BOND VAN ZH. KLEINE KWEEKERS DONDERDAG 7 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 7 Febr. 1935, medegedeeld door het Kon. Ned Met. inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 773.6 te Valentia. Laagste barometerst.: 739.7 te Janmayen. Verwachting tot den avond van 8 Febr.: Matige tot zwakke Oostelijke tot Noord- Oostelijke wind, hel der tot licht bewolkt, later wellicht toene mende bewolking, veinig of geen sneeuw matige vorst des nachts, overdag lich te vorst tot tempera tuur om het vries punt. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat gisteren bezig was zioh in het Noord-Oosten te vormen nam snel in beteekenis toe en be dekt thans nagenoeg het geheele vasteland en Scandinavië. De uitbreiding over Oost- Europa gaat nog steeds door; op de Brit- sche Eilanden nam daarentegen de lucht drukstijging een einde. De depressie, die gisteren over het Ka naal lag trekt naar de Middellandsche Zee weg. Krachtige Oostelijke winden voeren met groote snelheden de continentaal kou de luchtmassa's over Duitschland en Frank rijk naar het Zuid-Westen. De bergstations in de Middelgebergte meldden alle tempe raturen van 10 tot 12 graden Celsius, de vliegtuigwaarnemingen gaven tempera turen beneden 30 graden op 5000 meter hoogte. (Berlijn 40 graden Celsius op 5500 meter). Boven ons land zijn de tempe raturen iets minder laag, daarentegen wordt langs de Zuidrand van een zeer diepe de pressie met barometerstanden beneden 725 m.m. op de Oostkust van Finland luchtmas sa's van hooge temperatuur naar de Pool- zee getransporteerd, zoodat in het Oosten van IJsland en op Janmayen zomerwarm te heersoht. Voor onze omgeving is nog eenige toename van de vorst te verwach ten bij helder weer, later echter weer eenige toename van de bewolking. LUCHTTEMPERATUUR: 1.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSER8 CX Van Donderdagnamiddag 5.26 uur tot Vrijdagmorgen 7.02 uur. HOOG WATER, Te Katwijk: op Vrijdag 8 Februari v.m. 5.51 uur en nam. 6.13 uur. BINNENLAND STILLE OMGANG VOOR VROUWEN. In de jaarvergadering van de Delftsche af deeling van den R.-K. Vrouwenbond heeft mej. Toos Post, presidente van den Dioc. Vrouwenbond in het bisdom Haar lem, o.m. het volgende medegedeeld aan gaande den Stillen Omgang, eventueel door vrouwen te organuiseeren. Het bestuur van den Dioc. Vrouwen bond in 't bisdom Haarlem heeft van Z.H. Exc. Mgr. Aengenent, bischop van Haar lem, vernomen, dat Mgr. zeer sceptisch staat tegenover een Stillen Omgang door vrouwen. Z.H.Exc. is vanzelf niet tegen de devotie qua devotie, maar is er tegen om practische redenen. Hij kan dan ook voor alsnog de deelname aan een omgang door vrouwen niet sanctionneeren. Hij geeft de voorkeur aan particuliere devotie boven die van groote groepen. Daarin heeft de Dioc. Vrouwenbond aan leiding gevonden, om de devotie nog niet als een groote beweging in den Vrouwen bond te stimuleeren. VERSTREKKING VAN MERGPIJPEN. Van verschillende zijden is door organi saties, welke zich belasten met het ver strekken van voedsel aan steunbehoeven- den, tot de Nederlandsche Veehouderijcen trale het verzoek gericht, ten gebruike bij voedselverstrekking mergpijpen te mogen ontvangen van door de Nederl. Veehoude rijcentrale verwerkte runderen. In beginsel is besloten verzoeken van dezen aard in het vervolg in te willigen, voor zoover deze afkomstig zijn van ge meentebesturen en vereenig