Effecten koersen 1 VRIJDAG 18 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 VEREEN. VAN SLECHTBOORENDEN. Gisteravond heeft de Afd. Leiden van de Ver. tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar gehouden. Te ruim 8 uur opende de presidente, mevrouw T. Kra nenburgSiemens, den ayond met een woord van welkom tot de aanwezigen, hun tevens de beste wenschen brengend voor 1935. De opkomst was dezen avond niet zoo groot als gewoonlijk; het programma was niet zoo aanlokkelijk. Op de eerste bijeen komst in het nieuwe jaar moesten punten behandeld worden, die het vereenigingsle- ven aangaan. De verslagen van de secretaresse en de penningmeesteresse werden uitgebracht, evenals een verslag van den heer J. Mater, die als afgevaardigde naar de Alg. Verg. was geweest. De heeren Laman en Mater waren dit jaar aan de beurt cm af te tre den als bestuursleden, doch dadelijk her kiesbaar. Op voorstel van de pres. werden beide heeren met algemeene stemmen her kozen. Het speet de pres., dat in deze vergade ring bleek, dat zoo menigeen weinig be langstelling toont in al deze zaken, zoove- len beschouwen het als zakèn, die hen niet raken, en die toch wel degelijk in het be lang zijn van elk lid. Men kan toch niet altijd en alleen op ge zellige avonden samenkomert: met den aanvang van elk jaar is 't noodig de belan gen der afd. met elkaar te bespreken en de pres. noodigde elkeen uit, die iets te vra gen of mede te deelen had voor de gr oeps- telefoon te komen. Daarvan werd gebruik gemaakt door mevr. Ort, die aandrong op het verkrijgen van de vertooning van de film der Haag- sche school voor S. H. kinderen. De pres. antwoordde deze film persoon lijk te hebben bijgewoond en daarvan zóó verrukt te zijn, dat het bestuur, al is het mischien niet dit seizoen, dan toch in het volgend jaar zal trachten de film hier te krijgen. Ook de heer de Rijk vroeg het woord voor de microfoon en vroeg inlichtingen van internen aard, waarop de pres. hem bescheid gaf. Hierna volgde de pauze, waarin een kop je thee geserveerd werd; na de pauze werd eenigen tijd aan liplezen besteed onder leiding van mej. Driessen, waarna nog een uurtje werd gesjoelbakt, waarna sluiting volgde. MUZIEK. CHRIST. ORATORIUMVEREENIGING „CON AMORE". Uitvoering van Saul. Op 23 Februari 1685 werd Georg Frie- dricn Handel te Halle geboren. De 250e geboortedatum is hier en elders met een „Handelconcert" gevierd, en zoo heeft ook „Con Amore" onder leiding van den heer D. Smink, den herinneringsdag op waar dige wijze gevierd met de uitvoering van Handels groot oratorium Saul, in de uit gave van Chrysander, naar ge wijzigden tekst van den dichter Newburgh Hamilton. Stof genoeg levert dit werk op, om een machtigen indruk te krijgen van de groote gaven, welke de meester bezat op' het ge bied der oratoriumcompositie. Werken, waarin hij zich demonstreert als een waar dige figuur, een rijke en origineele geest. Krachtig is de bouw. Een toonbeeld van vormbeheersching geeft hij. Kunstzinnig de stemviering, grootsch de instrumentatie. Niet minder hoog schatten wij de muzikale expressie, de kleurschakeering, die van het grootsche tot in het fijne is uitgepenseeld; dan nog de religieuse piëteit. Dit alles bijeen is als een fonkelend briljant der ge- wijd-dramatische muziek. Voor