WILT U IETS WETEN? BURGERLIJKE STAND Effectenkoersen WOENSDAG 16 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 f PATER F. HENDRICHS SJ. Naar wij vernemen, ia de zeereerw/patej- Fr. Hendrichs S.J. in het St. Elisabeths- Gesticht ter verpleging opgenomen, na eerst enkele dagen verpleegd te zijn ge weest in de pastorie der St. Petrus-paro chie. De ongesteldheid van pater Hendrichs is gelukkig niet van ernstigen aard, maar enkele weken rust zullen noodzakelijk zijn. Wij hopen van ganscher harte, dat deze, ondanks hoogen ouderdom, in vele opzich ten zoo jeugdige, levenskrachtige priester zeer spoedig hersteld moge rijn, om zijn omvangrijken, zegenrijken arbeid tc kun nen voortzetten. MEN IN WHITE. A.s. Vrijdag in Lido. In het Lido-theater alhier wordt vanaf a.s. Vrijdag vertoond de film' „Men in white", van welke film de directie van dit theater kortgeleden in haar theater te Haarlem de première voor Nederland bracht. Over deze film schreef de bekende film criticus „Close Up" het volgende: Het tooneelstuk „Mannen in 't Wil", door een tweetal Nederlandsche tooneelgroepen meer dan honderd maal opgevoerd, is thans ook in filmvorm verschenen en de verlei ding is groot, tusschen de resultaten van tweeërlei uitingsvormen een vergelijking te trekkén. De mogelijkheid daartoe zou niet bestaan, wanneer Bolislawsld, die voor de film verantwoordelijk is, zich bepaald had tot een imitatie van het tooneelstuk. Hij deed dit gelukkig niet, doch hield zich aan de filmwetten en bracht een werk tot stand, dat alle respect verdient, zoover het. de vormgeving betreft en dat, voorzoover het de materie aangaat, die het behandelt, dezelfde tekortkomingen vertoont, die het oorspronkelijke tooneelspel bezit. Deze te kortkomingen zyn van zuiver moreelsn aard en betreffen uitsluitend de houding van het stuk en dus van de film. Men zou kunnen opwerpen, dat het den maker van de film vrij stond deze houding te wijzigen. Het is de vraag of dit waar is en zoo ja, of een filmregisseur goed doet een tooneel stuk met een ernstige tendenz een andere strekking te geven, zelfs wanneer die nog ernstiger zou zijn. Wij hadden meer dan eens gelegenheid op den inhoud van stuk en film in te gaan. De algemeene gedachte van dezen inhoud is de suggestie, dat de medische weten schap haar beoefenaar volledig in beslag neemt en wel zoodanig, dat vele medici, en juist dé besten onder hen, vaak hun eigen persoonlijke geluk en dat van hun nabe staanden moeten opofferen aan de naasten liefde, die de dokterpractijk vergt. Een van de middelen, waarmede in „Men in white" dit betoog wordt beargumenteerd, is een diepgaand conflict, dat ontstaat, wan neer de veelbelovende jonge chirurg dr. Ferguson, assistent van den beroemden dr. Hochberg, plotseling voor een spoedopera tie komt te staan, waarvan hijzelf de oor zaak is. Op den avond van 'n vermoeien- den, enerveerenden dag, die hem een pa tiënt ontnam en die een oneenigheid met zijn verloofde veroorzaakte, is hij met een verpleegstertje, dat eenzaam en ongeluk kig was verder gegaan, dan hij voor zich zelf en haar verantwoorden kan. Het meis je, vernemend, dat dr. Ferguson verloofd is, heeft getracht de gevolgen weg te ne men, hetgeen leidde tot doodelijke compli caties. Tegenover dr. Hochberg en zijn verloofde verklaart hij, dat hij het meisje zal trouwen, ook al zou zijn 'carrière