ADVERTENTIEN NIEUW)AARSWENSCH VRIJDAG 28 D£CÜ;,1^lR 1234 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht tn deg morgen van 28 Dec. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 776.5 te Reval. Laagste barometerst.: 738.3 te Malinhead. Verwachting tot den avond van 29 Dec.: Meest matige Zuid- Oostelijke wind, half tot zwaar bewolkt, later weer toenemen de bewolking. Aan vankelijk weinig of geen regen, later J weer toenemende kans op regen. Weinig I verandering in tem peratuur. De depressie in het Westen blijft van zeer groote uitgebreidheid en vertoont, behou dens aan de Oostzijde, geen groote lucht- drukverschillen. Een secundaire ligt met groot barometerdalingen voor de kust van Portugal. De hooge druk in het Oosten trekt zich geleidelijk teerug, doch breidt zich over Zuid-Oost Europa uit. In de Pool- zee blijven de luchtdruk en de temperatuur hoog. Het gebied met vorst en koude is in Noord-Duitschland nog steeds aanwezig en wijkt slechts zeer langzaam terug; in Frankrijk zijn de ochtendtemperaturen na een windstillen en helderen nacht, weer lager. Op de Alpen-stations bleven de tem peraturen onveranderd en in het Westen en Zuiden blijft de nul-isotherm in de vrije atmosheer op omstreeks 2000 meter hoogte. In het Oosten is daarentegen de geheele at- mospheer beneden het vriespunt en vef- schilt de temperatuur op duizend meter 10 tot 15 graden Celsius met die in het Westen, terwijl de tegenstelling op grootere hoog ten sterk afnam. In Lapland komt nog strenge vorst voor, evenzoo in Polen. Hoe wel de toestand met het zachte weer voor- loopig niet veranderen zal, blijft de terug keer van de kcude en de vorst, vooral in het Noord-Oosten en Oosten van het land, niet ui'gesloten. LICHT OP VOOR FIETSERS ejk Van Vrijdagnamiddag 4.23 uur tot Zaterdagmorgen 7.39 uur. LUCHTTEMPERATUUR: 8.4 gr. C. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 29 Dec. voorm. 7.44 uur en nam. 8.09 uur. i Consumptiemelk De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend dat voor de periode van 30 December 1934 tot en met l Januari 1935 iie wijs voor net taxe-gedeelte van consumptiemelk, ge kocht op Regeeringscontract, is bepaald op cent per liter, met dien verstande, dat voor de melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteits premie en voor die van de derde klasse v/ordt verminderd met de kwaliteitsaf dracht van K cent, De afdracht van andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. Protestdemonstratie met auto's Donderdagmiddag om half vier zgn in Den Haag ongeveer zeventig vrachtauto's gearriveerd, waarvan het grootste deel uit de Noordelijke provinciën afkomstig was. Op den Benoordenhoutscheweg bij de Joseph Israëlslaan was een politiepost op gesteld, die ze naar de Boorlaan en de Boschlaan dirigeerde. Hier werden zij ge parkeerd op aanwijzing van de verkeers politie. Bij de Boschlaan had zich een vrij talrijk publiek verzameld. Intusschen vormde het aantal aangekomen auto's nog niet 1 pet. van het aantal dat aangekon digd was. De auto's droegen biljetten waar op was gedrukt o.a.: „Strijdt tegen ben zine- en verhoogde wegenbelasting. Sluit u aan". Deze demonstratie ging uit van de Ver- Bedrijf s Autohouders, welke organisatie in November is opgericht, waarvan alleen in de drie Noordelijke provinciën 7000 be drijfsautohouders lid zijn en waarvan ir. v. d. Laan voorzitter is. De demonstranten begaven zich in een gemeenchappelijke wandeling van het Malieveld naar het Plein. Hun voornemen om op het Binnenhof te demonstreeren konden zij niet ten uitvoer brengen, om dat het