26ste Jaargang DINSDAG 22 JANUARI 1935 No. 8020 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE VERWIKKELINGEN IN DE POLITIEK IN BELGIË BINNENLAND :1 VOORNAAMSTE NIEUWS. 2)e £eicbcke6otiTont DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waariw be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. DE RIJKSMIDDELEN Doordat de opbrengst der rijksmiddelen over December jl. bekend zijn geworden, hebben wij nu een overzicht over het ge- heele jaar. Meegevallen is het resultaat niet. De December-opbrengst der „overige middelen" dus der indirecte belastingen is boven de raming gebleven; de raming im mers bedraagt ƒ32.209.791, terwijl ont vangen werd ƒ33.470.117 hetgeen 1.260.326 is medegevallen. Dit is het ge volg van de hoogere invoerrechten (het tarief is dit jaar immers verhoogd) en van de incidenteele rechten en hoeten van suc cessie, van overgang bij overlijden en van schenking. Bijna alle andere posten wijzen met uitzondering van de accijns op zout, op wijn en op gedistilleerd een daling aan. Ook de omzetbelasting bleef opnieuw be langrijk bij de raming ten achter. Geraamd was 6.791.666 en ontvangen werd 5.513.015 dus 1.278.651 minder. Over het geheele jaar 1934 is de situa tie echter zeer ongunstig; het belooft niet veel goeds voor het loopende jaar, daar het nationale inkomen nog steeds terug gaat en de bezuinigingsnoodzaak de indi recte middelen nog spaarzamer zal doen vloeien. De raming voor het geheele jaar be droeg 386.517.500, geind werd slechts 359.313.376, dus minder 27.204.125, aan nieuwe belastingen werden ditmaal geïnd omzetbelasting 54.416.720, couponbelas ting ƒ4.116.785, tezamen 55.535.505, zoo dat de inkomsten van de posten, die ook het vorige jaar reeds bestonden niet mede- gerekend de verhooging van verschillende rechten en accijnzen in 1934 hebben opge bracht 303.779.870, tegen in 1933 332.634.886, zoodat, niettegenstaande de verschillende rechten- en accijnsverhoo- gingen een achteruitgang te constateeren viel van 28.855.016, of circa 8 1/2 pet. Zooals gezegd belooft dit voor 1935 niet veel goeds, vooral omdat de Regeering vol gens haar uitlatingen geen verdere belas- tingverhooging durft in te voeren, nu het nationale inkomen reeds tot een maximum is gedraineerd. De directe belastingen hebben ƒ91.101.194,05 opgeleverd tegen een raming van 96.309.500 en een recette over 1933 van 6.7 millioen of een achteruitgang van 7 pet. Ook deze teruggang leidt tot sombere inzichten van 1935. Uit verschillende factoren zou men mo gen afleiden, dat de wereldconjunctuur iets aan het verbeteren is. Toch kan men hieruit niet concludeeren, dat de situatie ook voor ons land een draai ten goede zou hebben genomen. Immers het zijn hoofdza kelijk de grondstoffen, welke meer ge vraagd worden en in prijs zijn gestegen. Bovendien heeft men een tot dusver nog incidenteel aan te merken belangstelling voor dierlijke en plantaardige vetten als gevolg van de droogte, die in 1934 verschil lende gebieden heeft geteisterd en waar door een schaarschte aan vetten voor men- schelijk en dierlijk gebruik is ontstaan. Zoolang deze vraag incidenteel blijft, zal er geen invloed op de middelen van uitgaan, Iets anders ware het, wanneer deze vraag nog enkele maanden zou aanhouden; dan zou de meerdere bedrijvigheid op dit ge bied kunnen leiden tot reëele inkomsten vermeerdering der schatkist. Zoodra de Januari-inkomsten ge publiceerd worden, zullen wij een verge lijking maken tusschen de 1935- en 1934- ramingen. Bij die vergelijking zal blijken, dat onze Regeering de ontwikkeling der dingen oi. met een te optimistisch oog be ziet. De omzetbelasting bijv. wordt op een zelfde bedrag als voor 1934 geraamd, niet tegenstaande de uitkomst voor 1934 circa 27 millioen beneden die der raming is gebleven. Vermoedelijk denkt de Regee ring aan de in Januari te innen posten, nog tot 1934 behoorende en welke voortsprui ten uit de verrekening der driemaande- lijksche credietverleening. Waar de om zetbelasting in het