BINNENLAND UIT DE OMGEVING VRIJDAG 18 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 ENKELE LICHTPUNTEN IN DEZEN DONKEREN TIJD. Terwijl de ramp van de werkloosheid nog zoo geweldig teistert, doet 't goed, hier en daar enkele lichtpunten te ontdekken. Wij geven deze in de volgende berichten, die wij aan één nummer van de Volkskrant ontleenen. Over het tijdvak Oct. 1933 tot Dec. 1934, werden in de provincie Gelderland 520 verschillende werkobjeqten vanwege de rijksinspecties goedgekeurd, en waar voor rijkssubsidies werden toegezegd, waarin een bedrag van 7.755.278 aan ar beidsloon, dus ruim zeven millioen, zeven honderd en vijftig duizend gulden. De provinciale commissie van werkver schaffing heeft hier goed werk verricht. Tusschen het gemeentebestuur van Haarlem en het bestuur van het Werk fonds is overeenstemming bereikt aan gaande de uitvoering van drie werkobjec- ten, namelijk de electrificatie van de Ca- tharijnebrug, de reorganisatie van het Ver- wuift en den bouw van een brug over het Zuider-Buiten Spaarne. Dit zal in den loop van dit jaar eenige verruiming geven in de werkgelegenheid. De directie van de N.V. Tabaksfabriek Philips te Maastricht heeft aan het perso neel meegedeeld, dat voortaan in plaats van drie en vier dagen in de week weer de volle week zal worden gewerkt. Zelfs hoopt men het ontslagen personeel weer geleidelijk in diepst te nemen. De levering en opstelling van de Die- selbemalingsinstallatie voor 't gemaal van de kémalen door Twente bij Hengelo is op gedragen aan Gebr. Stork en Co's Machi nefabriek te Hengelo voor 103.120. Het leveren en plaatsen van de midden overspanning van de nieuwe brug over de Lek bfj Vianen, is door den rijkswater staat opgedragen aan de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen voor 388.723. De rijkswaterstaat te Maastricht heeft aanbesteed het opruimen van belemmeren de klei-, veen- en zandbanken in de Berg- sche Maas tusschen K.M.R. 30 bij het Hel eind en 48 bij Keizersveer met bijkomende werken, behoorende tot de Maasverbete ring. Raming 300.000. Laagste inschrfjf- ster was de N.V. A. Volkers Mij. tot uit voering van openbare werken te Slie- drecht, met overwerkvergunning voor 354.000, zonder overwerkvergunning VQor 400.000. Met de normalisatiewerkzaamheden ter verbreeding van de midden-Limburg- scjie beken is thans een aanvang gemaakt. Er zullen ongeveer 140 werkloozen uit de omgeving van Roermond en Weert te werk worden gesteld. DE SANEERING DER SCHOEN INDUSTRIE. Reorganisatie der Centrale overwogen. Woensdag heeft de groep schoenfabri kanten der Centrale-H. L. S. te Tilburg vergaderd. Wegens het groote belang van deze groep was deze vergadering van be slissende beteekenis voor het voortbe staan der Centrale en den voortgang der saneeringspogingen. De vergadering ver klaarde zich bereid tot medewerking op grondslag van de reorganisatievoorstellen van de Commissie, destijds daartoe door het Dagelij ksch Bestuur benoemd. Deze voorstellen houden in het toeken nen van de bevoegdheid om bindende be sluiten te nemen aan de groepen of groeps besturen, al naar de verschillende groeps- reglementen bepalen. Het Algemeen Be stuur kan deze besluiten vernietigen met gewone meerderheid van stemmen, terwijl het Algemeen Bestuur de uitvoering, in af wachting van een dergelijke vernietiging, kan opschorten. Het Algemeen Bestuur blijft belast met de algemeene leiding der Centrale en met het ter algemeen verbindendverklaring voorgedragen (volgens het aanhangig wetsontwerp) van daarvoor in aanmer king komende groepsbesluiten. Het opleggen van disciplinaire