26ste Jaargang DONDERDAG 10 JANUARI 1935 No. 8010 DAGBLAD VOOR LEDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS. Wij beginnen in dit nummer een nieuw Feuilleton. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Werklooze jeugd. In een artikel in de bladen der S.D.A.P. wordt geconstateerd, dat wèl in een be langrijk aantal plaatsen iets voor de werk looze jeugd wordt gedaan, maar dat 't bij lange na niet voldoende is. En het resultaat van de werkloosheid onder de jeugd, is, constateert bedoeld artikel: dat jonge mannen en jonge vrou wen geen toekomst voor hun leven zien, geen uitzicht hebben ooit nog hun handen en hun hersenen (want ook de afgestudeerde jeugd van het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs wordt zeer zwaar getroffen) productief te kunnen maken, niet we ten hoe ze eens een eigen gezin o christelijke partijen! kunnen vor men, ten prooi vallen aan de doffe wanhoop, die geestelijke ontreddering met zich brengt. Jeugd in nood! Het aantal jeugdige veroordeelden was in het tweede kwartaal van 1934 drie-en-twintig procent hooger dan in hetzelfde tijdvak van 1933. Typeerend voor de materialistische op vatting van den socialistischen schrijver is, dat hij er zoo'n beetje mee spot, dat de werklooze jongelui „niet weten hoe ze eens een eigen gezin kunnen vormen". Dat moeten wel de christeijke partijen heel erg vinden! Ja dat vinden w ij inder daad wel haast het ergste voor vele jonge mannen! Maar wij onderschatten laardoor geenszins den ernst van de ramp, wel ke de werkloosheid voor de jeugd is, door dat haar daardoor de levensvreugden van een zonnige, betrekkelijk-onbezorgde le vensperiode worden onthouden; doordat zij haar opbruischende levenslust niet kan uitvieren in arbeid, maar voelt verslappen en ontzenuwen in het niets-doen en altijd maar weer opnieuw niets-doen Voor de jeugdige werkloozen moet door de Overheid méér worden gedaan, dan er tot nu toe gedaan wordt. Het algemeen belang van heden en in de toekomst recht vaardigt ten volle alle uitgaven, welke worden besteed, om jeugdigen werkloozen werk te verschaffen! Productief werk het liefst; anders werk, dat hen leert en ont wikkelt. De jonge menschen moeten, zoo veel mogelijk, worden weggehaald uit hun lediggang! De Overheid moet meer doen! Maar ook de particulieren, de organisaties hebben hier een taak, om den ledigen tijd van de jeugdige werkloozen te vullen met ontwik kelende, opheffende bezigheid. Alle krach ten moeten zich inspannen, om gezamen lijk speciaal voor de jeugdige werkloozen zooveel mogelijk te bereiken. Er hangt zooveel vanaf voor de betrokkenen en voor de geheele maatschappij-in-de-toekomst. EERSTE KAMER Dit onderwerp hield Dinsdag de gemoe deren van den Senaat ongeveer twee uren bezig. Evenals aan de overzijde rezen ook hier groote, ja zelfs principieele bezwaren •tegen dit voorstel, voornamelijk van de lin kerzijde. Weer was het dezelfde hachelijke toestand voor Minister Marchant, die van zijn geest verwanten het verwijt te hooren kreeg, dat hij hier een principieele fout had begaan door de vrouw zonder voldoende reden ach ter te stellen bij den man. Als het een cri sis-ontwerp geweest was, zou het nog iets anders zijn en had men zijn stem voor dit ontwerp kunnen verdedigen met te zeggen, dat het hier een kwestie van opportuniteit was, n.l. dat men eenvoudig te kiezen had tusschen twee soorten werkloozen: de on- gehuwden of de gehuwden en dat het dan verkieslijker zou zijn de gehuwde vrouw van arbeid uit te sluiten dan ongehuwde. Maar nu het ontwerp geen tijdelijk karak ter heeft, ja zelfs dit karakter door den minister er expresselijk aan onthouden is, is het onmogelijk de opportuniteit er van te erkennenweshalve de vrijzinnig democraten tegen zouden stemmen, zeide de heer van Embden. Minister Marchant trachtte het principieele karakter te bestrijden, maar liet toch het zwaartepunt vallen op het ar gument van de cumulatie, waarvan dit ont werp een bestrijding was en waartegen de vrijzinnig-democratische partij zich una- nimo had uitgesproken. Dit