26ste Jaargang VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 No. 8000 £oicbelie0oii^mu DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij yoornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegei\ betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Betaalde diensten 't Gaat met vele opvattingen in het leven een cirkelgang. Er is een tijd geweest, waarin men het vanzelf sprekend achtte, dat iemand, die diensten bewees aan de gemeenschap, zulks belangeloos deed. Tenminste als die dien sten niet van dien omvang waren, dat zij beslag legden op den geheelen of op een zeer groot gedeelte van den tijd van den betrokkene. Het wethouderschap b.v. is al tijd gehonoreerd' geworden. Maar functies als b.v. die van Raadslid zijn langen tijd belangeloos verricht. Er is echter in deze dingen een wijziging gekomen. Men is langzamerhand bijna alles gaan honoreeren, wat voor de gemeen schap wordt gedaan, althans in het politie ke leven, in vertegenwoordigende licha men en dergelijke. En hier en daar zelfs heel royaal gaan honoreeren! Indien wij weer het Raadslidmaatschap tot voorbeeld nemen: in de grootste steden is in den loop der jaren het presentiegeld, daaraan verbonden, o.i. veel te hoog gestegen; in de meeste andere plaatsen (Leiden b.v.) is het echter tot een bescheiden en zéér be scheiden bedrag beperkt gebleven. Nu komt er echter een strooming, welke al die hier bedoelde vergoedingen wil af schaffen. Alleen vergoeding, wanneer en in zooverre er werkelijk schade geleden wordt door het vervullen van een of an dere functie. Zoo vinden we in de „Avond post" deze meening verdedigd: Indien de verkiezing (tot Raadslid) van een ontwikkeld arbeider onmoge lijk zou worden, omdat hij er loon door zou derven, dan heeft hij er recht op, dat hem die verkiezing mo gelijk wordt gemaakt door de toeken ning van presentiegeld. Men zal o.i. wel tot de erkenning ko men, dat men nu weer te ver terug wil. Lijdt alléén degene, die loon derft, schade? Zijn er geen uitgaven, welke door een gekozene moeten worden gedaan, en die min of meer bezwaarlijk door velen hunner zouden kunnen worden betaald, als ze niet geheel of althans gedeeltelijk wer den gecompenseerd door presentiegeld of hoe men ook een bescheiden honorarium voor publieke diensten noemen wil. Zeker, ook wij hebben meermalen ge constateerd, dat er in velen, die in de po litiek werken, een zekere zucht is g'eva- nen, om er wat aan te verdienen; Dat is een der redenen, waarom de politiek gebla meerd is geworden in zoo veler oog! Die geest moet uit het huis der politiek worden uitgedreven maar niet zóó, dat hij op zijn vlucht ook goede dingen kan meenemen! En een goéd ding is, dat het geen enkel ontwikkelde man of vrouw, be kwaam en geschikt, om financieele rede nen min of meer onmogelijk mag worden gemaakt, een verkiezing te aanvaarden. Dat dan dit bescheiden want beschei den, absoluut en relatief, moet het zjjn! honorarium ook wordt ontvangen door degenen, die het niet noodig hebben, is oi. geen ramp. Wij moeten den gulden middenweg gaan bewandelen, ons wachtend voor uitersten aan beide zijden. De uitersten: niets en be trekkelijk veel. V Zonder agitatie Er heeft zich op initiatief van commu nistische leiders een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, om alles in het werk te stellen, teneinde voor de muiters van de „Zeven Provinciën" amnestie te verkrij gen. Een der middelen, om dit doel te berei ken, is de organisatie van een volkspeti tionnement. Een volkspetitionnement is nu juist wel een der slechtst denkbare middelen in een zaak, waar het gevoel tè gemakkelijk het verstand verdringt! Dit bezwaar komt echter pas op de twee de plaats. Ons