VRIJDAG 21 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANi TWEEDE BLAD. - PAG. 5 Naar aanleiding van het zilveren feest van „De Leidsche Courant' Uitreiking van de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" aan president en vice-president der N.V. DE DERDE VAN LINKS (ZITTEND) DR. H. WALENKAMP, PRESIDENT-COM MISSARIS DER N.V. „DE LEIDSCHE COURANT", DAARNAAST DE VICE- PRESIDENT DE HEER J. BOTS. In een buitengewone zitting van het Col lege van Commissarissen der N.V. De Leid sche Courant is gistermiddag, gelijk wij reeds in onze vorige editie vermeldden, het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Ponti fice" uitgereikt aan de heeren dr. H. J. A. Walenkamp, president en J. Bots, vice- president van de N.V. „De Leidsche Cou rant". De heeren dr. Walenkamp en Bots zijn gedurende vele jaren van het 25-jarig be staan van ,De Leidsche Courant" commis saris van de N.V. geweest. Behalve door de commissarissen werd deze buitengewone bijeenkomst bijge woond door enkele familieleden van de gedecoreerden; door den censor der Cou rant, den zeereerw. heer pastoor S. Smitz O.F.M., de directie en de hoofdredactie alsmede door vertegenwoordigers van het personeel. De heer Jac. Creyghton heette alle aan wezigen hartelijk welkom en wees erop, dat deze bijeenkomst eigenlijk 'n ver lengstuk beteekende van de feestviering twee maanden geleden. Spr. richtte dan 'n bijzonder woord van welkom tot pastoor Smitz, die voor net eerst officieel kennis maakte met de cou rant en dat in 'n sfeer, die den wensch doet uiten, dat de verhouding tusschen courant en censor nimmer anders moge zijn, waaraan spr. tevens den wensch toe voegt, dat de inhoud van de courant nim mer zoodanig moge zijn, dat pastoor Smitz zijn censorale macht behoeft te doen gel den. Verder heet spr. welkom den president en vice-president van het college van com missarissen, die, altijd het hoogste woqrd hebbende op de vergaderingen, nu zich als gasten mogen beschouwen. Spr. meende zich de tolk van allen, wanneer hij bei den hier hartelijk welkom heette. Vervolgens verwelkomde spr. speciaal nog de heeren .commissarissen Heyker en Stadhouder, die beiden gedurende zoovele jaren zooveel steun aan de courant hebben verleend. Toespraak pastoor Smitz. Hierna was het woord aan den zeereerw. heer pastoor S. Smitz, die na 'n woord van dank voor het tot hem gesproken wel komstwoord gaarne als censor zijn steun voor de courant toezegde. Spr. wees op het bijzondere karakter van deze bijeenkomst, waarvan de voorzitter nauwelijks het eeni- ge agendapunt noemde, laat staan behan delde. Dit agendapunt was in 't kort dit: de huldiging van twee heeren commissarissen, ter gelegenheid van het zilveren jubileum van „De Leidsche Courant". Bij de vele wenschen, die toen reeds aan het adres van courant en bestuurderen zijn gericht, werd ook de wensch gevoegd, dat eenige mannen, die zioh zeer ver dienstelijk voor de zaak der Katholieke Pers hebben gemaakt, een passende beloo ning daarvoor zouden krijgen. Dat is nu geschied. Immers, het had Z. H. Paus Pius XI be haagd om den president-commissaris en den vice-president, uit waardeering voor het vele heerlijke werk, dat zij voor „De Leidsche Courant" hadden verricht, en de zeer groote persoonlijke verdiensten daar voor, te begiftigen met het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Hiervan werd mede- deeling ontvangen van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent. Pastoor Smitz hechtte hierna onder ap plaus der aanwezigen beiden heeren het gouden kruis op de borst. Spr. uit verder den wensch, dat beide heeren nog lang het eere-teeken zullen dragen, voortgaande met hun mooien ar beid voor de katholieke pers, en feliciteer de ook mevr. Bots, mej. A. Walenkamp en de heer J. Walenkamp. De