Binnenhof door bereden politie was afgezet. De deputatie probeerde toen op het De partement van kolonieën minister Colijn te spreken te krijgen, maar deze was afwe zig. Terwijl de demonstranten op het Plein bleven, begaf de deputatie zich daarna naar het Departement van Waterstaat op het Binnenhof, waar zij verzocht door mi nister Kalff te worden ontvangen. Minister Kalff maakte er bezwaar tegen een deputatie van zes personen te ontvan gen, maar stemde er in toe twee hunner te hooren. Daarop zijn ir. van der Laan uit Delfzijl en de heer Van der Meent uit Utrecht bij den Minister toegelaten. Behalve de zeventig auto's die gezamen lijk aan het Haagsche Bosch arriveerden, zijn er nog ongeveer dertig auto's aangeko men, zoodat in totaal ongeveer een hon derdtal auto's aan de demonstratie deel nam. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. K. J. M. V. Gisterenavond hield de studieclub, onderafd. van de K. J. M. V. haar studie-avond in de clubzaal van het Vereenigingsgebouw. Onder waarnemend voorzitterschap van den heer Piet Mulder werd de bijeen komst geopend met den K. J. M. V-.groet. Daarna hield de heer Jan Kortekaas een kroniek over: „De regeering van Lodewijk XVI", waarna het woord werd gegeven aan kap. Vugt die 't onderwerp inleidde: ,,'t Bestaan van God". Spr. maakte hoofd zakelijk gebruik van voorbeelden uit de natuur om hiermede 't bestaan van God te bevestigen. Vooral op gebied van ster renkunde gaf spr. een heel interessante lezing. Hierna was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan enkele leden gebruik maakten. Bij de loting voor improvisatie trok de heer Jan Roozenburg het lot, en improvi seerde dan ook op heel geestige wijze. De voorzitter neemt dan 't woord, dankt kap. Vugt voor z'n lezing en sluit de avond op gebruikelijke wijze. NOORDWIJK Goedkoope arbeiderswoningen. Naar wij vernemen zijn er bij het gemeentebe stuur reeds aanvragen ingekomen voor een totaal van meer dan 70 arbeiderswoningen om de 30 ,pct. tweede hypotheek van de kosten eener woning, die door het rijk via de gemeenten wordt beschikbaar gesteld voor het bouwen van goedkoope arbeiders woningen. Werkloosheid. Het aantal werkloozen bedraagt op het oogenblik 710, over de verschillende vakken verdeeld als volgt: 333 landarbeiders, 90 losse arbeiders, 63 visschers, 43 timmerlieden, 35 opperlieden, 33 schilders, 19 metselaars, 8 stucadoors, 1 wagenmaker, 1 behanger, 2 electriciens, 1 loodgieter, 1 mandenmaker, 1 letterzeter, 1 machinist, 1 instrumentmaker, 70 jon gens, 5 dienstboden,, 1 huisknecht, 1 vrou welijke kantoorbediende. Kerstgave, Aan Kerstgaven is in deze gemeente voor werkloozen en bedeelden van diaconieën en armbesturen in totaal dit jaar beschikbaar gesteld uit de ge meentekas een bedrag van 1655.90. Collecte. Door B. en W. is vergunning verleend voor het houden eener collecte ten bate van „De Zieke Werkman" van de vereeniging „Door Eendracht Verbonden" alhier. TER-AAR. Liduina-uitvoering. Op den Tweeden Kerstdag werd in het R.K. Ver.gebouw door de Liduinavereeniging een liefdadig heidsuitvoering gegeven ten bate voor ar me menschen. Gelukkig mochten we ook dit jaar constateeren, dat de opkomst groot was. Vanwege de ongesteldheid van den zeereerw. heer Pastoor werd de bijeen komst geopend door den weleerw. heer Ka pelaan. Na het uitspreken van den chr. groet en na allen te hebben verwelkomd, wenschte de Kapelaan allen een genoeglij ken avond. Ditmaal wordt bizonderen, aan dacht gevraagd voor het op te voeren stuk en vooral goed te luisteren naar de pro loog, want daarin is saamgevat