afgeloopen jaar werd ingevoerd, bestond er in Januari 1933 een dergelijke verrekening niet. Toch zal het op deze wijze binnenkomende bedrag nim mer in staat zijn om het verschil tusschen opbrengst en raming goed te maken. Ver der ware het o.i. naief te veronderstellen, dat de omzetten bij den middenstand in 1935 op het peil van 1934 zullen blijven, tenzij de Regeering de bedoeling heeft om de deflatie-politiek stop te zetten en een doelbewuste welvaartspolitiek in te voeren. Het is natuurlijk mogelijk, doch tot dusver is hieromtrent geen enkele aanwijzing te vinden. Nu Frankrijk het economisch roer heeft omeewoTDen. bestaat er ongetwijfeld Het gaat niet om beschuldigingen tegen een of ander politiek voor man, het gaat hier om het systeem, dat gegroeid is, en waarbij politieke en financieele bedrijvigheid door elkaar gemengd wordt. (Van onzen Correspondent). BRUSSEL, 19 Januari. Aan het slot van de uitvoerige schets over de groote finantieele en politieke moeilijkheden, die thans de Kath. Partij in België ernstig teisteren, welke schets ik dezer dagen aan de hand van nauwkeu rige gegevens publiceeren kon, heb ik er op gewezen, dat het noodzakelijk was, dat de Katholieke Unie spoedig het initiatief den geen groote verwachtingen mogen zou nemen om in den chaos van verwik kelingen orde te scheppen. Weliswaar zou- worden gekoesterd van dit Instituut, dat nog steeds meer een uiterlijke fagade is dan wel een hecht, gefundeerd gebouw, doch gezien den aard der verwikkelingen, waarin diverse groepen en personen uit het katholieke kamp betrokken zijn, kon enkel dit organisme, dat boven de partijen staat, omdat het nog de jeugdige vlekke loosheid bezit, voor de taak van vrede stichter in aanmerking komen. Trouwens de Katholieke Unie hoe pril van vorm ook, schijnt toch alreeds over een sterk pres tige te beschikken, want in het persoon lijk conflict v. CauwelaertSap hebben beide heeren een beroep op de Katholieke Unie gedaan, de heer van Cauwelaert om zich te kunnen verdedigen tegen de aan vallen op zijn persoonlijke eer en goeden naam als leider der Vlaamsche rechterzijde en als minister, de heer Sap om nu eens voorgoed een einde te meiken aan de nog steeds ten laste van hem gecolporteerde lasterpraat, dat hij tegen den heer van Cauwelaert, de Boerenbond of wie of wat ook zou conspireer en. De Katholieke Unie heeft gelukkig haar taak in deze begrepen en reeds Donderdag 1.1. is zij te Brussel bijeengekomen, om de moeilijkheden onder het oog te zien en aan de noodzakelijke oplossing te werken. De vergadering, die zeer druk bezocht was door de kopstukken uit de katholieke partij, stond onder lei ding van den heer Paul Seghers in vervan ging van den heer Poullet, die wegens zijn gezondheidstoestand verhinderd was. Dit is zeer jammer, want oi. zou de heer Poul let uiteraard de moeilijke taak, die thans op de Katholieke Unie drukt, beter kun nen vervullen. Een der gewichtigste besluiten dezer vergadering is geweest, dat een commissie de aangelegenheden, waarmede de beschul digingen van den heer van Cauwelaert ge moeid zijn zal onderzoeken. Dit onder zoek zal zich echter niet alleen daartoe bepalen doch zal zich ook uitstrekken tot wat aan deze zaken verder zoo al vastzit. Daarmee komt men dan op het terrein van de verwikkelingen rond den heer Sap, zoodat ook deze zijn zin krijgt en zijn zaak eindelijk eens door een onpartijdige instantie onderzocht zal worden., Een zeer gelukkig besluit der vergade ring is voorts geweest, dat men zich nu niet tot deze concrete gevallen van ver menging van politieke en finantieele be drijvigheid zal bepalen, doch dat men in 't algemeen het vraagstuk van de noodza kelijke scheiding van politieke bedrijvig heid en de vervulling van posten in de fi nantieele wereld zal onderzoeken. De stoot daartoe werd gegeven door een groepee ring van jonge katholieken, wien de mam- monnistische eeredienst binnen de rangen der katholieke politieke voormannen een doorn in 't oog is. Tegen datzelfde