Handel, den man van pracht en praal, wordt een vertolking gevraagd, die technisch en artis tiek op het hoogste plan staat. Het minste manco stelt teleur. Aan de prachtig ge schreven koren (Handels oeuvre draagt een geniaal cachet) ruimt hij een groote plaats in. Om dan met het koor de' bespreking te beginnen! Het is haast onmogelijk een ge detailleerde ontleding der koorprestatie te geven. Met heilige ijver bezield, werd er met veel vaardigheid gezongen. Met be langstelling luisterden wij naar wat met knappe en kundige voorbereiding bereikt was. Het mannenkoor is in de minderheid: maar de dirigent heeft gedaan wat hij kon, en ook het mannenkoor, dat hard vooruit gegaan is, heeft gedaan wat het kon, al werd het wel wat verdrongen door het groote vrouwenkoor. Er was een groot streven naar dramatische effecten, maar wij mogen toch niet geheel en al bemante len, dat er een meer doorleefde voordracht door het koor gegeven had kunnen wor den en de vertolking niet op ende op Han del was. Het voortreffelijk p.p. gezongen „der Jugend Schmuck" etc. wekte ontroe ring. Deze fijne kleur wekte het verlan gen, een enkele keer méér, een zoo mooi pianissimo te hooren. In de breede Handel- koren komt dan schakeering en tint en „Con Amore" kan zich hierin trainen. Deze bemerking ter zijde. Wij hebben met be langstelling en sympathie geluisterd. Het jongenskoor, dat eveneens onder lei ding van den heer Smink medezong vol deed uitstekend. De klank was draagkrach tig, en zóó dat de samenwerking de klank evenwichtigheid verhoogde en schittering aanbracht. Er was animo en toewijding. De prestatie droeg het stempel van enthousiasme en spontaniteit en de heer Smink, wiens aard nogal voortvarend is, zorgde, dat de gang er in bleef, terwijl de rust bleef heerschen. Alles zat er goed in. Een ongelukje aan het begin, werd schitterend hersteld. Van de solisten was de alt Annie Woud, de zan geres bij uitnemendheid. Zij zong perfect, met groote beheersching van haar prachtig donker orgaan, met een zeer bewogen, voortreffelijk gestyleerde voordracht haar dankbare omvangrijke partij artistiek vol dragen. Over de sopraanzangeres Nanda Gerrit sen kunnen wij niet zoo opgetogen wezen, tot onzen spijt. Technisch en artistiek zijn wü het niet met haar eens en al was zij met de beste bedoelingen bezield, de partij lag boven haar macht. Dan volgt Michel Gobels, de tenor. Zijn orgaan is goed en zal bij' volgehouden stu die nog wel beter worden. Maar past deze slappe1 lyrische manier van zingen in den stijl van het werk? Ons inziens zeer zeker niet. Een jonge bas, Jack Loory, verzorgde enkele kleine partijen. Ongetwijfeld bezit hij een mooi en fluweelig geluid, maar zijn kunst ligt nog zóó in de windselen, dat wij liever ons oordeel opschorten tot later da tum, wanneer hij meer podium-fahig zal wezen. Last not least, Nico Huisman, die de Saul-partij zong. Nico Huisman heeft eer van zijn werk. Hij gaat hard vooruit. Een enkele maal had hij moeite om op toon te blijven, maar overigens: aan dictie wint hij en hij bezit een stem, prachtig van timbre (misschien nog een enkel ruw I kantje), welke hem een schoone toekomst toezegt. Het Nederlandsch Kamerorkest zorgde voor de begeleiding bij koor en solisten en krijgt tevens de gelegenheid zelfstandig op te treden. Van de