daar door verloren gaan, hetgeen ongetwijfeld zal geschieden. Zijn ridderlijkheid wordt echter niet verder op de proef gesteld, omdat de auteur het meisje laat sterven en hiermede een gang-van zaken forceert, die in plaats van heldhaftig, toevallig wordt. De kansen op een Verheven tragiek gaan hiermede teloor en laten alle ruimte voor een happy-end, zij het ook gemengd met bitterheid en droefenis. Een teleurstelling hierover is zeker gerechtvaardigd, doch in- tusschen betreft deze teleurstelling een détail, zij het 't belangrijkste détail van het gegeven. Wie zich echter over deze teleurstelling kan heenwerken en het ge geven wil beschouwen zooals het daar voor ons staat, zal met alle respect voor het knappe tooneelwerk, een even sterken in- druk meenemen van de film. Het geval doet zich n.l. voor, dat stuk en film beide ieder door eigen vormgeving boeien en ontroeren. Het stuk doet dit uiteraard door de directe aanwezigheid van de spelende individuen en door hun persoonlijke spel. De film doet het door de knappe en gevoe lige conceptie en het spel, dat de regisseur met zijn beelden speelt. De continuïteit van het tooneelstuk danken we aan de conti nuïteit van het individueele spel (men hèr- innere zich het nerveuze en geladen spel van Joan Remmelts als dr. Ferguson, zijn staan en loopen, zijn mimiek en vooral zijn intonatie), de continuïteit in de film ech ter danken we aan de beeldopvolging, die anders, sneller, treffender is dan ze op het tooneel zijn kan. De film laat geen tijd tot combineeren, doch suggereert de com binaties op de meest directe wijze. Opval lend, doch niet verwohderlijk is dan ook, dat de film juist daar het sterkst boeit, waar de tooneelvorm volkomen verlaten werd, o.a. bij heele passages stille film en zakte op die plaatsen, waar we teveel aan het stuk werden herinnerd o.a. bü enkele overvloedige dialogen, die niet filmisch werden or^elost. Een vergelijking tusschen de spelers van het doek en van de planken is onmogelijk, omdat beide uitingen in hun eigen domein bleven. Wanneer men zou trachten de twee „hoofdrollen" te vergelijken, die van Joan Remmelts en van Clark Gable, dan loopt men op een mislukking uit. Remmelts n.l. is volledig verantwoordelijk voor zijn prestatie; hij creëert zelfstandig, zoekt con tact met tegenspelers, doch beeldt de figuur van Ferguson persoonlijk uit. Gable doet dit niet, omdat een groot deel van zUn prestaties door den regisseur wordt ver richt en minstens gericht. Om een voor beeld te noemen: wanneer temidden van de verbijstering bij de mededeellng van dr. Hochberg, dat de verpleegster moet geope reerd worden, plotseling de getourmen teerde kop van Ferguson in een close-up naar voren schiet, dan kan men de expres sie van dien kop het werk van Gable noe- me, maar de indruk dien deze expressie op ons maakt, wordt niet door hem be paald. maar door den man, die op het juiste oogenblijc den kop objectiveerde uit het geheel en den close-up in zijn verband met het voorgaande en volgende beeld ge bruikte om onze emotie sterker aan te drijven. Het lijkt op dat oogenblik, alsof we even met den getroffene intiem alleen zijn, alle anderen wegcijferen en één mo ment zjjn schok deelen in zijn volle zwaar te. Deze emotie nu is niet het werk van den speler maar van den filmmaker. En daarom valt er geen vergelijking te treffen