De ontwikkelings geschiedenis der Piano. Het Heksenwegen in Nederland. Een onuitroeibaar volksgeloof uit vroeger dagen. De concurrentie door de Radio. Het heksenwezen heeft universaal-his- torische beteekenis. De huidige paza-scien- tia, het tegenwoordige moderne medisch vorschen der hystoriologische wetenschap, tracht nog altijd meer en meer de pro blemen van deze historische verschijnse lensfeer in alle diepten en breedten vol ledig te kunnen begrijpen. Er is thans nog altijd geen algemeene wetenschappelijke leering, welke allen heeft overtuigd, dat op dit geschiedkundig anthropologisch ter rein alles zou zijn verklaard. Men acht zich in dit opzicht heden nog verder van het doel van een derde van een eeuw ge leden, toen de hystorologische wetenschap nog een eenvoudige historische, respectie velijk hypnotische wetenschap geacht werd te zijn. Toch zag reeds Charcot den ernst van den toestand en sedert is de physische structuur der natuurweten schappen tot een physische belichting ge worden en van louter materialisme tot een nog half wazig nieuw-spiritualisme overgegaan. In dit licht wijst de oude his torische heksenwaag te Oudewater, waar op op 21 Juni 1729 voor 't laatst personen werden gewogen, dien dag een tweetal, die verdacht werden van tooverij en hek serij. Wie in dezen tijd langs den IJsel van Gouda naar Oudewater gaat, ziet bij de laatste wending van den rivierdijk het beeld van de oude stede. De stompe kerk toren, gedekt met het Friesche zadeldak, van haar, die als z.g. heks levend werd verbrand. Het wegen behoorde tot de Godsoor- deelen of Ordaliën, die moesten richten in nog problematisch geachte beschuldi gingen van tooverij en hekserij. Zij zijn bij de oudste volkeren bekend geweest. Bewezen is dit tot het tijdvak ca. 3000 jaar vóór onze tijdrekening. Het wegen b.v. vinden wij weer later, maar, toch reeds honderden jaren vóór Chr., in den kodez van Wischnu met 5 proeven, w.o. de weegproef (wegen tegen steenen b.v., voorts 't gloeiend ijzer, (Je koud waterproef, de giftproef en de heilige drank). Merk waardige historische gegevens zijn be waard gebleven omtrent het gewicht, dat vele verdachten zouden hebben gewogen, b.v. 13 verdachten, die samen niet meer dan een half ons wogen, voor wie het ge- looven wil. In het jaar 1728, in het proces van Szegedin. Moderne occultisten wijzen op de proe ven van den beroemden natuurkundige Sir William Crookes, genomen onder bui tengewone physische controle-voorwaar den, bij 't spiritistisch medium bij Mej. Cook, die nu en dan bijna de helft van haar gewicht verloor op het oogenblik der manifestatie van het gematerialiseerde phantoom, de z.g. Mej. Katie King, die een geheel andere persoonlijkheid bleek dan het medium zelf, dat tijdens die ma- Een oude prent, die het wegen van een ,,heks" op de heksenwaag te Oude water voorstelt, waar op 21 Juni 1728 voor het laatst personen werden ge wogen. Het levenslot van de „heks" hing n.l. af van het lichaamsgewicht, dat nauwkeurig werd gecontroleerd en op schrift gesteld. rijst boven het groen der kruinen en het rood der daken en mediteert voor u over zijn afkomst van het oude Friesche bis dom van Utrecht, vóór hij overging tot het Hollandsch graafschap. De uitgebouw de beiaard klingelt zijn huppelende klank jes en verzilvert de lucht, waarin wolkjes zeilen boven schaduw en-glijding langs oude grachtjes over marktbrugen heksen waag. De mediteerende ziel overweegt, bij de contemplatie dezer in haar dringen de schoonheid, hoe 't heeft kunnen be staan, dat in dit schilderachtig stedeke, dat als steeds te droomen ligt in wisse lend spel en zonneglans en schaduws- schemer, weleer het levenslot van een mensch, soms van verre, van buiten de grenzen gekomen, afhing van zijn lichaams gewicht, dat hier moest worden gecon troleerd en op schrift gesteld als „bewijs van