DOFn-iw: in januari 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Januari 1935, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 778.6 te Riga. Laagste barometerst.: 733.0 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 11 Jan.: Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zui delijke wind. Betrok ken tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen sneeuw. Tempe ratuur om het vries punt in het Zuidwes ten, elders lichte vorst. De ontwikkeling van de hooge drukking in Frankrijk, heeft den barometer op de zelfde hoogte gebracht als in Duitschland, zoodai d-e wind naai" het Zuiden liep. De depressie op IJsland is sinds gister middag sterk afgenomen, maar een vry diepe secundaire die over Schotland en Noorwegen trekt, doet toch aan de hooge drukking in Scandinavië afbreuk. Niette min handhaafde zich het gebied met meer dan 25 graden vorst in Midden-Zweden en ook in Oost-Duitschland en Polen wordt meer dan 20 graden vorst gemeld. In Zuid-Frankrijk is de vorst toegeno men, op de Britsche Eilanden verdween de vorst en steeg de temperatuur. In Schotland en aan de Noorsche kust waait het storm achtig uit Zuidwest. Ofschoon de koude uit Duitschland thans niet meer in onze richting kan stroomen, is voor het oogenblik behalve m het Zuid- Westen van ons land, aanhouden van lich te vorst waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR: 1.- gr. c. LICHT OP VOOR FIETSERS eA. Van Dondcrdagncmiddag 4.38 uur tot Vrijdagmorgen 7.37 uur. De algemeene luchtverdeeling en de daar mede samenhangende hoofdluchtstroomen, die de koude uit het Oosten naar het Wes ten transporteeren, zijn dus zeer dreigend wat betreft de kans op toeneming van vorst in ons land. Vast staat, dat Midden- en Oost-Europa thans een periode van sterke tot strenge, wellicht zeer strenge vorst in het vooruitzicht hebben, en dit schept voor ons land altijd een groote kans op een pe riode van vriezend weer. De sterkte van de vorst, die wij bij een onveranderden aJ- gemeenen weerstoestand zouden kunnen verwachten, hangt daarbij af vavn twee groote factoren: de sterkte van den Ooste lijken wind en de hoeveelheid sneeuw, d.e in Midden-Europa ligt. Beiden zyn thans nog niet in het voordeel van een verster king van de vorst in West-Europa, dus ook bij ons. De vorstlijn liep gisteren over ons land en zal bij voortduur van den Oostelijken wind nog wel iets meer naar het Westen verplaatsen, waarvan de beteekenis is: iets sterker vorst in het heele land en van Lichte vorst in het Westen. Het is echter nog twijfelachtig of deze min of meer dreigende toestand van langen duur zal zijn. Noordwest-Europa komt meer en meer ondier den invloed van een war mere West-strooming, waarin zich kleme depressies ontwikkelen, die in ons land het doordringen van de vorst kunnen verhin deren. Wij zullen ons dus nog niet al te onge rust moeten maken over het feit, dat in het Oosten strenge vorst optreedt. Wy zullen nauwkeurig moeten toezien hoe zich de toestand daar verder ontwikkelt en wij zullen in aanmerking moeten nemen, dat de toestand lang zoo dreigend niet is als in Januari 1929, toen het in Europa om dezen tijd reeds lang en hard gevroren had. Zoolang de Oostenwind niet opsteekt zal de vorst hier te lande niet sterk worden. Belangrijke veranderingen, die de alge- meenen toestand geheel wijzigen en andere vooruitzichten geven, zullen wy tijdig sig- naleeren. DE WINTER KLOPT AAN DE DEUR. De weersverschijnseJen in Oost-Europa en de berichten, die daaromtrent verspreid worden, alsmede de daling van de tempera tuur in ons land sedert het einde der vorige week, schijnen een periode van sterke vorst in ons land en van strenge vorst in Cen traal- en Oost-Europa in het vooruitzicht te stellen. Het is daarom