Offl DEN GAVEN GULDEN OM DEN GAVEN GULDEN WIJDING VAN NIEUWKOOPS NIEUWE KERK )ONDERDAG 14 FEBRUARI 193S DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 Febr. 1935, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Inst. t-e De Bilt, Hoogste barometerst.: 772.1 te La Coruna. Laagste barometerst.: 726.3 te Nordoyan. Verwachting tot den avond van 15 Febr.: Krachtige tot matige Westelijke tot Noord- Westelijke wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waar schijnlijk regenbuien en kouder. De depressie voor de kust van Noorwe gen diepte zich verder uit, terwijl in het Zuiden de luchtdruk hoog bleef. Dienten gevolge nam de luchtdrukgradient toe, zoodat talrijke stations op de Britsche Ei landen, in ons land, Noord-Frankrijk en langs de Noorsche kust harde wind meld den een drukstïjging op de Oceaan bewes ten Noorwegen en over de Britsche Eilan den veroorzaakt een polaire koude-aan- voer waardoor over de Shetlands, Faroer, Groot-Brittannië en Ierland de tempera tuur daalde. Over IJsland, waar het mo menteel vrij koud is, verandert de barome ter echter weinig, zoodat een zware koude- inval nog niet te wachten schijnt. Hoogst waarschijnlijk zal een nieuwe depressie de luchtstroomingen uit Noordelijke richtin gen wel weer onderbreken. Over het Wes telijk vasteland, dat thans geheel door de Oceanische luchtmassa wordt overdekt, steeg de temperatuur weer flink. Vooral in Frankrijk waar ook zware neerslag viel en het weer nog regenachtig is. Ook over Duitschland is het regenachtig en betrok ken. Over Centraal-Europa vriest het nog flink. De vorst werd in Noord-Finland weer strenger, doch nam in Zuid-Zweden wat af. Buiig en vrij guur weer zijn voor onze omgeving te wachten. LUCHTTEMPERATUUR: 8.graden C. NOG GEEN MIDDEN-EUROPEESCHEN TIJD. Op 15 Mei Amsterdamsche Zomertijd bij de Spoorwegen. Naar het „Handelsblad" verneemt, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen thans besloten, de zomerdienstregeling, welke tegen 15 Mei as. ingaat, te doen sa menstellen volgens den bestaanden Am- sterdamschen zomertijd, dus ongeacht de beslissing, eventueel der Eerste Kamer, om Nederland bij de landen met Midden- Europeeschen tijd in te deelen. Bij de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht bestaat de verwachting, dat op 15 Mei geen Midden-Europeesche tijd meer zal worden voorgesteld, terwijl de wen- schelijkheid werd bepleit van het invoeren van dezen tijd op 15 Mei 1936. INTERN E ERIN G VAN VREEMDELINGEN. ADVERTENTIEDAGBOEK. 1 Onteigening op handen, Zijnde voor 1 nieuwe vaart. En 1 nieuwe huisinrichting, Die 1 interesse waard. 1 Ajoursloop om 1 kussen En van nu af in 1 bed Niet meer dikke, zware veer en, Maar nu 1 matras gezet. En 1 mooie, gave gulden, Waarmee ieder 1 zeer blij, En 1 huis schoon in het voorjaar, Door 1 glazen wasscher ij. En 1 school voor vele talen, En 1 lap van kalf of zwijn, Met 1 dikke carbonade, En 1 feest'lijk magazijn. En 1 film om van te smullen, Over welke slechts 1 roep, Plus 1 nieuwe naaimachine En 1 heerlijk bordje soep. Daarbij 1 attractie-avond, Of 1 populair concert, Waarna 's avonds, als wij thuis weer, Vóór naar bed 1 hapje snert. Nog 1 trekje aan 1 pijpje, Met ~1 geurige tabak, En 1 school met schrijfmachines, 1 Diploma in uw zak. En 1 broodje met 1 vischje, En 1 lieve gladde ring, En 1 huwTijksreis op