S)e £eictoe1i€(Sou/tamt Sint Ciemensretraltenhuis 26ste Jaargang MAANDAG 31 DECEMBER 1934 No. 8002 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: pewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. Gedachten bij de Jaarwisseling Het leven van den mensch heeft In alle tijden van het wereld-bestaan dezelfde be- teekenis, dezelfde waarde. En daarom moet bij een terugblik over het afgeloopen jaar de waarde-meter, wel ken wij aanleggen voor de beoordeeling van ons eigen persoonlijk leven steeds de zelfde zijn. Of er hoog-conjunctuur is of oeconomi- sche crisis of er welvaart heerscht of ar moede de vraag naar de waarde van ons leven in het oude jaar wordt, onafhanke lijk daarvan, beantwoord. De maatstaf, welken wij daarbij moeten gebruiken, wordt ons gegeven in de beginselen van wat mo reel, zedelijk goed en kwaad is. Al het andere goede en kwade heeft slechts betrekkelijke waarde. Het heeft waarde. 't Is natuurlijk, dat wü streven naar welvaart en voorspoed, naar gezondheid en andere levensvreugde. Wij werken er voor, voor ons zelf en voor anderen; wij verlangen het voor ons zelf en wenschen het anderen bij 't begin van het jaar hartgrondig toe. Maar wij vergeten daarbij niet, dat die waarde betrekkelijk is dat dit alles slechts waarde heeft, inzoover het voor den mensch een middel is, om zijn leven goed te leven, goed waarachtig goed, in den diepsten zin van het woord. De Vlaamsche dichter Guido Gezelle zegt 't zoo treffend in zijn „Oud en Nieuw" dat hij niet weet, of „wee of weelde" „'t ergste nagevolg" heeft voor onze zielen; dat God dit alleen weet.Hij wenscht zijn mede- mensch toe: geluk „christenweerd geluk". Men leze dit gedicht uit den „Jaarkring": Het oud jaar is gekist, genageld en begraven, en 't nieuwe, korts nadien kwam schielijk aan te draven. Zoo 't oude was, zoo zal waarschijnlijk 't nieuwe zijn, vervuld van koud en heet, van lieflijkheid en pijn. Eén dingen wensche ik u en mij en allen samen, het oude jaar en 't nieuw te doen, in Godes namen, Van aan den eerste dag tot aan den laatsten tuk, een lange keten zijn van christenweerd geluk. Dat is, den Wille Gods in alles ga te slagen en lief en leed gelijk met kloeken mood te dragen; Want, wee of weelde, welk van beiden 't zwaarste last, en 't ergste nagevolg, op onze zielen tast en weet ik! God alleen, hij weet en hij zal 't wijzen, ik venschte 't, u en mij in 's hemels paradijzen! Den wensch van Guido Gezelle drukken wij uit in die oude zegenbede, zoo heerlijk- vol van beteekenis dien nieuwjaars- wensch, welke wij tientallen keeren uit spreken en ook even zoo vele keeren wel bewust en ècht-hartelijk mogen meenen: Zalig Nieuwjaar! Als wij de maatschappij bezien op dit keerpunt van het oud en nieuw, dan dringt bij ons allen het verlangen op, het smach tend verlagen, dat 'ns eindelijk mogen worden verlicht de zware zorgen, die zoo talloos velen moeten torsen, de armoede, de werkloosheid zorgen, dikwijls zoo zwaar, dat zij het geestelijk, het godsdien stig leven in zün uitgroei benauwen.... Los van en vóór alle oeconomische, so cial e en politieke beschouwingen die, na tuurlijk, als leiddraad van groote beteeke nis kunnen zijn ligt de basis voor al het menschelijk streven naar verbetering in dit wijze levenswoord: Wü moeten bidden, alsof wü uit onszelf niet vermogen en wer ken, alsof wü uit onszelf alles kunnen. Wü moeten bidden op de eerste plaats. Wij moeten werken, voorzoover wü daar voor in de gelegenheid zün, voor ons zelf en voor anderen maatschappelük werk, op charitatief, sociaal en politiek terrein individueel en georganiseerd. Met dit voornemen bezield en begeesterd, willen wü het nieuwe jaar ingaan, ver trouwend op God, Wiens Raadsbesluiten voor ons klein menschen-verstand ondoor- grondelü'k zijn.... Aan het einde van 1934 willen wü dank baar memoreeren de viering van het zilve ren jubileum van „De Leidsche Courant". Dankbaar óók, omdat ter gelegenheid van dit jubileum velen, kerkelüke en wereld- lü'ke autoriteiten hebben uitgesproken en neergeschreven hun zoo gewaardeerde mee ning over de beteekenis en waarde van het katholiek dagblad in dit uitgestrekte ge west. Wij willen voortgaan, in bezinning en in geestdrift, om te blüven voldoen, en om steeds meer te