Vreemde cheques en bankpapier WOENSDAG 23 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 WATERPOLO ZIAN IV—POELMOER 6—1. In „de Regentes" had gisteravond voor de derde afdeeling van den Haagschen Zwembond een ontmoeting plaats tusschen het vierde zevental van Zian en Poelmeer. Nadat een gevaarlijke Poelmeer-aanval on schadelijk was gemaakt, opende Zian door Van Langen de score (10). Toen de eerste helft was verstreken, had Lu ij er Zian een 40 voorsprong bezorgd. In de tweede helft gingen de gasten er het eerst tusschenuit en Westen wist Kok te verschalken en de eer te reden (41). Boogaards bracht met 2 doelpunten den stand op 61. BOKSEN DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TWEEPERSOONSBOBS. Geen Nederlandsche deelname. Naar bekend heeft Nederland in prin cipe destijds ingeschreven voor de wereld kampioenschappen tweepersoonsbobs, wel ke op 2 en 3 Februari a.s. te Iglis bij Inss- bruck worden gehouden. Naar wij verne men heeft Neder'ar.d deze inschrijving he laas moeten terugtrekken, daar een der le den van de bema.in ng verhinie.d is. Over wogen wordt nog om uit te komen in de wedstrijden om het wereldkampioenschap voor bobs bemand met vier personen, wel ke op 14 en 15 Februari a.s. te S1 Moritz plaats vmden. fWr beslissing daaromtrent zal nog nader door de Nederlandsche Bobsleighclub worden genomen. SCHAKEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN O. De competitie. In „In den Vergulden Turk" speelde gis teravond het eerste tiental van Philidor een competitie-wedstrijd voor de le klasse tegen het tweede tiental van het Leidsch Schaakgenootschap. Deze wedstrijd was van groot belang, zoowel voor de hoogste, als voor de laatste plaatst. Verloof L. S. G. II, dan had het de meeste kans op de laagste plaats te ko men. De volledige uitslag is de volgende: L.S.G. Ph. M. KoertW. H. v. d. Nat 0—1 D. de Jong—J. E. Stol 11/2—1/2 M. BloemG. Pels 01 W. B. HofmanP. J. v. d. Zeeuw 10 I. ZitmanC. J. Kooreman 1/21/2 M. J. DiebenP. Herfkens 01 E. WittnerW. Verver 01 J. H. AalbersbergJ. J. Abspiel 10 F. JuressenJ. de Boer 01 R. H. HorstJ. Buurman 10 Totaal 46 De stand in deze groep is nu de volgen de geworden: gesp..gew.gel.verl.v.t. p. Philidor I 4 3 1 22—18 6 Hazerswoude I 3 2 1 1713 4 Bodegr. I 4 2 2 101/2—191/2 4 Leiderdorp I 3 1 2 131/2—161/2 2 L. S. G. II 4 1 3 17—23 2 Alleen de wedstrijd Hazerswoude I Leiderdorp I blijft nu nog over. Deze zal gespeeld worden op Maandag 28 Januari a.s. te Hazerswoude. Indien Hazerswoude wint, al is het slechts met 5 1/24 1/2, dan is het kampioen, bij gelijk spel is Philidor kampioen, bij winst voor Leiderdorp is Philidor eveneens kampioen. Alleen in het geval, dat Leiderdorp met groote 'cijfers verliest, zal het de laagste plaats innemen, bijv. bij een nederlaag van 37. WINTERWEDSTRIJD LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. In de hoogste groep won W. Demmendal van mr. A. G. de Blécourt, doch verloor van L. J. Rutten, mr. J. G. v. Eybergen en G. Bosscha speelden remise, zoodat de stand thans als volgt luidt: Bosscha 41/2 uit 5, Van Eybergen 3 uit 5, Demmendal 2 uit 4, Rutten 2 1/2 uit 5, v. <L Nat 21/2 uit 4. De overige deelne mers behaalden minder punten. DAMMEN DISTRICTSVERGADERING. Gisteren is een gecombineerde vergade ring gehouden van het Haagsche Districts- bestuur en de besturen der Leidsche en om liggende Damvereenigingen. Hierdoor is het District Leiden, bekend onder den naam van Den Haag B., tot stand gekomen, waarmede