L.T. B. VRAAGT REGEERINGSSTEUN VOOR BLOEMBOLLENBEDRIJF VRIJDAG 8 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 11 GRIEVEN UIT „DE VENEN" OVER ONBILLIJKE STEUN-VERDEELING (Vervolg L. T. B.-vergadering te Haarlem), De heer Lefeber vervolgde zijn rede met een denkbeeld te geven van de moeilijk heden, die de regeling van de saneering meebracht. In het eerste half jaar der sa neering werden 5000 kwesties afgehandeld en er kwamen dagen voor, dat bij de Cen trale 600 a 700 brieven binnenkwamen. Bij de instelling der Kweekerscentrale moes ten 18000 bedrijven worden geregistreerd; in korten tijd moesten 200 controleurs en 50 kantoorbedienden worden aangesteld. Mogelijke uitbreiding Narcissen-cultuur. Spr. kan nog geen volledige inlichtingen geven over de teeltregeling 1935. Plannen voor de beplante oppervlakte zijn nog niet gemaakt. Mogelijk zal voor de groep Nar cissen eenige uitbreiding worden gegeven, in verband met de openstelling van Ameri ka. Van de hyacinthen was ook dit jaar nog een groot surplus door extra gewas en stagnatie van de export naar Duitschland. Echter ligt het niet in de bedoeling, deze teelt nog meer in te krimpen. Als maatregel voor de tulpen hoopt het bestuur, dat deze in 1935 worden onderge bracht in één groep. Maar iedere verande ring brengt groote juridische bezwaren mede. Spr. durft te zeggen, dat, dank zij de Regeering, millioenen guldens meer in het land gekomen zijn. Zonder deze maatrege len zouden de bollen slechts dumping-prij zen hebben opgeleverd, met bovendien het gevaar van afwerende maatregelen door t buitenland. De groote taak waarvoor wij nu gesteld zijn is, de mogelijkheid te scheppen, om voor het bedrijf die maatregelen te kun nen vaststellen, welke voor het bedrijf noodzakelijk zijn en welke aan het bedrijf niet te zware lasten oplegt. De L. T. B. heeft zich voor plan 1935 uit gesproken voor het vaststellen van een ge garandeerde minimum-prijs, echter met een garantie welke de volle zekerheid geeft bij eventueel sulplus op uitbetaling van dien minimumprijs, waardoor de-con trole op het handhaven van de minimum prijs niet door de handelaar behoeft te worden gevraagd, doch door de te stellen zekerheid overbodig zal blijken. Het staat vast, dat de buitenlandsche verkoop zich zal baseeren op de gegaran deerde binnenlandsche minimumprijs, mits de zekerheid zoo gesteld wordt, dat uitbe taling der garantieprijs gelijk staat met de wettelijk vast te stellen minimumprijs. Juist deze zaak brengt voor de uitvoe ring moeilijkheden met zich. Spr. acht alleen afdoend voor stabilisa tie der binnenlandsche markt een gegaran deerde minimumprijs, doch spr. acht het miet verantwoord om bij eventueel groo- ter surplus het bedrijf daarmee ten volle te belasten. Ook in deze zal het zelfs niet zakelijk zijn, zonder meer, het bedrijf alle risico te doen dragen, en spr. vertrouwt, dat het mogelijk zal worden, door tus- schenkomst der Regeering, die maatrege- sluitend gesteld voor den gouden stan daard. Wij mogen van de Regeering verlan gen, dat dit devies ook geldt voor de na tionale bedrijven. Spr. verwacht, dat de regeering de bedrijven zal steunen, die van de hooge valuta de dupe zijn. Spr. besloot met nogmaals de billijkheid van Regee- ringssteun te beklem toonen. Een voorstel van de „Kring**. len te doen vaststellen, welke noodzakelijk (waaronder ook Ter Aar en andere plaat- geacht worden voor het instandhouden ons bedrijf. Onze bloembollen worden, waarschijnlijk doordat het een ruw product genoemd mag worden, op de