ZATERDAG 29 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 11 AUTOMOBILISME DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. De Nederlandsche deelnemers. De K.N.A.C. meldt ons: Ofschoon de officieele deelnemerslijst pas in het begin van Januari door het Co mité dat den Sterrit van Monte Carlo or ganiseert bekend zal worden gemaakt, zijn we toch reeds in staat eenige gegevens te verstrekken omtrent de Nederlandsche deelneming. Voor zoover bekend zijn 19 Nederlandsche inschrijvingen voor den Sterrit binnengekomen, en wel van de vol gende landgenooten: E. A. C. Cornelius te Arnhem met D.K. W., startplaats Palermo. W. H. Vroom te Amsterdam met Ford, startplaats Palermo. J. J. Taets van Amerongen te Ermelo met Ford, startplaats Palermo. J. v. d. Heyden te den Haag met Studebaker, startplaats Palermo. C. L. Sanders te Eerbeek met S.S., startplaats Amsterdam. E. Zweerts de Jong te Bennebroek met S.S., startplaats Amsterdam. Jhr. M. R. van Lennep te den Haag, met Triumph Special, startplaats Pa lermo. H. L. G. Koopman te Amsterdam met B.M.W., startplaats Umea. J. A. van Beeck Calkoen te Maartensdijk met Ford, startplaats Palermo. G. Bakker Schut te Voorburg met Ford, startplaats Tallin. F. W. W. Baron van Tuyl van Serooskerken te Heemskerk met Ford, startplaats Am sterdam. Ch. Polis te Maastricht met Foid, startplaats Palermo. P. Weber te Leeuwar den met Ford, startplaats nog niet bekend. J. Th. Fermont te den Haag met Merce des, startplaats Palermo. H. Th. van Mar ken te Aerdenhout met Talbot, startplaats nog niet bekend. Mr. G. J. W. Zeehuizen te Laren met Wolseley, startplaats Berlijn. Mr. N. Fissette te Maastricht met Ford, startplaats Palermo. Mr. P. F. M. Kessels te Tilburg met Hillman Minx, startplaats Amsterdam. Mr. A. H. A. M. Testers-De- meulemeester met Packard, startplaats Amsterdam. De inschrijvingen van Kapitein Ch. Po lis en N. Fissette zijn geschied voor de af- deeling Limburg van het Vry willig Land stormcorps Motordienst. De bemanningen zullen bestaan uit korporaal J. A. v. d. Linden en vrijwilliger L. v. d. Hombergh uit Venlo en de vrijwilligers N. Fissette, M. Tielens en R. Tielens uit Maastricht, on der leiding van kapitein Ch. Polis. DE K.N.A.C. EN DE AUTOMOBIELSPORT Zij gaat deelnemers- en bestuurders- bewijzen voor ritten afgevèn. Zooals men weet is de K.N.A.C. als lid van de A.I.A.C.R. de officieele vertegen woordigster van de automobielsport in Ne derland. In verband daarmede had zij vol gens artikel 108 van de Code Sportif In ternational evenals elke andere Automo bielclub welke bij de A.I.C.A.R. is aan gesloten zelf het recht om deelnemers- en bestuurdersbewijzen af te geven, welke vereischt worden voor hen, die aan wed strijden en races en dergelijke deelnemen, aan haar landgenooten en diegenen, die ingezetenen zijn van landen, welke even eens bij de A.IA..C.R. zyn aangesloten. Voor wat betreft de afgifte van deze be wijzen aan laatstgenoemde categorie zij er op gewezen, dat dit slechts mogelijk zal zijn wanneer zij toestemming krijgen van de nationale erkende automobielclub van het land, welks nationaliteit zij bezitten. De K.N.A.C. is thans in verband met de inwerkingtreding van de nieuwe Code Sportif voor 1935 in het belang harer le den genoodzaakt van haar recht gebruik te maken en in het vervolg genoemde be wijzen zelf af te geven en voor de ver schillende ritten, welke daarvoor in aan merking komen van de deelnemers te eischen inplaats van ze, zooals tot nu toe geschiedde, door de Fransche Automobiel club te laten verstrekken. Dit is noodig ge worden, omdat de nieuwe Code een merk waardige en ongewenschte toestand op in ternationaal gebied zou kunnen doen ont staan. Volgens deze Code Sportif Interna tional 1935 krijgt n.l. 