VRIJDAG 8 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 WINTERSPORT WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VIERPERSOONSBOBS. Geen Nederlandsche deelneming. Het heeft in de bedoeling gelegen van de Nederlandsche Bobsleighclub om een Ne derlandsche bob te doen uitkomen in de wereldkampioenschappen voor bobs, be mand met vier personen, welke wedstrij den op 14 en 15 Februari a.s. te St. Moritz worden gehouden. Naar wij thans echter vernemen zijn Mr. Blaisse en Hazewinkel, die dezer dagen te St Moritz hebben deelgenomen aan de bobraces der Academische Winterspelen, niet in de gelegenheid langer in Zwitser land te blyven, terwijl enkele andere per sonen, die voor de bezetting van de bob in aanmerking kwamen, door ongesteldheid niet in staat zijn deel te nemen. De Nederlandsche Bobsleighclub heeft zich in dit verband genoodzaakt gezien af te zien van deelneming aan de wereldkam pioenschappen. DE ACADEMISCHE WERELD WINTERSPELEN. De Nederlanders hebben goede kansen. Gisteren zijn te St. Moritz de vierde Academische Wereld winterspelen begon nen met het verrijden van de 500 en 1000 M. op de schaats. De weersomstandigheden waren goed, doch het ijs was tamelijk slecht. Er bestaat twijfel omtrent de baanlengte tengevolge van het niet-wegnemen van sneeuw, doch nameten blijkt onmogelijk te zijn. De tech nische leiding meent, dat de baan vier me ter te lang was. Blaisse was buitengewoon in vorm en ook Dijkstra was beter dan in Davos. Ko- reman had het ongeluk een spier te scheu ren en zal niet verder kunnen rijden. Onze landgenooten hebben goede kansen voor het eind-klassement. Op de 500 M. werd Blaisse derde, terwijl Dijkstra de vierde plaats bezette. Koreman kwam te vallen met het reeds genoemde gevolg, doch hij reed daarna weer door en eindigde als nummer 17. Uitslag van de 500 M.: 1. Andriksons (Letland) 46 sec.; 2. Lindner (Hongarije) 46.2 sec.; 3. Blaisse (Nederland) 46.8 sec.; 4. Dijkstra (Nederland) 47.3 sec. De 1000 M. werd eveneens gewonnen door Andriksons, gevolgd door Dijkstra en Lindner (Hongarije) met Blaisse als vierde. Uitslag van de 1000 M.: 1. Andriksons (Letland) 1 min. 33 sec.; 2. Dijkstra (Ne derland) 1 min. 36 sec.; 3. Lindner (Hon garije) 1 min. 36.8 sec.; 4. en 5. Blaisse (Ne derland) en Mosauer (Oostenrijk) beiden een tijd van 1 min. 38.4 sec. Heden zullen Dijkstra en Ahdriksons te zamen op de 1500 M. uitkomen, hetgeen de beslissing zou kunnen geven voor het eind klassement. RECHTZAKEN LEVENSLANG GEëlSCHT. Voor Haarlemsche rechtbank stond moor denaar van jong meisje terecht wegens roofmoord. Gistermorgen stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht de 21-jarige leerlingver- pleger A. T. O., wegens roofmoord subs moord, subs, doodslag, diefstal en brand stichting. Verdachte was in den avond van 7 September 1934 binnengekomen in de kapperszaak van den heer T. L. Wever aan de Anegang te Haarlem. Hij stal daar een geldkistje met inhoud, enkele spaarbank boekjes een geldsom uit de winkelkassa, stichtte op de eerste verdieping brand en worgde de 18-jarige dochter des huizes, met wie hij omgang had tegen den zin har er ouders. Verdachte gaf zich twee dagen na de daad te Zwolle aan en legde in Haarlem voor de politie, na een langdurig verhoor, een vol ledige bekentenis af. Na verhoor eischte de officier van justi tie levenslange gevangenisstraf tegen ver dachte. CONCURRENTIE-NIJD. De rechtbank te Groningen heeft thans uitspraak gedaan in de zaak tegen den der tigjarigen autoverhuurder uit Boertange, tegen wien de vorige weew, de maximum straf voor dit misdrijf, één jaar, is geëscht