donderdag 14 februari 1935 de leidsche courant eerste blad - pag. 3 VOLKSBOND-NIEUWS. Deelnemers retraite 2326 Febr. a.s. Alle deelnemers worden beleefd ver zocht er goeed nota van te nemen, dat Za terdag a.s. van 7 tot 8 uur kaarten kunnen worden afgehaald in het Bonds gebouw.- Werkloozen, die vrij van stempelen moe ten hebben, wenden zich tot den heer A. J. v. d. Kwartel, die hiervoor zorg draagt. Zij, die per spoor reizen, moeten zich op geven, de kosten zijn 30 ct., en zij moeten Zaterdag 23 Febr. om half zes voor het sta tion aanwezig zijn. Nog enkele kaarten zijn verkrijgbaar. Meldt u dus spoedig aan op het Bondsgebouw of bij J. v. d. Weijden, R. Visschersstraat 5, Leiden. R.K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus" Gisteravond hield de afdeeling Leiden van den R.K. Textielarbeidersbond een feestvergadering in het gebouw van den R.K. Volksbond. De voorzitter opende deze vergadering met den christelijken groet en heette de talrijke leden hartelijk welkom. Spr. hoopte, dat niet alleen op een feest vergadering, maar ook op een gewone le denvergadering voortaan de opkomst zoo groot zou zijn. Hij wenschte den aanwezigen een genoegelijken avond en men moest nu de zorgen maar eens op zij zetten. De heer Jan Gordijn en Jan de Gunst wisten met hun aardige voordrachten heel gauw de stemming er in te brengen. De gezelligheid werd nog vergroot door een verloting, waarvan de prijzen, o.a. een mooie doos met kruidenierswaren, ten deel vielen aan de werkeloozen. Aan het einde van <iezen prettigen avond sloot de voorz. met een pittig woord en dankte de heer en Gordijn en de Gunst voor hun belangelooze medewerking. Hij spoorde de huisvaders aan, wier dochters op Textielfabrieken werken, deze op te wekken de vergadering bij te wonen op Donderdagavond. Mej. R. Hutten, hoofd bestuurslid, zal op deze vergadering een uiteenzetting geven, hoe noodzakelijk het is, dat ook de meisjes georganiseerd zijn. r i' -I 1 ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Theologie de heer J. L. Springer, Leiden. LAATSTE BERICHTEN TOENEMENDE OVERTREDING TABAKSWET. Afschrift van het telegram, op 13 Fe bruari 1935 verzonden door het Verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland aan Zijne Excellentie den Minister van Finan ciën: „Herinneren aan dringend verzoek van 14 Januari j.l. namens Verbond van Siga renfabrikanten in Nederland om maatre gelen tegen toenemende overtreding Ta bakswet, waarop nog geen antwoord ont vangen, en doen opnieuw ernstig beroep op uw medewerking ter bescherming van bonafide industrie en handel. Namens Verbond van Sigarenfabrikan ten in Nederland, w.g. M. SMITH, Voorzitter. w.g. B. COLENBRANDER, Secretaris." GROOTE BRAND TE ZALT-BOMMEL. Bewoners in nachtgewaad gevlucht. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Salomon, z. van H. Kukler en M. Koppeschaar Isaac, z. van N. Jongbloed en H. v. Eek Wilhelm in a Ber- nadetta Joanna, d. van S. J. Vlasveld en E. P. Stassen Bram, z. van A. H. v. d. Horst en J. .PKriek Geertruida Anto- nia, d. van Th. A. Meijer en G. L. K. Jan sen Leendert, z. van L. de Jong en C. v. Dijk Iris Agnes, d. van A. Hoog moed en A. de Ligt Hendrika Cornelia, d. van C. Jansen en T. Huijsman Saam- soerie, z. van B. v. d. Heijden en Sarpoed- toen Willempje, d. van A. L. Heil en C. de Vos Agatha Maria, d. van A. J. v. d. Slot en J. A. Mooijekmd. Ondertrouwd: S. H. Klein jm. 32 j. en C. J. Slewe jd. 32 j. D. Spieren burg wedn. en C. Colpa wede. .Gehuwd: P. de Graaf jm. en C. H. Eradus jd. H. J. Henzen jm. en C. J. v. Driel jd. M. Jeltema jm. en W. v. Duu- ren jd. J. Spaargaren jm. en M. Ruis jd. Overleden: E. Blok-Sohipper wede. 78 j. Chr. "F. J. Sijpestijn m. 63 j. E. B. Pont-v. cL Voorden wede. 68 j. S. Hillebrand dr. 2 dgn. C. v. Varick m. 45 j. S. Ciere m. 71 j. DOODELIJK ONGELUK TE DEN HAAG. Gisternamiddag omstreeks 5 uur heeft op den hoek van het Lorentzplein en de Oudemanstraat te den Haag een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto, be stuurd door den 21-jarigen J. van der K. uit de Koninginnestraat, een motorrijwiel, bestuurd door de 40-jarige mej. M. K. uit de Schuytstraat en den 34-jarigen wielrij der J. K. uit de Willem de Clerqstraat. De motorrijdster, mej. K., kreeg inwendige kneuzingen en bekwam een gecompliceer de beenbreuk. De Geneeskundige Dienst vervoerde haar naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal, waar zij in den afgeloopen nacht aan de bekomen verwondingen is overleden. De wielrijder kreeg een snij wond aan de rechterhand en kon, na verbonden te zijn, naar huis gaan. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Gisteravond omstreeks half twaalf is op de Conradkade nabij de Laan van Meer- dervoort te den Haag de 34-jarige H. K. uit de Taxusstraat met zijn rijwiel tegen een passeerend tramrijtuig van lijn 11 gere den. K. kreeg een kneuzing aa nde borst en brak enkele ribben. De G.G.D. vervoer de hem naar het Ziekenhuis aan den Zuid- wal. De wielrijder had vermoedelijk bij het passeer en van de trambaan door den regen de aankomende tram niet opgemerkt. TIEN INBRAKEN OPGEHELDERD. Gepleegd door avontuurlijke jongelui. Omtrent de te Ginneken opgehelderde inbraken wordt nog het volgende gemeld: Deze inbraken, pl.m. een 10-tal, blijken gepleegd te zijn door een zevental jongelui van 14 tot 18 jaar oud, afkomstig uit zeer achtenswaardige milieu's, die waarschijn lijk door prikkellectuur tot hun daden ge komen zijn. Twee van het zevental zijn in het Huis van Bewaring te Breda ingeslo ten, terwijl de andere vijf ter beschikking van de ouders zijn gesteld. De buit, hoofd zakelijk bestaande uit fietsplaatjes, choco lade, sigaretten, sigaren en collectebusjes, was verborgen in een hol op het Mastbosch. CRIMINOLOGISCH INSTITUUT Voordrachten van Prof. van Bemmelen en Dr. Wiersma. Prof. mr. J. M. van Bemmelen en dr. D. Wiersma hebben gisterenavond voor het Criminologisch Instituut voordrachten ge houden resp. over „Reclasseering" en „Re- classeering van crimineele psycho pathen". Prof. v. Bemmelen over: „Reclasseering en Straf toemeting". Prof. Van Bemmelen, sprekende over: „Reclasseering en straftoemeting", wil twee problemen behandelen op dezen en op een volgenden avond. Het eerste is: welke in vloed mag en moet aan de reclasseerings- gedachte worden toegekend bij de straftoe meting. Het tweede is: welke mag en moet die invloed zijn bij de straftoepassing en strafexecutie? Voor de oplossing van deze kwesties is het allereerst noodzakelijk een overzicht te geven van de huidige crimina liteit en hare ontwikkeling. Het is een ge lukkige omstandigheid, dat een dergelijk onderzoek voot Engeland juist is verricht in het overzichtelijke en mooie boekje van E. Roy Calvert en Theodora Calvert, geti teld: „The Lawbreaker". Bij vergelijking van de evolutie in Engeland der crimina liteit met die in Nederland zien wij op merkenswaardige overeenkomsten. De ern stige levensdelicten en de opzetelijke zwa re mishandeling is in