26ste Jaargang WOENSDAG 2 JANUARI 1935 No. 8003 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS. 3)e£eki6eHe(Sou^<mt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTi Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Een eerste woord In het eerste nummer van de courant in het nieuwe jaar willen wij met een enkel woord wijzen op wat, naar onze besliste overtuiging, de meest-noodzakelijke orga nisaties zijn, aan welke organisaties wij de nieest-dringende behoefte hebben. Het zijn onze katholieke j e u g d-orga- nisaties! Als wij een processie of optocht zouden formeeren, waarin zij, die de belangrijkste taak in het katholieke leven vervullen, vooraan moesten loopen, dan zouden on middellijk op de geestelijkheid en reli- gieusen moeten volgen de bestuurders, de leiders en leidsters onzer jeugd-organisa- ties: van K. J. C., Graal, St. Franciscus- Liefdewerk, enz. Vopral in dezen tijd van worstelende maatschappelijke vernieuwing, van kleur- bekennen en daden-naar-buiten, is voor de naaste toekomst zoo dringend noodig een massa katholieke mannen en vrouwen, on der een deskundige leiding, goed ontwik keld en diep overtuigd, met een bezielden daden-drang, in zelf-bewuste fierheid bid dend. De kern- en de massa-vorming onder de katholieke jeugd is een vorm van katho liek actie, welke èller letterlijk: aller katholieken levendige sympathie móet heb ben, in woord en in daad. Dit willen wij gaarne nog 'ns neerschrijven als ons eer ste woord in 1935. De toekomst is nog donker. Maar wij willen haar ingaan met Gods vertrouwen en met de hoop op de jeugd! Over den Katholiekendag in het Bis dom Haarlem in 1935 werd dezer dagen gemeld: In 1935 zal een Haarlemsche Katho liekendag in den Haag worden ge houden. De datum, welke in de tweede helft van Juni zal vallen, is voorloopig op Zondag 16 Juni, Drievuldigheids-Zon- dag, bepaald. Het onderwerp van dezen Katholie kendag zal zyn: „Crisis en Godsver trouwen". Dit onderwerp zal behan deld worden in een openluchtbijeen komst op „Houtrust". De katholieke jeugdbeweging, zoo wel mannelijke als vrouwelijke, ter plaatse, zal uitgenoodigd worden, om deze gedachte, nadat zij door een spre ker zal zijn ingeleid, in een massa-spel uit te beelden. Ons inziens had voor den Diocesanen Katholiekendag geen onderwerp en geen vorm van behandeling kunnen worden ge kozen, meer geschikt en meer geëigend voor en meer beantwoordend aan de be hoeften en nooden van dezen tijd! Godsvertrouwen in dezen crisistijd, ons uitgebeeld, gesymboliseerd door en in een spel van de jeugd, op wie wij hopen de toekomst te bouwen, en die zelf met leven dige overtuiging dat Godsvertrouwen als haar levens-richtsnoer heeft gekozen. Wij willen zeer speciaal aan allen, die hun geld, hun tijd, hun arbeid en zorg, hun persoon geven aan het katholieke jeugd werk, wenschen een rijk-gezegend nieuw jaar. Van den zegen, aan hun werk gege ven, plukken allen, geniet het geheele katholieke leven in de toekomst de vruchten! GEEN ONBEWAAKTE OVERWEGEN MEER IN TTAT.TR Een wet, die navolging verdient. Men schrijft uit Rome aan de „Msbd": De „Gazzetta Ufficiale" gevatte dezer da gen een nieuwe wet, volgens welke alle on bewaakte overwegen in Italië worden op geheven. Met het oog op de steeds toenemende snelheid van het treinverkeer en de vele ernstige ongelukken, welke dientengevolge vooral bij onbewaakte overwegen voorko men, heeft het Italiaansche ministerie van spoorwegen het noodig geacht bizondere maatregelen te treffen en daartoe een be drag van veertien millioen lire beschikbaar gesteld. Alle overwegen zullen voortaan worden bewaakt TARWE-PRIJZEN (Van onzen oeconomischen medewerker). Er is een professor in Amerika, die voor speld heeft, dat wij te beginnen met dit jaar een periode vol regen zullen krijgen. Hij ziet dit niet uit koffiedik, maar uit de grootte der zonnevlekken. Zijn theorie is volgens hem, niet alleen geheel en al juist, maar de