buitenlandsche markt nog I vrijwel geduld. Gelukkig kunnen wij de Regeering aan- 1 toonen, dat het Bloem bollen bedrijf haar af zet niettegenstaande ook vele handelsbelem meringen quantitatief heeft weten te hand haven. Hiervoor zeker een ee re-saluut aan onze bloembollen-exporteurs. Wij moeten hier direct op doen volgen, dat deze export alleen te behouden is, in dien het bedrijf zich zal kunnen blijven aanpassen aan een productie-kosten der bloembollen, welke overeenkomt met de verkoopmogelijkheid voor export, welke export voor het allergrootste gedeelte be staat naar landen met gedeprecieerde va luta's. Oogen open voor de export- bedrijxen. Omreden het bloembollenbedrijf een bij na uitsluitend export-bedrijf is en de pro ductiekosten de bloembollen voor 't aller grootste percentage bestaat uit arbeidsloon en wel uit zoo goed als geen percentage aan import, mogen wij aannemen, dat hetgeen Minister Coljjn zoo goed en duidelijk ver leden week aan het Nederlandsche volk Door de Kring Bloembollenstreek van den L.T.B. was het volgende voorstel in gediend: De Kring wenscht de aan het bloembollenbedrijf opgelegde heffing ter betaling van de door de Regeering op genomen bloembollen en van de uitvoering van de wet, van het bedrijf af te wentelen en ten laste te bren gen van het Landbouw-Crials- Fonds. De heer J. W. Lefeber gaf nog een na dere toelichting op dit voorstel, waarin met cijfers werd aangetoond, hoe groot het ka pitaal-verlies was, dat het bloembollenbe drijf de laatste jaren door bollen-vernieti- ging, koersverlies en door de hooge bin nenlandsche valuta had geleden. De mini mum-prijzen, zooals die thans zijn doorge voerd verzekeren de kweekers slechts een minimum bestaansmogelijkheid, maar het is onmogelijk daarvan èn de oogst voor een groot deel te vernietigen èn bovendien de lasten, daardoor ontstaan, zelf te dragen. Verschillende afdeelingen uit Noord- Holland betuigden hun instemming met het voorstel van den Kring Bloembollen streek. De afd. Hillegom hield een pleidooi voor het loslaten van den gouden standaard. De afd. Roelofarendsveen vroeg inlich tingen voor de bloembollenkweeker-trek ker. De heer D. W. Lefeber antwoordde, dat een billijke regeling noodzakelijk is, zoo dat den trekker geen dubbele lasten wor den opgelegd. Maar van den anderen kant moet zijn bedrijf controleerbaar zijn. Spr. gaf nog eenige toelichting over de ver wachting eertijds van een Regeerings- steun van 6 millioen. Deze toezegging is door Minister Verschuur evenwel nooit ge daan. Op een vraag van een der afdeelingen deelde de voorzitter nog mede, dat, zooals gebruikelijk is, ter bevordering van de uit voering van dit voorstel, contact zal wor den gezocht met de andere vak-organisa ties. Het voorstel van den Kring, overgeno men door het Hoofdbestuur, werd hierna onder applaus aangenomen. Een stem uit de Venen. De volgende inleiding werd gehouden door den heer Joh. J. van der Meer te Roe lofarendsveen over de tuinbouw in Zuid- Holland boven den Rijn. Spr. ging uitvoe rig na, welke cultures in de „Venen" sen zijn te rekenen) van oudsher werden geteeld en welke cultures sinds 1900 daar in zwang kwamen. De streek vond zijn bestaan in zeer in tensieve tuinderijen, al of niet gemengd met bollenteelt of bloemkweekerij. Voor de omzetting van de bedrijven in fijnere cultures (koud glas en warenhuizen) is 75 pet. van het benoodigd kapitaal geleend, hetgeen in dien tijd gemakkelijk (nu zou men zeggen te gemakkelijk) ging. Na 1930 kwamen de slagen af, die allee, wat in de voorgaande