in gen met een liefdadige doelstelling, om te gebruiken bij de bereiding van voedsel dat door hen gra tis of tegen zeer lage prijs ter beschik king wordt gesteld zou steunbehoevenden. Aanvragen om voor het verkrijgen van deze mergpijpen in aanmerking te komen, moeten worden gericht tot de Neder land sche Veehouderij centrale, le Van den Boschstraat No. 1 te 's-Gravenhage, onder nauwkeurige opgave van den naam van den aanvrager, alsmede van 't doel, dat door de betrokken organisatie wordt nage streefd. Tevens moet worden opgegeven de hoeveelheid, welke men wekelijks wenscht te ontvangen. De mergpijpen zullen gratis ter beschik king worden gesteld van het bedrijf, waar de slachting der runderen plaats vindt. Moet verzending plaats vinden, zoo zullen de verpakking^- en verzendingskosten in rekening gebracht worden. JAARVERGADERING TE SASSENHEIM De Bond van Z.H. Kleine Kweekers hield hedenmiddag te 2 uur zijn jaarver gadering in Hotel „Het Bruine Paard" te Sassenheim. De voorzitter, de heer P. v. d. Nouwe- land, hield na de opening de volgende toe spraak: Ik heet U allen hartelijk welkom op onze tweede algemeene vergadering. Alvorens aan onze agenda te beginnen, gevoel ik mij gedrongen eerst een terugblik te werpen over het afgeloopen vereenigingsjaar. Groo te gebeurtenissen hebben zich in onze ver- eeniging niet voorgedaan, wel zijn ons eenige afdeelingen ontvallen en wel Rijns burg, Oegstgeest en Lisserbroek, ofschoon van laatstgenoemde afdeeling ons nog eeni ge leden zijn trouw gebleven, die zich bij de afdeeling Lisse hebben aangesloten. Wel ke de reden tot het bedanken der afdeeling Lisserbroek wel moge geweest zijn, blijft voor mij een open vraag. Ik meen echter wel, dat velen dezer afdeeling niet tijdig het duistere werken van eenigen hebben doorschouwd en dat het ophouden der af deeling daarvan het gevolg zou wezen. Trots de minder gewenschte manier, waar op deze afdeeling ons is ontvallen, is eene gedachte mij nog dierbaar en wel deze, dat door het werken van onzen Bond en mijn persoonlijk bezoek by de betreffende in- stantie's der gemeente Haarlemmermeer een gemeente-crediet voor versschillende kleine kweekers in genoemde gemeente tot tot stand is gekomen, waardoor, naar ik meen, ook oud-leden van onzen Bond wor den geholpen, of althans ook steun kunnen krijgen Rijnsburg en Oegstgeest ontvielen ons, doordat leden dezer afdeelingen meenden, dat door onzen Bond niet actief genoeg ge werkt werd voor het verkrijgen van steun of althans meenden zij, dat hiervoor niet de goede weg bewandeld werd ter verkrij ging van de zoo hoog noodige steun of cre- diet. Helaas heeft men zich niet openlijk tegen ons Hoofdbestuur uitgelaten over wat leefde in de boezem der leden, doch wel werd eenigszins een sluippolitiek gevoerd om buiten het H£. om te trachten steun of crediet te verkrijgen. Dat zulks geschiedt door bestuursleden, toont wel aan de be looning, die men als hoofdbestuurslid ont vangt voor de moeite en zorgen, die voor de leden worden gedaan. Wel echter moet ik constateeren, dat, al werd door opposanten het steunvraagstuk als reeds opgelost ge garandeerd, ja zelfs de tijd dat geld ver strekt zou worden reeds bepaald, nu na een jaar werken de steun nog steeds op zich laat wachten, ja zelfs geheel is afgewezen, wat door mij ten zeerste wordt betreurd, daar ik niets liever had gezien, dan dat spoedige steun gekomen was, wetende