€en ontmakt! anke!) Gebruik VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 SCHAKEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De massakamp. In de bovenzalen van „In den Vergulden Turk" is gisterenavond de aangekondigde massakamp gehouden. Vooral door ziekte waren een aantal schakers verhinderd te komen. Toch bleven er nog een behoorlijk aantal nl. 112 over, waarvan er 100 in den massakamp medespealden. Uiteraard vor derde de indeeling een geruimen tijd. Nadat allen aan het spel begonnen waren, reikte de secr. van den Bond, de heer G. Bosscha bij ontstentenis van den voorzitter, met eenige toepasselijke woorden de prijzen uit, in het afgeloopen jaar behaald, nl. den zilveren koning (wisselprijs) en verg. zilv. medaille aan den heer Mr. A. G. de Blécourt, alhier, kampioen 1934 en een zil veren medaille aan den hear W. Demmen- dal te Leiderdorp, den tweeden prijswin naar, eerstgenoemde prijzen aangeboden door de Directie van het Leidsch Dagblad, laatstgenoemde door de Directie van de L. Courant. Voorts nog een len prijs aan de Leiderdorpsche Schaakclub, kampioen der competitie 1933—1934 en een 2en prijs aan de Schaakclub Hazerswoude. De uitslag van den massakamp was, dat evenals het vorige jaar de Omstreken met geringe meerderheid (28—24) wonnen van Leiden. Hieronder volgt de volledige uitslag: W. v. d. Nat(LS)-W. Demmendal(Z) Yt-Y L. J. Rutten (LS)-E. J. v. d. Valk (Ld) Y,-Y M. M. Segaar (LS)Johs v. Veen (H) Y:-Yi M. Bloem (LS)-T. Scheer (B) 01 G. Pels (Ph)-C. Brunt (H) 1—0 D. de Jong (LS)-G. Schoppen (d) Yi-Y, J. Mol (Ph)-K. Veerman (B) Y,-Yt Dr. J. F. Sirks (LS)-A. Zweers (O) %-y. H. J. Neuteboom (T)-G. Ruys (H) 0—1 B. Wittenberg (LS)—A. Slingerland (K) 1-0 A. Blonk Jr. (LA)-H. v. d. Poel (Z) Yt-Y> I. Zitman (LS)-B. G. Corts (d) Yt-Y A. Sjardin (T)-J. v. d. Toorn (H) 10 F. Grimbergen(Z)-M. Splinter Jr.(Ld) 10 J. Scharloo (T)-G. Maaskant (B) 01 W. Verver (Ph)-N. Cok (H) 01 L. Ph. Schreinemachers (LS)- J. Hoogeveen (K) 10 Mr. S. v. d. Hoeven(LS)-J. v. Veen(H) 10 Ir. H. Francois(LS)-J. A. A. Muns(O) 10 A. J. J. Nicaix (Ph)-P. J. G. Ydo (B) 01 W. Bodry (LA)-J. P. Cok (H) 1—0 J. Koet (LA)-H. Beurze (Ld) 1—0 W. v. d. Broek (T)-A. Scheer (B) 0—1 M. J. Dieben (LS)-V. v. d. Linden (O) 0—1 J. Jansen (T)-C. v. Veen (H) 1—0 G. Corton (LA)-W. Spierenburg (K) 10 E. Wittner Sr. (LS)-C. W. Corts (d) 0—1 J. Buurman (Ph)-J. Brunt (H) 01 N. Beekman (T)-C. J. Corts (Ld) 0—1 P. Herfkens (Ph)-H. v. d. Panne (B) Yt-Y W. J. v. Niekerk (Z)-G. v. Gent (H) 10 A. Mulder (LS)-H. Th. Juffermans (O) 1—0 J. Snel (T)-A. Slingerland (K) 01 C. J. v. d. Wilk(Ph)-J. Merkenburg(B) 0—1 J. Peliet (T)-A. Christiaanse (Ld) 1—0 J. Lips (LA)-B. Cok (H) 1—0 J. Aalbersberg(LS)-A. v. d. Hulst(O) 10 J. Kuiven'hoven (TX-H. Corts (Ld) 01 P. Beekman (LA)-H. Cannoo (Ld) 1—0 D. A. Smit (Ph)-C. Kooy (B) Y-A H. Looman (T)-J. v. d. Meer (K) 01 F. Juressen (LS)-P. v. d. Poel (Z) Y~Y P. Rijnsburger (T)-H. Binnendijk (K) 0—1 F. v. d. Wijngaard (LA)-H. Burger (B) 0—1 J. Swaan (Ph)-N. Doffershof (O) 0—1 L. Zitman (T)-C. A. v. d. Gugten (K) 0—1 J. Martyn (LA)-F. v. Zuylen (Ld) Y-Yi P. de Graaf (T)-J. v. d. Poel (Z) 0—1 W. C. Gerads (T)-E. v. Waveren (B) 1—0 F. Bleyi (LA)-W. Verduyn (B) 01 ginnen, hebben zich ditmaal slechts 14 liefhebbers opgegeven, nl. van het Leidsch Schaakgenootschap: M. M. Segaar. W. H. v. d. Nat, I. Zitman, W. Demmendal, M. Koert Mr. C. J. Goudsmit en Mr. A. G. de Blé court, van de