuten der N. W. U. in meer democrati- schen zin te wijzigen, zooals dat te Utrecht in een motie is neergelegd, naar voren zal worden gebracht. Waarschijnlijk zal dit onderhoud dan in de eerste week van Maart plaats vinden. De volgende wielerclubs hebben zich in beginsel bij den Nieuwen Nederlandschen Bond van Wielerclubs aangesloten: De Zwaluw te Eindhoven, De Kampioen te Haarlem, Het Zuiden te Eindhoven, Olympia Amsterdam, Volharding te Utrecht, Voorwaarts te Arnhem, R. C. Rot terdam, Feyenoord te Rotterdam,, Voor waarts te Rotterdam, Veteranenclub te Amsterdam, Groenewoud te Nijmegen, Re- to te Arnhem, „Zwolle" te Zwolle, Pedaal ridders te Amersfoort, Excelsior te Amster dam, W. V. 's-Gravenhage te Den Haag, Gazelle te Amsterdam, Sparta te Den Haag, de Raayberg te Bergen op Zoom, Voor waarts te Den Haag, Ulysses te Amster dam, Willem II te Tilburg, De Mol te Delft, L. R. T. V. te Leeuwarden, Zwaluw te Ber gen op Zoom, Steenbergen Vooruit te Steenbergen, Oudenbosch te Oudenbosch, Swift te 's-Hertogenbosch, Kennemerland te Beverwijk, E. N. R. K. W. V. te Amster dam, „Heerlen" te Heerlen, Nuth te Roer mond, „Sport" te Roermond, „Apollo" te Rotterdam, Adelaar te Apeldoorn, Germa- nia te Amsterdam, Excelsior te Gouda, Germaan te Amsterdam, Kampioen te Sche- veningen, Adelaar te Hilversum, Batou- wers te Tiel, Hollandia te Den Haag, La Champion te Amsterdam, Achilles te Am sterdam, Federatie van Wielerclubs in Noord-Brabant en D. T. S. te Zaandam. SCHERMEN DE COMPETITIE VAN DEN K. N. A. S. B. In het gebouw van de B. P. M. is gister avond een ontmoeting gehouden voor de competitie voor equipes, uitgeschreven door den K. N. A. S. B., tusschen de equipes van Clubhuis Te Werve en Gijsberti te Lei den. Onder leiding van den heer A. C. Mont- foort werd getrokken op floret om vier treffers. De uitslag luidde: Gijsberti (Leiden) won met de heeren van Dam, v. d. Belt en 7ysinga met 6 ge wonnen partijen, 22 ontv. en 31 geg. tref fers van Clubhuis Te Werve met de hee ren Baye, de Leeuw en Steenbergen met .3 gew. partijen 31 ontv. en 22 geg. tref fers. Daar Clubhuis Te Werve zich op sabel uit de competitie heeft teruggetrokken is de ontmoeting op dit wapen niet doorgegaan. Te Delft werd onder auspiciën van de Schermvereeniging Exxce'Bior een wed strijd op sportsabel gehouden voor scher mers aangesloten bij den H. S. B. De uitslag luidt: 1. H. van Schevicoven, Excelsior; 2. J. F. Hupse, St. Michael (Den Haag); 3. J. Liefering, Excelsior; 4. S. Re- valier; Vrijw. Wapenbroeders (Den Haag;, 5. J. Vreeburg, St. Michael, Den Haag. SCHAKEN R. K. LEIDSCH SCHAAK VERB AND. Ten huize van .den voorzitter, den heer Hoogzaad had gisteravond een bestuursver gadering plaats ter bespreking: eindstand competitie en promotie-degradatie. Besloten werd de tweede groep eerst nog uit te laten spelen en een onwérp wedstrijd-reglement te laten circuleeren. Vervolgens zal iedere aangesloten club een paar spelers afvaardigen voor het per- soo ilijk kampioenschap van het R. K. Leidsch Schaakverband. Van Lisse is bericht ontvangen, dat het zich terugtrekt hoofdzakelijk omdat voor de competitie slechts één ronde wordt ge speeld. Er bestaat goede hoop, dat de Lisser Schaakclub bij nadere bespreking nog wel op haar schreden zal terugkeeren. De heer P. de Geijer drong aan op meer