WOENSDAG 30 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 Een Spaansch Pompeji Opzienbarende opgravingen bij Sevilla In de omgeving van Sevilla heeft men bij de opgravingswerken de sensationeele ontdekking gedaan, dat daar onder den grond nog aanwezig zijn de resten van de oude Romeinsche stad Italica, met haar be roemde parken en ruinen, waaruit het mo gelijk is om de oude Romeinsche huizen te reconstrueeren. Er zijn architectonische bij zonderheden gevonden, die van buitenge woon groote waarde zijn voor Archaeolo- gie. Prachtige mozaieken, zuilen, kapiteelen en ornamenteele details liggen nog begra ven onder het kleed van een Andalusische olijvenplantage, vlak bij een kolossaal am- phiteater, waarvan de eerbiedwaardige overblijfsels inspiratie gaven aan een der beste Spaansche lyrische dichters. Wij staan hier voor een ontdekking, waarin heel de wereld belang stelt, niet alleen vanwege het feit, dat hier een stad wordt opgegraven waar eens de ivoren en gouden wieg stond van Trajenus, Hadria- nus en Theodosius, maar ook omdat de op gravingen die hier thans begonnen zijn in ae naaste toekomst de mogelijkheid zullen scheppen om een der meest grandiose voor beelden van Romeinsche stedenbouw te bestudeeren, die den onsterfelijken roem van het oude Rome verkondigen. Italica was destijds de eerste Romein sche stad in Spanje; zij werd in het jaar 206 vóór Christus gesticht. Uit opschriften blijkt dat Lucius Mumius, de veroveraar van Corinthe een groot deel van den rij ken buit naar Italica zond. Even beroemd als de ruines van het Italiaansche Amphi- teater waren, even onbekend was, de stad zelf, ook al staan er dan in het Provin ciaal Museum van Sevilla verschillende fragmenten van diverse voorwerpen. Wij noemen slechts Diana op jacht en Mercu- rius van Praxiteles. In een rapport over de uitgravingswerken die van 1924 tot 1925 plaats vonden, spreekt Graaf Aguiar van een stad, waarvan men reeds een ge deelte der straten had blootgelegd. Thans is men er toe kunnen overgaan om ook het centrum der stad stelselmatig uit te graven. Al deze werken staan onder leiding van een der meest vooraanstaande oudheidkundigen Prof. Dr. Carriaza, hoog leraar aan de Universiteit van Sevilla. De stad strekt zich nog verder uit in de richting van Sevilla: ongetwijfeld was Ita lica een groote stad, een Spaansch Pom peji, met zeer eigenaardige Romeinsche bouwtrant. Italica is tot nog toe de eenige stad, waar alle straten met zuilengangen waren voor zien. Merkwaardig is dat de binnenplaats der huizen, niet zooals bij andere Romein sche woningen in een strenge volgorde aan elkaar gebouwd zijn, maar zeer willekeu rig door elkaar. Het stadsgedeelte dat thans is blootge legd is blijkbaar een der voornaamste wij ken der stad geweest hetgeen blijkt uit een groot aantal prachtige monumentale bouwwerken, o.a. een Gymnasium. Verder werden er overblijfselen gevon den van winkels, van een bakkerij en van een herberg waar wijn getapt werd. De mozaieken die in Italica gevonden werden zijn de schoonste en prachtigste die tot nog toe in Spanje werden ontdekt. Een zeer belangrijk mozaiek geeft een voorstelling van de vier jaargetijden. Het mooiste stuk is wel een afbeelding van het tooneel van Hercules en Nereus. Juist in de laatste dagen zijn er weer zeer belangrijke opgravingen gedaan. Het is natuurlijk vanzelfsprekend dat deze waardevolle voorwerpen allen met de grootste zorgvuldigheid behandeld en be waard worden. Tenslotte zij nog bemerkt dat Prof. Dr. Carriazo het idee geopperd heeft om op de plaats der uitgravingen cypressen en pijn- boomen te planten, die tevens het stra tenplan van de verzonken stad zouden aangeven. Het bericht van deze archeologische ont dekkingen heeft in