L. Arb. Schaakclub: J. Koet en A. Blonk Jr., van de Leiderdorpsche Schaakclub: E. J. v. d. Valk, van de Schaakclub Zoeterwoude: H. Staats en F. de Bruijn; en van de Schaakclub Hazers woude C. Brunt en Johs. van Veen. HET TOURNOOI TE HASTINGS BEGONNEN. Euwe remise met Capablanca. De bijz. correspondent van het „Handels blad" seint uit Hastings: Gisteravond is het tournooi alhier inge zet. De resultaten van de eerste ronde van het meestertournoni zijn: Millner BaryLilienthal afgebroken. Miss MenchikMitchell remise. Thomas wint van Norman. Euwe remise met Capablanca. FlohrBotwinnik afgebroken. De overige Nederlanders bereikten in hun verschillende afdeelingen de volgen de resultaten: PrinsRubinstein afgebroken. LentonDe Jong afgebroken. Scheffer remise met Seitz. Van Seters remise met Ulrich. Aldis wint van Homselaar. JellieMorrison afgebroken. LUCHTVAART Totaal 24—26 LS Leidsch Schaakgenootschap. Ph Philidor. LA Leidsche Arbeidersschaak club. T Taveno. B Bodegraven. H Hazerswoude. Ld Leiderdorp. Z Zoeterwoude. O Oegstgeest K Katwijk. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Voor dezen wedstrijd, die Vrijdag 11 Ja nuari in „In den Vergulden Turk" zal be PELOOT TEPAS OVER DE „UIVERRAMP". Hij vloog met de „Oehoe" over de ongeluksplek. Gistermiddag kwam piloot Tepas met de „Oehoe" uit Indië terug, op welke route hij ook de plaats, waar het ongeluk met de „Uiver" is gebeurd, gepasseerd heeft. Tepas bracht rapport uit aan directeur Plesman, die bereid was enkele mededeelingen uit dat rapport te doen. Naar de waarnemingen van Tepas heeft men zeker te doen met een geval van blik- I seminslag. Op den rug en het zitvlak van de inzittenden vertoonde zich schroeiwon- I den, terwijl één van hen waarschijnlijk een j schrijfmachine op 2 knieën had, waardoor ook op zijn knieën schroei-wonden zijn ont- j staan. Men kon met zekerheid vaststellen, j dat de opvarenden lichamelijk niet hadden j geleden. Volgens de mededeelingen van het pompstation H. 3 woedde, toen het ongeluk j plaats had, een hevig onweer. Uit de wol- i ken kwam een soort vuurballen vallen, zoo- i als wel eens bij bliksemverschijnselen van uitzonderlijken aard voorkomen. Sinds jaren is het vraagstuk van blikseminslag in studie. Bij wetenschappelijke verhandelin gen neemt men aan, dat metalen vliegtui gen in onweer zekere voordeelen hebben. Voor de internationale vliegtechnische we tenschap ligt hier een taak van groote be- teekenis om dit geval te analyseeren. Uit verscheidene metalen onderdeelen van de „Uiver" hebben deskundigen kunnen vast stellen, dat er plaatselijk een zeer groote verhitting was. De benzinebrand, die waar schijnlijk na het ongeluk is ontstaan, blijkt slechts van zeer beperkten aard te zijn ge weest. Tenslotte zeide de heer Plesman, dat de wijze, waarop hulp was verleend door de autoriteiten van Irak en de Royal Air Force buitengewoon was. Uit alles blijkt, dat er geen kwestie is geweest van landingspogingen. Alle inzittenden zijn waarschijnlijk tegelijkertijd getroffen, waardoor het vliegtuig stuurloos naar bene den stortte. De heer Plesman verklaarde nog, dat er met de stoffelijke resten van de slachtof fers gebeuren zal wat de familie wenscht. Echter zal men rekening moeten houden met het feit, dat de staatswetten van Irak voorschrijven dat eenmaal begraven lijken binnen een jaar niet mogen worden opge graven. „SNIP" BLIJFT VEERTIEN DAGEN TE WILLEMSTAD. De „Snip" zal gedurende