MAANDAG 14 JANUARI 1935 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 UIT DE OMGEVING HILLEGOM. R.-K. Onderwijs. In de vacature-S. Re- deker Ls tot onderwijzer der R.-K. Jongens school aan de Mariastraat benoemd de heer A. H. J. Zwartkruis te Ooster Blokker. De heer Zwartkruis is tevens benoemd tot di recteur van het zangkoor der St. Martnus- kerk. Voor de werkloozen. Aan de werkloo- zen is 200 K.G. kaas tegen sterk verminder den prijs verstrekt. Op 21 Januari zal een begin gemaakt worden met de distributie van gehakt in blik tegen den prijs van 35 cent per K.G. Deze blikken zullen tegen inlevering van bonnen bij de slagers ver krijgbaar zijn. Diefstal. Van den manufacturier Clay wonende aan de Meerstraat alhier, is een bedrag van 40.aan manufacturen van de fiets gestolen, toen hij zich een oogen- blik in een woning aan de Haarlemmer meer bevond. NOORDWIJKERHOUT Landarbcidersbond „St. Isidorius". In café Brama hield de R.K. Landarbei der sbond „St. Isidorius" alhier een pro- paganda-vergadering. Te half 8 opende de voorzitter, de heer J. v. d. Voet de ver gadering met den christelijken groet en heette de talrijk aanwezige leden hartelijk welkom. ITij wenschte hun een zalig en gelukkig Nieuwjaar toe en het beste voor hun gezinnen. De voorz. vervolgde met te zeggen, dat het jaar 1935 niet veel beter opent dan 1934, de nood der tijden is tot een hoogtepunt gestegen. „We moeten ech ter de hoofden omhoog houden", zei de voorz. en hopen dat we dit nieuwe jaar van zware rampen gespaard mogen blij ven. Spreker zeide: wij, katholieken, ge organiseerd in katholieke vereenigingen, kunnen, al is de nood nog zoo hoog, door onze godsdienst de vrede in de harten be waren en hebben dus veel voor op de mo derne heidenen, die geen kracht in gods dienst kunnen vinden. Hierna deelde spr. mede, dat de vereeni- ging momenteel zonder geestelijk advi seur is door het vertrek van kapelaan Dekker naar Poeldijk. Dit beteekent een groot verlies voor de vereeniging; het be stuur zal voornamelijk het gemis voelen. De voorz. zeide, dat men nog nooit een geestelijk adviseur heeft gehad die zoo met de vereeniging meeleefde. Kapelaan Dekker was een stille werker. Bij zijn af scheid van de H. Familie, zeide de kape laan: mijn woord was wel simpel, maar als gij er naar leeft, doet ge het goed. Als dank voor alles wat de kapelaan voor ons gedaan heeft zullen wij trachten zijn woor den te beleven. Spreker zeide tenslotte dat het bestuur gemeend had den schei denden geestelijk adviseur een blijk van waardeering te moeten geven in den vorm van een paar schilderijen. Daarna kwam aan de orde het instal- leeren van een nieuw lid. Met een toepas selijk woord van den voorzitter geschied de zulks. Hierna kwam punt 4 van de agenda aan de orde: bespreking werkloozenkas. De voorz. zeide, dat dit punt het spoedeischen- de van de Vergadering was. Hij deelde mede, dat het bestuur een circulair ont vangen had Zondag j.l. omtrent de verla ging van uitkeering uit de werkloozenkas aan ongehuwden die bij hun ouders inwo nen. De uitkeering welke 5 Januari op de oude manier is geschied kan gehandhaafd blijven, doch vanaf 7 Januari '.s de uitkee ring van ongehuwden die bij hun ouders inwonen, gebracht van 1.50 op 1.30 per dag. De voorz. deelde echter mede, dat de bond dit jaar voor zijn rekening zal ne men het bedrag waarvan schade geleden wordt. Dit jaar zal dus niemand eenige schade ondervinden van de verlaagde uit keering. Hierna werd gelegenheid gegeven hieromtrent van gedachten te wisselen en vragen te stellen. Intusschen was ter ver gadering gekomen de spreker van den avond, n.l. de heer H. Kuiper, hoofdbe stuurder van St. Deus Dedit