VRIJDAG 4 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND BELGIE. WANBEHEER BIJ SOCIALISTISCHE COÖPERATIES. Bezit van duizenden teloor gegaan. De handelsrechtbank te Bergen heeft thans uitspraak gedaan in zake het ver zoek van de Unie der socialistische Coöpe raties van het Centrum van de Borinage, van Waalsch Brabant, van de streek van Doornik en van Ecaussines, alsook van de spaar-coöperatie „Union et Progrès" te La Louvière. Aan deze coöperaties is het gecontroleer de beheer toegestaan, dat bij de volmachts- besluiten is ingesteld. De rechtbank heeft tot dezen maatregel besloten in het belang van de duizenden kleine deelnemers aan deze coöperaties. De handelingen van de gedelegeerd-commissa rissen en de'administrateurs van de Unie der Coöperaties werden echter door de rechtbank scherp afgekeurd. Wat de Unie der Coöperaties betreft, werd o.m. geconstateerd, dat de raad van beheer de wet op de coöperaties niet heeft nageleefd, evenmin als de statuten van de maatschappij zelf. Door den raad van be heer werden tal van onregelmatigheden be gaan. De administrateurs legden niet alleen onwetendheid aan den dag, maar onder wierpen zich op onbegrijpelijke wijze aan den dwang van een autocratisch gedele geerd-commissaris. Verder wordt in het vonnis verklaard, dat de coöperaties haar betalingen hebben gestaakt per 22 April j.l. dat de jaarvergadering van de Unie der Coöperaties werd misleid, dat de raad van beheer de coöperatoren niet op de hoogte bracht van den werkelijken toestand der maatschappij en dat door vervalschte ba lansen en rapporten de goedkeuring van de jaarvergadering werd verakregen. Door de coöperatie „Union et Progrès" werden dezelfde fouten begaan als door de Unie der coöperaties. De conclusie van de rechtbank luidt, dat het geheele bezit der 10.000 coöperatoren door het slechte be heer van de Unie der Coöperaties verloren is gpgaan. DUITSCHLAND. Een eenheidsdemonstratie POLITIEKE EN MILITAIRE LEIDERS BIJEENGEROEPEN. Trouw aan Hitier. Tegen gistermiddag waren onverwacht alle politieke en militaire leiders in de Staatsopera te Berlin bijeengeroepen. Rudolf Hess, die de bijeenkomst presi deerde, verklaarde, dat het doel der hui dige demonstratie was „de in het buiten land verspreide leugens en geruchten te niet te doen, welke klaarblijkelijk vooral beoogen, de Saarstemming te beinvloe- den." Verder werd met deze vergadering beoogd, Hitier de loyauteit der nationaal- socialistische partij te verzekeren. Daarna wees rijksminister Hess er op, dat Hitier een nieuwen steun er bij ge wonnen had, namelijk den steun van de weermacht, die zich bij de oude getrou wen heeft gevoegd. Wij staan verbaasd, zeide Hess, over het beeld van de tijdens de twee jaren van Hit ler's kanselierschap doorgevoerde veran dering van Duitschland. Wij zijn met Hit- Ier verbonden door gemeenschappelijk lij den, door gemeenschappelijke vreugde en gemeenschappelijk bereikte resultaten. Ten slotte riep de minister uit, dat de oude partijleden den nieuwen „even ge trouwen volgelingen", namelijk den leiders van de weermacht, de hand reikten. Vervolgens betrad Hitier het spreekge stoelte om een redevoering uit te spreken. Hitier ving aan met het geven van een overzicht over de prestaties van het afge- loopen jaar en wierp dan een blik op het werk van het thans begonnen jaar. In verband met de a.s. stemming in het Saargebied ging hij nader in op den stroom van leugens, die sinds kort weer tegen het Duitsche rijk wordt verspreid. Dezelfde elementen, die