GEZONDHEIDSZORG VOOR DE STADSBEVOLKING De directeur van den Gem. Geneesk en Gezondheids dienst over zijn werk 26ste Jaargang ZATERDAG 26 JANUARI 1935 No. 8024 5)e Geidóolie Sou/tarnt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Lelden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 ONZE EIGEN SLEUTELSTAD. ORGANISEEREN, REGELEN, CONTROLEEREN EN STEUNEN Oogen, die waken. EEN KLEIN AMBTELIJK APPARAAT. Van alle schatten, welke den mensch in bewaring zijn gegeven, is de gezondheid een der grootste. Een schat, die zuinig be waard, maar ook bewaakt moet worden, met scherpe aandacht en nimmer verflau wende oplettendheid, want ontelbaar zijn de gieren, die er op azen, overal loeren de vijanden onder opper-commando van den valen dood. Zij sluipen onzichtbaar nader, ontstegen aan slooten en stinkende grach ten, uit poelen en riolen, en dringen door tot in de gesloten huizen. De teersten on der ons zijn hun eerste prooi, maar ook de sterken moeten zich meermalen verwe ren tegen hun onverhoedsche overvallen. Door de straten en over de wegen rollen de monsters van het moderne verkeer, het rustelooze, het jagende verkeer, dat geen medelijden heeft met wat niet mee kan en vermorzelt alles wat het in zijn vaart komt stuiten. In de fabrieken snorren en bonken de machines en grijpen Weest waakzaam, en houdt den lantaren van uw voorzichtigheid hoog opgeheven om te zien waar gij gaat, want een ongeluk ligt in een klein hoekje^ Het leven staat niet stil en wie mee wil, moet intact zijn, moet fit zijn, moet gezond zijn. Waken over onze gezondheid, dat is een groote taak, welke ieder voor zichzelf en voor zijn eigen omgeving is opgedragen. Waken over onze gezondheid en oprich ten wat geknakt werd, dat is in grooter kring ook een deel van de overheidstaak. In Leiden rust die taak op de schouders van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, welke onder leiding staat van zijn directeur dr. M. D. Horst. Wanneer de gezondheidstoestand van onze goede stad gelijken tred zou houden met de huisvesting van den G.G. en G. Dienst, zou het hier werkelijk treurig ge steld zijn. Nog vóór de noodlottige raad- huisbrand alle gemeentediensten uit elkaar joeg en deze zich een onderkomen zochten in allerlei tijdelijke nood verblijven werd de medische dienst ondergebracht in een oud heerenhuis aan de Breestraat, tezamen met den Dienst voor Militaire Zaken. De ruïnes van den ouden ontluisterden gevel kijken er meewarig naar binnen en hun eenige troost is, dat er weldra verbetering komen moet. Dat is het geval zoowel voor het stadhuis als voor den G.G. en G.D., want deze laatste gaat binnenkort verhuizen naar de Lammermarkt, waar een oud schoolgebouw ervoor wordt ingericht. Ideaal is het niet, maar een verbetering is het in ieder geval, mede ook door de nabijheid van Maatschappelijk Hulpbetoon, waarmede vaak moet worden samenge werkt. De taak van den dienst. Wat is de taak van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst? „Onze taak", aldus formuleerde dr. Horst het voor mij kort en bondig, „is hoofdzakelijk de regeling van de genees kundige bemoeiingen van de gemeente en de uitoefening van controle, alles on der toezicht van B. en W. Met uitvoe rende maatregelen hebben wij hier minder te maken dan in de groote steden. Die heb ben schoolartsen en stadsgeneesheeren, die vol-ambtenaren zijn en den geheelen dag niets anders doen dan hun gemeentelijken taak vervullen. Maar hier in Leiden nemen de stadsgeneesheeren en de schoolartsen ook een eigen practijk waar en zijn zij slechts gedeeltelijk in dienst van de ge meente". „Acht u dat een aanbevelenswaardige toestand", vroeg ik. Dr. M. D. HORST, directeur van den Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst. „Een geneeskundige dienst heeft in een stad als Leiden natuurlijk maar een, al thans kwantitatief, beperkte taak en daar komt bij, dat men in dezen tijd niet alles kan hebben wat men wenscht. Maar afge zien daarvan, zou ik voor mij liever voor het geneeskundig toezicht op de scholen vol-ambtenaren zien aangesteld en dan te vens dat schooltoezicht zien uitgebreid. Dat de stadsgeneesheeren vol-ambtenaren zijn, acht ik niet noodig en zelfs niet eens gewenscht. Met halfambtelijke krachten kan men meerdere artsen aanstellen, wat het voordeel heeft, dat de vrije arts-keuze een ruimere