DONDERDAG 14 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 11 Tweede Kamer Indische Begrooting. Bü de verdere behandeling der Indische Begrooting ontkende de heer Sneevliet (r.VA) dat imperiale zelfvoorziening, zoo- als de heer van Poll dit in zyne nota voor stelt, tot een verbetering van de Indische toestand zou kunnen leiden. Hij achtte die toestand buitengewoon précair en legde sterke nadruk op de ellende der bevolking. Voor zoover de heer van Poll negatief bleef en de onhoudbaarheid van den hui- digen toestand aantoonde, deed hij goed werk; maar verbetering kan slechts intre den, niet door zelfvoorziening of samen werking tusschen Nederland en Indië, maar slechts door verbreking van den band tus schen deze beiden. Geheel anders was het oordeel van den heer Westerman (n.h.) die zyne bewondering betuige voor de nota -van den heer van Poll, die onbarmhartig de onhoudbaarheid der huidige economische politiek aantoonde en ons de eenig juiste weg wees, dien wy noodgedwongen moe ten opgaan. Deze spreker wilde blijkbaar een volkomen scheiding tusschen de Wes- tersche en Oostersche ideeën. Hij keurde het af dat de rechtshoogeschool te Batavia een paarhonderd jonge inlandsche intellec- tueelen had volgepropt met Westersche ideeën en daarna losgelaten op de Indische samenleving. Ook de pseudo-parlemen- taire volksraad was een instelling, die vreemd is aan de Oostersche geest. De re geering beginne althans hiermee: dat zy onder de leden van den raad, die door haarzelf worden aangewezen, geen revo lutionaire elementen opneemt. De volks raad moet een lichaam worden met uitslui tend adviseerende bevoegdheid. De katholieke spreker, de heer F e b e r (r.k.s.p.), nam den gouverneur-generaal in bescherming tegen de verwyten eenzydig georiënteerd te zijn op de ondernemersbe langen en de Indische mentaliteit niet te kunnen aanvoelen. Wat dit laatste betreft, was de heer Feber van oordeel dat de hui dige Gouverneur-Generaal door zyn krach tig bestuur blijk had gegeven, de Indische mentaliteit beter te begrijpen dan vele zyner voorgangers. Ten aanzien van de fi nanciën verwachtte spreker, dat de be grooting zich zou stabiliseeren op het thans bereikte inkomstenpeil van 250 millioen gulden. Met verdere bezuinigingen moet groote voorzichtigheid worden, betracht; indien de salarissen nog verder moeten worden aangetast, dienen daarvoor de hoogere salarissen in aanmerking te komen, Het uitvoerrecht op de bevolking ruibber worde vervangen door een algemeen fiscaal uitvoerrecht op rubber. Stopzetting van de aflossing der leeningen keurde spreker af: er is toch reeds te veel naar de toekomst verschoven. In geval van uiterste noodzaak kome Nederland Indië te hulp. Spreker voorziet daarvan niet de ongunstige ge volgen voor Indië's zelfstandigheid, welke de neer Rutgers vreesde. De heer Feber gaf nog in overweging de wachtgelden, waar van het verloop wiskundig kan worden berekend, over een langeren termyn te fi nancieren. Scherp critiseerde hy de bezui niging van 50.000 op het kantoor van arbeid. Zulke bezuinigingen, waar tegen over feiten staan als de dwang, op een ambtenaar te Djocja uitgeoefend, om zijne vacantie in Nederland door te brengen, dat den staat 13.000 kost, wekken verbit tering. Na geconstateerd te hebben, dat ook in Indië een ordenend optreden in het bedryfsleven noodzakelyk is, behandelde de spreker de cultureele veranderingen in de wereld voor zoover zij voor Indië van beteekenis waren. Een dezer veranderingen is de industrialisatie van het Oosten. Ja pan is de natuurlyke leverancier der Oos tersche volken; maar