54MES RUBRIEK ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Bekoorlijk gekleed gaan is een eerste vereischte voor een vrouw. Goed passende kleeding met- of zonder garneering ver raadt de vrouw van smaak. Onderstaande patronen zijn vn een uitstekende snit en verkrijgbaar voor den prijs van slechts 36 ets. per stuk zes cents verzendkosten. De patronen kunnen worden besteld bij de Redactrice van de Damesrubriek, L. v. Meerdervoort 45a per brief met ingesloten postzegels, per postwissel of per giro (125025). De patronen worden met duide lijke aanwijzingen zoo spoedig mogelijk aan de aanvraagsters toegezonden. Gemakkelijk model om zelf te maken. Een leuke Jurk Hierbij een noeuzig toiletje voor het jon ge meisje. N. 846 toont u een geestig jurk je, gemaakt van geruite wollen stof en bij zonder geschikt om er tijdens kantoor- werkzaamheden netjes mee uit te zien. Het jurkje kan ófwel uit één ge heelófwel in twee- en worden vervaar digd. Het lijfje is glad; de mouwen zijn recht en om het middel wordt een donkere ceintuur aangebracht, sluit- tend met een bee- nen of houten gesp. De halssluiting geschiedt door een kleine opening on dier het witte kraag je. De manchetten zijn klein en smal en verbergen de sluiting aan den pols. De rok is twee- ofwel vier- plooiig, zooals men dit zelf verkiest Wanneer men de jurk in tweeën maakt begint men eerst het lijfje te vervaardigen en vervolgens het los se rokje, dat men door middel van een band of door elastiek op zijn plaats houdt Een tweetal charmante rokken. Hierbij een tweetal charmante rokken, welke kunnen worden gedragen bij onze daagsche blouses. Het eerste model, no. 848, is een tweedrok, welke men thans weer zooveel ziet. De sluiting geschiedt van vo ren, nd. bij de knoopenrij. Deze knoopen dienen alleen voor garneering. De rok kan eengiszins wijder worden gemaakt, doordat er een stukje van dezen knoo- pennaad geopend blijft Ter hoogte van de heupen komen enkele naadjes, welke voor den goeden vorm zorgdragen. No. 848 is een buitengewoon flatteuse rok, welke zeer leuk zal staan met een aar dige sportieve blouse of modernen pullover. Het tweede model (no. 849) is een rok van grijze stof en meer gekleed. De sluiting geschiedt door een kleine zij-opening en het zakje, dat links op de rok wordt aan- gébracht, dient meer als garneering om er onzen zakdoek of portemonnaie in te ver bergen. De rok heeft één diepe plooi, welke nau welijks zichtbaar is door de knoopenrij. Natuurlijk kan de rok ook eenigszins klok kend worden gemaakt, maar voor een daagschen rok zal hij dan misschien wel wat te nauwsluitend zijn. Terwijl de eerste rok meer sportief is, kan de tweede ook gedraeen worden bij een ge- kleede blouse of meer gekleeden pullover; het zakje, dat wij al eerder bespraken geeft er iets vlots aan. Beide rokmodellen zijn sierlijk en smaakvol en kunnen bij vele blouses zeker goede diensten bewijzen, mits men de rok ken in een neutrale kleur kiest. «se MODENIEUWTJES EN SCHOONHEIDSWENSCHEN. Te Parijs gebruiken de schoonheidsdes kundigen thans een zachte roospers-kleur sel om het haar aantrekkelijk en glanzend te maken, zoo schrijft een inzender in het laatste nummer van „Film Fashionland". In dit nummer vindt men ook een groot aantal modenieuwtjes, in woord en beeld. Vele foto's vindt men er in van filmactri ces, die voor de groote Fransche modehui zen poseeren. Een jongedame, die denkt eenige schoonheid te bezitten van, laten wij zeggen: de gevierde filmster Norma Shearer, kan lezen, wat genoemde actrice draagt, wanneer zij uitgaat of wanneer zij gaat wandelen. Verder leest men in dit blad welke mor genoefeningen men dient te maken, om slank te blijven, enz. enz. De meest voor aanstaande lieden uit het modecentrum van Europa zenden maandelijks hun klei ne bijdragen aan de „Film Fashionland", welke bijdragen natuurlijk ten zeerste wor den gewaardeerd. EEN SIERLIJKE MIDDAGJAPON. SLANKMAKEND MODEL Bijgaand model (no. 850) toont ons een sierlijke middagja pon, gemaakt van een soepele wollen stof in blauwgrijs of bruinbeige. De ja pon is meer geschikt voor niet te slanke dames. Zij wordt eenvoudig gemaakt, en behoeft daarom I