toepassing kan vinden". Bestrijding van besmettelijke ziekten. „Wat ressorteert zooal onder de werk zaamheden van uw dienst?" „Een van de belangrijkste werkzaamhe den is de bestrijding van besmettelijke ziekten. Daartoe moeten wij vooreerst een overzicht hebben van het aantal gevallen, teneinde direct onze maatregelen te kunnen treffen, wanneer dat noodig mocht blijken. Hier ziet u bijv. een overzichtskaart van de gevallen der meest voorkomende be smettelijke ziekte in de stad, roodvonk, diphterie, mazelen, kinderverlamming, buiktyphus en nekkramp". Dr. Horst wees mij een der vele groote kaarten aan de wand, waar gekleurde lijnen in op- en neergaande curven een beeld geven van de activiteit dezer gevreesde ziekten. In één oogopslag overziet men de situatie en eventueele epidemieën kunnen onmiddel lijk herkend worden. „De mazelen-lijn is evenwel niet erg betrouwbaar, merkte de directeur op, want sinds de Besmettelijke Ziekten wet de art sen niet meer tot aangifte verplicht en deze verplichting nu alleen nog maar berust op de gemeentelijke verordening, zijn de doc toren vrij laksch in de aangifte van ma- zelen-gevallen. Wanneer ik ze in een circu laire weer eens aan hun plicht in dit op zicht herinner, begint direct daarna de ma zelen-lijn een stijging te vertoonen". „Komen alle aangiften van besmettelijke ziekten-gevallen hier binnen?" „Ja, hier komen ze binnen, worden ge controleerd en doorgegeven aan den bur gemeester en aan den inspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. Het vervoer van lijders aan een besmettelijke ziekte geschiedt eveneens door onzen dienst. Wij maken daarbij gebruik van een specialen ziekenauto van de firma Dieben, met wie wij ook voor ander ziekenvervoer en voor den Eerste Hulpdienst een regeling hebben getroffen, welke zeer tot tevreden heid van den G.G. en G.D. wordt uitge voerd. Tegenwoordig gaat steeds een ver pleegster mee om den patiënt af te halen en het vervoer, alsmede het inpakken van het besmette goed, geschiedt onder haar toezicht. Dat besmette goed wordt in een moderne desinfectie-inrichting ontsmet door den Reinigings- en Ontsmettings- dienst volgens mijn aanwijzingen. De pa tiënt zelf wordt vervoerd naar een van de ziekenhuizen of, als er geen plaats mocht zijn, (wat bij epidemieën zou kunnen voor komen) naar de gemeentelijke barak in de Sionssteeg". Opneming van patiënten. „Hoe geschiedt de opneming van patiën ten in de ziekenhuizeik- Ik bedoel van pa tiënten, die op kosten van de gemeente worden opgenomen". „De menschen melden zich hier aan en worden ontvangen door een zuster, die te vens Maatschappelijk Hulpbetoon verte genwoordigt. Zij zorgt voor de invulling van de noodige formulieren. Maatschappe lijk Hulpbetoon beoordeelt of de patiënt geheel of gedeeltelijk voor rekening van de gemeente zal worden opgenomen; omtrent de noodzakelijkheid van opname en om trent de urgentie daarvan beslist de di recteur van den Geneesk. Dienst". „Verder ressorteert onder onzen dienst de Eerste Hulp bij Ongelukken. De Eerste Hulpdienst werkt bij eventueele groote rampen samen met de spoorwegbrigade en het Ned. Roode Kruis, met de Eerste Leidsche E.H.B.O.-brigade van dr. Renaud en met de afd. Leiden van den Ned. Bond voor E.H.B.O. Boven de garage van de firma Dieben woont steeds een semi- arts, aangewezen door den hoogleeraar in de heelkunde, welke semi-arts er met den E.H.-auto op uit trekt. Alle mel dingen van ongelukken komen van 8 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds hier bin nen, van 8 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens bij de politie". „Zijn het er veel?" „Het gemiddelde is meer dan één per dag." De „Leidsche kletskop" onderdrukt „Dan is er het gemeentelijk schooltoe zicht, dat wordt uitgeoefend door vier schoolartsen. Ofschoon, zooals ik reeds ge zegd heb, dat het medisch schooltoezicht mij nog niet ver genoeg gaat we hopen op betere tijden kunnen wij toch op veel succes wijzen. Zoo is bijv. de favus, d.i. het hoofdzeer ofwel de dusgenaamde „Leidsche kletskop", nagenoeg geheel ver dwenen en is de zindelijkheid ten zeerste toegenomen, wat o.a. blijkt uit het ver dwijnen van de hoofdluizen. Ook wordt thans meer dan vroeger gelet op het voor komen van tuberculose onder de kinderen. De tuberculose heerscht nog tamelijk erg. doch gevallen