eerste bezwaar tegen dat comité en heel de actie daarvan is, dat het zich ba seert op het standpunt, dat wat de muiters hebben gedaan eigenlijk niet verkeerd is geweest. Een dergelijke verklaring ligt al opgesloten in den oorsprong van het co mité, in het communistisch initiatief. Daardoor is het in zich verkeerd èn is er óók geen succes van te verwachten voor de gestraften van de „Zeven Provinciën"- muiterij. Naar aanleiding van de oprichting van dit oomité schrijft de „Maasbode" o.m.: Of sommigen der veroordeelden te zijner tijd voor amnestie in aanmerking zullen komen, dat zal door de bevoeg de autoriteiten te zijner tijd moeten worden uitgemaakt. Maar dan zonder eenige agitatie, welke ook. Wij zijn het hiermede volkomen eens indien men het begrip agitatie niet te eng neemt. Indien de wettige overheid door middel van haar wetgevende macht bepaalde maatregelen heeft genomen, dan is het geen agitatie als b.v. in de „Maasbode" in een artikel wordt nagegaan, of die bepaalde maatregelen wel beantwoorden aan de eischen van rechtvaardigheid, en, als dan, indien gemeend wordt, dat zulks niét het geval is, wordt geprotesteerd tegen deze maatregelen en wordt geageerd voor ophef fing ervan. Zoo behoeft het óók niet te worden ver oordeeld, als van deskundige zijde eens in het publiek de vraag wordt gesteld, of de zware straffen, aan de muiters van „De Zeven Provinciën", door de militaire rechtbank opgelegd, in overeenstemming zijn met de rechtsregels. Gezien de omstan digheden, waaronder de rechtbank haar uit spraak in deze zaak heeft gegeven, is het o.i. wel verklaarbaar, dat niet alleen bij communisten! twijfel is gerezen over de vraag, of alle opgelegde straffen volkomen in overeenstemming zijn met de strafrecht- beginselen. Straf heeft objectief ten doel, van de mis daad af te schrikken; straf moet subjectief in verhouding staan tot de grootte van de misdaad en de schuldigheid van den mis dadiger. Een kalme en klare toetsing door b e- voegden aan deze rechtsregels van een uitspraak van den rechter, kan, natuurlijk, nooit als agitatie worden beschouwd. Of het opwerpen van deze kwestie nureedsop. portuun mag worden geacht, is een an dere vraag. Wij meenen, zulks te moeten betwijfelen. In ieder geval: agitatie, en allerminst agitatie in den vorm van een petitionne ment, is een dwaze uitwas van wat men wel „democratie" wil noemen! Wij kunnen en mogen aan een derge lijk gedoe niet meedoen. MOEDERS VAN GROOTE GEZINNEN BIJ DEN PAUS. Een honderdtal „Italiaansche Moeders", die op den „Moederdag" door Mussolini in het „Palaza Venetia" in een bijzondere audiëntie werden ontvangen, zijn ook op gegaan naar het Vaticaan, om den zegen van den H. Vader te ontvangen. Na allen tot den handkus te hebben toe gelaten, hield de H. Vader tot deze moe ders van groote gezinnen een ontroerende toespraak over de verhevenheid van het moederschap. „Ieder kind", verklaarde de Paus, „is een zegen, want het is een nieuwe menschen- ziel, die toevertrouwd wordt aan uwe moe derlijke zorgen. God geeft u een bewijs van Zijn bijzondere liefde, door u een kind toe te vertrouwen, om het te bewaken en op te voeden. Want voor iedere ziel heeft de Verlosser zijn bloed en zijn leven gegeven. Leert hieruit de waarde kennen van ieder kind, maar óók, welke buitengewone he- melsche belooningen God heeft bereid voor haar, aan wie hij de zielen heeft toever trouwd. Bij het geboortefeest van. Hem, die later de groote kindervriend zou worden, schen ken Wij U Onzen Vaderlijken zegen, God smeekende, dat dit een onderpand moge zijn van Zijne goddelijke zegeningen". „Msbd." Tramlocomotief woon huis binnengereden Een doode, twee gewonden. Gisteravond te ruim 8 uur