VKUÜAG 18 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT CERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 Jan. 1935, medegedeeld door het Kon. Ned Met. lnst te De Bilt. Hoogste barometerst.: 782.9 te Aberdeen. Laagste barometerst.: 748.9 te Vardö. Verwachting tot den avond van 19 Jan.: Meest matige Noor delijke tot Oostelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen neerslag, tempera tuur om het vries punt tot lichte vorst. Het gebied van hoogen luchtdruk breidde zich verder naar het Noorden en Oosten 'uit, terwijl de barometers in Frankrijk en' Zwitserland daalden. Onder invloed van deze luchtdrukveranderingen draaide de wind op het vasteland naar Noord-Oost en begon het transport der koude luchtmassa's uit het Oosten naar het Westen. In onze omgeving klaarde de lucht op, in een wij den bocht om ons land 'bleef de lage be wolking echter nog aanwezig. Volgens de berichten der bergstations zijn alle mid delgebergten nog in wolken gehuld met zeer lage temperaturen (Schneekoppe in Silezië minus 1 6graden Celsius, 53 c.m. sneeuw). De hooge toppen in de Alpen zijn minder koud en steken boven het wollen- dek uit, (Jungfraujoch minus 13 graden Celsius). Langs de Noordrand van het ge bied van hoogen luchtdruk trekken nog steeds de warme luchtmassa's van ver op den Oceaan, die de hoogste temperaturen van het waarnemingsgebied op IJsland ge ven en in Lapland en tot diep in Finland de vorst verjoegen. Bij de zware bewolking nam de vorst in het Oosten nog niet toe en komt strenge vorst eerst diep :n Polen en de Randstaten voor. Bij opheldering zal de vorst in het Oosten echter snel toenemen en met de Oostelijke winden hierheen getrans porteerd worden. LUCHTTEMPERATUUR: 3.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «J. Van Vfijdagnamiddag 4.50 uur tot Zaterdagmorgen 7.30 uur. HOOG WATER, Te Katwijk: op Zaterdag 19 Januari v.m. 2.36 uur en nam. 2.56 uur. HET LICHT IN DEN NACHT. Vergadering van den „Stillen Omgang". De Stille Omgang hield gisteravond een goedbezochte vergadering in het Gebouw der St. Joseph's Gezellen. De heer L. C. Schrijvers verwelkomde de talrijke aanwezigen, in 't bijzonder den spreker van dezen avond, Pater Evodius van der Snoek, en den algemeen voor zitter, den heer Elzenburg uit Amsterdam, die zijn vader in deze eervolle functie is opgevolgd. Wij, als Leidsche afdeeding, mochten steeds de belangstellende sympa thie genieten van den ouden heer Elzen burg, een der stichters en eerste voorzitter van den Stillen Omgang. Ook de zoon blijkt de voetsporen van zyn overleden vader te volgen, en geeft door zijn komst blijk van belangstelling in het werk der Leidsohe afdeeling. Vervolgens bracht spr. een woord van hulde aan de afgevaardigden uit de buiten gemeenten, die hierheen gekomen zijn, ter wijl veel leden uit de stad door afwezig heid uitblinken. Met een pittige, (door ons zéér gewaar deerde) opwekking de Katholieke pers te steunen, en haar belangen te behartigen, besloot de voorzitter zyn openingswoord. De tweede secretaris, de heer P. Bergs- ma. las de notulen, die keurig en nauw gezet samengesteld onder applaus wer den goedgekeurd. De eerste secretaris, de heer Th. B. van Ovost, bracht een tip-top jaarverslag uit, dat aller instemming kon wegdragen. Aan dit verslag is ontleend, dat de Stille Om gang verleden jaar wederom zeer stichtend is verldopen. Van deze bedevaart gaf de- secretaris zijn diepgevoelde indrukken weer. Ook werd herinnerd aan de Jubilé- viering. Merkwaardig is de stijging van het ledental