pr act ijk zou totaal fout zijn, in dien deze de "theorie niet opvolgde. Hoe het ook zij, volgens den Amerikaan krijgen wij overvloedige oogsten, tot, ik geloof, 1938 toe en dan dienen wij de noodige voorzich tigheid te betrachten, want de natte pe riode wordt alsdan opgevolgd door een nieuwe droogte-cyclus. Dit is in tegen spraak met onzen bekenden landbouw econoom, Ir. Dyt, die destijds in een door wrocht artikel heeft gezegd, dat de tarwe- productie de eerste jaren onvoldoende zal zijn om de tarwe-behoeften te dekken. Hij verwacht, dat de tarweprijzen, minstens tot 1936 scherp zullen gam stijgen. Het is natuurlijk moeilijk uit te maken, wie van deze mannen gelijk heeft. Wij voor ons voelen het meest voor een flinke stij ging; wij hebben onze maag vol van dalen de noteeringen en van verdere versobering. Toch ziet het er voor tarwe niet zoo bijster gunstig uit en de consumenten van brood zullen rekening moeten houden met nog verschillende jaren hooge tarwe-prijzen als gevolg van de Tarwe-wet. Het verschil tusschen den richtprijs voor inlandsche tarwe ad 11 per 100 Kg en de wereld marktprijzen ad 2.95 blijft nog steeds groot. De Amerikaansche tarwe-oogst heeft door de groote droogte flink geleden; Ame rika is zelfs als invoerland voor verschil lende graansoorten opgetreden. Ook Canada heeft zijn portie gehad, doch de tarwe-oogst is per saldo niet noemenswaardig veran derd bij dien over 1933. Toen tegelijkertijd ook droogte-beriohten uit andere landen binnenkwamen ontwikkelde zich de specu latie, die de prijzen van tarwe tot dicht bij de 5.opvoerde. Maar zij, die hoopten op een tekort hadden niet op Argentinië gerekend, dat gedurig aan de markt was. Wellicht dat momenteel de voorraden van tarwe in het algemeen iets minder zullen zijn dan op den overeenkomstigen datum van het vorige jaar, doch wat geeft dit. Het zijn niet de voorraden, welke den grootsten druk op de markt uitoefenen, maar wel het autarkische streven, dat nog steeds leidt tot het uitzaaien in de niet-exporteerende tarwe-landen van stijgende arealen ten einde zoo min mogelijk afhankelijk te zyn van het buitenland. Immers ook in ons land is deze tendenz groeiend. Wij zijn door de landbouwcrisis-maatre gelen betrekkelijk immuum geworden voor de noteeringen op de wereldmarkt. Hoogs tens leiden lage noteeringen tot het ver- hoogen van den richtprijs in de gevallen, dat de speling tusschen regeerings- en we- reldprijs gering is, terwijl hooge prijzen tot het omgekeerde leiden. Speciaal wat tarwe betreft, is de speling, zooals hier boven gezegd, bijzonder groot en er zal nog heel wat water door de Maas vloeien, al vorens de 11.per 100 Kg zal zijn be reikt. Toch kunnen wij voor de klimatologische verhoudingen in de wereld niet ongevoelig blijven vanwege de indirecte gevolgen, die daaruit voortspruiten. Velen te onzent leven nog in de hoop, dat Duitschland bijv. een tekort aan levensmiddelen zal hebben en dat dit land zal hebben te putten uit onze voorraden. Het lijkt óns toe, dat een dergelijke zienswijze eenigszins te optimis tisch is. Indien Duitschland per saldo nog heeft te importeeren, dan betreffen het be trekkelijk kleine kwanti, die niet veel zoden aan den dijk zullen zetten. Een grooter belang is het voor ons, of de wereldkoopkracht door lage prijzen ver der wordt gedecimeerd dan wel door hooge prijzen belangrijk wordt vergroot. Want stijgende koopkracht, in welk deel der aar de ook, oefent ook bij ons haar zegenrijke werking uit. De droogte is voor ons slechts een senti- ments-kwestie geworden. Dan gaan de landbouwprijzen in andere landen omhoog; de beurzen stijgen en de psychologische in vloed doet zich dan ook, zonder bepaalde reden, ook op het Continent gevoelen. In werkelijkheid deren ons de hoogere tarwe prijzen nagenoeg niet. Lage tarweprijzen brengen in de betrokken landen een crisis gevoel: de conjunctuur daalt, beïnvloedt, indien het Amerika betreft, Wallstreet