r 1 WOENSDAG 23 JANUARI 193b DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 GEMEENTERAAD. Voortzetting der Alg. Beschouwingen. B(j de voortzetting der Algemeene Be schouwingen op den derden dag der Be- grootingsdebatten was hedenmiddag het eerst het woord aan den heer Coster (R.K.) die het voorzichtig beleid van B. en W. prijst, daar Leiden nog credletwaar- dig is gebleven. Hij bepleit verder een normale promotie van ambtenaren, spe ciaal van de Lichtfabrieken, en dringt aan op de instelling van een ventvergunning. Spr. gevoelt niets voor een subsidie aan drankbestrijdersvereenigingen. De broei nesten van drankmisbruik zijn de clandes tiene drankverkoopers, maar niet de bo nafide verkoopers. Wanneer de heer v. Eek zoo'n medelijden heeft met den mid denstand, moet de S-D.A.P. niet stemmen tegen verruiming van de Winkelsluitings wet. (Wordt vervolgd). K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Het propaganda-werk der jongeren. In een tafelrede, welke prof. Cleophas Zondagmorgen aan het ontbijt der Hanze heeft gehouden, merken wy 't volgende op: Prof. Cleophas wees o.a. er op, dat de vereeniging zelf moet uitgroeien en dit moet gebeuren door het propaganda-werk der jongeren, aan wie toch later de Hanze zal moeten worden overgelaten. Daarom vroeg spr. de zoons der Hanze- leden in dit werk te betrekken enz. Ongetwijfeld heeft prof. Cleophas hier mede de K. J. M. V. bedoeld. Want zij alleen is de aangewezen ver eeniging voor de zoons der Hanzeleden. Mogen velen het toch een begrijpen en gehoor geven aan de roep der K. J. M. V. om dan gezamenlijk te bouwen, zoo als spr. het zeide, aan het gebouw der toe komst. De Propaganda-leider. AAN DE LEIDSCHE BURGERIJ! Ter gelegenheid van het 7de lustrum der V.V.S.L. wordt op Dinsdag 29 Januari a.s. in den Schouwburg alhier een opvoering gegeven van: „Tot in lengte van da genspel in 6 tafereelen van Diene- ke Boissevain, lid der V.V.S.L. Alle stadgenooten worden verwacht! Kaarten verkrijgbaar bij den heer Vari" Zwicht, Breestraat, DE BODEMKARTEERING VAN DELI. Op uitnoodiging van de Leidsche Geolo gische Vereeniging en de Leidsche Biolo- genclub sprak dr. J. H. Druif, agrogeoloog van het Landbouwproefstation Deli over „De bodemkarteering van Deli uit geolo gisch en biologisch standpunt bezien". Spreker begon zijn lezing met te wijzen op den grooten invloed, die de aard van den bodem heeft op het product, de tabak. De prezen per pond tabak varieeren van 0.18 tot 2.50, al naar den grond waarop zU geplant werd. De aard van den grond, in samenwerking met het uiterst vochtige warme klimaat zijn oorzaak van de uitste kende kwaliteit van de tabak. De geoloog onderscheidt in dit gebied lipariet- en dacitolipariettuffen, oude en jonge daciet, lahars, rivierterrassen en al luviale gronden, (kustzone), waartusschen op enkele plaatsen oudere formaties aan den dag treden. De lipariettuffén zijn groo- tendeels geleverd door een vulkaan, die de plaats van het tegenwoordige Tobameer innam, en beslaan een oppervlakte van 20000 K.M.2 met een gemiddelde dikte van minstens 100 M. Langs de kust loopen deze tuffen onder de jongere afzettingen door; men trof ze o.a. aan in een boring in de haven van Belawan. De rivieren snijden diepe dalen in de tuffen in, waarvan de hellingen ook veelal voor tabakscultuur worden gebruikt. De lahargronden zijn gevormd door de vroegeren vulkaan Sibajek, waarvan