26ste Jaargang DONDERDAG 14 FEBRUARI 1935 No. 8040 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS. 3)e £eid&eli40oiiAa/ru DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAACT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Tegen Godsdienst en Kerk De Paus! Iedere katholiek leeft met zijn belangstelling en liefde bij den Vader in Rome. 't Is dat internationalisme, hetwelk, óók los van overwegingen van godsdienstigen aard, kern-gezond is en het nationale besef en gevoel geenszins onderdrukt of verslapt. Integendeel! Het internationalis me van ons, Katholieken, houdt onze natio naliteit gezond, wijl zij haar beschermt te gen eenzijdige bekrompenheid en volke ren-haat Er zijn even goede, maar geen betere vaderlanders dan de Katholieken! Maar de Katholieken zijn óók internationaal. Het internationalisme van de Katholie ken vindt zijn middenpunt in Rome, bij den Paus. Vandaar de interesse, die wij als vanzelf hebben, voor alles wat den Paus betreft, den Paus raakt. Zoo trekt b.v. de serie-artikelen over het leven van den Paus, met welker plaatsing wij bezig zijn, de belangstelling van vele lezers. sEn wanneer wij kennis nemen van de belee- diginjen, in woord en geschrift, welke den laatsfen tijd zeer bijzonder in Duitschland naar het Hoofd der Katholieke Kerk wor den jeworpen, dan verafschuwen wij, Ka- tholieen, een geestesgesteldheid, welke de bron is van zulk onwaardig, verwerpelijk en vjl gedoe. Dié beleedigingen moeten alle wel-den- kendh ergeren, maar toch zeer in 't bij- zonde ons, Katholieken, die ons de kin- dererivoelen van den Paus! Eeivan de liederen, die de Hitler-jeugd in Ditschland zingt, bevat coupletten als de v<!gende met het beleedigend refrein: Thas na 15 jaren strijden, Is i onze hand de macht. Me: kan ons na den slag benijden, AI s het, dat Roomsch-Juda lacht. Refrein: Wej met Paus en Jodenschand' Uithet Duitsche Vaderland. 't Lhet anti-godsdienstige, het anti-pa- pismespeciaal, dat het nationaal-socialisme in Ditschland doortrekt en doordeesemt: TegeriRome! Uit pie Deutsche Nationalkirche" (pag. 159) vn prof. E. Bergmann te Leipzig, ci- teerenwe hier: „Wat ware Duitschland zoo he de religie van den gevallen mensch nooit hd leeren kennen? Zoo zijn keizers nooit aar Rome hadden moeten trekken ter kroing, zijn kruisvaarders nooit naar het Iorgenland ter bevrijding van een Heilig jraf, zijn godsdienststichters nooit naar %rms ter verantwoording voor een Duitsoland vijandige wereldkerk. Zoo Wittekid in plaats van Karei den Groote gewonBn had! En ware de eik niet door Bonifacus, doch Bonifacius door den eik verpieterd! Onze grens ware wellicht de Jenisse'. (Jenissei is een rivier in Sibe rië). Hier>ehoeft geen commentaar bij. Eén raag slechts: De IS.B.'ers ten onzent beweren, dat de N.S3. met het nationaal-socialisme in Duitscland niets te maken heeft, geen gemeertfchap heeft. Best. Maar en dit willen rij dan vragen: waarom dan niet in haar or^an „Volk en Vaderland" geprotes teerd legen de 't is zonneklaar! ergerlijle en grievende bejegening van de Katholiken onder toelating en ook onder sanctie ran het nationaal-socialistisch be wind aïaar? DE G1RUCHTEN ROND „DE UIVER". In veband met de fantastische verha len, diedezer dagen met betrekking tot het ongluk met de Uiver in binnen- en buitenlajd de ronde doen, verklaart het Department van Waterstaat dat deze ge- ruchtenlvolkomen uit de lucht gegrepen zijn. Voortikan worden medegedeeld, dat de Permanote Commissie van Onderzoek van Ontvallen met luchtvaartuigen voor ditgeval eenigszins gewijzigd in haar samenstèing hare vergaderingen heeft aangevagen. Hauptman ter dood ver oordeeld. JURY SPREEKT HET SCHULDIG UIT. De jury in het Hauptmann-proces te Fle- mington heeft gisteren na een uren-lange beraadslaging uitspraak gedaan en