'iedere houder van een licence automatisch de sportievé natio naliteit van de Club, welke deze lincences heeft afgegeven. Een Nederlander, die dus zijn bewijs in Frankrijk aanvraagt, ver liest zijn Nederlandsche sportieve natio naliteit, en wordt sportief gesproken Franschman. Hij mag dus in dit geval slechts in door de A.IA..C.R. goedgekeur de internationale wedstrijden uitkomen en in de door de Fransche Automobielclub goedgekeurde nationale wedstrijden. Dit beteeken t, dat hij niet gerechtigd is om aan door de K.N.A.C. goedgekeurde natio nale ritten en dergelijke, waarvoor een li cence geëischt wordt, deel te nemen. Dit kan uit den aard der zaak moeilijkheden mede brengen omdat iedere automobilist slechts houder kan zijn van één deelne mers- of bestuurdersbewijs. Het is echter wel mogelijk om in een seizoen van spor tieve nationaliteit te veranderen, waartoe men bij de club van het land, waar men aan een nationalen rit zou wenschen deel te nemen, zulk een bewijs zou kunnen aanvragen, dat echter pas afgegeven wordt, wanneer het reeds in zijn bezit zijnd be wijs is ingetrokken. Zij, die niet onder hun eigen naam aan een rit wenschen deel te nemen kunnen by de aanvrage van een li cence een pseudoniem opgeven, dat dan op de kaart wordt vermeld. De K.N.A.C. heeft besloten de nieuwe deelnemers- en bestuurdersbewijzen gra tis aan haar leden af te geven. Niet-leden zullen daarvoor een bedrag van ƒ2.50 per bewijs moeten betalen. Het besluit om in het vervolg deze be wijzen, welke tot nu toe vla de Fransche club voor internationale ritten werden af gegeven, zelf te gaan uitgeven, houdt in, dat voor ritten in Nederland, waarvoor de K.N.A.C. toestemming heeft verleend, auto mobilisten-deelnemers in het bezit zullen moeten zijn van deze bewijzen. Internationaal Concours voor reclameplaten voor toeristische propaganda. De K.N.A.C. meldt ons: Ter gelegenheid van de jaarlijksche ver gadering van het Conseil Central du Tou risme International welke van 14 tot 18 Mei te Krakau zal worden gehouden, zal de jaarlijksche internationale wedstrijd van de reclameplaat voor toeristische propagan da worden gehouden. Zooals men zich zal herinneren werd dit jaar eveneens op voor stel van den Koning van Egypte een derge lijke wedstrijd georganiseerd. De bepalingen voor deelneming zijn de zelfde als het vorig jaar: Slechts Regeerin gen en officieele organen kunnen er aan deelnemen, verder federaties en interna tionale organen op toeristisch gebied, ver- eenigingen en afdeelingen voor toerisme, industrieele of commercieele firma's, wel ke in directe verbinding staan met het toe risme. Het Concours vindt plaats in de zelfde stad waar de vergadering van het Conseil wordt gehouden. Slechts reeds ge drukte aanplakbiljetten kunnen worden ingezonden, met uitsluiting van de origi- neelen, maquettes, plannen en teekeningen. Particulieren, kunstenaars, enz., die door hen uitgevoerde aanplakbiljetten wenschen te exposeeren moeten zich tot de Regeerin gen of organisaties wenden, welke het recht hebben deel te nemen. Iedere deelnemer kan maximaal drie biljetten inzenden, door hem zelf uit te kiezen uit die, welke hij reeds in den loop van het jaar voorafgaan de aan het Concours heeft gepubliceerd. De biljetten mogen marge inbegrepen niet kleiner zijn dan 60 x 100 c.m. en niet groo- ter dan 2x3 meter. De jury welke de prijzen zal toekennen zal bestaan uit leden van de Regeeringen en Vereenigingen, welke deel uitmaken van het Conseil Central. De deelnemers