ook Indië kan geïn dustrialiseerd worden; de kansen voor een goede ontwikkeling der inlandsche textiel industrie staan zelfs zeer gunstig; maar dan moet de regeering ook de helpende hand bieden overeenkomstig de denkbeel den, ontwikkeld in de nota van den heer van Poll. Met deze nota was de heer Van Kem pen (v.b.) het volstrekt niet eens, al had hij ook alle waardeering voor den arbeid en de studie, welke daaraan werden be steed. De heer van Kempen verwachtte al leen heil van een herstel van het vrije ruil verkeer in de wereld waarop hy volle ver trouwen had. Ook hij was van oordeel, dat Nederland financieele hulp moest bieden aan Indië en dat hiervan niet de gevolgen te duchten waren, welke de heer Rutgers daarvan had gevreesd. Laatste spreker van dezen dag was de communist Roestam Effendi. Zooals te begrijpen is, kwam diens betoog, dat sterke nadruk legde op den ellendigen toe stand, waarin de bevolking van Nederl. Indië verkeert, hierop neer, dat slechts de dictatuur van het proletariaat en de af scheiding van Nederland, daarin verande ring zou kunnen brengen. De heer Roestam stelde drie moties voor; de eerste sprak uit dat Nederland nog dit jaar 100 millioen aan Indië dient te geven; de tweede, dat het Digoelkamp behoort te worden opge heven en de derde, dat geen preventieve hechtenis behoort te worden toegekend krachtens de exorbitante rechten. Heden voortzetting. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. Eerste Kamer Defensie en Buitenlandsche Zaken. Nog drie sprekers hebben gistermorgen het hunne gezegd over de defensie-begroo ting, waarby steeds de pieeningen vry scherp tegenover elkander staan. Naast een milde critiek kreeg de M i n i s- t e r van deze drie sprekers een oprechte en hartelyke hulde voor zyn beleid en voor al voor zyn onvermoeide stryd tegen de zaaiers van defaitisme en de ondermy- ners van de krygstucht. Wederkeerig dankte de Minister ook de heeren de Savornin-Lhoman (c.h.), van Citters (a.r.) en Fock (lib.) voor hun waar deering en legde er nogmaals krachtig den nadruk op, dat hy niet van zins was bo vengenoemde stryd tydens zyn bewind te laten rusten, voordat hij onnoodig zou zijn. Speciaal bracht de Minister dank aan den heer Visser (r.k.s.p.) voor zijn mannelyke rede, waaraan spr. niets had toe te voegen. Vrij uitvoerig ging de Minister ook in op hetgeen de heer van Embden (v.d.) betoogd had, n.l. dat tegen luchtaanvallen geen af weer mogelyk was getuige het lucht vaartpact in spe van Londen en dat we dus maar van iedere defensie af moeten zien. Daartegenover poneerde Minister Deckers, dat het luchtvaartpact enkel en alleen de bedoeling heeft te voorkomen, dat een land plotseling en zonder de min ste waarschuwing een ander land met zyn luchtmacht zou overvallen Hoor te zorgen, dat zulk een land dan de andere mogend heden tegen zich zou krijgen. Het kan dan ook nooit als argument dienen, dat tegen het luchtwapen geen defensie mogelyk zou zyn. Voorts, wie aanvallen op burger bevolking doet, kan rekenen op de afschuw van heel de wereld en zal zich dus wel tweemaal bedenken. De heer van Citters (a.r.) had een sug gestie gedaan om gelden uit het Werkfonds voor schepenbomv te bezigen. Dit is na- tuurlyk een kwestie van kabinets-politiek, maar de Minister zou er de aandacht van zyn collega's op vestigen. Verschillende sprekers o.a. de heeren de Savornin-Lobman (cii.) en de heer Fock (lib.) spraken hun afkeuring uit over de afbrekende critiek, die een aantal oud- opperofficieren over onze weermacht ten beste hebben gegeven. De Minister zeide het recht tot critiek voor ambtenaren