in de competitie 3de klas van den H. D. D. B. gespeeld zal wor den. De volgende tientallen hebbesn zich hier voor opgegeven: L. D. V. 2, P. D. L. V. met 3 tientallen, Katwijk aan den Rijn met 2 tientallen, Katwijk aan Zee en Leiderdorp. De eerste ronde is op 31 Januari a.s. en is aldus vastgesteld: L. D. V. 2Leiderdorp; Lisse 1Lisse 2; Lisse 3Katwijk aan Zee 2; R. D. C. 1 R. D. C. 2. Het persoonlijk kamp. van het District Leiden wordt thans geregeld door den Haagschen Districts Dambond. De inschrij ving is opengesteld tot 31 Jan. 1935, welke gedaan moet worden bij de Secr. van de clubs. Het inleggeld is 0.50, terwijl 1. ooutie gestort moet worden. DISTRICT „DE RIJNSTREEK". Competitie 2e kl. N. D. B. Na een spannende wedstrijd is het A. D. gelukt le beide puntjes tegen Kamerik thuis te houden, alhoewel Kamerik een goede partij gaf. A. D. C. reserve's speelden daar tegenover een minder goede wedstrijd en kregen een flinke nederlaag te slikken tegen het toch heusch niet zoo sterke O. G. uit Bodegraven. De uitslag is als volgt: A. D. C. IKamerik L J. VcrseputL. Blok J. v. d. HorstP. Stoop C. SchollaardtPh. Burggraaf D. BevaartJ. Nell T. LagerweijP. Muil J. OostermanF. van Ee F. J. OostermanG. van Dijk J. D. van BerkelJ. Kraan W. v. OfwegenG. v. Koerten J. GodthelpJ. Pak A. D. C. II—O. G. L K. v. LeeuwenM. Bekker J. v. OeverenC. J. Scheer P. VerkadeC. J. Rijkaart G. ZijlstraA. Sterk J. NagtegaalM. Scheer A. Breed ijkJ. Boef Jac. v. OfwegenH. de Kruijf P. v. OosteromC. Beijerman W. J. v. BerkelP. Bik L. v. OosteromF. C. Scheer 1—1 0—2 2—0 2—0 2—0 2—0 2—0 1—1 2—0 0—2 0—2 0—2 2—0 0—2 0—2 0—2 0—2 0—2 1—1 3—17 Verdere competitie uitslagen zijn: H. D. C. I—Z. D. en S. C. II 18—2; H. D. C. II— Z. D. en S. C. I 3—17. Kampioenschap van Alphen. Uitslagen der afgebroken partijen zijn: K. van LeeuwenJ. Godthelp 20 en J. v. d. Horst en J. van Oeveren 11. RECHTZAKEN DE MOORD TE GOUDA. Verdachte tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak van den 43-jarigen wagenverhuurder J. R. uit Gou da, gedetineerd, die op 2 October op de Nieuwe Markt te Gouda den 64-jarigen C. Laurier had aangevallen en hem met een mes een diepe steek in deri hals had toe gebracht. Vervolgens was R. op zijn slacht offer gaan zitten en had hem verder met zijn vuisten bewerkt, totdat omstanders den man bevrijdden. Laurier werd naar het Ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat hij behalve den steekwond aan den hals, die niet doodelijk was, een schedelbreuk had bekomen. Eenige dagen later is de man aan longontsteking, als gevolg van den schedelbreuk en het bloedverlies, overle den. Zooals men zich uit het ter zitting be handelde zal herinneren, had R. van Lau rier een wagenverhuurderij overgenoinen, doch de zaak was R. tegengevallen, waar om hij traineerde met hetgeen hij nog te betalen had. L. heeft daarop beslag laten leggen, wat R. in woede had doen ontste ken. Op 2 October had hij Laurier, die juist van den kapper kwam, opgewacht, waarna hij hem te lijf is gegaan met het reeds vermelde gevolg. De Rechtbank achtte poging tot doodslag bewezen en veroordeelde verdachte, in aanmerking nemend, dat hij verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht, tot 6 jaren gevangenisstraf en daarna ter beschikking stelling van de Regeering. DE BROEDERMOORD TE HOOGLAND. Tegen verdachte zes jaar geëischt. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft gisteren terecht gestaan de 22-jarige boe renarbeider H. B., die te Hoogland op 6 November zijn 18-jarigen broeder A. B. door een messteek in het hart van het le ven had beroofd. Verdachte bekende het ten laste geleg de, doch zeide de daad per ongeluk begaan te hebben. Hij kreeg een slag met een knuppel op het hoof en wist niet, dat hij een mes in zijn hand had. De president merkt naar aanleiding hiervan op, dat volgens verklaring voor den rechter-commissaris verdachte na den slag met den knuppel, waardoor hij op den grond lag, een mes heeft gegrepen en daarmede heeft gestoken. Verdachte blijft volhouden, dat hij niet wist, dat hij een mes in de hand had. Dr. M., pro-sector aan het Pathologisch Instituut te Utrecht, verklaarde, als getui- ge-deskundige, dat de messteek tot in de rechtervoorkamer van het hart was ge drongen. Door deze verwonding zijn ern stige bloeduitstortingen ontstaan, ook in de borstholte, die de hartfunctie belem merden. Daardoor is de getroffene na kor ten tijd overleden. Een broeder van verdachte deelde mede, dat in het achterhuis een ruzie tusschen verdachte en den verslagene was ontstaan; verdachte is toen regelrecht op A afge gaan en heeft met een mes gestoken. Nadat A. met den knuppel had geslagen, zakte hij ineen. Volgens getuige had de versla- gene altijd in tweedracht met de andere huisgenooten geleefd. De 21-jarige landbouwer v. d. G. deel de mede, dat zij dien avond hadden ge kaart. Verdachte's moeder had om 10 uur gezegd, dat het sluitingstijd was, doch de gasten waren niet dadelijk weggegaan. Verdachte had te kennen gegeven, dat men nog wel even kon blijven. Daarop was A. in de gelagkamer verschenen, die had la ten blijken, dat de bezoekers maar moesten vertrekken en daaruit was de ruzie ont staan. Verdachte had jenever gedronken, hoewel hij dit nimmer deed. Verdachte blijkt oppervlakkig niet veel berouw van zijn daad te hebben. Den president deelde hij mede, dat de verslagene een vervelende jongen was. Jhr. mr. Quarles van Ulford, officier van Justitie, betoogde in zijn requisitoir, dat van noodweer geen sprake is. Reeds lan gen tijd heeft er tusschen de beide broers een veete bestaan. Z. i. is wel degelijk van opzet sprake. Tengevolge van zware mis handeling is A. bezweken. De officier van Justitie achtte het misdrijf zeer ernstig en eischte tegen verdachte zes jaren gevange nisstraf. Mr. Schuitemaker te Amersfoort, verde diger van verdachte, vroeg uiterste cle mentie. Uitspraak 12 Februari. OVERVAL MET BEROOVING TE DEURNE De officier vraagt vrijspraak Dinsdagmiddag heeft de Roermondsche Rechtbank de strafzaak behandeld van C. en de B., de beide verdachten van den roofoverval te Deurne, gepleegd in den nacht van 3 op 4 Juli 1934. Voor deze zaak bestond een buitenge woon groote publieke belangstelling. Aangezien aan beide verdachten hetzelf de ten laste gelegd was, nJ. het binnen dringen in de woning van den 75-jarigen H. Geven te Deurne-Zeilberg, het binden van den ouden man en het medenemen van ongeveer ƒ40, werden de beide zaken sa mengevoegd. Als eerste getuige werd de 75-jarige Ge ven gehoord. De president, mr. Coenegracht, onder vroeg getuige Geven naar de verschillen de bijzonderheden, die zich in den nacht van 3 op 4 Juli in zijn woning hebben voor gedaan. De oude Geven vertelde, dat hij in den avond van 3 Juli om half elf naar bed was gegaan, met onde*- zijn hoofdkussen een doekje met 40 gulden erin. Naast zijn bed brandde op een tafeltje een klein petro leumlampje. Omstreeks middernacht werd Geven wakker, toen er twee mannen