heeft te Loon op Zand een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Omstreeks dat tijdstip is een loco motief van een goederentram op den Hoo- gen Steenweg te Loon op Zand in botsing gekomen met den aanhangwagen van een tractor. De gevolge waren verschrikkelijk. De locomotief vloog, na de botsing uit de rails en reed tegen de gevel van het huis, dat bewoond wordt door den land bouwer B. van den Hoven. De locomotief reed de kamer binnen, waar op dat oogen- blik de bewoners zaten te kaarten. Alle vier personen werden door de locomotief gegrepen. De 87-jarige vader van den bewoner, de heer H. van den Hoven, werd leven loos onder de locomotief vandaan gehaald. De 47-jarige zuster van den bewoner werd zoo ernstig gewond, dat zij van de H. H. Sacramenten der Stervenden moest wor den voorzien. De 19-jarige zoon des huizes bekwam inwendige kneuzingen. Alleen de bewoner zelf, de heer B. van den Hoven, kwam er vrijwel zonder letsel af. De politie heeft de zaak in onderzoek. Men heeft hangende dit onderzoek ter plaatse niets veranderd. De kamer is to taal verwoest. Het huis is zeer ernstig be schadigd. De noodlottige botsing geschiedde in de kom van het dorp, ongeveer op dezelfde plek, waar een jaar geleden een dergelij ke botsing tussch eneen locomotief en een met steenen geladen vrachtauto uitsluitend materieele schade tengevolge had. Dit punt is zeer gevaarlijk. Het is het kruispunt van dij Hoogen Steenweg met naar links de Kerkstraat en naar rechts de Bergstraat. De tractor met als aanhangwagen een groote vrachtwagen van de firma gebroe ders Heijnen te Tilburg, die een vracht- autodienst tusschen Tilburg, Langstraat en Amsterdam onderhoudt, kwam uit de rich ting Waalwijk en moest op den Hoogen Steenweg links de Kerkstraat in rijden. Het voertuig hield goed rechts, doch juist op het moment, dat de bocht genomen werd, kwam met vrij veel vaart uit de Kerkstraat een goederentrein van de B. B. A. (Brabantsche Buurtspoorweg en Auto onderneming). De aanhangwagen werd aan de linkerzij de gegrepen en ingedrukt en vloog in de richting van de Bergstraat achteruit. De locomotief van de goederentram, een klein model locomotief der spoorwegen, die ach terstevoren reed, geraakte uit de rails en reed aan den anderen kant van den Hoogen Steenweg tegen den voorgevel van de boerderij van den heer B. van den Hoven. Een geweldige slag, gevolgd door hevig gekraak volgde. De locomotief drong met kracht in de voorkamer van de woning van den heer Van den Hoven en richtte daar een geweldige chaos aan. In de kamer bevonden zich op het oogenblik van het ongeluk zes personen. De bewoner zelf, de heer B. van den Hoven, kwam er vrijwel zonder letsel alleen met den schrik af. Zijn vader, de 87-jarige H. van den Hoven, werd echter tusschen de buffers van den locomo tief en den muur doodgedrukt. De oude man, een geziene figuur in het dorp Loon op Zand, die korten tijd geleden het feit herdacht, dat hij zestig jaren lid was van het beroemde Sint Ambrosiusgilde, moet op slag zijn gedood. Een zuster van den bewoner, de 47-jari ge mejuffrouw Johanna van den Hoven, werd ernstig gewond. De 19-jarige zoon, Petrus, kreeg minder ernstig letsel. De vrouw des huizes bevond zich tijdens het gebeurde in de keuken. Twee kinderen, die zich eveneens in de kamer bevonden, ble ven ongedeerd. Op het moment van de botsing, toen de voorgevel in het huis werd gedrukt en de locomotief voor het grootste gedeelte in de woning verdween, was er weinig waar te nemen, tengevolge van de kalk en puin- wolk, die ontstond. Toen deze was wegge trokken en omwonenden ter hulp snelden, onder wie als eerste van de politie de ge meente-veldwachter J. J. van der Steen, bleek