tusschen de spelers van het doek en van het tooneel. Waar deze vergelijking wel mogelijk zou zijn, verzaakt de film haar eigen wezen en wordt zij gefotografeerd tooneel, dat vanzelf voor het originee'e tooneel onderdoet. De meest serieuze vergelijking tusschen een goede film en een goed tooneelstuk moet dus uitloopen op de erkenning, dat de vergelijking nooit mogelijk is of in de ontdekking, dat beide ieder op eigen wijze dezelfde emoties oproepen, waarbij dan al weer de ontvankelijkheid van den toe schouwer voor den eenen of den anderen expressievorm een woord meespreekt. Het leek ons interessant deze overwegin gen neer te schrijven, nu we eindelijk weer eens een film hebben gezien, die, zonder zichzelf te verloochenen, volhoudt naast het tooneelwerk, zooals we dat in een per fecte uitvoering hebben gezien. De andere overweging, bestamde in de teleurstelling om de oplossing van een diep conflict waarin wel de menschelijkheid een groore rol speelt, doch waarin geen hoogere mo tieven aan de orde zijn, vermag weliswaar niet de verdienste van de vormgeving te verkleinen, doch noopt ons te herhalen, dat niet iedereen, zelfs niet iedere volwassene stuk of film moeten gaan zien. Dit blijve voorbehouden aan hen, wier inzicht in de levensproblemen voldoende rijp is en voor wie tooneel of film meer dan een attractie beteekenen. Vraag mej. G. v. K. te N. inzake scha devergoeding wegens het stuk bijten van een mantel door een hond. Antwoord: De eigenaar van den hond is tot schadevergoeding verplicht. U kunt hem daartoe dwingen door hem te dagvaarden. Wend u daartoe tot een deur waarder. Vraag inzake de noodzakelijkheid van een testament ora de langstlevende echt- genoote te doen erven. Antwoord: De overblijvende echtge- noote is ook zonder testament eenig erf genaam, indien er geen kinderen zijn. Zijn er wel kinderen, en was er gemeenschap van goederen, dan krijgt de vrouw de helft plus een kindsgedeelte. Vraag inzake Gandhi. Antwoord: Gandhi is een Britsch- Indisch volksleider, die o.a. meer onafhan kelijkheid van Indië nastreeft langs den weg van geen-geweld. Hij is Hindoe, geen Katholiek. Vraag: Partij A staat bij het Kruisjas sen op 430 punten. Nu haalt deze partij 65 punten en wil zich uithouden, omdat men dit aantal afrondt naar 700. Mag dit? Antwoord: Neen, dat gaat niet. Wil men uithouden, dan moet men ook uit zijn en tevens moet de partij, welke uithoudt, houdster zjjn van den laatstgespeelden slag. Vraag: Hoe kan ik het best en 't goed koopst en ook onschadelijk een radiateur van een auto vorstvrij bewaren zonder hem iederen avond af te tappen. Nu heb ik al eens gehoord: dit kan ook met spiritus en hoeveel flesschen heb ik daarvoor noodig voor een Chevrolet? Antwoord: Water uit radiateur aftap pen, en opnieuw vuililen met 5 Liter D. T. (een soort alcohol). U kunt hiermede den geheel en winter toe. Bovendien is het ge bruik van een hoes aan te bevelen. Vraag: Hoe moet het woord „oome" geschreven worden volgens de nieuwe spel ling? Antwoord: Ome! Iederen Dinsdag- en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het verkrijgen van mondelinge rechtskundige inlichtin gen aan ons bureau. LAATSTE BERICHTEN DE HANDEL MET DUITSCHLAND. Ten einde te kunnen geraken tot de on derverdeeling van de toegewezen betalings contingenten van het eerste kwartaal 1935, voor den export naar