beide landen sedert 1901 verminderd. De culpooze levensdelic ten zijn in alle twee de landen op schrik wekkende wijze toegenomen. Vermeerde ring in criminaliteit valt te constateeren bij de zedenmisdrijven, en de groep vermo gensdelicten, die te betitelen zijn als ver mogens-vertrouwens-misdrijven. Ook de belastingdelicten zijn zoowel in Engeland als in Nederland geducht toegenomen. Ver mindering is op te merken bij de ruwheid- misdrijven en de diefstal en bedelarij. In Engeland valt een belangrijke afneming van de veroordeeling ter zake van prosti tutie te bespeuren. De conclusie die hier uit valt te trekken is vooral, dat wij de oorzaken voor de delicten moeten trachten weg te nemen. Het duidelijkste bewijs hiervoor bieden de misdrijven die met drankmisbruik samenhangen. Deze delic ten zijn afgenomen in verband met de ver mindering van het drankgebruik. Na de beschrijving van de ontwikkeling dei* criminaliteit moet het huidige strafstel sel en deszelfs evolutie bekeken worden. Dan blijkt dat de huidige misdaadbestrij ding in alle landen hoogst gebrekkig is. Zoowel in Engeland als in Duitschland als ook hier te lande beweegt zich de recidive om dj 40 pet. van het totaal aantal ver oordeelden. Dat toont ten duidelijkste, dat het tlhns geldende systeem niet deugt. Dat ligt \ooral daaraan, dat de beteekenis van de vijheidsstraf en ook van de geldboete ontzaggelijk overschat wordt. Voor de vrijh|dsstiaf was dit inzicht reeds gerijpt omst$eks 1900. Het gevolg is geweest, dat de vrijheidsstraf steeds minder wordt toe gepast en vervangen wordt door geldboe te. De jaarlijksche gestichtsbevolking is in Nedeüand verminderd van 53.000 in 1900 tot 27)00 in 1931. In Engeland bedroeg het aantal jaarlijks in gevangenissen opgeno men Jersonen in 1914 ongeveer 159.000 in 1930 fcgeveer 39.000. Deze cijfers van En geland en Nederland zijn op zichzelf niet vergelijkbaar, maar vertoonen toch een zelfdetendenz. Overschat is in het bijzon der de generaal-preventieve en speciaal prevettieve werking van de korte vrijheids straf. Dat blijkt wel het duidelijkst bij de zedendelicten, de oplichting en de verduis tering. Sedert 1913 zijn zooals uit de onderi»ekingen van Van Sandick blijkt hier straffen steeds korter geworden. Hetzeljde is voor de oplichting in Duitsch land vastgesteld door Beger. In het bijzon der deberoepsoplichter wordt veel te vaak met kerte vrijheidsstraffen behandeld. Hier kan alleen een intensieve en langdurige behandeling doel treffen. Hetzelfde geldt voor dt recidivisten verduisteraars. De be- roepsirbrekers worden thans reeds, met veel langer straffen getroffen dan aan de oplichters en verduisteraars worden opge legd. Maarpaast de ernstige recidivisten wordt dan toch ook een groot gedeelte der crimi naliteit, bedreven door personen, die voor het eerit met den strafrechter in aanraking komen Het is vooral bij deze groep, dat het pro bleem van de straftoemeting ons hoofdbre kens bezorgt. Volgens sommige rechters blijft de straftoemeting hier altijd „mut sen", dw.z. dat wij er slechts met onzen muts naar gooien. Tot zekere hoogte is dit waar. Het blijft gissen en zelfs in het wilde gissen of een delict niet 6 maanden gevangenisstraf dan wel met 9 maanden gevangenisstraf 'moet worden «afgedaan. Behoorlijke kennis van den dader kan ons echter toch wel verder brengen Dat blijkt wel het beste hieruit, dat 80 pet. van alle voorwaardelijke ver oordeelingen niet tot intrekking van de V.V. leiden. Dat geeft ons het recht