tydens het 12 1/2-j-arig bestaan: 1923: 295 leden; 1926: 1455 leden; 1930:2095 leden; 1933: 2410 leden en 19S4: 2500 leden (applaus). Hulde werd gebracht aan Pater Frigge en de andere bestuursleden, die sedert de oprichting voor het Genootschap werkzaam zijn geweest en aan wier arbeid de bloei van liet Genootschap grootendeels te danken is. (Instemming). Het ledental is thans over stad en buiten gemeente als volgt verdeeld: Leiden 642, Noordwijkerhout 283, Veur- Leidschendam 229, Wassenaar 187, Voor hout 187, Warmond 185, Sassenheim 185, Zoeter woude (D) 105, Stomp wijk 99, Kat wijk 80, Hazerswoude (D) 69, id. Groenen dijk 68, Voorschoten 63, Koudekerk 57, Lei derdorp 34, Oegstgeest 13, Hoogmade 12. Door edelmoedigheid van de leden wer den vele werkloozen in staat gesteld aan den Omgang deel te nemen. Het verstag besloot met een woord van dank aan alle medewerkenden. De voorzitter bracht een woord van dank aan den secretaris voor de onberispelijke samenstelling van het jaaroverzicht. Bij de ingekomen stukken en mededee- lingen gaf de voorzitter het resultaat weer van de besprekingen met de Ned. Spoor wegen om een goedikooper reistarief te ver krijgen. Het gevolg is, dat dit jaar het tarief voor Leiden met 8 ct. kan worden verlaagd. Het afd.-bestuur heeft nu besloten de bil jetten met 10 ets. te verlagen, tot 1.50. Er zal getracht worden nog een grooter ver laging te verkregen. Voorts werd medegedeeld, dat de Leid sche Stille Omgang op 10 Maart wordt ge houden. De H. Mis zal wederom in de Mo- zes- en Aaronkerk worden opgedragen. De voorzitter ried de leden aan, bij over lijden van een liid-bloedverwant, hiervan zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan het bestuur, opdat een H. Mis voor zijn zielerust kan worden opgedragen namens het Genootschap. Aan de orde was daarna bestuursverkie zing wegens aftreden van den heer IJ. Schouten. De voorzitter huldigde den heer Schopten als een bekwamen en accuraten penningmeester. Onder algemeen applaus verklaarde de vergadering den heer Schou ten niet te kunnen of te willen missen. Bij de rondvraag werd dank gebracht namens de werkloozen, die de Stille Om gang zonder betaling konden mesmaken, Ook werd een huishoudelijke kwestie be sproken. Het Mirakellied werd nu gezongen, waar- bij de solo-partij en door den heer Van Ruy- ten zeer verdienstelijk werden uitgevoerd. Hierna was het woord aan den weleerw. Pater Evodius van den Snoek, die een lezing hield, getiteld „Het licht in den nacht". De nacht van de Stille Omgang, aldus spr., is de vreugde onzer dagen. Deze nacht heeft haar gelijke niet in de wereldgeschie denis. Maar voor de getrouwen is het niet noodig op te wekken tot deelname aan deze geheel eenige geloofsuiting. Opdat de Stille Omgang blijvende vrucht moge dra gen, wilde spr. zyn lezing houden. De titel „Het licht in den nacht" heeft spr. gekozen naar aanleiding van twee plaatsen in het Nieuwe Testament. Van de roeping der herders te Bethlehem lezen wij in de H. Schrift: „Gods lichtglans omstraalde hem". Zij hadden Christus ge vonden. Bij het verraad van Judas schrijft echter Joannes veelbeteekenend: „Het was nacht". Naoht daarbuiten, maar ook nacht in Judas' hart. Hij had Christus verloren. De mensch heeft hou-vast noodig in 't leven. Ondanks het gepropageerde heiden dom blijft ook de moderne mensch in zijn ziel verlangen naar God „gelijk het hert dorst naar de waterbronnen...." Maar Goddank: wij zijn geen zoekenden. Waar van tienduizenden het leven is een donkere nacht van twijfel, schijnt