VRIJDAG 18 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Bij de te Rotterdam ge houden examens Stenografie slaagde o.a. onze plaatsgenoote mej. W. Joha; te Den Haag slaagden voor Typen onze plaatsge- nooten mej. Pop Lam en de heeren M. Stapper en F. Vellekoop, allen opgeleid aan de inrichting van den heer G. Klok, alhier. Met ingang van 1 Februari wordt op zijn verzoek de heer W. Frenkel, assistent bij de Rijksbelasting alhier, in gelyjte functie overgeplaatst naar Utrecht. Diefstal. Ten nadeele van O. in de Lindenhovenstraat werden den afgeloopen nacht eenige konijnen ontvreemd. Verloting. Door de R. K. Naaischool werd verloting gehouden. Alle winnaars kwamen lang niet opdagen. Voor houders van de lotnummers, loten van 25 ets. m.n. no. 153, 132, 242 en 92 werden de daarop gevallen prijzen nog steeds niet afgehaald. Ook onder de 10- ets loten-prijzen-winnaars blijkt de animo niet groot. Houders van lot no. 201, 97, 60, 54, 102, 53 vervoegen rich aan het St. Joseph-Gesticht. Gevestigd: Wilhelmina Vrijlandt van Haarlem Benjamin H. A. Nieweg van Amsterdam Gerritje Theil, echtgen. van H. P. Flemming van 's Gravenhage Ge- rardus de Jong van Reeuwijk Jacobus N. Teijken en gezin van Dinxperlo Ma ria J. Corsel van Landsmeer Johannes G. Verweij van Apeldoorn Neeltje J. Marijs van Putten (Gld.) Kinderen Tukken van Noord wijk. Vertrokken: Fokeltje Dijkstra naar Zegwaart Gerke Adema naar Leiden Simon Kuiper en gezin naar Bodegraven Jantje E. van Otterloo naar Voorburg Antje G. Roos naar Woubrugge Hen driks C. van Diggele naar Voorburg Christina Reijneker naar 's Gravenhage Pietertje van de rKleij naar Reeuwyk Jan Walraven naar 's Gravenhage. Geboren: Mathilda Margretina, d. van F. J. Binken en C van Toor Cornelis, z. van J. van Noort en M. Mooij Theo dora Antonia Geertriuda, d. van C. van der Linden en A. C. Kuijf Cornelia Saakje, d. van G. Kraan en C. Ververs Jacoba Maria, d. van J. G. Vork en C. Hoogervorst Cornelis Adrianus, z. van 3. Goedhart en E. M. de Rijk Francis- cus, z. van F. Schmal en A. G. Mol Ma ria Gerarda, d. van A. Bruijnes en P. Borst Jacobus Bartholomeus Antonius, z. van J. M. Verdegaal en J. C. Alkemade. Gehuwd: A. F. van Engeleden 22 j. en Z. Koopman 23 j. J. Westmaas 26 j. en E. D. van Willigen 27 j. Overleden: Willem Hoogeveen 57 j. A. M. Kooij 47 j., echtgenoote van C. Gotdhart J. Schijff 74 j., echtgenoote van J. W. Redegeld W. M. Visser 65 j., echtgenoote van D. de Knegt. Mlppfll'eqen'ini., Een autodeur roekeloos openen be'eekent soms te vens een ziekenhuis ontsluiten voor een fietser enyC/Ow de qevangenis voor tï-zèlfl - Ópen .a'uto'deurén voorzichtig! KOUDEKERK. Loop der bevolking. Werkelijke be volking op 31 December 1933 987 m. en 903 vr., totaal 1890. Vermeerdering gedu rende 1934 door geboorte 13 m. en 15 vr., door vestiging 35 m. en 38 vr. Geheele ver meerdering 48 m. en 31 vr. Vermindering gedurende 1934 door sterfte 12 m. en 5 vr., door vertrek 68 m. en 71 vr. Geheele ver mindering 80 m. en 76 vr. Verschil tusschen vermeerdering en vermindering 32 m. en 23 vr., totaal 55. Bevolking op 31 Decem ber 1934 935 m. en 880 vr. totaal 1835. Geboren: Adrians d. van v. d. Meij- den en van Geerlof. BOSKOOP. Ontspanning werkloozen. Woensdag middag 16 Jan. was er voor de katholieke werkloozen een gezellige bijeenkomst be legd in het R. K. Ver. Gebouw, hun gewone plaats voor