nu nog resten als wal om den tegenwoordigen krater heen staan. Deze laharstroom bezit de enorme lengte van 70 K.M. bij een breedte van 20 K.M. en levert een zeer goeden grond Voor de tabakscultuur. Vroeger onderscheidde men alleen witte, roode en zwarte gronden. Het bleek ech ter, dat sommige plantages op roode grond veel betere tabak leverden dan andere, of schoon de bodem schijnbaar gelijk was. Het petrografisch onderzoek wees uit, dat men hier met een strook dacitolipariettuffen tusschen de lipariettuffen te maken heeft. De witte gronden (alluviale afzettingen langs de kust) verschillen in samenstelling al naar den aard van het gesteente in het achterland: zoo is er b.v. een strook, afge zet door twee rivieren welke hun oorsprong hebben in een jong dacietgebied, die betere tabak levert dan de overige witte gronden. Deze rivierafzettingen zijn bovendien alle vruchtbaarder dan het achterland zelf. De zwarte gronden zijn de laharafzettingen, plaatselijk echter danken zij hun ontstaan aan hydrothermale kalksteenafzettingen en zijn dan veel minder vruchtbaar. Men vindt soms twee soorten tuf boven elkaar, b.v. daciettuf en lipariettuf. Bij be planting van hellingen waarop deze twee lagen optreden krijgt men „bonte" tabak. Spreker behandelde daarna nog de mi- neralogische samenstelling van de verschil lende gronden. Opmerkelijk is het voor komen van orthiet in de lipariettuffen, wat waarschijnlijk door zijn gehalte aan zeld zame aarde de oorzaak is, dat op deze gronden de z.g. topziekte niet voorkomt. De daciet bleek merkwaardigerwijs pe- rowskiet te bevatten. Het tertiair onder scheidt zich. door de groote hoeveelheid daarin voorkomende mineralen. De lezing werd toegelicht met verschei dene kaarten en een groot aantal lantaarn plaatjes. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN. Het Comité Leldm en Omgeving voor den verkoop der Weldadigheidspostzegels en Briefkaarten kan met voldoening op de afgeloopen maand van actie terugzien. Dank zij de krachtige propaganda en de medewerking van vele stadgenooten kan het Comité dankbaar vermelden, dat de op brengst dit jaar grooter is dan het vorige. Aan postzegels werd voor een bedrag van 5254.65 in Leiden en Omgeving ver kocht (vorig jaar 4357.58). Hiervan werd door het Comité aan bestellingen in de stad geleverd voor een bedrag van 1210.12 (vorig jaar f 779) terwijl voor het overige deel het tentje in het Postkantoor de mees te afnemers vond. Verschillende firma's hier ter stede ver leenden belanglooze medewerking, zoodat de onkosten tot een minimum beperkt kon den worden. Het Posttentje werd geleverd door den heer Rovestein, terwijl de heer D. Teske voor de verlichting zorg droeg en de firma Vroom en Dreesmann, zooals ook vo rige jaren, de aankleeding verzorgde. Deze laatste firma zijn wij bijzonderen dank ver schuldigd, want door hare welwillendheid kon de afzet der Kérst- en Nieuwjaars kaarten aanmerkelijk verhoogd worden, omdat het Comité vergunning kreeg, ge durende de drukke dagen vóór St. Nico- laas in de zaak van Vroom en Dreesmann deze kaarten te verkoopen. Ook de firma G-erzon nam een aantal postzegels en kaarten in depot en bood ge legenheid, die aan de cassa te koopen. De gezamenlijke depots in de stad gaven een bedrag van ƒ325.