wegens oneerlijke concurrentie. Hij had uit verbolgenheid over het feit, dat een concurrent de voorkeur kreeg voor een rit naar Duitschland, onder de kussens van diens auto communistische lectuur ver stopt en daarna aan de Duitsche douane medegedeeld, dat de concurrent communist was en verboden lectuur in Duitschland smokkelde. Het gevolg was, dat de man werd gearresteerd en eerst werd' vrijgelaten toen zijn onschuld was bewezen. Hoewel de verdachte ontkende, heeft de rechtbank hem overeenkomstig den eisch veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. KERKNIEUWS Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag en Donderdag geen audiëntie verleeneru UIT DE OMGEVING VOORHOUT. IN MEMORIAM W. VAN DER LAAN. Zoo is dan onder overgroote en veelzij dige belangstelling één onzer meest geachte ingezetenen ten grave gedaald. Waren de eerste berichten van het on geval nog eenigszins ongelooflijk, men wilde het althans nog niet aannemen, he laas, werd onze twijfel maar al te spoedig veranderd in deze innig droeve werkelijk heid: Willem van der Laan is verongelukt. En de droeve mare verspreidde zich door de geheele bloembollenstreek en daar bui ten. Een man, forsch van gestalte, ongetwij feld gepaard gaande met uiterlijke kracht, met een constitutie en een uiterlijk dat men hem „Het eeuwig leven" zou hebben durven noemen, wordt daar in één slag uit zijn volle werkkring weggerukt. Een man van uiterlijke kracht niet al leen, doch ook en vooral van innerlijke kracht, energie, durf, doorzettingsvermo gen, gepaard gaande met tact en gezond verstand, met een altijd optimistischen geest, blij en welgemoed. Een man, die op zijn eigen, kalme, rus tige wijze zoo velen wist te overtuigen, die zijn ideeën op zoo duidelijke, kalme, vaak humoristische toon wist te verdedigen, maar die ook vaak anderer inzichten zoo noodig wist over te nemen en te waardee- ren, waardoor hij zich kenmerkte als een waardig tegenstander. Een man, die op wonderlijke wijze zijn tijd zóó wist te geven, dat hij voor alles, waarbij hij geïnteresseerd was, toch zijn geheele persoon kon geven en daardoor geen half, maar heel werk wist te verrich ten. Een man,, die, niettegenstaande zijn veel zijdige en druke werkkring, ook nog tijd wist te vinden om anderen te helpen en van advies te dienen en dit deed op een wijze, waarbij men behalve de nooit ont brekende zakelijkheid een overgroot per centage menschlievendheid kon ontdekken, vooral wanneer het betrof de kleinere man. Een man, die bij al zijn doen en werken streefde naar billijkheid en strikte recht vaardigheid. Zóó, en nooit anders, hebben wij den heer van der Laan gekend. Zóó althans heeft ondergeteekende hem leeren kennen in den Raad der gemeente Voorhout, in zake der Boerenleenbank, bij Hollands Bloembollenhuis, in de vereeni- gingen „De Hyacinth", „De Tulp", „De Nar- mis", doch meer in het bijzonder nog als lid der afd. Voorhout v. d. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur en ik vertrouw namens het bestuur te spreken, wanneer ik als voorzitter onzer af deeling zóó zeer het ver lies betreur van een onzer trouwste leden naar wiens uiteenzettingen men steeds zoo gaarne luisterde en wiens adviezen steeds werden op prijs gesteld. Zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in hooge eere blijven. Dat hij ruste in vrede'. P. A. VAN REISEN. KATWIJK AAN DEN RIJN. De nieuwe klok. De werkzaamheden, noodig voor het plaatsen der nieuwe klok in de toren der R. K. Kerk, vorderen goed. De oude klok is naar beneden gebracht en naast de nieuwe klok geplaatst, waardoor het pas goed uitkomt welk een