t BRIEVEN OVER ONS GELOOF VRIJDAG 15 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 xxxni. ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" BLANKE BAAITABAK .15 cent per 1/2 ons Fa. Wed. C. J. VISTER - HAVEN 20 LEIDEN HET GEZAG IN DE KERK VAN CHRISTUS. 4 Hoe Jezus Christus Zijn belofte aan den Apostel Petrus gedaan: hem tot opperbestuurder van Zijn Kerk op aarde te zullen maken, heeft vervuld en over de vele fei ten, die, ook n* Christus' hemel vaart, het „primaatschap" van Pe trus bevestigen. Ja, natuurlijk had ik dat verwacht, Paul. Je Protestantsche kantoorcollega zou geen waar Protestant zijn, als hij zich zóó maar één, twee drie bij de ware verklaring van de „steenrots-tekst" had neergelegd! Je moet bedenken, dat de „kwestie" van Petrus' oppergezag voor iederen aanhan ger van welken vorm van Protestantisme dan ook, een „levenskwestie" is. Men geeft maar niet zoo gauw iets toe, dat, als waar erkend, vernietigend is voor de eigen ge loofsovertuiging! Maar je schreef mij, dat je Protestantsche vriend voortdurend in ge dachten met die tekst en onze verklaring er van bezig schijnt te zijn, waaruit je te recht opmaakt, dat onze argumenten toch wel vat op hem hebben gehad. Bid dan, nu vooral, eens hartelijk voor hem en ik zeide je dit al dikwijls blijft „in lief- d e" met hem disputeeren, niet bezield door 't geheim pleizier van „lekker toch gelijk te hebben", maar van harte hopend, dat ook door jouw woord de genade in zijn ziel wordt voorbereid. Zooals altijd: eerst weer eens een revue van het tot nu toe behandelde! Dit is mijn vierde brief over het gezag in Chris tus' kerk! In den eersten: Christus heeft een geestelijke ongelijkheid in Zijn Vereeniging, Zijn Kerk, gewild en Hij gaf een drievoudige macht aan het college der Apostelen. In den tweeden: Uit de H. Schrift blijkt duidelijk, dat er onder die Apostelen één was, die èn door Jezus zelf, èn door de Apostelen, èn door de Evange listen reeds vóór Jezus' hemelvaart als „de eerste", de voornaamste, werd beschouwd: de H. Petrus. In denderden: Hoe Je zus het oppergezag (het „primaat") over Zijn geheele Kerk op aarde aan Petrus heeft beloofd en in dezen vierden brief: hoe Jezus dit oppergezag aan Petrus heeft gegeven. Ik schreef je al: zelfs al zou de H. Schrift niet méér bevatten over Petrus' pri maat, dan Christus' woorden van belof te, dan reeds hadden wij voldoende ze kerheid over dat oppergezag, want wat Christus' beloofd heeft, zal Hij zeker ook gegeven hebben, ook al zou de H. Schrift dit laatste niet hebben vermeld! Maar de Evangelist Joannes verhaalt ons ook nauwkeurig h o e Christus Zijn belofte vervulde. Eenigen tijd na Zijn verrijzenis verscheen Christus aan Zijn leerlingen aan het meer van Genesareth en noodigde hen uit de ochtendmaaltijd met Hem te nemen. „Toen zij nu gegeten hadden" verhaalt de Evan gelist, „sprak Jezus tot Simon Pe trus: Simon, zoon van Joannes, bemint ge Mij meer dan dezen? Hij zeide Hem: Ja Heer, Gij weet, dat ik U liefheb. Hij zeide hem: W e id mijne lamme ren. Hij sprak tot hem een tweede maal: Simon, zoon van Joannes, bemint ge Mij? Hij zei Hem: Ja Heer, Gij weet, dat ik U liefheb. Hij zei hem: Weid mijne schapen. Hij sprak tot hem een derde maal: Simon, zoon van Joannes, bemint ge Mij? Petrus werd bedroefd, omdat Hij hem voor de derde maal had gezegd: Be mint ge Mij? En hij zeide Hem: Heer, Gij weet alles; Gij weet toch, dat ik U liefheb. Jezus sprak tot hem: „W e i d m ij n e schapen". 