en lid van den gemeenteraad te Haarlem. De voorz. heette genoemden heer hartelijk welkom en vroeg of hij punt 4 van de agenda wil de behandelen. De heer Kuiper het woord nemende, wenschte de leden namens het hoofdbestuur van St. Deus Dedit een zalig nieuwjaar toe. Hij zeide dat er wel een buitengewone nood in de gezinnen heerscht door de langdurige werkloosheid, maar als het mag gelukken in ons gezinsleven de katholieke sfeer te bewaren, dan hebben wij Katholieken een groot arsenaal van troost. Dit hebben wij voor op de moder ne menschen die geen geloof hebben. De heer Kuiper vond het best de agenda verder met de leden te behandelen, dan kunnen de mannen zich eens uitspreken, reide hij. De heer v. d. Peijl zeide niet goed te kunnen begrijpen, dat de werkloozenkas de uitkeering aan de ongehuwden gaat verlagen, daar er toch veel leden zijn die het geheéle jaar contributie hebben be taald doch geen uitkeering krijgen, omdat zij geen 4 weken in 1934 gewerkt hebben. Hierop antwoordde de heer Kuiper op afdoende wijze en legde op zeer duidelijke wijze den leden uit. dat de werkloozenkas de uitkeeringen doet niet alleen van de contributie ad 35 ct. per lid en per week, doch van de subsidie van het rijk en de gemeente. Het verleenen van deze subsi die berust op een koninklijk besluit en geschiedt door de gemeenten, welke inge volge het werkloosheidbesluit zijn toege treden, hetgeen met Noordwijkerhout het geval is. In normale tijden bedraagt de subsidie 100 pet. doch in abnormale tijden zooals nu wel 225 pet. De gemeente draagt de helft bij van wat het rijk betaalt. Spr. overtuigt tenslotte den steller van de vraag, en ook de geheele vergadering door het aantoonen van cijfers betreffende de afdeeling Noordwijkerhout van het het feit, dat de werkloozenkas op geen stukken na de uitkeeringen aan de leden kan betalen enkel van de contributie. Op zeer uitvoerige wijze besprak de heer Kuiper de uitgaven, welke de bond zooal moet doen van de contributie, welke we kelijks door de leden betaald wordt en toonde wederom met cijfers aan, dat er voor eigenlijke uitgaven voor den bond zelf, zooals salarissen, reiskosten en ad ministratiekosten weinig overschiet. Op een vraag van den heer A. van der Ploeg omtrent het aftrekken van 2/3 der verdiensten van inwonende kinderen, van het steunbedrag van den vader, hetgeen de heer v. d. Ploeg onbillijk vond, antwoord de heer Kuiper o.a., dat het katholiek was dat kinderen behoeftige ouders steunen en dat dit de consequentie meebracht dat bij het verleenen van steun hiermede re kening werd gehouden. Hierna sprak de heer Kuiper nog een propagandistisch woord en zeide, dat de katholieke arbeidersbeweging er altijd voor op de bres zal staan dat men van de werkloosheidszorg geen armenzorg maakt. Een luid applaus aan het einde van de propaganda-speech bewees dat de vergade ring, die met groote aandacht de woorden van den heer Kuiper had beluisterd, zijn rede op prijs had gesteld. Wij kunnen dan ook zeggen, dat de le den, die niet aanwezig waren, veel ge mist hebben, het was een voor allen leer- zamen avond. De voorz. dankte den spreker voor zijn woorden en sloot de vergadering met den christelijken groet. DE ZILK Auto geslipt. Vermoedelijk door de gladheid van den weg is gistermorgen een auto van het Graalhuis „Tiltenberg" al hier, bestuurd door een zuster van het huis, terzijden van den bitumen weg, via een dijk, in een perceel weiland van den heer D. gereden. Een in de auto gezeten geestelijke alsmede de bestuurster bekwa men geen letsel. Nadat de auto, welke licht beschadigd was, met een kraanwagen op den weg was getrokken, kon deze op eigen kracht zijn weg vervolgen. Prijsjassen. Ook alhier neemt de ani mo in prijsiassen sterk toe. Zaterdagavond werd in café „Van Straelen" wederom ge jast om carbonade. Ook een dame nam aan het kaartspel deel, hetgeen _»ls een uni cum beschouwd kan worden. Winnaars werden: 1. P. Okkerse en C. en Diest; 2. C. v. Elk en J. Bakker; 3. Mej. L. Ruig- rok en R. Bakker. ROELOFARENDSVEEN. Centrale Kiesvereeniging. Alhier werd in café van der Geest de jaarverga dering gehouden der Centrale R.