jaren met zooveel ijver en energie was opgebouwd, in puin hebben geslagen. Werd in 1028 aan de veiling t e R'd am voor ruim één millioen geveild, in 1934 is dat bedrag gedaald tot ƒ500.483. Dit is dus een vermindering van ruim 53 pet. Voor Ter Aar geven deze cijfers een nog schriller tegenstelling. Hier zakte de veiling-omzet van 1.288.219 in 1928 tot ƒ448.921 in 1934. Een vermindering dus van bü- na 66 pet. Spr. gaf vervolgens een overzicht van het prijsverloop bij verschillende produc ten. Ofschoon deze cijfers veel zeggen, zoo geven zij toch nog geen zuiver beeld van den teruggang. Immers betreffen deze cij- j fers alleen de tuinbouw, ongerekend de heeft gezegd, ook geldt voor het Bloembol- teelt van MoembolleJi en het trekken van lenbedrijf n.l. dat de Regeenng beide oogen j bolbIoemen wat TOOral te R'veen van open heeft voor de belangen van de export- j gIooU beteekenia was. bedrijven. Waar aan den éénen kant de inkomsten Het is allen bekend welke byna onmo- 2QO gedaald en aan den den anderen SUjk__hfr5 ESJSS* I kant de lasten zoo verzwaard zijn, daar z.jn opgelegd n.l beperking Narc.ssen-ctd- hrf njet oJ er mQest en noo<J. toestand onUtaan. Spr. wilde niet uitw.J- den over de nood, die in de gezinnen I heerscht, daarbij echter een uitzondering j makend voor De K w a k e 1, waar onge- pencultuur en 35 pet. gemiddeld der Hya- cinthencultuur, terwijl de bloembollen- kweekers bovendien belast zijn met alle kosten der Regeerings-maatregelen. Ofschoon het misschien niet geheel spr.'s taak is het noodzakelijke aan te toonen voor het verzoeken van steun aan de Regeering zou spr. zich niet verantwoord voelen zon der op de noodzakelijkheid daarvan te wijzen. Daarom doet spr, op de meest drin gende wijze een beroep op de afgevaardig-/ den der Tweede Kamer, om in overleg met de organisaties de Regeering aan te toonen de noodzakelijkheid van Regee- ringssteun voor het ten uitvoerbrengen der vereischte saneer in ggsmaatregelen in het bloembollenbedrijf. Het Nederlandsche devies „Ik zal hand haven" is ook bij de Regeering niet uit veer 100 tuinders, naast alle crisisleed, nog getroffen werden door een vreeselijke hagelramp. In deze gezinnen is de nood, niettegenstaande de hulp, die geboden werd, verschrikkelijk. Teeltregeling. Wat nu de teeltregeling voor de tuinbouw aangaat, zou spr. heel kort kunnen zijn, daar de bij deze regeling opgelegde .beper king, n.l. 6 pet. voor .bedrijven tot 1 H.A., 7 pet. tot 1.25 H.A. enz. ook voor de kleine bedrijven in deze streek geen onoverko melijk bezwaar mag genoemd worden. Ech ter treedt hier een ander, wel ernstig be zwaar naar voren, wat spr. gezien de fu neste uitwerking voor deze streek, hier aan direkt moet aankoppelen: n.l. de teelt- beperking in het bloembollenbedrijf. Om een juist beeld te geven van de fnuikende toestanden, welke hierdoor ont staan, gaf spr. eenige cijfers uit een schaaloverzicht van de totale bedrijfsop- pervlakten in R'Veen, met daarnaast eeni ge cijfers uit een dito overzicht van de op pervlakte, welke in die bedrijven in 1933 met bloembollen werden betaald. Ter illustreering één enkel voorbeeld. Nemen we een bedrijf van 500 R.R. In dit bedrijf werd in 193233 met narcissen beteeld 250 R.R. Na inlevering van 250 X 16 K.G. is 4000 K.G. grove narcissen, werd aan dit bedrijf een teeltbeperking opge legd van 50 pet. of wel 125 R.R. Zooals ik reeds zeide, is de beperking voor den tuinbouw geen onoverkomelijk bezwaar, doch voegen we nu deze twee beperkingen te zamen, dan wordt het an