te zeg gen, dat de rechter geleid door het onder zoek van de reclasseeringsambtenaren met vrij groote zekerheid kan voorspellen of een geval reclassabel is te achten. De vraag is maar hoe ver wij de V. V. zullen kunnen uitbreiden. In den laatsten tijd zyn in de verschillende landen waarschu wende stemmen opgegaan om de kracht van de V. V. niet tf overschatten en te overspannen. Zoowel in Engeland als in Duitschland bestaan er in dit opzicht vol komen tegenstrijdige uitspraken. De zaak is deze, dat een V. V. veel te veel be schouwd wordt als een vrijspraak. Van daar dat zoovele rechtbanken grijpen naar de combinatiemogelijkheid: combinatie van voorwaardelijke en onvoorwaardelijke veroordeeling. Ook hiervan moet de be teekenis niet te groot worden geacht. Als straf v. d. voor 't eerst veroordeelden heeft de combinatie alle nadeelen van re gewone korte vrijheidsstraf. Spr. ziet meer heil in andere tusschenvormen tusschen voorwaar delijke en onvoorwaardelijke veroordeeling bijv. een voorwaardelijke veroordeeling ge combineerd met de verplichting om op Za terdagmiddagen ën Zondagen een aantal weken achtereen ge\ angenisstraf te onder gaan. Deze straf, die het voordeel zou heb ben, dat ze iemands werk en gezinsleven niet geheel zou verstoren, verdient over weging en proefneming. Spr. hoopt over dergelijke mengvormen tusschen de voor waardelijke en de onvoorwaardelijke straf in de volgende lezing meer te zeggen. Wat de toeneming van de belastingmisdrijven aangaat gelooft spreker dat de cijfers een bewijs leveren, dat hier niet zoo zeer de straftoemeting ingebreke is, alswel de wet gever, die criminogene belastingen schept. Het Centraal Bureau voor de Statistiek ver schafte spreker de cijfers voor de belas tingdelicten. Daaruit bleek, dat het vooral de rijwielbelasting (met in 1932, 2518 ver oordeelingen) en de wegenbelasting met 17981 zijn die aansprakelijk moeten worden gesteld voor de enorme vermeerdering van dit soort delicten. Spr. voelt er dus voor aan de V.V. nog verdere uitbreiding te ge ven. Wel mogen de z.g. „Fernwirlangen" van de straf niet veronachtzaamd worden, maar in dit verband moet toch vooral op twee feiten gewezen worden, nl. Ie. dat de capaciteit om leed als zoodanig te voe len met het gecompliceerder worden der cultuur is_ gestegen, 2e. dat de misdrijven aan andere bedreven ons steeds minder emotioneel raken. Daarehtegen begrij pen wij anderer lot beter. Dit maakt dat verzachting en rationaliseering van de straf nog niet per se tot verslapping be hoeft te voeren. Ér blijven natuurlijk al tijd gevallen daarop heeft M. van Muller terecht gewezen waar de generale pre ventie ernstige bestraffing eischt. Ook dan zullen wij er echter op bedacht moeten blij ven bij first-offenders de onvoorwaardelijke straf zoo min mogelijk storend in het ar- beids- en gezinsleven te doen ingrijpen. Dr. Wiersma over „Reclasseering". Hierna sprak dr. Wiersma over Reclas seering van crimineele psychopathen. Onze psychopathenwetgeving streeft een twee ledig doel na, aldus spr. Naast de bescher ming van de veiligheid door verwijdering der geestelijke afwijkende delinquenten uit de maatschappij, staat de behandeling der patiënten, waarvan een hernieuwde invoe ging in het maatschappelijk verband als eindresultaat wordt gehoopt. En dit wordt inderdaad dikwijls bereikt. Het eerste vraagstuk, dat onder de oogen moet wor den gezien, is de vraag, op wie de reclas- seeringsmaatregelen behooren te worden toegepast. In een