voldoen, aan de eischen en verlangens, die de katholieken kunnen en mogen stellen aan hun eigen katho liek dagblad. Wü willen zijn en blijven voor alle ka tholieke gezinnen de dagelüksche huis vriend het blad, dat hun de gewenschte en verlangde nieuwsberichten èn voorlich ting geeft over het gebeuren in deze zoo uiterst gewichtige periode der wereldge schiedenis. Meeningsverschillen, ernstige meeningsverschillen zelfs, kunnen vooral in dezen tüd onder ons niet uitgesloten zün; maar vèr daar boven uit zullen wü begrü- pen en gevoelen onze eenheid en saamhoo- righeid als katholieken, waarvan ook het katholiek dagblad uitdrukking en weer spiegeling moet zün. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. In plaats van op 31 Augustus zy'n vandaag de jaarlüksche koninklüke onderscheidin gen verleend. Bü Koninklük besduit: is benoemd: tot Minister van Staat: mr. P. J. M. Aalbense, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-Minister van Arbeid, Handel en Nüverheid; tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw: mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond te Roermond; mr. Ph. B. Libourel, voorzitter van de Broederschap der Notarissen in Nederland, notaris te Delft; tot officier in de Orde van Oranje-Nas- sau: dr. J. de Jong, kanunnik, president van het seminarie te Driebergen; L. A. A. M. Westerwoudt, kanunnik en plebaan te Haarlem; J. L. van Mulukom, deken en pastoor te Nümegen; dr. J. Scholtena, 1ste geneesheer bü de bijzondere strafgevangenis te 's-Graven- hage, gewezen waarnemend directeur van de Ryksasyls voor Psychopaten te Lei den; tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: jhr. mr. B. C. de' Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Utrecht; dr. A. M. A. A. Steger, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Haarlem; ir. L. J. M. Feber, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, te 's^Graven- hage; jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, te Baarn; Th. Heukels, lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuidholland, te Rotterdam; H. van Boeüen, lid en voorzitter van den Radioraad, wonende te Voorburg. tot officier in de Orde van Oranje-Nas- sau: mr. A. Slob, burgemeester der gemeente Haarlemmermeer; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: G. van der Valk Bouman, burgemeester der gemeenten Linschoten en Snelrewaard; G. P. Bon, parlementair redacteur, te 's Gravenhage; tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw: mr. D. van Blom, hoogleeraar aan de RÜksuniversiteit te Leiden; dr. J. W. Muller, oud-hoogleeraar aan de RÜksuniversiteit te Leiden; mr. E. J. J. van der Heijden, hoogleeraar aan de R. K. universiteit te Nijmegen; dr. C. J. Wü'naendts Francken, te Lei den; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: mevr. M. C. van OenleNipper, direc trice der R. K. Vakschool voor Meisjes te Leiden; O. C. van Hemessen, ambtenaar bü het gemeentely'k archief te Woubrugge; pastoor G. C. A. Juten, redacteur van het tüdschrift „Taxandria" te Willemstad; J. H. Speenhoff, dichter-zanger, te 's Gra venhage; tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: de hoofdaalmoezenier voor leger en vloot J. J. J. Noordman; H. A. Crommelin, te Wassenaar, lid der firma Ruys en Co., te Rotterdam; tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: mr. A. N. Molenaar, te Wassenaar, algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandsohe Werkgevers; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: H. J. Terwey, te Utrecht, lid van het al gemeen bestuur van het Christelük Natio naal Vakverbond en voorzitter van den Ne- derlandschen Christelijken Bouwarbeiders- bond; E. Schaaper, wonende te Krommenie, voorzitter van den Nederlandschen R. K. Metaalbewerkersbond; ds bevorderd: tot commandeur in de Orde van den Ne derlandschen Leeuw: jhr. mr. B. C. de Jonge, Gouverneur-Ge neraal van Nederlandsch-Indië; is toegekend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud aan: C. N. van Eük, brigadier-majoor der Rijks- veldwacht te Alphen aan den Rijn; mejuffrouw M. C. P. Hoekstra, chef-tele foniste bü den interlocalen dienst, te Leiden; in zilver aan: G. Benckhuüsen, 2de commandant der Boskoopsche burgerwacht, te