1) Welk een schoone tekst! Maken Petrus' woorden niet, dat men hem moet liefheb ben? Hij, de vurige, die vroeger had uitge roepen dat hij bereid was met Jezus „ge vangenis en dood" in te gaanhij, die Jezus met het zwaard wilde verdedigen is nu deemoedig en bedroefd, omdat hij den ken moet aan zijn diepen val, zijn drie voudige verloochening! Heer, Gij die har ten en nieren doorgrondt, wéét dat ik U waarlijk liefheb, ondanks alles, wat ge beurd is! (Dit, Paul, moest ik je eerst even schrijven, hoewel het ons bewijs niet da delijk raakt!) Nu dus gaan wij die tekst „apologetisch" bekijken. Vooreerst: tegen Petrus alléén sprak Christus. Dit behoeft geen naderen uitleg, uitdrukkelijk immers noemt Jezus hem driemaal bij zijn naam, terwijl Hij hem ook nog vroeg: „Bemint ge Mij méér dan dezen?" waardoor Hij dus tusschen Pe trus en de andere leerlingen volstrekt on derscheid maakt, een onderscheid, dat ook reeds doet verwachten, dat Hij Petrus iets zeer bijzonders zal gaan zeggen. Christus sprak, zooals je weet, zeer veel in gelijkenissen en omdat Hij predikte on der een volk van herders en visschers ont leent Hij meestal Zijn beelden aan die am bachten. Herhaaldelijk heeft Christus Zich zelf den „goeden Herder" en zijn volgelin gen Zijn „kudde" of Zijn „schaapstal" ge noemd. Zoo ook nu iets dergelijks: „Weid mijne lammeren, weid mijne schapen". Het weiden van een kudde beteekent: 't op zicht er over houden, de hoeder of herder van die kudde zijn. Petrus moest dit zijn van de lammeren en schapen, d.i. van de kleinen en grooten, de eenvoudigen en voornamen, met andere woorden van de geheele kudde, van de geheele ver eeniging Zijner volgelingen, van geheel Zijn Kerk! Kan Christus met die woorden iets an ders bedoeld hebben, dan Petrus nu plech tig te geven, wat Hij hem vroeger beloofd had: het opperherderschap, dus het opper bestuur over al Zijn volgelingen, over Zijn Vereeniging, Zijn Kerk op aarde? Neen immers! Vele andere feiten bevestigen nog de waarheid van hetgeen wij de vorige maal en nu hierboven bewezen. De tweede brief, dien ik je schreef over „het gezag in de Kerk van Christus" heb ik al geheel ge wijd aan „de vooraanstaande plaats, wel ke Petrus onder de Apostelen innam", het geen bleek èn uit de handelwijze van Chris tus tegenover hem én uit het optreden van Petrus zelf èn uit het feit, dat de overige apostelen en leerlingen zich telkens als 't ware achter Petrus schaarden. NaChristus' hemelvaart gedraagt Petnis zich geheel als hoofd van 't college der Apostelen en dat al aanstonds. Er moest in de plaats van den verrader Judas een nieuwe Apostel gekozen worden: het is Petrus die de leiding heeft bij de keuze van Matthias 2). 't Is duidelijk dat, wan neer een college een nieuw medelid moet kiezen de leiding van de stemming toch toekomt aan den voorzitter van dat col lege! Dit gebeurde in den tijd tusschen Christus' hemelvaart en het eerste Chris telijke Pinksterfeest. Op dat Pinksterfeest zelf is het Petrus, die nadat de H. Geest over hem en de andere Apostelen gekomen was en zij naar buiten waren getreden onder de interna tionale menigte, welke zich toen te Jeru zalem bevond het eerst het woord neemt, zijn mede-apostelen verdedigt tegen de lasteraars en het Evan gelie verkondigt zóó, dat er drieduizend „zijn woord aannamen en werden ge doopt" 3). Het eerste wonder der Apostelen na Christus' hemelvaart werd in den naam van Jezus Christus door Petrus ge wrocht: hij genas „een man die van den schoot zijner moeder af, lain was" 4). 