Duitschland van Ne- derlandsch Indische producten, met name arak, cacaoboonen, cassia vera, foelie, gommen, hoeden, hout, kaneel, kruidna gelen, matten, nootmuskaat, peper, reptiel huiden, rott'ng, suiker, runder- en buffel huiden en vluchtige oliën, heeft het crisis- uitvoerbureau aan de bij dit bureau beken de handelaren hier te lande vraagformu- lieran ter invulling toegezonden. Naar wij vernemen, kunnen zij, die geen formulier hebben ontvangen en meenen hiervoor in aanmerkirtg te komen, alsnog een ranvraag daartoe, doch dan zoo spoedig mogelijk, richten tot bovengenoemd bureau (Mauritskade 55, Den Haag), onder vermel ding van het desbetreffende product JONGEMAN DOOR AUTO AANGEREDEN Ernstig gewond. Gisteravond heeft op den straatweg Hel iendoornNijverdal, nabij de smederij van den heer Ossevoort, een ernstige aanrij ding plaats gehad. De 17-jarige winkelbe diende Fokkert die, loopende naast zijn rij wiel, huiswaarts keerde, waarbij hij rechts hield, is door de auto van bakker H. uit Nijverdal gegrepen en tegen de «traat ge smakt De bestuurder van de auto had sterk naar rechts uitgehaald omdat aan den lin kerkant van den weg een auto stond. Fok kert bekwam een schedelbasis-fractuur. HU is, daar vervoer niet meer mogelijk bleek, in de naastbijgelegen woning, toebehooren- de aan den heer Lichtenberg, opgenomen. De toestand van Fokkert Is zeer ernstig; voor zijn leven wordt gevreesd. De auto waarmede de aanrijding ge schiedde was door bakker H. gehuurd. Bij onderzoek is gebleken, dat de remmen van de wagen niet voldoende werkten. De auto is in beslag genomen. DAK INGESTORT. In de oude stad van Nijmegen is gisteren avond aan de Vinkengas het dak van een oud pand aldaar plotseling naar beneden gekomen. Het pand, dat beneden ingericht was als pakhuis en waarvan de beide bo venverdiepingen als woonhuis dienden, was tijdelijk onbewoond. Het dak is geheel In gestort. Alles kwam terecht op de eerste verdieping, welke in een ruine werd her schapen. Door den directeur van bouw- en woningtoezicht werden onmiddellijk de noodlge maatregelen genomen om verdere instorting te voorkomen. Het bovenge deelte van het huis werd daartoe afgebro ken. Bij de instorting werd niemand ge wond. Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café-, en Rest. Geëmployeerden. De Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Fest. Geëmployeerden „St. Antonius" houdt zijn Jaarvergadering van den Bondsraad op 25 Februari* aa. in het Gebouw der R.K. Werkliedenvereniging „St. Jozef' te Amersfoort. In de kerk van O. L. Vr. He melvaart, Lange Gracht, wordt des och- tends 9.15 uur een H. Mis opgedragen tot intentie van den bond, waarbij alle afdee- lingen uit het land tegenwoordig zullen zijn. Naast de gebruikelijke verslagen ko men op de agenda verschillende voorstel len voor, o.a. het organlseeren van een lan delijke tentoonstelling, omvattende het geheele bedrijf en alles wat daarbij, ook zijdelings, betrokken is, dit in verband met het aanstaande zilveren jubileum van den Bond. DE STEMBUSSEN VAN DE SAAR. Te Genève aangekomen. GENEVE, 16 Januari. (V. D.). Een groot aantal buitenlandsche journalisten en vele anderen hadden zich heden tegen den middag op het station te Genève verza meld om de aankomst bij te wonen van de trein met de stembussen uit het Saarge- bied. De politie had voor een sterke afzet