Boskoop; G. J. Zwarts, technicus 2de klas bü het organisch-chemisch laboratorium der RÜks universiteit te Leiden; in brons aan: mejuffrouw E. M. Bol, geboren Torsie, concierge bij de R. K. militairen vereeni- ging te L e id en; C. Clement, arbeider op de boerderü van den heer Ch. v. d. Heuvel, te Nieuw-Ven- nep, gemeente Haarlemmermeer; in zilver aan: mejuffrouw J. J. Slierendrecht, wonende te 's Gravenhage, voorheen kamenier bij bü mevrouw douairière gravin van Lynden van Limburg Stirum, te Lisse; in brons aan: J. Hoppenbrouwer, voorheen dekenstrü- ker bü de N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, te Leiden; A. W. Piekaar, voorheen dekenstry'ker bü de N.V. Koninkhjke Nederlandsche Fa briek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, te Leiden; J. van Putten, voorheen spinner bü de N.V. Koninkhjke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaal bergen en Zoon, te L e i d e n; L. Klinkhamer, spinner bü de N.V. Ko- ninklüke Nederlandsche Fabriek van Wol len Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, te Leiden; L. Boom, dekenstrüker bü de N.V. Ko- ninklüke Nederlandsche Fabriek van Wol len Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden. J. D. de Vroede, typograaf bü de N.V. Zoon te Leiden; A. P. Wallaard, kleermaker bü de firma Hakkenberg en Zoon, te Leiden; H. Labordus, wonende te Voorscho- t en, ruwer bij de N.V. Koninklijke Ne derlandsche Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, te Lei den; mejuffrouw P. Walraven, dienstbode bü den heer mr. C. van der Lee, te Aarlan- derveen, gemeente Alphen aan den Ry'n. Bij Koninklük besluit is benoemd tot of ficier in de Orde van Oranje-Nassau: ir. F. A. Brandt, te Utrecht, voorzitter der Vereeniging van Geheelonthouders on der Nederlandsche Spoor- en Tramweg personeel. te Noordwijkerhout 58 Jan. Mannen 6.50 811 Jan. Jongemannen6.50 1215 Jan. Mannen 6.50 1518 Jan. Jongemannen 6.50 1922 Jan. Mannen 6.50 2629 Jan. Mannen 6.50 29 Jan.—1 Febr. Meisjes bov. 17 J. 6.50 25 Febr. Mannen6.50 5—8 Febr. Militieplichtigen6.50 1215 Febr. Gehu. Vrouwen6.50 12—15 Febr. Geh. Vrouwen 6.50 1619 Febr. Jongemannen 6.50 1013 Maart Heeren Middenst. 10. BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS. DE TUINBOUWSTEUN Te Alkmaar werd Vrüdag de najaars vergadering gehouden van de Prov. Com missie uit de Veilingen in Noord-Holland. De heer F. Valstar, regeeringscommissa- ris en voorzitter van het Centraal Bureau voor de Veilingen, sprak over den steun aan den tuinbouw. Spr. zeide.-'dat de re geering zoekende is naar een weg, om den tuinbouwsteun te doen aanpassen aan den landbouwsteun. Hoewel de steun in 1934 is meegeval len, was hü te laag, in Janvari '3 5 is echter een nieuwe uitkeering van tuinbouwsteun te verwach ten, die grooter is, dan de tegen woordige steun. Spr. zegde voorts toe, dat, als het plan der prijsregeling bü de Regeering wordt ingediend het zeker zal behandeld wor den; spr. zag er echter geen redding van den tuinbouw in, omdat hü prüsregeling praktisch onuitvoerbaar acht en nadeelig voor den tuinbouw. Op het punt vaste lastenverlaging wil de spr. niet ingaan. De regeering tracht daaromtrent een oplossing te vinden. Spr. betoogde voorts dat teeltbeperking het evenwicht tusschen consumptie- en productiepry's moet herstellen en tot nor male pry'svorming moet leiden. DE LOONEN IN DE SIGAREN- INDUSTRIE De patroonsorganisaties [hebben den werk- liedenorganisaties in het sigarenbedrüf me degedeeld, dat zij, ondanks het af wü zend standpunt, dat de werkliedenorganisaties tegenover de op 4 December ingediende loonsverlagingsvoorstellen, innamen, over tuigd bhjven dat in het belang van de in dustrie op korten termijn in de loonrege ling wijzigingen zullen moeten worden aangebracht. Binnenkort zullen zü de werklieden-or ganisaties van haar gewüzigde loonplan- nen in kennis stellen; die behoudens een instelling van een loon voor 3- of 4-cents- sigaren in het algemeen geen verlagingen zullen inhouden die de 10 pet. te boven gaan. COLLEGEGELDEN Wetswijziging voorgesteld Een wetsontwerp is ingediend tot wüzi- ging van artikel 9 van de wet van 7 Aug. 1933. Ter toelichting wordt o.m. het vol gende opgemerkt: Toen bü de Tweede Kamer het wetsont werp van zy'n ambtsvoorganger