Haupt man schuldig verklaard aan moord in den eersten graad. De rechtbank sprak daarop het doodvon nis over den beklaagde uit. De verdediging kondigde aan, dat zq alles in het werk zou stellen om van dit vonnis in appèl te gaan. - Naar verluidt, zouden twee vrouwelijke jury-leden zich tegen het doodvonnis ver zet hebben. De laatste raadgevingen van rechter Trenchard. Alvorens de Jury zich in raadkamer be gaf, ontving zij de laatste raadgevingen van rechter Trenchard. Gedurende de raadgevingen aan de ge zworenen door den rechter Trenchard wa ren alle deuren van de rechtszaal gesloten. Niemand mocht de zaal verlaten. Het resultaat van het proces samenvat tend, zeide Trenchard: De ladder is zonder twijfel voor de ont voering gebruikt. Tusschen de verklaringen van Condon en Hauptmann bestaan aan zienlijke tegenstrijdigheden. „Thans uw zaak, mijne heeren gezwore nen", aldus de rechter. „Uw plicht is het, de geloofwaardigheid te onderzoeken van de getuigen der verdediging, zoowel als die van de aanklacht". Daarna memoreerde Trenchard, hoe door getuigenverklaringen, alsmede door schrif telijk materiaal vastgesteld is, dat Haupt mann in den tijd na het betalen van het losgeld aan de beurs gespeculeerd heeft. Trenchard eischte van de gezworenen een duidelijke beslissing over de vraag, cf de verklaring van Hauptmann, dat hij los geld-biljetten van Fisch ontvangen zou hebben, juist of valsch is. De algemeene indruk omtrent deze rech terlijke raadgevingen is, dat het gerecht gunstig tegenover de argumenten van het O. M. staat. Het voorstel der verdediging om de on derrichtingen van den rechter aan de jury wegens gebrek aan objectviteit te doen hernieuwen werd afgewezen. Een protest van de verdediging. Veertig minuten nadat de jury zich te ruggetrokken had, diende de verdediging bij het gerechtshof een uitvoerig protest in tegen de onderrichtingen van Trenchard aan de gezworenen. Wanneer Trenchard niet een nieuwe in structie aan de jury zou overwegen, zou het proces gereviseerd moeten worden, in geval Hauptmann veroordeeld zou worden. Het protest is vooral gericht tegen de „klaarblijkelijke vooringenomenheid van Trenchard". Uitspraak van de jury na elf uren beraadslaging. Uit Flemington wordt nader gemeld: Nadat de jury in het Hauptmann-proces elf uren had beraadslaagd heeft zij tenslotte uit spraak gedaan, luidende: schuldig aan moord in den eersten graad zonder ver zachtende omstandigheden. De rechter heeft de terechtstelling vast gesteld op de week beginnende 18 Maart. Zij zal geschieden door middel van den electrischen stoel. Het was kort voor middernacht toen ten slotte het vonnis in de meest geruchtma kende moordzaak van de laatste jaren werd geveld. De rechter wilde reeds, aangezien de jury het blijkbaar niet eens kon wor den, naar huis gaan om daar te wachten, toen plotseling de sheriff aankondigde, dat de gezworenen na vijf maal te hebben ge stemd, tot een oordeel waren gekomen. De deuren van de groote zaal werden gesloten. De procureur en de verdediger namen hun plaatsen in en korten tijd la ter werd Hauptmann door zijn bewakers binnengeleid. Hij was bleek en zijn gang was onzeker. In de voorste bank nam hij plaats. Dadelijk na hem trad zijn vrouw binnen. Toen allen gezeten waren namen de twaalf juryleden hun plaats op de jury- bank weer in. Bij hun binnentreden maakten zij allen een bewogen indruk. Eenige vrouwelijke juryleden huilden. Op de gebruikelijke vraag van den rechter naar de uitspraak van de jury antwoordde de voorzitter der gezworenen, die het pa pier met de uitspraak vasthield met sid derende handen, met trillende stem: „Schuldig, schuldig aan moord in den eer sten graad". Er volgde een doodelijke stilte. Toen sprak rechter Trenchard de beslissende Flora-nieuws. PRINSES JULIANA SCHENKT