veertien dagen te Willemstad blijven, om grondig te wor den nagezien. De gouverneur van Curasao heeft de be manning van het vliegtuig een diner ten paleize aangeboden. KERKNIEUWS NIEUWJAARSRECEPTIE MGR. AENGENENT. Op Nieuwjaarsdag zal Z. H. Exc. de Bis schop van Haarlem receptie verleenen, om 12 uur voor de Religieuzen (E.E. Bx-oeders en Zusters) en de leeken, en om één uur voor de Eerwaarde Geestelijkheid. RECHTZAKEN ROEKELOOS AUTOMOBILIST. Zwaar gestraft. De caféhouder H. B. uit Den Helder heeft voor de rechtbank te Alkmaar te rechtgestaan wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsen aan G. Kwinke- lenberg, die hij op 29 Aug. op den zeedijk in Den Helder met zooveel geweld met een door hem bestuuixlen auto had aangereden, dat de man ernstig werd verwond, waar van hij nu nog de gevolgen ondervindt. Een agent van politie deelde mede, dat de auto van verdachte beschadigd was. Verd. was niet bepaald dronken, maar on zeker in zijn optreden. Een der getuigen had gezien, dat de auto gevaarlijk over den weg slingerde. Na een krachtig rekuisitoir vorderde de officier tegen den als onbesuisd bekend staanden rijder 4 maanden gevangenisstraf met 1 jaar ontzegging van de bevoegdheid een motorrijwiel te besturen. De verdediger, mr. Buiskool, verzocht ontslag van rechtsvervolging, subs, een geldboete. De rechtbank veroordeelde verd. gisteren conform den eisch, waarbij de president er den nadruk op legde, dat het hem speet, dat de rijbevoegdheid slechts voor den tijd van één jaar ontnomen kan worden. INGEZONDEN STUKKEN De Steun-verleening ging langs ons heen. LANGERAAR, 23 Dec. 1934. Naar aanleiding van de gestelde vragen door ons geachte Tweede Kamerlid, den heer Groen, die weet wat er in orxze Veen- bouw, en in punt 3 speciaal de toeslag op de snijboonen, zag ik gaarne eenige plaats ruimte welwillend afgestaan. De sobere steun ten behoeve van onzen tuinbouw is zeker de aanleiding geweest tot de gestelde vragen aan den Minister. En geen wonder, want iemand met de noo- dige kennis van zaken op dit gebied als de heer Groen, die weet wat er in onze Veen- sche Tuinbouwcultuur omgaat. Om deze bedrijven nog wat gaande te houden is voor de meesten onzer een hopeloos werk geworden. Het was reeds in October meen ik, dat op een rayon-vergadering in Leiden een onzer bestuursleden de vraag tot den voorzitter richtte, waar de menschen van moesten leven, die over geen middelen be schikten, waarop geantwoord werd, dat bij zulke gevallen men zich moest vervoegen bij het crisis-comité. Nu is het einde De cember en 't is te begrijpen, dat met het korter worden der dagen de toestand steeds nijpender wordt. Waar het nu blijkt, dat i het in onze tuinbouwstreek, wat steun be- j treft, er wel allerdroevigst uitziet, is het te begrijpen, hoe de ontevredenheid onder de tuinders met den dag groeit. De vraag rijst onwillekeurig op, of deze toestand soms veroorzaakt wordt door het feit dat onze streek zoo slecht is vertegenwoordigd in deze afd. Crisiszaken. Anders zou het er zeker anders uitzien. Voor zoover is na te gaan worden voor de meeste hoofdartike len bepaalde richtprijzen met toeslag vast gesteld, ook voor verschillende tijdvakken. Denken wij b.v. aan de stooktomaten tot 15 Juli, zoo ook het geval met kaskom- kommers en platglas, e.a. Waarom ook geen richtprijzen vastgesteld voor intensieve cul tuur, zooals die Ter Aar en Roelofarends- veen wordt beoefend? Zooals het gestook te product