voor ons Chirstus, als het Licht'der Wereld. Wij hebben het Licht van ons Geloof; dikwijls beseffen wij niet voldoende welk een schat wij beziitten. Wat zijn er toch een tobbers! Wat zijn er toch een zoekers naar waarheid, die zich tevreden moeten stellen met allerlei menschelij'ke systemen! Bij alle onrust om ons heen, gaan wij in het licht van Christus' waarheid veilig tusschen al die onzekerheid, met vTeugde en vrede tusschen al die troosteloosheid. Het is voor zoo velen zoo donker in 't leven. Hun geestelijk leven is duister als dat van den blinde langs den weg naar Jericho, die smeek en: „Heer, dat ik zien moge". En wij wij mogen gaan door het leven in het daglicht van Christus' Waarheid. Hij is ons ook als licht in het donker van leed en beproeving. Hij is de waarachtige Mtnschen vriend. Maar de wereld wil het niet begrijpen. Laten wij in den heiligen nacht van den Stillen Omgang bidden voor hen, die niet meer bidden. Moge besloot spr. de arme, verkommerde, zwoegende mensch- heid terugvinden Jezus, met zijn hart over vloeiend van goedheid en liefde. De voorzitter betuigde den spreker na mens de vergadering dank voor zijn be geesterend woord. Hierna werd de bijeenkomst met gebed gesloten. R.K. DIOC. VROUWENBOND De jaarvergadering Gisteravond hield de afd. Leiden van den R.K. Vrouwenbond in de kleine Stads- zaal haar algemeene jaarvergadering, waar in mej. Schmidt, secretaresse van de afdee ling Voorburg, een lezing hield over „Mo derne jeugd". Aan deze voordracht ging de gebruike lijke agenda vooraf. De presidente, mevr. J. MandersVer meulen, heette alle aanwezigen op de eer ste vergadering van dit jaar hartelijk welkom en uitte haar beste wenschen voor de leden en haar huisgezinnen. Spr. hoopte, dat het jaar 1935 een gelukkig jaar moge worden niet in het minst voor de afd. Leiden van den Bond. De notulen der vorige vergadering wer den na lezing onveranderd vastgesteld. Hierna kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend waren de dames mej. v Deene, mevr. Creyghton en mej. Peper zak, terwijl er een vacature was voor mej. Wery. De presidente sprak een hartelijk woord van dank tot mej. Wery, die on danks haar één-jarig bestuurslidmaatschap een bezielende kracht voor het bestuur en de afdeeling is geweest. Wat zij deed was goed. Hiervan getuigt ook de oprichting van de leesportefeuille, waardoor thans drie leeskringen zijn opgericht. Gelukkig blijft zij haar werk voor de leesportefeuille voortzetten. Aangezien geen tegencandidaten gesteld waren werden de aftredende bestuursleden bij acclamatie gekozen verklaard, terwijl in de plaats van mej. Wery werd benoemd mej. Niemer. De secretaresse, mej. S. v. Deene, bracht hierna een overzichtelijk jaarverslag uit, waarvoQr haar door de presidente harte lijk dank werd gezegd. De penningmeesteresse, mevr. Witte, gaf hierna een overzicht over de financiën 'van het afgeloopen jaar. De inkomsten be droegen 1142.74, de uitgaven 802.39, zoodat er een batig saldo is van 340.35. Vervolgens werden gelezen de jaarver slagen van de verschillende onderafdeelin- gen. Aangezien de jaaroverzichten alle in de Rubriek worden gepubliceerd, mogen we hier met deze korte vermelding vol staan, doch kunnen niet verzwijgen, dat de ijverige presidente voor elke club of elke afdeeling een opwekkend woord had, waarin dank werd gebracht voor hetgeen be.eikt is en het vertrouwen wordt uitge sproken, dat het komende jaar nog meer vruchten moge afwerpen. Na een korte pauze, welke aangenaam gepasseerd werd met 'n kopje koffie