wetenschappelijke krin gen groot opzien teweeggebracht. De streek rond Italica was natuurlijk reeds gerui- men tijd bekend en tot de bezienswaardig heden van Sevilla behoorde ook een be zoek aan dit Colosseum, waarvan nog zeer belangrijke brokstukken aanwezig zijn. Zeker de boeren uit de omgeving hebben er in de laatste jaren veel steen en en te gels weggesleept om hun huizen te bou wen, maar wat er thans nog is overgeble ven is in ieder geval nog zeer majestueus. Dit Collosseum ligt ver buiten Sevilla en het is betrekkelijk nog al omslachtig om er te komen. Het best kan men er per auto heengaan. Het is zeer werkwaardig dat men vroe ger nog geen opgravingen in de omgeving van Italica verrichtte. Want bij eenig na denken moest het toch van zelfsprekend zijn, dat een Circus Maximus van derge lijke afmetingen zoo maar niet alleen in het vrije veld ligt. In ieder geval is Sevilla weer een nieu we bezienswaardigheid rijker geworden waardoor het op reizigers eii touristen nog een grooter aantrekkingskracht zal uit oefenen. BUITENLAND SAARGEBIED. ALS STRAKS DE SAAR OVERGAAT. Wet tot regeling van het bestuur. De Duitsche rijksregeering heeft een wet vastgestled, volgens welke voorloopig een rijkscommissaris aan het hoofd van het Saarland wordt gesteld, met zetel te Saar- brücken. Hitier benoemt dezen rijkscom missaris. Hij heeft tot taak, de door Hitier gegeven richtlijnen te doen naleven. Onder den commissaris staan een regeeringspresident en rijksbeambten. De verschillende overheidsinstellingen in het Saargebied worden op enkele uit zonderingen na rijksoverheden en rijks instellingen, terwijl de daaraan verbonden ambtenaren rijksarmbtenaren worden. De leeraren aan openbare scholen hebben de rechten en plichten van rijksambtenaren. Een groot aantal bureaux, gerechtshoven enz. wordt opgeheven. De bevoegde rij ksministers bepalen, in welken omvang het tot dusverre in het Saargebied geldende recht buiten werking treedt en in welken omvang het in het Duitsche rijk geldende recht daarvoor in de plaats komt, alsmede welke wijzigingen zullen worden aangebracht. De rijksministers zullen hun bevoegd heden in overeenstemming met den minis ter van binnenlandsche zaken overdragen aan den rijkscommissaris. De rijksminister van financiën wordt ge machtigd de voor het bestuur van het Saar land noodige uitgaven te verrichten en de noodige inkomsten te heffen. Hij kan daar bij afwijken van de voorschriften der rijksbegrooting. Deze wet wordt voor het Saarland op 1 Maart van kracht. Saarlanders in den Rijksdag. Om aan den terugkeer van het Saarland tot het Duitsche rijk openlijk uitdrukking te geven, en het Duitsche Saarvolk de hem toekomende vertegenwoordiging in den Duitschen Rijksdag te waarborgen heeft de rijksregeering de volgende wet afge kondigd: 1. De op 12 November 1933 gekozen rijks dag wordt met zooveel afgevaardigden uit gebreid als het getal van 60.000 in het stemmenaantal begrepen is, dat op 13 Janu ari 1935 in het Saargebied voor de aanslui ting bij Duitschland werd afgegeven. 2. De in den rijksdag tredende acht af gevaardigden worden door den „Fuehrer" en rijkskanselier aangewezen uit de voor den rijksdag kiesgerechtigden in het Saar gebied, op voorstel van den rijkscommis saris voor de „Rueckgliederung". En denk er om man netje, als je m'n spat bord met je kop bescha digd hebt, ben je nog niet gelukkig. (Tit Bits). FRANKRIJK. HET MINIMUM-PROGRAM VAN FRANKRIJK. Bij de a.s. besprekingen te Londen. In de voorbereidende onderhandelingen voor het bezoek van Flandin en Laval aan Londen, die nog steeds gaande zijn, is, naar de Parijsche „Times"-correspondent con stateert, geen verandering gekomen. Tegenover de Engelsche voorstellen tot opheldering der kwestie van de Duitsche herbewapening, houden de Franschen vast aan hun voorwaarden, welke zyn: 1. Duitschlands toetreding tot het Ooste lijk pact. 2. Duitschlands instemming met het ac- coord van Rome. 3. Duitschlands terugkeer tot den Vol kenbond. 