snijboonen en koudglas, met verschillende tijdvakken evenals in het Westland, alsmede de tomaten na 30 Sep tember? Zou de regeeringscommissaris er niet voldoende mee op de hoogte zijn, dat de opbrengsten dezer producten ook nau welijks de helft opbrengen, van wat in nor male tijden het geval was. Zou de teelt van tomaten, komkommers en druiven slech ter zijn dan de teelt van Veensche culturen onder glas bij ons? En dat terwijl de regee ringscommissaris het noodzakelijk achtte de intensieve cultuur beter te steunen. En waarom de snij- en prinsessenboonen van den kouden grond niet gesteund? Heeft men wel een onderzoek dienaangaande in- gestled? Wij mogen toch niet gaan twijfe len, of wij wel gelijkwaardig worden be handeld? 't Is mij in den nazomer, bij de gehouden tentoonstelling van de Amato te Amsterdam, bij de inzending van het Cen traal Bureau opgevallen, hoe prachtig de stand was. Toch kon één ding mij niet be koren en dat was, dat er bijna in het ge heel geen Veensche producten waren ver tegenwoordigd en dit terwijl het een af- deeling producten der tentoonstelling be trof, welke de Hollandsche bodem oplever de. Ik meen toch dat de Veensche produc ten toch ook tot de teelt van eigen bodem behooren? Het is nog niet te laat, en 't is dan ook te hopen, dat bij de volgende uitkeering ook de Veensche producten, wat toeslag betreft, van de partij zullen zijn. Met dank voor plaatsing, A. C. Hoogevorst WILT U IETS WETEN? Vraag: Wat is het juiste adres van het kantoor der Spaarnebank te Amsterdam. Antwoord: Damrak 60. Vraag: Hebben de Oostenrijksche kro nen van 1902 nog waarde? Antwoord: Neen. Vraag: Hoeveel motoren had de „Uiver" Antwoord: Twee. Vraag P. F. A. B. te A. inzake echt scheidingsproces. Antwoord: Heeft de vrouw in kwes tie een advocaat toegewezen gekregen, dan zal het moeilijk zijn een anderen aan te vragen. Zoo niet, dan is de kwestie een voudiger en kan zij een kosteloozen advo caat aanvragen bij het Bureau voor Con sultatie te den Haag. Het is een oud-vaderlandsch gebruik voor Oudejaarsavond oliebollen, beignets of sneeuwballen te bakken. Doe het dit jaar met Saladine.de fijnste Slaolie die U nemen kunt, volgens onderstaand recept en Oudejaarsavond wordt Smulavond. dÊHieboüen Recept pond bloem, 35 gram gist, t ei, 2'U d.l.melk, C/Vz ons sukade, krenten, rozijnen), eetlepel suiker, 1 theelepel zout. 25 oliebollen. De gist met een weinig warme melk aanmaken. Daarna het deeg met de rest van de melk en 'h pond bloem mengen Het gistdeegje erdoor werken en dan eerst het zout en ei doorkloppen Laten rijzen op een warme plaats en doorslaan, tevens sukade, krenten en rozijnen toevoegen In 25 stukjes deelen, opbollen en op een met meel bestrooide plank leggen Nogmaals flink laten rijzen en in middelmatig heete Saladine bakken, ongeveer 8 minuten. Daarna wentelen in suikert S vermengd met kaneel GOUDZEGEL 85 CENT PER FLESCH ZILVERZEGEL 65 CENT PER FLESCH FEUILLETON. LIEFDE IN HET OERWOUD door J. VAN DER SLUYS. Naar het Engelsch (Nadruk verboden.). 