het, dat men planken en weggesla gen kozijnen moest doorzagen om bij de slachtoffers te komen. BINNENLAND Crisisbotermerk. De prijs van het crisisbotermerk en van de vervoervergunning voor buitenland- sche boter is voor de volgende week vast gesteld op 90 cent per K.G. PROV. STATENVERKIEZING VAN ZUID-HOLLAND Ged. Staten van Zuid-Holland hebben den dag voor de stemming voor Provin ciale Staten van deze provincie bepaald op Woensdag 17 April a.s. BEDRIJFSRAAD VOOR DE SIGARENINDUSTRIE Op 21 December vergaderde de Be- drijfsraad voor de Sigarenindustrie te 's Gravenhage. Een advies aan den Minister van Sociale Zaken over een door hem aan den Be- drijfsraad voorgelegde vraag, werd vast gesteld. Het concept-reglement werd verder be handeld. Daarna werd besproken het ont werp tot wettelijke regeling inzake ver plichten bedrijfskindertoeslag. De Bedrijfsraad besloot dat omtrent dit wetsontwerp een rapport zal worden uit gebracht door den voorzitter, den heer H. van der Putt en den secretaris mr. A. Steinkühler, kelk rapport op de eerstvol gende vergadering zal worden behandeld. De Bedrijfsraad bleef op het standpunt staan, dat het noodzakelijk is tot bindend verklaring der Pensioenfondsen te gera ken. Tenslotte werd besloten een enquête te houden naar het weekloon, verdiend in een nader vast te stellen werkweek door alle in de Sigaren industrie werkzame ar beiders. DE BURGERLIJKE STAND. Wijziging in verschillende bepalingen. 1 Januari aanstaande treden in werking verschillende belangrijke wijzigingen van het Burgerlijk Wetboek, betrekking heb bende op den Burgerlijken Stand. De vol gende wijzigingen zijn de belangrijkste waarmede het publiek onmiddellijk te ma ken heeft. Tot heden werden er bij de aangifte van geboorten 2 getuigen vereischt. Dit ver- eischte is thans vervallen, zoodat de vader of de dokter of de vroedvrouw (als de va der door afwezigheid verhinderd is) alleen aangifte kan doen. Ook kan worden vol staan met één aangever bij het opmaken van akten van overlijden inplaats van twee aangevers, zooals tot heden. Niemand ech ter is tot het doen van aangifte van over lijden bevoegd, die niet uit eigen weten schap van het overlijden kennis draagt. Tot heden had aangifte van overlijden soms plaats door personen, die den overledene niet of nauwelijks kenden en van het over lijden slechts van hooren zeggen wisten. Tot heden werden in de akten van den Burgerlijken Stand steeds eerst de voorna men opgenomen en daarna de achterna men. In de toekomst zal steeds in alle ak ten van den Burgerlijken Stand eerst de achternaam en daarna gescheiden door een komma, de voornamen, worden opgenomen. Dit is geschied om te voorkomen, dat voor namen bij den geslachtsnaam worden ge trokken b.v. bij de aangifte van de ge boorte van een kind zonder dat de daar voor voorgeschreven wettelijke weg wordt bewandeld. Tot heden mocht de ambtenaar van den Burgerlijken Stand na het verstrijken van den wettelijken termijn geen aangifte van geboorte meer aannemen. Inschrijving daarvan in de registers kon tot heden la ter eerst plaats hebben na een vonnis van de Arrondissementsrechtbank. In de toe komst zullen zoodanige akten alsnog kun nen worden opgemaakt met uitschakeling van de rechtbank, doch met machtiging van het openbaar ministerie van de arron dissementsrechtbank, hetgeen voor belang hebbenden een veel korteren en goedkoo peren weg beteekent. Ten slotte wordt afgeschaft het register van huwelijksafkondigingen. Hiermede wordt geen wijziging aangebracht in de af kondiging van de huwelijken zelf; deze blijft plaats hebben op denzelfden voet als tot heden. De afkondigingen blijven ook aangeplakt worden aan den gevel van het raadhuis, maar