heer Jac. Creyghton richtte hierna de eerste gelukwenschen tot de heeren Walen kamp en Bots en uitte den wensch, dat al len nog vele jaren ervan getuigen mogen zijn, dat deze onderscheidingen hun borst sieren, om de belangen van „De Leidsche Courant" te behartigen. Hierna nam de president-commissaris het woord. Dankwoord dr. H. Walenkamp. In tegenwoordigheid van het coll. van comm. en gedel. comm., van Directeur Hoofdredacteur en vertegenwoordigers van het personeel, mocht ik van onzen ZE. censor de msdedeeling ontvangen van de eervolle onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" mij door onzen H. Vader den Paus verleend. 'Met een gevoel van groote waardeering en erkentelijkheid breng ,ik allereerst mijn eerbiedigen dank aan Z. H. voor dezen gunst, die mij tot groote vreugde stemt, een vreugde, die nog verhoogd wordt, omdat op dezen dag ook dezelfde onderscheiding is toegekend aan onzen hooggeachten Vice- President, den heer Bots. Als de beiden seniores van de Bestuurs leden hebben wij jaren lang het lief en leed van de L. C. meegemaakt. Na mijn dank te hebben gebracht aan on zen H. Vader, breng ik ook een woord van oprechten dank aan onzen Bisschop, Mgr. Angenent, voor zijne bemiddeling en in vloed voor het toekennen van deze dubbele onderscheiding, want wij weten toch allen, dat in zulke gevallen wat ons Bisdom althans betreft de weg naar Rome over Haarlem loopt en dat dan een gunstig Bis schoppelijk advies of aanbeveling onmis baar is. Dat Mgr. Aengenent voorheen als Pro fessor te Warmond Gsdeleg. comm. der L. C., dus geheel op de hoogte van alles was de L. C. betreft thans als Bisschop zijne bemiddeling en invloed heeft willen verleenen voor deze dubbele onderschei- dingaan twee Bestuursleden der L. C. is m.i. niet alleen zeer eervol voor deze bei den, doch die eer strekt zich uit over het geheele bestuur en over allen aan de L. C. verbonden, want uit deze Bisschoppelijke bemiddeling spreekt m,i. toch wel heel dui delijk Bisschoppelijke waardeering en goedkeuring voor onze gezamenlijke arbeid voor de L. C. Ik wensch de L. C. daarmede geluk en ook u allen, want dit zet de kroon op ons gezamenlijk werk en schooner Jubileum- gave kon aan ons niet geschonken worden. Ten slotte nog een enkel woord tot on zen Hooggeachte Censor, een woord van dank, een woord van welkom tevens. Na onzen dank gebracht te hebben aan Z. H. den Paus en onzen hoogvereerden Bisschop, breng ik ook aan u, hooggeachte censor, een woord van hartelijken dank voor het aandeel dat u in deze plechtigheid op u hebt willen nemen. Wees welkom in ons midden en moge uw taak als censor der L. C. steeds een lichte en een aangename zijn, dat is het beste wat ik voor u, doch tevens ook voor ons, kan wenschen. De belangen der L. C. beveel ik u, als Pastoor van zulk een aanzienlijke Leidsche Parochie, ten zeerste aan. Wij vragen in dit opzicht uwe onmis bare en zeer gewaardeerde medewerking en vooral üw Priesterlijk gebed, opdat Gods zegen moge rusten op onze gezamen lijke arbeid. Dankwoord J. Bots. De heer J. Bots zeide zich gaarne aan te sluiten bij de woorden, op zoo eminente wijze door den voorzitter van het college van commissarissen gesproken. Spr. dankte Z. H. den Paus, Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem, heeren com missarissen en den censor voor de mede werking bij deze onderscheiding verleend. Met vreugde zag spr. terug op het 25 jaar geleden begonnen werk. Hij deed dit met trots, omdat hiermede een prachtig tijdperk in de geschiedenis der „Leidsche Courant" is afgesloten. Met trots deed spr. dit ook niet voor zichzelf, maar vooral voor anderen, die meer dan hij hebben gewerkt om „De Leidsche-Courant" tot bloei te bren gen, terwijl hij besloot met erop te wijzen, dat deze onderscheiding hem