38) Ten slotte deed hij, wat ze zei, en samen worstelden ze verder. Een wolk van asch, rook en vonken daalden op hen neer. Het vuur greep ontzettend vlug om zich heen en een overweldigende, knetterende gol vende vlammenmassa kwam met ongeloof lijke snelheid op hen af. Verder, steeds verder strompelden ze. De hitte was on dragelijk, ademhalen onmogelijk, rook en asch verblindden hen; maar toen ze bij de eerste boomen kwamen, vonden ze daar de onverwachte hulp van Salem, die zijn angst overwonnen had en moedig was te ruggekeerd. Hij riep iets in het Swahili en boog zijn breeden rug en een oogenblik later werd Rimington op den breeden rug het woud in gedragen. Hij riep Honor toe, snel vooruit te loo- pen, maar ze weigerde en bleef naast hem. De brullende vlammenzee was nu heel dicht bij hen. Kleine vlammetjes dartelden omhoog in de met gras begroeide plek ken tusschen de boomen. Maar Honor merkte, dat het licht minder sterk be gon te worden, toen ze van het plateau af daalden. De mist, die daar nog was blijven hangen, voelde weldadig koel en vochtig aan. Ze haalde diep adem in de zuivere lucht. Ze verlangzaamden hun vaart, want ze wisten, dat de kleine uitloopers van den brand, die over den rand van het plateau heen kwamen, spoedig zouden doodloopen in den overweldigenden groei van sappige groene planten, welke bedekt waren met groote dauwdroppels. Salem keek naar het vuui\ dat achter hen met groote vlammen oplaaide en een grinnekende lach deed zijn tanden glinste ren. Honor keek ook om en plotseling zag ze door de opening in de boomen iets, dat haar hevig deed ontstellen. De gestalte van een man, die heen en weer scheen te dan sen temidden van de vlammen, teekende zich scherp af, toen scheen hij zich naar beneden te gooien, de helling af en in de duisternis zag een flauwen lichtschijn heen en weer filkkeren. Ze vroeg zich af, wat het geweest kon zijn, en ze vond een aan nemelijk lijkende verklaring. De kleeren van den man hadden vlam gevat en hij had zich heen en weer gerold in het vochtige gras, om het vuur te doo- ven. Het moest de man zijn, die hen in de duisternis had geprobeerd neer te schieten en die ten slotte het gras had aangestoken, met de hoop, hen op deze lage manier om het leven te kunnen breng ,n. Een gevoel van diepe verontwaardiging welde in haar op en ze wendde zich om naar Rimington, om hem te vertellen, wat ze gezien had, maar tot haar schrik bemerkte ze, dat Ri mington slap en bewusteloos op den rug van den neger hing. Haar eerste impuls was, om Salem tegen te houden, zoodat ze kon onderzoeken wat de oorzaak was; maar toen herinnerde ze zich weer de gestalte van den man, die ze gezien had en die waarschijnlijk alle vij andelijkheden nog niet gestaakt had; en ze liep zwijgend verder. De boomen begonnen dichter te worden; lianen en andere klimplanten, onzichtbaar in den grijzen mist, streken langs haar ge zicht. Ze hoorde een geluid als van drup pelend water en merkte plotseling, dat ze den voet van een helling bereikt hadden, waar een kleine rivier stroomde. Daar hielp ze Salem zijn last neerzetten en on derzocht ze Rimington zoo goed en zoo kwaad als het ging in de duisternis. Haar eerste vrees was, dat het verband weer verschoven was van bloedverlies. Maar het verband zat nog op zijn plaats en de wond scheen niet meer te bloeden. Dus moest zijn zwakte het gevolg zijn van de inspan ning van het laatste gedeeld te van den tocht. Ze schepte wat water uit de rivier, die in dien tijd van het jaar niet veel meer was dan een klein stroompje tusschen de rotsen. Het duurde niet lang, of hij begon bij te komen. Nog een oogenblik en een korte, onverwachte vraag bewees, dat hij scherp en helder denken kon. „Wat is er aan de hand?" „Een heele hoop", zei ze met een lachje van verlichting. U hebt weer uw bewustzijn verloren, maar we zijn uit het vuur, en ik hoop, dat