ders. Beperking tuinbouw 6 pet. van 500 R.R. is 30 R.R.; beperking bloembollen 50 pet van 250 R.R. is 125 R.R. Dat is samen 155 R.R. of wel 31 pet van het geheele bedrijf. Dit is een schril beeld, maar zulke ge vallen zijn er en ook nog erger en spr. vraagt zich af, of dit nu een toestand is, die bestendigd mag blijven. Het „moordplan" voor den kleinen kweeker. Is het wonder, dat men in de Veenstreek, wanneer het betreft het saneerings- plan voor de bloembollen teelt, spreekt van „het moordplan voorden klein e.n k w e e k e r"? Daarna behandelde spr. het systeem van steunuitkeering aan den tuinbouw, waar door de Veenstreek tot nog toe al te stief moederlijk behandeld wordt. Zooals we we ten is het systeem van steunuitkeering ge baseerd op het geven van een toeslag op die producten, waarvan de opbrengst per bepaalde eenheid, het verst beneden den voor dat product gestelden richtprijs ligt. waarmede men beoogt, te bereiken, dat alleen die producten gesteund worden, die het minst rendabel zijn geweest. Deze regeling kunnen wij, mits zuiver uitgevoerd, als de meest billijke en ook als de meest effectieve aanvaarden. Een ande re vraag is echter: Is het mogelijk, deze re geling, zuiver, d.w.z. zonder grove onbil lijkheden te begaan uit te voeren? Een definitief antwoord op deze vraag, zou spr. gaarne schuldig blijven; doch ge zien de teleurstellingen, om niet te spreken van wantoestanden, waaraan de Veenstreek ten aanzien hiervan tot nog toe, heeft blootgestaan, meent spr. te mo gen constateeren, dat dit tot nog toe, trots wellicht alle goede bedoelingen, niet gelukt is. Welke meening spr. hierna, met het aantoon en van enkele feiten vol komen rechtvaardigde. De aardbeien en kassnijboonen brachten juist of nog niet de productiekosten op. En toch zijn deze producten in 1934 niet in de steunregeling opgenomen, omdat, volgens zeggen van Z.Exc. den Min. van Econ. Zaken, den heer Steenberghe, in zijn antwoord op de door den heer Groen als lid van de Tweede Kamer gestelde vragen de opbrengst voor de producten: aardbeien, prirtsesseboonen en snijboonen, geen aan leiding gaf, om bij de voorschotuitkeerin- gen een toeslag op deze producten te ver- leenen. Spr. zou hier nog meerdere voor beelden kunnen geven van producten, die in de Veenstreek nog niet gesteund wor den, zooals de late stooktomaten, met een bruto opbrengst per raam van f 0.50 (de nieuwe steunregeling voor tomaten noem de spr. voor de Veenstreek een bespotting), de late kassnijboonen met een bruto op brengst per raam van 12 V? cent en tuin- boonen, voor welke een richtprijs is vast gesteld van 25 cent per 10 K.G., doch spr. wil liever nog even de vinger op de wonde leggen en aantoonen waar hier de schoen wringt. De „Venen" gepasseerd. Bfj het vaststellen van een richtprijs, wordt n.l. geen rekening gehouden met de verschillende omstandigheden, waaronder een bepaald product, in een bepaalde streek, of in een bepaalde tyd van het jaar, wordt voortgebracht. Men stelt een prijs vast over de heele linie, i.e. over het geheele land en over het geheele jaar. Bij de bepaling nu, of op een bepaald product al of niet toeslag zal worden ge geven, neemt men precies dezelfde rich ting en gaat men berekenen, wat zoo'n product over de heele linie heeft opge bracht. De gevolgen hiervan zijn even logisch, als ze voor de Veenstreek funest zijn. En mag het waar zijn, dat het moeilijk is, om met alle omstandigheden, streken en sei- zoen-tijdien rekening te houden: onmoge lijk is het, naar spr.'s inzien, niet; in ieder geval