worden niet meer in af zonderlijke registers ingeschreven. NIEUWJAARSWENSCHEN AAN DE BEMANNING VAN DE K XVIII. Het comité Nationale Oproep voor de be manning van Hr. Ms. K 18 deelt ons 't vol gende mede: Er bestaat gelegenheid om voor de op varenden van de Hr. Ms. Onderzeeboot K 18 welke momenteel in dienst van de wetenschap, ergens op of onder de Atlan tische Oceaan zweeft, nieuwjaarsgroeten, kaartjes, brieven of telegrammen met de beste wenschen voor 1935 te zenden. Men behoeft daarvoor niets anders te doen dan kaartjes, brieven of telegrammen te zenden aan K XVIII, Postbus 6, Den Hel der. Het oomité zal dan zorgen, dat al deze DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Abessinië en Italië beschuldigen elkaar voor den Volkenbond. (2de blad). Tegengesproken geruchten over massa arrestaties in Duitschland. (2de blad). Steeds nieuwe anti-religieuze maatrege len in Mexico. (2de blad). BINNENLAND. Te Loon op Zand reed een tramlocomo tief na botsing met een tractor 'n woon huis binnen, waardoor een 87-jarige man werd gedood en enkele personen werden gewond. (1ste pag.). I Vrouw te Ruurlo door schot hagel ge dood. (1ste pag.). Twee personen in verband met smokkel- affaire In verdoovende middelen gearres teerd. (Gem. Ber.„ 3de blad). De Schouwburgbrand te Arnhem. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De massa-schaakkamp van den Leid- schen Schaakbond met 2625 door de om geving gewonnen. 3de blad). Het schaaktournooi te Hastings begon nen. (3de blad). Plannen voor een sportpaleis-Stadion te Den Haag. (3de blad). Vrouw door schot hagel gedood Vier jonge kinderen verweesd Toen gisteravond te omstreeks negen uur de landbouwer H. te Ruurlo van de jacht terugkeerde, heeft hij zijn geladen geweer in de keuken neergezet. Op wensch van zijn vrouw wilde hij het naar een ander vertrek brengen, doch ongelukkig ging het daarbij af, met het gevolg, dat de vrouw het heele schot hagel in het hoofd kreeg. Ztf was. vrijwel onmiddellijk dood. Nog gisteravond is de Officier van Jus titie te Zutphen ter plaatse gekomen. De vrouw was moeder van vier jonge kinderen. heilwenschen persoonlijk in het bezit ko men van den Commandant van Hr, Ms. K. XVIII, en verdere opvarenden. Mogen duizenden in den lande van deze gelegenheid gebruik maken om bij de jaar wisseling ook te denken aan de bemanning van deze Nederlandsohe Onderzeeboot. Men adresseere vóór 31 December naar; K .XVIII, Postbus 6, Den Helder. SANEERING BAKKERSBEDRIJF Onlangs is melding gemaakt van het nieuwe saneeringsplan van het bakkers bedrijf, waarbij behalve de werkgevers organisaties in het bedrijf ook betrokken zijn de maalindustrie en de coöperaties. Het officieel orgaan van den Ned. Bakkers- bond deelt mede, dat de instanties bij de verderè besprekingen deskundige leiding noodig oordeelden. In onderling overleg werd prof. Kaag, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Tilburg, uitgenoo- digd die leiding op zich te nemen. De eerste besprekingen onder zijn voorzitter schap zullen gehouden worden op 4 en 7 Januari a.s. De ƒ10.000 van den Bioscoopbond voor hulpbehoevenden Naar wij hebben gemeld, heeft de Neder- landsche Bioscoopbond een bedrag van 10.000 ter beschikkinge gesteld van den minister van sociale zaken tot leniging van den heerschenden nood. De minister heeft dit bedrag, na overleg met het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoopbond, ter beschikking ge steld van het Nationaal Crisis Comité, voor verstrekking van den z.g. A-steun, t.w. den steun die wordt bekostigd uit particuliere bijdragen en die wordt verleend aan an dere hulpbehoevenden dan werkloozen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1