actie en meer wedstrijden en propaganda, waarmede zal in het vervolg rekening ge houden worden om zoodoende meer aan dacht te wekken voor het R. K. Schaak- verband. Aanwezig waren het geheele bestuur en de wedstrijdleider. i i~ r fn-ir*- W^^^^m^ÊÊÊtlÊÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊiM Icwa Qiive*— Dm „k.,e -t--oe 22«r,clp- I'p°n 30 ct per'ljPot HET TOÜRNOOI TE MOSKOU. In de vierde ronde van het internationaal schaaltournooi te Moskou werden de vol gende resultaten behaald: Stahlberg remise met Bogotyrtschuk. Tsechower verliest van Lasker. Lilienthal wint van Kann. Flohr wint van Pirc. Ra- binowitschRagosin afgebroken in bete ren stand voor eerstgenoemde. Spielmann remise met Lissitzin. Capablanca remise met Goglidse. Miss Menchik verliest van Alatorzeff. RomanowskiBotwinnik afge broken in slechteren stand voor eerstge noemde. Loewenfisch wint van Rjumin. De stand is thans: Loewenfisch en Flohr 3 1/2 pnt.; Rjumin en Lasker 3 pnt.; Bot winnik 2 1/2 pnt. en een afgebroken par ty; Lilienthal 21/2 pnt.; Ragosin 2 pnt. en een afgebroken partij; Lissitzin, Spielmann en Capablanca 2 pnt.; Romanowski 11/2 pnt. en een afgebroken partij; Pirc, Kann en Bogotyrtschuk 1 1/2; Rabinowitch 1 pnt. en twee afgebroken partijen; Goglidse 1 pnt en een afgebroken partij; Alatorzeff, Tschechower en Stahlberg 1 pnt; Miss Menchik 0 pnt. SCHAAK-OLYMPIADE Het plan bestaat om tegelijk met de Olympische Spelen een schaak-olympiade te organiseeren. Deze zou door den Duit- schen Schaakbond in samenwerking met den Wereldschaakbond georganiseerd wor den. Door officieele instanties is hiervoor- reeds steun toegezegd. Deze schaak-olympiade die het grootste wereldevenement op schaadgebied zal zyn dat ooit gehouden is, zal plaats vinden te Munchen. Teams van tien schakers uit alle landen ter wereld zullen elkaar hier be kampen. BILJARTEN PERSOONLIJK KAMP. FJBJI.O. De laatste uitslagen voor de 1ste klasse voorwedstrijden luiden: pnt. brt. h.s. Gem. G. Klooster Vr.kr. 100 8 21 12.50 J. Duivenvoorden Exc. 60 8 22 7.50 J. Waasdorp Exc. 100 13 21 7.70 F. de Kuiper Vr.kr. 39 13 7 3.— H. de Vries Vr.kr. 100 21 13 4.76 P. Perukel VrJsx. 77 21 13 3.50 H. Ploeg O.V.S. 100 19 30 5.36 P. Duivenvoorden Jr. Exc. 92 19 22 4.84 P. Duivenvoorden Jr. Ex. 100 12 52 8.33 J. Duivenvoorden Exc 67 12 23 5.58 De einduitslag van de voorwedstrijden der 1ste klasse luidt: Alg. moyenne 1. C. Corver, Telescoop 6.66 2. G. Klooster, Vriendenkring 6.36 3. J. Waasdorp, Excelsior (Lisse) 5.83 4. H. Ploeg, O.V.S. 5.81 5. P. Duivenvoorden Jr., Exc. (Lisse) 5.63 6. H. Engwerda, O.V.S. 5.33 7. H. de Vries, Vriendenkring 5.17 8. J. Philippo, Groene Woud 4.88 9. P. Perukel, Vriendenkring 4.49 10. H. v. d. Vaart, T.OJ\ 4.37 11. F. de Kuiper, Vriendkring 4.17 12. J. Duivenvoorden, Exc. (Lisse) 4. 13. A. Zwart, Groene Woud 3.88 14. J. de Winter, O.V.S. 3.87 De No. 110 komen in aanmerking voor de eindstrijden. SCHAATSENRIJDEN INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE DRAMMEN. Engnestangen wint op de 500 meter. Maandag hebben te Drammen interna tionale wedstrijden op de schaats plaats gehad over 500 en 3000 meter, waaraan ook de Nederlandsche rijders Dijkstra en- Lan- gedijk hebben deelgenomen. Het weer was vrij gold; er stond weinig wind. Ongeveer 2000 toeschouwers woonden