4. Uitbreiding en nauwkeuriger militaire bepaling van de Engelsche Locarno-waar- borgen. 5. Engeland zal uiteenzetten, hoe het de uitvoering van de te sluiten ontwapenings overeenkomsten denkt te waarborgen. Deze eischen worden door Frankrijk be schouwd als een minimum-program. Indien een enkele wordt uitgeschakeld, zou de ge- heele poging doelloos worden. Echter staat de Fransche regeering niet op een snelle beslissing en zullen deze kwesties dit ge- heele jaar vermoedelijk het onderwerp van besprekingen uitmaken. GEORGES PRESSARD OVERLEDEN. Belangrijk figuur uit de Stavisky-affaire. De gewezen procureur der republiek, Pressard, wiens naam is genoemd in ver band met de Stavisky-zaak, is overleden. Sedert de ontdekking, nu ruim een jaar geleden, van de verduisteringen bij de bank van leening te Bayonne, die hebben geleid tot de geruchtmakende zaak-Stavis- ky, heeft dit schandaal een groot aantal slachtoffers geëischt, wier overlijden of verdwijning van het openbaar tooneel bijna steeds weer nieuwe schandalen heeft uit gelokt. De naam Pressard, zwager van Chau- temps, die premier was, toen de eerste fei ten van het Stavisky-schandaal bekend* werden en die zelf een van de hoogste rech terlijke functies bekleedde, kwam pas op den voorgrond, na den geheimzinnigen en nog steeds niet opgehelderden dood van Prince. Op 21 Februari 1934 werd het lyk van den raadsheer Albert Prince, onderge schikt aan Pressard. op den spoorweg bij Dijon gevonden. Onder welke omstandig heden aan zijn leven een einde is geko men, kon nog steeds niet worden opgehel derd, doch velen, en niet in de laatste plaats de zoon van Prince, beschouwden Pressard als den aanstichteï. Zeker is, dat er een gespannen verhouding bestond tus- schen de beide mannen, al heeft Pressard steed* ontkend, dat er sprake was van „groote" meeningsverschillen. DE STAVISKY-ZAAK. Tweeduizend schuldigen. Dg procureur der republiek zal ongeveer 2000 personen in staat van beschuldiging stellen in de zaak-Stavisky. De instructie in de zaak-Stavisky zal hoogstwaarschijnlijk tusschen 10 en 15 Fe bruari worden gesloten. De rechters zullen dan aan den procureur der republiek de 51 dossiers op de zaak betrekking hebbende ter hand stellen. De procureur zal hoogst waarschijnlijk eind Februari het requisi toir kunnen houden, dat minimaal 600 pa gina's zal beslaan. ITALIË. MILITAIR ITALIË. D® a.s. cursussen op de middelbare scholen en universiteiten. Naar de Italiaansche bladen melden, zal de op 1 Februari a.s. vastgestelde ope ning van de militaire cursussen, welke, zooals bekend, zijn ingesteld krachtens de eenigen tijd geleden uitgevaardigde wet ten „sulla Nazione militare", op alle Ita liaansche middelbare scholen en universi teiten met een zekere plechtigheid gepaard gaan. De hoofden der middelbare scholen zul len bij die gelegenheid aan de leerlingen de militaire instructeurs voorstellen, die in een korte toespraak de beteekenis van het nieuwe onderwijs en Vle beginselen, waaraan Mussolini zich geïnspireerd heeft, toen hy dit onderwijs decreteerde, uiteen zette. Een bijzonder plechtig karakter zal de opening der militaire cursussen hebben op de universiteiten, waar zij zal verricht worden door hooge officieren in het bijzijn van alle studenten en hoogleeraren. In de aula magna van de universiteit te Rome zal een inleiding gehouden worden door generaal Grazioli, hoofd-inspecteur van de pre- en post-militaire instructie, die persoonlijk aan deze universiteit als mede aan de hoogeschool