26ste Jaargang ZATERDAG 16 FEBRUARI 1935 No. 8042 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN PATER HENRICUS VOORNAAMSTE NIEUWS. 3)e £etebehe(2oii/ïa/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. V Huwelijk en gezinsleven. Wij ontvingen het verslagboek van de studiedagen, gehouden 69 October 1934 in het retraite-huis Petrus Canisius te Ber gen (N.H.) een uitgave van het Cen traal Bestuur van den Ned. R.K. Volks bond. Een tiental voordrachten over huwelijk en gezinsleven vormen den inhoud van dit „verslagboek", dat een kostelijke leering biedt aan allen, die het huwelijk en het gezinsleven ook in onzen tijd willen zien en beleven in het licht der christelijke beginselen. Prof. A. Cleophas zeide in een tijdens genoemde studiedagen gehouden rede: De ontgeestelijking van het huwelijk is het eindpunt van een groeiproces, dat zich door vele eeuwen heenkron- kelt en steeds meer de menschelijke geesten omstrengelt. Wij kunnen ver schillende factoren aanwijzen, die den groei er van hebben bevorderd en het is goed deze factoren na te gaan. Be ter begrijpen van deze factoren zal het ons gemakkelijker maken door het echt christelijk medelijden dichter te komen tot die vele afgedwaalden, maar ook, wij moeten steun vinden voor ons zelf te midden van den wirwar van op vattingen, waarin wij ons bevinden en waar onze katholieke opvatting dik wijls niet zonder kleerscheuren af komt. Wijzen wij de diepere oorzaken aan van de verwording, dan kunnen wij ons beter daartegen instellen en onze opvattingen zuiver houden. Welnu, twee soorten factoren kunnen wij aanwijzen: geestelijke en economi sche. De eerste zijn doorslaggevend ge weest, de tweede hebben ze haar vruchtbare werking gegeven. „De diepere oorzaken van de verwording" van huwelijk en gezinsleven moeten wij kennen. Om onszelf voor die verwording te be hoeden; om anderen er aan te onttrekken. In dit verband wijzen wij ook gaarne op de actie van „Katholiek Leiden", dat voor a.s. Donderdag een avond heeft georga niseerd, waarop pater Henricus, O. Cap. spreekt over huwelijk en gezinsleven. Eerste Kamer Buitenlandsche zaken Uiteraard was het- antwoord van Min. de Graeff geen uitvoerig exposé over de gevoerde en te voeren buitenlandsche politiek van Nederland. Voor de kwestie van Ruslands toelating in den Volkenbond verwees hij, zooals trouwens te verwach ten was, naar de debatten, daarover reeds in Eerste en Tweede Kamer gevoerd. Zoo als toen Nederland naar de rede van den Motta had verwezen, zoo kon spr. nu ver wijzen naar die van den heer Aname (A.-R.), waarover wij gisteren schreven. Er is natuurlijk geen sprake van het aan- knoopen van diplomatieke betrekkingen met Rusland, en de rede van den heer Po lak (S. D. A. P.) zal daaraan niets ver anderen, hoewel deze rede meer Duitsch- land den Rusland betrof en het gebruik van krenkende bewoordingen aan het adres van die bevriende natie betreurens waardig was geweest. België heeft een nieuw ministerie gekre gen en afgewacht moet dus worden, hoe dit tegenover de kwesties staat; men mag echter aannemen, dat daar een even groo- te bereidwilligheid om tot een oplossing te komen bestaat als hier. De Staten-Gene- raal zullen in ieder geval tijdig van het eventueele standpunt der Regeering op de hoogte worden gesteld. Dat Zwitserland geen troepen naar de Saar zond, was niet uitoverweging van neutraliteitshandhaving, maar omdat er constitutioneele bezwaren tegen waren. De Bondsraad had er integendeel warme sym pathie voor (dit laatste werd betwist door den heer de