DINSDAG 19 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. ld GEMEENTERAAD VAN NOORDW1JKERHOUT NARCISSEN-TENTOONSTELLING TE SASSENHEIM DE REGEERINGSCOMMISSARIS OVER DE VOORUITZICHTEN VAN HET BLOEMBOLLEN VAK Vergadering van den gemeenteraad op Maandag 18 Februari 1935 des namiddags te 3 uur. Tegenwoordig 12 raadsleden. Afwezig de heer J. Passchier, met ken nisgeving. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd gearresteerd. Naar aanleiding der voorgelezen merkt de voorzitter op, dat door B. en W. betref fende 102 woningen voorstellen tot huur- verlaging aan den Minister van Sociale Za ken zijn gezonden. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten waarbij wordt medegedeeld, dat dit college een goedkeuring van de ingezon den hondenbelasting niet kan bevorderen, daar de Raad niet wenscht te voldoen aan het verlangen om voor vastliggende hon den een belasting van 2.50 in te voeren. Tevens deelen Gedeputeerde Staten me de, dat er op moet worden gerekend, dat de gemelde invoering voorwaarde zal zijn voor de toekenning van een extra-bij drage uit het werkloosheidssubsidiefonds. Hondenbelasting verhoogd at ƒ10.000 kwijt. De voorzitter herinnert er aan, dat de Raad in een vorige zitting de voorstellen van B. en W. om de belasting voor vast liggende honden tot ƒ2.50 op te voeren, heeft verworpen. De Raad heeft vroeger eens succes ge had toen hij voorstellen van B. en W. tot heffing eener wegenbelasting amen deerde, L'appetit vient en mangeant, zeg gen de Franschen en de Raad heeft het er nog eens op willen wagen. Ditmaal is het echter misgeloopen. Er zit voor den Raad niet veel meer op, dan bakzeil te halen. Spreker kan begrijpen, dat het verschil lende raadsleden tegen de borst stuit, dat steeds maar weer goederen en eigendom men worden belast. Maar als we de kwes tie zuiver zakelijk beschouwen gaat het om ƒ1.per jaar meer belasting voor de paar vastliggende honden die er in de gemeente zijn (de belasting is thans 1.50) waarte genover staat dat er alle kans is dat we het recht op een extra uitkeering van ruim 11.000 uit het werkloosheidssubsidiefonds verliezen. De Raad zal dus verstandig doen voor den eisch van Ged. Staten te bukken. Dienovereenkomstig wordt bij acclama tie besloten. Mededeeling wordt voorts gedaan, dat door Ged. Staten is goedgekeurd, dat de rente van de door de gemeente verstrekte hypotheken jaarlijks door B. en W. zal worden bepaald, mits deze niet lager is dan 3 pet. Voorts hebben Ged. Staten goedkeu ring verleend aan het besluit, dat jaar we derom crediet aan kleine kweekers zal worden verleend tot een maximum van 1.50 per beteelde Rijnlandsche Roe of van 80 pet. der ingeleverde nota's. In de begrooting 1935 worden diverse wijzigingen aangebracht in verband met de conversie van geldleeningen. Voorschotten ingevolge de Lager Onder wijswet worden toegekend aan de Ned. Herv. School met den Bijbel van 694.04, aan de Sint Josephscholen van ƒ3411.91, aan de school „De Voorzienigheid" van ƒ2110.37 en aan de R.-K. school in de Zilk van ƒ2472.40. Met een tweetal handelsondernemingen worden tijdelijke kasgeldleeningen aange gaan van resp. 100.000 en 60.000. De rente bedraagt 2 pet. per jaar. De voorzitter merkt op, dat kasgeldlee ningen gewoonlijk per 3 maanden worden gesloten. Dergelijke leeningen moeten in korten tijd aangegaan en opgenomen wor den. 