is deze toestand voor de Veen streek niet te handhaven. Er wordt den laalsten tijd wel eens gesproken over een ander, meer eenvoudig systeem van steun uitkeering, n.l.; een uitkeering aan de vei lingen, evenredig naar verhouding van hun omzet. Het groote bezwaar hiertegen is zeer terecht dat d i e veilingen, die het meest gunstig gewerkt hebben, boven dien ook de meest steun zouden ontvan gen. Spr. erkent ten volle de gegrondheid van dit bezwaar, maar toch, wanneer het huidige systeem niet gewijzigd zou kun nen worden in dien zin, zooals spr. zoo even heeft aangetoond, dan durf spr. hier, voor de Veenstreek vragen, het zoo even aangehaalde systeem, vóór het huidige, omdat dan tonminste voorkomen zal worden, da{ zoovele brood- vechters uit de Veenstreek, zooals thans het geval is: totaal niets krijgen. Hierna hield de heer B. Machielse uit UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN W. C. van der Reet Gisteren overleed alhier plotseling op 72-jarigen leeftijd de heer W. C. v. d. Ree, in leven gedurende tal van jaren uitgever van het weekblad „De Rijnbode". De over ledene was voorts correspondent der Ned. Bank en bekleedde talrijke jaren de func tie van commissaris der Nutsspaarbank, aan welke instelling hij een zeer werk zaam aandeel had. Alphensche Burgerwacht. In de trouwzaal van het Huis der gemeente, hield de Alphensche Burgerwacht gister avond een algemeene ledenvergadering, die vrij goed bezocht was. De heer H. Jongenburger, voorzitter, opende, en sprak een woord van welkom tot de leden waarvan zoovelen aanwezig waren. Spr. zal dit openingswoord niet te lang maken, omdat hij na de verslagen nog enkele dingen hoopt te zeggen. Het schijnt dat de toestand rustig is, maar in regeeringskringen is men allesbehalve ge rust. Daarom is voorzorg groote eisch. De heer N. R. Nieborg, 2e secretaris, las de notulen. Overzicht van het jaar 1934 gaf de eerste secretaris, de heer A. C. Mijs. Tot heden was de Burgerwacht vrijwel al leen bezig met oefeningen in wapenhandel en schietoefeningen. Binnenkort zal er echter een afdeeling komen, waarin on dergebracht worden: Roode Kruis en 'be scherming tegen luchtaanvallen. Deze af deeling zal komen onder de leiding van een nieuw te benoemen commandant. Re gelmatig om de veertien dagen had den de oefeningen plaats. De resultaten daarvan zijn bevredigend. In 1934 is het edenaantal vrijwel gelijk gebleven. Na een overzicht van de gehouden vergadering, eindigde de secretaris met den wensch dat zoonoodig de Burgerwacht de burgerij krachtdadig zal verdedigen. Het financieel overzicht gaf de heer K. Koning. De voorzitter dankte de heeren Mijs en Koning voor hun werkzaamheeden in dienst van de Burgerwacht. Bij de me- dedeelingen was een schrijven van den Bond van Ned. Burgerwachten, waarbij gunstig werd beschikt op het verzoek van het bestuur aan de heeren A. C. Mijs, K. Koning en N. C. A. v. d. Linde uit te rei ken het Kruis van verdienste. Deze uitrei king zal plaats vinden in een speciaal daartoe te beleggen vergadering. De heer Bern. Knapen, commandant, werd door den voorzitter dank gebracht voor zijn krachtige leiding. Ook was het bestuur zeer erkentelijk voor den financieelen steun van vele ingezetenen. Hierna vond in handen van den voorzitter plaats de be- eediging van 9 nieuwe leden, welke met de linkerhand aan het vaandel den eed van trouw aflegden. Door den voorzitter en den commandant werden de nieuwe leden hartelijk toegesproken. Bij de rondvraag werden enkele interne aangelegenheden besproken, waarna