hoe dringend het noodig is. Als compensatie voor ons verlies hebben wij één afdeeling teruggekregen en wel de afdeeling Aker sloot, welke ik dan ook bijzonder welkom het. Naast leden-verlies werd onze Bond ook getroffen door het heengaan van onzen oud secretaris-Penningmeester den heer de Bekker, die vooral in de oprichting als in den verderen opbouw van onzen Bond het leeuwenaandeel heeft gehad. I'k behoef wel niet in details uit te weiden over de werkzaamheden, geheel belangeloos door hem verricht, daar ik overtuigd ben, dat ieder lid en niet minder bet H.B. hiermede volkomen bekend is. Een troost in deze is ons echter, dat de oorzaak van zijn heen gaan niet geweest is een verzwakking zijner liefde voor onzen Bond, doch dat een groote persoonlijke verbetering hem hier toe noop te, wat wij hem danook van harte hebben gegund. Saneeringsbemoeiingen, deze hébben dit jaar niet de omvang gehad van het voor gaande jaar en onze grootste activiteit heeft zich bepaald tot het collectief doen be handelen van inleveren voor degenen, die in het jaar 1933 door misgewas niet aan hunne volle verplichtingen hébben kunnen voldoen en hiervoor ontheffing hadden ge vraagd tot 1934. Hierin zij wij dank zij de merking van de Sierteeltcentrale naar volle tevredenheid geslaagd. Uitvoering der registratie der beteelde oppervlakte met bloemlbolllen is voor 1935 gewijzigd en wel dat een rechtvaardiger meting zal plaats hebben, zoodat ook in de ze onze verzoeken zijn bevredigd. Hoewel de saneering nuttig en noodig is geweest, zal toch ieder onzer den dag toejuichen, dat alle overheidsbemoeiingen met ons bedrijfs leven aan kant kunnen worden gezet, daar de getroffen maatregelen niet een ieder be vredigen, doch wij dienen ons ernstig af te vragen, of zonder dit alles 't beter zou we zen. En dan is mijn overtuiging „slechter" en kunnen wij er dan ook nog niet aan den ken de overheidsbemoeiingen los te laten. Ook het stelsel garantieprijzen voos 1935 blijkt niet ieder te voldoen getuige althans de motie van de afdeeling Noord wijk welke straks in behandeling komt. Ik behoef hier dus niet verder op in te gaan. Heffingen op de beplante oppervlakte ofwel roebelasting is wel een der grootste zelfkanten aan de saneering. Eerstens heb ben wy een groot gedeelte onzer teelt in 1933 geheel kosteloos moeten vernietigen en nu moet van onze resteerende teelt een hooge heffing worden betaald, wat zal be- teekenen voor velen (indien konsekwent doorgevoerd) hun ondergang, vooral bij de teelt van Narcissen, daar deze trots de vast gestelde mininum- of richtprijs de produc tie-prijs niet hebben opgebracht, zoodat een heffing van dit artikel geheel misplaatst zou wezen daar toch de allereerste bedoe ling is dat de productieprijs zou behaald worden. Het H.B., in deze als altijd paraat, zal dan ook trachten by de Regeering te be pleiten, de heffing, waar zul'ks niet kan, niet plaats te doen hebben en wij hébben dan ook het vertrouwen in onze regeering, dat zij onze nooden aanvoelt en deze zal lenigen zooveel als in haar vermogen ligt. Reden tot wantrouwen in deze is naar mijn meening ongegrond, daar tot nog toe zoo wel de regeering als de sierteeltcentrale nagekomen zijn wat recht en billijlk is. Dit wordt helaas maar al te vaak verkeerd be oordeeld, wat niemand onzer kan bevoor- deelen doch wel benadeelen. Vooral de be- nadeeding hebben velen onzer aan den lijve moeten voelen