— In de buitengemeenten werden de vol gende bedragen geind: Noordwijk ƒ264.24, Koudekerk 83.59, Oude Wetering 29.39, Zoeterwoude 80.03, Zoetermeer 10.23. Behalve de postzegels werden nog ver kocht 301 series houtsneden, 1416 Kerst kaarten, 1557 Nieuwjaarskaarten en 142 kalenders. E. H. B. O. Door de afdeeling Leiden van de Neder- landsche Vereeniging voor E. H. B. O. werd gisteravond deelgenomen aan de onder linge wedstrijden, welke door de afdeeling Voorschoten waren georganiseerd. Hierbij wist de Leidsche groep beslag te leggen op den tweeden prijs, benevens den eer sten prijs in de eind wedstrijd, terwijl aan den heer W. M. van Kampenhout den lei- persprijs werd toegekend met het hoogst aantal punten als groepleider. Voorwaar een mooi succes. Handelsregister K. V. K. Nieuwe inschrijving. 6566. T. Vuyk en Zonen. Alphen a. d. Rijn, Groene- weg 19a. Handelskweekerij „Dana" E.: A. Vuyk, Alphen a. d. Rijn. W ij z i g i n g. 6498. N.V. Manufacturen- handel „De Witte Ster" (f.). Leiden, Haar lemmerstraat 170. Hoofdz.: Rotterdam. Ha: g 15/17. De zaken zijn overgegaan aan de N.V. Rotterdamsche Manufacturenhan- del, die het filiaal te Leiden drijft onder den naam: Het Lingeriehuis. Hedenmorgen te 8 uur ontstond een be gin van brand ten huize van den rijwiel handelaar S., Morschstraat 7. Tengevolge van oververhitting van een haard was de vloer daaronder gaan branden. Met eenige emmers water werd het vuur gebluscht. De brandweer behoefde geen dienst te doen. MUZIEK. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Nederlandsch Kamerorkest. De uitvoeringen van het Nederlandsch Kamerorkest onder leiding van Otto Glastra van Loon zijn momenteel het middelpunt geworden van jonge krachten en jonge ge dachten. Telkens weer brengt het ons een nieuwe uitvoering, leidt de dirigent ons binnen in een voor ons onbekend gebied. Ongeveer 40 procent van het programma was gegeven aan muziek van onzen tijd. Het overige aan muziek van voorheen. Vol komen verantwoord dus, maar dit niet alleen. Daar de Leidenaars over het geheel genomen weinig in de gelegenheid worden gesteld tot het hooren van nieuwe compo sities, zijn wij den dirigent zeer dankbaar voor deze programmakeuze. Aangevangen werd dus met een in 1928 verschenen „Cyclus voor Kamerorkest" van Hugo Godron. 't Komt ons voor, dat een vruchtbare geest zich uit. Een juist begrip van het speciaal muzikale, dat elk instru ment kenmerkt is hem eigen. De houten blaasinstrumenten, fagot, clarinet, hobo en fluit treden telkens solieerend naar voren. De thema's zijn geslaagd. Een voortdurend streven naar concentratie is kenmerkend De vorm is beknopt. Aan de gevoelsdyna- miek is, eveneens plaats ingeruimd. De cyclus als geheel mist blijkbaar haar sug gestieve inwerking niet. Met groote be langstelling werd Godron's werk, dat qua vertolking op zeer hoog peil stond, uitge voerd en met enthousiasme is de inter pretatie ontvangen. Kan het anders als er met zoo'n animo en liefde gemusiceerd wordt? Dan werden wij overgeplaatst naar an dere tijden. „Concert dans le goüt théatral" van Frangois Couerin (11681733) was nu aan de beurt. Cortot heeft zijn talent eraan besteed, het concert in partituur te bren gen. In Couperin (zoo zegt Jean Aubery) ligt de teergevoelige belijdenis van een weloverwogen menschenkennis, getuigenis van vernuftige opmerkingsgave, een zeke re levenslust en gevoel, dat wij vaak. by den Franschman ontmoeten. Met deze be zetting komt de polyphone-muziek voor treffelijk tot zijn recht; de contrapuntiek op eenvoudige