26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN MAANDAG 21 JANUARI 1935 No. 8019 Sk £eid4ch£6oi!/fca/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.5® BESPREKINGEN TE ROME (Van onzen eigen correspondent). Nu de uitspraak door Genève is geschied, dat de Saar definitief aan Duitschland terugkomt, komen de besprekingen te Rome in een nieuw licht te staan, zooals Laval in zijn rede voor den Volkenbond nog eens nader heeft uiteengezet. Daarom willen we de beteekenis van 't accoord tusschen Mussolini- Laval nog eens uitvoerig in dit artikel belichten. Toen er voor het eerst sprake was van hot bezoek van den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken aan het hoofd van de Italiaansche regeering, stonden de meesten sceptisch en zelfs pessimistisch te genover de practische resultaten, die der gelijke besprekingen zouden kunnen heb ben. De na-oorlogsche politieke manoeuvres hadden zoodanige misverstanden doen ont staan en hadden op een gegeven oogenblik zelfs een zoo sterk wantrouwen geschapen, dat men niet ten onrechte er aan zou heb ben kunnen twijfelen of er wel een over eenstemming te bereiken was. En toch is er een accoord, dat beslissen de oplossingen bevat, tot stand gekomen. Wat voor een paar weken nog een illusie was, is sedert Laval te Rome is aangeko men een voldongen feit geworden. Men moet in Rome hebben gewoond gedurende verschillende fasen, die de betrekkingen hebben gekenmerkt tusschen Italië en Frankrijk na den oorlog, om de beteekenis te begrijpen van de wijziging, die heeft plaats gehad. Men ademt nu een andere lucht in. Zoo goed als in de hoogste sociale kringen, uit zich dit bij het volk door een gevoel van opluchting, vermengt met een edele vreug de. Italië en Frankrijk, de twee latijnsche zusters, die een gemeenschappelijke be schaving hebben gekend, die eendrachtig hebben gestreden voor recht, rechtvaardig heid en vrijheid, zijn geen tegenstanders meer, maar voelen zich vereenigd in een zelfde gedachte, een eenige wensch: sa menwerking hand in hand, steunend op elkander om den vrede in Europa te handhaven, te vrijwaren en te verstevigen. 7 Januari 1935 zal een geschiedkundige datum zijn. Na zes maanden onderhande len, gedurende welke de Jouvenel, buiten gewoon gezant, zorgvuldig het terrein voor bereidde en de huidige gezant van Frank rijk, graaf de Chambrun met volharding dit werk voortzette, hebben Mussolini en Laval in naam van hun land bun handtee- kening gezet onder de verdragen. Deze twee politieke mannen, die veel met elkaar gemeen hebben door hun be wogen jeugd, hun politieke ondervindingen- en een evolutie die hen beiden heeft ge leid van het utopisch internatonalisme tot de werkelijkheid van het onverwoestbaar, en diep nationalisme, die beiden practi sche geesten zijn, hebben de noodzakelijk heid begrepen, eerst de atmosfeer te reini gen, daar de hangende kwesties tusschen de beide landen reeds te lang hadden ge duurd. Eerst daarna kon men de grond vesten leggen om een gebouw van duur zame verstandhouding op te trekken. Na dat eerst een accoord bereikt was over het statuut der Italianen in Tunis, over de grenzen van de Afrikaansche bezittingen, over de vergoedingen aan Italië, toe te staan volgens artikel 13 van de conventie van Londen, over de mogelijkheden van koloniale uitbreiding, kon het opbouwend vredewerk, dat voor Mussolini en Laval een der fundamenteele elementen was, lo gisch ontwikkeld worden. Iedereen herin nert zich de onrust over de gebeurtenissen, die verleden jaar in Oostenrijk plaats gre pen. De onschendbaarheid van Oostenrijk waarborgen en de inmenging van andere mogendheden in het politiek regiem van dit land tegenhouden, zijn zeker de beste middelen, om te voorkomen dat dergelijke gebeurtenissen zich herhalen. Niet alleen hebben Frankrijk en Italië zich daartoe wederzijds verbonden, maar men heeft dit verdrag uitgebreid over alle landen die eertijds tot het vroegere keizerrijk Oosten rijkHongarije behoorden. Men kan dus niet meer aan Italië verwijten, zooals men dat vroeger heeft gedaan, dat het een at mosfeer van hegemonie wil scheppen in midden-Europa, en