lief is, wijl bereikt werd, hetgeen hij zich in de dagen van vóór 25 jaar voorstelde. Achtereenvolgens werd hierna door ver schillende sprekers het woord gevoerd. De heer Stadhouder vond gelegenheid om, behalve gelukwenschen te uiten, 'n te rugblik te werpen in de geschiedenis der courant. De directeur, de heer C M. "an Hamers- veld, sprak gelukwenschen uit mede na mens het administratief en technisch per soneel. De heer Boeren zeide, dat de eer aan den vader ook terugslaat op zijh gezin. Zoo deelen ook commissarissen in de eer van deze eervolle onderscheiding en eveneens de Leidsche Courant zelf met hare duizen den en duizenden lezers. Spr. besloot met den wensch, dat zij nog vele jaren dit kruis zullen mogen dragen, dat deze decoratie niet moge zijn 'n be sluit van hun werkzaamheden, maar dat iedere dag meer werkkracht en meer werk lust moge geven voor de goede zaak en dat daarvan vruchten mogen worden geplukt voor het cultureel, sociaal en katholiek belang, dat „De Leidsche Courant" beoogt. De hoofdredacteur, de heer Th. Wilmor," vond in het toekennen dezer onderschei ding de gelegenheid erop te wijzen, dat het voor de gedecoreerden vereerend is, dat de Bisschop zijn bemiddeling wilde verlee nen om van Z. H. den Paus een tweetal onderscheidingen te verkrijgen. De om standigheden, waaronder dit geschiedde, zijn zeer eervol voor de betrokkenen. Uit het verzoeken om en het verleenen van deze onderscheidingen spreekt hartelijke waardeering voor het werk der gedeco reerden. Mede namens de redacteuren uit spr. zijn gelukwenschen met deze onder scheiding. Verder wilde spr. zich veroorloven, en kele wenschen te uiten ter aanvulling op hetgeen de censor had gezegd en wel o.m. deze, dat de censor de gelegenheid moge vinden het initiatief te nemen tot verwe zenlijking van dit ideaal: in ieder Katho liek gezin de Katholieke krant! Verder werd nog het woord gevoerd door de heeren Heyker, Bergers en Sanders, waarna dr. Walenkamp een algemeen dank woord sprak voor de organisatie van de zen middag, terwijl hij daaraan toevoeg de de hem verleende onderscheiding te be schouwen als een vaandel voor allen, waarvan spr. slechts de drager is, en waar in geschreven is: Pro Ecclesia et Pontifice, een schoon en toepasselijk devies voor de Roomsche pers, die dag aan dag met gees telijke wapenen de rechten van Kerk en Paus moet verdedigen. Daarvoor riep spr. aller medewerking in voor het Katholiek Gewestelijk Dagblad: „De Leidsche Cou rant". Met een slotwoord van den heer Jac. Creyghton werd de bijeenkomst daarop ge sloten. Hierna werd de hierboven afgedrukte photo genomen. TWEEDE KAMER Finaciën. Gisteren was het stemmings-dag. Begon nen werd met de stemming over de rmiie- van Dijken, om het subsidie aan het Lo- renz-lyceum slechts toe te staan, indien overeenstemming bereikt wordt tusschen oit lyceum en dat van de gemeente Eind hoven. De heer Moll er (R.K.S.P.) zeide. dat hij en zijn fractie voor zouden stemmen, in de hoop, dat de gewenschte overeen stemming zal worden bereikt. Moch dit niet het geval zijn, dan zal men eerst moeten weten, die daarvan de schuld is om zijn houding te kunnen bepalen. Nadat de heer Wijnkoop (C.P.H.) verklaard heeft te gen te zullen stommen, werd de motie aan genomen met 51 tegen 35 stemmen, met de linkerzijde en den heer Arts (R.V.P.) te- g*n. Na breede discussie werden de drie be faamde wetsontwerpen inzake financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten in verband met den werklozensteun alle drie Na deze voor niet-ingewijden zeer moei lijk te begrijpen stof, kwam de begrooting van Financiën aan de orde. Verschillende kleinere desiderata kwa men hierbij naar voren. Wij noemen o.a. de door den heer Teulings (R.K.S.P.) bestreden interpretatie door de Regeering van het