ting gezorgd doch de trein kwam zonder eenige plechtigheid op de gewone plaats het station binnen. Het bleek, dat de bus sen in een verzegelde goederenwagen ston den, waar zij voorloopig zullen blijven. De wagen wordt door detectie vei bewaakt. Ook de leden van de plebisciet-commissie kwamen met deze trein mee en een bat terij camera's en filmtoestellen werd op hen gericht. Desgevraagd verklaarde de voorzitter der commissie Rohde, dat de stemming precies zoo had plaats gevonden als hij het den Volkenbond telegrafisch had medegedeeld, n.l. in volmaakte orde en zonder eenige terreur. SAAR-BESLISSING UITGESTELD. GENèVE, 16 Januari (V.D.). De zitting van den Volkenbondsraad, die hedenmid dag een definitieve beslissing zou nemen omtrent het Saargebied, is om tot nog toe onbekende reden uitgesteld. Naar verluidt, zijn moeilijkheden gerezen, zoodat de kwes tie opnieuw moert worden besproken. BRANDSTICHTING IN OOSTENRIJK. KLAGENFURT, 16 Januari (V.D.). Het gemeentelijk abattoir te Klagenfurt is gis teren geheel afgebrand. De schade is zeer groot en men vermoedt, dat brandstichting de oorzaak is. HET PROCES TEGEN ZINOVJEF o*. LENINGRAD, 16 Jan. (V.D.) Heden begon te Leningrad het proces tegen Zinovjef, Kamenef en 17 andere beklaagden, die al len hooge posities in de communistische partij en in de Sovjet-regeering hebben bekleed. Onder hen bevindt zich o. a. Jaw- dokihof, lid van het centraal comité en bo vendien voormalig chef van de G. P. O. E. in den Kaukasus. Verschillende beklaag den hadden vóór hun royement uit de partij hooge functies in het leger en bij de in dustrie. De aanklacht zegt, dat alle 19 beklaagden een geheime organisatie had den gesticht, die in den laatsten tijd een felle anti-Sovjet-propaganda zou hebben gemaakt en schuldig was aan den moord op den partij-secretaris Kirof. De illegale organisatie, die te Leningrad den moord op Kirof had uitgevoerd, stond In verbinding met een politieke groep te Moskou, het Mos kou wsche Centrum. Deze groep had in werkelijkheid de. leiding van de geheele anti-Sovjetcampagne. Uit de verklaringen der verschillende beklaagden is volgens de aanklacht gebleken, dat een groep gebruik maakte van alle middelen voor den strijd LEIDEN. Geboren: Anna Maria Petronella d. van J. J. Strotmann en P. A. M. V. Rohde Karei s. van R. Kop en M. Schoneveld t— Johanna d. van B. A. Kesacboom en C. Verhoeven. Overleden: M. Hoogendoorn dr. 23 j. A. v. Santen m. 53 j. tegen regeering en partij. Een aantal heeft bekend lid te zijn geweest van de illegale partij organisatie het Moskousche Cen trum, terwijl een tweede groep haar lid- maatschap heeft toegegeven van de illegale strijdorganisatie te Leningrad. Een derde groep beklaagden bekende lid te zijn ge weest van de onder leiding van Nicolajef «taande politieke groep, welker leden op 29 Dec. jl. overeenkomstig het vonnis van het gerechtshof te Leningrad ter dood zijn ver oordeeld en gefusilleerd, DE TOETREDING DER VEREENIGDE STATEN TOT HET INTERNATIONALE HOF TE DEN IIAAG. WASHINGTON, 16 Jan. (V.D.) Heden zal president Roosevelt in den Senaat zijn voorstel bepleiten tot toetreding van de Ver. Staten tot het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag. Op het Witte Huis wist men te verklaren, dat Roosevelt niets vuriger wenschte dan het oogenblik, waarop hij het verzet, dat gedu rende twaalf