van Milaan de coleges in de krijgskunde zal geven. Voor geheel Italië zijn in totaal twee duizend militaire instructeurs aangewezen, voor het meerendeel legerofficieren in ac tieven dienst, die zich bijzonder onderschei den i )ben, alsook tal van gepensionneer- de officieren, die zich tijdens den oorlog groote verdiensten voor het land hebben verworven. Aan de universiteiten zal de militaire in structie uitsluitend gegeven worden door hooge officieren, voornamelijk generaals. In overleg met het ministerie van Na tionale Opvoeding is een bekend schrij ver-militair, wipns naam intusschen niet genoemd wordt, bezig met de samenstel ling van een uitgebreid leerboek, dat bij de cursussen als handleiding zal dienen. CHINA. DE JAPANSCHE KRIJGSOPERATIES. Engeland informeert te Tokio. De Engelsche ambassadeur te Tokio heeft een bezoek gebracht aan den waarnemend minister van buitenlandsche zaken. Shige- mitsu. Hij verzocht hem om opheldering om trent de Japónsche bedoelingen in China alsmede over de gebeurtenissen aan de Mandsjoerijsch-Chineesche grens. Shigemitsu verklaarde, dat Japan ter verzekering van den vrede een nauwe sa menwerking met China wenschte. Voor waarde was echter de staking der anti-Ja- pansche beweging in China, die tot nog toe elke toenadering onmogelijk had ge maakt. Indien overeenstemming tot stand zou komen, zou Japan in de toekomst China met alle krachten steunen. De incidenten aan de Mandsjoerijsche grens in verband met Binnen-Mongolië waren bijgelegd. Een juiste grensbepaling was in deze gebieden echter noodzakelijk. Mandsjoekwo verwacht, dat de sovjet unie en China bereid zijn tot onderhan delingen over een definitieve vastlegging van de grenzen. Mandjoekwo heeft niet de bedoeling zich uit te breiden, doch zal binnen zijn huidi ge grenzen blijven. AMERIKA. GEEN TOETREDING TOT HAAGSCHE HOF. Tweederde-meerderheid niet bereikt. De Senaat heeft de resolutie, inhoudende het voorstel tot toetreding der V. S. tot het Perm. Hof van Internationale Justitie in Den Haag niet geratificeerd. Een meerderheid van tweederde der stemmen was noodzakelijk voor de aan neming, terwijl slechts 52 stemmen vóór en 36 tegen werden uitgebracht. Vooraf had de Senaat zonder stemming een reserve aangenomen op een met goed keuring van Roosevelt ingediende resolu tie, inhoudende, dat de regeering zou trachten onderhandelingen te openen over algemeene of specifieke accoorden met elke partij, betrokken bij een geschil, voordat dit aan het Hof zou worden voorgelegd. Voorts had de Senaat, met 58 tegen 26 stemmen, een reserve verworpen, voorge steld door Gore, waarin de toetreding der Ver. Staten afhankelijk werd gesteld van de betaling der oorlogsschulden, die tot heden vervallen waren, door de in gebre ke zijnde landen, die lid zijn van het Haag- sche Hof. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BRAND IN KATHEDRAAL TE MILWAUKEE. De beroemde kerk in asch gelegd. In de katholieke St. Johns kathedraal te Milkauwee is Maandag door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Het vuur greep snel om zich heen en de beroemde kerk, die sedert 1855 de zetel van den aartsbis schop is, werd in de asch gelegd. De waardevolle kerkramen sprongen en ook de schilderstukken en andere kunst schatten werden een prooi der vlammen. Slechts de uit architectonisch oogpunt waardevolle klokkentoren bleef behouden. De materieele schade wordt geraamd op eenige honderdduizenden dolalrs. DE GRIEP IN DUITSCHLAND. De griep, die momenteel in sterke mate in Mecklenburg heerscht, heeft in bijna alle deelen der provincie de sluiting der scholen noodzakelijk gemaakt. Het sterkst treedt de griep in de lands- hoofdstad Schwerin op, waar meer dan de helft van leerlingen en onderwijzers