de nationaal-socialistische beweging veertien jaar lang met leugens en laster overstroomd hebben, zóo zeide hij. grijpen thans weer naar dezelfde me thoden in het buitenland, daar hun geen andere middelen ter beschikking staan te gen het nieuwe Duitschland. Op sarcastische wijze schilderde spreker vervolgens, hoe zij steeds weer volgens het oude recept trachten, den schijn van wan trouwen en oneenigheid tusschen de leiders in Duitschland te wekken. Hun parool is: de leugen gaat altijd vlugger dan de waar heid, lieg daarom, lieg altijd maar door, mischien blijft er toch iets van hangen. Wanneer zij thans, na vroegere ervarin gen wijzer worden, de eerstvolgende cata strophe in Duitschland aankondigen tegen den veertienden Januari, doen zij dat, op dat niet reeds voor de Staarstemming hun leugens zullen blijken. Maar ook ditmaal rullen hun manoeuvres niet helpen. Op 13 Januari, ging Hitier voort, is het noodzakelijk, dat onze broeders, die na 15- jarigen dapperen tegenstand naar het va derland terug willen, weten, dat zij naar een waardig vaderland keeren en de tegen stander zal eerst recht moeten weten, dat iedere gedachte aan speculatie op onze on eenigheid ditmaal tevergeefsch is. Zij moeten niet denken, aldus riep Hit- Ier uit, dat zij een van ons alleen tegen over zich hebben, maar zij moeten allen weten, dat zij staan tegenover de geheele Duitsche natie, den geheelen tegenwoor- digen staat, als een aaneengesloten gemeen schap. Voortgaande sprak Hitler over de onver breekbare lotsverbondenheid van allen, die door gemeenschappelijken arbeid in ver trouwen jegens elkander de groote taken van het nationaal-socialistische Duitsch land, der natie en haar toekomst dienen. Tot slot zeide spreker: „Moge de Almach tige God ons volk en u allen niet alleen gezond houden, maar moge Hij ons ook voor dit komende jaar een zeer harden tijd geven, tneinde alle taken, die voor ons staan, ten einde te kunnen voeren. Wij wil len ook in dit jaar ons in grenzenloos ver trouwen elkander de hand reiken en gelijk tot dusverre niet alleen in een jaar van strijd en zorgen, maar ook van overwin ning oprukken als een gemeenschap, die door niets kan worden geschokt." De rede van Hitier oogstte donderend applaus. SAARGEBIED. TWEE DOODEN IN HET SAARGEBIED. Bij een botsing tusschen Duitsche fronters en leden van Vrijheidsfront neergeschoten. Tijdens een schietpartij te Ensdorf tus schen leden van het Duitsche Front en aan hangers van het Vrijheidsfronit werden twee personen gedood. De politie greep on middellijk in en wist de strijdenden uiteen te jagen. Te Tuttlingen schoot een emigrant, Buese genaamd, op een lid van het Duitsche Front, Becker, die zwaar gewond naar het zieken huis moest worden getransporteerd. Te Schwalbach werd een zekere Schroeder overvallen en steekwonden in het gezicht toegebracht. Tegen opruiende berichtgeving In het Saargebied. De regeeringscommissie van het Saarge bied heeft zich het recht voorbehouden een vervolging in te stellen tegen die bladen die met veel ophef geschreven hebben over de plaatselijke incidenten, daar zij van mee ning is, dat deze berichtgeving opruiend werkt. ENGELAND. LONDEN SLUIT EEN VERDRAG MET IERLAND. Eerste stap naar betere betrekkingen. Onder strikte geheimhouding zijn tus schen de Britsche regeering en die van den Ierschen Vrijstaat onderhandelingen ge voerd, welke geleid hebben tot een belang rijke handelsovereenkomst tusschen beide partijen. OOSTENRIJK. OOSTENRIJK ACHT ZIJN STREVEN BEKROOND. „Met