26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VRIJDAG 15 FEBRUARI 1935 No. 8041 S)e ftjfd&efoeSoti/fco/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij TOonritbetaFmg: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustrèerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT VIER BLADEN. UIT Ons leger Internationale ontwapening nationale bezuiniging op de bewapening, zoo ver als mogelijk is. Dat is ons ideaal en ons practisch stre ven. Nu kan er, natuurlijk, inzake dat „zoo ver als mogelijk is" verschil van meening bestaan. Maar het standpunt, door enikele leden d»er R. K. Staatspartij deze week in de Eerste Kamer ingenomen, isgelukkig afwijkend van dat der partij. De partij als zoodanig gevoelt heelemaal geen behoefte en geen aandrang, om de leger-leiding te verwijten, dat zij te zuinig is, om den Mi nister van Defensie te stuwen naar groo- tere perfectie van bewapening, kwalitatief en kwantitatief. De Katholieke senatoren Blomjous en Heerkens-Thijssen meenden blijkbaar dat wèl +e moeten doen. Bij de behandeling der Begrooting van Defensie deze week was het de heer Blom jous, die op verhooging van het jaarlijksch contingent aandrong; de heer Heerkens Thijssen, die de drooglegging der Zuider zee wilde laten rusten, om de regeering de noodige middelen te verschaffen (welke zij niet verlangt: zij zal integendeel binnen kort met een plan komen dat vijf millioen besparing zal geven op de landmacht) voor de paraatheid van het leger. De „Volkskrant" schrijft- naar aanleiding van dit optreden o.m.: De „Standaard", die men niet ge makkelijk te weinig belangstelling voor onze weermacht zal verwijten, is min of meer geschrokken van het „kracht dadig" optreden der héeren Blomjous en Thijssen. Zóó geschrokken, dat ze aanne mende dat die heeren de meening der R. K. Staatsparty weergeven be ducht is, dat het regeeringsbeleid „in precies omgekeerden zin van eenige jaren terug" (toespeling op de Vloot wet) zou worden belemmerd. Want, zegt het blad, de militaire weermacht staat niet los van de eco nomische weerkracht, en een afwijzing van de middelen voor leger en vloot in de rijke jaren mag niet goed ge maakt worden door het eischen van gelden in dezen crisistijd. Voor de „Standaard" is dit niet slecht geredeneerd. Inderdaad zoo is het. Het volk moet eerst leven en dan.... zich verdedigen! REGELING VAN INVOER VAN BOTER. Verlenging van de bestaande maatregelen; het proportioneel percentage op 25 gesteld. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van boter. De minister van oeconomische zaken merkt in de memorie van toelichting op, dat aangezien ook thans nog het gevaar be staat, dat door een stijgenden invoer van boter da werking van de steunmaatregelen voor de melkveehouderij zou worden be nadeeld, hij aanleiding heeft gevonden den reeds bestaanden maatregel te verlengen. Hierbij werd het proportioneel percentage op 25 gesteld, waardoor de invoermogelijk- heid in beginsel meer in overeenstemming is gebracht met den werkelijken invoer, die in de laatste jaren heeft plaats gehad. Voor zoover er behoefte mocht ontstaan aan een ruimere invoermogelijkheid, zal aan de be trokken belangen door de verleening van extra-contingenten kunnen worden tege moet gekomen. De Leeuwarder Commissienoteering voor boter is thans vastgesteld op 55 cents. (Ko penhagen 200 kronen, dus plm. 65 cents). De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor ie volgende week vastgesteld op 0.95. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO EN DE HOUDING VAN DE ROTARY De Rotary International heeft besloten in de maand Juni e.v. bijeen te komen te Mexioo-City. Dit besluit, lezen wij in de „Gsservatore", heeft protest en afkeuring verwekt bij alle oprechte voorstanders van de vrijheid, en in 't bijzonder bij de inwoners van de Ver. Staten, hetzij deze leden van de Rotary zijn of niet. De President van Mexico, Cardenas, heeft, om deze oppositie-beweging het hoofd te bieden, het denkbeeld gehad een drin gende boodschap te zenden aan Robert Hill, voorzitter van de Rotary Inter national, hem verzekerende, dat in Mexico alles kalm en in vrede is, en dat aan de 8000 congressisten, die zullen ko men, alle faciliteiten zullen worden ver leend. Deze boodschap heeft mr. Hill be antwoord met het volgende telegram aan den Staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken: „Wilt aan President Cardenas over brengen onze groote voldoening over zijn telegram. Wij verwachten met ongeduld het genoegen, ons congres as. Juni in Mexico te houden." Het verwachten van dit genoegen moet wel onmiddellijk verminderd zijn bij het vernemen, wat, volgens de „United Press", prof. Mahrique verklaard heeft. Prof. Manrique is voorzitter van een zoogenaamd Verbond van onafhankelijke revolutionai re partijen. Teruggekeerd in Sant Antonio (Texas) na een in het geheim ondernomen reis naar Mexioo-City, heeft hij aan het Mexicaansch bureau voor revolutionaire spionnage te New York getelegrafeerd: „Geheel het land is in opstand tegen de Re geering. De „guerrilla" neemt snel toe, ter wijl passieve tegenstand veelvuldig voor komt, welke tegenstand de vormen van een staking aanneemt bij onderwijzers, studen ten, arbeiders en boeren; vele belasting plichtigen onthouden zich er van de belas ting te betalen." Hoe het ook zij de Rotary Inter national moge geloof hechten aan Car- ienas of aan prof. Manrique zeker is het, dat een zeer sterke verontwaardiging tot uiting is gekomen in Amerika bij deze uitwisseling van telegrammen tusschen een Regeering, die de meest elementanre men- schelijke en burgerlijke vrijheden vervolgt en verdrukt, en een verbond als de Ro tary, dat zich aandient als begunstiger van beschaving en vrijheid. Zal de Rotary naar Mexico gaan? vraagt het New-Yorksche tijdschrift „Ame rica" zich af (2 Februari 1935, p. 390). Of zal zij het haar wijzer dunken van be sluit te veranderen? Als zij er heen gaat, zal dit gebaar niet anders kunnen be tee kenen dan een instemming met het hevig en anderen vervolgend atheïsme van de tegenwoordige Mexicaansche regeering, en afkeuring uitlokken niet alleen bij de Ka tholieken, doch bij alle wel-meenende en bij een ieder, die gevoel heeft voor mensche- lijkheid. En dan zou volkomen gerechtvaar digd zijn de overtuiging van velen, dat de Rotary een gezelschap is, dat be- heerscht wordt door de Vrijmetselarij, door het feit, dat de Rotary er op blijft staan eer te betuigen aan de atheïstische, volop magonnieke Regeering van Mexico. Het is overbodig er op te wijzen, dat de aanwezigheid van de Rotary in Mexico, in tegendeel van bij te dragen de wreede ty- rannie van dit bewind te verzachten, het zelfs zal kunnen versterken, daar de re geering iedere beleefdheids-frase, die haar door de Rotarianen gewijd zal worden, op zal vatten als een instemming met haar anti-godsdienstige politiek. De gang naar Mexico zal voor de Ro tary beteekenen, een zich uitdrukkelijk scharen onder de vijanden van den Gods dienst. Wanneer intusschen het spreekwoord waarheid bevat: Zeg mij met wie gij om gaat, en ik zal u zeggen wie gij zijt, dan toont deze episode uit de Rotary-beweging voldoende aan hoe de herhaalde waarschu wingen der Kerkelijke Overheid ten op zichte vcan de Rotary gerechtvaardigd wa ren. De Rotary gaat voort, in 't bijzonder in zijn internationale vorm, strevingen te openbaren, die nu juist niet overeenstem men met haar beweerde politieke en gods dienstige neutraliteit. Ook wanneer wij optimistisch willen zijn, waarschuwt een ander (Italiaansch) spreekwoord. „Wie