het geheele verloop van het stuk. Terstond werd nu een aanvang gemaakt met de opvoering van „Sint Liduina", ta- fereelen uit haar leven, door H. J. Lassooij. Een fijn spel waarin wij de voornaamste gebeurtenissen uit het leven van Sint Li duina konden volgen, en op een wijze, die menigmaal de zaal boeide. Wij zijn over tuigd, dat dit stuk zoowel aan het spel, als aan de rollen bizondere hooge eischen stelde. Hulde aan de dames, die het er zoo keurig hebben afgebracht. De hoofdrollen waren in goede handen, en de minder groote werden tamelijk gespeeld. Op on verbeterlijke wijze werd de rol van Lidui na vertolkt. Het tooneel was zeer goed in gericht en de voorstelling van hel en va gevuur was goed bedacht; alleen was het verschil niet zoo opvallend! Sommigen maakten tijdens de opvoering een aanmer king op het spreken, wat misschien achter in de zaal niet te verstaan was, doch we moeten ons in het spel begeven, en dan komt men toch wel tot de overtuiging, dat het niet anders mooht. Uiteraard spreekt men in een ziekenkamer niet zoo luid. De ensceneering pastte zich volkomen aan bij het tijdperk waarin het gebeurde, einde 13e begin 14e eeuw. Een spontaan applaus weerklonk door de zaal, als dank voor het gepresteerde van de speelsters. Vooral öij het slot de „verheerlijking". De dames van de Graal, die dit jaar het programma ver zorgde, kunnen met succes terugzien op deze avond. Met goeden wil en arbeid kan er veel bereikt worden. Tijdens de pauze werd een verloting ge organiseerd, die onder de grootste spanning verliep. Een groot aantal prijzen waren be schikbaar gesteld, o.m. kaas, eieren, koffie, thee, wollen dekens, onderkleeren, kus sens, enz., en niet te vergeten de traditio- neele haan, afgehaald bij den Haan. Het was mooi tijd toen het programma afgewerkt was, en we zeer voldaan huis waarts keerden. Een extra woord van dank aan mej. G. Verlaan met haar dames van de Graal, die ons door haar spel zoo'n mooie avond bezorgd hebben. Ook de heeren die gezorgd hebben voor een juiste indeeling van het tooneel dank, en tot al de aanwe zigen voor hun belangstelling nogmaals dank. Wij hebben wel zoo'n vermoeden, dat de kas van de Liduina-vereeniging opge knapt is met zoo'n avond, doch het bestuur zal best weten en overtuigd zijn, dat de nood groot is. Laten wij haar steunen in haar moeilijke taak, het is zoo nuttig en mooi! Altaarwacht. In het R.K. gebouw werd de leden-jaarvergadering gehouden van de parochieele Altaarwacht „St. Ha- drianus", onder voorzitterschap van dr. PostUiterweer. Na opening dezer bij eenkomst met den chr. groet en een woord van welkom, bracht de voorz. dank aan de leden voor de contributiën en aan de bestuursleden dank voor de inning hier van. Voorts sprak hij zijn tevredenheid uit over de flinke opkomst. Hieraan zal de lezing, welke de eerw. heer kapelaam Henning zal houden, wel hebben medege werkt. De secretaris W. Togni leest de notulen. Deze worden onder dank onveranderd vastgesteld. In het jaarverslag werd ge memoreerd de werking der vereeniging in het afgeloopen jaar. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer H. v. d. Kroon, bleek, dat de ont vangsten totaal hadden bedragen 943.85, e de uitgaven 1215.41, alzoo een nadeelig saldo van ƒ271.56 (vorig jaar ƒ87.54). Door de controle was alles in orde bevon den; de voorz. bracht de secr. en penningm plus de controlecommissie dank voor de accurate werkzaamheden. Thans gekomen aan het hoofdpunt der vergadering: „Lezing over de Kerksiera den in de R.K. Kerk te Langeraar", door den weleerw. heer kapelaan. Deze lezing was er een met 68 lichteelden welke ons op duidelijke wijze de kunstschatten toon de. welke zich in onze kerk bevinden. Ach tereenvolgens zal zij neer w. behandelen: het edelsmeedwerk, het beeldhouwwerk, het schilderwerk, en de rouwversiering. Aller eerst werd behandeld het edelsmeedwerk, bij welk gedeelte het altaar, de communie bank en het doopvont op het doek ver- schen, zoowel in z'n geheel als in détails. Van nabij konden wij z;.en en geholpen door de duidelijke verklaring, welk een edele kunst te genieten is in deze kerk. Het zijn alle kunstwerken uit hel atelier van Jan Brom, wat op zichzelf reeds al voldoende zegt. Als tweede gedeelte volg de het beeldhouwwerk. Hierbij werd ge toond een detail van de schoone Piëta, beeld van de Moeder van Smarten, ver vaardigd door len Haarlemschen beeldhou wer J. P. Maas. Thans kwam het schilderwerk als der de gedeelte in behandeling. We zagen op het doek de schilderij van de H. Familie, van den 12-jarigen Jezus in den Tempel, en hierna de Kruiswegstaties. Dan onder brak de kapelaan zijn uiteenzetting en middelerwijl had de verkiezing plaats van vier bestuursleden. Aftredend: dr. Post- Uiterweer, G. Verhoef, C. Kroft Pzn. en L- Bosland. Allen werlen bij acclamatie herkozen, en evenzoo zag de aftredende voorzitter zich herbenoemd. Nu vervolgt de kapelaan zijn lezing en komen in behandeling de schilderstukken van boven de zij- en hoofdingang, ver vaardigd door Fr. Loots,. Bij de nieuwe rouwbekleeding zal het velen vreemd aan gedaan hebben dat de zwarte rouw is ver vangen door paars, doch na de duidelijke verklaring over de symbolen, voorkomend op de oude, en de symbolen nu op de nieu we, zal een ieder veel meer de schoonheid van deze rouwversiering smaken. Alles bijeengenomen zijn wij door den uitleg der symboliek en verklaring der teksten, alsook door de geweldige kunstprestatie der verschillende genoemde meesters on der de aandacht te brengen, aan waardee ring voor ons schoone Godshuis veel rij ker geworden. Een hartelijk applaus van de vergadering mocht de eerw. heer kape laan in ontvangst nemen voor deze lezing. Het dankwoord van den voorz. was ten volle verdiend. Bij de rondvraag dankt de pastoor allen voor de opkomst, alsook voor het medele ven met de Altaarwacht. Hartelijk dankt zij neer w. ook voor het opgebrachte geld voor dit mooie doel, n.l. de verdediging en bescherming van Christus zelf. Hieruit is ook te verklaren de groote opbrengst on danks de moeilijke tijden. Spr. beveelt met warmte dit mooie doel aan, en wil tot slot nog verklappen, dat de kapelaan, die van avond op zoo'n duidelijke wijze ons de schoonheid der onderscheidene sieraden heeft getoond, de vervaardiger en ontwer per is van de nieuwe mooie rouwversie ring. Hierna sluiting door den voorz. met den chr. groet. OEGSTGEEST. Kerstuitvoering a.s. Zondag. Van vele zijde wordt gevraagd of er a.s. Zondag bij de Kerstuitvoering ook toegang is voor ouders, die de tweede Kerstdag verhinderd waren. Inderdaad zijn ook zij van harte welkom! Plaatskaarten zijn Zondag a.s. na de Hoogmis te verkrijgen bij het plaatsbe spreken. Ernstig ongeluk. Op den Haagsche Straatweg heeft een ernstig verkeersonge luk plaats gehad. De wielrijder K. S. wo nende te Oegstgeest, wilde als bestuurder van zijn rijwiel de Haagsche Straatweg oversteken. Van de richting 's-Gravenha- ge kwam een luxe auto aangereden, be stuurd door C. P. L. wonende te Amster dam. De bestuurder van genoemde auto bemerkte te laat den wielrijder en kon niet meer voorkomen, dat hij den wielrij der aanreed. De wielrijder bleef zwaar ge