verbinden zich zich te onderwerpen aan de voorschriften van het reglement en aan de beslissingen van de jury. Z. M. de Koning van Egypte heeft de vol gende prijzen beschikbaar gesteld voor de bekroonden: a. en Gouden Wisselbeker, b. een gouden medaille, een zilveren medaille en een bronzen medaille. Evenals in de voorgaande jaren heeft ook nu de K.N.A.C. de regeling voor dit Con cours voor wat de Nederlandsche deelne ming betreft op zich genomen. Zij, die in lichtingen mensohen, kunnen zich dus tot haar vervoegen, terwijl ook inzendingen aan haar kunnen worden toegestuurd. WIELRENNEN L. R. T. V. „Swift". Morgen zullen er voor de leden die wil len deelnemen aan de clubkampioenschap pen van Zuid-Holland, op de home-trai ners selectie-wedstrijden worden gereden over 1 en 3 K.M. De Junioren rijden 1 K.M. op tyd. Aanvang der wedstrijden 10 uur in het clublokaal N. Beestenmarkt 13. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De stand der comp. van den L.B.B. luidt: bi le Afdeeling. gesp.gew.gew.vrl.gem.te ma- prt.prt.car.ken car. P. v. Cleef I 4 4 8 4 2506 2800 S. D. O. I 4 2 5 7 1141 1350 de Carambole 3 1 5 4 832 975 D. O. S. I 3 1 4 5 1407 1625 T. O. G. I 2 0 2 4 520 650 2e A f d e ling. T. O. G. 2 A 5 4 10 5 1322 1500 D.- O. S. 2 A 5 4 9 6 1416 1500 P. v. Cleef 2 A 5 4 9 6 1179 1290 T. O. G. 2 B 5 2 7 8 1290 1500 T. O. P. I 5 2 6 9 1091 1320 D. O. S. 2B 5 1 6 9 1081 1280 S. D. O. 2 4 0 4 8 969 1200 3e Afdeelin g. D. O. S. 3 B 6 5 12 5 1031 1200 T. O. P. 2 B 5 4 0 6 596 650 S. D. O. 3 6 3 10 8 1272 1420 D. O. S. 3 A 6 2 7 11 1097 1220 T. O. G. 3 6 2 6 12 1067 1320 T. O. P. 2 A 5 1 6 8 708 770 D.O.S. 3 B nog 1 party te spelen tegen T.O.P. 2 A. DAMMEN G. S.—ONTWIKKELING. De Damclub Gezellig Samenzijn speelt tegen de Damclub Ontwikkeling te Lisse een uit- en thuiswedstrijd, waarvoor een prijs is beschikbaar gesteld en waarvan de uitwedstrijd al reeds gewonnen is door Ge zellig Samenzijn. Ontwikkeling LisseG. S. Leiden. Jac. v. d. PoelG. Geerlings 11 A. v. DijkH. Stipdonk 20 N. v. d. PoelA. H. Jansen 02 P. C. de JeuG. Jansen 02 F. FilliDseC. Klein 02 J. Oetelaar—P. Geerlings 02 W. van VelzenW. v. d. Veer 20 N. MooiekindC. Langezaal 11 A. LeeuwenT. H. D. Bousie 11 W. v.' d. LansA. Bonte 11 Totaal 812 De return-wedstrijd wordt gespeeld op 2 Januari 1935, in den R. K. Volksbond, Steenschuur. Aanvang wedstrijd 7.30 uur. SCHERMEN HET SCHAAKTOURNOOI TE HASTINGS. Euwe wint van Botwinnik. De resultaten van de in de 2e ronde ge speelde partijen van het schaaktournooi te Hastings luiden: De Raad dezer gemeente kwam gisteren avond in openbare vergadering bijeen. Af wezig de heeren Tromp en Verduyn. Na voorlezing van het gebed opende de voorzitter de vergadering. Aan de orde was de verordening, waar bij het sluitingsuur der winkels voor som mige tijdvakken werd verlengd. De heer Kingma protesteert namens de PFot. Raadsfractie evenals verleden jaar, tegen de openstelling op bepaalde Zon dagen. De heer A. H. Schrama herinnerde aan het verzoek van den Bond van H. K. W. om op Oudejaarsavond de winkels om 6 uur te sluiten. Kan dit niet voor alle win kels worden vastgelegd? De heer C. Schrama sloot zich hierby aan. De voorzitter wilde de wenschelijkheid van een dergelijke bepaling overwegen. Hiertoe plotseling over te gaan, achtte spr. niet gewenscht. De verordening werd daarna goedge keurd. De verordening op de heffing van hon denbelasting werd gewijzigd, evenals die op de heffing van leges. Aan de orde was daarna de gemeente- begrooting. De voorzitter behandelde de voorge schiedenis van deze begrooting. De be grooting is ter inzage toegezonden aan Ged. Staten, die