Savornin-Lohman). Het is gelukkig nog niet zoover met ons gekomen, dat wij non-agressie-verdragen zouden moeten gaan sluiten. Een zekere garantie voor den vrede schijnt er wèl in het Luchtpact-in-de-maak te zullen liggen, weshalve dit initiatief zeer prijzenswaar dig is. Een permanente internationale troe penmacht brengt vooralsnog zeer veel be zwaren met zich, maar het is en blijft een zeer belangrijk vraagstuk, dat alle aan dacht verdient. Met nog een paar kleinere kwesties was de behandeling van deze begrooting afge- loopen. Zoo werd erkend, dat de consulaire dienst onvoldoende is, maar geld om die te verbeteren is er niet. Streng toezicht zal worden gehouden op de particuliere wa- penfabricage. De begrooting werd z.hs. aangenomen. Binnenlandschc zaken Vijf sociaal-democraten voerden nog het woord over deze begrooting. De heer W i b a u t (SDAP) hield zijn bij de Alg. Be schouwingen aangekonigde rede tegen het ingrijpen der Regeering in de gemeente lijke autonomie. Nieuws is hierbij niet ver kondigd, het bleef bij het protest tegen de manier waarop de Regeering pressie uit oefent op de financieele beschikkingen van vele gemeenten, zonder daartoe eenig recht te hebben. De heeren Hermans (SD.A.P.) en M e n- d e ls (SDAP) spraken hun diepe afkeuring uit over 't optreden van sommige burge meesters in den lande, die door het grofste misbruik van allerlei hun gegeven be voegdheden de wettelijk, ja grondwette lijk gewaarborgde vrijheden beperken; zoo worden b.v. vergunningen ingehouden om ongewenschte vergaderingen te voorko men; ook het Larensche geval is een ty pisch voorbeeld van deze tyrannieke en dictatoriale houding. Mevr. Pothuis Smit (S. D. A. P.) verdedigde het goed recht van deze gehouwde vrouwen op een onafhankelijk bestaan en laakte het ver vangen van deze ontrechten door manne lijke krachten. Ten slotte betoogde de heer P o 1 a k (S. D. A. P.)) de nutte loosheid van verdedigingspogingen en -oefeningen tegen luchtaanvallen en beval de Regeer in g aan maar open kaart te spe len en den volke te verkondigen, dat te gen zulk een aanval geen kruid gewassen is. Het natuurschoon van ons land heeft het hart van dezen spreker veroverd; de streekplannen wekken evenzeer zijn toorn op, als bedervende dit natuurschoon. Tusschen deze lawine van sociaal-demo craten door, leverde de heer Heerkens T h ij s s e n (R.-K. S. P.) een pleidooi 'voor een spoedige wettelijke regeling van het verhaal van kosten van ziekenverpleging van armlastige familie-leden; een uitbrei ding van de toepassing van de Armenwet is hier onvoldoende. Een duidelijker formuleering van het standpunt der Regeering in hoeverre deze toezicht houdt op de financieele gedragin gen der gemeenten, vormde het onderwerp van een betoog van~den laatsten spreker, de heer van Asch van Wijk (A.-R.). Dinsdag om half twee volgen de overige sprekers over deze begrooting. BINNENLAND RIJKSMIDDELEN. De opbrengst in de maand Januari is bijna twee millioen beneden de raming gebleven. In de maand Januari hebben de Rijks middelen opgebracht ƒ31.199.530, het geen 1.979.636 minder is dan de raming, doch 5.645.455 meer dan de opbrengst over Januari 1934. De inkomsten ten bate van het Ver- keersfonds waren 1.710.486. De zuivere opbrengst voor het dienst jaar 1934 en wel over het tijdvak yan I Januari 1934 tot en met de maand Ja nuari 1935 bedroeg f 452.633.789, welk be drag ƒ41.113.702 beneden de raming bleef. BEZUINIGINGSPLANNEN Opheffing van een universiteit en een gerechtshof in overweging genomen Nadat de ministerraad