's Anderendaags worden de Apostelen voor Annas en Caiphas en de schriftgeleerden gedaagd en het is weer Petrus, die „vol van den heiligen Geest" hen namens allen antwoordt. 5). Als Ananias en Saphira voor de Apos telen „logen tegen God", spreekt Petrus het oordeel over hem uit. 6) Petrus wekt een doode op. 7) Wat vooral belangrijk is: God gaf Petrus een visioen, dat hem deed be grijpen dat het Evangelie niet alleen ge predikt moest worden aan de Joden, maar ook aan de heidenen en Petrus deed den eersten bekeerden heiden den Romeinschen hoofdman Cornelius doo- pen. 8). Je begrijpt Paul, hoe ingrijpend deze verandering in het optreden der Apostelen zich deed gelden; sommige voor aanstaande Christenen hadden dan ook in dit opzicht tallooze moeilijkheden. De be langrijkste van die moeilijkheden was: moesten heidenen, die zich bekeerden tot het Christendom worden genoodzaakt zich te doen besnijden en de Wet van Mozes te onderhouden of niet. Op de eerste Kerk vergadering, te Jeruzalem gehouden, werd er over deze vraag veel geredetwist. P e- trus neemt het woord en „heel de me nigte zweeg" toen hij gesproken had, en beslist had dat hun het juk der Wet niet moest worden opgelegd. 9). Als Petrus gevangen wordt genomen „werd er zonder ophouden door de Kerk tot God voor hem gebeden" 10). Getuigt dit niet van den diepen indruk die er door ontstond? Vroeger heb ik je, Paul, al uitvoerig er over geschreven hoe bij opsommingen der Apostelen Petrus altijd op de eerste plaats wordt genoemd, terwijl de volgorde der andere Apostelen wisselend is en ook, dat de Evangelist Mattheus hem uitdruk kelijk „de eerste" noemt, terwijl Petrus toch niet de eerst geroepene Apostel was, noch de oudste. Nu wil ik je er nog op wijzen, dat de Evangelisten ook nog op een andere manier duidelijk deden uitkomen, dat Petrus het H o o fd van het Apostelcol lege was; zij omschrijven dit college n.L zóó: „Simon (Petrus) en die met hem waren" 11) of: „Petrus met de elf' 12) of: „Petrus en de overige Apostelen" 13) of: „Petrus en de Apostelen" 14). Wat is dit anders dan: de Leider met de zijnen! De geheele Christel ij ke oud heid heeft het opperherderschap van Petrus dan ook erkend. Het aantal teksten uit de oudste Christelijke schrijvers, die dat kunnen bewijzen is talloos. Terecht kon het Concilie, dat in het jaar 431 te Ephese werd gehouden verklaren „dat het een door niemand betwijfelde, gedurende alle eeuwen bekend feit is, dat de H. Petrus de Vorst en het Hoofd der Apostelen en de grondslag van de katholieke Kerk is". Paul tot slot van dezen brief nog dit: de Protestanten zeggen zeer dikwijls, dat wij beweren, dat Petrus het „Hoofd der Kerk", is, dat hij dus als het ware de opvolger van Christus zou zyn. Je kunt er niet ge noeg op wijzen, zooals ik ook herhaaldelijk deed, dat Christus Zelf het Hoofd zijner Kerk blijft, doch dat Hij na Zijn he melvaart de onzichtbare Opperbe stuurder van Zijn Kerk moet worden ge noemd, terwijl Hij, zooals wij uitvoe rig bewezen, Zelf den H. Petrus tot Zijn zichtbaren pl'aatsbekleeder heeft aangesteld. Hoe