't Is lastig daarvoor telkens den Raad bijeen te roepen. B. en W. vragen daar om den Raad een algemeene machtiging tot het aangaan van kasgeldleeningen. De heer L. M. van Noort wil deze mach tiging wel geven, doch slechts voor een jaar. De voorzitter zegt, dat het niet de bedoe ling is, den Raad buiten deze aangelegen heid te houden. Van elke kasgeldleening zal aan den Raad mededeeling worden ge daan. De Raad kan ten alle tijde de ver leende machtiging intrekken. Bij acclamatie wordt hierop conform het voorstel van B. en W. besloten. Met algemeene stemmen worden tot leden der schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting benoemd de hee- ren P. Bekkers, J. Pennings, L. P. Heems kerk en C. Bouwmeester. Rioolaanleg. De voorzitter zegt, dat naar aanleiding van het verzoek van den heer A. H. van Noort omtrent den aanleg van een riool in het gedeelte Kerkstraat van dr. Wörten tot de Guldemondsloot in een vorige ver gadering geuit B. en W. een onderzoek hebben ingesteld. Uit dit onderzoek blijkt dat de kosten van aanleg van dit riool wor den geraamd op 1570, waarvan pLb. 400 afbeidsloon. Daartegenover staat naar de tegenwoordige omstandigheden een op brengst aan rioolbelasting van 55. De fi- nancieele toestand der gemeente is van dien aard dat tot uitvoering van dit werk door aanbesteding bezwaarlijk kan worden besloten. Wellicht is er een mogelijkheid om het in werkverschaffing tot stand te brengen. B. en W. willen de noodige stap pen daartoe doen. De heer van Parera zou dit werk willen doen uitvoeren door de werklooze bouw vakarbeiders. De voorzitter zegt, dat een daartoe strekkende adres is ingekomen. B. en W. zullen overwegen of zij ter zake voor deze menschen iets kunnen doen. De heer Geerlings merkt op, dat het lang niet zeker is, dat de menschen, die langs het gedeelte van de Kerkstraat wonen, waar het riool wordt aangelegd, daar mede zijn ingenomen. De tijden zijn heel wat veranderd. Vroeger was men blij, dat men gelegenheid had om gas, electriciteit en water te betrekken. Tegenwoordig zijn er velen, die zouden wenschen, dat zij een en ander destijds niet hadden laten aanleg gen, omdat zij de voor dezen tijd hooge ta rieven niet meer betalen kunnen. Spreker zou de behandeling van deze aangelegen heid willen aanhouden, totdat belangheb benden zich hebben uitgesproken, of zij al dan niet den aanleg van het riool op prijs stellen. Zij kunnen in den tegenwoordigen tijd de betaling van een rioolgeld wel te bezwarend vinden. De voorzitter kan met dit voorstel wel accoord gaan. Spreker was van oordeel, dat de aanleg van het riool door belang hebbenden op prijs werd gesteld, gezien het feit, dat de aanleg van het riool hier in de vergadering is voorgesteld door een raadslid, dat geacht kan worden plaatselijk goed geinformeerd te zijn. Nu hierom trent twijfel bestaat is het beter de zaak aan te houden en de heer A. H. van Noort te verzoeken zich omtrent het oordeel van belanghebbenden te vergewissen. Winkelsluiting:. Daar de verordening tot afwijking van de bepalingen der winkelsluitingswet op 15 April e.k. vervalt, wordt een nieuwe verordening voorgedragen. Deze verordening is gelijk aan de be staande verordening. Alleen zijn de win kels voor tabaksartikelen er uit gelicht. Deze kunnen thans 's Zondags 4 uur open blijven, dat is voldoende, ook voor den badtijd. B. en W. hebben aan enkele siga renwinkeliers hunn meening ter zake ge vraagd en die waren gelijke opinie toege daan. De heer J. v. d. Berg Verdegaal merkt op, dat andere winkeliers, dan de door B. en W. geraadpleegde, wellicht liever 's Zondags wat langer open te blijven. Spre ker zou er voor zijn om deze winkels 's Zon dags maar wat langer open te laten blij ven. Dan kan er van profiteer en wie wil. De voorzitter zegt, dat door dergelijke houding de bedoeling der wet geweld wordt aangedaan. Er behoort slechts van de wet te worden afgeweken, indien door bijzondere omstandigheden een bepaalde algemeene behoefte daaraan bestaat. De door B. en W. voorgedragen verorde ning wordt daarna bij acclamatie aanvaard. Bij