heet de „Libre Belgique" haar publicaties tegen van Cauwelaert opgezet te hebben, zij het dan ook, dat dit blad wel al te rigou reus de al of niet vermeende ongerechtig heden aan de groote klok gehangen heeft. Op de vergadering van de Katholieke Unie heeft oud-minister Crockaert zich bijzon der op dit terrein doen hooren en 't is vooral aan zijn betoog te danken een betoog dat de „Libre Belgique" wel zeer een kans, dat ook wij in het Fransch zog zullen gaan varen, vooral omdat wij Frank rijk als richtsnoer voor de monetaire poli tiek hebben aangenomen. Doch, zooals ge zegd, zekerheid hieromtrent bestaat niet. Integendeel; binnenkort zal de Regeering haar groote bezuinigingsplan openbaren en het is nu eenmaal een logische consequentie van drastische bezuiniging, dat de koop kracht verder achteruit loopt. uit 't hart gesneden zal zijn, dat de kwestie politiek en financieel eens ernstig bekeken zal worden. Door dit besluit heeft «men de vinger op de juiste plaats van de ziekte der ka tholieke (en van alle) politiek gelegd. Het is aan het gesj achter met commissariaten, met posten van beheerder of lid van be heerraden van alle mogelijke financieele ondernemingen te danken, dat het ver trouwen in de politieke integriteit zulk een groote knauw gekregen heeft Het is waarlijk verbluffend, wanneer men moet vernemen, dat er bijna geen en kel lid van de volksvertegenwoordiging in België is, die niet tot over z"n ooren in financieele besognes zit en voor wie de po litieke vertrouwenspost niet het ezelsbrug getje naar de financieele kringen gewor den is. Jonge flinke mannen hebben we vol idealisme en strijders vuur de politieke arena zien ingaan; we hebben ze zien plei ten en kampen op kiesmeetings e.d. Doch eenmaal in het parlement gearriveerd, be gint de koppeling aan allerlei zakelijke belangen en velen zelfs ondanks hen zelf rollen hoe langer hoe verder in die „bijbaantjes", zonder dat ze zelf bemer ken, hoe ver ze van hun doel eigenlijk te recht komen. Het geeft in het algemeen terecht aan de groote massa reden tot wantrouwen, wanneer men ziet, dat voor vele volksver tegenwoordigers na hun verkiezing blijk baar het wachtwoord is: „Wordt rijk". Iedereen begrijpt, dat een volksvertegen woordiger, die, omdat hij volksvertegen woordiger is, in allerlei relaties wordt be trokken, niet meer geheel en al vrij staat. En zou hij dit wel, dan heeft hij nog alle aanleiding gegeven om het tegendeel van hem te doen denken. Dit laatste vooral achten wij ten opzichte van verscheidene onzer katholieke afgevaardigden aanwezig. Het is toch niet te verwonderen, dat het vertrouwen van vele onzer katholieken in partij en beginselen verloren gaat, wan neer zij b.v. thans moeten constateeren, dat verscheiden van de meest op den voor grond tredende katholieke politieke voor mannen van heel nabij betrokken zijn bij de bekende bankinstellingen, die thans re- geeringshulp noodig hebben om het hoofd boven water te houden. Geeft het niet alle aanleiding, dat de groote massa er toe komt, om allerlei uitleggingen en meenin gen te geven, die bij voorkeur het slech te, het verkeerde goed doen uitkomen? Voelt de katholieke burger, niet behooren de tot de categorie van hen, wier belan gen door een specialen vertegenwoordiger in de Kamer behartigd worden, zich niet verkocht en verraden, wanneer hij ziet, dat de door hem mede gekozen afgevaardigde direct persoonlijk belanghebbende is in ondernemingen, die door bepaalde wetten worden begunstigd en die dikwerf hem het bestaan onmogelijk maken? Nogmaals, hier zit de wortel van het kwaad, hier is de reden, waarom zoo dik wijls nagelaten wordt, wat gedaan moest worden, of gedaan wordt, wat nooit zou hebben mogen gebeuren. Met genoegen hebben we gezien, dat de katholieke leden van Kamer en Senaat unaniem de verdedi ging op zich genomen hebben van den heer v. Cauwelaert nu het duidelijk is, dat men speciaal hem tot mikpunt der critiek ge maakt heeft, om in hem de Vlamingen te kunnen treffen. Dit