en waarom Petrus' oppergezag in de GEMENGDE BERICHTEN DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. De 28-jarige Rijnhoutsche uit Krabben- dijke is, terwijl hij op den Dinteloordschen weg liep, even buiten deze gemeente door een personenauto aangereden. Zijn hoofd kwam in aanraking met het spatbord van den wagen, zoodat hij een bloedende hoofd wonde en een ernstige hersenschudding be kwam. Hij is overgebracht naar het zieken huis te Steenbergen. Men vreest voor zijn leven. FELLE BRAND TE HUIZEN. Groot pand in het asch gelegd. Door tot dusverre onbekende oorzaak is gisteravond omstreeks 9 uur brand uitge broken in het groote pand Noorder weg 25 te Huizen, dat eigendom is van mej. de Lange. Merkwaardig is, dat einde December van het vorige jaar een poging tot brandstich ting in ditzelfde pand werd verijdeld. Sindsdien was het eenigen tijd onbewoond geweest, maar daarna waren deelen door twee gezinnen gehuurd, terwijl in het hoek huis een schoenmakers werkplaats was ge vestigd. De beide gezinnen werden bij het uitbre ken van den brand gewaarschuwd en moes ten hals over kop de vlucht nemen. Het vuur werd door den sterken wind aan gewakkerd, zoodat binnen korten tijd het geheele perceel in lichterlaaie stond. De verschillende deelen van het huis waren trouwens niet door brandmuren geschei den, terwijl zich onder de dakpannen nog een oude riet bedekking bevond. De vlam men hadden dus wel gemakkelijk spel. De Huizensche brandweer, die weidra met haar motorspuit ter plaatse was, kon tegen den feilen brand weinig uitrichten. Zij gaf haar blusschingspogingen dan ook spoedig op en haalde de muren van het pand met haken omver. Daardoor kreeg men het vuur inderdaad onder de knie. Terwijl het gebouw zelf en de boedel van de schoenmakerswerkplaats verzekerd zyn, is dit niet het geval met de inboedels der beide gezinnen. Een uitvoerig onderzoek wordt ingesteld. GROOT AANTAL MEUBELEN VERBRAND. Gisternacht is te Noorderhoogebrug bij Groningen de groote granito-werkplaats van den heer J. Meijer in vlammen opge gaan. De brand is ontstaan op de zolder verdieping van het gebouw, waar o.a. een groote partij houtwol en ongeveer duizend stoelen, toebehoorende aan het meubelma gazijn „Horrel" te Groningen, waren op geslagen. Alleen de muren van het gebouw zijn blijven staan. In verband met het gevaar voor de he lende perceelen werd door den burgemees ter van Bedum, waaronder Noorderhooge- brug ressoteert, behalve de brandweer van Bedum, ook die van Groningen gealar meerd. VERGEEFSCHE INBRAAK. Uit wraak brand gesticht? Gisternacht ontdekten twee surveillee- rende agenten, vlammenschijn boven het dak van de N.V. Zuid Nederlandsche Be- tonijzerbouw aan den Vaaltweg te den Bosch. Onmiddellijk alarmeerden zij het hoofd bureau van politie, vanwaar men met de rij wielslangen wagen uitrukte. Nadat de poort geforceerd was, kan de omvang van het vuur worden opgenomen en deze was van dien aard, dat terstond de brandweer gewaarschuwd werd, die onder leiding van opperbrandmeester Neukirchen spoedig ter plaatse was. Door het feit, dat de vlammen neersloe gen ten gevolge van de plaatselijke ge steldheid, kon het vuur met succes bestre den worden. Na 'n uur werken waren de vlammen gebluscht. Het bleek, dat het vuur gewoed had in het houten kantoorge bouw, waar tot 's avonds II uur gewerkt was, waarna