de rondvraag vestigt de heer L. M. van Noort de aandacht van den voorzitter op den Langevelderweg, die in minder goede conditie is. Verder zegt spreker ver nomen te hebben, dat, als het hoofd van het gezin steun geniet en een of meer van de gezinsleden werken, er van het door deze gezinsleden verdiende loon 2/3 van het steunbedrag wordt ingehouden. Spre ker vindt dit verkeerd, daar daardoor de arbeidsschuwheid in de hand wordt ge werkt en zou willen, dat het gemeentebe stuur stappen deed om dit te veranderen. De heer de Klerk heeft vernomen, dat er in de Zilk nieuwe huizen worden ge bouwd en dat op het dorp een groote nieu we bollenschuur komt. Spreker vraagt of B. en W. niet kunnen eischen, dat daaraan plaatselijke werkkrachten te werk worden gesteld. Ook vestigt deze spreker de aan dacht op de bocht van de Koninginneweg, die speciaal bij avond gevaarlijk is. Sure- ker zou daar enkele wit en rood geverfde paaltjes willen zien. De voorzitter zegt, dat de toestand van den Langevelderweg en van de bocht.van- den Koninginneweg door hem nader onder de oogen zal worden gezien. Wat betreft de af te geven bouwvergun ningen, de wet staat niet toe, daaraan voorwaarden te verbinden, als door den heer de Klerk bedoeld. Wat de kwestie van den steun door den heer L. M. v. Noort ter sprake gebracht, aangaat, B. en W. hebben zich te houden aan de voorschriften van den Minister. En er is allerminst aanleiding om te ver onderstellen, dat de minister op verzoek van Noord wij kerhout een wijziging in de steunregeling zal aanbrengen, die de grondslagen, waarop deze regeling be rust, aantast En wat speciaal het punt, door den heer L. M. van Noort naar voren gebracht aangaat, als prof. Aalberse in zijn rede in de Tweede Kamer op dit punt meende geen aanmerking te moeten ma ken, dan is het zeker nutteloos, dat wij dit doen. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en wordt overgegaan in geheim comité. WILT U IETS WETEN? Vraag; J. B. te H. inzaike verzekering van een huishoudster. Antwoord: Een huishoudster, die niet in een bedrijf werkzaamheden verricht, valt niet onder de ziektewet of ongevallen wet. Wel moeten voor haar zegels geplakt worden. Indien zij vrijwillig verzekerd is, kunnen wij niet opgeven hoe groot haar uitkeering zal zijn. Dat zal ervan afhan gen, waar en hoe ze verzekerd is. Vraag L v. d. V. te Z. inzake de aan-, spraak van een 2en hypotheekhouder. Antwoord: Degene, die een met hy potheek bezwaard pand koopt, kan vorde ren, dat het gekochte perceel gerechtelijk wordt ontlast van alle hypothecaire las ten, die den koopprijs te boven gaan. De tweede hypotheekhouder moet dan van de voorgenomen gerechtelijke rangschikking in kennis worden gesteld. Allen, die een pand koopen, dat met teveel hypotheek is belast, zullen wel tot die gerechtelijke rangschikking overgaan, daar anders de hypotheken er op blijven drukken. lederen Dinsdag- en Donderdagmiddag van 34 nur gelegenheid tot het verkrijgen van mondelinge rechtskundige inlichtin gen aan ons bureau. Gedurende eenige jaren was de belang stelling voor de Sassenheimsche Narcissen- tentoonstellingen wat ingedut. De uiterma te critieke toestand van het bloembollenbe- drijf was daarvan de oorzaak. Maar van het over de geheele linie gezonken bedrijfsle ven, was de Narcissen-cultuur wel het allerdiepst in de put gezakt. Tot de goede mare uit Amerika kwam, welke een hoopvolle stemming heef! ge wekt, speciaal in Sassenheim, het centrum van de Narcissen-cultuur. Met de hoop is ook de belangstelling in die zeer verfijnde cultuur weergekeerd. De Narcissen-ten toonstelling 1935 is weer een „evenement" op vakgebied, waar ieder heengaat, die op de hoogte wil blijven van de noviteiten