door niet voldoende ver trouwen in het H.B. te stellen en door zich niet te houden aan de goede wenken en voorlichting hun gegeven, zoodat in deze niet de schuld ligt bij de overheid doch meerendeels bij zichzelf, wat maar al te vaalk niet erkend wil worden. Een duidelijk bewijs hiervan is het teveel planten seizoen 1933—1934. Vooruitzichten 1935. Hierin kan ik niet al te optimitisoh gestemd zijn, eerstens de broeiuitkomsten zijn slechter als ooit te voren zoowel in prijzen als in broeiresul- taten en vooral de laatste factor zal zich ook in het buitenland doen gevoelen in kor tingen en trager onze bloembollen weer doen koopen. Vooral Duitschland geeft ons groote bezorgdheid wegens het gebrek aan geld om onze afgenomen bloembollen in 1934 te kunnen betalen. Hoe donker ech ter het nog om ons heen is, laten wij geen pessimisten worden, doch alle moed en energie ontwikkelen en schouder aan schou der ons bestaan bevechten. Vooral geeft ons moed het kleine lichtstraaltje, dat wij meenen aan den verren horizon te zien, doelende op de openstelling der Amerikaan- sche grens voor onze Narcissen einde 1936, wat beteekent, dat een onzer meest getrof fen en reeds verloren gewaande cultures nieuw leven wordt ingeblazen, vooral daar vroeger het artikel Narcissen een der meest populaire bloembollensoorten in Amerika was. Laten wij danook hopen, dat deze smaak is behouden gebleven. Stel vooral vertrouwen in uiw H.B. ei volg zijn goede raadgevingen beter nog dan in de afgeloo pen periode op, daar toch wel ieder over tuigd moet wezen, dat niet anders als goede wenken gegeven zijn. In dezen geest voort- wenkende ben ik overtuigd, dat wij met Gods hulp ongeveer allen, hoe zwaar onze offers ook mogen zijn, onze zelfstandigheid zullen behouden. Rest mij nog U zoowel in huisgezin als in zaken een gelukkig 1935 toe te wenschen en ik hoop, dat de Gever van al het goede j ons in 1935 zal geven datgenen, waar allen naar hunkeren: een verbetering in de i reldcrisis. STEUN AAN DE FRUIT- EN WARMOEZERIJGEWASSEN. TOT MAXIMUM VAN 3y. MILLIOEN. De Minister van Economische Zaken heeft vastgesteld de crisis steunbeschik- king 1935 (fruit- en warmoezerijgewassen II). Daarbij is bepaald, dat uit het land bouwcrisisfonds aan de telers van fruit en warmoezerij gewassen, voor zoover deze aangesloten zijn bij de stichting Neder- landsche Groenten- en Fruitcentrale, ge vestigd te 's Gravenhage en hun produc ten over de door de stichting erkende vei lingen of veilinghouders hebben geveild, steun zal worden verleend tot een totaal bedrag van ten hoogste 3.600.000 gulden. Steun wordt verleend over de hoeveel heden van de hierna vermelde producten, welke in het achter elk product vermelde tijdvak door de telers van die producten zijn verkocht tot de daarbij vermelde be dragen per eenheid: Roode en witte bessen 25 Juni31 Dec. 0.50, zwarte bessen 1 Jan.30 Sept. 1, blauwe druiven 2 April12 Aug. 3.90, blauwe stookdruiven 13 Aug. 30 Sept. ƒ2.90, blauwe koude druiven 27 Aug.30 Sept. 2.90, blauwe druiven 1 Oct.31 Dec. ƒ5.40, witte druiven 2 April12 Aug. 5.40, witte stookdruiven 13 Aug.30 Sept. ƒ2.90, wite koude druiven 27 Aug. 30 Sept. 2.90, witte druiven 1 Oct.31 Dec. ƒ5.40, frambozen 1 Jan.30 Sept. ƒ2.40, kruisbessen 1 Jan.1 Juli ƒ0.90 al les per 100 kg., meloenen 1 Jan,16 Sept. ƒ2 per 100 stuks, vroege aardappelen 28 Mei10 Juni ƒ0.55, idem 11 Juni1 Juli 0.30, augurken A