en kaatst den somberen weerslag op het Dam rak terug. In werkelijkheid beïnvloeden de lagere prijzen ons kunstmatig hooggehou den niveau niet het minst. Voor de hoogte van de tarwe-prjjzen zelf zy'n we ongevoelig geworden. BOUW VAN NIEUWE SCHEPEN. Is het van onze Regeering verstandig ge weest om destijds de verzoeken van de Kon. Hollandsche Lloyd en van de Hol land-Amerika Lijn om regeeringscrediet ten behoeve van den bouw van passagierssche pen af te wijzen? Zooals bekend vond de Minister van Eco nomische Zaken het niet verantwoord om regeeringsgelden beschikbaar te stellen voor een z.i. niet loonend doel. Passagiers schepen brachten volgens berekeningen van het Departement niet voldoende op om zelfs de rente, laat staan de afschrijvings kosten te kunnen betalen, terwijl er van eenige winst in het geheel geen sprake kan zijn. Trouwens dit werd ten deele door de •betrokken maatschappijen zelf toegegeven. Zij zeide in Maart jJ. dat, indien de maat schappij zou beschikken over twee schepen van het type Statendam, de verlichting in de algemeene onkosten en de te verwach ten toeneming in het aantal te vervoeren passagiers, het zelfs onder de huidige bui tengewoon ongunstige omstandigheden, mogelijk zou maken een bedrijfsoverschot te behalen. Uit den aard der zaak kon niet worden gegarandeerd, dat dit overschot voldoende zou zijn, om rente en afschrij ving te behalen. Onder die omstandigheden was het uitgesloten, om nog meer particu lier kapitaal voor de onderneming te inte resseeren". Wij hebben dus met verschillende dootr- eengeweven problemen te maken. Er zijn ongunstige factoren; zoolang dezé bestaan, is rente en afschrijving niet te behalen. Zoodra die ongunstige factoren ophouden te werken, zal dit anders worden ligt in de woorden opgesloten. Nu is particulier kapitaal voor dergelijke doeleinden niet te verkrijgen. Gezien het enorme belang voor de gemeenschap (werkverruiming bij den bouw der schepen, stijging van het natio nale inkomen, direct en indirect als gevolg van de exploitatie van die schepen) dient de gemeenschap, dus de Regeering bij te springen. Vandaar de aanvraag voor een regeeringscrediet. Wanneer de ongunstige omstandigheden in gunstige veranderen, blijft het een crediet, waarop moet worden terugbetaald en welk crediet ook zal wor den gedelgd. Komt er echter geen keer in de omstandigheden, welnu, dan wordt het crediet oninbaar, verandert in een subsi die. Dit wilde de Minister van Economische Zaken niet. Hij wilde geen subsidie geven, want hjj achtte de kans op wijziging in de scheepvaartconjunctuur zeer gering. Heeft hij het vóór en tégen nauwkeurig overwo gen? Wij moeten het aannemen; wij moe ten aanvaarden, dat de balans van voor- en nadeelige posten behoorlijk as opgemaakt. Men kan het met die berekening oneens zijn, maar men kan de Regeering niet van lichtvaardigheid beschuldigen. Die politiek past dan in het kader van de bezuinigings- politiek van het huidige ministerie. Deze aangelegenheid is echter vertroe beld door twee andere factoren, n.l. het aan bod van buitenlandsche werven om den bouw te bemachtigen tegen gunstige voor waarden, zoowel ten opzichte van het be drag als van de crediettermijn, al zijn hier omtrent geen nadere bijzonderheden uit gelekt, terwijl de tweede factor is het zin ken van de Orania. De Orania behoort aan de Kon. Holland sche Lloyd, is voor totaal verlies voor de somma van ƒ3.5 millioen verzekerd, ter wijl de kwestie van het totale verlies zoo goed als vaststaat Voor deze som kan de K. H. L. een nieuw schip bouwen. De Hol land-Amerika-lijn heeft, zooals gezegd, voor de tweede Statendam een buiten- landsch aanbod gehad. Wat moeten de particuliere maatschap pijen doen? Vanzelfsprekend zal de K. H. L. een goedkoop aanbod moeten aanvaar den in stede van uit nationale overwegin gen het werk tegen hoogeren prijs aan een Nederlandsche werf gunnen. De finan- cieele positie der maatschappij