door de griep is aangetast. SPANJE KRIJGT ZIJN DEEL IN DEN WINTER. Evenals vele andere Zuidelijke landen van Europa, wordt ook Spanje dit jaar geteisterd door een kouden winter. In vele Spaansche provincies hebben zware sneeuwstormen en scherpe koude aanzienlijke schade aangericht. D'e treinen kwamen te Madrid met vertragingen van eenige uren aan. De locomotieven der sneeuwploegen werken zonder ophouden, om de trajecten voor het verkeer vrij te houden. In eenige steden in de provincie is de. thermometer gedaald tot 8 graden onder nul en het sneeuwdek bereikte een aan zienlijke hoogte. Op de buitenwegen zijn talrijke auto's ingesneeuwd. In de provincie Granada is de olijven- oogst grootendeels vernield. De schade, die de vorst hier heeft berokkend, wordt geschat op ruim 1 millioen peseta's. Ook in Madrid zelf viel Maandag tame lijk veel sneeuw en was de temperatuur beneden het vriespunt. Zondag vonden de verkiezingen plaats voor den provincialen landdag van Na var- ra en de uitslagen konden nog niet worden gepubliceerd, da^r de verbindingen met verscheidene kieskringen op het platte land door den sneeuwval gestagneerd is. In de provincie Santander zijn tal van treinen door meer dan twee meter hooge sneeuwhoopen opgehouden. In deze pro vincie zijn dertig en in de provincie Bur gos zestig dorpen en kleine steden volko men geïsoleerd. HAUPTMANN IN HET NAUW. Tegen het einde der verhandelingen van Maandag werd Hauptmann door den pro cureur-generaal Wilentz steeds meer in net nauw gedreven. Hij sprak zich verschei dene malen tegen, verloor onder de vra gen van het kruisverhoor zijn houding en gaf tenslotte met bevende stem en ge- kwelden blik toe, dat hij de politie-autori- teiten, die de instructie tegen hem hadden gevoerd, meermalen had voorgelogen. In tegenstelling tot vroeger gaf hij Maandag ook voor het eerst toe, dat hij mogelijk toch het adres en telefoonnummer van dr. Condon op een kamerdeur geschreven had. Indien dat evenwel het geval was, had hij het gedaan, „alleen omdat hij zich interes seerde voor historische data". Naar aanleiding van deze verklaringen van Hauptmann riep de procureur-generaal uit: „Mijn hemel, heeft u dan wel ooit de waarheid gezegd?" »In antwoord hierop riep Hauptmann, buiten zichzelf van opwinding: „Houd op, ook u heeft me tijdens deze gerechtsver handeling voorgelogen!" In verband met dezen uitroep van Haupt mann ontstond onder de toehoorders groote opwinding. WEGGEWAAIDE GOUDSTAVEN TERUGGEVONDEN. In het departement van de Somme: In het departement van de Somme (Frankrijk) zijn tien goudstaven terug gevonden, die 26 Januari uit een Engelsche vliegmachine waren gevallen. Nader wordt gemeld, dat het goud is te ruggevonden door een vrouw in een veld bij Oisement. EEN BERGGIDS, DIE NOOIT VIEL.... Te Chambéry is op 94-jarigen leeftijd overleden de in zyn tijd bekende berggids Joseph Amienz, die op jongen leeftijd ge vierd werd als de gids, die nog nooit eenig ongeluk had gehad, of eenigen val had gedaan. Van de week viel hij uit zijn arm stoel, liep een schedelfractuur op en over leed korten tijd later. UIT DE OMGEVING NOORDWIJK. Zuid-Holl. Bond van Kleinkweekers. Gisteravond hield de afdeeling Noordwijk van bovengenoemden bond een vergaderin- in café „De Zwaan" onder presidium van den heer L. A. Vink. Bij de opening deel de de voorzitter mede, dat deze vergade ring was uitgeschreven, om de agenda der Algemeene Vergadering te behandelen en voor het indienen van eventueele voor stellen voor deze vergadering, welke voor stellen voor 1 Februari a.s. ingediend moe ten zijn, willen zij op den beschrijvings brief geplaatst worden. Na lezing der no tulen, welke onder dank werden vastge steld, brengt de penningmeester zijn jaar verslag