haar terugzonden met de opmerking, dat het batig saldo van den dienst 1933 niet of gedeeltelijk in deze be grooting mocht worden verwerkt, doch grootendeels op den Kapitaaldiens diende te worden gebracht. De inkomsten zouden verhoogd moeten worden o.a. door invoe ring van een straatbelasting. B. en W. hebben een onderhoud ter Prov. Griffie gehad en aangetoond, dat de begrooting zeer behoorlijk sluit, dat de be lasting reeds is verhoogd, dat een winst- uitkeering is te verwachten uit het elec- triciteitsbedrijf. Ged. Staten hebben, na deze toelichting, straatbelasting niet noo dig geoordeeld evenmin als reserveering. van het batig saldo 1933. Enkele kleine verlagingen werden door hen aangebracht. Na deze inleiding werd overgegaan tot behandeling. Er werden geen algemeen e beschouwin gen gehouden. Daarna werd overgegaan tot de artikels- gewijze behandeling. De post verteringen ten behoeve van stembureaux 160.werd op verzoek van Ged. Staten geschrapt. Deze verterin gen moesten betaald worden uit de post presentiegelden stembureaux. De leden genieten een presentie-geld van 4. per dag. De heer C. Schrama was er in 't geheel niet mee eens, dat de presentiegelden ver laagd worden van 5.op 4. De voorzitter antwoordde, dat dit ge schied is op verlangen van Ged. Staten. Futiliteiten. De heer Segers achtte het een geweldig compliment voor de samenstellers der be grooting, dat de Prov. Griffie geen andere aanmerkingen heeft dan zulke futiliteiten. Spr. vond de gemaakte opmerkingen klein zielig. Spr. vraagt zich af, of dergelijke op merkingen van de mannen afkomstig zijn, die aan het hoofd der provincie staan. Spr. gelooft van niet en stelt voor op de ge maakte opmerkingen niet in te gaan. Wanneer de leden der stembureaux zich niet van het bureau mogen verwijderen, is het toch heel gewoon, dat er 's middags gegeten wordt. De voorzitter stelde voor zoowel voor presentiegeld als voor vertering 4. Mitchell wint van Millner Barry. Norman remise met Miss Menchick. Capablance verliest van Thomas. Botwinnik verliest van Euwe. Flohr remise met Lilienthal. De beide afgebroken partijen uit de eerste ronde eindigden remise n.l. Flohr remise met Botwinnik en Millner Barry met Lilienthal. De resultaten van de Nederlanders in de andere afdeelingen waren: Prins verliest van Illmari Solim; Schef- fer remise met Tims Collins; De Jong tegen Sonja Graf afgebroken in gelijke stelling; Honselaar wint van Michell; Morrison tegen Young afgebroken in gelijke stelling. Voorts wist de Amsterdammer Morrison de afgebroken partij van gisteren tegen Jellie te winnen. Heden wordt de derde ronde gespeeld te Hastings en komt Euwe tegen Flohr uit. GEMEENTERAAD VAN LISSE vast te stellen, dus 8.per lid per dag. Dit voorstel werd aangenomen; tegen stemde de heer C. Schrama. De kosten van vergaderingen van Raad en commissies dienen, aldus Ged. Staten, gebracht te worden van f 200.tot f 100. De Raad ging hiermede accoord. Een pluim. Bij de post openbare veiligheid gaf de heer Segers een pluim aan de politie, voor haar succes bij de ontdekking van de da ders van de laatste bollendiefstal. De heer C. Schrama maakte aanmerking op de gratificatie aan den brigadier van de Rijks veld wacht. De voorzitter achtte het voor de goede verstandhouding gewenscht, dat deze post gehandhaafd blijft. De post is reeds ver laagd. Bij de post brandspuit meende de heer A. H. Schrama, dat het vervoermiddel voor de brandspuit onvoldoende is; het is een zwakke, oude Ford. De voorzitter zal het voertuig doen onderzoeken. Het modderbad. Bij de post pro memorie bad- en zwem inrichting memoreerde de heer A. H. Schrama