het kantoor wfes gesloten. Tal van nieuwe teekeningen voor uit te voeren bouwwerken zijn verbrand of heb ben groote waterschade bekomen. De scha de wordt door verzekering gedekt. Het blusschingswerk werd bijgewoond door den commissaris van politie, den heer Staal en den inspecteur van de recherche van Keulen. Deze stelde een onderzoek in en het bleek daarbij, dat alles overhoop lag. Aan een zyde van het huis ontdekte de politie een van buiten naar binnen ingeslagen ruit, in de teekenkamer een van binnen naar buiten ingeslagen venster. De kluis was onaangeroerd gebleven. Of er iets ver mist wordt, kon nog niet worden uitge maakt. Deze brand en de verschijnselen die op inbraak wijzen, 100pen merkwaardig paral lel met een brandje en inbraak, dat onge veer een jaar geleden in de buurt heeft plaats gehad. Van den dader is geen spoor te ontdekken. Pausen van Rome blijft voortbestaan, daar over de volgende keer! 1) Jo. 21. 1520; 2) Handelingen der Apostelen 1. 13; 3) Hand. 2. 14—43; 4) Hand. 3. 2—12; 5) Hand. 4. 5—22; 6) Hand. 5. 1—11; 7) Hand. 9. 36—43; 8) Hand. 10. 19—48; 9) Hand. 15. 7; 10) Hand. 12. 5; 11) Mare. 1. 36; Luc. 8. 45; 9. 32; 12. Hand. 1. 14; 13) Hand. 2. 37; 14) Hand. 5. 29. Correspondentie-adres: Mr. A Diepen- brock Seminarie „Hageveld" Heemstede. ZWITSERSCHE JUWEELENDIEF IN ARREST. Een geveltourist die hotelkamers binnen klauterde. Zondagmiddag 2 December tusschen 4 en 6 uur is in Hotel Witebrug te Den Haag een juweelendiefstal gepleegd ten nadeele van een in dat hotel logeerende dame. Voorts is op Dinsdag 8 Januari eveneens des namiddags tusschen 4 en 6 uur een soortgelijke diefstal "gepleegd in Hotel Pro menade aldaar ten nadeele van een logeer gast. Gebleken was, dat de dader in beide ge vallen een uitstekende geveltoerist moet zijn geweest, aangezien hij zich langs den gevel door een openstaand raam naar bin nen had begeven. Ten einde, eenmaal in de kamer zijnde, niet verrast te worden sloot hij aan de bin nenzijde de kamerdeur af en verbrak daarna met een scherp voorwerp, vermoe delijk een schroevendraaier, de koffers en de kasten. Bij deze inbraken heeft hij een flinke partij byouterieën, waaronder kost bare parelsnoeren weten buit te maken tot een gezamenlijke waarde van ongeveer 10.000. Alles wees er op, dat men hier te doen had met een geroutineerd hoteldief. Kort na den tweeden diefstal wist de Rotterdamsche politie bij een opkooper be slag te leggen op een der paarlen colliers. Zij wist vervolgens den verkooper op te sporen, die ober-kellner was in een hotel te Rotterdam. Deze verklaarde, de paarlen- partij te hebben vé'rkocht voor een Zwitser, die in zijn hotel had gelogeerd. Hij kon van dezen Zwitser een behoorlijk signale ment opgeven, zoodat de commissaris van politie der afd. B. te 's-Gravenhage in het Algemeen Politieblad opsporing, aanhou ding en voorgeleiding van den dader kon verzoeken. Als gevolg daarvan is 26 Januari in een hotel te Rotterdam zekere E. H. door de Rotterdamsche recherche aangehouden. Blijkens ingewonnen inlichtingen by de politie te Bern (Zw.), bleek de aangehou dene te zijn de 40-jarige boekbinder E. H., zonder vaste woonplaats, van Zwitsersche nationaliteit. Hij had reeds een negental jaren zware kerkerstraf achter den rug wegens hoteldiefstallen. Naar Den Haag overgebracht, ontkende H. iets met de beide diefstallen te