MEDAILLES. Het comité van de Internationale Bloe mententoonstelling Flora 1935 Heemstede heeft van H. K. H. Prinses Juliana twee groote zilveren medailles ontvangen. Even als dat het geval was met de kortelings door H. M. Koningin Wilhelmina geschon ken drie medailles zal later nog moeten worden uitgemaakt voor welke inzendin gen deze prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. DE VERLICHTING VAN DEN TULPENHOF. De verlichting van den Tulpenhof van de Internationale Bloemententoonstelling Flo ra 1935 Heemstede heeft „proefgedraaid" hetgeen alleszins reden tot tevredenheid gaf. Uit den aard der zaak moet er nog de laatste hand aan worden gelegd wat af werking betreft, maar voor zoover ze ge reed is (en ze is al zoo goed als in orde) kreeg men een uitstekenden indruk wat in de avonduren op de tentoonstelling te wachten staat. Zoo men weet verrijzen niet minder dan 75 lichtzuilen, paddestoelen, masten, monumenten en bloemenlantaarns op het terrein van den Tulpenhof, waarbij inbegrepen zijn dé zuilen, die de beide bruggen beschijnen. De paddestoelen mid den op het terrein verspreid, werpen hun licht in kleine kring laag over den grond, pilonen, wier vorm ontleend is aan het bloemenmotief (ze zijn bekroond met twee kelken), reiken hooger, dan zijn er de groo- tere zuilen, waarvan de witte bladeren van onderen verlicht worden en waarvan de gele masten met lichtbollen bekroond zijn en tenslotte staat er de 16 meter hooge lichttoren, met schijnwerpers bovenin, vlak onder de verlichte aardbol. Het Bloemen- paleis wordt beschenen door kunstig ver borgen schijnwerpers, die hun licht van onderen opwerpen. De lichtbronnen zijn door den lichttechnischen architect, den heer F. W. Duchateau, verborgen aange bracht, zoodat het publiek daar niet de minste last van zal ondervinden. De Tul penhof zal des avonds voor het puliek toe gankelijk zijn, het overige gedeelte van de tentoonstelling alleen overdag. Tegen den donkeren avondhemel stak hel het verlichte Bloemenpaleis af. De fontein in den vijver er voor spoot haar water 15 meter hoog, verwaaiend in den wind tot een fijnen regen, de zuilen in den Hof waren evenzoovele lichtmasten.het was nu reeds een fantastisch schouwspel. Hoe zal het dat straks niet zijn, als in twee cirkels om de fontein den vorm zal hebben van een reusachtige gekleurde bloem, en als de grond van den Tulpenhof geheel be zaai is met bloeiende tulpen. AMERIKAANSCHE PROPAGANDA Dat er belangstelling bestaat ook in het buitenland voor de Internationale Bloe mententoonstelling Flora 1935 Heemstede, blijkt wel uit het werk van den heer John T. Scheepers en eenige anderen, die teza men een propaganda-comité vormen in Amerika. Ze hebben lezingen gehouden over Flora en fraai-uitgevoerde folders en circulaires verzonden door de Vereenigde Staten. Vijftienduizend exemplaren van een speciaal boekje, dat den naam draagt van Garden Levers' Pilgrimage to Hol land, zijn gestuurd naar bloemenliefheb bers en hen, die belangstellen in bollen en bloemen, naar vereenigingen, handelaren en kweekers. Hendrik Willem van Loon schreef een voorwoord in dat boekje, ge gevens over de tentoonstelling volgen, een geschiedkundig overzicht van den tulpen teelt is opgenomen en uitvoerige inlichtin gen over den tocht van den Statendam met Amerikaansche toeristen naar Flora op 30 April worden verstrekt. Fraaie foto's van Nederland, waaronder eenige gekleurde, verluchten den tekst. woorden: „Bruno Richard Hauptmann, gij zijt schuldig bevonden aan moord in den eersten graad en volgens de wet moet ge binnen een door het gerecht vast te stel len tijd de doodstraf ondergaan". Hauptmann wankelde even en maakte een beweging alsof hij wilde spreken. Hij draaide zich echter om en begaf zich, we derom onder geleide vaft zijn