orkestgedeelten werd de Sinfonia no. 8 wat gelijkheid betreft niet vlekkeloos gespeeld, overigens heeft het veel moois gegeven. Zoo bracht elk, al naar mate der artis tieke geven en stemmiddelen hun partijen met afwisselend succes.ten gehoore. Het orgel werd door Aart Smink bespeeld, wat met het orkest een fraaie klankcombinatie vormde. Mevrouw HaentjesBëhrend, aan den vleugel was als immer slagvaardig en actief. Zoo werU nn' een avond voor ,,Con Amore". De talrijke toehoorders uit ten hun satisfactie in dankbaar applaus. Een kort gebed leidde den avond in. Met gezang 96 werd deze besloten. J. K. ACADEMIRN1EUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Geneeskunde de heer D. Okma, Leiden; Arts-examen le gedeelte de heer J. van Leeuwen, Leiden; Arts-examen 2de gedeelte de heeren G. W. Kasteyn, Den Haag, J. R. Romeyn, A. de Ronde, H. M. de la Parra, A. Moerad, Leiden, mej. D. A. E. Noral, Heemstede. KERKNIEUWS Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag, Dinsdag en Woensdag géén audiëntie verleenen. RECHTZAKEN POLITIERECHTER Wegens mishandeling van een vrouw stonden broer en zus uit A 1 p h e n a. d. R ij n terecht. De mishandelde vrouw had tevoren in een woordenwisseling beide ver dachten beleedigd. De man zeide, dat hij de vrouw niet heeft mishandeld, doch zich tusschen de vechtende vrouwen heeft ge steld om erger te voorkomen. De broer werd vrijgesproken, de zus*er veroordc-eld tot 10 boete subs. 10 da jen hechtenis. Vervolgens kwam de getuige uit de vori ge zaak als verdachte wegens belediging voor den politierechter. Zij heeft mej. R.. verdachte uit de vorige zaak, een weinig vleiende benaming gegeven, waardoor deze zich beleedigd voelde. Deze verdachte moest 4 betalen, tot zichtbare voldoening van de beleedigde partij. Een Katwijksche juffrouw neeft haar buurvrouw toegevoegd, dat zij „stook als een bunzing" en nog andere onvrien delijkheden, Een heeleboel dames mei witte kapjes en oorijzers kwamen achter het ge- tuigenhek en kwamen met elkaar tot de slotsom, dat verd. altijd schold. De eisch luidde 10 boete. „Dat is niet te hoog", prees de verd. Mr. v. d, Baarn deed er nog de helft af en won zoodoende de eeuwige sympathie van de Katwijksche Kenau. LAATSTE BERICHTEN ARRESTANT UIT RIJDENDE TREIN GESPRONGEN. Met verwondingen naar het ziekenhuis. Tijdens zijn overbrenging van Zutphen via Zwolle naar Leeuwarden is hedenmor gen de arrestant D. L., nabij het station Zwolle, uit den trein gesprongen. Hiertoe heeft de ma nkans gezi ten, wijl de twee hem vergezellende rijksveld wachters hem zijn cape wilden omdoen. Een der veldwachters trok aan de noodrem en sprong den arrestant na. Deze lag bewusteloos naast de lijn met een bloedende hoofdwonde en schaefw n- den. Per ziekenauto werd hij naar het So- hhiaziekenhuis te Zwolle overgebracht. De man had te Leeuwarden slechts een zeer lichte straf te ondergaan. DOODELIJKE AANRIJDING. Gistermorgen te half acht had te Best op den Rijksweg naar Boxtel even voorbij het kruispunt een ernstig aanryding plaats. De heer Habraken ging te voet in de rich ting Best, toen hij op slechts enkele meters van zijn woning door een uit de richting Best komenden fietsrijder in den rug werd aangereden. Met ernstige inwendige kneu- zinger en enkele gebroken ribben werd de man