maken te hebben gehad. Daarop heeft zich een in specteur van de Haagsche recherche naar Keulen begeven voor het instellen van een onderzoek, dat tot resultaat had, dat met behulp van de Deutsche Kriminal Polizei een vriendin van H. kon worden opge spoord. Ten huize van haar en van haar zuster, eveneens te Keulen woonachtig, werden daarop verschillende voorwerpen, van genoemde diefstallen afkomstig, in be slag genomen. Beide vrouwen vertelden, deze artikelen van H. ten geschenke te hebben gekregen. De aangehoudene H. is daarop voor den officier van justitie te Den Haag geleid en na verhoor in het Huis van Bewaring al daar ingesloten. BELASTINGONTDUIKERS GEARRESTEERD. Reeds eenigen tijd waren belastingamb tenaren te Zandvoort gewaarschuwd, dat door enkele personen sigarettenpapier ge smokkeld werd, waarvoor geen accijnzen betaald was. Donderdagmiddag gelukte met de amb tenaren twee personen, een vader en zoon, te arresteeren. Zij bleken in het bezit te zijn van ongeveer 1000 pakjes sigarettenpa pier. De politie stelde onmiddellijk een uit gebreid onderzoek in. DE ROOF-OVERVAL TE MOERGESTEL. Twee verdachten aangehouden. Men zal zich herinneren, aldus de „Msb.", dat in den nacht van 22 op 23 Augustus 1934 door tot nu toe onbekende daders een overval werd gepleegd op den aan de Pos telstraat alleen wonenden 83-jarigen ge- brekkigen heer C. van de Pol en dat de daders, om in het bezit van de spaarduit jes te komen, zoodanig geweld op genoem den heer van de Pol pleegden, dat hun daad niet alleen als zeer laf, doch ook on- menschelijk dient te worden bestempeld. Ondanks het ijverige werken en zoeken der politie slaagde men er tot op heden niet in de misdadigers te arresteeren. Thans meent men evenwel eenig spoor te hebben gevonden; de te Breda zich in verzekerde bewaring bevindende F. J. B. en F. van H., beiden uit Tilburg, worden verdacht zich aan bovengenoemden roof overval te hebben schuldig gemaakt. In verband daarmede bracht het parket uit Breda Dinsdagmiddag een bezoek aan Moergestel. Het parket was samengesteld uit de heeren officieren van justitie graaf van Limburg Stirum en mr. Deelen, den rechtercommissaris, den heer mr. Boelen, en een griffier. Onder bewaking van eenige marechaius- sée's uit Princenhage werden de bovenge noemde verdachten per auto naar Moer gestel overgebracht. Ten huize van den heer van de Pol werd de overval gereconstrueerd, waarbij assi stentie verleenden de majoor der rijksveld- wacht Morre uit Oostelbeers, de rijks- en gemeente-veldwachters van Rooij en Puijenbroek uit Moergestel, de rijksveld wachter Rooij mans uit Hapert, laatstge noemde houder van een politiespeurhond en eenige rijksveldwachters uit de omge ving. De politiehond gaf daarbij mooie staaltjes van speur kunst te zien. Nadat de reconstructie had plaats ge vonden, werd ten gemeentehuize van Moergestel het gerechtelijk vooronderzoek gehouden. Diverse getuigen werden hier gehoord. Tijdens het gerechtelijk vooronderzoek vonden de officieren van justitie termen aanwezig tegen beide verdachten, die voor een ander feit reeds in hechtenis verkee- ren, ook voor dit feit een bevel van aan houding uit te vaardigen. Beide verdachten werden met den heer van de Pol geconfronteerd. Van de resul taten van het onderzoek konden geen me dedeel in gen worden gedaan. Bij de reconstructie en het gerechtelijk