de voorzitter deze geslaagde algemeene leden vergadering sloot. Gouwsluissche brug aangevaren. Woensdagavond heeft de Gouwsluissche brug het weer moeten ontgelden. Een mo torboot, bestuurd door G. uit Leiden, welke een zolderschuit geladen met vier groote tanks op sleeptouw had, kwam, doordat de boot eerst te veel stuurboord hield en daarna naar bakboord overhelde, met de klap van den brug in aanvaring, waardoor de as brak. Aanvankelqk werd het verkeer nog gaande gehouden. Met man en macht werd gisterenmorgen met de herstellings werkzaamheden aangevangen, waarmede men reeds gisteravond gereed kwam. Het verkeer richting LeidenUtrecht en omge keerd, werd omgelegd langs de Lage Rijn dijk. De politie had gisteren Intusschen de handen vol werk, om de vele autobestuur ders het rechte pad te wijzen. Heden is het verkeer langs de Rijksstraatweg werder hersteld. Begin van brand. Gisterenmorgen omstreeks half twaalf ontstond in de Hooftstraat een begin van brand ten hui ze van den heer v. W. De brand was ont staan in de keuken, waar vermoedelijk door het in brand raken van een petro leum kooktoestel, een deur en de zolde ring reeds vlam hadden gevat. Aan om wonenden gelukte het met emmers water nog juist op tijd het vuur in zijn aanvang te stuiten, zoodat de twee uitgerukte mo torspuiten geen dienst behoefden te doen. AARLANDERVEEN. Volksbond. Woensdagavond hield de Volksbond een propaganda vergadering in de zaal van den heer W. v. d. Berg. De opening geschiedde door den 2den voorzit ter, die alle aanwezigen welkom heette, in het bijzonder de geest. adv. en den propa gandist van dezen avond den heer Van Schip. Voorzitter M. Heiman was met ken nisgeving afwezig. Aan den heer van Schip werd het woord gegeven, om een causerie te houden over den arbeiderstand in vroeger jaren. Spr. schetste dezen toestand in sombere kleu- De moeilijkheden bij het opbouwen van Grootebroek een inleiding over den tuin bouw in Noord- en Zuid-Holland. Spreker pleitte steun voor de telers en niet steun voor het product Daar spr. in zijn inleiding herhaaldelijk zinspeelde op de medewerking van de Tweede Kamer-leden gaf de heer Stumpel uit Hoorn als zijn meening te kennen, dat de Kamerfractie alles doet wat zij kan voor de noodlijdende tuinders. De geest. adv. sprak nog een opwekkend woord om trouw achter het bestuur te staan, waarna de vergadering die aan het slot zeer „geanimeerd" was werd gesloten. het vereenigingsleven ondervonden de ar beiders maar al te vaak patroons, die hen daarom lager schatten. Doch, volgens spr.. moet dit het zaad zijn geweest van de thans bloeiende organisaties, die het betere be staan van den arbeidersstand hebben mo gelijk gemaakt. De steuntrekkende arbei ders beklaagt spr. en hij zou niet durven beweren, dat één huismoeder behoorlijk van dat geld zal kunnen rondkomen, maar voegt hieraan toe, dat voor hen deze da gen toch nog niet zóó slecht zijn, als die, welke onze voorouders beleefd hebben. Spr. propageert verder de liefdadigheids instellingen en moedigt aan, hiervoor een goeden strijd te voeren en te werken zoo lang het daagt. Spr. wijst verder naar Rusland en Span je. Wij zijn niet verantwoord met te zeg gen: „zoover komt het hier niet", Alleen wanneer men den goeden strijd daartegen strijdt, is men verantwoord. De voorzitter bedankte den propagandist van de arbeidersbeweging voor diens cau serie. Daar er nog tijd voor den heer v. Schip over was, nam deze wederom het woord om over „Herwonnen Levenskracht" te spreken. Circa 1500 leden staan