nauwelijks een om schrijving. De jurk is aan één stuk; bezit geen ceintuur en moet daarom om het middel slank vallen door de jurk eenigs zins te tailleeren. De halsgarneering is eveneens aan één stuk met de japon loopend en bestaat uit een ruimva'llend volant, welke als kraag dienst doet. De mouwen zijn lang en vallen recht naar den pols, waar na zij iets worden in gehaald, De rok is klokkend door de schuin naar omlaag loopende banen. De lengte van deze japon kan iets langer zijn dan onze daagsche jurken. Verschillende wijzen van koffiegebruik. In Italië zijn het de mannen, die „op de koffie" komen 1 De menschen, en vooral de vrouwen, hebben er vaak een groote behoefte aan na gedanen arbeid of een flinke wandeling een kop sterke koffie te gebruiken, omdat koffie opwekkend en zenuwprikkelend is en het vermoeide lichaam opmontert. In vroeger jaren was het nemen van „een kleintje koffie" niet zoo bekend als thans het geval is. Iedere moderne dame, die een middag heeft uitgekozen om haar boodschappen in de stad te gaan doen, zal, wanneer zij hier mee klaar is, ergens een verfrisschende drank gaan gebruiken. DeZe gewoonte is ten laatste zoo algemeen geworden, dat er ten slotte vele winkels kwamen, waar men zich een lunchroom verschafte, waarin en kele kleine tafels en stoelen konden wor den geplaatst en waar men voor weinig geld zich te goed kan doen aan een gezonde drank Maar zooals wij reeds zeiden, zijn het in het Westen van Europa vooral de dames, die hiervan een graag gebruik maken. De heeren blijven het liefst bij hun 6-uur-bit- tertje. Toch is deze gewoonte niet overal het zelfde. In Italië b.v. gaat de vrouw niet vaak in de stad een kop koffie of thee ge bruiken. In de groote steden zijn het voor al de mannen, die men aan de kleine, ron de tafeltjes langs de boulevards kan zien zitten met een wonderlijk groote kop kof fie of thee voor zich en rustig genietend van de warme namiddagzon. Voor een vreemdeling moet dat wel een eigenaardig gezicht zijn, maar men raakt er aan ge woon. Het porcelein dat men in de Italiaan- sche lunchrooms en café's gebruikt, kan men niet bijzonder sierlijk noemen. De koppen en schotels zijn groot, dik en bont gekleurd. Zij doen denken aan de oude Biedermeierserviezen, welke men bjj ons hier en daar nog in de ouderwetsche buf fetten ziet uitgestald, maar meer voor pronk worden bewaard. De voortschrijdende wetenschap omtrent het volksvoedsel en de volksdrank is niet alleen binnen de muren der universiteiten en scholen gebleven, ook het volk heeft geleerd, hetgeen men als gezond en onge zond kunt betitelen. Ieder moderne huis vrouw weet b.v., dat koffie wanneer men er ten minste een graag gebruik van maakt op den duur niet bevorderlijk is voor de be geerde slanke lijn. Koffie zet aan en heeft op den duur een verkeerde uitwerking op het menschelijk gestel, door de werking der coffeine. Daarom zal de moderne huis vrouw ook altijd zorgen, dat er voldoen de coffeinevrije koffie Hag aan de koffie tafel is. Placht men vroeger, wanneer men gasten had, zijn koffietafel extra fijn te maken door in de verschillende gerechten een overvloed van boter en eieren en dik wijls ook vet te mengen, thans behoeft men zich niet meer af te vragen, of uw gasten dit alles wel kunnen verdragen. Een ieder immers kan men tracteeren op de onscha delijke koffie, waaruit de verkeerde eigen schappen zijn gehaald. Wanneer er eens een statistiek kon worden opgemaakt, van hen, die in de jaren vóór ons léefden en die him leven hebben verkort dóór het ge bruik van schadelijke ingrediënten en vet ten in de maaltijden, dan eerst zouden wij ten volle beseffen, vrat wij de moderne we tenschap schuldig zijn! Natuurlijk zou een dergelijke statistiek iets onmogelijks zijn, maar toch kunnen wij wel vaststellen, dat de menschheid van tegenwoordig over het algemeen een langeren levensduur geniet dan in vroeger jaren en dit danken wij niet alleen aan de vergevorderde volkshygiëne maar ook voor een groot deel aan hen, die ons voedsel onderzochten en de schadelijke bestanddeelen er uit haalden, zonder de aroma of den smaak van het voedsel of de dranken te schaden. SCHOONHEIDSLEER Iedere