straffen in geval van overtredingen en het beslis sen van geschillen wordt opgedragen aan een arbitrage-commissie, waarvan de voor zitter buiten de branches der centrale moet staan. Hoogste beroepsinstantie is een rechtspraak-commissie waarvan alle leden niet bfj de branches betrokken mogen zijn. EXPORTMONOPOLIE VAN BOTER? Commissie van onderzoek ingesteld. In verband met de moeilijkheden, welke zich bij den boterexport voordoen en de vraag, welke maatregelen daartegen ge nomen moeten worden, heeft de minister van Economische Zaken een commissie in gesteld, ten einde een onderzoek in te stel len naar de eventueele wenschelijkheid en mogelijkheid van de instelling van een ex portmonopolie voor boter. Als leden van deze Commissie zijn door den Minister aangezocht de heeren Bückmann, v. Zwa nenberg, Britzei en mr. Teppema. Afschaffing van de tweede kl. in de goedkoope treinen. Zooals men weet is in verband met het verminderde vervoer in de eerste kl. reeds op enkele lijnen, de eerste kl. in de trei nen afgeschaft. Thans zullen naar wij vernemen, in ver band met het verminderde gebruik, in den komenden zomer, in de goedkoope treinen, die tot dusverre bestonden, tweede en der de kl. rijtuigen, de tweede kl. rijtuigen niet meer loopen. Er zullen dus voor die trei nen ook geen plaatskaarten 2e kl. meer worden uitgegeven. INSTALLATIE VAN DEN HEER BODDENS HOSANG. Als burgemeester van Naarden. Gisteren is de nieuwe burgemeester van Naarden, de heer J. E. Boddens Hosang, voorheen burgeméester van Woubrugge op echt hartelijke wijze door de bevolking in gehaald. Des middags werd de burgemeester, die juist van zfjn reis uit het Saargebied was teruggekeerd en tijdelijk bij familie te Bussum zijn intrek had genomen, aan de grens der gemeente opgewacht, waar de voorzitter van het huldigingscomité, de heer P. Visser, hem welkom heette. De belangstelling van de zijde der bevol king was zeer groot. Na een tocht door de vesting, begaf men zich naar het raadhuis, waar .een buitengewone raadsvergadering plaats vond. Na opening en voorlezing van het Kon. Besluit, nam de loco-burgemeester, de heer J. P. Dudok van Heel het woord en heette den nieuwen burgemeester van harte wel kom. De burgemeester nam hierna zelf het woord en dankte voor de warme huldiging. Spr. wees op de moeilijkheden waarmede elk gemeentebestuur heeft te kampen en deed een beroep op de medewerking van den raad. Spr. verzoekt de burgerij met nadruk hem niet alleen als burgemeester doch ook als burgervader te beschouwen. Als oudste wethouder en oudste raads lid voerde vervolgens de heer Jac. Smits het woord Een druk bezochte receptie volgde. Fr. E. BRUNA O. F. M. Directeur Centraal Bureau Sobriëtas. Naar wij vernemen is ter vervanging van den zeereerw. heer C. J. J. Terwisscha van Scheltinga, aan wien ziekte-verlof is ver leend, met ingang van 16 Januari 1935, voorloopig voor den tijd van zes maanden benoemd tot directeur van het Centraal Bu reau van Sobriëtas, secretaris-penning meester der Federatie Sobiëtas, hoofdre dacteur van „De Kruisbanier" en redac teur van „Bonus Miles", de zeereerw. pa ter Elpidius Bruna O.F.M. Het adres van zijn zeereerw. in bovenge noemde functies is: Centraal Bureau van Sobriëtas, Ververstraat 30, te 's-Hertogen- bosch. WILLEM STUVé, DE BEKENDE, OVERLEDEN. UITVINDER DER NOUGAT. Zijn kraam ontbrak op geen kermis.... Aan een artikel in de „Vooruit", onder teekend J. L., ontleenen we de volgende bijzonderheden naar aanleiding van het overlijden van Willem Stuvé, de uitvin der van de nougat. „Willem Stuvé is overleden. Willem Stuvé, de man