van school-epidemieën, zoo als die elders zijn geconstateerd, deden zich hier nog niet voor. Wij ondervinden op dit gebied groote medewerking van het consultatiebureau voor tuberculose-bestrij- ding. De schoolartsen worden vergezeld door twee schoolverpleegsters, die den schakel vormen tusschen de artsen en het gezin. De schoolartsen hebben immers ook hun eigen practijk en kunnen daarom moeilijk in de gezinnen komen, waar vaak een an dere dokter de huisarts is. De verpleeg sters kunnen dat wel; zij controleeren de uitvoering van de voorgeschreven maat- regelen én overleggen met de ouders der kinderen. En wanneer een kind in aanmer king komt voor uitzending naar een vacan- tie-kolonie, werken zij daartoe mede. Indien de gemeente moet bijdragen in de kosten, worden deze kinderen eerst door mij on derzocht of de uitzending noodig is". I Hulp aan armlastigen. „Tot de bemoeiingen van den G.G. en G.D. behoort ook de geneeskundige hulp aan armlastigen. Daartoe zijn t^ier stads geneesheeren aangesteld, die eiken werk- dag vóór 's morgens 9 uur zitting houden in een bepaald lokaal of zich naar de wo- I ning van den patiënt begeven, wanneer zij geroepen worden. Voor deze kostelooze medische hulp komen diegenen in aanmer king, die daarvoor een bewijs van Maatsch. Hulpbetoon hebben gekregen. Jaarlijks wordt n.l. in October aan hoofden van ar me gezinnen en aan arme personen boven 16 jaar door M. H. gelegenheid gegeven om zich voor het bekomen van kostelooze genees- en heelkundige hulp te laten in- j schrijven. Voor hen, die zich in de ge- j meente komen vestigen, staat die gelegen- j heid dagelijks open. Zij ontvangen dan een 1 bewijs, dat zij aan den behandelenden stadsgeneesheer en eventueel voor het verkrijgen der voorgeschreven geneesmid delen aan den apotheker moeten toonen. De apothekers hebben voor het verstrek ken van deze kostelooze geneesmiddelen I een contract met de gemeente. De stads geneesheeren krijgen hun uitbetaling op dezelfde wijze als de fondsartsen, n.l. per geval, doch ontvangen bovendien een vaste vergoeding van 500.voor de uitoefening van controle op zieke ambtenaren, voor geneeskundig onderzoek van aspirant- ambtenaren, vaccinatie enz. Zorg voor moeder en kind. Verder moet nog gewezen worden op het voortreffelijke werk der Vereeniging voor Zuigelingenzorg, indertijd opgericht door prof. dr. E. Gorter, thans onder lei ding van dr. Munk. Op 3 plaatsen in de stad zijn consultatie-bureaux gevestigd waar de moeders raad kunnen halen. De zuigelingen-sterfte is hierdoor zeer laag. De crèche aan de Lange Burg en die der Zusters Carmelitessen aan de Oude Vest, waar zuigelingen en kleuters overdag wor den uitbesteed staan eveneens onder toe zicht van den Geneesk. Dienst, terwijl de tehuizen voor ongehuwde moeders, Chrisr telijke Jeugdhulp en de St. Margarita van Cortona-sticbting, ook door de Gemeente worden gesteund en zoo noodig voorge licht. Verloskundige hulp wordt geheel gratis verleend door semi-artsen onder leiding van den stadsvroedmeester prof. dr. P. C. T. van der Hoeven, terwijl voor de kraam- verzorging en hulp in de huishouding zor gen een katholieke en een protestantsche vereeniging. die per geval een vergoeding van de gemeente ontvangen en onder con trole staan van de zusters van den Geneesk. Dienst. Zoo ziet u, hoe de Geneesk. Dienst, die uit slechts zeer weinig ambtenaren bestaat, zich de medewerking heeft verzekerd van en de toeziende leiding heeft over ver schillende particuliere organisaties op het gebied der volksgezondheid. Dat is bijv. ook het^ geval met de wijk verpleging, die geheel in handen is van verschillende vereenigingen, die daarvoor subsidie ontvangen van de gemeente. Hier staat het werk slechts onder toezioht van den G.G. en G.D. voorzoover het de stads armen betreft. Deze worden n.l. dikwijls door de stadsgeneesheeren naar de wijk- localen verwezen, wanneer het eenvoudi ge medische hulp betreft, zooals het ver binden van wonden en het verstrekken van verplegingsartikelen. De zusters klagen te genwoordig wel eens, dat zij het niet meer bij kunnen sloffen, omdat het werk door de toenemende uitbreiding van de stad hun over het hoofd gaat groeien". „Onder toezicht van den Geneeskundi gen Dienst staat ook het Volks- en School- bad aan de v. d. Werffstraat, waar ook aan armlastigen kostelooze baden worden ver strekt". Tuberculosebestrijding. „Een nauwe samenwerking bestaat er eveneens met het districts-consultatiebu- reau ter bestrijding der tuberculose, dat gevestigd is in het voormalige Luthersche Weeshuis aan den Middelweg, waar ook de Leidsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose een onderdak heeft gevon den. De leider van het districtsbureau dr. G. Brouwer is tevens de arts van de Leidsche Vereeniging en de geneeskundi ge commissie van de vereeniging, waarvan ook de directeur van den Geneesk. Dienst deel uitmaakt, vergadert eenmaal in de i maand onder voorzitterschap van prof. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. Kuenen ter bespreking van de uitzending van Leidsche patiënten naar sanatoria. Verschillende Vereenigingen o.a. „Her wonnen Levenskracht", „Draagt elkanders Lasten", e.a., helpen de fondsen voor uit zending bijeen brengen. Op het consulta tiebureau worden bovendien de kinde ren onderzocht, die in aanmerking ko men voor uitzending naar de Leidsche Buitenschool te Katwijk, waaraan de gemeente een belangrijke subsidie ver strekt, onder voorwaarde, dat de plaatsing der kinderen geschiedt naar het oordeel van den directeur van den Geneesk. Dienst Onder de instellingen, waarmede onze dienst ten nauwste samenwerkt, moet ik verder nog noemen het consultatiebureau voor geesteszieken, waar dr. Jelgersma de voor- en nazorg behandelt (waarover ik reeds geschreven heb in mijn onderhoud met dr. Stuurman, den geneesheer-direc teur van Endegeest. H. G.), het consul tatiebureau voor moeilijke kinderen en de gemeentelijke woningstichting. De volkshuisvesting is natuurlijk ook van groot belang voor de volksgezondheid en de gemeentelijke woningstichting maakt het speciaal mogelijk, dat door tus schen komst van den directeur van den Geneesk. Dienst aan t.b.c. gezinnen betere woningen worden verschaft, vaak met toe slag uit een daarvoor' bestemd fonds. Het bureau van de gemeentelijke woningstich ting is mede gevestigd in het gebouw van den Gen. Dienst. Door deze inschakeling van allerlei par ticuliere organisaties kan de eigenlijke staf van den gemeentelijken dienst vrij klein zijn. Het ambtelijk apparaat bestaat dan- ook slechts uit een directeur, vier ver pleegsters, één klerk le klas en een hulp klerk. Deze stellen de noodige statistie ken samen betreffende de uitbreiding van het aantal ziektegevallen, de ziekenverple ging, sterfte enz. Zij stellen de maand- en jaarverslagen samen, voeren de admi nistratie en de correspondentie en houden het archief bij, dat (en dit is wel interes sant van degenen, die met archiefwerk op de hoogte zijn) geheel is ingedeeld volgens het decimale stelsel". De gezondheidstoestand is niet slechter dan elders. „Hoe staat het met den gezondheidstoe stand van de stad" vroeg ik ten slotte aan dr. Horst, nadat mijn leekenoogen tever geefs getuurd hadden op de verschillende overzichtskaarten, die overzichtelijk ge noeg zijn, doch waarvan ik de gegevens niet kon interpreteeren. „De gezondheidstoestand is goed te noe men, zeker niet slechter dan elders. Eén ding kan ik met nadruk zeggen en dat is, dat, in tegenstelling met hardnekkige be weringen, malaria hier niet voorkomt. Men hoort dikwijls het tegendeel beweren, maar hoe de menschen daaraan komen, is mij een raadsel". Het was reeds vrij laat geworden en ik verontschuldigde mij, omdat ik meendë, dat het bureau op de gewone kantooruren gesloten werd. „Wij zijn iederen dag geopend van 88 uur, ook 's Zondags. Zelf doe ik ook mee, zoodat ik menig uurtje hier door breng. Bovendien heb ik nog tweemaal in de week een extra spreekuur voor de ver strekking van versterkende middelen, wat een typeerend verschijnsel is van de heer- schende malaise". Malaise, armoe, ellende, ziekte en kwa len, verwondingen en kneuzingen, heel het lijden der bevolking treedt langs dr. Horst en zijn dienst voorbij en het is zijn taak te lenigen en te helpen, leiding te geven in den georganiseerden strijd om de volksgezondheid, daarbij zijn ambtelij ke taak doorwarmend met echt mensch e- lijk medegevoel. Deze „dienst" draagt zijn naam met eere, hij dient waar nood heerscht. Mr. H. F. A. GEISE. Probeer ze....en ook Gij zult zeggen: £}e Tkd&c&indscfte Tandfiasta, is onbetwistbaar de beste.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1