gevaarte de nieuwe klok van 2600 kg. is. Maandag middag en Dinsdagmorgen zal de nieuwe klok vermoedelijk naar de klokketoren geheschen worden. Een heel karwei, zoo'n gevaarte. De wijding zal plaats hebben Zondag te half 12 door Deken Homulle te Leiden. Kiesvereeniging. Maandagavond a.s. zal de R. K. Kiesvereeniging in het paro chiehuis haar jaarvergadering houden. Be halve de gewone punten eener jaarverga dering zullen er bovendien besprekingen plaats hebben in verband met de aanstaan de gemeenteraadsverkiezing. LEIMUIDEN. Voorstelling Sordini. Dinsdag had in de zaal van mej. Wed. Sneeboer alhier een groote voorstelling plaats van Bordini's Hypnose Variété. Dank de reclame, die ge maakt was, en de aankondiging „Bal na", was de zaal propvol De verwachting van allen werd dan ook overtroffen. Wat er niet al vertoond werd, te veel om op te noemen. Vermeldenswaard is echter wel een les in het pianospel, waarin een dame, die abso luut geen pianospelen kende, onder sug gestie de Garde-officier verdienstelijk uit voerde, eveneens de zesdaagsche op stoelen, een voetballer onder hypnose, het fluiten, zingen en dirigeeren onder sugestie, het omtrekken van een man op een stoel op het tooneel van onder in de zaal door den heer Bordini enz. Kortom, 't was een avond van amusement, waarbij allen genoten en hartelijk konden meelaohen. NOORD WIJK De burgemeester. Naar wij vernemen zal de burgemeester dezer gemeente met buitenlandsch verlof afwezig zijn van 7 tot 17 Februari. De werkloosheid. Het aantal bij de arbeidersbeurs ingeschreven werkloozen in deze gemeente bedraagt 765, over de verschillende beroepen verdeeld als volgt: 395 landarbeiders, 85 visschers, 9 metse laars, 44 timmerlieden, 28 opperlieden, 4 stucadoors, 29 schilders, 82 losse arbeiders, 3 chauffeurs, 3 schippers, 1 electricien, 1 loodgieter, 1 behanger, 1 huisknechts, 2 letterzetters, 1 kantoorbediende, 1 man denmaker, 1 pottenbakker, 1 mach. bank werker, 4 dienstboden en 69 jongens. Vergunningen. Naar wij vernemen is door B. en W. besloten, dat aanvragen om vergunningen om met snijbloemen te ven ten en de z.g. strand- en ysco-vergunnin- gen vóór 15 Maart aan dit college moeten zijn aangevraagd. Na dezen datum ingeko men aanvragen zullne bunten behandeling blijven. Tap- en slijtvergunningen. Nu onze gemeente het vorige jaar door Gedeputeer de Staten dezer provincie geplaatst is op de lijst van gemeenten, die een bebouwde kom hebben van meer dan 5000 inwoners en een tegen die beslissing ingesteld be roep door de Kroon is afgewezen moeten de in deze gemeente bestaande vergun ningen gesplintst worden in tap- of slijt vergunningen. Naar wij vernemen zijn er in deze gemeente 28 vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein; 3 daarvan zijn van splitsing vrijge steld, waarvan 1 als societeitsvergunning en de 2 andere, omdat het voor 1904 ver leende vergunningen zijn. De houders van de overige 25 vergunningen hebben alle op 1 na hun keuze bepaald op een lapvergunning, zoodat er straks in onze gemeente maar 1 uitsluitend slijterijver gunning zal zijn. RIJNZATERWOUDE. „Onderling Hulpbetoon". De vereeni- ging „Onderling Hulptoon", ondeafdeeling van de Zuid-Hollandsche Vereeniging het Groene Kruis hield in café de Boer al hier haar 29e jaarvergadering. De voorzit ter, de heer G. Eikelenboom, opende de vergadering met een inleidend woord en memoreerde daarbij het overlijden van het eerelid de heer F. van der Bruggen een der mede-oprichters der vereeniging. Spr. had behoefte gevoeld om namens de ver eeniging een woord aan den groeve te spreken en een krans op het gaf te leggen en hoopte, dat de heer van der Breggen in onze dankbare nagedachtenis maocht blij ven. Spr. deelde nog mede, dat de vereeni ging op ander terrein dezen zomer nuttig werk heeft mogen verrichten n.l. door er aan mede te hebben mogen werken tot op name van twee kleuters in de kleuterzorg ter bestrijding van T.B.C. en dat deze pa tiënten weer geheel hersteld aan hun ouders konden terug gegeven worden. Als het niet zoo'n moeilijke tijd was had spre ker de tijd rijp geacht om te komen tot de oprichting van een T. B. C.