eenige malen ter bespreking van de verschillende bezuini- gings-mogelijkheden was bijeen geweest, is, naar ,Het Volk" verneemt, de verdere voorbereiding van het bezuiniginsplan op gedragen aan den minister-president, dr. H. Colijn, en den minister van Financiën, mr. P. J. Oud. De beide ministers laten zich bjj dezen arbeid bijstaan door den thesaurier-generaal, mr. dr. A. van Door- ninck. De regeering overweegt ernstig over te gaan tot opheffing van een van de rijks universiteiten. Voor deze opheffing wor den zoowel de Groningsche als de Utrecht- sche universiteiten in aanmerking gebracht De keuze is nog niet bepaald. Voorts ligt het in de bedoeling, de gemeente Amster dam te bewegen tot aanzienlijke inkrim ping van het hooger onderwijs aan de gemeentelijke universiteit over te gaan. Gedacht wordt aan combinatie van fa culteiten met die van de elders gevestig de rijksuniversiteiten. Bij „Justitie" denkt men de uitgaven te beperken door opheffing van het ge rechtshof te Arnhem. Daarbij komt dan de (reeds gemelde) opheffing van de recht banken te Zutfen en Dordrecht. Vervolgens zijn vijf Raden van Arbeid op de nominatie gebracht om te worden opgeheven. Ook overweegt men verminde ring van de jaarlijksche stortingen in de fondsen der sociale verzekering. Een aanmerkelijke bezuiniging op de krankzinnigenverpleging (die reeds eerder in studie genomen was) zal thans even eens in het bezuinigingsontwerp worden ondergebracht. Het verstrekken van rentelooze voor schotten aan de gemeenten via Staats- boschbeheer van dienste van de bebos- sching zal worden beperkt. Tenslotte werd medegedeeld, dat voor opheffing in aanmerking zullen worden gebracht: het Rijksbureau voor de Ontwa tering en de Centrale Commissie voor Ruilverkaveling. REVOLUTIONNAIR GEZIND ONDERWIJSPERSONEEL. Ook bij gesubsidieerde bijzondere nijverheidsscholen dient het ontslagen te worden. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de besturen van de gesubsidieerde bijzondere nijverheids scholen het volgende schrijven gericht: Het is mij gebleken, dat bij sommige be sturen van gesubsidieerde bijzondere nij verheidsscholen misvattingen bestaan over de te nemen maatregelen ten opzichte van directeuren, leeraren en beambten die van een revolutionnaire gezindheid zijn, of die jid zijn van een vereeniging, van welke de voorzitter van den Raad van Minis ters heeft verklaard, dat zij, om de doel einden, welke zij nastreeft, of de midde len, die zij aanwendt, de behoorlijke ver vulling van hun plicht in de vorenge noemde functies in gevaar kan brengen of schaden, of die op eenigerlei wijze mede werking of steun verleen en aan een zoo danige vereeniging of van haar uitgaan de actie. Men meent n.l. van mij maatregelen te moeten verwachten ter voorkoming of be strijding van de bovenbedoelde toestan den, terwijl de besturen inactief blijven. Een andere onjuiste gedachtengang is, dat ten aanzien van personen, die niet Rijksambtenaar zijn, ook al wordt hun be zoldiging geheel uit de publieke kassen betaald en al zijn zij verbonden aan onder wijsinrichtingen, in het geheel geen maat regelen dienen te worden getroffen, indien de geschetste omstandigheden zich voor doen. Ik meen in verband met het vorenstaan de uw aandacht er op te moeten vestigen: 1. dat het uw bestuur vrijstaat in de instructies voor het personeel de verbods bepalingen op te nemen, die het wensche- lijk acht (art. 7 van het gewijzigd K. B. van 31 Mei 1926, Staatsblad no. 159). 