fraaie thema's tot in de fijnste schakeeringen gevarieerd. Wij ge noten een uitvoering, die niet alleen allen lof verdient, maar in den fijnen verzadig VAN ONZE ADVERTEERDERS ZILVEREN JUBILEUM Fa. A. N. TURKSMA. Vandaag viert de bekende firma A. N. Turksma, handel in speciale heerenmode artikelen, dameshandwerken en kleerma- kersfournituren, Haarlemmerstraat 171, haar zilveren bestaansfeest. Den 23sten Januari 1910 nam de heer A. N. Turksma deze zaak over en dat hij er zich met hart en ziel aan heeft gegeven, bewijst wel het feit, dat hij tot tweemaal toe, in 1919 en 1929 tot verbouwing moest besluiten. In 1933 kwam een zoon van den oprichter, de heer N. Turksma, mede in de zaak en sedert eenigen tijd heeft de heer A. N. Turksma ook een zaak in Bneek. Fries van geboorte, bleef het hooge Noorden hem steeds trekken en h(j nam de leiding van de zaak in Sneek op zich, terwijl zijn zoon hier bleef. De jubileerende firma, die naast de de tailzaak ook een engros-handel heeft, mocht ter gelegenheid van haar zilveren jubileum tal van blijken van belangstelling ondervinden. Zakenrelaties, klanten, vrien den en bekenden zonden bloemen, tele grafische en andere schriftelijke gelukwen- schen, terwijl op de hedenmiddag gehou den receptie zeer velen van hun belang stelling persoonlijk deden blijken. Wij herinneren onze lezers(essen) nog eens in het bijzonder aan de Jubileumre clame, waaraan verbonden zijn gratis K. L.M.-vluchten. Voor bijzonderheden zie men de annonce van gisteren. den klank en bijzonder mooi orkesttimbre tot een waar muzikaal genot werd. Fernando Zepparoni, de concermeester van het Nederlandsch Kamerorkest, ver tolkte het „vioolconcert in D" van Bocche- rini en hij heeft mooi gespeeld. De toon- vorming is overal even geacheveerd, de streek licht en draagkrachtig. Zijn gevoels uiting is zuiver en juist, en voortreffelijk zijn stijlaanvoeling. Deze muziek ligt hem buitengewoon en wanneer hij musiceert boeit hij voortdurend, zoodat het al haast niet anders kón of na afloop van zijn sug gestieve interpretatie werd op ondubbel zinnige wijze uiting van groote waardee ring gegeven. Het orkest stond hem voor treffelijk ten dienste; in mooi evenredig samenspel. Na de pauze betrad Richard Boer het jodium om het „Concerto Franco Ameri- cain" van Wiener (1896) voor te spelen, door het orkest gesecundeerd. Het is ge vaarlijk om bij het eerste aanhooren van moderne muziek het woord mooi te ge bruiken. Maar toch stellen wij de vraag: hooren wij hier niet een krachtig levendig rhythme in de twee uiterste deelen? Heeft het zangrijke middendeel niet een mooie muzikale tint en is het geheel niet boeiend?. Is de volgorde van de verschil lende deelen door wisseling en herhaling niet geschikt om de 'stemming gespannen te houden? Wij behoeven nauwelijks te zeggen, dat Richard Boer met veel enthousiasme heeft gemusiceerd, technisch, rhythmisch en fijnzinnig. Maar is deze muziek met zijn jazz-rhyimen eigenlijk wel het genre voor den subtiel, innerlijk sensitief aangelegden Richard Boer, die zoo graag in de klassie ken snuffelt (Bach, Rameau, de clavecinis- ten) en die zoo stylistisch is? Het midden deel, dat aan zijn aesthetischen aanleg het meest nabij komt, heeft hy uiterst wellui dend en sensitief vertolkt. Men was bui tengewoon opgetogen over Boer's perfect verzorgde voordracht, benevens natuurlijk de zorgvolle toewijding van Glastra's