en attracties, verkreeg mej. Schmidt het woord Spr. ving haar causerie aan met te her inneren aan haar voordracht van vorig jaar over de roomsche vrouw tegenover de moderne vrouw. Nu wilde spr. het hebben over de „Mo derne jeugd", de jeugd dus, die behept is met den modernen tijdgeest. Er wordt veel gesproken en geschreven over de jeugd, wat niet ten volle beaamd kan worden. De jeugd wordt dikwijls te veel opgehemeld. We leven in een tijd van jeugd- en kin- der-emancipatie, we leven in de eeuw van het kind. Spr. vraagt zich af, of het pro bleem: „kinderopvoeding" de ouders ooit zooveel hoofdbrekens heeft gekost als he den. Maar niet alleen de ouders, ook de geleerden, de kerkelijke overheid en niet in het minst Z. H. de Paus schenken volle aandacht aan dit brandende vraagstuk van dezen tijd. De na-oorlogsche tijd heeft een geheel ander beeld te voorschijn geroepen. De jeugd uit dezen tijd is zoo verschillend van die vóór den oorlog, dat men zich wel eens afvraagt waar het heen moet. De ouderen voelen het hoe de jeugd zich meer en meer van heen verwijdert. Het contact van de kinderen met hun ouders is over het algemeen in veel losser verband komen te staan. Doarom is de overbrugging van de klove tusschen oud en jong een eerste vereischte om de jeugd te kunnen begrijpen. Men moet de jeugd leeren begrijpen om te weten hoe het zoo noodzakelijke contact weer tot stand kan komen. Komt dit contact er niet, dan zal de jeugd nog verder van de ouderen verwij derd worden. Daarom stelt spr. de vraag: hoe is de levenshouding van de moderne jeugd? Het antwoord daarop is veelal' zoo, dat zij de ouderen ouderwetsch en uit den tijd vindt. Met de aldus denkende jeugd is er niet veel te bereiken, maar daarnaast dient ook gezegd, dat de jeugd leeft in een tijd van gezagsmiskenning, een tijd van steeds grooter wordende werkloosheid Het ouderlijk gezag ontbreekt in vele gevallen, waardoor de jeugd de tucht ont groeit en haar eigen gang gaat. De voor beelden hiervan spreken hier maar al te duidelijk. Maar de jeugd kan daarvoor niet alleen aansprakelijk gesteld worden, want de ouders zijn daarvoor mede verantwoorde lijk door hun halfslachtige houding, hun „moderne" opvattingen van Gods gebo den, van godsdienst, huwelijkswetten, te groote toegeeflijkheid jegens de kinderen enz. Spreekster licht een en ander nader toe en wijst erop, dat de positie van de moderne vrouw allerminst geschikt is voor een goede opvoeding van de jeugd. Deze factoren, de erbarmelijke sociaal- economische toestanden, de werkloosheid en de armelijke woningtoestanden dragen er niet weinig toe bij, dat de jeugd geen jeugd meer heeft en langzaam maar zeker vervalt tot het heidendom. Wij mogen niet vergeten, dat de jeugd staat in een totaal ontwrichten tijd, met een vooruitzicht op een demoraliseerende werkloosheid. Daarnaast staan nog zooveel gevaren op allerlei gebied waartegenover de jeugd niet sterk genoeg is geleid om steun en houvast te hebben. Gelukkig treffen we echter in dezen mo dernen tijd nog vele gezinnen aan, waarin de verdorven tijdgeest nog niet is doorge- drogen, en die hoop geven, dat van hen rnvloed zal kunnen uitgaan om Kerk en maatschappij te schragen. Mej. Schmidt werpt dan nog *n terug blik in dien „goeden ouden tijd", waaruit de vrouwenbeweging is ontstaan en waar uit de groote tegenstelling: vroeger en thans is ontstaan. Spr. besloot tenslotte me de opwekking tot de ouders hun kinderen goed voor te gaan door hun voorbeeld, hen te sterken door de banden des geloofs. (Applaus). De