on der de Narcissen. Niet alleen Narcissen zijn echter inge zonden hoewel het goud, geel en wit ver re de boventoon voert. Er zijn ook darwin- en Mendel-tulpen ter opluistering aanwe zig. In het middenvak van de zaal wordt het oog geboeid door de zachte kleuren van Aalsmeersche cyclamen. Deze tentoonstelling is vóór alles een vaktentoonstelling; de opstelling is zóó, dat de vorm en kleur van iedere bloem afzon derlijk goed tot zijn recht komt. Echter zullen ook leeken van deze show kunnen genieten en er zich over kunnen verbazen, hoe de cultuur uit de natuur ontelbare prachtige variaties heeft te voorschijn ge roepen. Hedenmiddag te half drie had opening plaats. OPENINGSREDE VAN DE REGEERINGS- COMMISSARIS. De heer F. V. Valst ar, Regeerings-com- missaris vonr den Tuinbouw, heeft de tentoonstelling geopend met het uitspreken van de volgende rede: Op de bakermat van de narcissencultuur wappert heden de vaderlandsche driekleur ter eere van de opening dezer Narcissen- tentoonstelling. Het houden van een tentoonstelling is een daad van moed. Deze tentoonstelling is een beyrijs dat de hoop op de toekomst niet is uitgebluscht en dat de narcis-kweekers nog immer, evenals in het verleden, ge reed staan om den' eersten bries, die naar wij hopen straks weer in de zeilen onzer narcissen-kweekers zal blazen, op te vangen Een nieuwe naam voor een ond dorp. Sassenheim en Narcissen zijn twee na men waaraan men gelijktijdig moet denken, omdat Sassenheims speciale cultuur van oudsher al is geweest: de narcissen-cultuur. Men zou Sassenheim, Narcisheim kun nen noemen. Was de sluiting van de grenzen van Ame rika in 1925 voor de bollenstreek een groote schade, voor Sassenheim was het een ramp. Daarbij verloor de bollen kweek er zijn energie echter niet. De elkaar opvolgende tentoonstellingen en ook deze tentoonstelling, die een zuivere vaktentoonstelling is, toont wel duidelijk en overtuigend, dat de moed er bij het boll en- vak nog niet uit is. Dat is ook gebleken, toen op drastische wijze tot saneering van de narcissen-cultuur moest worden besloten. Wij leven op dit oogenblik in een periode die zich kenmerkt door teeltbeperkingen. Op rigoureuse wijze gaan wü het teveel te lijf. Het is of er van alles teveel is en dat te veel baart ons geen geringe zorgen. En naarmate wij pogen den wasdom en groei in boeien te kluisteren, schijnt die drang tot leven, die drang van er te zijn, toe te nemen. In de teeltbeperking der narcissen bleek wel zeer duidelijk hoe aan het bloembollen vak kan worden toevertrouwd voor zijn eigen belangen te waken. De verzoeking moet groot geweest zijn om het surplus, dat door gebrek aan een loonenden export was ontstaan, tenslotte toch maar voor een ap pel en een ei te verkoopen aan den buiten- landsche afnemer. Aan die verzoeking is niet toegegeven, maar men koos dien ande ren weg, die moeilijker was, de weg der saneering. Niet minder dan 50 pet. van het plantgoed werd vernietigd en het areaal, dat in 1932 met narcissen was beplant, werd met 50 pet. ingeperkt. Zelfs onder die drastische maatregelen heeft de narciskweeker zijn moed en ener gie niet ingeboet De veerkracht is er nog. Deze tentoonstelling getuigt ervan en alle gehouden tentoonstellingen in de zeer moeilijke crisisjaren getuigen, dat de veer kracht in de bollenstreek er nog is. Wij erkennen dit met blijdschap en dankbaar heid. In 1937 zullen, naar wü hopen, de nar cissen worden geëxporteerd naar Amerika, en volgende jaren zullen blijk blijven geven door groote toewijding aan de cultuur en niets ontzienende inspanning v. export, dat Hollandsche bloembollen blijven een waar devol, en voor export uitnemend geschikt product. En al zal de uitvoer van 1928, 46 millioen