waarheyd" en onderteekend „met onze Stedezeegel door onzen Secretarius". Wat was de beteekenis van dit heksen wegen? Het. geloof aan heksen is bijna zoo oud als het menschelijk geslacht. Het berust hierop, dat men meende en meent, aannam en aanneemt, dat er menschen zijn, die door hun psychische geaardheid in verbinding staan, passief en actief of op beide manieren, met de ongeziene boo ze machten een er bovenzinnelijke wereld, en dat verbond in toepassing brengen om den evennaaste schade naar lichaam en ziel te willen en kunnen toebrengen. Het is merkwaardig, dat in onze eigen dagen een deel der wereld-litteratuur dit aloud beginsel opnieuw in vormen van letter kundige schoonheid dramatisch tracht uit te beelden. Ook in de toonkunst, juist op den dag, dat de heksenwaag te Oudewa ter vóór 200 jaar werd afgeschaft, werd het 500-jarig memoriaalfeest van de Maagd van Orleans aan de Loir gevierd, nifestatie als dood neerlag, naar op de foto's „schijnt-te-blijken". Men noemt dat fluidaal-uitstrooming of uittreding bui ten het mediale lichaam. Het Christen dom vond dergelijke gewichtswijzigingen, bij zijn ontstaan en groei van alle oude Heidensche volkeren als een der factoren van den physisch-spychischen erfschat der verleden eeuwen, als een der myste riën van den tempelslaap. Het volksge loof in 't heksenwegen was onuitroeibaar en machtiger zelfs in dit opzicht dan het religieus geloof. Wee dan ook later de van hekserij betichte persoon, als het ge wicht minder was dan met „postuur ende structuur siner persoonlickheit zou be- hooren te concorderen". Dan kwam een kwade geest in zijn of haar proces. Dan was er iets uit het lichaam naar buiten gestroomd. Bij al deze ellende was het een mooie dag voor de hekserij beschul digden, toen de jonge Karei V in Pols broek tusschen Schoonhoven en Oudewa ter een dergelijke wegerij incognito bij woonde, naar men meent op aandrijven van een geestelijke, en hij toen bemerkte, dat de schout, die de proef leidde, met het gewicht knoeide, zeker met het oog op zijn aandeel in de te verwachten ver beurdverklaring van „de heks". Dit voor val bleef Karei vele jaren bij. Deze dag was de geestelijke geboortedag der hek senwaag van Oudewater. Karei werd niet bekeerd van zijn geloof in de moge lijkheid van hekserij en tooverij. Doch van misdadig bedrog was hij overtuigd. Tegen het heksenwezen en heksenwegen, het psychisch stigma aller verleden tij den als zoodanig optreden en het uit roeien wilde hü niet, maar zou hij ook niet hebben gekund. Eer ware zijn vor stenkroon gevallen. Maar hij had een an dere, in alle Kareis heerenlanden onbe twistbare macht. Hierop wees hem, naar men meent, een toenmalige priester, een latere leeraar in Salamanca. Hij kon het gewicht als louter gewichtsmateriaal bepalen en omschrijven en aan een be paalde plaats en waag als standaardge wicht binden. En juist dat gewicht was als zoodanig juridisch onaantastbaar in alle Kareis heerenlanden en een officieel document van den magistraat der ge wichts-vrij plaats, dat 't gewicht der ver dachten in overeenstemming was met hun postuur en structuur, vrijwaarde hen in alle heksenprocessen. Alle rechters, ook de kwaadwillige, moesten buigen voor dit ordalium! Natuurlijk heeft elk mensch het gewicht dat zijn postuur en structuur aan wijst, wanneer hij niet in trance of extase is. En zelfs ook dan nog heeft hij het ge wicht, dat hy onder die omstandigheden hebben moet. Trouwens in de meeste zoo danige gevallen is het gewichtsverschil, bij het normale waakleven vergeleken, naar evenredigheid zeer gering. Een ge wone epileptische aanval, bij haast ieder een bekend, kan 'n gering gewichtsver schil in korten tijd veroorzaken. Op bevel van Z. K. M. werd nu de waag te Oude water als het standaardgewicht houdende aangewezen. Dirck Corneliszoon, tolle naar ende rentmeester