2. dat art. 15 onder f ontslag wegens gewichtige redenen mogelijk maakt, en dat ontslag ingevolge het tweede lid van art. 22 der Nijverheidsonderwijswet door uw bestuur, den inspecteur gehoord, dient te worden gegeven. Ter voorlichting heeft de minister bij de circulaire een lijst van voornoemde ver een igingen gevoegd. RUSSISCHE ORDER IN NEDERLAND Naar wij vernemen heeft de Nederland- sche Scheepsbouw Mij. van Rusland op dracht gekregen tot den bouw van twee motorschepen met een draagvermogen van 3500 ton elk, welke schepen speciaal zul len worden ingericht voor het transport van hout. De schepen zullen in afwijking van de bestaande typen worden gebouwd volgens een geheel nieuw systeem, dat een patent is van de Nederlandsche Scheeps bouw Mij. en door haar „Amsterdam-type" is gedoopt. Elk der schepen zal worden uit gerust met een motor van 1500 P.K., welke motor zal worden geleverd door de firma Stork te Hengelo. De snelheid der schepen zal in den gewonen dienst 11 knoopen be dragen. Het bijzondere van het nieuwe ty pe is, dat het laden en lossen veel gemak kelijker zal gaan, terwijl de schepen door hun bijzonder model een groote deklast zullen kunnen dragen zonder dat zij daar voor te weinig stabiliteit zullen krijgen. Daarnevens zullen zij door een bijzondere opstelling van de waterballast-taules in le digen toestand niet het bezwaar hebben van te groote stabiliteit. De zoon van den heer D. Goefikoop Dzn., directeur van de werf, de heer P. Goedkoop Dzn., die ge- ruimen tijd te Moskou heeft vertoefd, keert thans naar Nederland terug. KATHOLIEK-LEI DEH Cap. te Helmond. Donderdag 21 Febr., 8.15 Stadsgehoorzaal BEGRIJPT GIJ UW TIJD Kaarten: Wed. Huibers, Haarleramerstr. Graalhuis Hooigracht - Langeyeld Aloëlaan 20 - Plaatsbespreken Zondag 11—2 i in de vestibule. OVEREENSTEMMING BEREIKT DOOR PARTIJEN IN HET AMSTERDAMSCHE BAKKERSBEDRIJF. C.A.O.-1935 wordt geteekend. Mr. C. van Rij, voorzite rten Sal. C. Ro- drigues, secretaris van de plaatselijke be drijfscommisie voor het bakkersbedrijf deelen mede: Op voorstel van mr. G. C. J. D. Krop man, wethouder voor de Levensmiddelen voorziening, is in de conferentie van Maan dag 11 dezer een kleine commisie benoemd, gevormd uit contracteerende partijen, die tot taak had, het tot stand brengen der C. A. 0.-1935 en die voor te bereiden. Deze commissie is tot overeenstemming gekomen, op den volgenden basis: De C. A. O. wordt voor den duur van 1935 vastgesteld, Als grondslag voor de ar beidsregeling blijft het contract van 1934 gehandhaafd. Eenige technische wijzigin gen, waaronder art. 8, sub( art. 40 en art. 3 van het mantel-contract, werden als aan hangsel van het contract geconcipieerd en partijen ter teekening voorgelegd. Nopens de kindertoelage zal in Juli 1935 een be spreking gevoerd worden. Tot dien tijd blijven de bepalingen met betrekking tot het kindertoeslag-fonds buiten werking. Firma's, die in bijzondere omstandigheden verkeeren, kunnen bij de plaatselijke be- drijfsoommissie een verzoek indienen, ge wijzigde bepalingen tijdelijk te mogen toe passen, onder voorwaarde, dat zij een ac countants-onderzoek, door de commissie in gesteld, voor hunne zaken ^toestaan, De C. A. O. wordt geacht te zijn ingegaan op 15 en 16 Februari 1935, resp. voor het Joodsche en het overige bedrijf en duurt tot 31 De cember 1935. De eerste loonsverlaging gaat in op 22 en 23 Februari, terwijl de tweede loonsverlaging in de eerste loonweek van de maand zal ingaan. ARBEIDSCONTRACT IN DE BOLLEN STREEK. Voorloopig voor 2 maanden verlengd. Naar wij officieel vernemen is heden in een vergadering in de „Nachtegaal" te