wond op den rijweg liggen. De doktoren H. en V. waren spoedig aanwezig en ver leenden de eerste hulp. De politie die even eens spoedig ter plaatse was, regelde het verkeer en begon met het onderzoek in hoeverre hier schuld van den automobilist aanwezig is. De wielrijder is in zorgwek- kenden toestand o.a. met een zware sche delbreuk naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden met een ziekenauto van de fa. A. P. v. Nieuwkoop, vervoerd geworden. Volgens ooggetuigen zou de automobilist geen schuld treffen. Aanrijdingen. De heer J. B., wo nende te Den Helder, deed bij de politie aangifte dat hij op den Haagsche Straat- 1 weg, terwijl hij aldaar reed als bestuurder van een autobus, is aangereden geworden door 'n vrachtauto, door welke aanrijding eenige ruiten van zijn autobus werden ver nield. De chauffeur van de vrachtauto is na de aanrijding veroorzaakt te hebben snel doorgereden, gaande in de richting 's-Gra- venhage. De politie zal trachten deze on hebbelijke chauffeur op te sporen. De heer M. C. v. d. V. wonende te Voorschoten, deed bij de politie aangifte, dat een paard en wagen van de melkhan delaar Z. wonende te Oegstgeest, op zijn motorrijtuig is gereden, terwijl genoemd motorrijtuig was geplaatst op den Terwee- weg. De luxe-auto werd door dit ongeval aan de achterzijde ernstig beschadigd. De politie heeft deze zaak in onderzoek ge nomen en zal de opgeloopen schade wel door Z. vergoed worden. Op den Rijnsburgerweg had een on geval plaats. Een luxe-auto bestuurd door W. V. komende uit Katwijk, bevond zich op bovengenoemden weg en deed zich het ongeval voor dat het rechterachterwiel van de auto niet verder mee wilde en van de auto afliep. Door dit ongeval was de bestuurder zijn macht over het stuur kwijt en reed hij tegen een aldaar staande gas lantaarn welke bij den grond afknapte. Doordat de auto tegen deze gaslantaarn opreed, kantelde de auto en kwam in de aan dien weg gelegen sloot terecht. Er hadden gelukkig geen persoonlijke onge lukken plaats. De auto is later uit de sloot gehaald, terwijl de aangerichte schade door W. V. betaald zal worden. VOORHOUT. „Kaas-gave". De verstrekking van kaas vanwege het comité voor werkloozen- zorg kon voor Kerstmis niet plaats hebben, daar de kaas niet tijdig is aangekomen. Trouwens van het bestelde kwantum zal maar een gedeelte ontvangen worden. De te ontvangen kaas zal nu worden ge distribueerd onder de hulpbehoevenden, die niet onder de rijkssteunregeling vallen, omdat deze categorie, in tegenstelling met vorige jaren niet in aanmerking kon ko men voor de extra-uitkeering van worst. VOORSCHOTEN. Tentoonstelling „De Zwaluw". Boven genoemde vereeniging houdt haar 2e On derlinge Tentoonstelling in Café Restaurant „Overbosch" te Voorschoten (halte N. Z. H. Tram Voorschoten-Zuid Papelaan). Deze show telt 215 nummers postduiven, terwijl als attractie voor den niet-postdui- venhouder een keurcollectie rassierduiven zal zijn te bezichtigen. De tentoonstelling is geopend morgen en Zondag van 10 uur voorm. tot 10 uur avond. WARMOND Gemeentebegrooting. De begrooting dezer gemeente voor het jaar 1935 werd door den Raad vastgesteld als volgt: ge wone dienst in ontvangsten en uitgaven op ƒ80287.31 en de kapitaaldienst met een nadeelig slot van ƒ1400 (volledig verslag volgt). Personalia. Aan dr. H. J. A. Walen kamp is op diens gedaan verzoek door den Raad op de meest eervolle wijze ontslag verleend als plaatselijk geneesheer en in diens plaats tijdelijk benoemd zijn zoon dr. H. A. G. M. Walenkamp, die de prak tijd van zijn vader heeft overgenomen. Kerstavond K. J. C. Woensdagavond j.l. had een bijeenkomst plaats van de K. J. C. alhier in de tooneelzaal van hotel de Stad Rome, ter viering van een Kerst avond. Circa 8 uur opende de weleerw. heer kapelaan de bijeenkomst en drukte zijn spijt uit, dat door de drukke werkzaamhe- AGENDA LEIDEN. Zaterdag. Jubileum Anton Roemer. Op voering van „Het eeuwige kind", Schouwburg, 8.15 uur. Zondag. K. J. M. V. Kerstviering „Eigen Huis", 8.15 uur precies. Zondag. Kadervergadering van den R.