van belang den thans heerschenden algemeenen weerstoestand in Europa nader te beschouwen. Wij doen dit hier aan de hand van de nevenstaande figuur, die het type weer geeft van de luchtdrukverdeellng. welke thans over Europa heerscht. Kleine ver schillen en veranderingen, die daarby in de laatste uren optreden, spelen hierbij geen overwegende rol. Bij de thans heerschende luchtdrukver- deeling is hoofdzaak, dat een zeer krachtig gebied van hoogen druk over West-Rusland ligt, hetwelk een uitlooper heeft naar het Westen. Dinsdag reikte deze uitlooper tot over Midden-Skandinavië. Het geheele ge bied van hoogen druk verplaatst zich lang zaam in Zuidelyke richting. De beteekenis hiervan voor de naaste vooruitzichten is, dat de Oostelijke luchtstrooming, die de zeer koude lucht uit dit gebied van hoogen druk naar Midden- en West-Europa voert, eerder naar het Zuidoosten dan naar het Noordoosten zal omloopen. Voor de vorst- vooruitzichten voor ons land maakt dii vooralsnog geen groot verschil. Een lucht stroom, die een O in zijn naam voert, brengt voorloopig zeer koude lucht aan want in het genoemde gebied van hoogen druk heerscht thans zeer strenge vorst, in West- Rusland tot 35 graden Celsius onder nul, in Polen tot 25 graden, in Duitschland tot 15 graden. Dit zyn morgentemperaturen en geen nachtelijke minima, die allicht lager zyn. Veel lagere temperaturen, die gemeld worden, kunnen betrekking hebben op hooggelegen plaatsen, die uit den aard der zaak strengere vorst hebben. RECHTZAICEN KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Overtreding der Motor en Rij wiel wet: T. S. te Zwammerdam 2.50 subs. 1 wk. tuchtschool; M. B. te Alkmaar 20.subs. 5 dg: P. R. R. te Steggerda 12.subs. 6 dg.; H. v. R. te Hazerswoude 6.subs. 3 dg.; C. H. v. d. L. 2.— subs. 1 dg; A. Z. te Boskoop 3.— subs. 2 dg.; L. J. W. v. d. L. te Ter Aar 5.subs. 3 dg.; W. J. P. te den Haag 2.— subs. 1 dg; A. V. te Hoofddorp 5.subs. 3 dg; C. R. te Nieuw- veen f 3.— subs. 2 ig; J. V. 2.50 subs. 2 dg; P. J. v. d. S. te Haaren (N-B) 7. subs. 3 dg; G. W. Z. te Hazerswoude 3.— subs. 1 dag; K. S. 3.subs. 1 dag; Over treding der Algemeene Politie-verordening der Gemeente Nieuwveen: G. v. d. L. te Nieuwveen Vrijspraak; Overtreding der Landbouw Crisiswet: C. v. d. W. te Zeg- waart 6.subs. 4 dg. met verbeurdver klaring aardappelen; J. M. te Benthuizen 4.subs. 2 dg.; Overtreding der Crisis Zuivelvvet: F. W. v. S. te Bodegraven 15. subs. 5 dg; Overtreding Alg. Keur polder Nieuwkoop: W. J. G. te Noorden 6.subs. 3 dg; Overtreding Keur vap Rijnland: Th. C. v. d. P. te Woubrugge 4.subs. 2 dg; Overtreding Visscheiijwet: D. v. T. te Bos koop; W. G. F. te Den Haag; Ch. L. K. te den Haag; H. B. te Rotterdam; L. H. te Rotterdam; W. J. v. d. S. te den Haag, allen 3.subs. 2 dg; I. A. te Alkmaar, 2 X i 2.50 subs. 2 x 2 dg; N. J. M. te den Haag 2.50 subs. 2 dg; G. R. te den Haag 2 x 3.subs. 2X2 dg; Overtreding Art. 460. B. Wetboek: A. Th. B. te Rotterdam 2. sub. 1 dg.; Overtreding Melkbealuit: P. v. L. te Boskoop 2 X 2.— of 2 x 1 dg; Over treding Arbeidswet: P. J. M. K. te Bode graven 3.— subs. 1 dg; Overtreding Leer plichtwet: K. T. te Ter Aar 6.subs. 3 STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, ver trok 9 Januari v. Amst. n. Batavia. POELAU ROEBIAH (uitr.) pass. 8 Jan. STADSNIEUWS KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. BAARN (uitr.) vertx. 6 Jan. v. Iquique. BERENICE arr. 9 Jan. v. Danzig te Ko penhagen. COLOMBIA arr. 7 Jain. te Kingston (Ja.) CRYNSSEN (thuisr.) vertr. 8 Jan. v. Bar bados. HERCULES vertr. 8 Jan. v. Calamata n. Volo. NEREUS, v. Vigo n. Amst, pass. 9 Jan. v.m. 10 uur Lydd. ORION vertr. 9 Januari v. Gibraltar n. Lissabon. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. BANTAM vertr. 