vrouw zal prijs stellen op een goed uiterlijk. Is men geen schoonheid, in de volle beteekenis van het woord, zoo kan men toch nog een aantrekkelijke ver schijning zijn, met een aangename gelaats kleur, goed onderhouden, glanzend haar en een frissche, natuurlijke teint. Het beste is wel, de meeste, zoo niet alle in den handel zijnde schoonheidsmiddelen te vermij den. Gebruik liever zuiver, natuurlijke in grediënten; gebruik deze regelmatig en ver ander niet iedere week van methode. Het grondbeginsel voor een goede teint berust geenszins op een behandeling van de huid zelf en alleen, maar hoofdzakelijk op die van de spieren onder de huid Indien deze spieren verslappen, zal geen enkele huid behandeling meer baten. Een frissche, ge zonde teint verkrijgt men door de onder- huidsche spieren in goede conditie te hou den en er ook voor te zorgen, dat de huid zelf rein blijft. De gelaatsspieren worden alle, behalve die der wangen, regelmatig in beweging gehouden. Het zijn juist deze wangspieren wier verslapping wallen on der de oogen en een rimpelige huid tenge volge hebben; dus het eerst, wat men te doen heeft, is de werking van deze wang spieren te bevorderen. Hiertoe maakt men een pruilmond, steekt de kin zoover moge lijk vooruit en tracht dan de wangspieren in opwaartsche richting te bewegen. Deze oefening 10 maal daags herhalen. Na deze exeertie wordt een lichte massage toege past. Met den rug van de han, vanuit den hals, opwaarts langs de wang en slaap tot in het haar strijken. De beweging moet nauw voelbaar zijn; zij bevordert de bloed circulatie. Om de huid ferm te houden, wrijft men haar met gewone gycerine in, een paar druppels olijfolie verricht vaak ook wonderen. Eiken avond reinigt men de huid met een weinig coldcream. Nimmer dient men des nachts poeder op het ge laat te laten zitten. Indien men bovenstaande gegeven re gelmatig toepast, zal men alras een op-, merkelijke verbetering constateeren en een frissche,jeugdige teint verwerven, die men door de toepassing van dezelfde eenvou dige methoden jaren lang kan behouden. PRACTISCHE EN SIERLIJKE MEUBELEN Het woordje practisch kan tegenwoordig heel goed samengaan met het woordje sier lijk, iets, dat men in vroeger jaren nauwe lijks wilde gelooven! Beziet slechts de snoezige en toch handige meubelen, welke onze meubelfirma's in hun etalages ten toon spreiden en beken dan, dat wij gelijk hebben. Ziet bijvoorbeeld eens naar bijgaand plaatje. U zult dan een etagère zien, welke een lage tafel en tevens een kleine huis bibliotheek bevat. De etagère-tafel is van een eenvoudige uitvoering en biedt daarom veel gemakken. Zij kan worden geplaatst in de kinderkamer, studeervertrek of bou doir. Een dergelijk modern meubel zouden wij bijna zelf kunnen vervaardigen, nu wij toch overal het geschaafd hout in elke soort en eiken prijs kunnen bekomen en men het ons zoo gemakkelijk maakt op het gebied van dat soort huisvlijt, dat ons kan helpen bij het maken van eigen meubel tjes. Typisch modern is ook de wijze van toe passing van het tapijt, vervaardigd uit cir kels van vilt, in steeds zachter wordende kleuren, welke bijeen worden gehouden door festons van grove, zwarte wol, welke aan beide zijden van iederen cirkel zicht baar zijn. Een dergelijk tapijtje heb ik eens gezien, dat vervaardigd was van dikke wol en heel gehaakt. Natuurlijk is dat een onein dig werkje, maar het loonde heusch moeite en sterk is een dergelijk kleede ze ker, zoodat het ook duurzaam mag worden genoemd. Zouden wij van de kleinere lappen vilt, welke wij soms hier of daar van over hou den niet iets aardig kunnen maken, als kleine kleedjes, voetkussens of een divan kussen? Misschien kunt ge er iets gezelligs van maken voor de kinderkamer. U weet, een kinderhand Met een beetje fantasie en een beetje handigheid zal U dit zeker lukken! HET TIJDVERDRIJF VAN KONINGEN EN KONINGINNEN Het is niet alleen de vrouw geweest, die e borduurnaald heeft gehanteerd. Ook Karei de Groote leerde van zijn moeder borduren en Willem de Veroveraar heeft in zijn jongensjaren ook heel mooie hand werkjes gemaakt, waarbij zijn moeder, Koningin Mathilda, hem hielp. Zij was het ook, die