-bestrijding in deze gemeente. Hierna was het woord aan den secretaris tot het voorlezen der notulen welke onveranderd werden vastge steld. Daarna bracht de secretaris een keurig jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de ver eeniging momenteel bestaat uit 127 leden en 2 eereleden. Voor dit jaarverslag werd door de vergadering geapplaudisseerd. Hierna bracht de penningmeester de heer H. J. Vink het financieele verslag uit. De inkomsten hadden bedragen 135. De uit gaven ƒ211.23. Alzoo een nadeelig slot van 76.23. Hierin was begrepen het nadeelig slot van vorige jaren. De voorzitter bracht dank aan den penningmeester en hoopte, dat hij dit nog vele jaren mocht waarnemen. Door i de commisie van controle werd bij monde van den heer J. W. de Boer medegedeeld, dat behoudens een kleine opmerking alles keurig in orde was. Voor de oontrole wer den benoemd voor het jaar 1935 de heeren J. Roos, E. B. Blazer en P. Mokkenstorm. De begrooting welke door het bestuur was opgemaakt werd door de vergadering goed gekeurd. Aan inkomsten werd geraamd een bedrag van 129.25. Aan uitgaven een be drag van 146.83. Blijft alzoo nog een na deelig slot van 17.58. Op voorstel van het bestuur zal dit tekort weggewerkt worden door dit bedrag te halen van het spaar bankboekje groot 492.73.. Hierna werden de aftredende bestuursleden J. Bulk en P. J. Jansen bij acclamatie herkozen. Hierna volgde nog een aangename bespreking tot oprichting van een vereeniging tot bestrij ding van t-b.c. De voorzitter zette op dui delijke wijze het nut hiervan uiteen, waar alle leden het mee eens waren. Getracht zal worden om tot oprichting van een der gelijke vereeniging te komen. De voorzit ter verzocht aller medewerking en slóot met een woord van dank voor de aange name besprekingen deze vergadering. ZOETERMEER. Gouden Huwelijksfeest. Op 10 Febr. as. hoopt het echtpaar F. MasséeA. Mas- sée-van der Zon, wonende Voorweg 64, alhier, den dag te herdenken dat het voor 50 jaar in den echt werd verbonden. De bruidegom is 74 jaar en de bruid 75 jaar. Zij zijn een kras paar. Aan belangstelling zal het hun niet ontbreken. De raad vergaderde Donderdag onder voorzitterschap van Burgemeester v. Wijn bergen. De heeren C. Schrama en Noor- landt waren afwezig. Na een bemerking van den heer Segers werden de notulen vastgesteld. Zonder de bat zijn goedgekeurd de wijzigingen in de gastarieven en in de watertarieven. Deze en het besluit in zake de winkelsluitingswet waren vrij wel formeele besluiten. De beheersverordening voor de Gemeen tebedrijven is bij vernieuwing goedgekeurd, nadat de heer Segers eenige vragen had beantwoord gekregen. Op grond van art. 16 sub 3a van het mo tor- en rijwielreglement stellen B. en W. voor te besluiten dat stilstaande auto's bin nen de bebouwde kom der gemeente niet verlicht behoeven te zijn. Aan B. en W. wordt dan overgelaten waar zonder licht geparkeerd mag worden, hun voornemen is daarvoor aan te wijzen aan afstand bin nen 20 meter van de nachtbranders der straatverlichting, die als zoodanig aange- wzen zullen worden. Uit de