7 Jan, v. Singapore n. Padang. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA GEDE (thuisr.) pass. 9 Jan. Fi- nisterre. STOOMVAART MIJ. OECEAAN. DEUCALION, Japan Rott via Londen! vertx. 8 Jan. v. Portland. PERESEUS vertr. 8 Jan. v. Vladiwostock n. Rotterdam. EMZETCO LIJN. JONGE JOHANNA vertr. 5 Jan. v. Bar celona n. Valencia. VEREEN. NEDERL. SCHEEPVAART MIJ (Holland-Afrika-Lijn) HEEMSKERK (uitr.) arr. 9 Jan. te Ant werpen. EEN H. MIS VOLGENS DE KOPTISCHE RITUS. Aan den vooravond ingeleid door een lezing met lichtbeelden. „Geloof en Wetenschap" heeft gisteren aan zijn leden iets heel bizonders geboden. Pater Muyser, van de Sociëteit der Afri- kaansche Missiën, heeft met woord, gra- mofoon en lichtbeeld ons kennis doen ma ken met de eeredienst der Egyptische (Kop- tische) christenen, en ons verteld over de pogingen tot Hereeniging van de meeren- deels Schismatieke Kopten met de Ka tholieke Kerk. In een toespraak tot de Italiaansche jeugd heeft de'Paus eenige jaren geleden gezegd: „Voor de Hereeniging is vóór alles noodig, dat men elkander kent en bemint". Zulke lezingen als pater Muyser heeft gehouden zuilen er toe bijdragen, dat de Latijnsche Christenen meer inzicht en begrip toonen voor hun Oostersche geloofsgenooten, waar van velen wel in de uiterlijke eeredienst, dooh niet in het geloof van hen gescheiden zijn. De Paus voegde in genoemde toespraak eraan toe, dat „de eerbiedwaardige Oos tersche Kerken een heiligheid bewaard (hebben) zóó verheven, dat zij niet alleen alle eerbied, maar zelfs alle sympathie verdienen". Pater Muyser heeft, om de groote schoon heid en diepzinnigheid van de Koptische liturgie, aan ons Westerlingen duidelijk te maken, hedenmorgen in de kapel der H.B.S. voor de leden van G. en W. een H. Mis volgens de ritus van St. Basilius opgedra gen. Er zijn handelingen in deze liturgie, die ons vreemd aandeden o.a. het boven het hoofd zwaaien van de, met bellen omzoom de kelkdoek aan 't begin der prefatie en het herhaalde zegenen van het volk met een der drie kelkdoeken. Maar de voornaam ste oogenblikken van iedere H. Mis de offerande, de consecratie en de communie zijn van een verheven en plechtige schoonheid in gebed en gebaar, die de La tijnsche liturgie evenaart en in sommige opzichten overtreft. De sleepend gezongen consecratie en de communie aan de geloo- vigen onder beide Gedaanten (er waren vier communicanten) hebben op ons een diepen indruk gemaakt. Voordat Pater Muyser gisterenavond zijn lezing over de Koptische Liturgie aanving, heeft de nieuwe voorzitter, prof. Carp, ge waagt van een andier hereeniigingswerk; de hereeniging van vele stadgenooten in „Geloof en Wetenschap". Het ledental is zeer achteruitgegaan. Maar om met een rijk-gevarieerd programma voor den dag te kunnen komen, is het voor G. en W. een levensbehoefte, dat het ledental wordt uit gebreid. Daarom wekte de voorzitter alle aanwezigen op sympathie voor hun mooie vereeniging te wekken. Na Pater Muyser verwelkomd te hebben, gaf 'de voorzitter den spreker het woord. Pater Muyser wilde dezen avond niet be handelen de 8000-jarige Egyptische be schavingsgeschiedenis hoe interessant deze ook is doch spr. wilde aandacht vragen voor het streven naar hereeniging van de Schismatische Koptische Kerk met de Katholieke. Het Christendom, dat in Egypte werd gebracht door de H. Marcus, toonde zich van oudsher sterk landseigen, scherp af stekend van de mentaliteit der andere voor het Chrisendom gewonnen gebieden. De afstammelingen van de eeuwen-oude Egyp tisch cultuur zijn steeds gehecht gebleven aan hun tradities, zeden en gewoonten. Ondanks alle vervolgingen en vreemde overheersching Egypte is sinds tweedui zend jaren van zyn onafhankelijkheid be roofd hebben de