gulden, niet spoedig bereikt wor den daarvoor is de thans heerschende economische oorlog nog te fel het feit dat het exportcijfer voor 1933, van 19 mil lioen gulden, niettegenstaande de groote moeilijkheden van de valuta-wisseling en uitbreiding van de bollencultuur in andere landen, in 1934 kon stijgen tot 22 millioen gulden, geeft nieuwe hoop en nieuwe moed in deze ook voor de bollenstreek zeer, zeer moeilüke tijden. i Of er nog kans is, dat er verbetering komt in het internationale ruilverkeer, wie vermag daarop een antwoord te geven? Alleen wanneer de invoerrechten vermin deren en contingenteeringen worden opge heven, en voor de betalingen een betere basis is gelegd, kan weer van beterschap worden gesproken. Duurt dat nog lang? Zullen die voorwaar den spoedig worden vervuld? In ieder geval den moed niet opgeven! De Regeering is in de noodzakelijkheid het bedrijfsleven te hulp te komen. Daarbij moet gewaardeerd worden de energie en den durf van het bloembollenvak, hetgeen ook door de Regeering in hooge mate wordt gedaan. Dank aan prof. van Slogteren. Aangenaam is het dat bü den dank voor betoonde energie aan bollenkweekers- en -handelaren ook dank mag gebracht wor den aan de mannen der wetenschap. De Minister van Economiscshe Zaken heeft, bij schrijven van 21 December 1934, de groote waardeering van de Regeering voor dien arbeid reeds aan den Directeur van het La boratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse kenbaar gemaakt. Van de gelegenheid dat Prof. Dr. van Slogteren hier tegenwoordig is, maak ik gebruik dien dank te herhalen. Uw bestrijding van de ziekten, met name in narcissen, is bekroond met algeheele vrije invoer. De door U op de Internationale Phytopa- thologische Conferentie in Wageningen van 1923, ingediende motie, dat als het essen- tieele van den internationalen handel in levende planten en plantproducten, moet worden beschouwd „een practisch vrü zün van plantenziekten" heeft rijke vruchten gedragen. Het is niet het minst aan Uw arbeid te danken, dat de strijd gewonnen is. Uw volhouden om in Amerika en Canada telkens opnieuw de overtuiging by te brengen in woord en geschrift, dat een quarantaine niet gebruikt mag worden om daarmede den internationalen handel te bemoeilijken, is beloond. Bij den dank aan de mannen der weten schap doe ik een nieuw beroep op hen en op de bollenkweekers. Amerika is open omdat de Narcissen gezond zijn. Welnu, waar wetenschap en praktijk elkaar geholpen hebben om dit te bereiken, moeten wetenschap en praktijk zich ook blijven beijveren om de gezondheidsraad van narcissen en van alle bloembollen tot het hoogste op te voeren. Met uw vakkennis en energie, waarvan ook deze mooie tentoonstelling weer op nieuw spreekt, zal, hoe moeilijk de tyden ook zijn, en welke zware offers ook moo- ten worden gebracht, uw plaats op de we reldmarkt behouden blijven, en Sassenheim iets terug krijgen van de welvaart van voorheen. Met dezen wensch open ik deze tentoon stelling. Hierna werd door den heer A. Fry link, als voorzitter van de „Bloemlust"-commis- sie de wisselbeker aan den winnaar uitge reikt. De jury bestond uit de heeren J. F. Chr. Dix te Heemstede, Chr. Eggink te Voorschoten, D. W. Lefeber te Lisse, J. M. van Til te Lisse en J. van der Wilden te Noordwijk. De tentoonstelling blijf geopend tot en met Zaterdag. Bekroningen. De wisselbeker werd toegekend aan den heer G. Zandbergen en Zonen (2e keer), de medaille „Vereen. De Narcis", aan L. van Leeuwen en Zoon; medaille Kistenfabriek Lisse aan G. Zandbergen. Certificaten werden toegekend voon gele trompet „Insurpassable", L. can Leeuwen; witte trompet „Roxane", A. Frijlink; bic. trompet „Albert", A. Frijlink; Inc. Fortuna, G. Zandbergen; Barrii