in de korenmolen komt, wordt wit van meel". Maar, besluit de „Os- serv.", de Mexicaansche molen werkt niet 1 bepaald met wit meel. HET BEGRIP „STICHTING". EEN BELANGWEKKEND VONNIS. De derde kamer der A'damsche Recht bank wees vandaag een belangwekkend vonnis, waarin het begrip „stichting" na der wordt omschreven. De Amsterdamsche kantonrechter mr. Höfelt heeft eenige maanden geleden bij een vonnis, geveld in een procedure waarin door de A'dam sche Aardappelcentrale betaling was ge vorderd van een door deze „stichting" aan een lid opgelegde boete, beslist, dat voor het rechtsgeldig bestaan van een stichting noodig waren een behoorlijk kapitaal en het nastreven van een ideëel doel. Het ge volg hiervan, dat eischeresse welke zich een „stichting" noemde en ook als zoodanig bij notarieëele acte was opgericht, echter met een vermogen van slechts 100. naar het oordeel van den kantonrechter niet rechtsgeldig bestond, ook al omdat geen ideëel doel werd nagestreefd. Van deze principieele beslissing is de Aardappelcentrale in hooger beroep ge gaan. Vandaag wees de rechtbank vonnis. De argumenten van den kantonrechter werden onvoldoende geacht om tot boven vermelde beslissing te komen. Het doel is niet in strijd met wet of goede zeden en is vast omlijnd. Dat dit niet ideëel is, is niet in strijd met de voorwaarden, waaraan een stichting moet voldoen. Ook het geringe afgezonderde kapitaal is naar het oordeel van de rechtbank geen bezwaar. Ook de aanwezigheid van leden is niet onvereenig- baar met het begrip stichting. Doch een ander geval is het met de contributies, die worden betaald. In de statuten is boven dien bepaald, dat bij een eventueele liqui datie het actief wordt verdeeld, onder de aangeslotenen. Het springt naar voren, dat dit in strijd is met het begrip „stichting". Bovendien hebben de contribuanten in vloed op den gang van zaken. Bij een wer kelijke stichting, die bijv. ziekenverpleging beoogt, wordt door de aangeslotenen ook wel contributie betaald, doch in dat. geval is het geld te beschouwen als een regel matige schenking. In het onderhavige ge val is dat niet zoo. Op grond van de sta tuten kan dus in dit geval niet gesproken worden van een stichting, doch veeleer van de voorzetting van de vereeniging van A'damsche Aardappelhandelaren. Bij de omzetting ontbrak de tijd om de koninklijke goedkeuring voor de Vereeniging aan te vragen, zoodat men toen 100.afzonder de en een stichting meende op te richten. Eischeres kan dus, aldus constateerde de rechtbank op geheel andere gronden dan de kantonrechter, niet in rechten' optreden. De vordering moet dus niet ontvankelijk worden verklaard. De kantonrechter had indertijd den advocaat, die voor de Aard appelcentrale optrad in de kosten veroor deeld. De rechtbank echter veroordeelde in de kosten 175.die personen, die het proces aanhangig hadden gemaakt en die meenden het bestuur van de „stichting" te vormen. BINNENLAND TERUGKEER VAN DE SAAR- MARINIERS. Het vertrek op as. Zaterdag. De twee detachementen mariniers zullen Zaterdag a.s. het Saargebied verlaten om 8.00 uur des ochtends in een extra-trein te stappen. Hoe de trein rijdt is nog niet geheel vast gesteld. Naar de „NJt.Crt." verneemt, heeft de Koningin den wensch te kennen gegeven het Saardetachement te inspecteeren. Deze inspectie zal plaats hebben Maandag 18 Februari te 11 uur voor het paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Het detachement, waaronder medegere- kend het gedeelte motorcompagnie uit Haarlem, zal staan onder commando van den kapitein der mariniers de Bruyn. Na de inspectie zal het detachement voor H. M. defileeren. INVOER VAN ONGESMOLTEN DIERLIJK VET. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van ongesmolten dier lijk vet. In de memorie van toelichting merkt de minister op, dat hij het wenschelijk heeft geoordeeld de invoerbepreking te handha ven, daar de belangen der melkveehouderij nog immer noodzakelijk maken, dat een overmatige invoer van ongesmolten dier lijk vet wordt voorkomen. Bij de verlen ging is het proportioneel percentage op 25 gesteld, ten einde deze contingenteering tevens dienstbaar te kunnen maken voor onderhandelingen met het buitenland. UIT HET MAATKLEEDENGBEDRIJF. Dreigende conflicten? Namens de samenwerkende bonden in de kleedingindustrie deelt men ons het volgen de mede: 15 Februari is de collectieve arbeidsover eenkomst in het maatkleedingbedrijf ge ëindigd. De bond van maatkleedingbedrij- ven in Nederland en de samenwerkende bonden in de -kleedingindustrie, zijn het niet eens geworden over het afsluiten van een nieuwe C.A.O. De werkgeversbond wenscht, dat hun leden, die thans in de betere series laten werken, ook werk mo gen uitgeven in de lagere series. De samenwerkende bonden in de klee dingindustrie hebben na overleg met de kleermakers dit voorstel afgewezen, daar aanvaarding een zeer belangrijke loonsver laging, vooral voor de kleermakers, die betere maatkleeding maken, zou beteeke nen. Nu er geruchten gaan onder de kleerma kers, dat er kleermakerspatroons zijn, die na 15 Febrauri loonsverlagingen willen in voeren, of werk in lagere series aanbieden, hebben de vakbonden de kleermakers ge waarschuwd, daar niet op in te gaan, doch zich" direct te melden by hun afdeelings- besturen voor overleg. Het is mogelijk, dat, wanneer sommige maatzaken hun voornemen "Uitvoeren, bin nenkort conflicten ontstaan. UIT HET BAKKERSBEDRIJF TE ROTTERDAM. De Neder landsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf te Rot terdam heeft in haar vergadering van 14 dezer besloten, de door de besturen van Werkgevers- en Werknemersorganisaties voorgestelde collectieve arbeidsovereen komst te aanvaarden, derhalve te contrac teeren op de basis van een weekloon van 30 met uitzondering echter van de door de arbeiders gevraagde kindertoeslag. HANDEL MET SOVJET-RUSLAND. De besprekingen, te Moskou gehouden tusschen de heeren E. W. van Walree, mr. A. N. Molenaar en W. H. Rethmeier, als gedelegeerden van het comité voor den Handel met Sovjet-Rusland, en de heeren M. Levin, D. Kaminski en M. Nesterhof, als vertegenwoordigers van het Volkscommis sariaat voor Buitenlandsche Handel en de USSR, hebben op 19 Januari 1935 tot een voor den Russisch-Nederlandschen Han del bevredigend resultaat geleid. Het overleg tusschen beide partijen dat in het geheel ongeveer anderhalf jaar heeft geduurd, had ten doel eenige algemeene regelingen te treffen, onder welke de han del tusschen beide landen verder zou kun nen plaats hebben. Daarbij is vastgesteld, dat de tusschen Nederland en Sovjet-Rus land bestaande handelsbalans zich in de laatste jaren ten voordeele van Nederland gewijzigd heeft, waarbij de bestellingen van Sovjet-Rusland in Nederland zijn toe genomen. Ter verdere bevordering van het weder- zijdsch handelsverkeer is een regeling ge troffen omtrent de betalingscondities, bij den aankoop van Nederlandsche goederen in acht te nemen, omtrent den vorm der wissels, omtrent arbitrage, indien mee- ningsverschillen uit de handelstransacties mochten voortvloeien, enz. Voorts zal de USSR bij de heffing van havengelden in de Russische havens de voorkeur-tarieven toepassen. Het comité voor den Handel met Sovjet- Rusland heeft den indruk, dat voor een beperkt aantal fabrikaten van de metaal industrie en enkele andere Nederlandsche en voorts voor Ned. Indische voortbrengse len mogelijkheid van export naar Rusland bestaat; sedert de onderhandelingen begon nen, bevinden de hier te lande geplaatste orders zich in een