Weenens wenschen is op vèr-gaande wijze rekening gehouden". Het Oostenrijksche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft gisteren in een persconferentie de volgende mededeelin- gen verstrekt: De reis naar Rome van den Franschen minister van Buiteniandsche Zaken wordt van toonaangevende zijde aldus geïnterpre teerd, dat hierin het feit tot uiting komt, dat men de moeilijkheden welke met be trekking tot het vraagstuk van het pact van niet-inmenging waren gerezen, uit den weg heeft kunnen ruimen. De vertegen woordigers van Oostenrijk te Parijs en Rome waren gisteren herhaaldelijk in de gelegenheid met toonaangevende personen in verbinding te treden en hun de wen schen van Oostenrijk uiteen te zetten. Met de Oostenrijksche wenschen is intusschen op vèr-gaande wijze rekening gehouden. Dit pact van niet-inmenging vormt de bekroning van het te Genève door de ver tegenwoordigers van Oostenrijk begonnen werk. Het accoord zal op strikte wederkee- righeid berusten en de wederzydsche ver plichting der deelnemers inhouden, zich niet te mengen in de politiek van een an deren staat en geen steun te verleenen aan gewelddadige omwentelingsbewegingen, die tegen een der verdragsluitende landen zijn gericht. Dit verdrag kan inderdaad beschouwd worden als een pacificatie van Midden- Europa. Men mag uiting geven aan de hoop, dat alle bij dit deel van Europa ge- interesseerde staten, die van goeden wille zijn, zullen toetreden tot dit pact van niet- inmenging. De kring van uitnoodigingen zal zoo ruim mogelijk worden getrokken. Zij zullen gericht worden tot Oostenrijk en alle buurstaten, waaronder ook Duitsch land, en waarschijnlijk eveneens tot Frank rijk, Engeland, Roemenië en Polen. BUITENLANDSGHE BERICHTEN. DE MALARIA-EPIDEMIE OP CEYLON. Ontroerend geval van zelf-opoffering. Het is bekend dat vaak tijdens epide mieën voorbeelden van groote toewijding worden gegeven. Dit is ook bij de vreese- lijke malaria-epidemie op Ceylon het geval. Een arts uit Colombo is bezweken ten gevolge van hersenmalaria, die hij had op gedaan op een plaats, welke het meest door de vreeselijke ziekte werd geteisterd. Hij was maar steeds voortgegaan zijn zor gen aan de zieken te besteden ondanks de ziekte, die hem zijn krachten benam. Duizende zieken worden nog altijd naar de ziekenhuizen op Ceylon vervoerd, wel ke reeds overvol zijn. Men vreest, dat de geesel der malaria slechts zal afnemen, als de regentijd is in getreden. Het Lindbergh-proces DOODSTRAF GEEISCHT TEGEN HAUPTMANN. De eerste phase van het geruchtmakend proces te Flcmington. Nadat de laatste formaliteiten van de samenstelling der jury vervuld waren, stond de procureur-generaal op om zijn re quisitoir te houden, dat culmineerde in het slot waarbij hij de doodstraf eischte voor Bruno Richard Hauptmann. De tweede procesdag begon gisteren on der heel wat meer spanning dan de eerste en er viel dan ook heel wat meer sensatie te beleven. Een opgewonden gefluister liep door de stampvolle gerechtszaal toen me vrouw Lindbergh binnenkwam en plaats nam op de getuigenbank. Zij zag zeer bleek, Zij werd vergezeld door een vriendin. Toen zij dwars door.de zaal naar haar plaats liep, moest zij vlak langs Anna Hauptmann loopen, de echtgenoote van verdachte. Deze wendde het hoofd af toen mevrouw Lindbergh passeerde. Intusschen ging de rechtszitting door met de laatste formaliteiten voor de samenstel ling van de jury. De candidaten voor de overgebleven laatste twee plaatsen werden onder een kruisvuur van vragen van het