vliegertje bleek echter niet op te gaan; zij stemden toch tegen. De sociaal-democraten konden het ont werp ook niet aanvaarden. De manier waar op de heer Ossendorp (s.d.a.p.) de ar gumenten voor dit ontwerp bestreed, was niet erg verheffend; wij zullen er dan ook niet diep op ingaan. Wel signaleeren wij even zijn argument, dat het moederschap voor de onderwijzeres een groot voordeel is. De heer Nivard (r.k.s.p.) draaide de za ken om en bewees, dat het onderwijzeres schap zeer nadeelig is voor een goed huwe lijk. In Rotterdam b.v. is 65% van de hu welijken van onderwijzeressen onvrucht baar, terwijl het normale percentage 15 is. Mevrouw Pothuis-Smit vond het ontwerp een sprekend voorbeeld van machtsmis bruik: van de 51 voorstemmers in de Twee de Kamer waren slechts twee vrouwen! De rechtsgrond voor dit ontwerp, zoo be toogde de heer Nivard, was, dat het al gemeen belang eischt, dat zooveel mogelijk gezinnen aan een bestaan worden geholpen; daarom geldt hier ook het argument van de cumulatie. Het zou zeer wenschelijk zijn, dat het leven in concubinaat in ieder geval tot ontslag zou leiden, maar de practische moeilijkheden zijn hier zeer groot. Een desideratum, dat door den heer de Jong (r.k.s.p) naar voren werd gebracht was het ontslag van de gehuwde onderwijzeres, die niet kostwinster is. Dit zou volgens spr. een bezuiniging van ongeveer 1 millioen teweeg brengen en bovendien gelden hiervoor de zelfde argumenten als voor het ontslag van de huwende onderwijzeres. Minister Marchant was ditmaal eens niet zoo op timistisch en meende, dat de meeste ge huwde onderwijzeressen tevens kostwin ster zijn. Summa summarum: de uitslag vertoonde een stemming van links tegen rechts, 26 voor en 17 tegen, zoodat die onderwijzeres sen zich voortaan zullen moeten bedenken voordat zij gaan trouwen. Daar de ongesteldheid van den Minister van Waterstaat aanleiding was de overblij vende, overigens zeer onbelangrijke, ont werpen van de agenda af te voeren, was hiermede de vergadering ten einde. GED. STATEN VAN GELDERLAND G. W. J. van Koeverden eenoemd. In de gisteren gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Gelderland is in de vacature, ontstaan door het aftre den van den heer W. B. Kronenburg, die benoemd is tot burgemeester van Didam, tot lid van Ged. Staten van Gelderland ge kozen de heer G. W. H. van Koeverden te Buren. De heer Van Koeverden behoort tot de R.-K. Staatspartij. De Provinciale Staten hebben verder een aanvang gemaakt met de algemeene be schouwingen over de provinciale begroo ting voor 1935. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Mr. S. J. Hogerzeil, lid van de Staten van Zuid-Holland, heeft aan de C.-H. Kiesvereeniging te 's-Gravenhage medege deeld, dat hij zich bij de a.s. Statenverkie zing niet meer beschikbaar stelt. Naar wij vernemen hebben ook de hee- ren P. J. Brunt te Woerden en Ant. van Egmond te Koudekerk, aftredende leden van de Staten van Zuid-Holland, zich niet meer als candidaat voor de a.s. Statenver kiezing beschikbaar gesteld. „Ned." REGELING UITVERKOOPEN Wetsontwerp wordt ingediend Naar het „Volk" verneemt, is binnen kort de indiening te wachten van een wetsontwerp inzake de regeling van uit- verkoopen. De inhoud zal in groote lijnen overeenstemmen met die van het vooront werp, dat destijds aan de Kamer van Koop handel is toegezonden. BOUW VAN ARBEIDERSWONINGEN Tweede hypotheek Naar de „Vooruit" verneemt, heeft de regeering zich gewend tot de gemeente besturen, die niet bereid bleken, hun me dewerking te verleenen tot het verstrek ken van een tweede hypotheek aan parti culieren voor den bouw van arbeiderswo ningen. In den brief van de regeering wordt erop aangedrongen, dat alsnog tot medewerking worde besloten. De bezwa ren, door gemeentebesturen tegen de re geering aangevoerd, worden in de brief aan een beschouwing onderworpen R.K. GEMEENTEPOLITIEK Leidraad van de R.K. Staatspartij De R.K. Staatspartij heeft ten behoeve van de leden der Partij in de Gemeente raden, reeds sedert jaren de behoefte ge voeld aan een