begrip „koophandel" in de Zegel wet, door welke interpretatie de gewone bedrijven zegels moeten betalen en het be drijfsleven zoodoende onnoodig wordt be zwaard. Ook kantte spr. zich met den heer van der Waerden (S.D.A.P.) tegen de toepassing van de omzetbelasting op gas en eleetricibeit. Spr. bestreed, dat de ge noemde artikelen onder deze belasting vallen. De heer IJselmuiden (R.K.S.P.) en IJzerman (S.D.A.P.) bestreden het bankgeheim. Beiden twijfelden aan de mo gelijkheid om dit geheim geheel op te hef fen, maar eerstgenoemde oepleitte althans de mogelijkheid om het op te heffen en meende, dat dit reeds veel zou helpen. De heer IJzerman wenschte, dat tenminste de belastingambtenaren zouden mogen be schikken over de hen bekende gegevens w.b. inkomens of vermogens, en diende een motie in om de Kamer de wenschelykheid hiervan te doen uitspreken. Heden stem ming hierover. De heeren ter Laan (S.D.A.P.) en S t u m p e 1 (R.K.S.P.) namen het op voor de zwaar in de put zittende kolfienuizen en restaurants en bepleitten vermindering van personeele belasting voor daze zaken. De heer Kupers (S.D.A.P.) beperkte zijn wenschen tot het nemen van maatre gelen tegen en het heffen van belasting op alle Neaenanders, die naar het buitenband zijn getrokken om de belasting te ontgaan; tot het nalaten van de vrijstelling van Ne- derlandsche leeningen van de couponbe lasting, daar dit onnoodig was, omdat ze toch wel volgestort worden, en onge- wenscht, omdat voor een latere Regeer mg een aanzienlijk belastingobject wordt prijs gegeven; en tot het betasten van machi nes i.p.v. verhooging van de accijns op de taoax, omdat de faorikanten tot mechani satie gedreven worden N.B. bepleitte spr.'s partijgenoot, de heer van der Waer den eenige weken geleden meer mechani- saiie! Tenslotte betoogde de heer S t u m p e 1 (R.K.S.P.), dat de belastingen in het alge meen te zwaar op de kleinere bezitters en te licht op de groote drukken. Dit kan in dezen tijd natuurlijk niet door belasting verlaging verholpen worden, maar wel door een algeheele omwerking van het be lastingstelsel, zoodat het belangrijk ver eenvoudigd en meer overzichtelijk zou worden en vooral ook rekening zou houden met de groote gezinnen. De Minister van Financiën de heer Oud, zeide, dat hij als een algemeene tendenz in alle klachten, die hij gehoord had, onderkende, dat de belastingen, zooais zij heden zijn, de aanpassing van de De- drijven aan de veranderde omstandigheden zouden belemmeren. Over deze kwestie, die niet van ieder belang ontbloot is, wilde de Minister heden spreken. Gisteravond om 8 uur werd de vergade ring voortgezet. EERSTE KAMER De Senaat hield gistermiddag een zeer kortstondige vergadering, waarin 2 wets ontwerpen zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen. Nog werden de afdeelingen getrokken, de vergadering gesloten, in de afdeelingen hun resp. voorzitters gekozen, de openbare vergadering weer geopend en medegedeeld, dat de heeren Fock, Blomjous, v. Sasse van Ysselt, Briët en van Lanschot voorzitters waren geworden van de afdeelingen. Hierna werd de vergadering gesloten. ST. JOSEPHPENNING EN KERSTFEEST. Door het Kerkbestuur van de Parochie O. L. Vrouw Hemel vaartSt. Joseph wordt opge wekt bijdragen te geven voor de St. Joseph-penning. Straks, geachte Leidenaren, Als het Kerstfeest komen gaat, Straks als in uw eigen huisje Oók een kleine kribbe staat. Straks wilt u wel even denken 'k Breng het in herinnering Aan die Joseph-circulaire En het heilig huisgezin. Weet u wat dat feest beteekent Dat nu spoedig komen gaat? Dat wil zeggen, dat St. Joseph Treurend bij de kribbe staat. Zwijgend staat hij bij het kindje, Het is buiten koud en guur. Hij is arm, het kindje ligt daar Zonder dekking, zonder vuur. Kijk, zoo is het met St. Joseph