ontspanning. Het comité was, dank zij enkele vrien den, er in geslaagd eenige prijzen bij elkaar te krijgen voor de wedstrijden, welke deze middag gehouden werden. Om 2 uur werd aangevangen met prijs- jassen, sjoelen en biljarten, hetgeen onge veer den geheelen middag duurde. Alvo rens over te gaan tot uitreiking der be haalde prijzen nam de voorz. van het co mité, kap. Broers, het woord en sprak zijn voldoening uit over de opkomst en maakte tevens van deze gelegenheid gebruik de aanwezigen er op te wijzen, dat in dezen ongelukkigen tijd van werkloosheid en cri sis, men zijn toevlucht moet nemen tot God en wel door 's morgens de H. Mis bij te wonen en te bidden, dat er toch een einde aan deze toestand mag komen. Spr. deelde verder nog mede dat door hem en nog een ander lid der commissie elke week een praatje zou worden gehou den op Maandag en Donderdag. Tevens zullen er vragen gesteld kunnen worden, welke onderteekend moeten wor den en zoo mogelijk reeds de volgende week beantwoord zullen worden. Ten slotte deelde de voorz. nog mede, dat na de goed geslaagde bedevaart naar Noordwijk de gedachte was opgekomen om dit jaar, in samenwerking met Alphen a. d. Rijn, een bedevaart per fiets naar Kevelaar te organiseeren voor de werk loozen. Om dit echter te doen slagen, moet men zich opgeven en trachten iets te spa ren daar deze reis duurder is dan naar Noordwijk. De heer v. d. Staak, lid van het comité, sloot zich aan bij de woorden van den voorz. en zegde zijn volle medewerking toe als de werkloozen zelf ook willen me dewerken aan het verzoek van kapelaan Broers. Hierna volgde uitreiking der behaalde prijzen en werd deze goed geslaagde mid dag onder het genot van een kop koffie met koek, en onder dankzegging gesloten. NIEUWVEEN. Geboren: Janke Martje d. van K. Knobbe en W. Meina Johanna Petro- nella Maria d. van G. C. van der Weijden en M. A. B. Rekelhof. Gevestigd: D. Goudriaan van Groot Ammers J. G. Bosman van Amsterdam P. M. Olsthoorn van Den Haag H. J. Schouten van idem M. C. Baartmans van Bergen M. W. C. Alberse van idem J. Iping van idem H. J. Hogenkamp van idem G. A. de Jong van idem J. A. Acda van Alkmaar. Vertrokken: A. Treyeen en gezin naar Ter Aar J. v. Harten naar Haar lem N. H. Kooistra naar Nieuwer-Am- stel G. J. Stouten naar Den Haag L. C. Mesman naar Alphen a. d. Rijn D. Twaalfhoven naar Nieuwkoop M. M. J. Speet naar den Bosch J. Bezuyen naar Leiden. SPORT VOETBAL DUITSCHLANDZWITSERLAND. Het Zwitsersch elftal. Het Zwitsersch elftal is thans, na een laatsten oefenwedstrijd, voor de match tegen Duitschland op 27 Januari te Straatsburg, definitief samengesteld. Het ziet er als volgt uit: Doel: Bizzozero (Lugano). Achter: Minelli en M. Weiier (beiden Grasshoppers). Midden: Guinchard (Servette Geneve), Jaccard (Montreux), Loertscher (Servet- te), Amado (Lugano), Poretti (Luganc), Frigerio (Young Fellows), Xam Abegglen (F. C. Sochaux) en Jaeck (Bazel). Het Zwitsersch B-team, dat op dien zelf den dag tegen Zuid-Duiischland speelt en wel te Luzern is samengesteld uit: Doel: Schlegel (Young Fellows). Achter: Gobet (Bern) en Buhler (Lu zern). Midden: Bichei (Lausanne), Imhof (Bern) en Binder (Grasshoppers). Voor: Von Kaenel (Biel), Spagnoli (Lau sanne), Billeter (eBrn), Aebi (Derendin- gen) en Friedli (Olten). HOCKEY HET INTERNATIONAAL PROGRAMMA. Het internationaal programma, dat het Nederlandsch Hockey-elftal dit jaar te ver werken krijgt is thans als volgt samenge steld: 17 Februari. Brussel: BelgiëNederland. 