Brilliant Star, D. W. Lefeber; Leedsii Durag Schever, L. van Leeuwen; Poetaz Clorious, G. Zandbergen; Dubb. Poetaz Texas, G. Zandbergen, voor de beste groep tulpen N.V. Gebr. Eggink; voor de beste groep hyacinthen N.V. Jas. Braam. RECHTZAKEN AUTOBUSDIENST ZONDER CONCESSIE. Lage geldboete opgelegd; de kantonrechter staat sympathiek tegenover de bussen. Voor den Amsterdamschen kantonrechter mr. dr. I. A. Höfelt heeft zich gisteren we derom een autobusondernemer te verant woorden gehad. Aan A. P., houder van het reisbureau Europa Trips, is ten laste gelegd, dat hyi zonder daarvoor concessie te bezitten een autobusdienst onderhield tussehen Am sterdam en Den Haag-Scheveningen. Opverschillende dagen heeft de hoofd stedelijke politie aan den grens der ge meente proces-verbaal opgemaakt. Verd. erkent het ten laste gelegde in zooverre, dat hy toegeeft op die dagen te hebben ge reden; van een geregelden dienst is echter geen sprake geweest. De bus reed slechts, wanneer er voldoende passagiers waren, doch dan vervoerde hij als reisbureau een gezelschap. De ambtenaar van het O. M. acht bewe zen, dat verd. een geregelden dienst onder hield tussehen Amsterdam, en Den Haag met een voertuig, geschikt voor personen vervoer. Op verschillende dagen is verd/s autobus op denzelfden tijd door de politie aange houden. Het is de eerste keer, dat verd. voor den kantonrechter alhier terechtstaat; spr. wil daarom volstaan met het eischen van een geldboete en wel van 150, subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger mr. S. de Jong voert om. aan, dat hier van een geregelden dienst geen sprake was. Het gebeurde meermalen, dat niet gereden werd. PI. herinnerde aan het vorige vonnis van den kantonrechter in een dergelijke zaak, waar het maatschappelijk element in de strafzaak tot uiting is gekomen. Mr. de Jong dringt aan op vrijspraak, subs, clementie. De kantonrechter mr. dr. Höfelt verklaart de ten laste gelegde feiten bewezen. Uit de vijf dagen waarop proces-verbaal is opge maakt, kan worden afgeleid, dat er sprake is van een geregelden dienst. Tot de strafmaat komende, zeide spr. dat hij een liberaal mensch is en sympa thiek staat tegenover de busdiensten. De menschen hebben geen geld meer om de dure pry zen van spoor- en tramwegen te betalen. Het publiek is gebaat bij de auto busdiensten en dit geldt als verzachtende omstandigheid voor verdachte. Daarby komt nog, dat de dienst sedert 1 Januari is stopgezet. Spr. veroordeelt verd. tot 'n lage geld boete en wel van 10 subs. 10 dagen, DE ROODE TULP. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in zake het cassatieberoep van H. P., die we gens het dragen van een roode tulp in het openbaar in een optocht der S. D. A. P. door de rechtbank te Utrecht is veroordeeld tot 0.50 boete. De Hooge Raad heeft overwogen, dat het opzichtige van een onderscheidingsteeken, nl. het sterk in het oog doen vallen van wat men bedoelt te toonen, niet enkel be hoeft te zijn gelegen in de eigenschappen van dat teeken, maar mede kan zyn gele gen in de wijze waarop, of de omstandig heden waaronder het wordt gedragen; dat daarom de rechtbank een tulp, in het openbaar in het knoopsgat gedragen, ten gevolge van de grootte van de bloem, te recht als opzichtig heeft kunnen aanmer ken; dat een roode tulp door kleur en grootte zoodanig opvallend is, dat zy in het by- zonder op 1 Mei, wanneer zij gedragen wordt in een optocht van een partij, die een bepaald staatkundig streven heeft als de S. D. A. P., zoo in het oog vallend is, dat zy op andersdenkenden provoceerend kan wer ken. De Hooge Raad heeft o.a. op bovenge noemde gronden het beroep verworpen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10