en B 1 Jan.30 Sept. 2, idem C en D 1 Jan.30 Sept. 0.90 al les per 100 kg., bloemkool 18 Juni15 Juli 0.35, idem 1 Oct.31 Dec. 0.10 beide per 100 stuks, doperwten 1 Jan.30 Sept. 1.40, peulen 1 Jan.30 Sept. 1.15 beide per 100 kg., kaskomkommers 1 Jan.17 Juni 1, idem 18 Juni2 Sept. 1.10, plas- glaskomkommers 1 Jan.2 Sept. 0.50 per 100 stuks, roode kool 1 Jan.18 Febr. 0.25, idem 19 Febr.1 April 0.15, idem 2 April17 Juni ƒ0.55, idem 18 Juni26 Aug. 0.20, idem 29 Oct.31 Dec. 0.55, gele kool 1 Jan.18 Febr. 0.25, idem 29 Oct.31 Dec. 0.55, Deensche witte kool 29 Oct.31 Dec. 0.35, witte kool 18 Juni 26 Aug. 0.20, spitskool 11 Juni30 Sept. 0.30,bospeen 1 Jan.17 Juni ƒ0.50, idem 18 Juni—16 Sept. ƒ0.80 alels per 100 kg., radijs 2 April29 April ƒ0.85 per 100 bos, knolselderij 1 Jan.31 Dec. f 0.50 per 100 stuks, sla 21 Mei—15 Juli ƒ0.15 per 100 krop, spinazie 1 Jan.8 April 0.70, idem 9 April27 Mei 0.45, totmaten 1 Jan. 15 Juli ƒ0.30, idem 16 Juli—30 Sept. 1.80, idem 1 Oct—14 Oct. 3.30, aUes per 100 kg. INVOER VAN TULPEN ENZ. IN ENGELAND. Reuter seint uit Londen: Krachtens verordening van het ministerie van Financiën worden de invoerrechten op tulpen, narcissen, hyacinthen en irissen, ge sneden of staande bollen tijdelijk verhoogd. Het bestaande invoerrecht van 9 pence per pond gedurende het jaar is verhoogd tot 15 pence voor December tot Februari en tot 1 shilling voor Maart en April. BURGER CORVEEëRS BLIJVEN. Minister Deckers neemt deel van zijn plannen terug. Minister Deckers deelt in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Defensie-begrooting mede, dat hij gemeend heeft, af te moeten zien van zijn aanvanke lijk voornemen, om de diensten van een deel van de burgercorveeërs* door dienst plichtigen te doen verrichten en in verband daarmede de lichtingssterkte gewone dienstplichtigen te verhoogen met 200 man, gepaard gaande met verlenging van de eerste oefentijd voor een deel der dienst plichtigen met een halve maand. KIPPEN OP LANDBOUWBEDRIJVEN. Dezer dagen circuleerde in enkele dagbla den het bericht, dat binnenkort een regee- ringsbesluit verwacht kon worden, waarbij het aan bouwboeren met meer dan 20 hec taren land verboden wordt om meer dan 25 kippen te houden. Dit bericht is op zijn minst genomen voorbarig en de genoemde cijfers zijn geheel willekeurig gesteld. Bij de nieuwe regeling van de pluimvee houderij, die met 1 Januari is ingegaan, is de mogelijkheid opengelaten om zoo noo dig de kippenhouderij te beperken op be drijven, die reeds in hun gewassen een be langrijke regeeringssteun ontvangen. Het is echter nog in het geheel niet vastgesteld of, hoe en wanneer van deze mogelijkheid gebruik zal worden gemaakt. Er worden nog besprekingen over deze aangelegenheid gevoerd. Valt een dezer dagen een besluit, dan zal dat ook naar alle waarschijnlijkheid spoedig daarop in werking treden. W. H. M. J. SMULDERS, t Op 53-jarigen leeftijd is gisteren te Utrecht overleden de heer W. H. M. J. Smulders, oud-directeur van de N.V. Machi nefabriek onder directie van Frans Smul ders aan de Croeselaan. De overledene was reeds geruimen tijd lijdende en de laatste jaren had hy reeds hoegenaamd geen werk meer kunnen doen. Geruimen tijd is de heer Smulders lid ge weest van het bestuur der R.K. Werkge- ververeeniging in de Metaalnijverheid, eveneens heeft hij een leidende functie be kleed in den Raad van Arbeid. In den heer Smulders is gevallen