Dinsdag, Met 1 reisvereeniging. En uw huis opnieuw behkngen, Welke daardoor 1 paleis, 1 Begraaf nis en 1 drukker. Voor 1 tocht naar 't paradijs. dat in een aantal gevallen op de vrije geld markt geld te verkrijgen zal zijn, dat niet duurder is en waarbij men niet met wis selende annuïteit behoeft te rekenen. Het is te vreezen, dat deze nieuwe finan cieringsmoeilijkheden wederom vertraging zullen veroorzaken in de uitvoering van de Werkfondsplannen. DE NOOD DER CAFéBEDRIJVEN. Een commissie Posthuma benoemd. Het Verbond van Ned. Werkgevers, de Kon. Ned. Middenstandsbond, de R. K. Middenstandsbond, Horecaf en de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingen hebben een commissie gevormd, die wegen zal zoe ken tot verbetering van den toestand in het hotel-, café en restaurantbedrijf. Oud-minister Posthuma heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van deze commissie op zich te nemen. „Res." RECHTZAKEN VAN MOORD VRIJGESPROKEN. Dader tot 7 jaar veroordeeld. Het Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde heden den 32-jarigen metaalbewer ker G. K. uit Amsterdam, die op den mid dag van 21 September j.L op het Sluispad te Koog aan de Zaan zijn 23-jarig meisje, eveneens wonende te Amsterdam, had doodgestoken, tot een gevangenisstraf van zeven jaar. De procureur-generaal had wegens dood slag tien jaar gevangenisstraf gerequi- reerd. De rechtbank te Haarlem had hem tot zes jaar veroordeeld met aftrek van het voorarrest. Het Gerechtshof bevestigde het vonnis der rechtbank, doch overwoog dat de straf diende verzwaard te worden, zonder dat de voorloopige hechtenis in mindering wordt gebracht. STADSNIEUWS Voor de parochie Nieuwkoop is het he den een glorie-<lag het feest van kerk wijding. Hoe dikwijls zullen de Nieuwkoopsche voorvaderen gezuch* hebben, terwijl zij ter sluiks, bij de genade van den baljuw, naar de schuilkerk gingen: zouden onze kinde ren wel ooit den dag beleven, dat zij we derom als vrije en gelijkgerechtigde bur gers hun godsdienst mogen uitoefenen? Zou ooit de dag aanbreken, dat zij weder om, zooals hun hart dat zoo gaarne wil, Ons Heer kunnen omgeven met eenige praal, weliswaar armelijk in kleine men- schelijkheid, maar toch zoo goed bedoeld als uiting van dankbaarheid en vereering voor het wondere Geheim, dat onze ker ken als een steenen schrijn omsluiten? De trouwen en verknochte voorvaderen hebben er om gesmeekt dezen, hunnen dag te zien aan ons het voorrecht dezen feestdag van kerkwijding te mogen mee maken. Nieuwkoop had reeds een katholieke kerk, maar deze was bouwvallig, bekrom pen, onaanzienlijk, een beetje „hoog in den rug" met als spits een knusse duiventil. Met eenige afgunst ragen de Nieuwkoo- pers rondom Godshuizen verrijzen, die be ter tot uiting brachten, dat na de ver drukking, de tijd van geloofsvrijheid was aangebroken een nieuwe lente na de wintersche opsluiting. Het is een mooie kerk, waarmede Nieuw koop zijn intrede doet in de rij van toren spitsen, die boven de weiden rond Leiden fier hun spits ten hemel inboren. In de korte beschrijving, die wij reeds in de krant publiceerden, is niets te veel gezegd. Het priesterkoor hooggelegen ook in het dak hooger opgetrokken trekt onmiddellijk aller oogen tot zich. Door de hemelsch-blauwe ramen zeeft een myste rieus licht, dat het altaar als met een waas van