voor zijn bed stonden. De eene wilde hem binden. Geven begon om hulp te roepen, waarop de kleinste van de twee mannen den elle boog op zijn keel zette. De langste van de twee bond Geven aan handen, armen en voeten vast. De beide kerels zijn daarna in den kel der en in het voorhuis den boel gaan in- specteeren. Na een half uur kwamen zij terug en vroegen aan Geven, waar hij zijn geld had. Geven zag in, dat hij er nog slechter aan toe zou zijn, wanneer hij niets gaf en verwees de indringers naar het zakje geld, dat onder zijn hoofdkussen lag. Een der kerels vroeg, waar hij zijn steenen geldkistje verborgen nad, waarop Geven had geantwoord, dat hij geen stee nen geldkistje had. Op een vraag van den president of Ge ven misschien den grootsten kerel wel eens in het gezicht had kunnen kijken, ver telde Geven, dat hij tijdens het binden bij het schijnsel van een zaklantaarn, het ge zicht van den langste der mannen had ge zien. Na het gesprek over het steenen kistje waren de beide indringers verdwenen, nadat ze Geven nog hadden aangeraden, om niet te schreeuwen, aangezien ze anders zijn huis in brand zouden steken. In de stukken staat vermeld, dat Geven de beide indringers -via het raam in zijn kamer naar buiten heeft zien gaan. Op de zitting bleek evenwel, dat Geven ze niet naar buiten heeft zien gaan, maar dat dat meer een conclusie van hem zelf ge weest was. Hierna worden de beide verdachten naar voren gebracht. Het blijkt dat de B. nog geen vijf centimeter grooter is dan C. Op een vraag van den president, wie of Geven herkent van de beide verdachten, wijst- Geven verdachte de B. aan. Bij het verhoor van de politie had Geven even wel C. herkend en gezegd dat hij de groot ste van de twee indringers was..* Aangezien get. Geven hier zijn verklarin gen anders aflegt dan tijdens de vroegere verhooren, werd hij door den president en mr. Jugens nog eens nauwkeurig onder vraagd over de kwestie, wie van de beide verdachten nu precies de man met het doekje was. De president merkte op, dat getuige een beetje versleten is en dat zijn memorie niet zoo zuiver meer zal werken. De volgende getuige is Th. van der Voort, arbeider te Deurne. Get. heeft iri den nacht van 4 Juli omstreeks twee uur twee wielrijders over de markt te Deurne zien rijden. Zij kwamen van de richting Zeilberg en gingen in de richting Oss. Voor den rechter-commissaris had deze get. verklaard, dat de eene wielrijder hem op was gevallen door een alpino-petje, dat hij droeg. Hiernaar ondervraagd, deelde de get. mede, dat hij dit zich niet meer kon herinneren. Dit was een belangrijk punt geweest, aangezien meerdere personen den wielrenner met een alpinopetje gezien had den. Hierna werd H. A. v. d. Putten uit Oss, bijgenaamd „de Rut",, gehoord. Voor den rechter-commissaris had deze get. verklaard, dat de B. aan hem op 4 Juli verteld had, dat hij 's nachts met „den Ceel" een krakie had gepleegd in Deurne. (Dit is dezelfde getuige, die in de moord zaak de B. voor de Bossche rechtbank ver klaarde, dat P. de B. hem verteld had, dat hij, de B., zijn neef Gerrit had vermoord). V. d. Putte wist zich op de rechtszitting niets meer te herinneren van een verkla ring bij den rechter-commissaris. Op aller lei manieren poogden de rechters het ge heugen van dezen getuige op te frisschen, maar de Rut bleef zwijgen. Volgens verd. de B^ heeft de Rut zoo'n verklaring bij den rechter-commissaris af gelegd, om bij de heeren een wit voetje te krijgen, aangezien hem nog een