psychopathenasyl vinden wij in hoofdzaak drie groote groepen pa tiënten: verstandelijk debielen, tempera- mentspsychopathen (vooral nerveuzen en amorphen) en karakter-psychopathen (sexueel abnormen, pathologische leuge naars, lijders aan insania moralis en vele andere). Behalve met deze diagnoses moet met den ernst der vroeger gepleegde mis drijven worden rekening gehouden. Van moord, doodslag, ernstige sexueele delicten zal men herhaling tot eiken prijs willen vermijden en dus alleen tot reclasseering overgaan, wanneer deze vrijwel als uitge sloten mag worden beschouwd. Voor min der ernstige misdrijven moet de maat schappij eenig risico aanvaarden. Met voor beelden werd geillustreerd, dat debielen en temperamentspsychopathen dikwijls gun stige kansen bieden, wanneer het gelukt, niet hen aan de maatschappij aan te pas sen, (hetgeen vrijwel onmogelijk is) maar de omstandigheden waaronder zij worden gebracht, met hun geaardheid in overeen stemming te brengen. Veel slechter en dik wijls onaanvaardbaar zijn de kansen, wan neer de afwijkingen door ongunstige karak tertrekken worden gecompliceerd. Moeilijk is het uit het gedrag van een patiënt in het asyl conclusies te trekken over de vraag, hoe hij zich in vrijheid houden zal.- Daarom is onzekerheid nooit te vermijden, zoodat intensief en deskundig toezicht al tijd noodig blijven. De karakterpsychopathen leveren weer andere moeilijkheden op. De vooruitzichten zyn hier meestal slecht, maar bij niet al te ernstige misdrijven moeten herhaalde re- classeeringspogingen toch worden gedaan, omdat er op den duur toch nog wel iets van kan terechtkomen. Bovendien zijn er soms in zekere opzichten -zeer waardevolle- per soonlijkheden onder, die men, zoowel om hun zelfs wil als ter wille van de maat schappij niet duurzaam mag interneeren. De leiding van de reclasseering der cri mineele psychopathen behoort altijd bjj den psychiater te berusten. Hij is de eenige die zich in hun abnormale gevoels- en ge- dachtenleven goed kan verplaatsen en daardoor het voor welslagen zoo noodige vertrouwen kan wekken. Hij alleen kan ook de deskundige voorschriften geven voor de levenswijze van zijn pupil. Voort durende samenwerking met een socialen werker en liefst ook met den psychiatri- schen dienst van het asyl, waaruit de pa tiënt afkomstig is, moet echter blijven be staan. Prof. dr. L. van Itallie, die wegens on gesteldheid verhinderd was op 30 Jan. zijn aangekondigde voordracht over het aan- toonen van alcohol te houden, zal dit on derwerp in de volgende bijeenkomst op 27 Febr. bespreken. De tweede voordracht van dr. Wiersma over reclasseering van crimineele psycho pathen zal dan vervallen. Hedennacht .omstreeks half drie is brand uitgebroken in de woning van den aanne mer J. A. van Haaften aan de Nieuwstraat te Zaltbommel. Toen de bewoners den brand ontdekten, stond het huis reeds voor een groot ge deelte in vlam. Zij zagen zich dan ook den weg naar de beneden-verdieping ver sperd. In nachtgewaad vluchtten de heer en mevrouw van Haaften, een zoon en een dienstmeisje over het dak naar het huis der buren. De brandweer, die spoedig aanwezig was, kon niet verhinderen, dat ook het belendende perceel van den heer Steeman vlam vatte. Om zeven uur vanmorgen kon de brandweer inrukken. Het huis van de familie van Haaften is vrijwel geheel uit gebrand, terwijl het perceel van den heer S. veel brand- en waterschade bekwam. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade, welke uit den aard der zaak bijzonder groot is. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. AUTO TE WATER. De drie inzittenden gered, doch ernstig gewond. Gisteravond te omstreeks zeven uur is een person en-auto, bestuurd door den heer F. uit Arnhem, die op den Rijksweg 's-HertogenboschNijmegen reed, onder Grave in een wetering gereden. Het onge luk gebeurde toen de heer F. een zijweg wilde inslaan en moet worden toegeschre ven aan het feit, dat de verlichting van den wagen zeer slecht was. Deze reed met groote vaart van den dijk en kwam in het water terecht. Voorbijgangers konden het portier openen en den heer F., alsmede de beide overige inzittenden, de heeren F. en P., eveneens uit Arnhem, in veiligheid brengen. Alle drie personen-hadden even wel ernstige verwondingen bekomen en zijn naar het ziekenhuis te Grave vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. VAN EEN ZOLDER GEVALLEN. Hedenmorgen is de 68-jarige landbou wer J. Reintjes van een hooizolder geval len. De man was op slag dood. TELEGRAMMEN ZES NOORSCHE VISSCHERS VERDRONKEN. DRONTHEIM, 14 Febr. (V. D.). Een visschersvloot, die bij mooi weer was uit gevaren, werd in volle zee door een storm verrast. De meeste booten konden met moeite de haven weer bereiken. Zes vis- schers vonden echter den dood in de gol- ENGELSCHE VRACHTBOOT BIJ YARMOUTH GESTRAND. Nederlandsche assistentie. YARMOUTH, 14 Febr. (V.D.). Op de Haisborough Sands nabij Great Yarmouth is de Engelsche vrachtboot „Campus", me tende 3667 reg. ton en afkomstig uit Car diff, gestrand. Het schip heeft Nederlandsche assisten tie gevraagd. Daarop is het bergingsvaar tuig „Holland" van de Reederij Doeksen op Terschelling naar de plaats van de stran ding uitgevaren. De afstand bedraagt 180 mijl. Ook uit Hoek van Holland is een ber gingsvaartuig vertrokken. DE LAATSTE DOODEN VAN DE MIJN „LAURWEG" GEBORGEN. AKEN, 14 Febr. Gisteravond en in den afgeloopen nacht zijn de laatste drie doo- den uit de mijn „Laurweg" geborgen. WEER EEN ERNSTIG SPOORWEG ONGELUK IN DE SOVJET-UNIE. MOSKOU, 14 Febr. Uit Bakoe wordt gemeld, dat bij het station Mineralnie Wo- dy een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad. Tengevolge van een ver keerden wisselstand kwam een locomotief in botsing met een goederentrein, die uit tankwagens bestond. Een gedeelte dei- tankwagens ontspoorde en kwam dwars over een zij-spoor te staan. Op dat oogen- blik naderde de express-trein uit Bakoe, die in volle vaart op de ontspoorde wagons BIOSCOPEN. Lido: Toelaatbaar voor volwassenen. Trianon: Toelaatbaar voor volwassenen. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. inreed. Voor zoover tot nog toe bekend is, zijn drie locomotieven en zes wagons ver nield. In het officieele bericht wordt niet verklaard, of ook menschenlevens te be treuren zijn. De politieke politie heeft ver scheidene personen gearresteerd. NIEUW LAWINE-ONGELUK IN ZUID-TIROL. MILAAN, 14 Febr. Uit Ortini in Zuid- Tirol wordt een lawine-ongeluk vermeld, waarvan professor ErdmannWindisch een Duitsch hoogleeraar uit Kirscha, het slachtoffer is geworden. De professor nam deel aan een skitocht. De leider van de groep merkte plotseling, dat een sneeuw massa zich losmaakte van een steilen berg wand en waarschuwde de deelnemers om zich in veiligheid te brengen. Allen wis ten de neervallende lawine te ontwijken, doch professor bleef onder de sneeuwmas sa begraven. Na verscheidene uren kon hij te voorschijn worden gebracht. Hij gaf toen nog zwakke teekenen van leven, doch