r-pgenomen en naar zijn woning ver voerd. Hedemorgen is het slachtoffer aan de be komen verwondingen overleden. AUTO-ONGEVAL TE VELP. Eén doode, één gewonde. Hedenmorgen te omstreeks 10 uur Is op den Arnhemsehen straatweg onder Velp een personen-auto, bestuurd door den heer K. Potjer, afkomstig uit Almelo in volle vaart tegen een uit de richting Arnhem komenden tramwagen gereden. De auto werd aan de voorzijde totaal ingediukt. De eehtgenoote van den heer Potj.r, die evenals deze voor in den wagen zat, be- belcwam zeer zware verwondingen en werd in'zorgwekkenden toestand nan- het zie kenhuis te Velp overgebracht waar zij eenigen tijd na aankomst overleed. De heer Potjer bekwam v-rvondingen aan het hoofd, dis niet van ev-.s' !gsn aard zijn. Hij is eveneens in het ziekenhuis te Velp opgenomen. De oorzaak van het onge val moet gezocht worden in het onbekend zijn met den weg ter plaatse. Heffing op boter. De heffing op boter en de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter is voer de volgende week vastgesteld op 90 cent per kilogram. TELEGRAMMEN EMIGRANTEN UIT HET SAARGEBIED PARIJS, 18 Jan. (V.D.) Volgens of- f'Cieele mededeelirgen van de Franseh— Saarlandsche grens hadden gisteravond te acht uur 474 emigranten de Fransche grens overschreden. De Parijsche bladen maken melding van verschillende incidenten, die in het Saargebied 2ijn voorgekomen. De leider der communistische partij in het Saargebied, Pford.t is gisteren te Pa rijs aangekomen en heeft in het gebouw van de Anti-Fascitische Liga de Fransche pers ontvangen om zijn oordeel over den toestand te geven. Hij geloofde dat Max Braun en Hoffman namens het Eenheids front tegen de stemming zouden protes teeren. Volgens een nog niet bevestigd bericht zou de, Zwitsersche regeering den leider van,het Eenheidsfront in het Saargebied, Max Braun, den toegang tot Zwitserland geweigerd hebben en zou Braun derhalve naar Forbach zijn teruggekeerd. De speciale correspondent van de „Jour" te Saarbrücken weet te melden, dat 28 communisten uit het Saargebied die zonder papieren door de Fransche grens-autoritei- ten zijn toegelaten onmiddellijk na hun aankomst in Frankrijk zich met Fransche communisten verbroederd hebben. Onder het zingen van de Internationale zouden de Saarlanders te Forbach ontvanggn zijn. AARDSCHOKKEN TE FIUME MILAAN, 18 Jan. De bevolking van Fiume werd gisteravond opgeschrikt door een aantal krachtige aardschokken. De j eerste stoot te 20.59 uur was nog vrij zwak. doch te 21.02 uur en te 21.12 uur volgden eenige krachtige schokken, die i verscheidene secohden .duurden. De ver- schrikte bewoners vluchtten le straat op, en een nieuwe schok te 22.55 uur, die vier seconden duurde, veroorzaakte een alge meene paniekstemming, vooral in het ge bied van Patro Fenice. De aardbeving had slechts een plaatselijk karakter en ver oorzaakte geen materieele scnade. Het seismonografisch observatorium van de universiteit van Padua registreerde twee krachtige bevingen, de eerste op 150 kilo meter, de tweede cp 130 kilometer afstand van Padua. EEN ZWARTE BLAUWBAARD NEW-YORK. 18 Jan. (V.D.) De poli tie van Mississippi heeft een geweldigen neger, James H. Coynen gearresteerd, die beschuldigd wordt van moord, kannibalis me en grafschennis. Hij heeft bekend Vier Vrouwen te heb