-K. Kies vereeniging Alkemade. Voorzitter, de heer Jagers, die er zijn genoegen over uitspreekt dat alle parochiale afdeelingen vertegen woordigd zijn. Spr. wenscht de bestuursle den met hun gezinnen een voorspoedig 1935 toe, verzoekt lezing van de notulen. Nadat de secretaris de notulen der vo-. rige jaarvergadering heeft voorgelezen worden deze onveranderd goedgekeurd. Hierna volgt het jaarverslag van de cen trale kiesvereeniging. Daar niemand het woord verlangt brenga voorzitter dank aan den secretaris voor diens keurig verslag. Hierna worden de jaarverslagen der paro chiale afdeelingen gelezen, die alle wezen op de eenheid bij de kiezers en de vereeni ging. De voorz. dankt de parochiale afdee lingen. Het doet hem genoegen dat alle parochiale verslagen in denzelfden geest spreken. Uit het financieel verslag blijkt, dat er een batig saldo in kas is van ruim 77. De afgevaardigden van Oude-Wete- ring en Rijp wetering, daartoe verzocht, bevinden de rekening in orde, welke door hen als accoord wordt geteekend. Ingeko men is een schrijven van de Philipsfabrie- ken welke voor kennisgeving wordt aange nomen. Door de afgevaardigden van de Statenkieskring Gouda werd verslag uitgebracht van de gehouden verga dering op welke vergadering nog al heftige discussies voorkwamen. De samen stelling der groslijst van candidaten voor de Prov. Staten werd besproken en als candidaten werden gesteld de heeren M. P. v. d. Weijden, A. C. Deerenberg, Jhr. von Fisenne, Baron van Wijnbergen, H. G. de Boer en P. de Jong Czn. Wat de bespreking der a.s. gemeenteraadsverkiezing betreft, zal later met een definitief voorstel geko men worden. Het bestuur der centrale kiesvereeniging zal voortaan bestaan uit 10 personen. De contributie wordt na eenige discussie bepaald op 20 cent per lid voor den tijd van 1 jaar. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna de vergadering werd gesloten. SASSENHEIM. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdagmiddag om 14 uur ter behandeling der volgende agenda: 1. Notulen. 2. Benoeming leden en plaats vervangende leden Stembureaux. 3. Presen tiegeld 'leden Stembureaux. 4. Verordening ex. art. 280 Gemeentewet. (Wegenbelas ting). 5. Wijziging verordening op de hef fing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en voor het uitgebreid lager on derwijs. 6. Wijziging verordening tot hef fing van belasting op de honden. 7. Vast stelling pensioengrondslag burgemeester, secretaris en ontvanger. 8. Bezoldiging werkzaamheden Burgerlijken Stand. 9. Ver deeling en tijd werkzaamheden van den Burgerlijken Stand. 10. Intrekking veror dening krachtens art 31 duodecies 2, tweede lid, der wet op de Personeele Be lasting )896. 11. Intrekking Raadsbeluit a.d. 18 Maart 1931, waarbij werd besloten dat de geheele premie der Ziektewet door de gemeente zal worden betaald. 12. Ingeko men stukken en m adedeelingen. 