veroordee ling te wachten stond voor een roofover val. Nu de Rut hier twee jaar gevangenis straf voor heeft gekregen „hoeft hij niet meer te liegen". Van het verhoor van dezen get. werd verder afgezien. Hierna werd J. v. d. Venne, straatmaker te Oss gehoord. Deze get. had aan den rechter-commissaris verteld, dat C. hem destijds had gevraagd om 'n krakie mee te gaan plegen in Deurne. Eveneens heeft deze get. dit aan ande ren verder verteld. Er zijn menschen, die dit zouden kunnen getuigen. Maar ook deze getuige kon zich van dit alles niets meer herinneren. Het eenigste wat hij zeggen kon, was, dat hij een vriend van verd. C. was. Op dit oogenblii- nam de officier van justitie, mr. dr. Rieter, het woord. „Edelachtbare heeren rechters, aangezien deze dagvaarding gebouw^ was op de ver klaringen, die de gehoorde getuigen voor den rechtercommissaris hebben afgelegd, en nu blijkt, dat deze verklaringen, die zoo stevig leken als beton, als een kaar tenhuis ineenstorten, zal ik moeten advï- seeren, van een verder getuigen-verhoor af te zien en voor de beide verdachten vrij spraak moeten vragen". De verdedigers, mr. Nederveen voor C. en mr. Tripels voor de B., sloten zich hier bij aan. Mr. Nederveen vroeg voor zijn cliënt de onmiddellijke invrijheidstelling, waartegen de rechtbank geen bezwaar had. C. werd evenwel niet in »n-ijheid ge steld, aangezien het O.M. nog een bevel tot inhechtenisneming tegen hem had, in verband met een vonnis, door een andere rechtbank tegen hem uitgesproken. BELEEDIGING VAN HET JODENDOM. Op 15 Januari j.l. heeft voor het Kan tongerecht te Den Haag terecht gestaan de Duitscher A. A. W. H., aan wien was ten laste gelegd, dat hij op 1 October van het vorige jaar bij het kringhuis van de Natio naal Socialistische Nederlandsche Arbei ders Partij, gevestigd in de Bagijnestraat in Den Haag, een luchtballon, waaraan was bevestigd brandend poetskatoen, heeft opgelaten, waarop afgebeeld een haken kruis en waarop voorkwamen de woorden: Dat Juda verrekke. De zaak werd toen uit gesteld voor nader onderzoek. Gisteren kwam de zaak opnieuw voor. Mr. Vissering, de ambtenaar van het O M. achtte wettig en overtuigend bewe zen, dat verd. de ballon heeft opgelaten. Spr. wees op het groote brandgevaar, dat bierdoor was ontstaan, daar de ballon ge- geregeld brandend poetskatoen verloor, terwijl zich in de onmiddellijke nabijheid een meubelmakerswerkplaats bevond. Spr. vorderde een boete van 25 subs. 25 da gen hechtenis. Mr. Veegens, onmiddellijk vonnis wij zend, wees er verd. op, dat hij om twee re denen werd veroordeeld. Ten eerste het reeds door den ambtenaar genoemde brand gevaar; ten tweede de voor de Joden kwet sende wijze, waarop op de ballon propa ganda werd gemaakt voor de N.S.N.A.P. H. werd geenszins veroordeeld, omdat hij de nationaal-socialistische overtuiging was toegedaan, doch omdat hij aan deze overtuiging uiting heeft gegeven in een beleedigenden vorm. De kantonrechter legde een hechtenis- straf van 14 dagen op. IS EEN PADVINDERSMES EEN WAPEN? De kwestie voor den Hooge. Raad. Na veroordeeling door den kantonrech ter was een padvinder door de Rechtbank te Haarlem vrijgesproken van het ten laste gelegde verboden dragen van een wapen, waartoe het O. M. het gebruikelijke pad vindersdolkmes had gepromoveerd. De officier van justitie teekende beroep in cassatie aan, en de advocaat-generaal bij den Hooge Raad concludeerde gisteren tot verwerping van het beroep. De advocaat- generaal betoogde, dat