een goed industriëel, die met een scherpen blik zijn arbeidsterrein verkende, vóór hij aan het werk toog, maar dan ook bereikte, wat hij zich ten doel had gesteld. Eveneens is in hem heengegaan een goed mensch, in de volle veelomvattende be teekenis van deze uitdrukking. Daarom was hij hoog in aanzien in alle industriëele krin gen, daarom werd hij vereerd door al het personeel van het groote bedrijf, van den eersten boekhouder, tot den jongsten half was toe. Hij was de vader van heel dat groote menschen-contingent, dat den arbeid van hand en hoofd aan Smulders' fabriek gaf. Daarom kende hij ook geen vijanden. „,M&bd." LASTEN OP RESTAURANTS. Binnenkort wordt gecombineerde vergadering gehouden. Naar wij vernemen zal binnenkort een ge combineerde vergadering worden gehouden van de besturen van de verschillende or ganisaties in het hotel-, café- en restaurant bedrijf te 's-Gravenhage om maatregelen te bespreken teneinde tot een verlaging van de lasten op de bedrijijven drukkende, te komen. MUSSERT EN DE PROVINCIALE STATEN. Hij stelt zich niet beschikbaar. It. Mussert, leider van de N.S.B. zal zich, naar het „U. D." meedeelt, niet beschik baar stellen als candidaat voor de a.s. ver kiezingen van de Provinciale Staten. Hy meent, dat hij in de N.S.B. belangrijker werk kan kan doen,, dan deel te nemen aan de werkzaamheden van een gewestelijk be stuur. Richtprijzen voor peulvruchten loopen eind Februari af. De Akkerbouwcentrale bericht, cLat in afwijking van een vroegere bekendmaking slechts tot ultimo Februari tegen de richt prijs kunnen worden geleverd: ronde brui ne boonen (kogelboontjes); witte boonen; blauwpeulerwten; Wijker vale erwten; platte capucyners, Hoornse zoowel als Mansholt capucijners en rozijnerwten of wel grauwe erwten. De regeling is gewijzigd op verzoek van den peulvruchtenhandel. Na de laatste Februari is het risico van het prijsverloop voor de telers. Leeuwarder boternateering. De Leeuwarder boternoteering is heden vastgesteld op 0.55. AGENDA LEIDEN. Donderdag. Zitting ,.St. Veronica", Vincen- tiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, bovenzaal 35 uur. Donderdag. R.K. Slagerspatroonsvereeni- ging „St. Pelagius". Jaarvergade ring Hotel Centraal. 8.30 uur. Donderdag. Zitting van de R.K. Reclas- seeringsvereeniging 89 in het St. Vincentiusgebouw, HoogL Kerkgracht 32. Zaterdag. Leidsche Schouwburg. Kinder operette 2 uur. Zondag Feestavond „Jeanne d'Arc", Den Burcht, 8 uur. Zondag, R.K. Vrouwenbond. Kerkel. Jaar feest. Kapel R.K. H.B.S. 9 uur. Maandag. Sport-propaganda feestavond, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Dinsdag. Liederenavond Lien Koster. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur. Dinsdag. Vereeniging „Veilig Verkeer", Stadsgehoorzaal, Kleine zaal, te **.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Febr. as. waargeno men door de apotheken: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, teL 594, J. E. M. ten Dijl, Haven 19, tel. 85, en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel 274. Bij weer wtna 20-50-60cf. UIT DE RIJNSTREEK GROENENDIJK. TENTOONSTELLING VAN PRIJZEN. Voor de verloting ten bate van het Parochiehuis. Het is misschien nog nooit gebeurd, dat er voor een goeie zaak zoo'n algemeene medewerking gevonden werd, als bij de verloting ten bate van ons Parochiehuis, En de commissie van actie èn de parochia- nzn èn de dames, die