wierook schijnt te omsluieren. Ook de zijkapellen, waarin het koper van de altaren schemert, wekken een devote stem ming. Heel Nieuwkoop uitte heden zijn vreugde over de wijding van het nieuwe kerkge bouw door het uitsteken van de vlaggen, die lustig bolderen in den stevigen voor jaarswind. Wie maar eenigszins weg kon, was aan wezig bij de wijding, welke door Z.H.Exc. den Bisschop van Haarlem werd verricht. De geloovigen konden een groot gedeelte i van de zinrijke plechtigheden meemaken. Na de opensteling der kerk, werd Mgr. door een stoet van bruidjes „ingehaald". De Pontificale Hoogmis nam eerst te kwart voor elf een aanvang. Mgr. de Bischop werd hierbij geassis teerd door den hoogeerw. heer J. M. Hel legers, deken van Alphen aan den Ryn, als presbyter-assistens door de zeereerw. heeren H. P. van Dijk, pastoor te Haar lem en H. van Baaren, pastoor te Oudorp als troondiakens, door de zeereerw. hee ren A. W. J. Lühn, pastoor te Bodegra ven en W. J. J. A. Borsboom, pastoor te Noorden als diaken en subdiaken bij de H. Mis. (Diaken en subdiaken bij de wij dingsplechtigheden waren de zeereerw. heeren C. A. Moons, pastoor te Zevenho ven en J. 'N. Omtzigt, pastoor te Aarlan- derveen). De overige assistenties werden waargenomen als volgt: ad mitram rector Huibers van het St. Joseph-gesticht te Bo degraven; thuriferarius kapelaan Her mans uit Noorden, ad librum kapelaan van Teylingen uit Bodegraven, ad baculum ka pelaan J. N. Kossen uit Alphen aan den Rijn. Als can tores fungeerden de weleerw. heeren kapelaan Nicolas uit Nieuwveen en kapelaan Steur uit Bovenkerk. Ceremo- riiarius de zeereerw. heer H. W. Agterof, secretaris van het Bisdom. In het priesterkoor hadden nog plaats genomen de zeereerw. heeren pastoor F. M. A. Lucassen, uit Den Haag (oud-kape laan), rector J. Bots uit Amsterdam, pas toor J. van Kampenhout, te Meye en de „bouwpastoor", de zeereerw. heer Th. P. Blom. In het kerkgebouw weren o.m. aanwezig de edelachtb. heer P. M. M. van der Wey- den, burgemeester, en de overige kerk meesters, de architect, de heer W. Breede- veld uit Leiden, de aannemers, de heeren Bik en Breedeveld, de opzichter, de heer Pieterse, de heer Som meling, uitvoerder, de heer Sicking, kunstschilder te Tilburg, de heer Kager, aanlegger van de verwar- ming, de heer de Best, stucadoor en de TWEE JEUGDIGE ZWIJNTJESJAGERS IN ARREST. Zij stalen rijwielen om de onderdeelen tc verkoopen. Gisteravond is de politie erin geslaagd, dank zij de medewerking van een burger, de hand te leggen op twee jeugdige boef jes, die er hun werk van maakten rijwie len te stelen om deze van de meest waar devolle onderdeelen te ontdoen en deze te verkoopen. 'n Burger zag gisteravond omstreeks 10 uur twee jongens in de Bankastraat met een rijwiel bezig, hetgeen hem verdacht voorkwam. Hij waarschuwde een agent van politie, die een der jongens aan hield. Het bleek te zijn de 15-jarige P. B. uit de Ju- lianastraat, die verklaarde, dat hij tezamen met den 14-jarigen J. L. van den Zuidsin gel een rijwiel had ontvreemd. Toen zij zich ontdekt zagen, had L. met het rijwiel de vlucht genomen. De 15-jarige B. werd naar den politiepost aan de Haven overge bracht, waarop de recherche onmiddellijk een huiszoeking deed ten huize van L. Daar kwamen tal van rijwielonderdeelen tc voorschijn, welke alle blijkbaar van heer