een soort voogdijschap uitoefenen over Oostenrijk. Nu geldt het verdrag voor meerdere landen en wat van groote beteekenis is, het is wederkeerig. Uit het feit zelf van de entente tusschen Italië en Frankrijk is toenadering tusschen beide landen voortgesproten. Dit is van het grootste belang voor de versterking van den vrede. Deze politiek van toenadering heeft een gunstig onthaal gehad in Engeland, dat, zooals men zich herinnert, in Februari en September van het afgeloopen jaar ver klaringen heeft afgelegd voor de handha ving van de onschendbaarheid van Oosten rijk. Men kan dus hopen, dat Laval bij zijn aanstaande reis naar Londen een overeen komst met Engeland zal kunnen bereiken over de herbewapening van Duitschland. Met den steun van Egeland kan men dus hoopvol en optimistisch verwachten, dat de besprekingen over de algemeene ontwa pening spoedig zullen hervat worden. En Duitschland waartegen de accoorden van Rome niet gericht zijn kan dus zijn nuttige en noodzakelijke medewerking ver- leenen voor de handhaving van den vrede tusschen de mogendheden, die lid zijn van den Volkenbond. Het jaar is ingezet onder het gunstig tee- ken van het Fransch-Italiaansche accoord, heeft Mussolini gezegd. Dit accoord, waar van de onderhandelingen zich kenmerkten door de meeste hartelijkheid, heeft een groote psychologische beteekenis gehad, waarvan zelfs de tegenstanders de waarde erkennen. Op den vooravond van de Saarstemming was het zelfs een waarschuwing aan allen, die den vrede wenschten te vertroebelen. Het is dus met ware vreugde dat allen, die hopen op vrede, de verdragen van Rome hebben zien tot stand komen. Te Rome schijnen meer en meer de diploma tieke betrekkingen tusschen groote en kleine mogendheden tot stand te komen. Alle wegen leiden naar Rome, zegt het spreekwoord, maar men kan er nu aan toevoegen, dat alle diplomatieke wegen door Rome leiden. LAVAL'S BEZOEK AAN HET VATIC AAN Het bezoek, dat Laval bracht aan het Vaticaan bij zijn verblijf te Rome, is een gebeurtenis van belang. Men zegt, dat nooit gedurende de hedendaagsche geschiedenis een Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken een bezoek aan den Heiligen Stoel bracht. De Heilige Vader heeft deze his torische datum dan ook willen onderlijnen door allerlei uitingen van welwillendheid. Het grootlint van de orde van Pius XI werd aan Laval geschonken deze decoratie wordt gewoonlijk slechts toegekend aan re- geeringshoofden tijdens de uitoefening van hun functie. Pius XI heeft zich 50 minuten onderhou den met Laval, dus veel langer dan de voorziene 20 minuten. Dit bezoek was dus meer als een be leefdheidsbezoek. Naar de aard van dit on derhoud kan men slechts gissen. Het bezoek van Laval aan den Heiligen Vader* dat mogelijk was door de Lateraan- sche verdragen van 1929, is van groot be lang geweest en het heeft de katholieke landen verheugd bij de vaststelling, dat het Pausdom, de sterkste moreele macht hier beneden, zijn prestige behoudt en nog uitbreidt. Het zijn kwade dagen voor de vrijmetselarij, die had gehoopt, dat Laval het Hoofd der Christenheid zou voorbij gaan. Zij hebben nu moeten constateeren, dat Frankrijk niet alleen Katholiek is, maar dat een der mannen van de regeering een oud-socialist is gaan neerknielen voor den Vader der Christenheid en voor het graf van den Heiligen Petrus, waar de geloovigen van alle landen van 's morgens tot 's avonds hun gebeden ten hemel doen stijgen. BINNENLANI Marechaussee door Vracht auto doodgereden. RIJKSBEGROOTING EN EERSTE KAMER. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer met betrekking tot hoofd stuk I der Rijksbegrooting (algemeene be schouwingen). Aangedrongen wordt o.a. op opvolging van het advies der commis sie-Kooien inzake wering van revolution- naire elementen uit vertegenwoordigende lichamen. Verder gaande bezuinigingen werden noodig geacht en van verschillen de zijden waarschuwde men tegen verder opdrijven der belastingen. Ten aanzien van de deflatie-politiek en eventueele devalua tie-plannen verklaarden verschillende le den, devaluatie een sprong in het duister te aohten. Geklaagd werd nog over de tra ge uitvoering van het z.g. 60 millioen- plan. MENGVERBOD VOOR BENZINE. Bij de wet van 5 Augustus 1933, houden de nadere wijziging van de wet van 19 De cember 1931 tot tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine, is be paald, dat het verboden is benzine te ver mengen met petroleum en met door den Minister van Financiën aan te wijzen an dere stoffen, die geacht kunnen worden aan benzine te worden toegevoegd om de heffing volgens deze wet gedeeltelijk te ontgaan. De Minister van Financiën heeft thans bepaald, dat mede als zoodanige stoffen worden aangewezen: alle bij invoer niet als petrileum of benzine belaste distillaten en residus van aardolie en van bruinkool- teer, alsmede a lie hiermede in samenstel ling overeenkomende stoffen, een en an der voor zoover deze producten een lagere viscositeit dan 25 graden Engler bij 20 gr. C. bezitten en in den Unioncolorimeter doorzichtig zijn, doch geen lichtere kleur hebben dan „Union Hl" van de kleurschaal van dien colorimeter. Voorts is bepaald, dat met ingang van 15 Februari 1935, wat het in het vrije ver keer brengen betreft en met ingang van 1 Maart 1935, wat het ten invoer aanbieden, het vrevoeren en het in voorraad hébben betreft, de hierboven aangegeven produc ten per kilogram ten minste 20 miligram furfurol zullen, moeten bevatten. Het is niet noodig, dat deze producten tevens met een der voorvermenging van petroleum en lichter gekleurde gasolie voorgeschreven blauwe kleurstoffen vermengd zijn of wor den. WIJZIGING ARBEIDSWET 1919. Verbod van Kinderarbeid. De internationale arbeidsconferentie van 1932 heeft een ontwerp-verdrag betreffen de kinderarbeid in nietindustrieëele beroe pen vastgesteld. Dit ontwerp-verdrag be vat het verbod om kinderen beneden veer tien jaar of nog leerplichtig te gebruiken voor elke arbeid, die niet valt onder de regeling betreffende de leeftijd van toela ting van kinderen tot arbeid in nijverheids- ondernemingen, op zee en in de landbouw. Het ontwerpverdrag gaat daardoor verder dan onze nationale wetgeving, die zich be perkt tot arbeid in een onderneming. Thans is een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging der Arbeidswet 1919, waardoor deze wet wordt aangepast aan het ontwerp-ver- De wagen in een sloot geraakt en omgeslagen. Terwijl gisteravond omstreeks half zeven op den Tilburgschenweg te Moergestel twee marechaussees verkeerscontrole hielden, naderde uit de richting Moergestel een vrachtauto, waarin musici uit Eindhoven hadden plaats genomen, die de dansmuziek in den Stadsschouwburg te Tilburg gingen verzorgen. Op de plaats, waar de mare chaussees controle uitoefenden, stonden aan weerszijden van den weg op eenigen afstand van elkaar twee auto's, waarlangs de vrachtauto uit Eindhoven zijn weg trachtte te vervolgen. Hij kwam echter in aanraking met beide auto's en reed vervol gens een der marechaussees, den 26-jarigen M., aan. Door een passeerenden auto werd het slachtoffer naar het gasthuis te Tilburg gebracht, waar hij kort na aankomst over leed. De vrachtauto reed in een sloot en kan telde om. De bestuurder werd door glas scherven in het gelaat gewond en werd eveneens in het gasthuis te Tilburg verbon den. De vrachtauto is in beslag genomen, ter wijl een streng onderzoek wordt ingesteld. De beide auto's, die door den vrachtauto werden aangereden, vóór het ongeluk met den marechaussee plaats had, werden vrij ernstig beschadigd. R.K. VERBOND VAN TECHNICI IN NEDERLAND Verschenen is het jaarverslag van het Plaatsingsbureau van het R.K. Verbond van Technici in Nederland. Onderstaande volgt een kort overzicht van de verrichtingen van bgn. bureau. In 1934 hebben zich 139 leden van Ver- eenigingen aangesloten bij het R.K. Ver bond van Technici in het Plaatsingsbureau laten inschrijven, welke leden geregeld de vacature-lijsten werden toegezonden. Verzonden werden in 1934: 135 vacatures bouwkundige betrekkingen; 141 vacatures werktuigkundige en machinebouw; 50 va catures electrotechnische betrekkingen; 460 vacatures diverse betrekkingen. In 1933 waren deze cijfers resp. 181, 118, 73 en 338. In totaal werden in 1934 aan drukwer ken en brieven verzonden: 6807 stuks (in 1933: 6492 stuks). Geplaatst werden door bemiddeling van het Plaatsingsbureau: 9 R.K. technici (in 1933: 15 technici). Het bureau valt onder de Arbeidsbemid- j delingswet 1930 (Koninklijk besluit van 8 i December 1931, Staatsblad no. 500) en werkt gratis voor de leden aangesloten bij het R.K. Verbond van Technici. Het bureau is gevestigd: Caumermolen- weg 25, Heerlen. GARANTIE-VOORSCHOTTEN AAN EXPORTEURS NAAR DUITSCHLAND. EEN WETSONTWERP INGEDIEND. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van het zevende hoofdstuk B der rijksbegrooting voor 1935 (garantie-voor schotten aan exporteurs naar Duitschland). Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Gelijk bekend is, heeft de ontwikkeling der betalingsbetrek kingen tusschen Duitschland en Nederland er in den loop van het vorig jaar toe ge leid, dat tal van Nederlandse he exporteurs vorderingen op in Duitschland gevestigde afnemers hebben, die door transfermoei lijkheden geblokkeerd zijn geraakt. Deze toestand geeft tot zeer onaangename gevol gen voor verschillende van de hierbij be trokkenen aanleiding. Sommigen hunner zien zelfs door het uitblijven der betrok ken bedragen hun bedrijf met den onder gang bedreigd, daar zij met groote liquidi teitsmoeilijkheden te kampen krijgen. Het is uiteraard niet in het algemeen be lang, dat exportbedrijven, die op normale wijze hebben geëxporteerd, door monetaire maatregelen van een ander land, waarheen die export heeft plaats gehad, in grooten getale in moeilijkheden geraken. Dit zou een bedenkelijken terugslag kunnen heb ben op de producenten der te exporteeren artikelen en daardoor op de werkgelegen heid hier te lande. Hetzelfde geldt mutatis mutandis voor Nederlandsch-Indië. Niettemin heeft de minister gemeend, dat het niet aanging in deze voor de pu blieke financiën zoo uitermate moeilijke periode een voorstel te doen om de schat kist ten behoeve van de meest getroffen exportbedrijven door middel van voor schotten of garanties te doen bijspringen, indien niet vooraf was komen vast te staan, dat het risico, dat de schatkist daardoor zou gaan loopen, tot een minimum was terug gebracht. De te dien einde gevoerde onder handelingen met de Duitsgche regeering hebben tot een bemoedigend resultaat ge leid. Voorzoover voorschotten van ten min ste 10 pet. aan door bovengenoemde cala miteit getroffen exporteurs zullen worden gegeven, worden hunne in marken bevro ren vorderingen omgezet in guldensvorde ringen, waardoor een eventueel valuta risico wordt geëcarteerd. Een matig voorschot op dergelijke gul densvorderingen, die hier te lande uit 18 pet. van de opbrengst van de clearing met Duitschland volgens een vaste volgorde worden geliquideerd, brengt voor de schat kist een risico met zich, dat, in verhouding tot de belangen waarom het hier gaat, be trekkelijk gering kan worden genoemd. Mitsdien meent de regeering dat tot een beperkte mate van steunverleening mag worden overgegaan. Garantie van het Rijk aan de Nederlandsche Bank. Als vorm waarin deze steun ware te ver- leenen, is gekozen een garantie, te ver strekken door het rijk aan de Nederland- sche Bank N.V. door verliezen, welke deze kan lijden op voorschotten aan Nederland- sche exporteurs naar Duitschland, die spe ciaal door genoemde oorzaak in bijzondere moeilijkheden zijn geraakt. Echter zullen de voorschotten slechts een gedeelte van het bedrag der uitstaande vorderingen mo gen bedragen. Aan het verkrijgen van een voorschot, waarvoor slechts in aanmerking zouden ko men in Nederland gevestigde personen en vennootschappen, die vorderingen in Duitschland hebben uitstaan op het Son- derkonto van de Nederlandsche Bank bij de Reichsbank, of een andere erkende reke ning (Zwischenkonti bij z.g. „Deviezen- banken" of het „Treuhanderkonto Nieder- lande" en de „Deutsche Verrechnungskas- se") zullen voorwaarden verbonden wor- den. De betrokkene moet aantoonen, dat hij is een exporteur te goeder trouw, die heeft gehandeld in de traditioneele lijn van z(jn zaak en normale leveranties heeft ge daan en dat zijn