in functie te erkennen, dus zeker critiek van ambtenaren buiten functie, maar alleen, indien zy getracht zouden hebben eerst den Minister van de gegrondheid van deze critiek te overtuigen, hetgeen echter niet gebeurd was. Tegenover hen, die zoozeer verlangen, dat het aantal manschappen van onze weermacht opgevoerd zal worden, was de Minister van meening, dat allereerst de ma terieel verbetering van onze weermacht ter hand moet worden genomen. De opmer king van den Minister, dat hy velen ge lukkig had gemaakt met zyn verboden voor militairen voor bepaalde vakvereeni- gingen en dat deze bonden de tucht en de samenwerking ondermynden, noopte den heer Moltmaker (s.d.a.p.) tot de repliek, dat dit bakerpraatjes waren, die niet be wezen konden worden. Hoewel de Minis ter blyklbaar besloten was hierover niet verder te praten in zijn rede, was deze re pliek voor hem aanleiding eenige treffen de staaltjes van de „cultuurverheffende" werking van deze bonden te releveeren, o.a. het onmogelijk maken van een voet balmatch, waaraan officieren deelnamen, het vernielen van de bezittingen van een matroos, omdat hy voor de officieren een avond op zijn mondharmonica had gespeeld. Dit alles en nog veel meer bewyst afdoen de, aldus spr., dat de bonden systematisch trachtten een wig te dryven tusschen de zoo noodzakelyke samenwerking van man schappen en officieren. Aan mevr. Pothuis-Smit zegde spr. toe de kwestie van de weduwe-pensioenen nog eens te zullen onderzoeken. Minder geluk kig was de uitspraak van dezen afgevaardig de, dat de leiders van de Katholieke arbei dersbeweging in de Kamer v een andere houding aan zouden nemen dan voor hun menschen, een bewering, die direct afdoen de weerlegd werd door den heer Visser (r.k.s.p.), die gezegd had, dat hij de meer dere uitgaven voor defensie betreurde, maar, dat de feiten ze noodzakelyk maken. De begrooting "werd met 29 stemmen tegen 14 aangenomen. Z.hst. werden voorts aangenomen de vestingbegrooting en de begrooting voor de Artillerie-inrichtin gen,. De Begrooting van Buitenlandsche Zaken was daarna aan de orde. Een begin van de behandeling van deze begrooting werd gemaakt door den heer Briët (a.r.). Een fout noemde deze spr. de zending naar de Saar, omdat deze zen ding later wel eens als antecedent zou kun nen worden uitgelegd voor meer precaire zendingen en omdat de neutraliteit van Nederland door dergelijke zendingen sterk gevaar loopt. Onze buitenlandsche politiek moet zyn: buiten de zaken der groote mo gendheden blyven en zelfstandig bilaterale non-agressieverdragen sluiten, voordat men ons in een combinatie-politiek laten drin gen, die ons later noodlottig zou kunnen worden. Zulk een verdrag met Duitschland zou ons b.v. veilig stellen tegenover het te sluiten luchtpact van Londen. Heden wordt de behandeling van deze begrooting voortgezet. UIT DE RIJNSTREEK DE HERDERS VAN NIEUWKOOP NA DE HERVORMING. Een kleine aanvulling op de beschrij ving in de „L. Crt." van Woensdag 13 Februari De schryyer daarvan zegt, in navolging van P. M. Bots in de Bijdragen van Haar lem dl. 12, dat pastoor Perquin drie heer- broers had. Wat de toenmalige kapelaan P. M. Bots niet wist, kon door het archief der parochie Stompwyk aangevuld worden. In de parochie Stompwyk bestaat name lijk een fundatie ten eeuwigen dage van het geheele huisgezin Perquin (vader, moe der en 9 kinderen) en daaronder komen voor niet vier, maar v y f priesters en wel: Li vin us Franciscus Perquin, overleden Juni 1770 als pastoor van Stompwijk (het nu bouwvallige gebouw naast de pastorie is zeer waarschymlyk door hem gesticht; van