van de' wereldberoemde nougat. Dat laatste hadden wij er eigen lijk niet achter hoeven zetten, immers, wie de naam Stuvé hoort noemen, proeft op hetzelfde oogenblik de kleverige, taaie zoe tigheid, die herinneringen uit de vervolgen dagen van zijn jeugd levend doet worden, herinneringen aan bonte, dooreen warre lende massa's, aan tegen elkaar in spelen de pierementen, aan luid rinkelende bellen, aan wit gekalkte clowns, die schater lachend koppetje duikelen door de arena, waar even later de opgetuigde pony's rond draven, aan de reuk van oliebollen en het gejoel in lachhuizen en stoomcarrousels, aan de kermis. Geen rechtgeaard Hollander, die niet in die eene seconde dat alles aan zijn geestes oog voorbij ziet trekken en dan niet ook watertandend terug denkt aan de groote, kleurige kraam, waar netjes, op lange rijen die roode en witte pakjes lagen. Grcote en kleine. De groote fantastisch versierd, een oolijk aapje, vief als een juist uit z'n doos je gesprongen duiveltje, er boven op, de wacht houdend. Willem Stuvé, hoe Fransch zijn naam ook klinkt, was een echt Hollandsche ver schijning. Hij is te Amsterdam geboren. De juwe lierszaak van zijn vader in Amsterdam's drukste winkelstraat was niets voor hem. De wereld, de groote, wijde wereld riep, en als kokmaatje bevoer Willem Stuvé de onmetelijke wereldzeeën. Het koksmaatje werd kok. Hij bood zijn diensten aan in hotels in wereldsteden. In Parijs, in Barcelona, in Madrid, in Nice. En in Montêlimar mislukte hem eens een exquis gerecht, tengevolge waarvan de nougat was uitgevonden. Nougat van Montêlimar! Nougat van Stuvé! Willem begreep zfjn kans. Hfj kocht een kermiswagen en een kraam en trok daar mee en met zijn nougat door Frankrijk, door Zwitserland, door België. Toen herin nerde hij zich zijn vaderland, arriveerde behouden in Amsterdam en bouwde op de Jacob van Lennepkade een voor die tijd hoogst moderne noügat-:fabriek, electrisch gedreven en wel, waarover de menschen verbaasd hun handen ineen sloegen. Later, toen de zaken zich uitbreidden, verhuisde de fabriek naar Duivendrecht, waar ze op het oogenblik nog staat. Maar Willem Stuvé dacht er niet aan zijn oude liefde ontrouw te worden en wilde van geen „grootsigheid" weten. Jaar-in- jaar-uit trok hij de kermissen langs. In binnen- en buitenland. En dan stond hij in zijn kraam, die zijn trots was, parman tig in zijn lange, witte jas en joelend trok ken de slierten van feestgangers langs en het lawaaide naar den aard. Naar den aard van Willem Stuvé. Willem Jr., zjjn zoon, werd deelgenoot in de. zaak, maar Willem Sr., de oude, wist van geen wijken en tot het vorig jaar toe nog kon-men hem op de kermissen aantref fen. Hem en zijn gevolg. Hem en zijn kraam. Hem en zijn wagens; nieuwe wa gens, moderne wagens, heel anders dan destijds, toen.... Destijds, toen.... Willem Stuvé sprak er graag van. Want mèt zijn wagens waren ook de kermissen anders geworden en daarover liet de oude „kermisklant" zich wel eens wat bitter uit. Willem Stuvé is heengegaan. Zijn nou gat is gebleven. En zijn naam. Want ook al had hij sinds lang niet meer het privile gie van de nougat-fabricage, er was maar één Stuvé. Gij, lezer, indien gij ooit goed kermis hebt gehouden, gij zult het mij beamen." Het conflict in het bakkersbedrijf te Amsterdam. Onder leiding van den wethouder voor de Levensmiddelen, mr. G. C. J. D. Krop man, zijn ten stadhuize -te Amsterdam bij een gekomen de vertegenwoordigers van de patroons en de vertegenwoordigers van de gezellen in het bakkersbedrijf te Am sterdam. Zooals men weet, hadden de besturen der samenwerkende