het er voor de straf baarheid niet om gaat, of het dolkmes wel als wapen gebruikt kan worden, doch om de bestemming er van als wapen. Arrest 18 Februari as. STATIONS DIE VEN TE ARNHEM VEROORDEELD. De Arnhemsche Rechtbank he^ft uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den 54-jarigen kleermaker G. S. v. d. H. en den 35-jarigen arbeider J. J. A. G., beiden uit Amsterdam en tegen den 42-jarigen koop man E. B. uit Rhenen, alle drie thans gede tineerd. Beide eerstgenoemde verdachten hebben in den nacht van 8 op 9 Novem ber ingebroken in het stationsgebouw te Echteld en gepoogd aldaar diefstal te ple gen. Wegens poging tot diefstal met braak werd v. d. H. veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en G. tot één jaar gevan- gennisstraf, beiden met aftrek der preven tieve hechtenis van 13 November. De derde verdachte E. B., die behulpzaam is geweest en o.a. het plan heeft ontworpen, werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf, met aftrek der preventieve hechte nis. De officier van justitie had dezlfde straf fen geëischt. „TeL" KERKNIEUWS Benoemingen in het Aartsbisdom Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den zeereerw heer W. A. J. Blaisse op zijn verzoek wegens gevorder den leeftijd eervol ontslag verleend als pastoor te Drempt, en heeft benoemd tot pastoor te Drempt den zeereerw. heer M. F Batenburg, heeft verder benoemd tot pastoor te Dronrijp den zeereerw. heer B. J. J. Bloemen, e.n tot pastoor te Ommen den zeereerw. heer S. de Bruin. WILT U IETS WETEN? Vraag: Wanneer ik zwabber sp'eel en de andere spelers gooien hun hooge kaar ten weg (omreden zij niet mee kunnen) en ik haal al de slagen, heb ik het dan verloren? Antwoord: Degene, die zwabber speelt, moet vier slagen halen. Hij mag echter meer slagen, zelfs alle, binnenhalen. Vraag: Wanneer speler A. 150 punten wil halen en speler B. gaat mee, b.v. met harten aas, mag C. dan, indien hij een slag heeft gehaald, b.v. met harten acht uitko men, als het aas nog niet gevraagd iss? Antwoord: Ja. Vraag: Wanneer ik pico-praat speel, moet ik dan meteen dien eenen slag halen, of gaat dit naar verkiezing. Antwoord: U is vrij dien sslag te ha len, wanneer u wilt. Vraag: Indien iemand pandoer speelt en hij vraagt b.v. ruiten aas mee, en hij heeft daar nog van een heer, een vrouw en een zeven, mag hij dan „verbod" zeg gen bij 't opgooien van den heer en de vrouw, m.a.w., dat daar nog niet het aas op moet vallen. Antwoord: Voor een heer mag dit wel, doch niet voor een vrouw. Indien de maat alleen het aas heeft, moet dit dade lijk vallen. Donderdagmiddag a^. geen gelegenheid tot het verkrijgen van mondelinge inlich tingen op rechtskundig gebied. CORRESPONDENTIE. v. L. te H. We achten plaatsing van Uw ingezonden stuk niet gewenscht. DE LUCHTR00VERS VAN H0ITIKA. 127. Het toestel was nu vlak bij. Zouden ze gezien wor den? Het scheen te gaan cirkelen. Ja, daar kwam het al lager en lager, beschreef kringen boven de heuveltop. Piet zwaaide onvermoeid met zijn zakdoek en het negertje stond ook met zijn armen te zwaaien. 128. Ja hoor, het was hun eigen toestel! Piet herkende het duidelijk. Maar hoe kwam hij ooit weer aan boord? Da len was hier op de heuvel met al die stekelige gewassen onmogelijk, en er viel nergens een effen grasvlakte te ontdekken. Wat vlogen ze nu laag! Opeens zag Piet iets als een touw onder aan het toestel hangen. Een touwladder scheen het wel te zijn.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10