stijgende lijn en men verwacht, dat zulks ook in de volgende maanden het geval zal zijn. Het comité moet uit den aard van de zaak benden zelf overlaten, maar is te allen tij- het verkrijgen van orders aan belangheb- de bereid om aan belanghebbenden de door hen gewenschte inlichtingen te verstrek ken. Het kantoor van het door het Comité op gerichte Centraal Bureau voor den Han del met Sovjet-Rusland is gevestigd Kei zersgracht 296, Amsterdam (directeur de heer W. H. Rethmeier, telefoon 31024). PRINSES VON ERBACH. Blijft in 's-Gravenhage wonen. Naar de „Telegraaf' verneemt, zou Prin ses Helena von Erbach Schönbërg, een nicht van H. M. de Koningin, die, zooals L bekend, thans in het paleis in het Noord- einde verblijf houdt, van plan zijn zich in Den Haag te vestigen, om zich te wijden aan verpleging en liefdadigheidswerk. J De prinses heeft eenige dagen verblijf ge houden in het diaconessenhuis „Éronovo". VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Berlijns antwoord op de Londensche plannen overhandigd. Het zou gunstig zijn. (2de blad). De schoolstrijd in Beieren. (2de blad). Hauptman gaat van zijn vonnis in hoo ger beroep. (Buitenl. Ber. 2de blad). BINNENLAND. -ca de Tweede Kamer is de toestand in Indië besproken. (2de blad). De Eerste Kamer heeft de begrooting van buitenlandsche zaken besproken. (2de blad). Regeling van den invoer van boter. (1ste blad). De invoer van ongesmolten dierlijk vet (lste blad). Zwitsersche jnweelendief die o. m. te Den Haag opereerde, te Rotterdam gear resteerd. (Gem. Berichten, 3de blad). Vier brandkastplunderaars in Den Haag aangehouden. (Gem. Ber., 3de blad). Licht in den roofoverval te Moergestel? (Gem. Ber., 3de blad). ARTIKELEN. Het primaatschap van Petrus. (3de blad). De Paus als alpinist. (2de blad). De Kerkvervolging in Mexico en de Ro tary. (lste blad). De R. K. Staatspartij en het leger, (lste blad). De Dames-rubriek. Geïllustreerde pagina (4de blad). De Kinder-pagina (3de blad). NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND. V oorzitterswisseling. In de gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond is als opvol ger van den heer Joe. E. A. M. Meyring, die wegens zijn talrijke andere functies, mede in verband met den toestand zijner gezondheid, meende zich niet meer her kiesbaar te kunnen stellen, en nadat de vice-voorzitter, de heer N. G. J. van de Sand vóór de stemming had verklaard, een eventueele benoeming niet te kunnen aan vaarden, tot voorzitter gekozen de heer J. A. Koops te Venlo, voorzitter van den R. K. Middenstandsbond in het Bisdom Roermond. DE HEER BRAAT EN DE N.S.B. Zijn lidmaatschap geweigerd. Van de leiding van de N.S.B. ontvangen wij het bericht, dat den heer A. Braat, die zich had aangemeld als lid van de N.S.B., het lidmaatschap is geweigerd, omdat hij zich nog onlangs tegen het fascisme had uitgesproken. HET INTERNEERINGSKAMP. Volgens de „NJt.Crt." zou de internee- ringsinrichting voor bepaalde vreemdelin gen in de nabijheid van Beilen worden ge- Uitbreiding van het Buurtverkeer en andere maatregelen. Naar wij vernemen .zal, ingaande 1 Maart as. een buurtverkeer-toaanvak Hillegom- Haarlem worden ingevoerd d.w.z. dat er tusschen Haarlem, Heemstede-Aerdenhout, Vogelenzang en Hillegom onderling buurt- verkeerbiljetten zullen worden uitgege ven. Een dergelijke maatregel wórdt, ingaan de 1 Maart, genomen met betr. tot het baanvak de Klomp-Arnhem. Reeds bestond een baanvak Arnhem-Eede, dit wordt dus tot de Klomp verlengd. Voorts is de gunstige bepaling gemaakt dat tusschen Groningen en de stations Kropswolde, Zuidbroek, Meden-Mun ten- dam, Veendam en Wildervank, ing. 1 Maart tienritteniboekjes voor buurtverkeer ver krijgbaar worden gesteld.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1