betrouwbaren leidraad op het steeds meer eischende gebied van de gemeentepolitiek. Toen eenige jaren geleden een aanvang werd gemaakt met het gewestelijk orga- niseeren van R.K. Raadsleden, leden der Partij, en tevens werd overgegaan tot het organiseeren van een federatieve samen- •wërkig tusschen deze gewestelijke Bon den en Centrales van katholieke raadsle den, werd in het Reglement van die Fe deratie onder haar doelomschrijving o.m. opgenomen. door in samenwerking met de R.K. Staatspartij in het bijzonder met het Centraal Adviesbureau voor Gemeente politiek dier Partij op te ellen principi eele richtlijnen, volgens welke, overeen komstig de katholiek-staatkundige begin selen, het bestuur en de huishouding van de gemeente behoqren te worden ge voerd De hierbedoelde samenwerking, met na me tusschen de Commissie van Toezicht en Bijstand van het Centraal Adviesbureau en het Federatiebestuur, in deze Commis sie vertegenwoordigd, heeft thans, gelijk we reeds belichtten, geleid tot de samen stelling van een „Leidraad voor R.K. Ge meenteraadsleden, leden der Party", wel ke werd opgenomen in de jongste afleve ring van het orgaan „De Gemeenteraad". Uitgaande van de algemeene Katholiek- staatkundige en maatschappelijke beginse len, kan de bedoeling van dezen leidraad niets anders zijn, dan richtlijnen aan te geven volgens welke zeer in het algemeen ten gemeentelijke politiek overeenkom stig die beginselen behoort te worden ge- overd, maar waarbij het oordeel over de verwezenlijking moet worden overgelaten aan hen, die met het bestuur en de huis houding der gemeente zijn belast. Niemand hanteere dezen leidraad zonder zich terdege rekenschap te geven van» het karakter, dat een gemeenteprogram heeft en noodzakelijk moet hebben, wil men aanspraak kunnen maken op een leidraad, welke in alle Nederlandsche gemeenten moet kunnen worden gehanteerd. Een algemeen beginselprogram moet juist, omdat het algemeen is, alle grond vragen van het staatkundig leven beroe ren, maar afdalendt tot het bijzondere zal men er nimmer in 'slagen de groote ver scheidenheid des levens in programpunten samen te vatten. Het is onmogelijk in een gemeentepro gram al de onderwerpen van gemeente beleid samen te brengen, en niets heeft den samenstellers verder gelegen dan de gedachte, om het raadslid als het ware een vademecum te verschaffen, waarnaar hij slechts zou behoeven te grijpen om, gesteld voor 't nemen eener beslissing, het antwoord te vinden op de vraag, of hij zijn stem vóór of tegen moet uitbrengen. Afgezien van de vraag of het mogelijk zou zijn een concreet te volgen gedragslijn voor te schrijven, is de zelfstandigheid van den volksvertegenwoordiger 'een tè kost baar goed, dan dat ze op die wijze zou mogen worden beperkt. In den vorm van punten geeft deze lei draad na enkele uiteenzettingen over de gemeente, haar positie in den Nederlaad- schen Staat en de functie van den raad, een zeer beknopt overzicht over de vol gende punten: openbare orde en veilig heid, Zondagsrust en Vastentijd, openbare 2edelijkheid, onderwijs en volksontwikke ling. volksgezondheid, volkshuisvesting en stedenbouw, verkeer, handel en nijver heid, armenzorg, werkloozensteun, rechts positie en salaris van het gemeentep^rso- ncel: en de gemeentearbeiders, gemeente en middenstand, gemeente en boerenstand, financiën, bedrijven en administratie. Deze Leidraad is ook afzonderlijk ver krijgbaar. Toezending van de handige brochure geschiedt na storting van 35 ct. op postrekening no. 239455 van den secre- 'aris der Federatie van R.K. Gemeente raadsleden, Mauritskade 25, 'sGravén- hage, DE KWESTIE VAN DEN MIDDEN-EUROPEESCHEN TIJD. De Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Sociale Geneeskunde heeft een adres doen toekomen aan de Eerste Kamer naar aanleiding van de aanneming door de Tweede Kamer van het wetsontwerp ter in voering van den Midden-Europeeschen tyd over het geheele jaar. In dit adres betuigt de vereeniging haar volle instemming met het streven tot in voering van dezen tijd wait het zomerhalf jaar betreft,, maar invoering voor het win terhalfjaar acht zij verbonden met zoo groote hygiënische bezwaren, dat de Eerste Kamer verzocht wordt, het ontwerp te ver werpen. KINDERUITZENDING. Wijzigingen in de subsidie-voorwaarden. In de voorwaarden, gesteld ter verkrij ging van een subsidie in de kosten van de kinderuitzending, opgenomen in de Neder landsche Staatscourant van 17 Januari 1934, No. 12, worden de volgende wijzigin gen gebracht: 1. In art. 5, le lid, worden de woorden „3 jaar" vervangen door „1 jaar". Het laat ste lid van dit artikel vervalt. 