zal de groote massa der katholieken in België zeer waardeeren. Doch men hoede zich ervoor, zichzelf wijs te maken, dat romantische verheerlijkin gen van een leider en protesten tegen poli tieke chantage voldoende zullen blijken te zijn, om de in breede kringen gewerkte argwaan te ontzenuwen. Wat men den heer van Cauwelaert per soonlijk verwijt, gaat niet hem alleen aan. Er zijn er maar genoeg, die het mea culpa kunnen stamelen. Het gaat hier om het systeem, dat gegroeid is en dat absoluut verderfelijk is. En dat moet veranderen. Niet alleen in de katholieke partij van België, maar elders in landen waar men thans van zichzelf misschien nog denkt, dat alles nog in orde is! GROOTE BRAND IN DE HAVEN VAN KOBE. TOKIO, 22 Jan. (VJD.) Volgens berich ten in de bladen is in een gedeelte van de haven van Kobe een groote brand uitge broken, waardoor elf silo's met rijst wer den vernield. GEHUWDE AMBTENARES. De Voorzitter van den Raad der Ministers zet zijn standpunt uiteen. De voorzitter van den Raad van Ministers heeft aan de Tweede Kamer doen toeko men een nota naar aanleiding van een door hem op 14 November j.L gedane toezegging om de aangelegenheid van de gehuwde ambtenares nader te zullen onderzoeken. Aan deze nota is het volgende ontleend: Het onderzoek heeft aangetoond, dat in den geheelen Rijksdienst, de Rijks-onder wijsinrichtingen inbegrepen, onder de ruim 60.000 personen daarbij werkzaam, zich op 31 December 1933 bevonden 326 gehuwde vrouwen. Slechts 73 daarvan (van wie 55 in vasten, 6 in tijdelijken en 2 in contractdienst) ver vulden een volledige betrekking, niet spe cifiek vrouwelijke, die ook door een man nelijke kracht zou kunnen worden bezet. Daaronder waren 23 kantoorhouders bij de P. T. T., een functie, waarbij de ambtelijke werkzaamheden binnen de echtelijke wo ning worden verricht. Van de 50 overigen waren er 38 in zuiver administratieve be trekkingen werkzaam. Aangenomen mag worden, dat voor velen zoo niet voor de overgroote meerderheid dezer vrouwen geldt, dat zij óf kostwinster zijn óf door ongelukkige huwelijksomstan digheden gedwongen zijn in haar eigen onderhoud te voorzien, dan wel dat bijzon dere omstandigheden haar in-dienst zijn motiveeren. Zooals uit de geproduceerde gegevens blijkt, heeft het onderzoek den indruk be vestigd, dat de aangelegenheid van de ge huwde ambtenares voor wat den Rijks dienst betreft, niet alleen geen principieele, doch ook geen practische beteekerus meer heeft. Naar het oordeel der regeering be staat er geen voldoende aanleiding tot het nemen van verder strekkende maatregelen inzake den Rijksdienst. Ook een voorschrift tot ontslag van de in dienst zijnde gehuwde vrouwen bij het onderwijs acht de Regeering niet voldoen de gemotiveerd. Naar het oordeel der Re geering dienen ook voor het gesubsidieerd onderwijs terzake geen andere beperkende bepalingen te gelden dan voor het Rijks- personeeL Er kan worden volstaan met de regeling dat: 1. De huwende ambtenares wordt ontsla gen; 2. de gehuwde ambtenares, niet-kost- winster, bij ontslag voorgaat; 3. de gehuwde vrouw niet voor aanstel ling in aanmerking komt. Voor zoover daartoe nog verdere wijzi ging van bestaande wetten en reglementen noodig is, zullen deze worden aangebracht, dan wel voorgesteld. Wat betreft de pro vincies, de gemeenten en overige publiek rechtelijke corporaties staan de Regeering geen gegevens ter beschikking. Voor den geheelen overheidsdienst geldt, dat de huwende ambtenares en de ambte nares, die in concubinaat is gaan leven, wordt ontslagen. In de gevoerde debatten over de gehuw de ambtenares heeft de Regeering aanlei ding gevonden zich nogmaals tot de Pro vinciale en Gemeentebesturen te wenden met het verzoek om, voorzoover zulks nog niet in de desbetreffende ambtenaren-re glementen is bepaald, alsnog daarin bij eerstvolgende wijziging op te'nemen voor schriften aangaande den voorrang bij ont slag van de gehuwde ambtenares--niet - kostwinster en aangaande het niet-benoe- men van