de verkoop van loten op zich genomen hebben, kunnen niet ge noeg geprezen worden. Het schitterend succes, door de commis sie van actie by het verzamelen van prij zen bereikt, zal eerst a.s. Zondag blijken, als al die keurige prijzen zonder tal, in de R.K. school ten toon zullen gesteld worden. De tentoonstelling is doorloopend geopend a.s. Zondag van na de Hoogmis tot 's avonds 8 uur. De toegang is geheel gratis. HAZERSWOUDE Candidaten voor den gemeenteraad. Op Vrydag 8 Febr. wordt in het café van mej. wed. Verhaar aan ,den Rijndijk des avond te 7.30 op initiatief van den R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit", met goedkeuring van het bestuur der R.K. Kiesvxer. „Algemeen Belang", een verga dering gehouden, welke ten doel heeft, om langs organisatioschen weg, enkele afge vaardigden uit de R.K. arbeiderspartij te plaatsen op de candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Alle R.K. arbei ders, en zeker alle georganiseerde R.K. arbeiders worden op deze vergadering ver wacht. BODEGRAVEN. Hanze. Woensdag kwam in Hotel van Haaften de R.K. Middenstandvereeniging De Hanze bijeen onder leiding van de heer N. R. v. d. Heijden. In het openingswoord van den voorzitter kwam om. tot uiting hoe in het bestuur een leemte is onstaan, doordat de heer P. van Niekerk wegens drukke werkzaamheden moest bedanken als secretaris en eveneens de heer R. Kefkens om gezondheidsredenen. De voorzitter be schouwde het heengaan van beide heer en als een gevoelig verlies voor de vereeniging en sprak met zeer veel waardeering over het werk in de medewerking door beide heeren verricht. Hierna werd door den heer J. Flux de notulen gelezen, die onveran derd werden vastgesteld. De rekening van den penningm. werd in goede orde bevonden en de begrooting voor 1935 aangenomen. Door den heer A. Aengenent werd een keurig verslag uitgebracht van de Centr. Raadvergadering te Amsterdam. Overdui delijk kwam hierdoor aan 't licht de acti viteit, welke steeds door den Bond wordt ontwikkeld. Vervolgens hield de Geestelijk Adviseur, de weleerw. heer L. Teylingen, een schitte rende rede over Standsorganisatie. Een luid applaus van de vergadering, onder zitter, bewees de instemming der aanwezi gen. Als bestuurslid werd met algemeene stemmen herkozen de heer J. van den Bosch en gekozen de heeren Bahiman en Verlaat. Het bestuursvoorstel was een propagan- da-feest-vergadering te organiseeren vond, algemeen bijval. Bij de rondvraag kwamen verschillende punten naar voren, die voor den Midden stand van belang zijn en door het bestuur zullen worden uitgewerkt. Tegen elf uur werd de vergadering op de gebruikelijke wijze t NIEUWKOOP. Het Patronaatsgebouw onder sloopers- handen. Het Patronaatsgebouw is onder sloopershanden gevallen. In 1873 werd het onder Pastoor A. A. van Eijnd'hoven en architect Van Vogelpoel te Utrecht opge richt als jongens- en meisjesschool (de der de R.K. School in ons Bisdom) en op 1 Augustus van dat jaar als zoodanig in ge bruik genomen. De school had in den be ginne slechts één onderwijzer n.l. de heer G. D. F. van Velzen. Later diende het alleen voor jongensschool en toen ook voor de jongens een afzondelijk gebouw gesticht werd, diende het voor vereenigingsgebouw. Het gebouw moet thans plaats maken voor een kerkplein en is voor afbraak verkocht aan J. van Koert, slooper, alhier.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2