in behan deling was, strekkende om de bepaling te doen vervallen, dat slechts viermaal het collegeld behoefde te worden betaald voor de inschrüving als student aan de Rüks- universiteiten en de Technische Hooge- school, heeft de Minister bü de Memorie van Antwoord als concessie de wüziging opgenomen, dat zü, die bü de invoering der wet viermaal hadden betaald, van verdere betaling zouden zün vrügesteld. De overgangsbepaling kwam ten bate van hen, die op betaling van maximaal vier keeren hadden gerekend. Terwül dit voorstel van wet nog in be handeling was, hebben eenige studenten, die reeds drie keer waren ingeschreven geweest, nog vóór het in werking treden van de wet, dus vóór 4 September 1933, voor de vierde maal ƒ300 aan den rector- magnificus gegireerd voor het volgen van den cursus, die op 4 September 1933 zou aanvangen. Zü beroepen zich -»r op, dat zij óp 4 September 1933 derhalve viermalen hadden betaald en dus verder waren vrü- gesteld. Deze opvatting is vlakweg in strijd met den zin der wet. Daarom acht de Minister het wensche- lijk, dat een interpretatieve wetswüziging plaats vinde met terugwerkende kracht tot 4 September 1933, waarbij de woorden van de overgangsbepaling met de in de Memorie van Antwoord aangegeven betee kenis worden in overeenstemming ge bracht, Daartoe strekt dit wetsontwerp. BUITENLAND. Veiligheidsmaatregelen in het Saargebied. (2de blad). De Fransche premier Flandin over de vooruitzichten voor 1935. (2de blad). Japan wil een luchtverbinding met Ba tavia. (2de blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerknieuws, 1ste blad). Verhooging van den tuinbouwsteun met Januari. (1ste blad). Roofovervallen te Oude Tonge en Vel den tot besluit van 1934. (Gem. Ber., 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal: De voetbalcompetitie op nieuw 'n stuk gevorderd. (2de blad). Zwemmen: Nieuw wereldrecord 100 yards rug. (2de blad). Wielrennen: Nieuw wereldrecord van Kaers. (2de blad). Wij GEVEN IN BEELD TWEE FOTO PAGINA'S IN POEZIE EN IN PROZA EEN OVERZICHT (5de en 6de blad), EEN OVERZICHT VAN HET AFGELOOPEN JAAR. DE ZAAK „ERNEST MICHEL" Interdict opgeheven. In „Sint Jansklokken" is het volgend schrüven opgenomen van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen: „Wü ontvingen een schrüven d.d. 22 De cember 1934 van den heer Ernest Michel te Malden, waarin deze zün spüt uitdrukt over de „daad van onverbeterde en onver anderde heruitgave" van zijn boek „Neo- Communisten". Verder deelt de heer Mi chel daarin mede, het bovenvermelde boek uit den handel te hebben teruggenomen; hü „verbindt zich aan dit boek en aan de andere publicaties welke tot den tucht maatregel (van 31 Aug. 1933, St. Jansklok ken 2 September 1933 no. 557) aanleiding hebbn gegeven, in de toekomst geen ver dere verspreiding te zullen geven; hü ver klaart in alle oprechtheid alles te verwer pen, wat de kerkelijke veroordeeling en het kerkelijk interdict heeft gewettigd". Gelet op bovenstaande verklaring, die met goedvinden van den heer Michel door Ons tot herstel van de gegeven ergernis wordt gepubliceerd, hebben Wü op zün uitdrukkelijk verzoek het aan den heer Michel gegeven verbod, „om waar ook tot de H.H. Sacramenten te naderen" met in gang van 23 December 1934 opgeheven". KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Deken van het Dekenaat 's Graven hage en tevens tot Rector van St. Antonius- Hove te Voorburg: den Zeereerw. Heer J. M. van der Tuün; Tot Pastoor te Heemstede (H. Bavo) den Weleerw. Heer C. W. van Mierlo; te Voorburg (O. L. Vr. Hemelv.): den Weleerw. Heer F. P. J. Huf; te Akersloot: den Weleerw. Heer L. H. M. Nieuwenhuizen, die Leeraar was aan het Seminarie „Hageveld" te Heemstede. Vervolgens tot Pastoor te Groote broek: den Weleerw. Heer A. J. Ratté; te Sloten: den Weleerw. Heer J. J. H. Raken; te Leimuiden: den Weleerw. Heer J. L. Speet; te Houtrakpolder: den Weleerw. Heer W. M. P. J. Boin, die Kapelaan was te Poel- dük. Tot Centraal President der St. Joseph-Gezellen-Vereeniging in Nederland: den Weleerw. Heer H. J. A. M. van der Ven en tot Rector van het St. Liduina-huis te Leiden: den Weleerw. Heer L. A. J. M. Beune, die Kapelaan was te Haarlem (Lid.)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1