bewakers, naar zijn cel. Mevrouw Hauptmann brak in tranen uit en snikte luid. De verdedi ger, Lloyd Fischer, sprak haar moed in en verzekerde, dat hij ondanks deze uit spraak de zaak tot een goed einde zou brengen. Hauptmaun's verdediger in hooger beroep. Men verwacht, dat Hauptmann's verde diger, Lloyd Fischer, hooger beroep tegen het doodvonnis zal aanteekenen. De behan deling in hooger beroep zal dan echter niet voor Mei a.s. plaats vinden. Onveiligheid op het Brabantsche platteland Vuurgevecht tusschen inbrekers en politie Uit Zevenbergschehoek wordt gemeld: De onveiligheid op het Brabantsche plat teland neemt hand over hand toe. En dat de inbrekers,op zoek naar buit of tot be houd van hun vrijheid voor niets terug deinzen, is in den afgeloopen nacht op overtuigende wijze gebleken. Thans toch weer is ingebroken in de boerderij van den landbouwer Boschman alhier, bij welke inbraak een aantal fles- schen bessensap en wijn werd buitge maakt. Toen de inbrekers, drie in getal, zich met den buit wilden verwijderen, stieten zij op den z.g. Derden Weg op twee marechaussees van de brigade Moerdijk, die hen sommeerden halt te houden. Zij vol deden aan deze sommatie niet, doch zet ten het op een loopen, waarop de mare chaussee van de vuurwapenen gebruik maakten. De drie inbrekers keerden zich daarop om en schoten met revolvers op de marechaussee, zoodat een regelmatig vuur gevecht ontstond. Van de gelegenheid, dat de marechaussee dekking moest zoeken maakte het drietal gebruik om in het nach telijk duister te ontkomen. Omstreeks twee uur werden zij bij de R. K. kerk te Hooge Zwaluwe opnieuw staande gehouden door de gemeentepolitie aldaar. Aanstonds echter op den roep: „Halt, politie!" trokken de kerels opnieuw de revolvers en schoten zij op de politie mannen, die daardoor genoodzaakt waren, zich terug te trekken. Opnieuw wisten de onverlaten hierop te ontkomen, ditmaal in de richting Made en Dremmelen. Twee mannen aangehouden. Uit Made meldt men ons nader, dat daar hedenmorgen twee mannen zijn aange houden, die de aandacht trokken, doordat zij zich zonder schoenen op den openba ren weg ophielden. Vermoedelijk: zijn dit twee der drie inbrekers geweest. BINNENLAND BEPERKING VAN CUMULATIE. Wethouderspensioenen zouden vervallen. Het door minister Colijn, in de Eerste Kamer aangekondigde wetsontwerp tegen de cumulatie van functies zal bepalingen bevatten, welke, indien zij door het parle ment worden aanvaard, een einde zullen maken aan het pensioen voor wethouders. Naar „De Stnadaard" verneemt, wenscht de regeering afgetreden wethouders een afloopend wachtgeld toe te kennen gedu rende drie jaar in de plaats van pensioen. Verkregen rechten zouden door het wets ontwerp niet worden aangetast, echter met dien verstande, dat, als een oud-wethou der opnieuw een wethoudersfunctie aan vaardt, de nieuwe bepalingen ook op hem van toepassing worden. Voor wethouders, die recht op pensioen hebben op grond van een vorige periode, gedurende welke zij als wethouder optra den, doch wier pensioen stilstaat op dat oogen'blik van afkondiging der wet, omdat zq dan als wethouder in functie zijn, zou de wachtgeldregeling eveneens gelden. KORTING OP WETHOUDERS- PENSIOENEN. Zal de Kroon een principiëele beslissing De afdeeling voor de geschillen van be stuur van den Raad van State heeft be handeld een beroep van den Raad der ge meente Gouda tegen een besluit van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, waar bij niet is goedgekeurd een besluit van den gemeenteraad tot het aanbrengen van korting op de pensioenen van vier oud wethouders, waardoor een besparing zou worden verkregen van 171.40 per jaar. Gedeputeerde Staten hebben in hun be slissing de principiëele vraag buiten be schouwing gelaten en zich bepaald tot de overweging, dat