Van Bergen Henegouwen, electricien die allen him aandeel in den bouw hadden. Het zangkoor voerde op prijzenswaar dige wijze de liturgische gezangen uit. Na de H. Mis heeft de Bisschop een toe spraak gehouden. Toespraak van den Bisschop. Al hadden de plechtigheden meerdere uren in beslag genomen, toch wilde Mgr. niet nalaten een woord van oprechten ge- lukwensch te richten tot de parochianen van Nieuwkoop. Deze dag is voor allen een blijde dag een fééstdag een dag, waarvan de herinnering niet spoedig zal worden uitgewischt. Vandaag is een langgekoesterde wensch van de Nieuwkoopsche parochianen wer kelijkheid geworden, nu in hun midden een waardig kerkgebouw is verrezen, waar zij kunnen samenkomen om God eerbied, hul de en liefde te betuigen. Dat was een langgedroomde wensch. Vandaag is de kroon op het werk gezet en is dit schoon gebouw aan den Oneindigen, Almachtigen en Algoeden' God voor altijd toegewijd. Heden is voor de eerste maal hier het H. Misoffer opgedragen; heden is voor de eerste maal de Godmensch neergedaald binnen deze gezegende muren. Vanaf heden zal hier het H. Misoffer worden opgedra gen voor u, voor uw kinderen, voor uw 1 nageslacht." Heden is dit huis door God in bezit genomen voor altijd. Wanneer men de liturgische gebeden van deze H. Mis aandachtig heeft gelezen, zal men reeds in de Introitus vernamen hebben met welke gevoelens men naar het kerk gebouw moet opgaan, namelijk met ge voelens van eerbiedige vreeze, maar tevens met gevoelens van kinderlijk vertrouwen. De eerste woorden van deze Mis luiden: „hoe ontzagwekkend is deze plaats", want het is het huis van God. Maar onmiddel lijk op dit woord van vreeze laat de Kerk volgen een woord van kinderlijk vertrou wen: „hoe liefelijk, Heer, is Uw woning". God woont hier niet in een vreeswekkende gedaante, maar, Zijn majesteit verbergend, toont Hij zich hier alleen als de oneindige Goedheid en Barmhartigheid. Wij moeten het kerkgebouw binnengaan met heilige vreeze, omdat het is het Huis van God. Is God dan niet overal? zal men vragen. Is Hij ook niet buiten de kerk. „Wanneer ik opstijg ten Hemel", zingt de Psalmist, „zijt Gij daar. Daal ik in de diep te der aarde ook daar zijt Gij. Wanneer ik vleugels aanschiet in het morgenuur, en een plaats inneem aan het uiteinde der zee dan nog zijt Gij er", i Wanneer God tegenwoordig is in de ge- heele Schepping, wanneer Hij onszelf doordringt, woont in het diepst van ons wezen „harten en nieren doorgrondend" waarom is de kerk dan een huis van God? De kerk is het huis van God, ten eerste omdat God ieder kerkgebouw heeft uitver koren, om binnen die muren onophoudelijk zijn zegeningen uit te deelen, ons te over laden met zijn genaden en weldaden op een gansch bijzondere wijze. Ten tweede woont God hier in het kerk gebouw niet alleen volgens zijn Goddelijke natuur, maar Christus woont hier volgens Zijn Goddelijke èn volgens Zijn Menschelijke natuur zooals Hij gewan deld heeft op aarde en het H. Sacrament des Altaars heeft ingesteld. Christus woont hier in het Tabernakel, roepende: „Komt tot Mijen Ik zal u verkwikken". Niet alleen met vreeze moeten wij het kerkgebouw binnengaan, maar ook met vertrouwen, ons herinnerende, dat God hier woont louter en alleen om goed te doen en weldaden uit te deelen. Alles wat ge ziet in deze kerk doopvont, biechtstoel, preekstoel, altaar