ondanks kunstmatige ademhaling en andere hulpmaatregelen slaagde men er niet in, hem in leven te houden. Korten tijd later blies hij den laatsten adem uit. De doode werd naar St. Christina gebracht, vanwaar het stoffelijk overschot vandaag naar Duitschland zal worden vervoerd, KOUDE-GOLF IN OPPER-ITALIE HOUDT AAN. MILAAN, 14 Februari. (V. D.). De koude-golf in Opper-Italië houdt met onverminderde hevigheid aan. De laagste temperatur was die van 19 graden te An gela. In de bergen zijn de temperaturen ten deele nog lager, o.a. te St. Stefano. in de omgeving van Belluno en Feltre, waar de thermometer 25 graden onder nul stond. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 Febr. Groentenveiling. Per 100 stuks: roodekool f 2.30—9.40, savoye- kool f 1.504.70, groenekool f 1.103.80, pieterselie f 1.501.90, prei f 0.702.50, kropsalade f 1.20—3.00, selderie 30—80 cent knolselderie f 1.30—2.40, per 100 kg: kroten gekookt f 24, witloof f 3—14, boerenkool f 27, spinazie f 2022, uien f 1.002.30, wortelen f 3.107.90, spruiten I f 3.0011, spruiten II f 1.505.00, andijvie f 1420, nero f 2-604.10. Melkveiling. Week van 17 tot 23 Fe bruari. Consumptiemelk le klas f 5.75, 2e klasc f 5.50, 3e klas f 5.25, industriemelk f 4.004.50 per 100 liter. Rotterdamsche Combinatie Federatieprijs melk vóór industriedoeleinden week van 10 tot 23 Febr. f 4.00 per 100 liter. GOUDA, 14 Febr. Vee. Aangevoerd in totaal 1295 stuks, waarvan 40 slachtvar- kens vette 1718 cent en Londensche 14 15 cent per pond levend met 2 pot. korting; 129 crisisrunderen, prijzen als vorige week 419 magere varkens f 1625, 461 biggen f 1013, Geldersche biggen f 1316, 4 run deren f 125180, 380 nuchtere kalveren f 2.504.00, 10 bokken en geiten f 26 pen stuk. Handel matig. Kaas. Aanvoer 111 partijen, le kwal. met rijksmerrk f 1819, 2e kwal. f 1617 Handel flauw. Boter. Aanvoer 371 ponden. Goeboter 7580 cent en Weiboter 7075 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 82.500 stuks. Prijzen: kippeneieren f 2.403.00 en eendeneieren f 2.252.75 per 100 stuks. Handel matig. BOSKOOP, 13 Febr. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Butterfly 50 cent, Aug. Noack 68 cent, Seringen 5070 cent, Viburnum 2555 cent, Narcissen 10 cent, Cerasus Hisakura f J.702.60, Cera- sus rosea fl. pl. 90—180 cent, Prunus triloba I 4065. cent, idem II 2035 cent, Azalea 70120 cent, Andromeda 15 cent, Funkia per stuks 810 cent. LOOSDUINEN, 12 Febr. Melkveiling. Op dé heden gehouden melkveiling werd van 75 aanvoerder verkocht, om in de week van 18 tot 25 Februari dagelijks te leveren 10.000 liter melk. Prijs af boerderij f 5.75 5.80 en melk voor industrie f 4.204.50 per 100 literè. DEN HAAG, 13 Febr. Grossiersveiling. Appels Goudreinrtten extra 2935 cent, I 2428 cent, II 1924 cent, III (en stek) 8 18 cent, Bellefleurs 2026 cent, Eysdener Klumpkens I 1723 cent, II 515 cent. Zoete Appels (div. soorten) 1525 cent. Peren: Brederode's 1114 cent, Winterjan- nen 612 cent. Diversen: Holl. Witlof I 11 —12 cent II 89' cent, Belgisch Witllof I 1112 cent, II 910 cent, grove wortelen f 0.751.50 per 100 kg, roodekool f 10.00— 11.50 per 100 kg., gelekool f 3.306.0 per 100 stuks. WISSELNOTEERINGEN f AMSTERDAM) (Officieel) Londen 7.22 Berlijn 59.36 New York 1.481 Parijs 0.761,, Brussel 34.55 Zwitserland 47.91 Milaan 12.57 Madrid 20.25 Oslo t36.321,0 Kopenhagen 32.27' Stockholm 37.27'/c Weenen Praag 6.18 Boedapest Prolongatie 1 pet.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3