gezellen-organisaties het voorstel van den Rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Gzn., om met ingang van 20 en 21 Januari, resp. voor het Israëlietische en overige bedrijf het loon voo£ den bankman in volledigen dienst op 30 gulden te bren gen, afgewezen, terwijl de besturen der patroons-organisaties het voorstel voor hun leden zouden verdedigen. Nadat van weerszijden de standpunten uitvoerig wa ren verdedigd, zette wethouder Kropman de plannen van het gemeentebestuur tot saneering van het bakkersbedrijf uiteen. Deze plannen hebben reeds alle instan ties gepasseerd en kunnen eind Februari in den Raad worden verwacht. Spr.'s persoonlijke overtuiging is, dat de voordracht zal worden aangenomen en dat hooger bestuur haar niet zal vernieti gen. Reeds thans deed spr. een beroep op ae organisaties om bij de uitvoerihg van de voordracht krachtig mede te helpen. Nadat partijen wederom gelegenheid had den gekregen om hun rtieening te verdedi gen, deed de wethouder het voorstel om het loon van den bankman met ingang van 1 Februari te brengen op ƒ31.en met ingang van 1 April tot 1 Januari 1936 op 30.zulks in de .veronderstelling, dat de z.g. saneeringsvoordracht van het bakkers bedrijf in den Raad wordt aangenomen. Per 1 April za^dan tevens de kinderbijslag aan de orde worden gesteld. Bij de hierop volgende discussie werd dit voorstel ver dedigd door drie vap .dc vier patroonsor ganisaties, n.l. dé Israëlïetischè werkgevers, de Chr. Bakkerspatroonis: en de RiC. Bak- kerspatroonsvereenigingen. Ook door vertegenwoordigers van de vier samenwerkende gezèllenorganisaties werd verklaard, dat zij het voorstel voor hun leden zullen verdedigen. Alleen de Broodbakkers Patroonsver- eeniging „De Voorzorg" verklaarde zich tegen het voorstel. De Nederlandse he Vereeniging van Werkgevers in het Broodbakkersbedrijf had bericht gezonden verhinderd te zyn de vergadering bij te wonen. Een jaar lang bankbiljetten tellen! Het Tweede Kamerlid Henri Hermans heeft in Den Haag eèn politieke rede ge houden. Uitvoerig ging spr. in op den economi- schen toestand van ons land en gaf cijfers omtrent de enorme verliezen, welke in de laatste jaren door 744r~ onderzochte onder nemingen zijn geleden. Door de economische Crisis is het aantal werkloozen geweldig gestegen. Jaarlijks wordt in ons land 25(1 a 260 millioen gul den uitgekeerd aan werkloozensteun en armenzorg. Om een denkbeeld te geven, wat deze cijfers beteekenen, zeide spr., dat iemand, die dat bedrag in bankbiljetten van 25.zou móeten uitbetalen en 1200 biljetten per uur zou neertellen, dag en nacht zou moeten doorwerken om precies in één jaar met de uitbetaling gereed te zfjn! Robinson-Jongenskalender. Onder de vele kalenders, die telken jare verspreid worden, neemt die van de be kende „Robinson-fabrieken" te Nijmegen ook ditmaal weer eèn zeer bizondere plaats in. Evenals vorige jaren is het een speciale jongenskalender, die- de Robinson-fabrie ken het licht hebben doen zien en er be hoeft niet aan te worden getwijfeld, dat zij met dezen kalender weer het hart van el- ken rechtgeaarden Hollandschen jongen heeft getroffen. De kalender staat namelijk geheel in het teeken van de vliegerij de luchtvaart en wij krijgen achtereenvolgens te zien: de vlucht van Bleriot over het Kanaal, het vertrek van de Pelikaan voor een Indië- vlucht en een interessante uitbeelding van het vliegen bij nacht. Verder een blik in een der reparatiewerkplaatsen op Waalha ven .Ook zien wij een jachtvliegtuig in ac tie en tot slot de aankomst van de F. 36 boven Schiphol. Op de achterzijde der kalenderbladen vinden wij een aardig verhaal van den op luchtvaartgebied zoo bekenden schrijver, den heer L. F. Bouman, die op prettige en bevattelijke wijze de ontwikkeling en or ganisatie van het vliegwezen weergeeft en heel wat interessante wetenswaardigheden en bizonderheden over het K.L.M.