onderzoek was mede aanwezig de burge meester van Moergestel. Het onderzoek duurde tot ongeveer 9 uur waarna het parket met de verdachten weder naar Breda vertrok. UIT DE OMGEVING LEIMUIDEN. LISSE. Geboren: Maria, d. van R. Niesing en A. Bauer Petrus Adrianus, z. van C. van Leeuwen en M. Th. van Steijn Gerrit, z. van G. Spaargaren en E. Roodenburg. Gehuwd: C. Balkenende met A. Bosch beiden te Lisse. B- I LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. VIER BRANDKASTENPLUNDERAARS TE DEN HAAG GEARRESTEERD. De Haagsche politie heeft gisteren aan gehouden vier personen, die betrokken zyn bij de in het begin dezer week gepleegde inbraak in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis, aldaar, waarbij na forceering van de brand kast een bedrag van ongeveer 1200 werd gestolen. Reeds bij het eerste onderzoek had de po litie de overtuiging, dat deze diefstal ge pleegd moest zijn door of met medewer king van iemand, die ter plaatse goed op de hoogte was. Het voortgezet onderzoek heeft inder daad aangetoond, dat deze zienswijze juist is geweest. Gearresteerd zijn thans de portier van het Zuid-Hollandsch Koffiehuis en een drie tal bekende Haagsche inbrekers. Uit het voortgezet onderzoek en uit de is duidelijk gebleken, dat de politie hier een door de verdachten afgelegde verklaringen goeden greep heeft gedaan. BUTTENLANDSCHE COMMUNIST GEARRESTEERD. Door de Centrale Recherche te Amster dam is gisteren wederom een buitenland- sche communist gearresteerd. Hij beweert jeugdleider te zijn van de Jeugdorganisa tie in Frankrijk, Zwitserland, Denemarken en Nederland. Voorts is hij lid van een Cen trale Commissie van de Duitsche Commu nistische Partij te Parijs. Hoogstwaarschijn lijk is de man in het bezit van een valsch paspoort. Een en ander zal door den Vreem delingendienst nader worden onderzocht. Hij werd gearresteerd in een café en is ingesloten. Vertrokken: J. J. H. Raken en mevr. Raken-Brucen, naar Amsterdam C. P. l'Amie naar Woerden Rietdijk en gezin, naar Amsterdam F. J. de Prie. naar Rotterdam Th. J. W. Baars, naar Amsterdam A. den Haan, naar Veur J. Schenk, naar Woubrugge A. Tuis en gezin, naar Bodegraven C. Vlaar, naar Amsterdam J. E. van der Kamp, naar Rijnzaterwoude J. Sohl, naar Vrees wijk. Gevestigd: L. H. Hoogervorst, van Leiden C. C. v. d. Pouw, van Ter Aar J. de Hart en gezin, van Amsterdam D. Rademaker, van Nieuwkoop G. J. Vis ser, van Noordwijk A. Oudijk, van Uit hoorn J. L. Speet, van Haarlemmerlied e G. J. S. Siem, van Haarlemmerliede A. C. Roels van Haarlemmerliede A. Chr. W. Berkhout, van Zijpe M. P. de Prie, van Amsterdam Cl. A. de Prie van Amsterdam H. P. Bernard, van Haar lem. Geboren: Pieter Theodorus Joannes, z. van J. J. de Jeu en M. P. Volwater Nicolaas Johannes Jacobus Mattheus, z. van J. C. v. d. Berg en J. Mank Mattje, d. van P. Vogelaar en J. Schijf Cornells Johannes, z. van J. van Veen en M. Plas- meijer Gerda Gretha, d. van. T. Roest en J. H. J. van Rijn Hendricus Johan nes Petrus, z. van H. G. v. d. Zwaan en M. M. van Es. Ondertrouwd: J. Bleeker 61 j„ wedn. van A. Nieuwland en M. P. de Prie j.l. 38 j., wonende alhier J. L. Hooger vorst jm. 26 j. en M. E. van Berkel jd. 20 j., wonende beiden alhier. Overleden: Mar. Zwartendijk 38 j. Hendrik van Harten 86 j., wedn. van A. J. de Grauw.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9