presidente dankte mej. Schmidt voor haar lezing en sprak den wensch uit, dat onze jeugd in betere banen geleid moge worden dan de, jeugd, waarover spreekster had gesproken. De presidente deelde vervolgens nog me de, dat er een vlag voor de afdeeling zal worden aangeschaft, welke op den feest avond zal worden onthuld. Deze feest avond zal in den Schouwburg worden ge houden, echter niet op 14, doch op 28 Fe bruari. Hierna volgde sluiting der vergadering. Leidsche Arbeidsbeurs. Op den 17den Januari waren 4566 (v.j. 3645) werkzoekenden ingeschreven. Naar wjj vernemen geschiedt a.s. Maan dag den verkoop van kaas aan de door Maatsch. Hulpbetoon ondersteunden. De verkoop geschiedt aan de Waag tusschen 912 uur voor 10 cent per Kilo. ST. ELISABETHVEREENIGING. Het jaarverslag over 1934. Het jaarverslag over het jaar 1934 der Sint. Elisabeth, vereeniging, waarvoor men ons opname verzoekt, luidt als volgt: Weer is een jaar van charitatief werk, voor onze vereeniging voorbijgegaan en welk een jaar! Ongekend hoog was d,e nood gestegen, zóó hoog, dat wij bij het uitoefenen van ons toch zoo schoon werk van naastenliefde ons dikwijls de pijnlijke vraag moesten stellen: Is de grootte van onze liefdega ven wel evenredig aan die van den heer- schenden nood? Het is daarom verheugend te vermelden, dat de Voorzienigheid voor onze vereeni ging het bedrag van inkomende giften en gaven deed toenemen, zoodat wij dit jaar de zieken in grooter getale en in ruimere mate konden ondersteunen, terwijl ook de drin gende noodzakelijkheid werd aangevoeld en toegepast om onze gaven op nog meer kie- schere wijze en met een woord van liefdevol medeleven aan onze arme zieken uit te reiken. Alvorens eenige gegevens en cijfers van ons werken naar buiten te vermelden, wil len wij nog eenige m - ^deolingen doen van internen aard. Door het bedanken v^n Mej. A. Schmier, als Vice-Presidente hadden twee bestuurs wisselingen plaats: Mevrouw J. Filbry— Kloosterhuis iverd bereid gevonden de functie van Vice-Presidente op zich te ne men, terwijl Mevrouw S. GoovaartVee- ger tot 2e magazijnmeesteresse werd be noemd. Door den dood ontviel ons een trouw en ijverig lid. Mevr. E. Florin— Schmier, in wier plaats Mevr. C. Leesberg Munting werd gekozen. Er werden drie bestuursverkiezingen Er werden drie bestuursvergaderingen gehouden, en wel in Januari, April en Oc tober. Zooals gebruikelijk werd er om de drie maanden een H. Mis gelezen voor de over leden 2ieken tijdens hun ziekte bezocht door de dames der St. Elisabethvereeniging en op 19 November, feestdag van de H. Elisabeth een H. Mis voor de weldoeners en leden. Totaal werd aan giften en jaarlijksche bijdragen ontvangen (waaronder ook de collecte in de kerk van O. L. Vr. Onb. Ontv. en v. d. H. Leonardus (Haagweg) en de op brengst van de fancy-fair gehouden met de Sint Vincentius vereeniging) 3269.78 M waardoor wij in staat werden gesteld, om onze zieken royaler te bedeelen. De liefde- digheidspredieatie werd gehouden door Pater Borromeus de Greeve O.F.M. in de kerk van O. L. Vr. Onbev. Ontv. Wij ontvingen door bemiddeling der wer kende en oud-leden en een firma verschil lende malen een pracht collectie gebreide goederen, als truitjes, pakjes enz. als ook een partij wollen dekens enz. Van de Nederlandsche naaivereeniging ontvingen wij wederom een groot pak nieu we goederen. Ter gelegenheid van het Kerstfeest jver- den aan ongeveer 80 gezinnen pakken uit gereikt, met lijfgoed voor de verschillende leden van het gezin; 20 gezinnen ontvin gen tevens nog een