is niet zoo hecht om enkele tonnen onnoodig uit te ge- van. Hetzelfde geldt voor de Holland- Amerika-lijn. Wij nemen bij deze redenee ring aan, dat de bouwsom van de buiten landsche maatschappijen lager is dan die van onze werven, temeer, daar er in Sperr- marken (tenminste voor een gedeelte) zou kunnen worden betaald. Crediet hebben beide maatschappijen voor dien bouw niet meer noodig; zij kun nen dit elders krijgen, met bovendien een niet onbelangrijken lageren prijs. Indien de Regeer in g nu zou zeggen: „Goed, ik wil op mijn beslissing terugkomen, het crediet is te uwer beschikking, mits de bouw op een Nederlandsche werf plaats vindt" dan kan de betrokkene niets anders antwoorden dan: „En wat met den bouwsom, Excel lentie?" Indien het werk behouden zal bijven voor ons eigen bedrijfsleven, kon de Regeering niet meer met een crediet volstaan; zij zal een subsidie bovendien moeten geven om het verschil in bouwsom te kunnen dek ken. PROF. AALBERSE. Minister van Staat. „Prof. Aalberse Minister van Staat! Dat is een tijding, die im breede kringen, in en buiten het katholieke kamp, ja zelfs in het min of meer „vijandelijk" leger blij de voldoening zal wekken, om den sympa thieken mensch en den ongerepten staats man, die in dezen Minister van Staat wordt gehuldigd" constateert de „Maasbode" terecht is een artikel, waarin het blad de groote verdiensten van prof. Aalberse schetst, naar aanleiding van diens benoe ming op jJ. Zaterdag tot Minister van Staat. En het blad besluit dit artikel: „Dat deze onderscheiding kwam op voor dracht van dit ministerie, dat noch bij zijn formatie, noch bij zijn arbeid op onverdeel de bewondering van den nieuwen Minister van Staat rekenen mocht, eert het Kabi net en vooral den formateur. Aan Zijne Exoellentie, den nieuwen Mi nister van Staat, thans ex officio blijvend raadsman van H. M. de Koningin, nog me nig jaar van succesvollen arbeid, zoo mo gelijk met menschelijke voldoening, maar in ieder geval, wat voornamer is, met rijke verdiensten voor de eeuwigheid". BURGEMEESTERS IN KLEINERE GEMEENTEN. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben overwogen, dat het wenschelijk is geble ken, de tijdelijke korting op de jaarwed den der burgemeesters, secretarissen en ontvangers van de gemeenten met 15.000 en minder inwoners in de provincie te vervan gen door een herziening van deze wedden en de volgende schaal vastgesteld: Klasse 1: klassegrenzen tot en met 600 inw. burgemeester 15001500, secretaris 13501700, ontvanger ƒ350550. Klasse 2è resp. 601—1000 1700—2100, 1550—1900 450650. Klasse 3: resp. 10011500 2000—2400, 1800—2200, 600—800. Klas se 4: resp. 1501—2000 2300—2750 2050— 2500, 750—1000. Klasse 5: resp. 2001—3000 2600—3100, 2350—2850, 1000—1300, Klasse 6 resp. 3001—4000 2950—3500, ƒ2650—3200, ƒ1300—1600. Klasse 7: resp. 4001—6000 3300—3950, 3050—3700, ƒ1600—1900. Klasse 8: resp. 6001—8000, 3700—4950, 3450—4200, 1900—2300. Klasse 9: resp. 8001—11000, ƒ4100—4950, ƒ3700—4550, ƒ2200—2700. Klasse 10: resp. 11001—13000, ƒ4550—5500, 3950—4900, ƒ2500—3100. Klasse 11: resp. 13001—15000, ƒ4750—5700, ƒ4150—5100, 2750—3350. Klasse 11a: resp. 13001—15000, ƒ5000— 6000, ƒ4300—5300, 3000—3600. De gemeenten Gorinchem en Sliedrecht zijn gebracht in de klasse 11a; de gemeen ten Wassenaar en Zwijndrecht in de klas se 11. LOONSVERLAGING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Nieuwe voorstellen der werkgevers. Zooals wij reeds mededeelden, hebben de besprekingen, op 21 December gehouden tusschen de vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers in de sigarenindus- trie, niet tot een resultaat geleid. De voor gestelde loonsverlaging werd door de af gevaardigden der arbeidersorganisaties niet alleen afgewezen, dooh zij achtten op den grondslag daarvan ook geen verdere onder handelingen mogelijk. Thans is aan de besturen der vier samen werkende arbeidersorganisaties door de werkgevers (Noordelijk