ben vermoord, wier hoofden men in een koffer heeft gevonden. Dit was acht jaar geleden gebeurd. Later vond men de res ten van een jongen en een meisje in den staat Indiana. Zijn laatste misdaad was de moord op eer. man e neen vrouw in Cleveland. Ook wordt hij ervan beschuldigd graven te he',uen ongebroken en lijken wegeehaald. Hij heeft dit alles gedaan naar hij zei- de, omdat hij verlangde naar menschelijke beenderen. HET PROCES-nAUPTMANN. FLEMINGTON, 18 Jan. (V. D.). Bij het verdere verloop van het Hauptmann-pro- ces werd Hauplmann door den bewaker van het tankstation, waar de beklaagde het laatste tien-dollar-biljet van het losgeld betaalde, wat tot zijn arrestatie leidde, met zekerheid herkend. Een rechercheur, Seery genaamd, ver klaarde, dat het eerste uit het losgeld af komstige bankbiljet op 4 April 1932 ontdekt was. Later waren nog meer bankbiljetten in den Staat New-York, in Chicago en zelfs in Azië ontdekt. Van de 50.003 dol lar losgeld had 35.000 dollar uit goudbiljet ten bestaan, terwijl de rest gewone bank biljetten waren. Tot nog toe zijn 10.605 dollar teruggevonden, waarvan 14.600 dol lar in de garage van Hauptmann. Thomas Sisk, eveneens een rechercheur in dienst der Federale Justitie, beschreef als getuige de arrestatie van Hauptmann. Terwijl Sisk beschreef hoe het losgeld in de garage van Hauptmann werd gevonden, verhief de beklaagde zich plotseling van zijn stoel en riep den getuige toe, dat hij eindelijk eens zou ophouden te liegen. Zijn bewaker trok hem weer op zijn stoel terug en ook de toehoorders die bij den uitroep van Hauptmann waren opgesprongen, gin gen weer zitten. Rechter Trer.chard zei tot Hauptmann, dat hij te gelsgenertijd ruimschoots gelegen heid zou krijgen zyn verklaringen te ge ven. Na dit incident vertelde getuige Sisk, dai in de portefeuille van Haputmann een goudbiljet van 20 dollar, afkomstig uit het losgeld gevonden was. Hauptmann had ver klaard dat dit een deel van zijn spaargeld was en zijn laatste goudbiljet. Terwijl de woning van Hauptmann doorzocht werd, had deze heimelijk naar buiten gekeken, klaarblijkelijk naar de garage. Op de vraag of het geld in de garage was, had Haupt mann ontkend in het bezit van het geld te zijn. Onder de vloer van de garage was echter een bus gevonden, waarvan Haupt mann aanvankelijk verklaarde niets te we ten. Den volgenden dag had hij echter toe gegeven in deze bus drie weken voor zijn arrestatie geld te hebben bewaard. Ook bij deze verklaring riep Hauptmann den getuige toe, dat hij stond te liegen. Nadat de procureur-generaal had ver klaard, dat hij wilde bewijzen, dat de be klaagde na 2 April 1932 niet meer gewerkt had, werd het proces verdaagd. DE STRIJD IN DEN GRAN CHACO. BUENOS AIRES, 18 Jan. (V. D Van Paraguaansche zijde wordt gemeld, dat Pa- raguaansche troepenafdeelingen de Para- piti-rivier hebben bereikt, de uiterste grens van het gebied dat door Paraguay in den Gran Chaco wordt opgeëischt. In deze streek gaat het dorre Chaco-gebied over in vruchtbaar weideland, dat het eigenlijke Boliviaansche gebied vormt, doch waarom de strijd nooit ging. De Paraguaansche troepen zouden thans de voornaamste verbindingswegen beheer- schen. Uit La Paz wordt gemeld, dat het be sluit van den Volkenbond om het wapen embargo voor Bolivia op te heffen