jaar hiertegen had bestaan zou hebben gebroken. Roosevelt kan zeker zijn van den steun van den leider der Senaatameerderheid Ro binson, die reeds een krachtige rede heeft gehouden voor toetreding der Ver. Staten tot het Hof, waardoor een voorbeeld kon worden gegeven van samenwerking en het regelen langs wetlelijken weg van inter nationale aangelegenheden. NIEUWE GETUIGEN IN HET LINDBERGH-PROCES. NEW YORK, 16 Jan. (V.D.) Met de „ïle de France" arriveerde gisteren de New Yorksche detective Arthur Johnson met vier getuigen voor het Lindbergh-proces, die onmiddellijk per automobiel naar Fie- mington zijn gebracht. Het zijn de zusters en de broers van Isidor Fisch en een ver pleegster. De procureur-generaal te Flemington heeft medegedeeld, dat hü voornemens is den geheelen levensloop van Isidor Fisch te onderzoeken en met behulp van getui gen te béwijzen, dat deze met de ontvoe ring van het kind van Lindbergh in geen enkel verband staat. DE LYNCn-JUSTITIE IN DE VEREENIGDE STATEN. NEW YORK, 16 Jan. (V.D.) Blijkens een publicatie van het Nationaal Verbond voor de Belangen der gekleurde volken, bedroeg het aantal lynch-gevallen van ne gers in de Vereenigde Staten in 1934 16 of bijna 50 pet. minder dan in 1933. De staat Mississippi geniet de twijfelachtige eer bo venaan te staan met zes lynch-gevallen, waarop de staten Louisiana, Florida en Alabama volgen met elk twee en Kentucky, Texas, Georgia en Tennessee met elk een. De secretaris van het Verbond, Walther White, verklaart de daling van het aantal gevallen uit vrees voor de Federale wet geving. Volgens hem stijgt het aantal lynch-gevallen onmiddellijk wanneer blijkt, dat het Congres niet bereid is wettelijke maatregelen tegen het lynchen te nemen. Een strenge federale wetgeving is de eeni ge hoop om aan de lynch-justitie definitief een einde te maken. De Internationale Labour Defence, een soortgelijke organisatie als de Internatio nale Arbeidershulp, publiceert een lijst van 25 lynch-gevallen, waarbij van enkele ge vallen verklaard wordt, dat de politie in- plaats van de menigte in bedwang te hou den, haar medewerking aan de lynch-partij had verleend. PARAGUAANSCHE NEDERLAAG IN GRAN CHACO? LA PAZ, 16 Jan. (V.D.) Van Boliviaan- sche zijde wordt gemeld, dat een groote Paraguaansche troepenafdeeling aan de grens van den Gran Chaco in een Boii- viaansche hinderlaag is gevallen, ten ge volge waarvan het Paraguaansche regiment zoo goed als vernietigd werd. Volgens nog niet bevestigde lerichten zouden de Paraguanen bij vergeef iche po gingen om Fort Capirenda in te nemen, 500 man hebben verloren. GERÜISCHLOOZE VLIEGTUIG MOTOREN? TOKIO, 16 Jan. (V.D.) De Japansche pers maakt melding van een uitvinding, waardoor het geronk van vliegtuigmotoren zoo goed als geheel wordt uitgeschakeld. Volgens de bladen is men voornemens binnenkort de nieuwe vinding door leger- vliegers te laten probeeren. AMSTERDAM, 16 Jan. Vee. 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. 