opmerkingen van de heeren Ver- duyn, Kingma, en Berbee kwam een nieuw voorstel-Segers naar voren, dat is aange nomen met de stem van de heeren Pijnac- ker, Romijn en van Kesteren tegen. Dit voorstel zal door B. en W. geformuleerd en opnieuw ter goedkeuring aangeboden wor den. De bedoeling is verlichte auto's bij lantaarns te parkeeren, dus een soepeler verordening dan B. en W. voorstelden. Eervol ontslag is verleend aan den heer L. W. A. van Wichen als ambtenaar van den Burgerlijken Stand wegens vertrek. In de ontstane vacature is daarna eenoemd de heer Bulten. Goedgekeurd is de gewijzigde verorde ning voor de verdeeling der werkzaamhe den tusschen de ambtenaren van den Bur gerlijken Stand. GecL Staten hebben de meening van den ZEGWAART. De „Snip" in de sloot. Op den Zeg- waartscheweg geraakte Woensdagmorgen tengevolge van een botsing de vrachtauto gemerkt „Snip" bestuurd door den chauf feur J. C., in de langs dien weg loopende watering. Als een echte snip kwam het voertuig echt in de watering terecht. De politie onderzocht in hoeverre er schuld aanwezig is van een der partijen. Diefstal. Bij den botergrossier v. d. S. alhier is uit het pakhuis een kistje room boter ontvreemd. De diefstal heeft plaats gevonden gisterenavond na 10 uur. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. ZOETERMEER—ZEGWAART. Het goederenstation. Het lykt ons niet ondienstig bekend te maken, dat met ingang van Maandag 1.1. het station alhier gesloten is voor stukgoedverkeer, met uit zondering van stukgoed en afzonderlijke wagons en expresgoed. Vervoer van stukgoed kan per A T. O. vrachtautobusdienst geschieden, ook in rechtstreeks verkeer met de Ned. Spoor wegen, waarvan de bestelling kosteloos geschied. ZILK Verdwijnend natuurschoon. De fraaie rij iepen- en eikenboomen, staande aan den „Zwarteweg" naar het oude Paarden- kerkhof is onder sloopershanden voor goed verdwenen. Deels was de oorzaak van dit boom-vellen de heerschende iepen ziekte. Een fraai stukje natuurschoon is verdwenen en een kale dorre plek over gebleven. Pad naar zee. Men is vanwege de gem. waterleidingen hard bezig met den aanleg van een rijwielpad naar zee. Het pad wordt aangesloten aan den Zwarten- weg. Voor de vele bezoekers van het strand is zulk een goede verbetering en een gemakkelijke verbinding. Tooneeluitvoering. Zondagavond a.s. geven de jongens van het patronaat een tooneeluitvoering in het parochiehuis al hier. Gezien het mooie stuk, hetwelk wordt opgevoerd, wordt men aangeraden dien avond vrij te houden en eens een kijkje te komen nemen. FAILLISSEMENTEN Opgeheven: H. J. D. Brandes te Wassenaar. GEMEENTERAAD VAN LISSF. raad gevraagd over de vergoeding van ambtenaren voor de voltrekking van hu welijken, nl. ƒ1.per huwelijk en 80. voor de administratie. B. en W. stelden voor dit te aanvaarden, en de f 80.te verdeelen tusschen den secretaris en den secretarie-ambtenaar die benoemd is voor den Burgerlijken Stand. Hiermee kon de raad zich vereenigen. Vervolgens zijn de stemlokalen en de stembureaux aangewezen voor Provinciale Staten en Gemeeneraad overeenkomstig het voorstel van B. en W. Aan den heer M. van der Linden is op verzoek eervol ontslag verleend als waag- meester. De jaarwedde, vroeger 150. wordt 10.aldus stelden B. en W. voor, en voorgedragen werd als opvolger de heer J. M. M. Meskers havenmeester. Deze is benoemd bij wijze van proef. De comptabiliteitsbesluiten zijn goedge keurd. Het Burgerlijk Armestuur kreeg 3000 meer voor zieken, in totaal in 1934 24.000. Verschillende ingekomen stukken zijn voor kennisgeving aangenomen. De ver kiezingsdag is van Donderdag