10 Maart: West DuitschlandNederland B, waarschijnlijk te Dusseldorf. 6 April: Amsterdam: Nederland—Enge land. 14 April: Den Haag: Nederland BBel gië B. 28 April: Amsterdam: Nederland Duitschland. Behalve deze wedstrijden zullen dit sei zoen ook de traditioneele ontmoetingen tegen de ploeg van de Colonial Hockey Union plaats vinden, terwijl tenslotte zal worden deelgenomen aan het sterk bezet te internationale hockeytournooi, dat ter gelegenheid van de wereldentoonstelling van 5 tot 12 Mei te Brussel wordt gehou den. De data voor de wedstrijden tegen de Colonial Hockey Union zijn nog niet vast gesteld. WENKEN VOOR AUTOMOBIELISTEN. LANGS WATERWEGEN. Bedenk, dat het minder kwaad kan met flinke snelheid te water te rijden, dan te gen huis, boom of iets dergelijks, maar: 1. Tracht bovenal uw zelfbeheersching te bewaren. 2. Rijd zooveel mogelijk met dichte ra men op smalle, bochtige dijken en wegen langs water. 3. Tracht alle ramen te sluiten, zelfs als de auto te water is. Bedenk, dat men bij gesloten auto minstens op 3 tot 6 minuten lucht kan rekenen. 4. Schakel ten alle tijde licht in. Het brandt onder water en uw redders kun nen zich sneller oriënteeren. 5. Sla geen ruiten stuk. U zoudt u on- noodig verwonden, de deuren en ramen gaan na intreding van de evenwichtstoe stand onder water gemakkelijk open. Eehige tegenstand zal men ondervinden, daar men water verplaatsen moet. 6. Tracht niet het dak open te snijden. U vermorst kostbare tijd, want er zit vaak ijzedrdraad of ijzergaas in het dak. 7. Tracht vooral met de Inzittenden een ketting te vormen. U vermijdt dan het dichtslaan der deuren, hetgeen door de strooming van het water, de stand der auto e.d. vaak geschiedt. Dat de eerste persoon, die de auto verlaat, de tweede vasthoudt, de tweede dan de derde en zoo vervolgens, want de laatsten zullen vaak het eerst bewusteloos zijn. Eerst kinderen en vrouwen; goede zwemmers(sters) ver laten de auto het laatst. 8. Vergeet nooit, dat in het hoogste ge deelte der auto in den regel een hoeveel heid lucht te vinden is, die niet uit de* auto kan. 9. Tracht zooveel mogelijk lucht In te ademen, open dan onmiddellijk raam of portier en verlaat re auto. .Uw longen werken dan als een ballon en gij zijt snel ler boven. 10. Schuiframen van een onbeschadigd dak gaan gemakkelijk open, zoodat evenals bij de deuren en de ramen de druk van buiten gelijk is aan de druk van binnen. 11. Heb steeds voor een auto met op vouwbare kap een zwaar voorwerp bij de hand. Men kan dan, indien noodig, het lin- nendak doorslaan. 12. In welke stand de auto ook te water komt, zoek steeds naar de naaste uitgang, indien u rechtop staat, want daar is ook de kans de meeste lucht te vinden. En zorg er voor: a. dat de zitplaatsen van uw auto vast zitten. Zij drijven anders onder water in de auto en zijn hinderlijk bij reddingspo gingen van binnen of pogingen, die van buiten aangewend worden; b. dat de planken of schotten in de bo dem van uw wagen vastzitten. Het is an ders hinderlijk in alle opzichten voor red der en drenkeling en het water kan dan niet zoo snel binnenkomen. c. dat ge u op de hoogte stelt, hoe ra men en deuren geopend worden, indien u plaats neemt in een onbekende auto d. dat uw auto een van binnen en bui