als drei gement tegen Paraguay groote voldoening in Bolivia heeft gewekt. President Sor- zano verklaarde, dat daardoor „het even wicht van de internationale zeden werd hersteld". IN HET SOVJET-PARADIJS. Kalinin verlangt meer zelfkritiek. RIGA (K.W.P.). In verband met het eerstdaags te houden groote Sovjet-Co.n- gres en de verschillende kleinere congres sen in de afzonderlijke provincies van Rus land hebben de .Sovjetbladen een reeks artikelen gepubliceerd waarin de verschil lende gebeurtenissen van de laatste jaren hemelhoog worden geprezen, terwijl de ontwikkelingsmogelijkiheden in de toekomst buitengewoon optimistisch beoordeeld wor den. Tydens een Congres voor het district Moskou heeft Kalinin, ds president van het Centraal Uitvoerend Comité, een rede ge houden over de noodzakelijkheid van zelf kritiek. Hij schynt het in het geheel niet eens te zijn met de wijze waarop de Sovjet pers zich uitlaat. Op economisch gebxd, aldus Kalinin, moet nog ontzaggelijk ve:l tot stand worden, gebracht vooraleer men zich een uitbundige lof mag toezwaaien, of de be wandering en van het buitenland mag verwachten. Aan zelfkritiek werd ook op het Congres in Moskou niet voldoende aandacht ge schonken. De regeering en de partij had den aan dergelijke critiek behoefte om bij hetgeen reeds bereikt werd niet te ver geten wat nog bereikt moet worden. Kalinin zeide o.m.: „Ik geloof dat wij voLgroeid zijn en onzen arbeid ook kritisch kunnen bezien. De gemiddelde opbrengst van den oogst is ver beneden peil. In ons land worden ieder jaar ongeveer drie mid- lioen kinderen geboren. Deze moeten ge voed en gekleed worden. Ons nageslacht wordt steeds grooier en wij moeten het goed voeden en kleeden. Dan eerst zal in een gezond lichaam een gezonden geest wonen. Ongetwijfeld mogen wij resultaten boeken, maar wij moeten daarmede niet tevreden zijn. Dat geldt ook voor onze fa brieken. Ik twijfel er niet aan, of 99 van de 100 fabrieken kunnen nog meer pres- teeren". Deze kritische uitlatingen werden op het congres luide toegejuicht. MARKTBERICHTEN LEEUWARDEN, 18 Jan. Vee. Prijzen: 36 Enterstieren f 4080, 105 Twenterstie- ren f 80250, 285 vette koeien f 110—185, per stuk, 3052 cent per kg.; 567 melk- en kalfkoeien f 90120, 70 pinken f 2070, 32 vette kalveren f 2060, 504 nuchtere kalveren f 36.50, 330 vette schapen f 918 303 lammeren f 612, 186 vette varkens f 2575 per stuk, 28—32 cent per kg, 23 magere varkens 1235 cent per kg., 104 kleine biggen f 5—10 per stuk. 48 paarden, Totale aanvoer 2325 stuks. Kaas Sleutelkaas f 12—19. Goudakaas f 2225, Edammerkaas f 725. Aanvoer 26370 kg. Boter. Mijnboter f 1.47—1.45—1 40, veilingboter f 1.441.26 per kg. Aanvoer 1 derde, 13 zesde en 1 twaalfde vaten. Com missie f 60. ALKMAAR, 18 Jan. Kaas. Aangevoerd 66 stapels, zijnde 62.000 kg. Fabriekskaas kleine f 18 per 50 kg. Handel matig. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Overleden: M. C. v. d. Ven—Ranse laar, wede. 86 jaar. Ondertrouwd: A. van Nood jm 31 jaar en E. A. Kriek jd. 31 jaar D. Brus- see jm 26 jaar en A. C. Noordelocs jd. 29 jaar A. Olderiks jm. 27 jaar en J. C. M. A. Groenendijk jd 23 jaar Hv J. Koevoets jm. 24 jaar en E. J. Raaphorst jd. 23 jaar. 1 Yarstrekt door: INCASSO-BANK N.V., LEIDEN 18 Jan. 1085 V. K. Horten II Industrie: Alg. Kunstz. Unie 31 'f, 31t/a Berkels Palent 67 V, 60 Calvé Uelfi c. v. A tiuy. 571/, Küchenm. Acc. Ned Ford 235 <1, 2371/, Philips Gem. Bez 2.12", 235'/, Uni Lever n'A B6'/4 Petroleum: Kon Olie 1871/4 139 Perlak bG 36 Rubber: A dam Rubber 85V, 100 Dell Bat Rubber 71 Vico m 114V, SerbadjadJ «3 63'/4 Scheepvaart: Oude Vaart N Scheepv. Unie 3°7ia 31 Oude B«K>t Mijnbouw: 48 Boetun Alg. Explor. Mij 137 137 Suiker: H V A'dam 161", ]64U< Vorstenlanden I6Y4 Java Cuituuf 84 84", N I S U. 77«/a 77'/, Tabak: Deli Mij. 136 139 Senembah 140 141 Deli Bat. Tabak 143 149V4 Oostkust 311/2 8D/4 Am Fondsen: Ani 'SmcPing 22 '/w 22V,« Anaconda 6v, «"/10 Ass Gas en Elec li, Bethlehem Steel If'/* 19'/4 Jities Service 1 1 JentraJ Public. Joniuitntai Uü lo'/a lO'/a Oen Aviation 2'Vs 2'/< Int. Nickel H;/l6 1 4 '/lft Kennec. Copper 10 10 Milwaukee i'7iQ ld. Pret. 2 2°/16 Keesport Tin PI 67>/4 66' North American 7'/8 b Nevada Shell Union 41/4 4Vl6 Unit St. Leather S'VIO Union Pacific 64'/» 64W< Wabash 1'VlO iVia United St Steel 5'/t6 Tidew. A as. Oil 23'/l<j 23 IVISSELNOTEEIMNGFN (AMSTERDAM» (Officieel) Londen 7 24' '8 Berlijn 59 37 New York L485ie Parus 0.76 Brussel 34 56 Zwitserland 47.00 Milaan 12.65 Madrid 20.25 Oslo 36 10 Kopenhagen 32.35 Stockholm 37.85 Weenen Praag 6.18 Boedapest Prolongatie 1 pet. BEURSOVERZICHT. De Amsterdamsche fondsenmarkt had vandaag een vast verloop en de handel had eenige uitbreiding ondergaan. In tal van fondsen ontwikkelde zich eenige han del, waardoor de markt een levendigen aanblik bood. De gunstige ontwikkeling van den politieleen toestand en verschil lende feiten, enkele belangrijke fonclsen- groepen betreffende, hadden eenige vraag in het leven geroepen, die het koerspeil na genoeg algemeen hooger bracht. Suikers waren goed gedisponeerd, hoewel de koer sen zich niet geheel konden handhaven op het hoogste niveau. Ook aandeelen in Cul- tuurbanken waren goed gedisponeerd, hoe wel de koersen zich niet geheel konden handhaven, daar latei* winstneigingen op traden. Rubbers trokken aan onder leiding van A'dam Rubbers, die 4 pet. verbeter den. Deze vaste stemming van laatstge noemde aandeelen stond in verband met de prijsstijging van palmolie. De minder cou rante soorten regelden zich'naar A'dam Rubbers. Tabakken wezen kleine koers» winsten aan, bij beperkte omzetten. Alleen Senembah's waren 2 pet. beter. Van de In- dustrieelen stonden Unilevers in het mid delpunt der belangstelling. In verband met de berichten, dat er in de. V. S. gebrek aan vetten bestaat en dat de Nederlandsche Vet- en Olie-industrie op volle capaciteit werkt, bestond er flinke vraag, zoodat de koers 4 pet. verbeterde. Ook Calvé Delft was willig. Philips stegen 3 pet. Aku's on veranderd. Scheepv. liepen iets op. Olie waarden waren vast, speciaal Kon. Olies, die 1 pet. monteerden. Amerikanen waren ongeanimeerd, de noteeringen kwamen meerendeels iets lager te liggen. Duitsche obligaties waren flauw vooral de gewone Youngleening, die bijna 2 pet. verloor. Dol lar-obligaties met betwiste goudclausule verkeerden in reactie, hoewel de verliezen beperkt bleven. De Nederl. Staatsfondsen- markt had de aarzeling, die gisteren aan den dag trad, weer overwonnen; de gele den verliezen werden weer geheel inge haald.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3