openbaar ministerie en de verdediging ge nomen. Dit duurde even lang als het op den eersten zittingsdag had geduurd. Me vrouw Lindbergh keek nu even om zich meen en haar blik bleef toen geruimen tijd gevestigd op Hauptmann. Even later keek Hauptmann In de rich ting van de getuigenbank naar mevrouw Lindbergh. Na een uur vragen en antwoorden waren de laatste twee jury-leden gekozen en was dus de jury compleet. Dit was dus sneller gebeurd dan men had verwacht. Er was op gerekend, dat er drie procesdagen noodig zouden zijn voordat de jury compleet was. De jury bestaat uit acht mannen en vier vrouwen. Onder de mannen zijn een méca- niciën, twee boeren, een verzekeringsagent, een werkman en een deskundige op onder wijsgebied. Van de vier vrouwen zijn drie gehuwd, de vierde is weduwe. Nu deze formeele phase van het proces was afgesloten, was het tijdstip aangebro ken voor voorlezing van het requisitoir door den procureurgeneraal Wilentz. Hauptmann met den wijsvinger aanwij zende begon de jpnge ambtenaar van het openbaar ministerie met de woorden: „Wij zullen gaan bewijzen, dat de man, die de misdaad heeft begaan, hier in deze zaal is gezeten". Voortgaande gaf spr. een recon structie van de ontvoering zooals deze door hem werd gedacht. Na eenige malen het terrein in de om geving van Lindberghs villa te hebben ver kend, zou Hauptmann op 1 Maart 1932 des avonds te ongeveer negen uur met een door hem zelf vervaardigde ladder in de op de eerste verdieping van de villa gelegen kinderkamer zijn geklommen en den baby hebben geroofd. Bij het afgaan van de lad der zou een sport hiervan onder den met het kind verzwaarden last van Hauptmann zijn gebroken. Hierbij is het kind gevallen en gedood. Hauptmann heeft zich uit de voeten gemaakt met medeneming van de ladder met het kinderlijkje. De ladder heeft hij na 50 meter afstand laten liggen. Op een afstand van 1600 meter van de villa zou hij het lijkje langs den weg hebben ver stopt na het de kleertjes uitgetrokken te hebben. Deze kleertjes zou Hauptmann la ter hebben gebruikt voor afpersings-doel- einden. Afschuw teekende zich af op de gezich ten der juryleden, toen Wilentz het tooneel beschreef van de doodenkamer, waar het kinderlijkje werd geïdentificeerd. De procureur-generaal besloot zijn re quisitoir door de doodstraf te eischen. Gedurende het requisitoir bleef Haupt mann onbeweeglijk voor zich uitkijken, zonder ook maar één oogenblik 'de wenk brauwen te fronsen. Mevrouw Lindbergh liet het hoofd hangen en keek geen mo ment op van den vloer. Kleinè droppeltjes transpiratie parelden op het voorhoofd vari Lindbergh. Het kindermeisje Betty Gow hield ook het hoofd gebogen. Na het requisitoir van Wilentz stond de advocaat van Hauptmann op en vroeg, dat verklaard zou worden, dat een vormfout in het proces was gemaakt, omdat de procu reur-generaal had getracht de jury te be- invloeden tegen den beschuldigde. De rech ter weigerde toe te stemmen in dezen eisch. SNEEUW IN SILEZIE. In den nacht van Woensdag op Donder dag is er een koude luchtstroom over Si- lezië getrokken. In de bergen is 20 c.M. nieuwe sneeuw gevallen en er worden sneeuwhoogten van totaal 40 c.M. gemeld. Ook in de laagvlakten is de neerslag in sneeuw overgegaan en de temperatuur on der het vriespunt gedaald. Op de bergtop pen staat de thermometer 11 graden onder nul. Men verwacht nog meer sneeuwval. DUITSCH MISSIONARIS DOOR INBOORLINGEN GEDOOD. In Australisch Nieuw-Guinea. Volgens een in he Missiehuis te Steijl ontvangen telegram van