spreekt van Gods goed heid en barmhartigheid. Vooral het altaar is één roep van Gods liefde, waar Christus ons uitnoodigt al onze wederwaardigheden en menschelijke droefheid aan Hem bloot te leggen. Mgr. wenschte de parochianen van Nieuwkoop nogmaals geluk met dezen dag, hen opwekkend hun dankbaarheid te too- nen door met heilige vreeze en kinderlijke blij vertrouwen dikwijls naar dit kerkge bouw op te gaan. Moge, besloot Mgr., dit nieuwe kerkgebouw Het begin zijn van een nieuwe, krachtige ontwikkeling van het Godsdienstig leven in deze parochie, vrucnt dragende tot in verre toekomst. diefstal afkomstig waren. Latei* op den avond werd inmiddels de 14-jarige L. gearresteerd, waarop hij be kende zich aan diefstal van het rijwiel te hebben schuldig gemaakt. De huiszoeking bij B. had inmiddels ook verrassende resultaten opgeleverd. Een heerenrijwiel en tal van onderdeelen wa ren ook daar te voorschijn gekomen. Toen de boefjes naar het politiebureau waren overgebracht, werd het verhoor ver der voortgezet en bekenden de jongens, dat zij zich den laatsten tijd herhaaldelijk aan rijwieldiefstal hadden schuldig ge maakt. Zij wisten, dat zij deze echter niet gemakkelijk kwijt konden, namen ze daar om mee naar stille straten en ontdeden ze daar van de meest waardevolle onderdee len. als lampen, lastdragers, dynamo's, za dels zelfs wielen, waarna ze de gedeel telijk gedemonteerde rijwielen lieten staan of ook wel in het waterwierpen. Het was den laatsten tijd dan ook wel eens voorgekomen, dat er bij de politie aangifte binnenkwam, dat er van rijwie len zadels of wielen, of andeer onderdee len waren ontvreemd. Gisteravond hadden de boefjes wel vier £-£N NI UT, /N DE I PiTCDI.I -c. N DE PIJP Douwe Egberts Echte Eriesche Heeren-Baai en Baai -Tabak. Nederlands 9eurig*te pijptabak- AGENDA LEIDEN. Vrijdag. Propaganda-vergadering Sint Raphaël. Spr. H.B.-lid v. Dijk. R.K. Volksbond 8 uur. Zaterdag. Uitvoering Nieuw Brunhilde. Stadsgehoorzaal, 8 uur. Dinsdag. Nederl. Reisvereeniging voor Ka tholieken. Feestavond Burchtzaal 20.15 uur. Dinsdag. Populaire Viool-avond Robert le Rutte. Kleine zaal Stadsgehoorzaal 20 uur. De avond—, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Febr. a.s., waargenomen door de- apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 502, D. J. v. Driesum, Mare 110, tel. 406 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. rijwielen aldus bewerkt, waarbij zij ze in de Javastraat, Hambroeklaan en Os- en Paardelaan hadden „gedeponeerd". Een damesfiets, welke zij in de Koningstraat ontvreemd hadden, was in den Zijlsingel geworpen. Onmiddellijk werden voor zoover moge lijk de bekentenissen der jongens aan de waarheid getoetst en inderdaad werden in de aangegeven straten onbeheerde rijwie len gevonden. De politie zit nu met zes heeren- en 1 damesrijwiel, vier losse wielen, zadels, spatborden met- en zonder lastdragers, jasbeschermers, bellen, lampen en dyna mo's, gereedschappen enz. enz. Degenen, die den laatsten tijd een rijwiel of een onderdeel daarvan hebben gemist, worden verzocht zich op het politiebureau te melden. Secretariaat R.K. Reclasseerings- vereeniging. Naar wij vernemen, zal met ingang van morgen, 15 Februari, het secretariaat van de RJC. Reclasseeringsvereeniging over gaan op den heer Th. W. Zouteriks, Jan v. Houtkade 27. Gistermorgen in de vroegte hebben on- genoode gasten zich toegang verschaft tot de 2e klas koffiekamer aan het station al hier. Zy zijn binnengekomen door open sluiting van een deur der 1ste klas wacht kamer aan de perronzijde. Er werden 90 doosjes sigaretten ontvreemd, ter waarde van ongeveer ƒ25. VERSCHENEN: Voor of tegen devaluatie? Zeer populair geschreven uiteenzetting van een moeilijk vraagstuk. Voor een ieder begrijpelijk, waaraan toegevoegd eenige beschouwingen. 