ten uitneembaar of draaibaar achterraam bezit. Dit verhoogt ten zeerste de red dingsmogelijkheid. ipet moet van vol doende afmetingen zijn, vooral voor de achterinzittenden, die vaak het meest de kans loopen, te verdrinken. Aan de Fordfabrieken werd het met succes gedemonstreerd. De achterzijde van de auto is voor 99 pet. de veiligste kans, want zelden of nooit zal een auto op zijn achterkant staande aangetroffen worden! Bij voorafgaande botsing is het vaak de eenige uitgang. e. dat u een sleeptouw met haken er aan in uw wagen hebt. Het kan nuttig voor u en anderen zijn bij ongelukken te water of te land. f. dat in elke auto, die langs waterwe gen rijdt, een kaart met deze wenken aan wezig is. g. dat gij vooral en ten allen tijde, wan neer de gelegenheid zich voordoet, het zwemmen en het Reddend zwemmen pro pageert. Een zwemmer (ster) toch is ver trouwd met het water en er kan verwacht worden, dat hij of zij de benarde situatie het best overziet en blijk geeft van zelf- beheersching. DE VREUGDE VAN HET WELDOEN. „Wie onder U de grootste zijn wil, die zij aller dienaar." In deze dagen nu leed en lijden, kommer, zorg, ellende en armoede door het land gaan, nu het gebrek aan voedsel zich zelfs vermeet aan te kloppen aan woningen, waar betrekkelijke welstand heerscht en waar de laatste penningen misschien zijn uitgegeven voor een nieuw gordijn om de binnenwonende armoede en behoeftigheid zoo lang mogelijk voor den voorbijganger te verbergen; nu Is er ook meer en beter gelegenheid voor den rijker bedeelde, de vreugde van het weldoen te smaken. De vreugde van het weldoen wordt te weinig gekend! Men weet te weinig, hoe gelukkig iemand zich zelf maken kan door een medemensch gelukkig te maken. Het weldoen, het stille weldoen vooral, waarbij de linkerhand niet weet, ;wat de rechter doet, is een genot, dat een voor velen ongekende vreugde in zich sluit. Het is echter een soort van kunst! Edele zielen beoefenen ze in een haar aangeboren wijs-, heid van de jeugd af en op die wijze gaan ze door een schoon, gezegend leven. Wie ie echter meer beklagenswaardig dan de mensch, die fcchat op schat heeft verzameld, geld op geld heeft gestapeld en dat koude goud of .zilver met alle vezels van zijn hart heeft bemind alleen om des- zelfs wil! De dag des levens daalt ter kim me, vroeger in het jonge leven heeft men gemeend, dat men in eigen genot en eigen bezit kon gelukkig zijn, maar, nu de herfst bladeren op den levensweg vallen, ver welkt ook deze waan meer en meer. De nietigheid van het aardsche dwingt zich onweerstaanbaar op aan de ziel en het hart vordt leeg en koud. Slechts één ding houdt stand. Dat is het zonlicht van de liefde. „De liefde echter leeft van weldoen", zegt een bekend hedendaagsch schrijver. Het geringste, wat U waardeloos voorkomt als een gebroken scherf, begint te blinken als zuiver goud, wanneer gij het neerlegt in een hand, die het gaarne hebben wil; de vreugde, welke gij ande<ren bereidt, straalt in Uw eigen hart terug en vult het met een zoet en zacht welbehagen. Een appel in een kinderhand, een vriendelijk woord, in het voorbijgaan toegesproken, of slechts een stil deelnemen in anders leed, er is altijd iets te vioiden, waarmee men iemand kan verheugen en in meeverblijden het eigen hart gelukkig maken. Het klasse- en stan- denverschil, hetwelk is als een afgrond, laat zich overbruggen door