van der Goude (Gouda) moest ter stede wicht van der Goude wongen in de stede Waech te Oude water tegens die wicht derselver stede van Oudewater in gelyke stucken. Ende is bevonden mutten zelfde te accorderen. (23 Feb. 1547). In tegenwoordigheid van Adriaan Louweriz, Jacob Gerytz, Moen, burgemeysters en schepenen desz stede van Oude water, alzo Frederik Jansz. Lun- ters en Jan Jansz. en Pieter Speyert, secr. der selver stede. De waaggewichten van Gouda en Oudewater waren dus gelijk eervol genoemd. Deze steden hadden voor deze zaak Kareis vertrouwen. Zij hadden het Troyaansch gewicht, van Troyes in Frankrijk. In de waag werden kaas, hen nep, touwsoorten en ook van hekserij be schuldigden gewogen. Maria Konings uit Munsterland werd b.v. hier gewogen op 24 Febr. 1644, Leentje Willems, huisvrouw van Jan Aertz. van de Lange Linschoten in 1647, Jacobije Paulus uit Heerde in 1677, Marritje Cornelis van Langerak in 1681, Sybilla Essers uit de Graafschap in 1694, Aaltje Brouwers van Heybergen in 1711, Lysbet van Wout van Montfoort in 1713, Neel Pols van Bergambacht in 1728, en als laatste Klaas Arienz. van den Dool van Noordelois en zfjn vrouw Neeltje Kersbergen van Meerkerk in Juni 1729; niet van alle gewogenen zijn de namen bekend gebleven. Vele boeken zijn verlo ren gegaan, reeds bij den brand der stad in den 80-jarigen oorlog. Uit buitenland- sche oorkonden der heksenprocessen wordt nu en dan een naam als van iemand, die te Oudewater gewogen was, genoemd (b.v. bij Kiessewetter, den Li- naeus der heksenprocessen). De heksen- weging was niettemin op zich zelf al tra- gisch-romantisch genoeg. In heel „ouwa- ter" assisteerde bij den treurigsten aller optochten: de (aanko) met door de Mont- foorder- of de Goutsepoort van 'n van too verij of hekserij beticht onder leide van 'n escorte van mannen met hellebaarden en getabberde afgevaardigden van bui- tenlandsche magistraten, als een wande lend gekkenhuis, als 'n betooverende woonstede binnenschrijdend zich spoe dend naar burgemeesteren, schepenen en raden van de eerzame Hollandsche kaas- en touwstad. 21 Juni 1729 werd de laatste certificaat van weging uitgereikt. Volgens Soldan werd de laatste van hekserij ver dachte persoon te Oude water in 1754 ge wogen. Ds. Bekker, de schrijver van de „Betoverde Wereld", op dit terrein de Ne- derlandsche evenknie van den Duitschen pater Spee, schreef in 1693, dat men in de laatste twee jaar verschillende personen te Oudewater had gewogen en dat we gerij maar aldoor plaats vond. Toen v/as het heksenwegen gedaan. De gewichten in de Heksenwaag te Oudewater, welke nog heden aanwezig zijn, werden 21 Juni 1729 historisch. Ds. Balthasar Bekker en de Duitsche pater Spee S.J., hadden de open bare meening verlicht en hun arbeid had vruchten gedragen. De gewichten van Oudewater hadden hun zegenrijken cul- tuurarbeid verricht. Karei V en Oudewa ters magistraten hadden honderden men schen gered van den vreeselijken folter dood. Wijsheid had waan ten goede gdeid. De laatst gewogenen waren beschuldigd van toovery door het „booze oog", hekse rij over stallen, land en vee. De Fransche dichter Ronsard had, zonder hen te ken nen, reeds vroeger zulk een beschuldigde in 'n als verheerlijkt oud-Fransch gedicht bezongen, krachtig en tevens naief: „Tu est la frayeur du village". „Gij zijt de schrik der boerderijen. Een ieder sluit voor u zijn stal, beducht dat door uw too verij en land of vee verloren zal gaan. Ik heb uw oog driemaal zien lichten". Indien eenig meubelstuk in onze wo ningen aanspraak kon maken op den naam van huisvriend, dan was het voorzeker de piano. Onverschillig gegoeden, dan wel in de eenvoudige huiskamer van den ar beider, zij werd er met égards behanndeld en ontzien. Het bezit van een piano gold eigenlijk vooral voor de minder gegoede klasse als een teeken van zekeren wel