Nu in uw parochie nóg. Weer staat hü daar arm en eenzaam, Christenmensch, dat weet gij toch? Moet St. Joseph blijven staén daar, Arm en eenzaam juist als toen, Omdat zyn parochianen Nóg niets voor hem willen doen? Moet hü zelfs op 't groote Kerstfeest, Als wü stil ter Nachtmis gaan, Onze goede gave missen En daar droevig bly'ven staan? Zullen wü naar 't kindje küken Vol van vreugde èn verdriet En wü zien den Voedstervader Van dat kleine kindje niet? Neen, dat kan geen mensch gelooven; Nu ge aan dat kindje denkt, Zal er geen zün, die, zün gave Oók niet naar St. Joseph brengt. Het is uw parochieherder, Die u deze smeekbeê doet, En hü vraagt u op dit Kerstfeest, Maak het voor St. Joseph goed! Een klein penningske, dat vraagt hü, Op het Kerstfeest in dit jaar, 't Penningske der vrügezellen, Weduwe en weduwnaar, 't Penningske van de gehuwden, Van de kind'ren groot en klein 't Zal dit jaar dan voor u allen Een recht Zalig Kerstfeest zy'n. TROUBADOUR. STEMMEN BIJ VOLMACHT. Staten- en Raadsverkiezingen in zicht. In verband met de bepalingen omtrent het stemmen bü volmacht worde hier de aandacht onzer lezers (lezeressen) geves tigd op den termün, welke in art. 7 l.d 3 der Kieswet is gesteld voor de indiening van het verzoekschrift door belanghebben den, te weten: vóór 1 Januari. Wie komen in aanmerking? (art. 4a Kies wet). De kiezer, wiens beroep of werkzaam heden medebrengen, dat hü herhaaldelyk of althans gedurende het gedeelte van het jaar waarin de stemming valt (April en Juni), buiten zün woonplaats werkzaam pleegt te zijn, mits die afwezigheid als regel telkens langer dan drie dagen duurt. B.v. schippers, handelsreizigers, marktkooplie den enz. Ook de vrouw van een kiezer, die in aanmerking komt om by volmacht te stemmen, kan van deze bevoegdheid ge bruik maken, echter alléén dèn, wanneer zü met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zün. Wat moet men doen om bü volmacht te kunnen stemmen? (art. 7 lid 3 en 4 K.es- wet). De belanghebbende kiezer, die van de bevoegheid tot het stemmen bü volmacht gebruik wil maken voor de in 1935 te hou den Staten- en Raadsverkiezingen, mogt vóór 1 Januari een verzoekschrift daartce indienen aan het bestuur der gemeente, waar hü woonplaats heeft. Formulieren zyn daartoe tot en met 31 December a.s. kosteloos te verkrügen ter gemeentesecre tarie van elke gemeente. Op na 31 December 1934 ingeleverde ver zoekschriften kan volgens de wet niet wor den beschikt. Deze zullen worden terzijde Nu een partijtje bridge...... 'Humorist). De kiezer moet daarna in persoon mede- deeling doen ter secretarie van zün woon plaats, waar hü op de kiezerslüst staat, dat i hü van de gevraagde bevoegdheid wil ge- j bruik maken. Hij kan dit doen direct na in diening van het verzoekschrift, doch uiter lijk een week na de candidaatstelling. Ook de gemachtigde, die wordt aangewezen door den kiezer om te stemmen voor hem, moet in persoon ter zelf der gemeente secretarie gaan mededeelen, dat hij de vol macht aanneemt. Het gemakkelükste is, dat de kiezer en zijn gemachtigde tezamen naar de gemeentesecretarie gaan, waarbü dan in eens alle formaliteiten kunnen worden af- gewekrt. (Art. 56a Kieswet). Wie kan men machtigen? Men kan machtigen wien men wil, mits de gemachtigde zelf kiezer is. Geen kiezer mag meer dan één machtiging hebben, be houdens wanneer het huisgenooten betreft. Daar de gemachtigde stemt zooals hü zelf wil, moet men goed uitzien, dat men een vertrouwd persoon machtigt. Hoe gaat het op den verkiezingsdag? De gemachtigde kan pas stemmen na 12 uur. Vóór 12 uur kan de kiezer zelf alléén stemmen. Na 12 uur stemt de gemachtigde óf de kiezer, en wel hü die zich het eerst in het stemlokaal bevindt. (Art. 56f Kies wet).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5