or kest. De toejuichingen groeiden aan tot gejuich, toen de secretaris der Maatschap pij voor Toonkunst den solist een buiten gewoon fraaie krans offreerde. Ten slotte „Sérenade in D" voor strijk orkest van Dvórèk. Hier is noodig intens muzikale medewerking zoowel van uit voerenden als van de toehoorders en het heeft hieraan niet ontbroken. Alles was goed en mooi, de klank van het ensemble voortreffelijk. Onder Glastra van Loon's muzikale en pittige leiding hebben wij op dezen mooien avond de verschillende muzieken zoo dicht mogelijk hooren be naderen en is er in de zaal (Schouwburg) zoo goed mogelijk beproefd hieraan deel genoot te worden. Men was enthousiast en uitte dit in langdurig applaus. In dank voor al deze waardeering liet de dirigent een extra-orkestnummer spelen. (Kan het een of andere serenade van Haydn geweest zijn) zóó ragfijn en transparant, dat het volmaakte haast nabij was. Zoo is dit een bijzonder mooie avond geworden en hier door beïnvloed is men opgetogen naar huis gegaan. J. K. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. INBRAAK IN ETALAGEKAST. Voor 300.— aan costumes gestolen. In den afgeloopen nacht werd ingebro ken in het winkelpand van den heer W. aan de Julianastraat. Door het verbreken eener deur heeft men zich toegang weten te verschaffen in een vrij van den winkel staande etalagekast, waaruit aan heeren- costumes en andere mode-artikelen tot een gezamenlijke warde van pl.m. 300 gulden werd ontvreemd. De betrokken winkelier, die gistermorgen eerst om 11 ur tot de ontdekking van den diefstal kwam, is te gen inbraak verzekerd. Diefstal. Door'den fabrieksarbeider F. werd bij de politie aangifte gedaan, dat op de fabriek waar hij werkzaam was uit zijn jas een portemonnaie met inhoud werd ont vreemd. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Getrouwd: A. C. C. v. Rijnswou jm. en B. M. Eik jd. Overleden: A. Crama wedn. 04 j. A. v. OostenbruggeNieuwland vr. 80 j. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER Wegens overtreding van de Auteurswet had zich te verantwoorden de Wasse- naarsche hoteldirecteur J. E. B. Verd. was ten laste gelegd, dat hij in den zomer van 1933 opzettelijk een fo'.o, voorstellende zijn hotel met omgeving, welke foto was genomen door zekeren Do B. te Haarlem, die hiervan het auteurs recht bezat, ter verspreiding in Neder landsch dagblad heeft laten plaatsen. De zaak is uitgesteld tot 30 Januari a.s. daar de voornaamste getuigen niet waren verschenen. DIEFSTAL VAN BENZINE. De Rechtbank veroordeelde vandaag een schipper en zijn knecht, wonende te Den Helder, beiden tot een gevangenis straf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. Het tweetal had benzine gestolen uit vaten, welke zy naar Den Helder moesten vervoeren. Een chauffeur werd wegens heling hij had de gestolen benzine gekocht veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf. BELEEDIGING IN „DE TRIBUNE". De Vierde Kamer der Arr. Rechtbank te Amsterdam veroordeelde vr' *-•"» den 30- jarigen havenarbeider P. J. D. wegens be- leediging tot drie maanden gevangenis straf. Verdachte had in de „Tribune" een ar tikeltje geschreven, waarin hij een curator er van beschuldigde een boerin voor der tien koeien te hebben bestolen. Bij verstek had de rechtbank hem tot zes maanden veroordeeld, hij was van dit vonnis in verzet gekomen. Als verdediger trad op Mr. P. van 't Hoff Stolk. LAATSTE