-K. Volksbond over „Kernvorming", Bondsgebouw, Steenschuur, 3 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Donderdag 27 tot en met Zondag 30 Dec. a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steen straat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. Deze diensten worden voor Oegstgeest waargenomen door apotheek C. van Zijp, Wilhelminapark 8, tel. 274. den van den pastoor deze hierbij niet te genwoordig kon zijn. Wel doet het mij een groot genoegen, aldus spreker, dat zoovele ouders en genoodigden waren opgekomen, in het bijzonder den weleerw. heer Burck- sen en het K.J.C.-be:tuur van Hoogmade. Spreker sprak den wensch uit, dat deze avond met recht een prettige Kerstavond moge zijn en met de gebruikelijke K. J. C. groet werd de bijeenkomst geopend. De afwerking van het program had een keurig verloop, en een woord van lof aan de leiders en de jongens, is hier voorzeker op zijn plaats, want zang als declamatie ging als van een leien dakje. Tijdens de pauze werd aan de jongens een welkome tractatie aangeboden, en kon door de aanwezigen, de door de jongens eigenhandig gemaakte kribbe in oogen- schouw worden genomen. In zijn slotwoord dankte de Directeur allen voor hun belangstelling in deze on dervonden, bracht nogmaals een woord van dank aan de leiders en de jongens, voor de vele werkzaamheden welke zij op zich genomen hadden voor het doen welslagen van dezen avond. Een luid applaus gewees wel, dat allen zeer voldaan huiswaarts keerden. STADSNIEUWS L. S. Reeds meerdere malen is er op gewezen, dat het aanbeveling verdient zich uiterlijk 31 December als lid van de R.-K. Staats partij aan te melden bij het bestuur van de plaatselijke afdeeling, mede in verband met de in 1935 te houden verkiezingen voor leden van de Provinciale Staten en Ge meenteraad. Het bestuur van de afd. Leiden van de R.-K. Staatspartij heeft, om deze aanmel ding te vergemakkelijken, aan alle Katho lieken een circulaire doen toekomen, voor zien van een formulier ter invulling. In bedoelde circulaire staat vermeld, dat binnen enkele dagen de propagandisten de ingevulde strook zullen komen ophalen. Dit laatste is echter, gezien het korte tijdsbestek, practisch niet mogelijk meer gebleken. Wij verzoeken daarom bedoelde inge vulde formulieren onverwijld te wil len zenden aan het adres van den secre taris: J. M. H. Horikx, Witte Rozenstraat No. 18. Door u nog vóór 31 Dec. op te geven als lid, kunt gij bij de candidaatstelling uw invloed doen geden. Het bestuur van de R.-K. Staats partij, Afd. Leiden. Mr. E. J. M. H. BOLSIUS, Voorzitter. J. M. H. HORIKX, 1ste Secretaris. Leiden, 29 Dec. 1934. Tot morgen is de gelegenheid openge steld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 December den ge- bruikelijken Nieuwjaarsgroet te plaatsen. De prijzen dezer Adverten- tiën zijn contant! 1—4 regelsf 0.50 5-8 1— 9-121.50 13-16 „2.- DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December van „De Leidsche Courant", Papengracbt 32, Leiden S.v.p. duidelijk met potlood invullen

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2