deken. Er werden 51 pakjes aan kraamvrouwen gegeven, verder nog 12 wollen dekens, lakens en sloopen, enz. De collecte op de vergaderingen bracht op 80.34, de boete 117.20. Er werden uitgereikt 18353 liter melk en 12343 eieren. Totaal werden 29S9 huisbezoe ken gedaan, verdeeld over 276 gezinnen, waarvan 131 van de Parochie O. L. Vr. He melvaart en St. Jozef, 68 in de parochie v. d. H. Petrus, 37 in de parochie v. d. H. Leonardus (Haagweg) en 40 in de parochie van O. L. Vr. Onb. Ontv. Zeiden wij niet met recht bij den aan vang van ons verslag, dat wij reden hadden ons te verheugen? doch hoe waar dit ook moge zijn, de nog steeds heerschende ar moede, die als een rollende sneeuwbal, de neiging schijnt te hebben grooter en groo ter te worden, deze dwingt ons zoowel onze edele helpers als alle werkende leden tot steeds milder medeleven en grootere activiteit aan te sporen. Dat het jaar 1935 moge bewijzen, dat aan onze dringende roepstem door allert is gehoor gegeven, ziet. dat is ter liefde Gods onze vurig gemeende wensch. Het bestuur is als volgt samengesteld: Pastoor Th. Beukers, Directeur, D. Coe- bergh, presidente; J. A. Filbry-Kloosterhuii vice-Presidente; J. A. GründemannHof man, le Secretaresse; M. Coeberghv. Cra- nenburgh, 2e Secretaresse; J. Noordman, Penningmeesteresse; E. v. d. LaanClaes- sens, le Magazijnmeesteresse; S. Govaart Veeger, 2e Magazijnmeesteresse. Handelsregister K. v. K- Ontheffing. 3617 S. Pont, Leiden, Janvossensteeg 23. Vleeschhouwerij. W ij z i g i n g. 5574. C. Veefkind, Leider dorp, Hoofdstraat 43e. Winkel in koloniale waren. Overl. E.: C. Veefkind, dd. 6 Jan. 1935. Wijz. handelsn. in: Wed. C. Veefkind N.E.: Wed. M. Veefkind-Wessel, Leiderdorp 5871. C. A. Hopstaken, Oegstgeest, Bor- neostraat 19. Kruidenierswaren en aanver wante artikelen. Uitr. E.: C. A. Hopstaken, Oegstgeest, dd. 1 Jan. 1935. Nieuwe inschrijving: 6559. Com manditaire Vennootschap W. J. Nolet, Lei den, Morschweg 5. Drogisterij. Beh. Venn.: Mej. W. J. Nolet, Leiden. Aant. v^nn. b. w. v. geldsch.: één. Met nummer 12 van de Nederlandsche Staascourant werden verzonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. Meelfa briek „de Rijn", v.h. firma Wed. T. J. Bots. AGENDA LEIDEN. Vrijdag, R.K. Ver. van Handelsreizigers, jaarvergadering, waarop spreekt de bondsbestuurder G. C. Bekkering, over „Wat verlangt gij van St. Christoffei?", Den Burcht. 8.30 uur. Woensdag. Ontwikkelingsavond voor de leden van den R. K. Volksbond. Spreker A. Angenent, Haarlem, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Jan. a.s. waargeno men door de apotheken: P. du Croix, Ra penburg 9, tel. 807; E. B. 'de Metz, Kore- vaarstraat 51, tel. 3553 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. -HET LUSTRUM VAN DE LEIDSCHE MEISJES STUDENTEN. Prinses Juliana als reuniste. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 24, 25 en 26 Januari zal de Vereeniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden gelyk gemeld haar zevende lustrum vieren. Naar wij vernemen zal Prinses Juliana als rëuniste het grootste gedeelte van de fees ten te Leiden meemaken. Zij zal ook aan wezig zijn bij de opvoering van „Tot in lengte van dagen", een spel van dezen tijd in zes tafereelen door Mej. Dieuke Bois- sevain, lid van de V. V. S. L. op Vrijdag avond 25 Januari in het Gebouw van Kun sten en Wetenschappen te 's-Gravenhage. en ook Donderdagmiddag aanzitten aan de lunch in „In den Vergulden Turk". Het aantal reünisten van de V. V. S. L., waaronder ook tal van clubgenooten van de