-leven vertelt. Als bizondere attractie is aan de kalen der een groot prijsvraag verbonden, waar bij voor 500 gelukkigen een gratis vlieg tocht boven Neerlands Hoofdstad als hoofdprijs te verdienen valt. Dat deze Robinson-kalender een zeer ruime belangstelling ten deel is gevallen behoeft dan ook werkelijk niet te verwon deren en deze belangstelling is ook ten volle verdiend, omdat niet alleen iets in teressants geboden wordt, doch ook iets zeer leerrijks. ONZEKERE VOORUITZICHTEN. GEEN VORST. In verschillende opzichten verloopt de algemeene weerstoestand den laatsten tijd op een ongewone wijze. Sedert verscheide ne maanden is de temperatuur in bijna ge heel Europa, gemiddeld genomen, hooger dan de normale, en eigenlijke winterkoude kwam slechts in het uiterste Oost-Europa voor. Deze omstandigheid maakt, dat over het algemeen binnenkort geen vorst meer is te verwachten. In de tweede plaats is het voor den tfjd van het jaar ongewoon, dat zich, zooals thans het geval is, een krachtig gebied van hoogen druk ontwikkelt, waarvan de kern boven de Britsche Eilanden en de Noord zee ligt. De naaste vooruitzichten voor het weer zijn daardoor moeilijker te bepalen dan bij een meer normaal verloop van den weerstoestand en bij een luchtdrukverdee- ling, die voor dezen tijd van het jaar nor maal is. In de derde plaats is het opvallend, dat er in den laatsten tijd een tendenz van toenemende sterkte is voor het doorkomen van koude Noordelijke luchtstroomen. Het is in verband hiermede niet zeker, dat de in het midden der week ingevallen Noor delijke luchtstroom uit West-Europa tegen het einde der week verdwenen zal zfjn. Van Woensdag op Donderdag trok een ondiepe depressie van Zuid-Zweden in Zuidelijke richting naar Duitschland, waardoor het weer in ons land buiig werd. Vermoedelijk zal deze depressie wel tegen het einde der week voorbij zijn en zal het gebied van hoogen druk zich meer naar het Oosten verplaatsen, waarbij het weer in ons land rustiger zal worden. Er is dan daarbfj veel kans, dat de hier toevloeien de lucht niet meer geheel zal voortkomen uit een luchtstroom, die uit het nog koude Noord-Oosten afkomstig is, maar vermengd zal zijn met lucht, die van Westelijken oor sprong en warmer maar vochtiger is, als niet een volle Westelijke luchtstroom doorkomt. Het weer zou dan vanzelf weer zachter worden. Er is weinig met zekerheid van te zeg gen. Niet onwaarschijnlijk is, dat het ge bied van hoogen druk een zoogenaamde centrale ligging krijgt (kern over Duitsch land). In dit geval zouden wij rustiger, meest betrokken, zachter weer krijgen. Of deze toestand zich reeds vóór Zondag zal hebben ingesteld is onzeker. Er is ook een mogelijkheid, dat zich over de Noordzee of daaromtrent een nieuwe depressie ontwikkelt, die het buiige weer zal doen voortduren. Om al deze redenen zijn de vooruitzich ten voor het weer tegen en op Zondag zeer onzeker. LEIDSCHENDAM. Biljartwedstrijd. Donderdag 17 Jan. speelde de biljartclub van de St. Joseph's- Gezellen A.D.O. te Leidschendam een bil jartwedstrijd voor de competitie tegen de biljartclub der St. Joseph's-Gezellen „Ons Genoegen" uit Loosduinen. Het was een aardige en spannende wedstrijd, waarin mn elkaar weinig toegaf, zoodat alle par tijen tot het einde spannend bleven en met slechts gering verschil werden