die man, die geschoten heeft, den ken zal, dat we verbrand zijn." Rimington keek snel om zich heen. „De anderen waar zijn die?" Honor had geen oogenblik aan dezen ge dacht en ze keek hem plotseling angstig aan, toen ze zich herinnerde, hoeveel dat kind voor hem beteekende. „Ik weet het niet", zei ze. „Salem Hij deed dezelfde vraag in het Swahili aan Salem en de drager antwoordde hem met een stroom van woorden. Toen zei hij tegen Honor: „Ze zijn een eindje verder in het bosch. Ik denk, dat ik Salem zal sturen om hen hier te halen." „Ja, als u dat het beste vindt", zei ze. „Maar zeg hem, dat hij voorzichtig moet zijn. Die man met zijn geweer moet daar boven nog ergens zijn." „Hoe weet u dat?" „Ik heb hem gezien, toen we den heu vel afkwamen. Ik geloof, dat zijn kleeren in brand waren geraakt." „Ik hoop, dat hij geroosterd is", zei Ri mington grimmig. „Wat een ongelooflijke laffe streek, om zooiets te doen." Hij bleef even zwijgen, toen richtte hij zich op en zei een paar woorden tegen den drager, die het bosch inging en verdween. Een poos lang bleven ze zwijgend luiste ren naar het geknetter van het vuur, dat van ver nog tot hen doordrong. Er klonk geen enkel geluid, behalve het zachte gekabbel van het water, hoe wel het Honör een keer leek, alsof ze uit de richting, waarin Salem verdwenen was, het knappen van een drogen tak hoorde. Maar het was zoo onduidelijk, dat ze er niet zeker van was en, hoewel ze scherp luisterde, hoorde ze niets meer. Toen begon Rimington te spreken, fluis terend, want hij wist, dat de geluiden heel ver doordrongen in de nachtelijke stilte. „U bent werkelijk een wonder", fluis terde hij zacht, en zijn zachte vertrouwe lijke fluistertoon deed Honor's hart sneller kloppen. „Een wonder?" fluisterde ze verward te rug. „Waarom?" „Waarom? Omdat u en uw moed me uit dien ellendigen brand gered hebben." „Moed?" Ze begon zacht te lachen en zei geringschattend: „Als u eens wist, hoe angstig ik was toen Juma en de anderen wegliepen, zoudt u het woord moed heusch niet gebruiken. Ik was doodsbang...." „Doodsbang?" Hij lachte even zwakjes. „Dat weet ik nog zoo net niet. Weet u wel, dat u gewoon tegen me schreeuwde?" Ze wist het maar al te goed. Ze herin nerde zich haar plotselinge heftigheid, maar had er absoluut geen berouw van. „Ik had u wel door elkaar kunnen schud den", antwoordde ze. „Ik was zoo woe dend over dien idioten onzin van u." Hij lachte niet. „Ik was wanhopig en anstig om u", ant woordde hij hessch. „Ik zag u in die vlam- meh, brandend. Ik wilde niet de schuld zijn van uw dood." „Dus had u mij willen redden en zelf verbranden?" viel ze hem in de rede. „Beter dandan dat u ook Weet u, totdat Salem kwam, had ik een ellendig gevoel, alsof ik heelemaal in el kaar zou schrompelen. Ik kon ternauwer nood meer zien en alles draaide voor mijn oogen. Maar ik moest welom u." „Was het om.... mij?" fluisterde ze zacht. „Ja, om u", antwoordde hij. „En nietniet voor het kind?" „Goede hemel, ik heb geen oogenblik aan het kind gedacht", zei hij, verbluft over zijn vergeetachtigheid. Maar ze begreep, misschien beter dan hij, wat die vergeet achtigheid beteekende. Ze voelde zich plotseling heel nederig en onwaardig en haar stem klonk heel zacht, toen ze terug- fluisterde. „Dan is het mijn schuld. Ik.... ik.... maakte, dat u het vergat." „Uw schuld!" zei hij heftig. „U hebt geen schuld, in niets." (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10