gehuwde vrouwen. Dr. W. DE VLUGT. Zijn reis naar Rusland duurt waarschijnlijk 14 dagen. Zooals we reeds heben bericht vertoeft Amsterdams burgemeester dr. W. de Vlugt op dit oogenblik in Rusland. Het doel van zijn reis is werkgelegenheid te openen voor den Amsterdamschen scheepsbouw. Als president-commissaris der Nederl. Scheepsbouw Maatschappij is hij met den zoon van directeur Goedkoop (die zelf door een reis naar Engeland verhinderd was) naar Moskou gereisd, om onderhan delingen voort te zetten over den eventuee- len bouw van dokken en enkele vracht schepen. We vernemen thans, dat deze reis van burgemeester De Vlugt hoogstwaarschijn lijk veertien dagen zal duren. BUITENLAND. Alarm-toestand onder de Belgische so cialisten (2de blad). Komt er een kentering in het nationaal- socialistisch bewind in Duitse hl and? (2de blad). Prins Starhemberg voor restauratie der Habsburgers (2de blad). BINNENLAND. Nota van minister Colijn betreffende de gehuwde ambtenares. (1ste blad). Doodelijke verkeersongelukken nabij El- burg en Gent. (1ste blad). Ontploffing aan boord van een motor schip te Rotterdam maakt vier gewonden. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nederland verliest ook den derden wed strijd te Davos. (2de blad). De Rallye naar Monte Carlo. (2de blad). ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ GENT Reeds twee dooden Gisterenavond heeft nabij Gent (Gelder land) een ernstig auto-ongeluk plaats gehad waarbij tot nu toe reeds twee dooden te be treuren zjjn. Een personenauto, waarvan men nog niet weet hoeveel personen er in zaten reed tegen een boom, waarbij 1 persoon op slag gedood werd. Door den schok kantelde de wagen en kwam deze in het langs den weg loopende kanaal terecht, alle inzittenden in de diepte met zich meesleurende. MOTOR TEGEN BOEREN WAGEN GEBOTST Bestuurder gedood, duo passa gier ernstig gewond. Gisterenavond is op den Zuiderzeestraat weg tusschen Elburg en Oldebroek de mo torrijder Van 't Hull met als duo-passagier de heer Van der Streek, beide uit Zwolle, in volle vaart tegen een boerenwagen opge reden. De heer Van 't Huil bekwam zoodanige verwondingen,, dat hij ter plaatse over leed, terwijl de heer Van der Streek in zorgwekkenden toestand naar het Sophia Ziekenhuis te Zwolle is overgebracht. Wij vernemen nader uit Oldebroek: Op den Zuiderzeeschen straatweg, nabij Laanzicht, kwam de manufacturier J. H. Wentzel uit Oldebroek met zijn met een paard bespannen wagen uit de richting El- burg gereden. De 40-jarige, ongehuwde rijwielhersteller A. van 't Hul Azn., wo nende in de buurtschap Stulvezand alhier, kwam hem per motorrijwiel achterop, ter wijl op de duo gezeten was de 31-jarige ge huwde landbouwer G. van de Streek Ezn., wonende in het winkeldorp alhier. Daar van 't Hul vermoedelijk met gedempt lioht reed in verband met de omstandigheid dat hem juist een auto uit tegenovergestelde rich ting passeerde, heeft hij wellicht den wa gen te laat bemerkt, waardoor hij achter tegen dezen wagen opreed. De botsing bleek dermate ernstig te zijn aangekomen, dat Van 't Hul bijna onmiddellijk aan de gevolgen daarvan bleek te zijn overleden. De duo-rijder lag bewusteloos op den straat weg, doch kwam na eenige cogenblikken weder bij kennis; deze was o. m. aan het gelaat, ernstig gewond en werd door den ijlings ontboden geneesheer, dr. S. P. Gual- therie van Weezei uit Elburg, onderzocht en op diens advies per auto naar een zieken huis te Zwolle vervoerd. Het paard van Wentzel sloeg met den wa gen op hol en verve'gde zonder den be stuurder, die eerst naar de slachtoffers van de aanrijding ging omzien, zijn weg, doch belandde zonder ongelukken veroorzaakt te hebben, bij diens woning. De wagen was door de botsing deerlijk gehavend. De rijks- en gemeente-politie alhier stel den een onderzoek in, terwijl de burgemees ter dezer gemeente eveneens spoedig ter plaatse was en zioh persoonlijk van de si tuatie op de hoogte stelde.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1