het generale be stuur der Congregatie van het Goddelijk Woord, te Rome, is de zeereerw. Pater C. Morschheuser, missionaris in Australisch Nieuw Guinea, door Papoea's met pijlscho ten gedood. De jeugdige, veelbelovende missionaris werd in het achterland van zijn missiesta tie Oelingan, in het Bismarckgebergte door inboorlingen overvallen en gedood. Nadere bijzonderheden ontbreken. Pater Morschheuser werd 18 Januari 1904 te Munster in Westfalen geboren en. trad op 14-jarige leeftijd als student in het mis siehuis St. Michaël te Steyl. Na beëindiging van zijn studiën werd hij op 5 Mei 1932 in het missiehuis St. Ga briel te Mödling bij Ween en tot priester gewijd en ontving zijn benoeming tot mis sionaris. Op 11 Augustus van hetzelfde jaar vertrok hij naar het missiegebied in Aus tralisch Nieuw-Guinea. „Msbd." VADERMOORD IN HAMBURG? In den loop van den Woensdagmiddag werd de eigenaar van een broodwinkel te Hamburg, de 76-jarige Adolf Wegner, dood in zijn woning aangetroffen. Geconstateerd werd, dat de dood was ingetreden tenge volge van een schedelbreuk. Bovendien vertoonde het lijk teekenen van worging aan den hals en verwondingen aan handen en armen. Buren, die de politie gewaarschuwd had den, daar Wegner zich den geheelen dag niet had laten zien, zouden tusschen vier en zes uur verdachte geluiden in de woning gehoord hebben. Onder ernstige verdenking, den moord te hebben gepleegd, is de zoon van den doode, Alfred Wegner, gearresteerd. WERKHERVATTING BIJ CITROëN. Drieduizend man weer aan den arbeid. Meer dan 3000 arbeiders hebben het werk bij Citroën hervat zonder dat zich noe menswaardige incidenten voordeden. An deren zullen morgen en Maandag aan het werk gaan. AVONTUUR VAN EEN JAVAANSCHE BABOE. In den sneltrein BolzanoBologna vergeten Toen de Brenner-express dezer dagen te Bologna zijn gewone eindpunt bereikte en het personeel de verlaten wagons onder zocht, zag het in een hoekje van een derde klasse-rijtuig een schuchter vrouwtje zit ten. Het was een klein, bruin vrouwtje, met groote verschrikte oogen. Het droeg klee- ren, die haar exotische origine verrieden. En uit alles bleek, dat zij erg bang was en r.iet wist, wat te beginnen. Men bracht het verschrikte vrouwtje naar den stationschef. Niemand kon de zonderlinge woorden verstaan, waarmede het iets wilde zeggen. Ook de stationschef, ofschoon een man van talenkennis, was niet in staat, het eigenaardige taaltje te verstaan. En geen enkele ter hulp geroe pen tolk kon hulp verschaffen. Er werd intusschen gedaan, wat in de gegeven omstandigheden het besté was. Men gaf het vrouwtje wat te eten en ging aan de hand van haar kleeding na, waar het in 's hemelsnaam wel vandaan geko men kon zijn. Men vermoedde, met de dienstbode van den een of anderen Oos- terschen potentaat te doen te hebben. Het kleine, bruine vrouwtje had een kaartje bij zich van Bolzano naar Milaan, was dus klaarblijkelijk In Verona blijven zitten, waar het had moeten overstappen, om in Milaan te komen. Dus was het maar het beste, het naar Milaan te sturen. Daar zou wellicht verder licht verschaft kunnen worden. En inder daad in Milaan, kruispunt voor de groo te treinen en speciaal van de slaapwagens, waarin menschen van allerlei nationaliteit reizen, wist iemand te ontdekken, waar het kleine, bruine vrouwtje thuishoorde. Het was een Javaansche. Maar.... niemand kende Maleisch. Het was echter de conducteur van den slaapwagen naar Ostende, die raad ver schafte. Met hem reizen vaak Nederland- sche families, die via