2. Art. 10 wordt gelezen als volgt: Ieder lid van het personeel moet in het bezit zijn van een verklaring, afgegeven door een geneeskundige, verbonden aan een van Rijkswege gesubsidieerd Consultatie bureau, dat door middel van een Röitgeno- logisch onderzoek is komen vast te staan, dat hij of zij niet lijdende is aan een vorm van tuberculose, welke besmettingsgevaar voor de kinderen oplevert. Deze verklaring mag niet ouder zijn den twee jaar. Perso- neer, dat op 1 Januari 1935 in dienst is, moet vóór 1 Maart 1935 in het bezit zijn van die verklaring. Personeel, dat na 1 Januari 1935 in dienst komt, moet op den dag van indiensttreding zoodanige verkla ring bezitten. De inspecteur moet bij zyn bezoek aan het koloniehuis ten alle tijden inzage van de verklaringen kunnen men, waarbij hem dan tevens overlgelegd moet worden een door het bestuur gewaarmerkte lijst, waar op vermeld zijn de namen van alle leden van het personeel en de datum van hun in diensttreding. De verklaringen, hiervoren bedoeld, moe ten telken jare in de maand Mei of in dien het koloniehuis alsdan nog niet ge opend is, binnen een maand na den datum waarop het is geopend worden ingezon den bij den geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid in wiens ambtsgebied het koloniehuis ligt, onder bijvoeging van een lijst als bedoeld in het vorige lid. Het bestuur bevordert, dat op een hier- tie van den inspecteur ontvangen ver zoek, de verklaring van een lid van het personeel binnen den door den inspecteur aangegeven termyn bij dezen wordt inge zonden en dat het betreffende lid van het personeel zich aan een onderzoek op een Consultatiebureau onderwerp, ter verkrij ging van een nieuwe verklaring. Deze nieu- verklaring of de mededeeling dat gen ver klaring is uitgereikt kunnen worden, moet vóór den door den inspecteur aangegeven datum aan hem worden toegezonden. 3. Art. 16 wordt gelezen als volgt: „De vereenigingen, die kinderen uitzen den naar gezinnen moeten uiterlijk van 1 Maart 1935 af als inspectrice in dienst heb ben een verpleegster, wier benoeming aan de goedkeuring van den Minister is onder worpen. De vereenigingen, die reeds vóór 1 Januari 1935 een in spectrice in dienst hebben, moeten alsnog de goedkeuring van den Minister aanvragen. De inspectrice is belast met de hygiëni sche keuring der nieuwe gezinnen en met het hygiënisch toezicht op de verzorging der kinderen, waartoe zy ten minste één maal de gezinnen, gedurende het verblyf van eenzelfde kind, bezoekt. Vóór den 15den van iedere maand brengt de inspectrice zoowel aan haar bestuur als aan de(n) inspecteur(s) in wiens (wier) ambtsgebied de gezinnen, welke zij in de afgeloopen maand bezocht heeft, woonach tig zijn, volgens een door de Geneeskundi ge Inspectie vastgesteld model, verslag uit van haar werkzaamheden en bevindingen. Wanneer aan de inspectie blykt, dat een gezin niet aan behoorlijke eischen, zoo wel wat betreft den aard der verpleging als wat betreft het aantal kinderen, vol doet, wordt voor de veruleging in derge- lijenke gezinnen geen subsidie toegekend." Aanvragen om subsidie, geschreven op gezegeld papier, moeten vóór 1 Maart wor den ingediend. NIEUW ZENDSTELSEL Onlangs ingevoerd systeem maakt twee gesprekken od één radio-zender mogclilk Sedert geruimen tijd maakt prof. dr. iz N Koomans proeven met radio-uitzending „met één-zijband". Naar het „Handels blad" verneemt, heeft Kootwijk het sys teem nog weer vervolmaakt en wel in de radiotelefonische verbinding met Indië, toegepast