het bestaan van een commissie. Spr. vroeg, of het niet mogelijk was de Ijsbaan als pierenbadje voor de kinderen beschikbaar te stellen. De voorzitter merkte op, dat de eischen der commissie hoe langer hoe lager wor den! Het is de vraag, of de kinderen er niet vuiler uit zouden komen dan zy erin gaan. Bij de post exploitatie ziekenauto vroeg de heer Romijn of er geen rekening of ver antwoording werd overgelegd. De voorzit ter zal dit bespreken. De woninghuren. Bij de post annuiteiten Rijksvoorschot ten woningbouw, vroeg de heer Pijnacker of de annuiteit voor de woningen niet op 75 jaar kan worden gebracht, waardoor de woninghuur iets verlaagd kan worden De voorzitter antwoordde, dat B. en W. in deze richting werkzaam zijn. Bij de post onderhoud straten enz. maak te de heer van Kesteren enkele opmerkin gen over de wijze van straatherstellen. De voorzitter zeide toe, hiermede reke ning te zullen houden. De heer Pijnacker achtte de Stations weg gevaarlijk om te befietsen. Kan by reconstructie deze weg niet verbreed wor den? De voorzitter zeide toe, alvorens tot her stel wordt overgegaan, dat B. en W. een verzoek daartoe tot mevrouw Van Lynden zullen richten. Banken onder water. Bij de post van Havens enz. maakte de heer Segers de opmerking, dat er in de Haven banken zitten, waarop de schepen vastloopen. Er zal op gelet worden. De jaarwedde van den waagmeester werd door B. en W. verlaagd van 50.op 10.wegens geringe werkzaamheden. De heer van der Linde heeft medegedeeld, hiermede geen genoegen te nemen. De post bleef verlaagd. Bij de post leermiddelen openbare school hadden Ged. Staten voorgeschre ven, dat deze gebracht moet worden van 3.50 op 2.per leerling. Bij de post verwarming openb. schoolge bouw achtte de heer A. H. Schrama de aanschaffing van gietcokes overbodig, daar deze door de gasfabriek kan worden geleverd. De voorzitter zal dit onderzoe ken. Bij de post subsidie buitengewoon on derwijs, welke pro memorie is geraamd, vroeg de heer A. H. Schrama Informaties. De voorzitter antwoordde, dat het arm bestuur hiervoor zorg draagt. Spr. wil dit punt gaarne nog eens bekijken. De Raad in de contramine. Bij de post subsidie bijzondere bewaar scholen betreurde de heer Romijn het, dat Ged. Staten deze post wenschen te ver lagen van 2610.op 2165. De heeren C. Schrama en Pijnacker on dersteunden een voorstel-Romijn om de post op een bedrag van 2610.te hand haven. De voorzitter antwoordde, dat Ged. Sta ten nog lager subsidieering hadden ge wild. Spr. betwyfelt, of handhaving van deze post door Ged. Staten zal worden goedgekeurd. De heer Kingma meende, dat de be staansmogelijkheid van de bewaarscholen door deze verlaagde subsidie niet wordt aangetast. De heer Rcjmyn was een tegengestelde meening toegedaan. Het voorstel-Romijn werd aangenomen. De heer Kihgma stemde tegen. By de post kosten krankzinnigen-ver- pleging 16705.meende de heer van Kesteren, dat men met wegzending naar gestichten te gemakkelijk is. De voorzitter verzekert, dat geval voor geval goed bekeken is. De psychiatrie is een zich ontwikkelende wetenschap, die ieder jaar nieuwe kosten meebrengt! De posten subsidie armbestuur 18000. en steun werkloozen 100.000 werden niet besproken. Aan de tentoonstelling te Heemstede werd een subsidie gegeven van 250. By de post recognitiën werd opgemerkt door den heer Kingma, dat geen recognitie op de begrooting staat voor de serre van de „Witte Zwaan". De voorzitter antwoordde, dat de ge meente hiervoor géén vergunning meer heeft gegeven. Echter heeft de Rijkswater staat toegelaten, dat de serre tot 1 Januari 1937 blijft bestaan. Bij de opbrengst belastingen kwam de vermindering der belasting voor café's ter sprake. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. met een nieuw voorstel hieromtrent zullen komen. De begrooting werd daarna z. h. st. vastgesteld. De heer A. H. Schrama verklaarde zich niet accoord met de wijze van belasting heffing. De voorzitter deed mededeeling van een schrijven van het Alg. Ziekenfonds, waar in een nieuwe regeling werd voorgesteld voor de contributie-betaling van crisis- werkloozen. B. en W. zijn hiermede zeer ingenomen. Het Ziekenfonds is bereid voor crisis-werkloozen een korting te geven op de contributie van 15 pet., onder zekere voorwaarden. De heer Onderwater informeerde, of reeds een regeling getroffen was voor het ondersteuningsfonds bij ziekte. De voor zitter antwoordde ontkennend. Weth. Warmerdam wilde eenige clemen tie bij het Ziekenfonds verzoeken voor de genen, die reeds uit nood bedankt hadden als lid. De voorzitter zeide toe, dit te zul len bespreken. Rondvraag. De heer C. Schrama heeft vernomen van plannen van de Ijsbaan te bebouwen. Zou de gemeente 2e hypotheek kunnen nemen? De voorzitter zeide, dat men hiermede voorzichtig moet zijn. Spr. kent de plan nen niet in bijzonderheden. Bovendien heeft de kistenfabriek voorkeur op dit ter rein. Het einde des jaars. Hierna sloot de voorzitter deze laatste vergadering van het jaar met het uitspre ken van de volgende rede: Deze laatste week, deze laatste dagen dragen ons naar het einde des jaars. 't Is ontstellend soms op te merken, hoe de Jaarwisselingen elkaar opvolgen in steeds haastiger tempo. Moeilijk valt het, om met opgewektheid om te zien naar het voorbije jaar. Er zijn te veel dagen, te veel weken ge weest, die voor te velen onzer ingezetenen zorgelijk waren. Het is misschien goed, maar niet te veel te spreken over den economischen toe stand; voorzoover wij, als gemeentebe stuurderen, daaromtrent een taak hebben, meenen wij in alle oprechtheid, bij al onze fouten en tekortkomingen, tóch gedaan te hebben, wat wij konden doen. Helaas moesten wij, ook in de afgeloopen 12 maanden, het weder aanzien, dat zoo veel goeds, met zooveel toewijding opge bouwd, hetzy op openbaar terrein, hetzij op het erf van den eenling, meedoogenloos werd afgebroken. En het is begrijpelijk, dat er by velen wel eens heimwee ont staat naar die goede jaren, die nog zoo kort geleden zijn en toch vaak zoo ver weg lijken. Uit oude gewondheid zien we te veel terug naar die topjaren van weel- j de, die ons werden geschonken en die i door niemand worden terugverwacht. Maar onbereikbaarheid van weelde sluit niet het verlangen uit naar passenden wel stand. Veel nabetrachting heeft weinig zin; wer ken voor de toekomst en trachten van het heden het beste te maken, geeft taak ge noeg. De verschillende groepen der bevolking, de maatschappelijke standen, de individu- DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. 87. Nu stoppen! Ze stonden weer stil en de negers vieien allen op de grond. Vooruit! Weer ronkte de motor en nu lukte het om los te komen. Ze cirkelden nog even om de goede richting ie zoeken. Piet moest voortdurend aan dat woord „Wobosoekoe" denken.... dat had hy meer gehoord. 88. Tegen de avond vlogen ze boven uitgestrekte pon tages, waar witte huizen in verspreid lagen en ook zag Piet weer veel hutten. Hier was het moeilijker om een goed lan- dingsveld te vinden, maar tenslotte waagden ze het er op en ze kwamen veilig terecht. Een groote dikke man, don ker, maar duidelijk een Europeaan, met een groote tropen helm op, was het eerst by het toestel.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11