Genua uit Indië ko men of daar heen teruggaan. Hij had in den loop van de jaren een paar Maleische woorden opgevangen en wist zich eenigs- zins verstaanbaar te maken. Er gleed een zonnige glimlach over het angstige gezicht van het kleine bruine vrouwtje, toen ze bekende klanken hoorde. En de conducteur raadde aan, in de voor naamste hotels van Genua te informeeren, of daar misschien een Nederlandsche fa milie logeerde, die een baboe verloren had. Een serie telefoongesprekken tusschen Milaan en Genua loste het raadsel op. In derdaad was er in Genua een Nederland sche familie, die naar Indië ging, en haar baboe kwijt was. Men had hiervan al aan gifte gedaan. De toewan en de mevrouw waren van Bolzano in de eerste klas vertrokken en hadden de baboe in de derde klasse gezet. En de toewan had in Verona bij den romp slomp van het overstappen heelemaal niet meer aan de arme baboe gedacht. Die was toen heel alleen door het vreemde, groote land verder gegaan, tot de trein stil stond.... De overgelukkige baboe is door een fas cistische spoorwegsoldaat naar Genua ge bracht. En ze reisde tweede klasse, op spe ciaal verzoek van haar toewan.... „Msbd." Belgische Trappisten verliezen proces om Trappistenbier. Door de Belgische Trappistenorde was bij de handelsrechtbank te Antwerpen een pro ces aanhangig gemaakt tegen een bierbrou werij te Brasschaet, die zelfgemaakt Trap pistenbier onder dezen naam in den handel bracht. De Trappisten-orde eischte wegens oneerlijke ocncurrentie een schadevergoe ding van 250.000 francs. De vertegenwoor diger van de brouwerij verklaarde echter, dat de naam „Trappistenbier" geen bepaald merk was, doch kon worden toegepast op het bier, dat volgens een bepaald proces in alle Trappistenkloosters werd gebrouwd. Bovendien konden de Trappistenkloosters niet als bedrijf worden beschouwd, zoodat zij zich ook niet konden beklagen over on eerlijke concurrentie door een werkelijken industrieel. De rechtbank deelde deze laatste opvat ting en was van meening, dat het doel der Trappisten-orde niet is het maken van winst, doch het beoefenen der liefdadig heid. Hoewel het bedrijf de noodige mid delen moe verschaffen om de liefdadige werken mogelijk te maken, mag het nooit gelijk worden gesteld met de bedrijven van personen of instellingen, die aan het zaken leven deelnemen met het doel winst te ma ken. De eisch der Trappisten werd dan ook afgewezen en de Trappistenorde veroor deeld tot de kosten van het geding. KERKNIEUWS Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag geen audiën tie verleenen. FAILLISSEMENTEN Opgeheven: W. Hoogenveen, Stompwijk. Natuurlijk ben ik voor de gelijkberechtigdheid der vrouw. En dan moet zjj op vacantiereis haar eigen bagage maar dragen. DE LUCHTR00VERS VAN H0ITIKA. 95. U wilt zeker wel eens opsteken? zei de bestuurder en tastte naar zijn zak. Nou, waar heb ik mijn sigarettenkoker? Kijk Jocko eens! Die zit toilet te maken! Jocko bekeek zich telkens in iets glimmends. Wel nog aan toe, daar heeft dat beest mijn koker uit mijn zak gehaald! Geef op! Aap van een zakkenroller! 96. Ze staken nu allemaal een sigaret op, in afwachting van het maal, en niemand lette op Piet, die zich ineens be dacht, dat hij ook nog 2 sigaretten in zijn zak had en stille tjes de lucifers naar zich toe wist te halen. De heeren had den het zoo druk met vragen en antwoorden, /'at hij er een opgestoken had, eer ze er erg in hadden. Hij trachtte net zoo te dampen als zij deden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6