stand. Wie feitelijk de uitvinder van dit instrument is, blijft een open vraag. Er zijn er, die den oorsprong van de piano in het oude Lonochord zoeken, omdat beide in strumenten een princi- pieele overeenkomst ver- toonen, n.l. de klankkast en de gespannen snaren, doch verder gaat deze gelijkenis dan ook niet. Hoe nu eigenlijk de pia no, zooals wij die ken nen, ontstaan is, valt moeilijk uit te maken en verdiept men zich daar omtrent in gissingen. In de middeleeuwen ont stond het hakbord, dat evenwel geen toetsenin- strument was, wel het orgel, dat, zij het dan ook in primitieven vorm, van een toetsenbord was voorzien. Het meest waarschijnlijke is wel, dat men de toetsen van het orgel ook toegepast heeft op het hakbord. Men neemt aan, dat En geland de bakermat van onze moderne piano is en het bouwen daarvan al daar reeds een groote hoogte had bereikt, al vorens men er op 't vaste land van Europa toe over ging. Men kende toen reeds twee soorten snaar- clavecimbaal. Het eene instrument was vierhoekig en bezat geen snaar voor eiken toets; het tweede was driehoekig, waarbij iedere toets op een afzonderlijke snaar correspondeerde. Beide instrumenten werden in tamelijk groote hoeveelheden gebouwd. Na eenigen tijd bouwde men het Clavecimbaal ook in vierkanten vorm en gaf daaraan den naam van vleugel, omdat het den vorm van een vogelvleugel verkreeg. De eigenlijke ont- die thans nog kennen, in gebruik. In 1823 leverde de bekende Parijsche firma Erard een instrument met het z.g. doublé echap pement. Nadien heeft vooral in Duitsch- land de piano-industrie een hoogen vlucht genomen, en staat zij ook thans nog op dit gebied aan de spits, hoewel ook in Amerika en Engeland zeer goede piano's worden gebouwd. Talrijk zijn de kunste naars, die in den loop der jaren zich als virtuoos op dit instrument hebben doen kennen. Hoelang de piano nog de plaats Toch is de piano nog altijd een geliefd instrument voor jong en oud. Onze foto werd genomen tijdens een uitvoe ring gegeven op een Russische school. De kinderen volgen vol aandacht het spel. zal innemen, op welke zij zich reeds eeuwen heeft weten te handhaven, is niet te zeggen. Een feit is echter, dat zij in onzen tyd in vele huisgezinnen de vlag heeft moeten strijken voor het radio-ap paraat, dat hoe langer hoe meer gemeen goed is geworden. De gemakzucht van den mensch is hieraan niet vreemd. Dergelijke pianostudie toch eischt uren van inspan ning, terwijl de bediening van het radio- Een aardig tafereeltje in een dansschool voor doof-stomme danseresjes. De meisjes voelen door de trillingen van de piano, hoe zij op de muziek, welke zij niet kunnen hooren, moeten reageeren. Ook hierbij is de piano dus ook weer een zeer bruikbaar „meubelstuk". wikkeling van de piano kwam eerst met de uitvinding van de hamer-techniek, welke uitvinding wij aan Bartholomeus Christoford danken. Deze woonde om streeks 171 te Florence. Ongeveer tegelij kertijd deed Hebenstreit een dergelijke uitvinding. De vleugels van Silberman, een tijdgenoot van Bach, werden spoedig vermaard. Aan de verbetering van het mechaniek werd vooral door Stein te Augsburg gewerkt. De zoogenaamde Wee- ner-mechaniek is een uitvinding van Streicher. Omstreeks 100 jaar geleden kwam de rechtopstaande piano, zooals wy apparaat in enkele minuten is te leeren. Toch gelooven wij niet, dat de piano door het radio-apparaat zal worden verdron gen. Dit laatste zal, hoe geperfectionneerd het ook nog moge worden, steeds hulpmid del blijven. Een muziekliefhebber moge in sommige gevallen zijn toevlucht tot de radio nemen, wanneer hem de keus gela ten wordt tusschen het rechtstreeks aan- hooren van muziek, of door middel van de radio, zal hij, natuurlijk bij gelijke praestatie van den uitvoerder, zijn keuze tot het eerste bepalen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 13