de huur daarvan moesten de fundatie missen gelezen worden). Bernardus Joeephus Perquin, overleden 1751 als pastoor van Poeldyk. Hermanus Paschalis (niet Paschasius) Perquin, overleden 3 Maart 1755 eveneens als pastoor te Poeldijk. Antonius Franciscus Perquin, overleden Mei 1755 als pastoor te Haarlem, en aldaar 20 Mei in de oude St. Bavo begraven, en Pater Marinus Perquin, overleden als pastoor te Calear (tegenwoordig Duitsch land). Dat deze laatste kloosterling was en bui ten onze tegenwoordige grenzen werkte, was wellicht oorzaak, dat zyn bestaan aan den schryver in de „Bydragen" onbekend was. PASTOOR FLOOR. S t o m p w ij k, 13 Febr. 1935. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. By het te Schoonhoven ge houden examen Hascionccr Relief, slaagde onze plaatsgenoot A. Vis, schildersgezel bij J. L. van Hellemond, alhier. Zanguitvoering. Het. vorige jaar op gerichte, mannenkoor „Die Alphe San- ghers" gaf gisteravond, onder directie van den heer J. Coljé te Utrecht, in het Nuts- gebouw, zyn eerste goedgeslaagde uitvoe ring. De verschillende nummers van het programma werden door het koor zuiver en beschaafd gezongen. Aan dezen avond ver leende voorts medewerking een kinder koor, waarin als solisten optraden J. Kui per en T. v. Zwieten, die zich op loffelyke wyze van hun taak hebben gekweten. In beslag genomen. Door den Ryks- keurmeester, geassisteerd door de politie, werd ten huize van M. een frauduleus ge slacht varken en een schaap in beslag ge nomen. Het in beslag genomen vleeseh werd naar de noodslöchtplaats overge bracht. Tegen M. werd proces-verbaal opge maakt. Cabaretavond. Ten bate der terrein fondscommissie der A.V.V. „Alphen" werd gisteravond in de zaal van Hotel „Cen traal" een Cabaretavond gehouden. Na ope ning door den voorzitter, den heer v. d. Kolk, verkregen de artisten het duo Meiloc gelegenheid tot afwerking van hun uitge breid programma. Hun optreden ontlok te een herhaald applaus. In de pauze werd een tomibola zonder nieten gehouden, ter- wyl het geheel werd besloten met een ge animeerd bal met muzikale medewerking van het trio Jac. Boer. AARLANDERVEEN. Ziekenhuisverpleging. Dinsdagavond hield de Ziekenhuisverpleging „Aarlander- veen", haar ledenvergadering en tevens jaarvergadering. De voorzitter was verhin derd, zoodat de 2de voorzitter de heer P. Verdonk de vergadering presideerde. De secretaris, de heer Jac. Boogaard, las de notulen het jaarverslag. Hierna bracht de penningmeester, de heer L. v. Vliet, paarverslag uit. De ontvang sten bedroegen plus kassaldo 1933 ƒ2008.93. Hiervan de uitgaven afgetrokken was er over 1934 een nadeelig saldo van 1.95. De reserve op 1 Januari 1935 bedraagt 2000.62 1/2. Het auto-bliempje had dit op gebracht 44.91. Er waren verpleegd 21 pa tiënten in 't afgeloopen jaar. Vergoeding had plaats gehad voor 536 verpleegdagen. Per auto waren vervoerd 30 paiënten. Van het reisfonds per spoor naar Leiden hadden 12 leden gebruik gemaakt. 10 patiënten werden opgenomen in 't Academisch Zie kenhuis, 5 patiënten in St. Elisabethzieken- huis, 4 patiënten in het Diaconessen hu is en 2 patiënten in speciale ziekenhuizen. Hier na volgde verslag commissie van controle door de heeren G. v. d. Pyl en J. Besemer, waarvan laatstgenoemde van hun goede be vindingen verslag gaf. De administrateur, de heer I. Zwaneveld, hield een referaat over Gezinsverzekering. Het was in 't afgeloopen jaar driemaal voorgekomen, dat een gezinsver meerdering plaats had, waarby direct de pasgeborene verpleging in 't ziekenhuis noodig had. Is nu deze patiënt verzekerd iin de zieken