Lis- se tusschen de drie patroonsorganisaties en de drie arbeidersorganisaties in de Bloem bollenstreek besloten, het bestaande con tract voor 2 maanden voorloopig te con- tinueeren. Door de crisis-omstandigheden, welke zoo op het bloemibollenbedrijf druk ken, kon men van patroonszijde vooralsnog niet overgaan tot het sluiten van een con tract voor het tijdperk van een jaar. DE NEDERLANDSCHE MARINIERS NAAR HUIS. SAARBRUCKEN, 16 Febr.. (V.D.). He denmorgen is het Nederlandsche troepen contingent, dat deel heeft uitgemaakt van de internationale volkenbondsmacht in het Saargebied, uit het Saargebied vertrokken. Reeds om 7 uur vanmorgen was op het goe derenstation te Saarbrücken het materiaal der Hollandsche Mariniers in een specialen trein geladen, die korten tijd later naar Holland vertrok. Tegen 9 uur verzamelde zich voor het station te Saarbrücken een groote menigte om bij het vertrek der ma riniers aanwezig te zijn. Voor het station stond de militaire band der Engelsche troepen en een Engelsche eere-compagnie opgesteld. Op het station verschenen de opperbevelhebber der inter nationale troepen, de Engelsche generaal Brind, en vele officieren van de drie ove rige troepencontingenten. Onder het spelen van het Nederlandsche volkslied vertrok de trein om 9 uur precies uit Saarbrücken. De Nederlandsche mariniers hebben door hun gereserveerde houding en hun tactisch en correct otpreden in het Saargebied een zeer goeden indruk gemaakt en ieders sympathie verworven. BUITENLAND. Afscheid van de mariniers van het Saar gebied (2de blad). Bisschop van Trier begroet de terug- keerende Saarlanders (2de blad). Het antwoord van Berlijn op de Londen- sche voorstellen (2de blad). Groeiende spanning in München (2de blad). BINNENLAND. De Rijksmiddelen hebben ongerekend de directe belastingen, in Januari 31.199.530 opgebracht, tegen 25.554.075 in de eerste maand van 1934. (1ste blad). Een mededeeling van den minister van onderwijs aan de besturen van bijzondere gesubsidieerde nijverheidsscholen inzake dc deelneming van hun personeel aan verbo den vereenigingen. (1ste blad.) In het Amsterdamsche bakkersbedrijf is overeenstemming bereikt over een nieu we arbeidsovereenkomst. (1ste blad). ARTIKELEN. Buitenlandsch Weekoverzicht (2de blad) Uit het leven van Paus Pius XI (3de blad). Cultuur en „leeren juichen". (2de blad). Huwelijk en gezinsleven. (1ste blad). Strijd tusschen een eiland en de golven. (4de blad). HILLEGOM. PASTOOR J. J. A. M. KROOK. Naar wij vernemen is door den Zeereerw. heer J. J. A. M. Krook, Pastoor der St. Martinusparochie alhier, wegens gevorder den leeftijd, aan den Bisschop met ingang van 15 Mei a.s., ontslag uit zijn ambt ver zocht. Pastoor Krook, die 70 jaar oud is, is sinds 1920 pastoor der St. Mar thuisparochie. On der zijn pastoraat verrees de mooie nieu we kerk, een uiterlijk bewijs van het godsdienstig leven, dat hij in de 15 jaren van zijn pastoraat tot grooten bloei bracht. Men zal zich nog herinneren het feest van zijn 12 -jarig pastoraat alhier, waarop hem door jong en oud, v?n alle rang en stand een hartelijke en sppntane hulde werd bereid. De parochianen van St. Martinus zul len dan ook met groot leedwezen hun be minden herder zien vertrekken. Zijn hartelijkheid, zijn medeleven met een ieder zullen allen echter ongetwijfeld als een dierbare herinnering aan hem be waren. Moge hem nog vele rustige en gelukki ge jaren gegeven zijn. In zijn emeritaat zal de Pastoor zich vestigen te Heemstede.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1