op de wachtlijst. Hoe dat komt? Spr. wekte op tot steun aan deze instel ling. Aan het slot der vergadering richtte de geest. adv. een ernstige vermaning aan de aandezigen, om geen gehoor te geven aan den oproep van de N. S. B. om de propa- gandavergadering by te wonen. Hierna sluiting op de gebruikelijke wijze. „Eendracht". Evenals vele vereenigin- gen heeft ook de Pluimvee en Konijnenfok kersver. „Eendracht" haar jaarlij ksche ledenvergadering gehouden. De opkomst was zeer goed. Bijafwezigheid van den voorzitter werd de vergadering geopend door den 2den voorzitter, die alle aanwe rigen welkom heette. Na voorlezing der notulen en behandeling van ingekomen stukken, brengt de secretaris verslag uit over het afgeloopen jaar. Daaruit mogen wij vernemen, dat de vereeniging steeds vooruitgaande is. Het ledental is afgeloopen jaar gestegen tot 64, 1 lid werd afgeschre ven wegens sterfgeval en 5 wegens vertrek of bedanken. Het vorig jaar sloot af met 57 dus traden 13 nieuwe leden toe. Het verslag van den penningmeester gaf ook reden tot tevredenheid. De afgeloopen ten toonstelling mocht met een voordeelig saldo sluiten, waardoor het saldo der vereeniging is gestegen tot f 72.13. De kascommissie had alle boeken in orde bevonden. Bij de bestuursverkiezong werden de aftredenden de heeren Jb. v. d. Lijn en C. Roos met bijna algemeene stemmen herkozen. De gratis verloting zonder niet viel weer zeer in den smaak. In de contributieregeling werd besloten, voorloopig er weer op te rekenen, dat er den volgenden winter weer een tentoonstelling gehouden wordt. En kele punten daarvoor werden nog behan deld, waarmede tet bestuur rekening zal' houden. Door den heer Bordelmeijer werd dank gebracht voor het besluit bij de opening der tentoonstelling ook de leden toe te laten. Ieder keerde voldaan huiswaarts met het voornemen mede te blijven werken tot bloei der vereeniging. BODEGRAVEN. R.K. Kinderuitzending. 5 Febr. kwam men onder leiding van den Zeereerw. Heer Pastoor Lühn bijeen, om te komen tot de oprichting van een onderafdeeling der Dio cesane vereeniging voor Katholieke Kinder uitzending in het Bisdom Haarlem. Het doel der vereeniging is: Katholieke kinderen, die voor eenige tijd een betere lichamelijke verzorging noodig hebben, on der te brengen in een Katholiek mileu, waar hun die verzorging goed kan worden gegeven. Na eenige besprekingen werden als be stuur gekozen: K. de Koning, Voorzitster; J. Bax, Secretaresse; M. Agterof, Penning- meesteresse. Personalia. Tot onderwijzer aan de Chr. Muloschool alhier is benoemd de heer C. Burggraaf van Barneveld ingaande 1 Mei Ongeval. De bakkersknecht P. R. had op den straatweg nabij Nieuwerbrug het ongeluk met de transportfiets over de kop te slaan, waardoor de geheele broodvoor- raad op straat terecht kwam. Met een ver wonding aan het been, werd hij per auto naar huis vervoerd. Jubileum. Hoewel het de wensch van den heer P. Maaskant was, dat zijn jubi leum onopgemerkt zou voorbijgaan, hdbben toch vele oud-leerlingen gemeend hun dankbaarheid en waardeering te moeten toonen voor de arbeid van 25 jaar door den jubilaris aan de Mulo verricht. Op den mor gen van het jubilé brachten zij een bezoek ten zijnen huize en boden een leeslamp en bloemen aan. 's Avonds half zeven had zich een honderdtal verzameld in een der loka len van de school, alwaar een kleine huldi ging plaats vond. O, dolletjes, fijn, heerlijk! En mUn man wil vanavond ook dolgraag komen. Daüg! (Weite Welt)

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11