op Woens dag steld. De subsidie van de bijz. bewaarscholen is door Ged. Staten goedgekeurd, echter niet de post op de begrooting voor de stem bureaux. Deze post is nu verlaagd, ofschoon de heer Segers het klein vond. De bedrijfs- begrootingen zyn goedgekeurd. De rondvraag benutte de heer Schrama om bij het H. B. G. gebouw een aanwij zing voor auto's te vragen. Gelijk ook Hillegom wil, zal ook Lisse de overeenkomst voor den schoolartsen- dienst opzeggen, om de regeling gewijzigd te krijgen. De dienst zelf dreigt geen ge vaar. Ten slotte deelde de voorzitter nog mee, dat aan het hoofd van de Openbare Lagere School een ziekteverlof is verleend. HET WEER OP ZONDAG! WAARSCHIJNLIJK NOG KORTEN TIJD MOOI WEER. In den laatsten tijd traden eenige malen plotselinge en zeer groote veranderingen in de weersgesteldheid in. De voorlaatste was het losbreken van een wijd verbreiden storm over West- en Noordwest-Europa, vergezeld van den inval van een warmen luchtstroom, die tót diep in ons werelddeel doordrong. Daarbij trad in geheel Europa dooiweer in en kwamen ongewoon veel gevallen van lawine-neerstortingen in de Oostenrijksche Alpen voor. Na dezen weersomslag kwam even plot seling een sterke verandering in het groot ste gedeelte van Midden-Europa doordat een koude Noordoostelijke luchtstrooming doorkwam, die in zijn gebied, in samen werking met het wolkenlooze weer, een lichte vorst bracht. Zoo was de afgeloopen week een van groote meteorologische verrassingen. Kunnen wij meer van die verrassingen verwachten? De inval van den kouden luchtstroom bevorderde de ontwikkeling van een ge bied van hoogen druk, dat als uitlooper van het permanente gebied van hoogen druk bij de Azoren zich over de Britsche Eilanden en de Noordzee tot Zweden uit strekt en thans bij ons den weerstoestand beheerscht. Dit gebied van hoogen druk vertoont een geringe beweging in Zuid oostelijke richting, wellicht onder den in vloed van het depressie-gebied over Noord west-Europa, dat zich waarschijnlijk in de zelfde richting zal uitbreiden. Het loopt er dus zeer waarschijnlijk op uit, dat het weer opnieuw zachter wordt bij dalenden barometer en naar het Zuidwesten terug- loopende en in kracht toenemenden wind. Het is echter niet zeker, ja zelfs niet waar schijnlijk, dat het weer vóór Zondag om slaat. Dit zal men alleen kunnen verwach ten wanneer de barometer weer sterker gaat dalen, waarna de omslag binnen een etmaal tot stand komt. Aan de vorstperiode kan daarom geen lang leven worden voor speld. Waarschijnlijk zal het weer de week uit nog mooi blijven, met matige vorst des nachts, dooi over dag, en langzaam stij gende temperatuur, geringe regenkans en toenemende bewolking. Men dient echter rekening te houden met de mogelijkheid dat opnieuw een warme luchtstroom zich snel een weg baant naar Midden-Europa maar dan zal daaraan een snelle daling van den barometer voorafgaan. DE LUCNTR00VERS VAN H0ITIKA. 155. Wat is hier te doen? vroegen de vliegeniers aan Piet. Die vertelde vlug wat er gebeurd was en ging tusschen hen in staan, want de booze dame keek hem nog steeds onheilspellend aan, al hield ze nu haar handen thuis. Maar waar wees je dan op? Waar ik op wees? zei Piet met een ondeugende flikkering in zyn oogen, ik wees op haar eieren, die naar de maan zyn!! 156. De omstanders begrepen niets van wac er werd en trokken geleidelijk af, in de meening, dat het over een vliegmachine ging. Maar de koopvrouw trok een der vliegeniers aan de arm en maakte 'n veelzeggend gebaar van betalen, wees op Piet en op den grond.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10