de weldadig heid van edele liefde. Deze geest van cha- riteit laat de menschen niet zijn als een eenvormig fabrieksartikel, maar maakt hen tot broeders en zusters, die elkaar we ten te helpen en te dienen en die daarin wedijveren volgens de vermaning des Hee ren, die zeide: „Wie onder U de grootste zijn wil, die zij aller dienaar". Echte wel dadigheid werpt dan ook den armen mede mensch niet stom een geldstuk voor de voeten, want dat immers zou de klove ver- breeden. Neen, zij ziet hem aan met een oog vol liefde en een hart vol medelijden. Echte liefde verplaatst zich in den bitteren nood van anderen, ove.legt, hoe deze kan worden gelenigd. Echte liefde geeft niet alleen om van den arme af te zijn, of om zich een schooner plaats in den hemel te koopen, of om zijn naam in lijsten van een weldo»Iig)heidsoollecte te doen prijken; lief de is overgave, zorg, meevoelen, meeleven, gemeenschap in kommervolle uren. Er zijn menschen, die zich de filantropie tot levenstaak maken, die alles overwegen, wat tot leniging van levensleed en men- schenwee kan worden gedaan, die stichten, oprichten en organiseergp tot ondersteu ning en heil van al wat gebrek leidt en ar moede en die toch de echte kunst van het weldoen niet kunnen verstaan, want wie den mensch helpen wil, mjet hem dienen, niet over hem heerschen. „Wie steeds slechts zich zelf dient", zegt dr. Donders in zijn „Heimkehr" „is een arm mensch". In zijn leven dringt geen vreugdestraal door. Maar wie met anderen meeleeft en mee beleeft, meedraagt en meevoelt, dié wordt rijk en draagt schatten in zijn leven binnen! Die zal het meer en meer als een behoefte gaan voelen wel te doen en het heerlijkste en hoogste loon zal voor hem voortvloeien uit zijn naastenliefde zelve. Hij zal steeds dieper en inniger ingrijpen en smaken de vreugde, de zoetheid van het weldoen! •999 Kom je nu pa* van da Jacht? Dat zit zoo. De avond viel, toen ben ik ook ge- ▼uilen en toen ik wakker werd, was het nacht (Lachende Welt)#, Man pas toch op; Ik lees daar van kidnap pers in een auto, die een man ontvoerd heb ben. die argeloos naast zijn vrouw liep. (Sidney Bulletin), Sedert drie dagen zUn er op do Oosterspoor baan geen aanslagen voorgekomen. De Ja- pansche studiecommis sie is ter plaatse om dit onrustbarende feit te onderzoeken. (Lustige Kiste)# Eindelijk heeft de kapper eens de gelegen heid. zün lieve vrouwtje precies te vertellen, wat hü van haar denkt. (Lustige Ëiitler)« Heerlijk, overweldigend, wit «peil U schijnt het met 'Chwa°tn een'woitder. M# kosten. H twee vaten en «en bloembak. A zoo, ben ji) nu ons fa- iniliespook. Vertel me eens, ouWe jongen, wat heb ju allemaal gedaan om zou mager te worden? Neemt u me niet kwa lijk, mijnheer dc gevan genbewaker, waar Is hier ergens de uitgang? (Candide). Je visch ruikt niet frlsch. Juffie. Dat weet ik. Maar zou jü frisch ruiken, als je zoo lang in 't water gelegen had? (Bouillabaisse) 't la bij ons, en in de natuur, allemaal een beetje breeder en geweldiger geworden, lieveling. (Stuttgarler 111.) J Is dèt hier een zaak? Het room- taartje dat m'n vrouw veertien da gen geleden hier kocht, is zuur. (Sondagsnisse Strix). De droom van mevrouw •n...... do droom van mijnheer. (Setlcbello) \B(jna had Adamson toch voorgoed afgerekend met zijn eeuwigen doodsvijand. (Sondagsnisse Strix)

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10