Egyptenaren in het al gemeen en de Kopten (Christenen) in 't bizonder hun eigen psyche bewaard, ook in het ceremonieel van den godsdienst. Het volk heeft zijn deugden en zijn ondeugden, met een sterke neiging tot bijgeloof en magie, fatalistisch van levensopvatting en, door de langdurige vervolgingen: achter dochter en kruiperig. Missionarissen, die het volk godsdienstig en maatschappelijk willen verheffen, moeien zich aan de Egyptische mentaliteit weten aan te passen, ae grondslag van hun werk leggend op de typische deugden en hoeda- nigneden van het Egypiisohe volk. Met voorzichtigheid en beleid moet men trach ten de dwalingen te doen verdwijnen. De Westersche missionaris moet zich geheel inwerken in taal en volksgebruiken, zich inleven in zeden en gewoonten, nastre vend St. Paulus' woord: Voor alles ben ik alles geworden om met alle middelen eeni- gen te redden. Het Egyptische volk 14 milLioen zielen is verdeeld in drie godsdienstige groe pen: Mohammedanen (13 millioen!) Schis matieke Kopten (800.000) en. Katholieke Kopten (40.000). Het Abessinische volk, dat het christenaiom via Egypte ontving, volgt eveneens de Koptische ritus, is evenwel schismatiek. De Christelijke Kerk was, tot voor het schisma bij het concilie van Chalcedon (451), in Egypte zeer bloeiend en heeft aan de Kerk een heir van martelaren en vele groote kerkleeraars geschonken geschon ken. Het kluizenaarsleven heeft in de EgypLische woestijn zijn oorsprong gevon den. Eenige eeuwen na het schisma over stroomden de Mohammedaansche horden het land en vernietigden na felle ver volging en onderdrukking gedurende twaalf eeuwen grootendeels de eertijds zoo bloeiende Kerkgemeenschap. Pas het Engeische bewind gaf in 1882 geloofsvrij heid. Het aantal Katholieke Kopten was toen tot 1000 ingeschrompeld. Sedert dien is hun aantal door een mis sie-actie, die inzicht toonde in de psyche van het volk en de eigen ritus in eere hield. wederom tot 40.000 gestegen. Hoopvol is men gestemd over een hereeniging van de Schismatieke Kopten met de Katholieke Kerk. De bekeering van de Mohamme danen is echter zeer moeilijk en steeds in 't geheim, wegens de gevaren waaraan de bekeerlingen zich blootstellen ten gevolge van het fanatisme van hun bloedverwanten In de strijd om Egypte's onafhankelijk heid heeft het Koptische Patriarchaat een neutrale houding aangenomen, bij tijd en wijle tot uitdrukking brengend, dat de onafhankelijkheid van het land gewerischt is. De Kopten vreezen echter voor een ver nieuwing van die vervolgingen, wanneer de Engelschen het land zouden verlaten, gedaohtig het Arabisch spreekwoord: „Een tijger kan nooit een schaap worden!" Spr. hoopte dat de Missionarissen het Mohammedaansche gedeelte van het volk door een geduldige, veelal indirecte Mis- siearbeid in scholen en apotheken, tot de Kerke zullen kunnen terugvoeren. Wat de kansen op hereeniging met de Schismat.e- ken betreft, verwachtte spr. in de nabije toekomst de heerlijkste vruchten. Na deze uiteenzetting van de Missie on der de Kopten, werden eenige gramofoon- piaten gedraaid met EgypLische muziek, zoowel kerkelijke als profane. Voor Wes tersche ooren klinkt deze muziek langdra dig en saai, de Oosterlingen worden er zeer door geboeid. Met een reeks lantaarn-plaatjes, toelich tend land en volk, zeden, gebruiken en li turgie der Kopten werd de avond besloten. De voorzitter, prof. Carp, richtte tot pater Muyser een hartelijk dankwoord voor zijn verhelderende Lezing en noodigde alle aan wezigen uit hedenmorgen in de kapel der H.B.S. de H. Mis bij te wonen! welke door den Pater in de Koptische ritus werd op gedragen. „ST. PETER KANIS". Een praatavond over: het standsverschil. De K.J.M.V. „St. Peter Kanis" heeft een opgewekt organisatie-leven. In