de noodzakelijkheid der korting niet vaststond. De wethouder der Financiën van Gouda, mr. De Witt Wijnen, heeft voor den Raad van State wel de beginselkwestie ter sprake gebracht en betoogd, dat de korting geoor loofd is, daar zij niet wordt toegepast op pensioenen, welke zijn toegekend na het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd, maar op praemature pensioenen, die vaak reeds op jeugdigen leeftijd worden ge noten. De Kroon zal later uitspraak doen. BUITENLAND. Strijd om de school in Beieren. (2de blad). Het grensconflict tusschen Italië en Abessynië verloopt gunstiger dan ver wacht werd. (2de blad). Het doodvonnis^ over Hauptmann uitge sproken. (1ste blad). De ramp van de „Macon". (2de blad). BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft de begrooting van defensie aangenomen. (4de blad). De Tweede Kamer is voortgegaan met de behandeling van de Indische begrooting. (4de blad). De regeering is voornemens een inter- neeringsinstituut in het leven te roepen tot opneming van gevaarlijke vreemdelin gen. (1ste blad). Bij de regeering zou het plan bestaan, tot afschaffing der wethouderspensioenen te komen. (1ste blad). Wijziging van het Motor- en Rijwiel- reglement op komst; witte spatborden aan rijwielen. (1ste blad). De onveiligheid op het Brabantsche plat teland leidt tot vuurgevechten tusschen in brekers en politie. (1ste blad). Onder Grave reed een auto te water, waarbij de drie inzittenden werden ge wond. (1ste blad). UIT DE OMGEVING. Vanmorgen heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem de nieuwe Kerk te Nieuwkoop geconsacreerd. (1ste blad). WITTE SPATBORDEN. Belangrijke wijziging van het Motor- en Rijwielreglement. Naar de „Tijd" verneemt is een belangrij ke wijziging van het Motor- en Rijwielre glement op komst. Aangezien steeds meer de behoefte zich heeft doen gevoelen, vooral met het oog op de vrijheid en veiligheid van het ver keer op den weg, om bij duisternis de rij wielen en transportrijwielen beter aan te duiden, zullen hiervoor nieuwe voorschrif ten weldra het licht zien. Volgens het bestaande reglement behoe ven evengenoemde voertuigen, alsmede de andere wagens, geen motorrijtuigen zijnde, tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopkomst aan de achterzijde geen licht te voeren, maar kan met een reflector worden volstaan. Vooral bij het tegenkomen van transport fietsen en karren, welke aan de voorzijde slechts één licht voeren, verkeert men bo vendien in het onzekere omtrent de breed te van het voertuig, dat men moet passee- ren. Voortaan zullen deze, volgens de nieuw ontworpen voorschriften, moeten zijn voor zien van twee witte voorlichten en aan de achterzijde van een rood licht; deze lichten moeten ook branden als het voertuig stil staat, tenzij bij gemeentelijke verordening is bepaald, dat dit op bepaalde plaatsen binnen de bebouwde kommen der gemeen te niet noodig is. Ten aanzien van gewone rijwielen wordt voorgeschreven, dat dez'e met behoud van achterlicht of reflector, worden voorzien van een achterspatbord, waarvan, voor het achterop rijdend verkeer goed zichtbaar, een gedeelte over een lengte van minstens 30 c.M., gemeten vanaf het ondereind, ge heel helder wit wordt gemaakt. Men heeft nog overwogen om het hebben van een achterlicht voor rijwielen ook ge biedend voor te schrijven, maar men heeft dit denkbeeld losgelaten, met het oog op de'kosten, die zulks voor min- of onver- mogenden zou teweegbrengen. Bovendien zou 't hebben van een rood electrisch ach terlicht voor de wegen in klei-streken moeilijkheden opleveren. Het hebben van een niet-electrisch rood achterlicht is vrij wel onmogelijk. Bovengenoemde wijzigingen zijn de voor naamste in het Motor- en Rijwielreglement.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1