376 Door Mr TI. F. A. GEI SE. Prijs20 cent Franco per post25 cent Verkrijgbaar bij de Uitgeefster: N.V. DE LEIDSCHE COURANT alsmede in den boekhandel. Ondergeteekende wenscht te ontvangen EXEMPLAREN NAAM: STRAAT: PLAATS: Naar de „Tijd" verneemt, is de Regeering voornemens een interneerings-inrichting in het leven te roepen, waarin de vreemde lingen. die voor de openibare orde of vei ligheid hier te lande gevaarlijk geacht wor den, zullen worden opgenomen. WEER STAGNATIE BIJ HET WERKFONDS? „Het Volk" verneemt, dat de regeering in het algemeen de Werkfonds-voorschotten over drie jaar renteloos wil verstrekken. Daarna moet worden afbetaald met een annuïteit van 4 a 5 pCt. De regeering be houdt zich echter het recht voor: ten eer ste, te verlangen, dat de aflossing reeds binnen de drie jaar aanvangt, als zij een gemeente daartoe financieel in staat acht en ten tweede, de annuïteit ieder jaar op nieuw te bepalen. Verscheidene gemeenten hebben tegen deze voorwaarden het bezwaar, dat zij groote onzekerheden inhouden en voorts Handelsregister K. v. K. Nieuwe i n s c h rij v i n g. 6578. Pere- boom's Chemische Bedrijven N.V., Sassen- heim. Hoofdstraat 15, fabricage van en handel in chemische producten. Dir.: J. Pereboom, Sassenheim. Comm.: D. Pere boom, Eede en W. Dirkse, Amsterdam. Maatsch. kap.: 10.000.waarvan ge plaatst en gestort: ƒ3.000. Gistermiddag te even 2 uur is de 68-ja- rige C. B. Zwonend Kooipark 15, in de fabriek der fa. Le Poole aan de Garen- markt, met 'n hand tusschen een wals ge raakt, waardoor dit lichaamsdeel gelukkig niet ernstig verwond werd. Door den E.H. D. werd de man naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd ter behandeling. LICHT OP VOOR FIETSERS e.x. Van Donderdagnamiddag 5.39 uur 'tot Vrijdagmorgen 6.49 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Vrijdag 15 Februari v.m. 1.00 uur en nam. 1.26 uur. DERDE STEUNUITKEERING AAN DEN TUINBOUW. Afrekeningen verzonden. In aansluiting op een vorig bericht van Maandag j.l. kan de „Res." thans melden, dat door de veilingen de definitieve afreke ning ontvangen werd. Uitbetaling aan de leden volgt dus met enkele dagen. De Haarlemsche rechtbank sprak he denmorgen den 24-jarigen W. K. vrij, die verdacht was van moord. Verd. zou in den nacht van 5 op 6 Sep tember j.l. zijn pleegvader, den 43-jarigen electricien v. B. in diens werkplaats te Hoofddorp hebben vermoord. Toen verd. op 6 December j.l. terecht stond, eischte de Officier van Justitie een gevangenisstraf van tien jaren. De recht bank gelastte echter een nader onderzoek naar den maaginhoud van het slachtoffer, welk onderzoek echter geen nieuwe ge zichtspunten opleverde. Naar wij vernemen, heeft de Officier van Justitie tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. MEISJE GEDOOD UIT JALOEZIE.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2