BERICHTEN AFFAIRE VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT Oproep van den Commissaris der Centrale Recherche De Commissaris van Politie, Centrale Recherche, Hoofdbureau van Politie te Amsterdam, verzoekt bankinstellingen, ef fectenmakelaars of andere personen, die de laatste jaren obligaties 1200 3 pet. 1867 uitgestelde of werkelijke schuld (al of niet afgestempeld, en al of niet voorzien van talons) der N.V, Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, bij de directie van die N.V. hebben doen verzilveren en daarvoor een bedrag beneden 200 per stuk hebben ont vangen, zich schriftelijk lot hem te willen wenden, onder mededeeling van bijzonder heden. Ter voorkoming van overbodige corres pondentie, wordt nadrukkelijk erop gewe zen. dat bovenvermeld verzoek geen be trekking heeft op loten van het Paleis voor Volksvlijt. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN Op een grensweg in de nabijheid van de Noord-Limburgsche grens onder Heyn heb ben de Duitsche grensambtenaren in den afgeloopen nacht een gepantserde smok- kelwagen aangehouden. Toen de smoKkelauto op het bevel der beambten niet stopte, werd door de ambte naren op de banden van de auto gescho ten, tengevolge waarvan de auto aan het slingeren raakte en omkantelde. De wagen bleek 1000 K.G. koffie en tabak te bevatten Bij de wagen vond men een afgerukten vinger en bloedsporen. De inzittenden van den wagen waren echter verdwenen. KERKINBRAAK TE RUINERWOLD Verdachte aangehouden Toen gisteravond de Kerkeraad der Ge reformeerde Kerk te Ruinerwold-Koekan- ge voor een vergadering bijeenkwam bleek dat ook in dit kerkgebouw ongewenschte bezoekers waren geweest. Hoewel in de kerk vrij wat geld aanwezig was en alles overhoop gehaald was, hebben de dieven niets ontvreemd. De offerbussen, die de collectes van een geheel jaar bevatten zijn onaangeroerd gebleven. De brandkast is iets beschadigd, maar ook hier is het niet verder gekomen. In verband met de diefstal in de Ned. Herv. Kerk, die den vorigen dag was ge pleegd, heeft de majoor van de Rijksveld- wacht te Meppel aangehouden den 22-ja- rigen Chr. G. J. D. te Steenwijk, vroeger klompenmaker te Meppel. De aangehoude ne was reeds meermalen verdacht van het plegen van kerkdiefstallen in andere plaat sen, o.a. te Amersfoort en te Epe. Hij heeft toegegeven, op het terrein van de kerk ge weest te zijn. SCHIP OMHOOG GEVAREN Hedenmorgen omstreeks half zes is het motorschip „Goede Hoop", metende 450 ton, schipper W. de Waart uit Oudekerk aan de IJssel, komende van Gent en gela den met zand in de Biezelingsche Ham om hoog gevaren. De sleepbooten van Muller uit Terneuzen zijn ter assistentie aanwe zig, zoo mede een bergingsvaartuig van Tak uit Rotterdam. Het schip was op weg naar Oudekerk aan de IJssel. Men zal trachten hedenmiddag by hoog water het schip vlot te krygen. AGENDA LEIDEN. Woensdag, Dioé. Ver. van R.K. Onderwij zers in het Bicdcm Haailem, afd Leiden en Omstve.tcn, jaarvergade. ring in Der. Burcht, 6.30 uur. Woensdag. Ontwikk»lingsavonö voor de leden van den R. K. V' iksbond. Spreker A. Angenent» Haarlem, 8 uur. Woensdag bi. een komst voor de leden van de Graf. Studie-club, Bondsgebouw 8 uur. W9ensda?. Jaarverg. K. J. M. V. „Eigen Huis", 8.30 uur. Donderdag. Zitting R. K. Reclassecrings- verecniging, 89 uur, St. Vinccn- tius-vcreeniging. Zaterdag. Opvoering door Litteris Sacrum van „Blauwbaard's 8e vrouw", Schouwburg 8 uur. (Alleen voor strikt volwassenen). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Jan., a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmnrkt 8, telef. 552, en C. van ZÜP, Wilhelminapark 8, O'egstgeest, tel. 274. BIOSCOPEN. Casino: Volwassenen. Lido: Volwassenen Luxor: Volwassenen. Trianon: Afgekeurd. TELEGRAMMEN DE KOUDE IN DE VER. STATEN. NEW-ORLEANS. 23 Jan. (V. D.). De koude-golf in de Vereenigde Staten heeft zich thans ook tot de Zuidelijke staten uit gebreid. Sneeuwstormen en overstroo mingen veroorzaakten groote schade, die op verscheidene millioenen dollars ge raamd worden. De koude heeft ook reeds vele slachtoffers geëischt. Groote kudden vee zijn bovendien in de velden bevroren. Verscheidene schepen zijn tengevolge van den storm vari hun ankerplaatsen losgesla gen. SOLDATEN DOODGEVROREN. BELGRADO, 23 Jan. (V. D.). In een sneeuwstorm nabij Podgorica in Montene gro zijn zeven soldaten vermist. Gisteren werden de lijken ontdekt van drie hunner. Zij bleken te zijn doodgevroren. De overi gen vier soldaten z(jn nog steeds niet gevon den. HET PROCES TEGEN BRUNO HAUPTMAN'N. FLEMINGTON, 23 Jan. (V. D.). De procureur-generaal Wilenz heeft medege deeld, dat hij Woensdagmiddag het getui genverhoor zal beëindigen nadat nog zeven getuigen charge gehoord zijn. De houtdeskundige Koehler, die in onge veer 40.000 houtzaken een onderzoek heeft ingesteld naar de herkomst van het hout van de ladder, waarmee de ontvoering is gepleegd, zal heden een verklaring afleg gen, dat een deel van de ladder vervaardigd is uit planken van den zolder in Haupt- mann's huis. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 22 Jan. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 4235 die ren, w. o. 203 paarden, 4 veulens, 1 ezel, 1186 magere runderen, 849 vette runderen, 198 vette kalveren, 1330 nuchtere kalveren, 187 graskalveren, 245 schapen of lammeren en 32 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 5658 cent, 4852 cent en 3238 cent; vette ossen 5054, 4548 en 3840 cent, stieren 4648. 42—44 en 38 ct.; vette kalveren 75—80, 6065 en 4550 cent; graskalveren 454035 cent; scha pen 373330 cent; lammeren 393430 cent; nuchtere slachtkalveren 30 en 24 ct slachtpaarden 40—35—30 cent. Prijzen per stuk van mager vee: nuchtere slachtkal veren 765, nuchtere fokkalveren f 17 13—8; slachtpaarden 160—12080; werkpaarden 230—150—90; hitten f 95— 75—65; stieren 240—190—140; kalfkoeien 220—180—120; melkkoeien 215—180— 120; vaarzen 1 130—100—70; pinken 100 —8060; graskalveren 60—5040; scha pen 16—12—8; lammeren 11—9—7. AMSTERDAM. 23 Jan. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. 216 vette kalveren le kwal. 56—62 cent. 2de kwal. 48—55 cent en 3e kwal. 40—70 cent per kg. levend gewicht, 40 nuchtere kalve ren f 4.00—7.50 per stuk, 332 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 kg. 39—40 cent per kg. slachtgewicht, zware 38—39 cent en vette 37—38 cent idem. WOERDEN, 23 Jan. Kaas. Aanvoer 120 partijen. Met rijksirierk le kwal. f 1819 en 2e kwal. f 16—17 per 50 kg. Handel matig. WISSELNO'i'fcEtf i n AiVlSTEKDAJVI (Officieel) Londen 7.253/, Berlun 59. 'fl New York 1.48»/.. P"Ü» 0.76,/; Brussel 34.54 Zwitserland 47 92 Milaan 12.65 Madrid 20.25 3slo 86 471/2 Kopenhagen 32.421/2 Stockholm 37.421 /0 Weenen Praag 6.19l/4 Boedapest

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3