het fraaie „Bayeux-behangsel" vervaardigde. Dit behangsel is een stuk zeildoek van ruim 200 voet lang en 20 duim breed. Op de voorstelling staan meer dan 1500 figuren afgebeeld, allen nauw keurig uitgevoerd in wol. De voorstelling bevat een episode uit het leven van haar zoon, Willem, en nog heden ten dage is het kunstwerk te bezichtigen in het stede lijk museum te Bayeux. Koningin Elisabeth van Engeland en de ongelukkige Maria Stuart van Schotland waren beide deskundigen in het vervaar digen van fraaie handwerken. In de 16e eeuw werd de fabricatie van linnen aanmerkelijk verbeterd en men ging zelfs linnen behangsels voor de huiskamers aanwenden. In de 17e eeuw werden als ontwerp voor borduurmotieven meestal planten en bloe men gekozen. Koning Lodewijk XIV, de „Zonnekoning" bezat een heele botanische verzameling van geborduurde bloemen, waartoe de meest zeldzame soorten als ont werp waren gekozen. De bloemen en plan ten, welke hiertoe dienden, verschaften den beroemden tuinier Jean Robin, die zyn bloempjes voor goed geld verkocht, een ruim inkomen. Robin behoorde tot het gil de der naaldwerkers en menig stukje kunstige muurbedekking werd van hem aan het Fransche Hof afgeleverd. HOE MEN MESSEN ZELF KAN REPAREEREN. Indien het lemmet van een mes is los geraakt, moet men de gaten in de heften met fijngestooten hars vullen. Daarna moeten de stiften van het* mes goed verhit in de helften worden gestoken. Het hars smelt en verbindt het metaal met het heft. De overtallige hars moest onmiddelijk verwijderd worden. OM SLEUTELS VAN ELKAAR TE ONDERSCHEIDEN. De sleutels van verschillende kasten kan men gemakkelijk van elkaar onderscheiden, door de oogen van de meest in omloop zijnde sleutels te omwoelen met een ge kleurde wollen of Sijden draad. Men kan hiervoor elke willekeurige kleur gebrui ken, doch aardiger is het om b.v. wit te nemen voor de linnenkast, blauw voor de porseleinkast, rood groen of geel voor de provisiekast al naar gelang de hoofdkleur in de kast is. HOE HARDE VERFKWASTEN WEER j ZACHT TE MAKEN. j Hard gewoTden verfkwasten kunnen op nieuw zacht worden gemaakt door hen een tijdje in kokenden azijn te zetten; daarna moet de kwast goed uitgespoeld worden. HOE MEN LIJM BETER KAN DOEN 1 PLAKKEN. Om lijn wat beter te laten plakken moet men er een weinig glycerine bijvoegen. EEN GEBREID PAKJE VOOR JONGETJES. Bijgaand voorbeeld is een gebreid pakje voor kleine jongens. Het is een vlot pakje voor de eerste broekemannetjes en be staat uit een vestje en een broekje. Het rechte vestje, dat klaar op het model staat afgebeeld, wijst zichzelf aan voor de uit werking en wij denken wel dat iedere huisvrouw in staat is dit te maken zonder verderen uitleg, temeer daar wij al meer dan eens een dergelijk voorbeeld voor vestje of jasjes bespraken. Daar het broekje ingewikkelder is van model, willen wij dit uitvoeriger toelich ten. Het broekje bestaat uit twee deelen. Men begint met het onderste van een halve broekspijp. Zet 26 steken op, brei twee recht, twee averechts gedurende acht tien toeren, hetgeen een strookje van zes centimeter hoogte wordt. Laat dit deel, en brei eenzelfde afzon derlijk stuk van 26 steken op 18 toeren; het 19e pennetje breit men altijd rechts, men voegt er 12 steken bij en breit het pennetje af op het tweede broekspijpje van zes centimeters hoogte. Zoo heeft men 64 steken op het ijzer, wat ongeveer een breedte van 30 centime ter geeft. Dan breit men 53 toeren altijd rechts, zoodat men aan de hoogte van het cein tuurtje is gekomen, men eindigt het hoekje met een strookje van 18 toeren. Twee rechts en twee averechts en men kant de steken af. Het tweede deel van het broekje wordt op dezelfde wijze vervaardigd. Men brengt het broekje aaneen door de zijnaden aaneen te naaien op de gansche lengte. Naai drukknoopjes op lint langs beide kanten van de ceintuur en insgelijks onder de beenen. Het broekje wordt opgehouden door vier banden, welke kruislings over den rug gaan. Zij worden samengebonden op den schouder met de linten van het v orste. Voor een dergelijk pakje heeft men onge veer 175 gram wol noodig.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12