uit, waaruit bleek, dat inkomsten en uitgaven sloten met een bedrag van ƒ163.29, met als batig saldo ƒ31.29. Het jaarverslag van den secretaris was gesteld in een zeer optimistische toon, het leden tal stijgt nog steeds, terwijl meerdere ac ties goed geslaagd zijn, een der voornaam ste is wel de oprichting der Beurs, welke opzet schitterend is geslaagd, dank zij het harde werken van de stoere Beurscommis- sie. De Beurscommissie bracht hierna bij monde van den heer L. v. Schie verslag uit van haar werkzaamheden. Alvorens in de tails te treden bracht de commissie dank aan de leden de heeren exporteurs doch ook de naburige afd. Noord wij kerh out voor de groote steun welke zij ondervon den hebben door het talrijke bezoek; één grief bestond er echter en wel dat meer dere leden hun lidmaatschapskaart hadden uitgeleend aan niet-leden, een handelwijze welke ten sterkste is af te keuren. Er wer den gehouden 17 beursdagen, waarbij het totale personen-bezoek 2210 bedroeg, de inkomsten bedragen 268, de uitgaven ƒ223.11, zoodat een batig saldo van ƒ44.89 kon worden geboekt. Onder applaus van de vergadering bracht de voorz. dank aan de commissie, den wensch uitsprekend, dat al le leden in het volgende seizoen vanaf de eerste Beursdag hun medeleven zullen too- nen door hun bezoek, een daad waardoor het voortbestaan der Beurs gevestigd is en die tevens de beste dank zal zijn voor de wakkere beurs-commissie. De bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren J. Slats, L. Steen- voorden, B. Braun en H. Kortekaas had tot uitslag dat allen werden herkozen. Alsnu kwam in behandeling de agenda van de Alg. Verg. op 7 Februari as. te Sas- senheim. Hierop komt een voorstel van het H. B., dat per 1 Mei de volle afdracht der contributie moet hebben plaats gehad. De afd. Noordwijk zal om gegronde bezwaren tegen dit voorstel stemmen en vasthouden aan de oude regeling. Als alle afd. dan op tijd afdragen zal er geen enkele reden zijn om de voorgestelde verandering aan te brengen. Door tusschentijdsch vertrek van den heer Bekker is een tijdelijk secretaris- penningm. benoemd; de vergadering was er voor om den heer v. Buitenen te doen handhaven. Tot candidaten voor het H. B. werden gesteld de heer M. Braun en Hoog straten (beide aftredend). Staande de ver gadering werd besloten een tweetal voor stellen voor de beschrijvingsbrief in te dienen en wel dat bij het nemen van even tueel gewichtige besluiten door het H. B. eerst het oordeel der leden zal moeten wor den gevraagd en tweedens dat de beschrij vingsbrief der Algem. Verg. minstens 14 dagen voor de te houden vergadering in het bezit der afdeelingen moet zijn. Met drang werd er nog op gewezen, dat, nu er een kans is dat uitplant voor narcissen zal wor den toegestaan, het H. B. op zijn qui vive moet zijn om zoo mogelijk de Kleinkwee kers, wier bedrijf te klein is geworden om er een bestaan in te kunnen vinden, de voorrang te geven. Nadat nog gesproken was over het depot- geld, hetwelk berekend is by inlevering van het surplus, wat volgens toezegging geen kosten zou meebrengen, en over de mi nimumprijzen in het binnenland, werden tot afgevaardigden gekozen de heeren J. Slats en B. Braun, plaatsverv. de heeren A. v. Zuijlen en L. Steenvoorden. Bij de rondvraag werd nog besloten, dat namens de afd. geprotesteerd zal worden tegen het uitbreidingsplan van de gemeen te Noordwijk. Nog werd medegedeeld, dat aardappelteeltvergunningen uiterlijk 31 Januari a.s. afgehaald moeten worden bij den heer Jan v. Eeden, Voorstraat, alhier. De voorz. zegt toe, dat de beschrijvings brief in ieder geval nog zal worden bespro ken in het bestuur met de afgevaardigden. Last van Uw zenuwen? Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6