13 Balans, verlies- en winstrekening Woningbouwver- eeniging „Vooruitgang" over 1933. Personalia. Voor het praktijk-diploma boekhouden „Mercurius" is geslaagd de heer W. J. Beijk Mzn. Eenige weken ge leden slaagde hij eveneens voor het exa men, afgenomen door de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen. Voorwaar een mooi succes. Hij werd op geleid voor dit examen door den heer C. J. Hubers, alhier. WASSENAAR. POSTDUIVENTENTOONSTELLING. In het Wapen van Wassenaar is door de alhier gevestigde postduivenvereeniging „De Gevleugelde Vrienden" Zaterdag en Zondag een tentoonstelling gehouden, wel ke als buitengewoon goed geslaagd mag worden aangemerkt. Zaterdagavond had de opening der ten toonstelling plaats in tegenwoordigheid van nagenoeg alle leden en enkele hunner dames door den voorzitter der vereeniging den heer W. Florusse. Deze zeide, dat het verheugend is, dat er voor deze tentoonstelling zoo'n groote deelname is. Ten vorigen jare dacht men, dat het toen aangeboden aantal van 170 duiven wel nimmer meer zou worden be reikt. Toch is dit getal dit jaar overtrof fen. Niet minder dan 230 duiven zijn aan gevoerd. Dit is werkelijk een prestatie en een felicitatie waard. Spreker is al een 25 jaren lid van de duivensportbeweging maar nog nimmer zag hij op een tentoon stelling een dergelijk groot aantal. Op een door de afdeeling Zuid-Holland uitgeschre ven tentoonstelling kon zelfs niet het dub bele aantal worden bereikt. Spreker schreef dit toe aan den ijver van de Tentoonstellingscommissie waar mede hij de vereeniging kon feliciteeren. Dat alles zoo'n goed verloop heeft gehad en zoo goed is geslaagd is haar werk, waarvan het leeuwenaandeel toekomt aan den volijverigen secretaris, den heer Ver steeg. Vervolgens dankt spreker al dege nen, die prijzen en eere-prijzen beschik baar stelden in totaal een 70 stuks. Wij za gen er diverse medailles o.m. van de Leid- sche Courant en het Leidsche Dagblad en vele luxe voorwerpen. Verder hoopt hij, dat de energie van de leden voor de ver eeniging ook tot uiting zal komen bij de wedvluchten. En wat dat betreft had hij goede hoop. Niet minder toch dan 1000 ringen voor de te kweeken duiven werden besteld. Dat belooft wel wat. Tenslotte las spreker de lijst van bekro ningen voor, welke luidt: Klasse I,- oude doffers bevlogen 600 K.M. en meer: le prijs J. H. Groeneveld. Klasse I oude duivinnen, bevlogen 600 K.G. en meer: le prijs en Z. E. V. C. Ver steeg Jr. Klasse III, oude doffers bevlogen 400 K.M. en meer: le prijs A. G. Visser. Klasse IV, oude doffers bevlogen 200 K.M. en meer: le prijs K. I. Waasdorp. Klasse VI, oude duivinnen bevlogen 200 K.M. en meer: le pr. K. Scheffer. Klasse Vil, oude doffers onbevlogen: le pr. K. I. Waasdorp. Klasse VIII, oude duivinnen onbevlogen: le pr. J. P. Brederode. Klasse IX, jonge doffers bevlogen 120 K.M. en meer: le, 3e en 5e pr. J. J. Raap horst. Klasse X, jonge duiven bevlogen 120 K.M. en meer: le pr. J. P. Brederode. Klasse XI, jonge doffers onbevlogen: le en 7e pr. K. I. Waasdorp. Klasse XII, jonge duiven onbevlogen: le pr. W. Steffhaan. Klasse XIII, paren: le pr. C. Versteeg Jr. Na de opening mocht de tentoonstelling zich spoedig in een druk bezoek verheu gen, terwijl van de adviezen van den keur meester een veelvuldig gebruik werd ge maakt. Uit zijn aanduidingen bleek wel, dat de vereeniging met dezen heer een be kwamen en onpartijdigen beoordeelaar had gevonden. Ook Zondag was de gratis toegankelijke tentoonstelling druk bezocht zoodat de vereeniging „De Gevleugelde Vrienden" wel van een groot succes mag spreken. Des avonds toen de tentoonstellingszaal was herschapen in een feestzaal, had de uitreiking der eere en behaalde prijzen plaats. Een goede band zorgde voor een vroolijke stemming en tot laat in den nacht bleef men gezellig bijeen met dankbaar heid terugziende op deze vierde onderlinge postduivententoonstelling. Diefstal. Door K. alhier werd aangifte gedaan van diefstal van een partij kruide nierswaren, tot een bedrag van 4.35 uit zijn auto op den Rijksstraatweg. Inbraak. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ten huize van K. aan den Rijks straatweg ingebroken, waarbij men zich toegang heeft verschaft door een deur uit de sluiting te wringen. Een partij olie, als mede diverse voorwerpen zijn ontvreemd. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. HEVIGE FABRIEKSBRAND. De schade bedraagt tienduizenden. Door een arbeider van de N.V. Dak pan - nenfabriek en bouwmaterialen hand el fa. Oosthoek en Zn. aan de Emmalaan alhier, werd Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur een begin van brand ontdekt in een z.g. oven gebouw met droogkamer. Door den man werd onmiddellijk alarm gemaakt door de fabriekssirene in werking te stellen en de brandweer te alarmeeren. Voorloopig werd tevens de eigen handspuit der fabriek in werking gesteld. Inmiddels arriveerde de brandweer met 2 motorbrandspuiten. De brand nam ter stond een hevige afmeting aan, aan redding van het gebouw en inventaris viel niet te denken. In hoofdzaak moest men zioh be palen tot het nat houden der andere ge bouwencomplexen, daar zioh in de omge ving zooals velen zulilen weten tal van ge bouwen, loodsen en andere ovengebouwen zich bevinden. Begrijpelijk vond het vuur in de zich in het gebouw bevindende hoe veelheid turf en andere brandstof een gre tig voedsel, gelukkig was er weinig wind, waardoor het anders niet denkbeeldig ge vaar voor de nadere gebouwen en omge ving werd afgewend. De manschappen der brandweer'hadden temidden der hevige sneeuwbuien geen gemakkelijke taak, doch omstreeks 6 a 7 uur was het grootste ge vaar geweken. Evenwel zal de nablussohing nog geruim en tijd vord er en. De brand, die ver in de omgeving was waar te nemen, trok veel belangstelling. Ook de inspecteur van politie en eenige po litiemannen waren spoedig op het terrein van den brand aanwezig. Het ovengebouw met inventaris waarondier enkele kostbare machines als persen, kleiwals en aanwezig materiaal en zich in de ovens bevindende dakpannen gingen gèheel verloren. De schade is nog niet te berekenen, is evenwel zeer aanzienlijk en bedraagt zeker tienduizenden guldens. Gebouw, machines enz. waren op beurspolis verzekerd. Omtrent den oorzaak is nog niets defini tief te zeggen, dooh de brand is vermoede lijk ontstaan door oververhitting van een der kachels in de droogkamer van het ge bouw. Hoewel zich eenige belemmering in het bedTijf zal voordoen, zal de bedrijfs- stagnatie waarschijnlijk niet van grooten omvang zijn, daar nog meerdere ovens ter beschikking staan. Gasvergiftiging. In den afgeloopen nacht heeft zich ten huize van het echtpaar H. V V. in de Oranjestraat een geval van gasvergiftiging voorgedaan. Omstreeks half vier werden v. V. en zijn echtgenoote door het schreien der kinderen uit hun slaan gewekt. De vrouw des huizes stond onmiddellijk op, maar op de vloer gekomen zijnde, zakte zij bewusteloos ineen. Ook de man was duizelig, doch was er minder erg aan toe. Hij had nog de tegenwoordig heid van geest een deur te openen. Dr. v. N., wiens hulp werd ingeroepen, kon er nog in slagen de vrouw tot het bewustzijn te brengen. Haar toestand is thans redelijk. De oorzaak wordt geweten aan het open laten staan eener kraan van het gasstel. Voordracht gemeente-secretaris. In de vergadering van den Raad van Vrijdag 18 d^ezer, welke des avonds om 8 uur wordt gehouden, komt o.m. aan de orde de benoeming van den gemeente secretaris. B. en W. hebben overeenkomstig art. 102 der Gemeentewet de volgende aanbeveling ingediend: No. 1 Mr. F. A. Helmstrijd, se cretaris der gemeente Boskoop; No. 2 J. W. J. toe Water, hoofdambtenaar, afdeelings- chef ter gemeente-secretarie van Arnhem. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert Vrijdagavond te 8 uur. lo. Voorstel van B. en W. inzake aan koop van effecten ten behoeve van het Waarborgfonds inzake woningbouw. 2o. Voorstel van B. en W. inzake ad vies aan Gedeputeerde Staten tot nadere definitieve regeling van de bezoldiging der Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. 3o. Voorstel van B. en W. inzake wij ziging der gemeente-begrooting voor 1935, in verband met opmerking van Gedepu teerde Staten. 4o. Ontwerp-besluiten tot wijziging van de gemeente-begrootingen voor 1934 en 1935. 5o. Benoeming van den gemeente-secre taris. R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG-en DONDERDAG. MiDDAu van l—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contriöueerende leden en aanvragen voor kraamhulp -Telet. o420 Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaavestr. 30 Rijwieldiefstallen. Zaterdagavond kwa men iin onze gemeente weer enkele rijwiel diefstallen voor. In de van Maudersloostraat werden iin 'betrekkelijk kort tijdsbestek 2 heeren rijwielen ontvreemd. Door een der benadeelden werd 'n rijwiel teruggevon den voor een perceel in de Hooftstraat, dat echter bleek te behooren aan den heer R. die kort daarvoor ook aangifte had gedaan van diefstal van zijn rijwiel. Door de po litie werd onmiddellijk een uitgebreid on derzoek ingesteld, doch tot heden is van de daders niets bekend. Gelet op het de veelvuldig voorkomende diefstallen, waarsohuwen wij nogmaals de rij wielbezitters hun karretje vooral niet on beheerd te laten staan. Benzine-diefstal. In de afgeloopen nacht werd ten nadeele van R. in de Prins Hendrikstraat door het verbreken van het slot eener benzinepomp 85 liter benzine ontvreemd. De politie verzoekt degenen, die inlichtingen omtrent deze diefstal kun nen geven, zich bij de politie te willen ver voegen. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Besmettelijke Ziekte. Alhier zijn in twee gezinnen drie kinderen aangetast met de besmettelijke ziekte van roodvonk, nl bij den landbouwer H. J. de J. en bij den werkman A. v. d. H. Verlotings-Comité. Alhier is een Co mité gevormd dat ten doel heeft een ver loting te organiseeren ten bate van het nieuw te bouwen Parochiehuis. Enkele personen zijn er voor aangewezen om al de parochianen te bezoeken met het doel prij zen of gelden bijeen te zamelen. Alles is welkom, zoowel groote als kleine dingen. Een ieder geve naar vermogen, opdat de wensch vervuld moge worden, dat er zoo spoedig mogelijk moge verrijden 'n goed en een degelijk parochiehuis! KOUDEKERK. Geboren: Hermanus, z. v. Johannes Lehx en Maria de Groot. Nicolaas, z. v. Marius van Willigen en Lena Wiihelmina van Vlop. Ondertrouwd: Anthonie Hendrikus Binnekade, 23 j. en Agatha van Aalst, 22 j. te Hazerswoude. Wilhelmus Cornells Overes, 26 j. te Alphen aan den Rijn en Cornelia Maria Koot 24 j. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: A. P. Hoeljmans, zonder beroen, Wasse naar. Cur.: Mr. J. van der Veen Vonk, DE LUCHTR00VERS VAN H0ITIKA. 111. Dat kan gevaarlijk wurden! Dan maar weer opstij gen. En zeker over al die ruggen heenhobbelen? Nee, we moeten ze eerst zien te verjagen. Haal de geweren maar eens! Ze klommen boven op de cockpit en schoten links en rechts in het water. 112. Opeens verdwenen al de eilandjes en het water begon te golven en te deinen, of er met een reuze stok in geroerd werd. Nu gauw zien weg te komen. De motor werd aangezet en ze schoten over het water. Maar net toen ze dachten „los" van het meer te komen en de lucht in gaan, dook er weer ee:i nijlpaard op.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10