prinses, zal ongeveer 350 bedragen en komt in Leiden aan Donderdag tusschen 10.36 en 10.55 uur. Ter gelegenheid van het 7de lustrum van de V. V. S. L. heeft de N.V. Koninklijke Delftsche Aardewerkfabriek „De Perce- leyne Fles" een lustrum tegel vervaardigd, naar een ontwerp van mej. H. M. Huizinga, welke tegel in een beperkt aantal ver krijgbaar wordt gesteld voor leden en oud leden. KOMT U KIJKEN en •Hedenavond te 8.15 uur wordt in het St. Antonius Clubhuis, Hazewindsteeg bij den Leidschen Schouwburg een „Echt Holiand- sche Kermis" geopend, die 4 dagen zal duren. Deze Kermis, die ten bate van het in deze dagen zoo noodige Jeugdwerk gehouden wordt, is om meerdere redenen een bezoek waard. Het ideëele doel, dat de Katholieke Jeugd beweging onder leiding der Geestelijkheid nastreeft, houdt direct verband met ons Katholiek Geloof. Waar de jeugd de toekomst is, daar zal ook van de jeugd de toekomst afhangen. Op de ouders van tegenwoordig rust de plicht de jeugd in hart en ziel Katholiek te maken. Dit brengt echter vooral in deze tijden een Jeugdorganisatie wel eens in financieele moeilijkheden, die vroeger op verschillende wijze waren op te lossen. Deze oplossingen zijn momenteel ontoe- reikbaar gebleken om de jeugdbeweging stevig te grondvesten onder de Katholieke jeugd. Vandaar wordt deze Kermis georgani seerd om U op vroolijke manier gelegen heid te geven het Uwe bij te dragen. Ver der is deze Kermis een pracht gelegenheid om U eens een gezelligen avond te bezor gen. Geen moeite is gespaard om U eenige aangename uren te bezorgen. Dus allen naar R.-K. METAALBEWERKERSBOND. Woensdagavond hield de afd. Leiden van den R.-K. Metaalbewerkersbond haar jaar vergadering in het Bondsgebouw. In zijn openingswoord wenschté de voorzitter den leden nog een Zalig Nieuwjaar; hij hoopte dat 1935 voor de leden op maatschappelijk gebied beter moge worden. Na afhandeling der gebruikelijke agendapunten, werd door den secr. het jaarverslag uitgebracht. Het ledental blijft schommelen om de 175 le den. In het afgeloopen jaar kwam het con tract voor de electriciens tot stand. Het contract voor de verwarmingSmonteurs ver dween van het tooneel. terwijl het contract voor de loodgieters in begin van 1934 werd aanvaard, maar aan het eind van 1934 we der werd opgezegd. Er konden ook nog heel wat loonsverlagingsplannen tot een minimum worden teruggebracht. De 1ste penningmeester gaf in zijn jaar verslag de volgende cijfers. De inkomsten en uitgaven voor de bondskas hadden be dragen 6568.70. Voor de afd.-kas waren de inkomsten ƒ645.24 cn de uitgaven ƒ603.85, batig saldo 41.39. De 1 cents-kas gaf de volgende cijfers: 1 Jan. 1934 in kas 43.39, 31 Dec. 1934 in kas 146.67. De 2e pen ningmeester gaf in zijn jaarverslag de vol gende cijfers. Uit de bondswerkloozenkas was uitbetaald 7.871 01. Door bemiddeling van de crisissteun 18.920.34, aan de kerst- gave 199,20. De kasnazieners hadden kas en boeken in goede orde bevonden en bedankten beide penningmeesters voor hun accuraat be heer. Met algemeene stemmen werd de heer A. Jansen te Delft tot lid van het centraal hoofdbestuur gekozen. De aftredende bestuursleden, de heeren L. P. de Groot, W. ter Haar, H. ter Haar en A. Vogelenzang werden met algemeene stemmen herkozen. Voo rde Januari-propaganda werden 3 le den benoemd, terwijl eenige voorstellen voor de a.s. bondsvergadering in Mei a s. werden ingediend. Na een drukke rond vraag volgde onder dank voor de op komst sluiting met den chr. groet.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2