huisverpleging? De heer Zwaneveld kan er niet genoeg op wijzen, dat zulks alleen het geval is, wanneer verder het geheele ge zin verzekerd is. Hierna volgde bestuurs verkiezing. Aftredend waren de heeren Jac. Boogaard, C. Vink en J. Blom. Bij stemming werden deze heeren met vol strekte meerderheid herkozen. Bij de rondvraag werden nog verschil- GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE Vergadering van den Raad der gemeente op Maandag 11 Februari, dee avonds 7 uur. Aanwezig alle leden, benevens vele belangstellenden op de publieke tribune. Voorzitter is de burgemeester, de heer A. Warnaar, die de vergadering opent met gebed. De secretaris, de heesr B. den Bra ver, leeet de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van ingeko men stukken: Mededeeling van de heeren J. C. Windhorst, C. W. Oppelaar en W. van Klaveren, dat zy de benoeming tot lid van de commissie voor toezicht op het Lager Onderwijs aannemen. Missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raads besluiten. Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. De keurlooncn. Hierop komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot wijziging van de veror dening op de heffing van keurloon. De voorzitter deelt mede, dat het noodig is gebleken, de verordening te wyzigen voor het keurloon voor schapen, waarom B. en W. voorstellen dit voor één schaap te stel len op ƒ1.voor meer dan 5 op ƒ0.75 en voor meer dan 10 op ƒ0.50 per schaap. Na eenige bespreking wordt de verordening overeenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld. Hierop had verkiezing plaats voor stem bureaux. Vervolgens kwam in behandeling een voorstel tot wyziging van de vergoeding aan den plaatsvervangend keuringsveearts. De voorzitter geeft omtrent dit punt een nadere toelichting en acht het noodig, nu het salaris van den keuringsveearts is ver laagd, dit nu ook voor den plaatsvervanger, die tot heden 16 per dag ontving, te bren gen op ƒ11.per dag. Na gehouden be spreking werd overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Hierop wordt op voorstel van B. en W. vastgesteld de vergoeding aan den keu ringsveearts over de maan Januari 1935, wat noodig is, daar de nieuwe regeling met 1 Februari zal aanvangen, en dus het be drag voor de maand Jan. moet worden be paald. Goedgevonden werd het bedrag voor die maand te stellen op 1/12 van een jaar wedde van ƒ2100. Voor de zooveelstc maal: de ambtswoning. Daarna stelt de voorzitter aan de orde punt 6 der agenda: Ambtswoning Burge meester, en deelt mede, dat naar aanlei ding van de bespreking op de vorige ver gadering, waarbij door den heer C. A. van Dam werd voorgesteld te zoeken naar een oplossing in deze, die meer algemeene be vrediging kan geven, deze zaak opnieuw door B. en W. is besproken. Intusschen is door den gemeente-opzichter een plan ont worpen voor het bouwen van een ambts woning, waartoe door hem een begrooting is gemaakt van de kosten. De heer J. Dek ker is bereid gevonden een stuk grond van zyn eigendom ter grootte van 700 Meter af te staan tegen ƒ1.per Meter, de bouw der woning is begroot op ƒ7000.zoodat een bedrag van 7700 hiermede gemoeid zou zyn. Wanneer echter centrale ver warming zou worden aangebracht, dan zou den de kosten worden 8300. Door B. en W. is dit plan wel besproken maar nog geen beslissing genomen, zoodat de voor zitter dit punt geeft in-bespreking voor den raad. De heer A. J. de Jong, wethouder, verkrijgt hierop het woord en zegt, dat hetgeen over deze zaak reeds herhaaldelyk is gezegd, vry wel onbesproken kan wor den gelaten. We staan nu voor het feit, dat de raad