veelzijdi- gen vorm wordt er naar gestreefd, om den leden te geven de ontwikkeling en ont spanning, welke door hen moet en kan worden verlangd. Zoo worden er o.a. praat-avonden geor ganiseerd, waarop na een inleiding over een bepaald onderwerp 'ns wordt gepraat. De heer Th. Wilmer hield gisteren een inleiding over de vraag: wat zij rv standen en hoe bezien wij het standsverschil? Spr. maakt onderscheid tusschen be roepsstanden en maatschappelijke standen. Een Beroepsstand in volkomen vorm is de eenheid van allen, die in eenzelfde be roep werkzaam zijn. Over deze beroeps standen spreekt de Paus in Quadragesima Anno. Een Beroepsstand in engeren zin is de eenheid van allen, die in eenzelfde beroep hetzij leidenden hetzij uitvoerenden arbeid verrichten (vakorganisaties). De eenheid van een maatschappelijken stand is gelegen in de gemeenschap van dezelfde cultuurgoederen, omvattende dan zoowel bepaalde geestesgoederen a!s ook zekere uiterlijke beschavingsgoederen en waardoor degenen, die onder die gemeen schap vallen, in vorming en levenswijze on geveer overeenkomen. Wij construeeren niet kunstmatig ver schil in maatschappelijken stand, maar wij aanvaarden dit verschil, omdat en inzoo- ver fiet een werkelijkheid is. Tusschen het beroep, dat iemand heeft, of de plaats, die hij in een beroep inneemt, en den maatschappelijken stand, waartoe hij behoort, is wèl verband, maar de maat schappelijke stand ligt niet daarin (zooals uit de gegeven definitie blijkt). Geld als zoodanig vormt ook niet den maatschappelijken stand. Geld is niet net uitsluitend, niet het voornaamste middel, maar kan wel een middel zyn, om tot hoo- geren stand te geraken. Verkeerde opvattingen van het stands leven komen 't meest voort uit wanbegrip omtrent de beteekenis van den factor geJd. Het geld wordt dan niet meer beschouwd als middel om geestes-goederen en uiter lijke -cultuur-goederen te verwerven en door die goederen sociaal-nuttig te zyn, maar om vertoon te maken, genot te sma ken; en dat is de ergste ontaarding van het standsleven. Na het verschil in maatschappelijken stand te hebben geconstateerd, wilde spr. vooral op twee belangrijke punten wijzen. Ten eerste, dat de hooge en hoogere stand ten slotte berust op praescatie. Hoe meer bezif, stoffelijk of geestelijk, hoe hoo- ger in stand, des te meer sociale verplich tingen, des te meer moet men praesteeren voor de gemeenschap. Ten tweede, dat de menschen van een be paalden stand er van doordrongen moeten zijn oneindig veel meer met andere men schen gemeen te hebben, dan punten van onderscheid. Alle menschen zijn funda menteel gelijk en deze fundamenteële ge lijkheid spreekt bijzonder krachtig tot ons, als wij de menschen zien als kinderen Gods, broeders in Christus. Als wy zóó het standsverschil bezien en beleven, in het licht van de christelijke leer over de fun- damenteele gelijkheid aller menschen, dan zullen de katholieken geen ergernis ge ven, niet on-katholiek, on-christelijk han delen door mee te doen met die dwaze, hardvochtige, heidensche standsopvattin gen in de practijk van het leven, waarvan spr. er eenige signaleerde. Na deze inleiding werd er een geani meerde gedachtenvvisseling gevoerd. De voorzitter, de heer J. Janssen, vond in zyn slotwoord aanleiding, om dank te brengen aan de „Leidsche Courant" voor haar steun en medewerking aan de jeugd beweging, speciaal ook voor de gastvrijheid in haar kolommen gegeven aan de K.J.M.V. AGENDA LEIDEN. Donderdag. St. Vincentiusbibliotheek, H. Kerkgracht 32, 78 uur. Woensdag. R.K. Metaalbewerkersbond, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken: C B Duyster, Nieuwe Riin 18, telef. 523; en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, OegStgeest, telef. 274. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Cornelis Petrus z. van J. C. Schoonderwoerd en J. M. v. d. Berg - Teunis z. van J. J. A. Zirkzee en M. Does burg Lanooij Arie z. van W. Zuidam en M. Bac Annie Elisabeth d. van F. W. Uiterwijk Winkel en M. C. v. Bergen Jan z. van W. P. F. C. Aer Reehorst en P. P. Mulder Jannetje Wilhelmina d. van F. Eikelboom en T. M. v. Dijk Willem z. van C. Verboom en N. Lam Hans x. van J. v. Klaveren en J. C. v. Kleef Jannie d. van G. v. Vermeulen en A. v. d. Heuvel Leni d. van J. Veerman en J. M. Bakker Joannes Diederik z. van D. H. Pieron en J. E. Liebe Hendrikus z. van W. v. d. Reijden en C. H. Hoogkamer Lucie d. van H. v. Leeuwen en M. Ver- straaten Agnes Wilhelmina Elisabeth d. van P. Sjardijn en A. W. E. Verver Johannes Maria z. van G. A. Sassen en J. L. M. de Vrind Martinus Adrianus z. van M. J. Verhagen en E. M. Baither. Ondertrouwd: J. Koet jm. 41 j. en C. Kop jd. 37 j. Gehuwd: C, A. Kamerling j'm. en M. M. Tetteroo jd. Th. Kooijman jm. en C. M. Spierenburg jd. A. J. Nijhuis jm. en E. Petiet jd. R. J. v. Oosten wedn. en E. Zirkzee wede. Overleden: P. G. M. Dyk dr. 5 j. W. Ek ongeh. vr. 68 j. R.K. WERKLOOZEN-COMITÉ Ontwikkelingsavond Dindsdagavond werd wederom een ont wikkelingsavond gegeven voor de R.K. werkloozen in het gebouw van den R.K. V olkshond. De voorzitter, de heer Nyhuis, opende deze bijeenkomst met den chr. groet en heette allen van harte welkom, in het bijzonder den heer Christiaanse, die dezen avond een lezing hield met lichtbeelden: „De klokken ven Venetië". Na deze opening werd een gebed ver richt voor de zielerust van een der begun stigers. Hierna hield de heer Christiaanse zijn zeer mooie lezing met lichtbeelden, die allen geboeid heeft, en tevens zeer leer zaam was. Een aandachtig gehoor en een dankbaar applaus viel dan ook den heer Christiaan se ten deel. De voorz. dankte namens alle aanwezi gen den heer Christiaanse voor dezen mooien en leerzamen avond. Er werden nog een paar vroolijke films afgedraaid, waarna sluiting volgde met den christelijken groet. Onderscheiding prof. dr. E. Hcrtzsprang Prof. dr. E. Hertzsprung, adjunct-direc teur der Leidsche Sterrewacht, is door .de Zweedsche Academie van Wetenschappen te Stockholm benoemd tot buitenlandsch lid. Kantongerecht te Lelden Bij koninklijk besluit van 8 dezer is mr. E. A. Cosman met ingang van 25 Mrt. a.s. herbenoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Leiden. Artillerist van zijn paard gevallen. Gistermiddag reed de 20-jarige korporaal van de Veldartillerie C. K. op de Plantage, toen zijn paard schichtig werd, begon te steigeren en achterover viel. De korporaal viel natuurlijk mede en liep een bekken fractuur op. Hij werd door den E.H D. naar het Milit&ir. Hospitaal vervoerd. De minister van O., K. en W. heeft de Chr. en R.K. H.B.S. alhier aangewezen als bevoegd om in 1935 aan haar leerlin gen, die het onderwijs in de hoogste klas se tot het einde van den cursus hebben gevolgd, gelegenheid te geven op dezelfde voorwaarden en op dezelfde wijze ils de leerlingen der openbare hoogere burger scholen met 5-jarigen cursus, na afgelegd eindexamen het getuigschrift, bedoeld in artikel 55 der.M.O.-wet, te verkrijgen. Op 26 Januari a.s. zal de hier ter stede gevestigde Geitenfokvereeniging haar twintigjarig bestaan feestelijk herdenken. Een feestcommissie is reeds aan 't werk, ender leiding van mevr. Heetveld. Magda- lenamoonstraat 19a en den heer W. Smit, Parkstraat 29. Luchtbeschermingsavond. Vanwege het Nationale Jongeren Ver bond zal morgenavond te 8 uur in Den I Burcht een Luchtbeschermingsavond wor- I den gehouden. Er bestaan plannen tot op richting van een Leidschen Luchtbescher mingsdienst.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2