280 vette kalveren: le kwal. 5257, 2e kwal. 4050 en 3e kwal. 3238 cent per kg. le vend gewicht, 45 nuchtere kalveren f 4.00 7.50 per stuk, 41 varkens vleeschvarkens 90—110 kg. 4041 cent, zware 38—39 cent, vette 37—38 cent per kg. levend gewicht. Overzicht: Vette kalveren behoorlijke aan voer, handel lui met lagere prijzen dan vo- Casioo: Volwassenen. Lldo: Volwassenen. Luxor: Afgekeurd. Trianon: Volwassenen. rige week Woensdag, afloop slecht. Varkens korte aanvoer, weinig handel, prijzen on veranderd, doch neiging tot afbrokkelen. WOERDEN, 16 Jan. Kaas. Aanvoer 142 partijen. Met rijksmerk le kwaL f 19—21, 2c kwal. f 1618, Handel traag. Verstrekt door: INCASSO-BANK N.V., LEIDEN Industrie: Alg. Kunstz. Unie Berkels Patent Calvé Delft c. v. A Küchenm. Acc. Ned. Ford Philips Gem. Bez UnJ Lever Petroleum: Kon. Olie Perlak Rubber: A dam Rubber Deli Bat Rubber Vico Serbadjadi Scheepvaart: Oude Vaart N. Schecpv. Unie Oude Boot Mijnbouw: Boe ton Aig. Explor. Mij Suiker: H.V Adam Vorstenlanden Java Cultuur N1S.U. Tabak: Deli Mi). Scncmbah Deli Bat Tabak Oostkust Am. Fondsen: Am bnicJ'ing Anaconda Aas Gas en Elec BethJehem SteeJ Jities Service Jentral Public. Jontuientai OU Jen. Aviation Int Nickel Kennec. Copper Milwaukee ld Pref. Keesport Tin PI North American Nevada Shell Union Unit. St. Leather Union Pacific Wabash United St Steel Tidew. Ass. Oil 481/, 501/4 23l)t/a 2-261/g 81»/4 13(H/a 857/g «71/, Tt 112>/, 311/, 32»/» 137, i'/ie 14W„ '"•As "»A. 2'/l. J1/» *Vt 3'/» «■"/us Wis 23"/» 407/, 40»/, 237'/, »0»/, ID»'/, 05»/, 73 SO'/, I5«r, 13»/, »°'/4 134»/, 130 1401/, 187/, l'/a 10'As 10'/, 'Va 8V, ~'l, Wis "/is 031/, 22'/, 25 80 W* Wi 58 89 66 WISSELNOTEEKINUEN (AMSTERDAM) (Officieel) Londen 7 Berlin 59 New York J. Parijs Brussel 34 Zwitserland 47. Milaan 12. Madrid 20.25 Oslo .36.45 Kopenhagen S2.40 Stockholm 37.40 Weenen Praag 6.18 Boedapest Prolongatie 1 pet BEURSO VERZICHT. De fluctuaties op de wisselmarkt bleven vandaag nog uitermate groot en de stem ming was nogal nerveus. Een der kleinere banken heeft vandaag een hoeveleheid goud naar New-York verscheept doch hoe wel de marge aanzienlijk is, is de animo niet bijster groot, in verband met de ri sico's, die aan de transactie verbonden zijn. De dollar bleef boven het gouduitvoer- punt. De Fransche francs haalde het van morgen geleden verlies weer in, evenals het pond. De effectenbeurs was stil, de stemming ongeanimeèrd. De situatie op de wlselmarkt en de koersdaling in Wall- street, die daarmede indirect verband hield, oefenden een druk op het koerspeil uit. Vooral Kon. Olies kregen aanbid tc ver werken en daalden met 2 pet. Ook dc Ame- rikaansche oliesoorten werden lager geno teerd. Industrieelen waren onregelmatig. Philips ontmoette eenige vraag en konden 2 pet. aantreken, doch Unilevers waren flauwer en daalden beneden 81 pet. Aku's tn v. EerkeLs Patent lagen daarentegen een kleinigheid boven de vorige slotkoersen. Rubbers waren gedrukt, o.a-. als gevolg van e^n lichte daling van de prijzen van het product. A'dam Rubbers verloren onge veer pet. Tabakken konden zich nauwe lijks handhaven, doch de koersverliezen hadden weinig te beteekenen. Suikers trok ken slechts weinig profijt van de verhoo ging der limieten door de Nivas, daar de alger-eene stemming een belemmering vormde. H.V.A.'s reageerden een frartir Schcerv. ,n Nederl. Handel Mij. golden Iets lager. Ook Amerikanen waren gedrukt Duitscne obligaties waren flauw. Young- loenirg daalde ongeveer 1 pet. De Nederl. Staatafondsenmarkt verdeeld; de verschil len waren gering. Dollar-obligaties met be twiste goudclausule waren aan den vasten kant, doch de verschillen bleven van ge- ringw be<eekenis.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3