bij de jongste Kerst- en Nieuw- jaarsgesprekken. Ook uit economisch oogpunt biedt het nieuwe systeem belangrijken vooruitgang, want door de afwezigheid van de draag- golf is de benoodigde electrische energie veel geringer en bovendien kunnen beide zijbanden gebruikt worden, elk voor een ander gesprek, zoodat één zender twee ge sprekken tegelijk kunnen worden gevoerd! Hierdoor is 't mogelijk geweest, om op 1 Januari niet minder dan 67 gesprekken met Indië op één zender af te wikkelen. De telefoonverbinding NederlandIndië is ter wereld de éénige kortegolf-verbin- ding of grooten afstand, welke van het éénzijband-systeem met onderdrukte draaggolf gebruik gemaakt. BUITENLAND. Weinig kieskeurige propaganda-metho- den in het Saargebied (2de blad). Italië heeft groote verwachtingen van het accoord met Frankrijk (2de blad). De Zeppelin-verbinding van Nederland met Indië (Luchtvaart, 2de blad). De geweldige malaria-epidemie op Cey lon neemt af (Buitenl. Ber., 2de blad). ONGESMOLTEN DIERLIJK VET. Nieuwe contingenteering in werking getreden. De Stichting Crisis-Zuivel-Centrale te 's Gravenhage maakt bekend, dat met in gang van 1 Januari 1935 een nieuwe con tingenteering voor ongesmolten dierlijk vet in werking in getreden, waarvoor een per centage ad 25 pCt. van het jaargemiddel de van den invoer gedurende de basisjaren 1929, 1930 en 1931 voor de periode van I jaar is vastgesteld. Aanvragen' ter verkrijging van een ver gunning voor invoer van ongesmolten dier lijk vet welke na 31 Januari 1935 worden ingeleverd, kunnen niet meer in behande ling worden genomen. BESTELLING VAN DE NED. SPOOR WEGEN Teneinde een belangrijke opdracht van de Ned. Spoorwegen te kunnen uitvoeren, heeft de firma Beynes haar personeel met twintig man uitgebreid. Het betreft hier een order voor den bouw van een trein- rijtuig en drie treinstellen, elk bestaande uit twee wagons, ten behoeve van de nieuwe geëlectrificeerde lijn Rotterdam^ Hoek van Holland. De levering dient te geschieden voor het begin van den a.s. zomerdienst der Spoor wegen. De rijtuigen zullen uit aluminium vervaardigd worden en dus lichter zijn dan de tegenwoordige in gebruik zijnde, in verband met de besparing die dit ge ven zal op electrische stroom. Voorts zullen de nieuwe rijtuigen voor zien worden van ten automatische koppe ling. Men hoopt de order tegen eind April gereed te hebben voor aflevering aan de Ned. Spoorwegen. „Volk" MILITIEPLICHTIGEN. Zij, die een dienstplichtigen-retraite heb ben meegemaakt, zullen niet alleen zelf goed blijven, als zij soldaat geworden zijn, maar voor vele anderen, waaronder zwak kere broeders, in het Godsdienstig leven een steun wezen. Zij zijn in het algemeen de geregelde bezoekers der R.K. Militaire Vereeniging, de trouwe deelnemers aan de maandelijksche Godsdienstoefening van den Aalmoezenier, zij zijn de jonge man nen, die zich niet schamen, hun gebed te verrichten en het kruisteeken te maken. Een dienstplichtigen-retraite, die u voor dit alles klaar maakt, zal gehouden worden van 58 Februari te Noord wij kerhout. Men gelieve zich daarvoor op te geven bij ondergeteekende. De kasten bedragen 6.50 en kunnen tijdens de retraite wor den voldaan of vóór de retraite worden toegezonden aan den Aalmoezenier. Na aanmelding ontvangt men een toegangs kaart met verdere inlichtingen. Aalmoezenier J. J. BROUWER, Huijgensstraat 6, 's-Gravenhage. Telefoon: 116534. Giro: 92320. PEDEL VAN DE R. K. UNIVERSITEIT OVERLEDEN. Gistermiddag werd de heer J. Smulders, pedel van de R. K. Universiteit te Nijme gen in de hall van het Universiteitsgebouw plotseling onwel. Hij sloeg achterover en kwam met het hoofd op de steenen vloer terecht en bekwam een zware schedelfrac tuur. Dr. Woldering was spoedig aanwezig om den pedel hulp te verleenen. Kort na het ongeval is het slachtoffer overleden. Minister Kalff. Naar wij vernemen is de toestand van minister Kalff, die lijdende is aan griep, nog onveranderd; de hooge temperatuur van den patiënt blijft aanhouden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1