gewon nen of verloren. A.D.O wist tenslotte 2 partijen te win nen, evenals „Ons Genoegen", zoodat het einde een gelijk spel bracht, terwijl A.D.O. in totaal 275 caramboles behaalde en O.O. 281, wat zeer zeker ook de juiste verhou ding was van dezen mooien en prettigen wedstrijd. Het 2e viertal speelde deze week tegen de St. Joseph's-Gezellen te Rijswijk en be haalde eveneens een gelijk spel 22. Inbraak. Gisteravond is ingebroken in het tolhuisje aan den Broekweg te Leid schendam. eD dieven zijn door opensluiting met een beitel binnengekomen. De politie onderzoekt de zaak. NOORDWIJK. Holl. Maatschappij van Landbouw. In Hotel „Royal" kwam bovengenoemde Maatschappij bijeen onder voorzitterschap van den heer C. Wassenaar. In zijn ope ningswoord was het den voorzitter een aangename taak om naast den heer Bins- bergen, den spreker voor dezen avond, een flink getal leden te mogen welkom hee- ten. De heer v. Binsbergen verkreeg hierna het woord om een bespreking te houden over het onderwerp „De Landbouw en de Sociale wetgeving". Met een heldere en zakelijke inleiding kwam spreker tot de conclusie, dat onze sociale wetgeving iets noodzakelijks is, en wel om een betere verhouding te scheppen in de arbeiders wereld. Was men in landbouwkringen er langen tijd sterk tegen gekant met de be wering, dat de lasten voor deze sociale wetgevingen in andere bedrijven gemak kelijk op het product konden worden ver haald, doch dat het in den landbouw niet ging, omdat de producten aan de wereld markt onderhevig waren, deze bewering bleek geheel mank te gaan, omdat ook de industrieën hiervan afhankelijk zijn. Nog meerdere vooroordeelen bestonden er te gen deze sociale wetgevingen, welke in het algemeen niet begrepen werden. Zoolang wij in Nederland nog in een ge ordende maatschappij leven, zal er aan deze sociale wetgevingen niet te tornen zijn en blijven dit noodzakelijke bedrijfs lasten. Spr. wees met klem op de groote verdiensten van de verschillende Land- en Tuinbouw-onderlinge verzekeringen, wel ke destijds hun tijd goed begrepen heb ben en regelingen in het leven hebben ge roepen, welke voor onze bedrijven het meest geschikt zijn en in 1923 door den wetgever zfjn erkend. Het komt spr. voor, dat de Regeering in deze sociale wetten alléén regelend moet optreden en dat ook de Invaliditeitswet zijn uitvoering moet vinden in de bestaande Onderlinge der be drijven, opdat de bedrijven geen onnoo- dige lasten worden opgelegd. Nadat de voorz. dank aan den spr. had gebracht, werd nog besloten, dat in de tweede helft van Mei een excursie zal worden georga niseerd met het doel een bezoek te bren gen aan Friesland over den afsluitdijk. Zoo mogelijk zal dit op een Dinsdag plaats hebben, waardoor men dan tevens in de gelegenheid zal zijn een bezoek te brengen op de veemarkt te Sneek. In de rondvraag werd nog gevraagd bij de bevoegde instan tie er op aan te dringen, dat bij een even tueele overname door de Centrale van kuiskalveren deze aflevering ook kan ge schieden te Leiden. Het bestuur zegde toe in samenwerking met omliggende afdee- lingen zulks te bewerkstelligen. Hierna volgde sluiting. K. J. M. V. Woensdag j.l. hadden we onze eerste korte inleiding door één der eigen leden, n.l. door Jacques van Gent. Hij behandelde de techniek van de film, meer in het bijzonder: „hoe komt nu het beeld, dat wij op het doek zien tot stand". Voorop stelde spreker, dat film is fotografie, n.l. bewegende fotografie. Voor dat we dus met de film beginnen, moeten we eerst weten wat eigenlijk fotografie is. De oorsprong der fotografie is het licht. De lichtstralen, door