en Zuidelijk Ver bond) een schrijven gericht. De patroons verklaren daarin overtuigd te zijn, dat in het belang van de sigarenindustrie op kor ten termijn in de loonregeling wijzigingen gebracht moeten worden, ten einde de be staansmogelijkheid van de nijverheid te kunnen behouden. Evenwel verklaren de werkgevers zich bereid alles in het werk te willen stellen om den bedr ij fs vrede te kunnen handhaven. Binnenkort zullen aan de organisaties me dedeelingen gedaan worden over gewijzig de loonvoorstellen, welke, behoudens de in stelling van een bepaald loon voor 3 en 4 cents sigaren, in het algemeen geen verla gingen zullen inhouden, welke 10 pet. te boven gaan. «Tel." PRIJS VAN TAXE-MELK. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 6 Januari 1935 tot en met 12 Januari 1935 de prijs voor het taxegedeelte van consumptiemeik, gekocht op Regeeringscontract, is bepaald op 6K DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. BUITENLAND. Nieuwjaarsreceptie bij Hitler. (2de blad). De Fransch-Italiaansche onderhandelin gen willen niet vlotten. (2de blad). Kardinaal Bourne overleden. (2de blad). Amerika brengt zijn vloot op maximum sterkte. (2de blad). BINNENLAND. Bij een auto-ongeluk te Renswoude wer den zes personen gewond. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). Smokkeloentrale door de Heerlensche po litie ontdekt. (Gem. Ber. 3de blad). cent per liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteitsafdracht van K cent. De afdracht van andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. GEEN VERPLAATSING VAN DE RIJKSVERZEKERINGSBANK TE AMSTERDAM Naar aanleiding van de in omloop zyn- de geruchten.e dat de Rijksverzekerings- bang te Amsterdam zou worden onderge bracht in een vrijgekomen gebouw van de Technische Hoogeschool te Delft, heeft het Persbureau Vaz Dias zich gewend tot den burgemeester der hoofdstad, dr. W. de Vlugt, met de vraag of de burgemeester hieromtrent nadere inlichtingen zou kun nen geven en of door hem terzake nog iets is gedaan. De burgemeester deelde mede, dat hij zich met het oog op deze geruchten op de hoogte heeft gesteld van hetgeen er gaan de is. Bij dit onderzoek heeft hij de over- tuigng gekregen, dat op dit oogenblik bij den minister van Sociale Zaken de ver plaatsing van de Rijksverzekeringsbank naar Delft zelfs niet in overweging is. Het presentiegeld voor de Raadsleden te Rotterdam Van Gedeputeerde Staten dezer Provin cie ontvingen B. en W. van Rotterdam evenals B. en W. van andere gemeenten een schrijven, waarin wordt medegedeeld, dat het in hun bedoeling ligt om met in gang van 1 Januari 1935 het presentiegeld voor het bijwonen van de vergaderingen van den Gemeenteraad nader definitief vast te stellen. In verband hiermede zeggen B. en W. van Roterdam o.m.: „Bedroeg de vergoeding voor het bij wonen van de Raadszitingen in 1930 nog rond 8 per vergadering, in verband met de geleidelijke toeneming van het aantal Raadszitingetn was die vergoeding in 1933 teruggeloopen tot een gemiddeld bedrag van rond 6 per vergadering. Uit gaande van een gemiddeld aantal verga deringen van 50 'zal het presentiegeld vol gens de thans geldende regeling slechts 5.40 per vergadering bedragen. Neemt men in aanmerking, dat blijkens de begrooting voor het jaar 1935 voor de gemeente 's Gravenhage, waar eveneens een verminderng van 10 pet. werd toege past, het presentiegeld per zitting niette min nog ƒ6.75 bedraagt, en dat op de Amsterdamsche gemeentebegrooting voor 1935 voor presentiegeld der leden van den Raad een bedrag van ƒ28.800 is uitgetrok ken, dan kan slechts de gevolgtrekking worden gemaakt, dat het presentiegeld al hier aan den lagen kant is. Naar de meening van B. en W. bestaat er dan ook voor het tegenwoordige geener- Jei aanleiding om het presentiegeld voor de Raadszittingen op een lager bedrag dan het thans geldende te bepalen".

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1