zich moet uitspreken voor net bouwen van een ambtswoning. Een twee tal bezwaren zyn aan deze zaak verbon den. Wanneer de woning van het hoofd der Hervormde school wordt bestemd voor een ambtswoning, waartoe werd besloten, dan moet voor het hoofd der Hervormde school een andere woning gezocht, wat echter naar zyn meening aan het onderwys geen schade zal berokkenen. Wanneer een ambtswoning moet worden gebouwd dan zou dit ongetwyfeld financieele lasten me de brengen voor de gemeente, die niet ge makkelijk zyn te berekenen. Een offer zal in dit geval moeten worden gebracht door een van beiden, en omdat het de finan cieele lasten zal verzwaren, en dit in de gegeven omstandigheden niet kan, is dit voor hem het zwaarste punt. Spr. verklaart zich tegen het bouwen van een ambtswo ning. De heer D. de Bruyn, wethouder, ver klaart zich geheel met het standpunt door den heer A. J. de Jong ingenomen, te kun nen vereenigen. De heer Jac. van Beek verklaart zich voor het bouwen van een ambtswoning. De heer C. A. van Dam verklaart zich, hoewel door de gemeente een klein offer zal moeten worden gebracht, voor het bou wen, waarmede een goede oplossing kan worden gebracht in deze zaak. De heer N. P. Kaptein acht het een bezwaar de finan cieele lasten voor de gemeente te verzwa ren in de gegeven omstandigheden, en ver klaart zich tegen het bouwen van een ambtswoning door de gemeente. De heer A. J. de Jong merkt op. dat het zwaarte punt voor hem is, dat een financieel offer zal moeten worden gebracht door de ge meente, en dit voor hem in de tegenwoor dige omstandigheden zwaarder weegt, dan het offer, dat door de Hervormde school zal moeten worden gebracht door het zoe ken naar een geschikte woning voor het hoofd der school. De heer M. Scheel geeft in overweging, ter gemoetkoming aan de bezwaren, de huur der nieuwe woning voor den burgemeester te brengen op 500 per jaar. Nadat nog door enkele leden hun mee ning over deze zaak is gezegd, zegt de voorzitter, dat het voor hem van groote beteekenis is de goede stemming in de ge meente te bevorderen. Voor hem persoon- ïyk bestaat er geen voorkeur in beide ge vallen. Een goede harmonie is hem veel waard, en daarom verklaart hij zich ook wel bereid, wanneer deze zaak tot 'n goe de oplossing kan warden gebracht, een of fer te brengen, en legt zich volkomen neer by de beslissing van den raad. De heer C. A. van Dam stelt daarop voor over te gaan tot het bouwen van een ambtswoning voor den burgemeester, met intrekking van het op de vorige vergadering genomen besluit. Dit voorstel, gesteund door den heer D. Buitenhuis, in hoofdelyke stemming ge bracht wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, n.l. de heeren D. de Bruijn, A. J. de Jong, N. P. Kaptein. J. A. van Vliet en W. Lommerse. In verband met het ge nomen besluit door den raad werd goedge vonden, wanneer centrale verwarming wordt aangebracht, dat dan door den bur gemeester 7 pet. van de kosten zal wor den by gedragen. Besloten wordt by de Bank van Ned. Ge meenten voor den bouw van de woning een leening aan te gaan van 8000.De heer M. Scheel zag gaarne, wanneer tot in schrijving voor den bouw wordt overge gaan, hiertoe alleen ingezetenen der ge meente in de gelegenheid te stellen. De voorzitter belooft hiervan nota te zul len nemen. Bij de rondvraag informeert de heer M. Scheel of door B. en W. al iets kan wor den medegedeeld inzake de werkzaamhe den van de nieuwe begraafplaats. De voor zitter deelt mede, dat, zoo mogelyk, op de e.k. vergadering hieromtrent nadere gege vens zullen kunnen worden verstrekt. De heer W. Lommerse