de natuurlijke en kunstmatige lichtbronnen uitgezonden be reiken via de aether de niet lichtgevende voorwerpen. Deze voorwerpen kaatsen de lichtstralen terug, welke dan ons oog tref fen. Via de pupil en door de lens van ons oog wordt een beeld van het voorwerp, waarop ons oog gericht is, geprojecteerd op het netvlies. Ons zenuwgestel treedt dan in werking en seint naar de hersenen. Deze reageeren en dan zien wij het voorwerp. Het principe van het fototoestel is het oog. In het jaar 1500 maakte Leonardo da Vinei de eerste camera obscura of wel donkere kamer. Dit was een eenvoudig kistje, dat slechts door een kleine opening in een der wanden het licht binnen liet. Op-den ach terwand van het kistje, die wit was, werd het beeld, waarop de opening gericht was, geprojecteerd. Later, werd dit principe verder uitgewerkt en kregen we de moder- ne fototoestellen, die niets anders zijn dan het eenvoudige donkere kamertje met een lens in de openingen in plaats van de witte achterwand een lichtgevoelige plaat, waarop het beeld onzichtbaar wordt vast gelegd. Dit beeld noemt men een latent beeld. Door de behandeling van de plaat met ontwikkelaar wordt het beeld zicht baar. Een film maken is ook fotografeeren. Een renstalhouder, tevens amateur-foto graaf in Californië wilde erg graag foto's hebben van zijn paarden, terwijl ze in be weging waren op de renbaan. Hij loste dit als volgt op. Hij plaatste 25 fototoestellen op een rij langs de renbaan. Aan de slui ter van ieder toestel was een lange draad verbonden, die1 dwars over de baan ge spannen was. Tijdens het loopen nu ver brak het paard achtereenvolgens de 25 dra den en werden 25 moment-opnamen ge maakt. Dit zette de geleerden aan het na denken over het fotografeeren van bewe gingen. Edison vond het filmtoestel uit. Bij een filmtoestel is de gevoelige plaat een strook, die voortschuift. Door een me chanisme wordt het licht 16 maal per se conde afgesloten en maakt men dus 16 mo mentopnamen per seconde van een bewe ging. Door nu met eenzelfde snelheid bij de projectie de film voor de lamp heen te laten draaien wordt weer de beweging op het doek geprojecteerd. We zien dus op het doek 16 aparte foto's per seconde, maar door de snelheid lijkt het één aaneenge schakeld beeld. Na de inleiding was er nog een interessante gedachtenwisseling over eenige puntjes en werden een paar vragen beantwoord. Het was een leerzame inleiding en we hebben veel kunnen opsteken over de theorie van fotografeeren en filmen. Voor de erstvolgende drie avonden ga ven zich reeds adspirant-redenaars op. Woensdag a.s. groote lezing. Gesnapt. Den laatsten tijd werd in deze gemeente sterken drank verhandeld, welke van minderwaardige kwaliteit bleek te zijn, hetgeen aanleiding was voor den commies-dienstgeleider te Alkemade en zijn college om met de politie uit Wou brugge een nauwkeurige recherche in te stellen naar de herkomst van dezen drank, waarbij het vermoeden gewettigd was, dat de drank clandestien werd gestookt. Na een volhoudend wekenlang onderzoek leidde het spoor naar Am.sterdam, alwaar in samenwerking met de douane-recherche een inval werd gedaan in een perceel in de Hendrik Jacobistraat. Een volledig distelleertoestel werd hier in beslag geno men met een achttal vaten gisting en een hoeveelheid gedistilleerd. Tegen den geheimen stoker, die beken de, werd proces-verbaal opgemaakt. Een woord van hulde voor de Woubrug- sche politie en de commies van de belas ting is zeker op zijn plaats. Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn?

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9