bedrijf in groote moeilijk- heden is geraakt of zou kunnen raken als j gevolg van het feit, dat zijn vorderingen op het genoemde Sonderkonto of een an- dere erkende rekening geblokkeerd zijn. Beoordeeling door een commissie. Een commissie, zetelende bij de Neder- landsche Bank, zal de aanvragen ter ver krijging van een voorschot beoordeelen. Een lid van deze commissie, wier overige leden door de directie der Nederlandsche Bank zijn benoemd in overleg met de re- I geering, is speciaal door den minister aan- I gewezen. Dit lid kan zijn veto uitspreken over het verleenen van een voorschot, in welk geval echter de meerderheid der com missie de beslissing kan inroepen van den minister van financiën. Voorts heeft de I commissie het recht, de opgaven die een aanvrager van een voorschot verstrekt ter DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Hitier zal in Maart een officieel bezoek aan het Saargebied brengen. (2de blad). Gespannen toestand in Noord-China. (2de blad). Mijnramp in België. (Buitenl. Ber. 2de blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 1ste blad). Ingediend is een wetsontwerp, strekken de tot het verleenen van steun aan Neder landsche exporteurs, die vorderingen hebben op Duitse he afnemers. (1ste blad). Marechaussee te Moergestel door vracht auto doodgereden (1ste blad). Meerdere ernstige verkeersongelukken (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Overwinningen van S.J.C., Teijlingen en Lisse. Flinke afwerking van het D.H.V.B.-programma (2de blad). ZWEMMEN: Rie Mastenbroek brengt een wereldrecord op haar naam, terwijl zij Wil ly den Ouden verslaat. Meerdere nieuwe Ned. records (2de blad). WINTERSPORT: De Ned. Ijshockeyers verliezen op de wereldkampioenschappen te Davos (2de blad). vereischten aanwezig zijn, door een door haar aan te wijzen deskundige te doen coxvtroleeren. Onderpand. Als onderpand voor het voorschot ce deert de voorschotnemer aan de Nederland sche Bank zijn in guldens omgezette vor deringen wegens of voortkomende uit op het Sonderkouto of een andere erkende re kening gestorte bedragen. Over de voor schotten zal rente berekend worden, tegen een zeer matig tarief. Het is duidelijk, dat een schatting van de hoogte van het door het rijk uit hoofde van de bovengenoemde garantie te loopen risico niet goed mogelijk is, gegeven de onzekere factoren, die een rol in deze aangelegen heid spelen. Zoo is het moeilijk te begroo- ten, welk bedrag de vorderingen besom men, die aan de voorwaarden gesteld voor het verkrijgen van een voorschot, voldoen. Doch in elk geval zal de regeling zoo moe ten worden uitgevoerd, dat, gezien den toestand van 's lands geldmiddelen, dat ri sico zoo klein mogelijk is. Vooruitloopend op een wettelijke tot standkoming van de onderhavige garantie heeft de regeering gemeend, reeds enkele malen, indien het wachten met hulp totdat dit wetsontwerp het Staatsblad heeft be reikt, het betrokken bedrijf, dat zeker voor steun in aanmerking kwam, noodlottig zou zijn geworden, aan de Nederlandsche Bank garante te moeten verleenen voor in zulke gevallen gegeven voorschotten. In verband daarmede is bovengenoemde commissie tot beoordeeling der aanvragen dan ook reeds ingesteld. De administratieve kosten zullen slechts geringe beteekenis hebben. Uiteraard geldt deze regeling alleen voor de daarvoor in aanmerking komende der achterstallige d.w.z. op 24 September 1934 reeds vervallen handelsvorderin gen. Zij kan derhalve geen invloed uitoefe nen op de mate van voorzichtigheid, die exporteurs na dien datum hebben te be trachten. Bovendien geeft het clearingver- drag met Duitschland van 5 December j.l. de mogelijkheid om het ontstaan van nieu we achterstalligheden tegen te gaan. JEUGD EN ONDERVOEDING. Onderzoek op de scholen wordt ingesteld. De „Volkskrant" verneemt, dat de Mi nister van Onderwijs aan de inspecteurs bij het lager onderwijs verzocht heeft zoo spoedig mogelijk een ernstig onderzoek te willen instellen in hoeverre bij de school jeugd ondervoeding is vast te stellen. beoordeeling van het feit of voornoemde

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1