spreekt den wensch uit, dat de nieuwe woning, die weldra voor de burgemeester in de ge meente Ml worden gebouwd, naar genoe gen voor hem mag worden uitgevoerd en dat door hem en zyn gezin nog lange jaren met genot daarvan gebruik zal kunnen worden gemaakt. De voorzitter spreekt zijn dank uit voor de hartelyke woorden door den heer Lom merse geuit, en sluit daarop de vergade ring. lende zaken besproken betreffende de fe deratie enz. Ter tafel werd nog gebracht om voor het laten nemen van Röntgenfoto's vergoe ding te geven, wat voor de leden van groot belang zou zyn. Hierover deelde de voor zitter mede, dat besloten is hiermede nog te wachten. Als de volle agenda is afge werkt dankte de voorzitter allen die in 't belang der ziekenhuisverpleging hebben gearbeid. Spr. hoopte, dat 1935 een even gunstig jaar voor de vereeniging zal mo gen zyn. daar in 't afgeloopen jaar alle verpleegden hersteld uit het ziekenhuis in hun familie zyn teruggekeerd. Spreker hoopte by de volgende ledenvergadering allen wederom gezond aanwezig te zien. BODEGRAVEN. Volksbond. Door het groote succes aangemoedigd, heeft de tooneelver. „Een dracht" besloten, a.s. Zondagavond „De Gebroeders Kalkoen" nog eens op te voe ren. Kaarten zy-n verkrygbaar by het be stuur. We gaan zwemmen. In de j.l. Maan dag gehouden vergadering van de zwem inrichting „Rhynstroom" was eerst spra ke, dat de inrichting gedurende 1935 niet zou geopend worden, omdat de subsidie la ger geworden was (van ƒ250 op ƒ200) en omdat van officieele zyde geen enkel waardeerend woord is gesproken. Ten laatste is men toch hierop teruggekomen en werd besloten, het seizoen 1935 de in richting wel open te stellen. Bazar. In hotel van Rossum had Maandagmiddag de opening plaats van de bazar ten bate van de Chr. Vereeniging voor Wyk- en Ziekenverpl. Ds. Dam sprak een kort openingswoord, terwyl een dames koortje enkele liederen ten gehoore bracht. Onder de aanwezigen merkten we op o.a. pastoor Lühn. E. A. Bogaart, R.-K. hoofdonderwyzer alhier, en voorts vele af gevaardigden van verschillende corpora ties. Dat de bazar goed geslaagd zal zyn, is wel op te maken uit de groote toeloop van menschen, welke er was gedurende de uren waarop de bazar was opengesteld. Wit-Gele Kruis. In het Parochiehuis vergaderde het Wit-Gele Kruis, afdeeling Bodegraven en Zwammerdam onder presi dium van den heer E. Bogaart. De geest, adv. was mede aanwezig. De notulen en het jaarverslag van de secretaresse mevr. Aengenent werden onveranderd en onder dankzegging aanvaard. De Zuster bracht in het afgeloopen jaar 3034 bezoeken, aan 91 patiënten. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer W. van Es, stip pen we aan: Contributie ƒ575.50; aan ver- pleeggelden ƒ39.winst op dc schapen ƒ401.75, aan subsidies ƒ100.12 en ƒ45.50 van de T.B.C.-vereeniging ƒ400. Aan sa larissen werden uitbetaald 1325 en 100,10 aan sanatorium verpleging 11.02. Nadee lig kassaldo ƒ2.12. Ook deze functionaris mocht de dank der leden in ontvangst nemen. Boeken en be scheiden werden gecontroleerd en in orde bevonden door de heeren Spaas en Steen bergen. Zeer werd de arbeid der Zuster op prijs gesteld en alles zal in het werk ge steld worden om haar naar behooren te blijven salarieeren, hoewel de tijden, ook voor het W. G. K. ernstig zyn. De aftreden de besturslsden werden herkozen. In zijn openingswoord releveerde de voorz., dat in de verschillende parochies in de Rijnstreek nog zoo weinig vereenigingen van het W. G. Kr. waren, hetgeen we aan het eind van dit verslag gaarne onderstrepen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11