de wedstrijden bij. De uitslag van den wedstrijd over 500 meter is als volgt: 1. Engnestangen (Noorwegen) 44.3 sec. 2. Thunberg (Fin land) 44.7 sec. 3. Ballangrud (Noorwegen) 45.3 sec. 4. Damtjernhaug (Noorwegen) 45.4 sec. 5. Dijkstra (Nederland) 46.2 sec. 6. Ekman (Finland) 46.3 sec. 7. Wasertius (Finland) 46.6 sec. 8. Matthisen (Noorwe gen) 46.8 sec. 9. Sames (Duitschland) 46.8 sec. 10. Langedijk (Nederland) 47 sec. 11. Sandtner (Duitschland) 47.1 sec. 12. Urban (Noorwegen) 47.1 sec. 13. Asman (Noor wegen) 47.2 sec. 14. Kalbarcryk (Polen) 48.1 sec. Ballangrud snelste op de 3000 meter. De uitslagen op de 3000 meter waren: 1. Ballangrud (Noorwegen) 5 min. 3.7 sec. 2. Matthisen (Noorwegen) 5 min. 7.6 sec. 3. Wasenius (Finland) 5 min. 9 sec. 4. Eng nestangen (Noorwegen) 5 min. 10.8 sec. 5. Ekman (Finland) 5 min. 10.9 sec. 6. Lan gedijk (Nederland) 5 min. 11.6 sec. 7. Sandtner (Duitschland) 5 min. 16.4 sec. 8. Dijkstra (Nederland) 5 min. 17.3 sec. 9. Kalbarcryk (Polen) 5 min. 20.3 sec. 10. Asman (Noorwegen) 5 min. 22.8 sec. 11. Thunberg (Finland) 5 min. 25 sec. 12. Damtjernhaug (Noorwegen) 5 min. 25 sec. 13. Sames (Duitschland) 5 min. 25.7 sec. 14. Urban (Noorwegen) 5 min. 55.6 sec. LUCHTVAART DE RAMP VAN DE „UTVER". Waarom geen publicatie van het rapport? In een interview met een medewerker van „Het Volk" heeft jhr. v. d. Berch v. Heem stede medegedeeld, dat z.i. de geheimhou ding van de „Uiver"-rapporten moet ver klaard worden uit verplichtingen, die de ook door Nederland geteekende conventie van 13 October 1919 van den Volkenbond gebiedend oplegt. Vragen aan de Itegeering. Het Tweede Kamerlid Boon heeft aan den Minister van Waterstaat ai. gevraagd of hij niet van meening is, dat de zonder linge geruchten omtrent het droevig onge luk van de „Uiver" waarin de geheele na tie heeft gedeeld, welke eerst in tal van kringen in het binnenland de ronde deden en die daarna in de buitenlands che pers werden gepubliceerd, het best weerlegd kunnen worden door onmiddellijke publi catie van het rapport van den Rijks-invlie- ger van toestellen dr. ir. H. J. van der Maas, die door het Departement van Wa terstaat werd uitgezonden om een onder zoek ter plaatse in te stellen, welke publi catie dan later gevolgd dient te worden door openbaarmaking van het verslag uit te brengen door de bijzondere commissie belast met de bestudeering van het rap port-van der Maas? Is de Minister niet van meening, wordt verder gevraagd, dat geheimzinnigheid in dezen alledminst in het belang van de Ne derlandsche Luchtvaart kan zijn? DE LUCHTR00VERS VAN HOITIKA. 173. Wat zie je? vroeg de vliegenier. Boschjes, wat grasland. Geen menschen? Nee, niets. Zie je kans er heelemaal uit te kruipen? Piet trok zich op, zette zijn knie 1 op de rand, greep wat platen enploef, daar duikelde hij naar beneden. De wand was afgebrokkeld en dat hij langs de beide mannen gleed, werd zijn redding. Maar hij had zich to4 pijn gedaan. 174. Je zult toch moeten probeeren er uit te komen. Toen de eerste schrik voorbij was, klom hij weer in de le vende paal, keek eerst beter rond en wist een lange, taaie wortel te grijpeg, die naast een boom uit de grond stak. Nu kwam hij er uit, maakte een touw aan de wortel vast en liet dat in de opening zakken.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7